Hrozila jim pomalá smrt. Proč Rusové propustili své nejhorší nepřátele?

mk pru jzu ČTK mk, pru, jzu, ČTK
4. 7. 2022 9:41
Mezi Ruskem a Ukrajinou proběhla doposud největší výměna zajatců od počátku invaze. Země si v minulém týdnu vyměnily 144 bojovníků. Mezi nimi bylo i 43 členů pluku Azov, které ruská strana označuje za nacisty a v minulosti jim hrozila popravou. "S postupem času bude k výměnám zajatců dál docházet. Obě strany to potřebují, aby doplnily stav svých armád," komentuje analytik Michal Lebduška.
Válka na Ukrajině - výměna ruských a ukrajinských zajatců | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

I přesto, že se jedná o doposud největší výměnu při válce na Ukrajině, nepředstavuje podle Lebdušky zásadní obrat. "Je to jedna z mnoha epizod války. Není to nic, co by v Rusku budilo zásadnější pozornost," komentuje analytik z Asociace pro mezinárodní otázky. "Dovedl bych si představit, že by se to propagandisticky dalo víc využít, kdyby tam z pluku Azov byly mediálně známé osobnosti," dodává.

Podle něj se dá očekávat, že i nadále bude docházet k výměně vojáků, a to i z pluku Azov, který kremelská propaganda využívá jako důkaz pro to, že je potřeba usilovat o "denacifikaci" Ukrajiny. Zahraniční pozorovatelé upozorňovali na to, že právě tito muži a ženy budou mučeni a popravováni. I kvůli tomu, že je za nacisty má řada vojáků nejen ze separatistických republik.

"Mohou si případně nechat známé osobnosti pro propagandistické účely, ale řadových vojáků se to týkat nebude," míní Lebduška. 

Od počátku invaze Rusko zajalo nebo se mu vzdalo přes šest tisíc ukrajinských vojáků, uvedl minulý týden mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Agentura AFP ale poznamenala, že tuto informaci nebylo možné nezávisle ověřit. Kyjev se k ruskému prohlášení zatím nevyjádřil.

Podle Konašenkova se největší výměna odehrála "na přímý rozkaz vrchního velitele ruských ozbrojených sil", tedy prezidenta Vladimira Putina. Většinu navrátilců na ruské straně tvoří bojovníci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Mezi propuštěnými Ukrajinci je 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal. Většina bojovníků z obou zemí je zraněná. 

Podívejte se na video v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 27 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy