Školy bez záchodů, odtržení od reality. Jak žijí miliony lidí ve "skryté" části Ruska

mk pru mk, pru
7. 7. 2022 7:00
Při válce na Ukrajině umírají v ruských řadách nejčastěji mladí muži z chudých částí země, uvádí analýza nezávislého serveru Mediazona. Jejich jednání může podle novináře Ondřeje Soukupa ovlivňovat právě to, že se v některých oblastech Ukrajiny poprvé setkali s vyspělou civilizací. "Nechci je omlouvat, to rozhodně ne, ale myslím si, že je to opravdu střet kultur," uvádí Soukup pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině: novinář Ondřej Soukup o obyvatelích ruského venkova | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle dat serveru Mediazona z konce dubna pocházela jen přibližně desetina zjištěných padlých ruských vojáků na Ukrajině z velkých měst jako Moskva nebo Petrohrad. Většina z nich pak do armády přišla z chudých oblastí na Sibiři a Dálném východě.

"Dovedu si pak představit, že pro kluka, který přijde z nějaké vesnice na Altaji, kde splachovací záchod mají akorát na radnici, a najednou poprvé uvidí, co je to jacuzzi, tak asi to může mít nějaký vliv," uvádí novinář, který se dlouhodobě zabývá děním v Rusku.

Úroveň života na ruském venkově se podle Soukupa liší podle jednotlivých oblastí. Nejhůře jsou na tom obyvatelé ve vzdálených regionech jako Altaj nebo Dálný východ. "Máte tam vesnice, kde se toho od roku 1910 příliš nezměnilo, s výjimkou toho, že je tam zavedená elektřina," komentuje novinář.

Na druhé straně ale zdůrazňuje, že ve většině chudších oblastí mají tamní obyvatelé v dnešní době přístup k internetu, a o invazi na Ukrajině se tak dozvídají zejména ze sociálních sítí.

"Těžko říct, jak přesně se na ni dívají," podotýká Soukup. "Oni na to často pohlížejí tak, že to je něco, co nemůžou ovlivnit. Nemají pocit, že by se jich takové věci jakkoliv dotýkaly," popisuje Soukup svou zkušenost z návštěvy vesnice v Ivanovské oblasti na západě Ruska.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde novinář také uvádí své další osobní zkušenosti z chudých částí Ruské federace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy