Vážení čtenáři a čtenářky, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace o dění na Ukrajině naleznete zde.
Soud v Oděse poslal na patnáct let do vězení muže, který předával Rusům informace o rozmístění protiraketové obrany ve městě.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová zpochybnila tvrzení šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenija Prigožina o tom, že se chystá své muže stáhnout z Bachmutu 10.května kvůli nedostatku munice. Naopak řekla, že k Bachmutu Rusové stahují posily a že ho chtějí dobýt do 9.května, kdy bude v Moskvě vojenská přehlídka.
Prezident Petr Pavel daroval svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému při své dubnové návštěvě Ukrajiny ručně rytou pistoli CZ 75 z edice Řád bílého lva. Zbraň vyrobil závod Česká zbrojovka v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.
V únoru 2022 🇷🇺 tvrdě narazilo na nezlomnost 🇺🇦 lidu. Od začátku jim v boji pomáhají i české zbraně. Na znamení respektu k hrdinství 🇺🇦 jsem @ZelenskyyUa předal legendární CZ 75 sériového čísla 22. Edice Řád Bílého lva vystihuje odvahu, se kterou stojí v čele svého národa. pic.twitter.com/uzft38ETOT
— Petr Pavel (@prezidentpavel) May 5, 2023
Rusko předalo Ukrajině těla 80 padlých ukrajinských vojáků.
Berlín zakázal na všech akcích 8. a 9. května ruské a ukrajinské vlajky.
Bývalý americký prezident Bill Clinton řekl, že se obával války na Ukrajině od rozhovoru s Vladimirem Putinem v roce 2011. "Řekl mi tehdy, že nesouhlasí s dohodou, kterou jsem uzavřel s Borisem Jelcinem o neměnnosti ukrajinských hranic. Řekl, že se tím necítí být vázán," uvedl Clinton. Vyzval Západ k podpoře Ukrajiny a k dodávkám zbraní.
Slovensko zrušilo jednostranné omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.
Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin oznámil, že se jeho vojáci 10. května stáhnou z Bachmutu. "Je to vina ministerstva obrany. Nemáme dost munice," uvedl Prigožin.
V Kramatorsku na východě Ukrajiny zemřela šestnáctiletá dívka, zraněná při ruském bombardování města 29. dubna.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nezúčastní v Londýně sobotní korunovace krále Karla III. Zastoupí ho jeho manželka Olena.
Útok bezpilotního letounu způsobil požár v ropné rafinerii ve vesnici Ilskij v ruském Krasnodarském kraji, je to už druhý případ v tomto týdnu. Oznámila to ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na záchrannou službu. Krasnodarský kraj se nachází na jihozápadě Ruska u Azovského moře. Zprávy o útocích bezpilotních letounů na různé ruské cíle nebo o incidentech na železnici přicházely i v minulých dnech.
Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI) v prvním čtvrtletí více než ztrojnásobil zisk v Rusku na 301 milionů eur (zhruba sedm miliard korun) z 96 milionů eur před rokem. K růstu zisku přispěly vyšší příjmy z úroků a silnější kurz rublu. Banka to uvedla v dnešní prezentaci, na které se zabývala podrobnostmi k hospodářským výsledkům. Banka, která působí i v České republice, kvůli setrvávání na ruském trhu čelí už delší dobu kritice. Kyjev kvůli pokračujícímu podnikání v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny zařadil banku Raiffeisen na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války".
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil video, ve kterém stojí obklopen těly zabitých příslušníků jeho armády. Vulgárně v něm hovoří směrem k těm, kteří si užívají luxusu v Moskvě, zatímco jeho bojovníci umírají v Bachmutu. Znovu vyzval ministerstvo obrany, aby jeho jednotkám dalo více munice. "Šojgu! Gerasimove! Kde jsou dělostřelecké granáty!" křičí Prigožin na videu směrem k ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu.
Prigozhin shares graphic video of Wagner fighters killed today, with the most furious message he has yet directed personally at Shoigu and Gerasimov. “Shoigu! Gerasimov! Where are the fucking shells!” pic.twitter.com/YGdD3oBVnD
— Jack Margolin (@Jack_Mrgln) May 4, 2023
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské jednotky za poslední den odrazily na šedesát útoků ruských jednotek u měst Lyman, Bachmut či Marjinka v Doněcké oblasti, kde nyní ruské invazní síly soustřeďují své ofenzivní operace. Informoval o tom dnes ráno ukrajinský generální štáb ve své pravidelné zprávě.
Nejtvrdší boje se dál vedou v Bachmutu, kde ruské jednotky už měsíce usilují o obklíčení a následné dobytí města. Ukrajinci se tam ale i nadále snaží držet své pozice.
V jihoukrajinském Chersonu od dnešních 20:00 místního času (19:00 SELČ) začne platit zákaz vycházení, který potrvá do pondělního rána.
Ohlášení zákazu vycházení podnítilo spekulace, že by se mohla blížit dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva.
Cherson se připravuje na téměř třídenní zákaz vycházení, který ukrajinská správa zdůvodnila chystanou operací bezpečnostních složek. Ukrajinská armáda Cherson a s ním i část oblasti osvobodila po měsících ruské okupace loni na podzim. Rusové se stáhli na protější břeh řeky Dněpr a od té doby město a jeho okolí pravidelně ostřelují.
Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila dnes večer nad Kyjevem bezpilotní letoun. Napsala to ukrajinská média s odvoláním na místní úřady. "Během posledního leteckého poplachu byl nad Kyjevem spatřen bezpilotní letoun. Protivzdušná obrana cíl sestřelila. Nejsou k dispozici žádné informace o obětech nebo o škodách na obydlích či infrastruktuře," napsal později na Telegramu šéf vojenské správy v ukrajinském hlavním městě Serhij Popko s poznámkou, že informace se upřesňují.
Latinská Amerika nezaujala jednotný postoj k válce na Ukrajině, není ale v jejím zájmu, aby konflikt pokračoval. V rozhovoru, který dnes zveřejnil deník El País, to řekl kolumbijský prezident Gustavo Petro. Kritizoval však některé podporovatele Ukrajiny, například Spojené státy, za to, že v minulosti provedly také invaze do zahraničních států. Podle Petra největší míra násilí nepanuje na Ukrajině či Blízkém východě, ale v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky kvůli aktivitám drogových kartelů.
Ukrajinská prokuratura oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním korupce u policie zadržela starostu Oděsy Hennadije Truchanova. Ten stanul v čele černomořského přístavního města v roce 2014 a od roku 2017 ho ukrajinské úřady vyšetřují kvůli obvinění ze zpronevěry. Truchanov pochybení popírá. Informovala o tom dnes agentura Reuters a ukrajinská média s odvoláním na protikorupční státní zastupitelství.
V Kyjevě zazněly výbuchy, metropole vyhlásila protiletecký poplach. Kyjevská správa podle webu RBK-Ukrajina uvedla, že pracuje protivzdušná obrana.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na své dnešní návštěvě Nizozemska zavítal do nizozemského parlamentu a setkal se se zástupci obou parlamentních komor. Setkání podle deníku De Telegraaf vynechali předseda krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Gert Wilders a šéfka protestního hnutí BBB Caroline van der Plasová. Později Zelenskyj v Haagu hovořil také s premiéry Nizozemska a Belgie Markem Ruttem a Alexanderem De Crooem, kteří Ukrajině přislíbili pokračující podporu. Podle informací agentury ANP ukrajinského prezidenta přijme i nizozemský král Willem-Alexander.
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za zásadní zachovat jednotný postoj Evropské unie vůči ruské agresi na Ukrajině. Česko podle něj také musí být zapojeno do tvorby evropské politiky. Ruská agrese na Ukrajině podle Fialy staví Evropu před spoustu výzev, jednou z nich je zachovat jasný a jednotný postoj EU. "Je potřeba pracovat na tom, abychom dokázali ukazovat Evropu silnou, v základních věcech sjednocenou," poznamenal na tiskové konferenci k uvedení nových ministrů do funkce.
Polská vláda schválila návrh zákona, který by armádě umožnil potápět nepřátelské lodě, u nichž by hrozil útok na energetickou infrastrukturu v moři, především na klíčový plynovod Baltic Pipe. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která zároveň upozornila, že NATO ve středu varovalo před možností ruské sabotáže podmořské infrastruktury. Aby se navrhovaná norma stala zákonem, je zapotřebí, aby ji schválil parlament.
Některé pravicově extremistické skupiny v Česku se staly součástí společenství, která souzní s ruským pohledem na válku. Nástroji prokremelské propagandy se podle zprávy o extremismu ministerstva vnitra za loňský rok staly i takzvané kvazi-mediální projekty. Podporu oficiální politice Ruské federace podle vnitra vyjadřovali vesměs i domobranci.
Mluvčí Bílého domu označil za lživé tvrzení Moskvy, že za dronovým útokem na Kreml stojí Spojené státy. USA podle něj Ukrajinu k útokům za hranicemi nenabádají.
Kdyby byl Donald Trump dnes americkým prezidentem, nebyla by žádná válka na Ukrajině ani v Evropě, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Šéf maďarské vlády vystoupil na konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Jedním z dalších řečníků byl i bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO).
Za středečním dronovým útokem na Kreml stojí USA, prohlásil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ve středu ruská prezidentská administrativa obvinila z pokusu o útok na kremelskou rezidenci Ukrajinu. Peskov dnes ale před novináři tvrdil, že Washington Kyjevu podsouvá, na jaké cíle má útočit. Ukrajina už ve středu jakékoli zapojení do středečního incidentu odmítla. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války není vyloučené, že ho zinscenovalo samotné Rusko.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží být za své zločiny souzen v Haagu a jsem si jistý, že na to dojde, až vyhrajeme, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své návštěvě Nizozemska. Zelenskyj také v projevu opět prosazoval zřízení tribunálu, který by Rusko soudil za jeho agresi vůči Ukrajině. Je to podle něj jediná cesta, jak dosáhnout spravedlnosti.
"Všichni chceme v Haagu vidět jiného Vladimira, který si zaslouží, aby byl za své zločinné činy potrestán zde, v hlavním městě mezinárodního práva. Jsem si jistý, že se tak stane, až zvítězíme," řekl Zelenskyj s odkazem na Putina. Jeho poznámka sklidila potlesk.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes dopoledne přijel do sídla Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Před budovou ho podle agentury AFP čekal šéf ICC Piotr Hofmański. Obsah setkání je tajný, stejně jako většina programu Zelenského návštěvy Nizozemska, píše nizozemská stanice NOS. Soud ale vyšetřuje možné válečné zločiny spáchané na Ukrajině a vydal mezinárodní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí.
Při středečním ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson a jeho okolí zemřelo 23 lidí. Předchozí údaje hovořily o 21 obětech. Informoval o tom podle agentury Reuters šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin. Útoky zasáhly supermarket, železniční stanici i rezidenční budovy.
Rusko v noci kromě Oděsy zaútočilo i na Kyjev. Všechny bezpilotní letouny íránské výroby protiletecká obrana zničila, na několika místech metropole se ale zřítily jejich trosky a poničily zaparkované automobily a vozovku, uvedla místní správa. Mrtví ani zranění hlášeni nejsou.
Kyjev zažil ruské útoky během tří květnových nocí ze čtyř, upozornil šéf vojenské správy v ukrajinském hlavním městě Serhij Popko s tím, že dnešní nálety byly nebývale intenzivní. Invazní síly podle něj na Kyjev zaútočily i raketami, zřejmě balistickými, které se protivzdušné obraně také podařilo zlikvidovat.
Několik ukazatelů naznačuje, že dronový útok na Kreml provedený v noci na středu byl řízen zevnitř a účelově zinscenován Ruskem, píše ve své nejnovější zprávě Americký institut pro studium války (ISW). Rusko okamžitě po útoku obvinilo Ukrajinu. Podle ISW je ale velmi nepravděpodobné, že by se dvěma dronům podařilo takto proniknout moskevskou protivzdušnou obranou.
Ruské úřady podle ISW nedávno udělaly hned několik kroků k tomu, aby posílily ruskou protivzdušnou obranu, včetně obrany ruské metropole. "Je proto krajně nepravděpodobné, že by dva drony mohly proniknout několika vrstvami protivzdušné obrany, a pak vybuchnout nebo být sestřeleny přímo nad srdcem Kremlu tak, že vše bude působivě zachyceno na kameře," píše se v analýze.
Na Oděsu Rusové zaútočili drony Šáhed-136, dvanáct se jich podařilo zneškodnit. Tři se zřítily na studentské koleje, řekl mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk. BBC píše, že podle nepotvrzených informací šířících se na sociálních sítích šlo o kolej vojenské akademie. Bratčuk informoval, že nikomu se nic nestalo a požár byl uhašen.
Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo bezpilotními letouny íránské výroby na Kyjev a Oděskou oblast, většinu z nich ale protiletecká obrana zničila. Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že v některých dalších regionech Ukrajiny byl také vyhlášen letecký poplach, kromě Kyjevské a Oděské oblasti šlo také o Sumskou nebo Záporožskou oblast.
Část ropné rafinérie v Krasnodarském kraji na jihu Ruska dnes zachvátil požár poté, co ji zasáhl dron, uvedla agentura TASS. Hasiči oheň po několika hodinách zlikvidovali. Podobný incident se stal i ve středu, kdy v tomto regionu kvůli bezpilotnímu letounu vypukl rozsáhlý požár ve skladu s ropnými produkty.
"Kvůli útoku dronu hoří zásobník rafinérie v městečku Ilskij," citovala agentura TASS nejmenovaného činitele. Později úřady informovaly, že je požár uhašený a že se nikomu nic nestalo. Hořelo na ploše asi 400 metrů čtverečních.
Televize NOS zveřejnila záběry přistání letadla a kolony doprovázené policií. Podle zpráv nizozemských médií dnes čeká Zelenského schůzka s nizozemským premiérem Markem Ruttem a ministryní obrany Kajsou Ollongrenovou. Kromě toho v Haagu vystoupí s projevem nazvaným Žádný mír bez spravedlnosti pro Ukrajinu. Naplánovaná je prý i návštěva Mezinárodního trestního soudu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu pozdě večer přicestoval do Nizozemska. Tamní média informovala, že letoun nizozemské vlády přistál na letišti Schiphol v Amsterodamu. Jde o jeho první návštěvu v této západoevropské zemi, kam přiletěl z Finska.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Stát definitivně obstavil zhruba 174 milionů korun, které chtěla získat ze zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel ruská banka VEB.RF (v Rusku pod názvem Vněšekonombank). Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Banka v minulosti hutě ovládala.
O zmrazení peněz rozhodl již dříve Finanční analytický úřad (FAÚ), protože VEB.RF se dostala po loňském napadení Ukrajiny ruskými vojsky na sankční seznam EU. Banka podala proti obstavení peněz stížnost, kterou však zamítlo ministerstvo financí. Rozhodnutí je tak podle ČT od minulého týdne pravomocné.
Počet mrtvých v důsledku dnešního ruského ostřelování Chersonu a přilehlé oblasti stoupl na 21, uvedl Zelenskyj. Zraněných je bezmála 50.
Na dotaz, proč Rusko z nočního útoku na moskevský Kreml obviňuje Ukrajinu, Zelenskyj odpověděl, že vysvětlení je velmi prosté. "Rusko nemá žádná vítězství. Putin už nedokáže motivovat svou společnost a nemůže jednoduše posílat vojáky na smrt. Teď nějak potřebuje motivovat svoje lidi, aby pokračovali dál," myslí si prezident země, která už déle než rok čelí ozbrojené ruské agresi.
Všeobecně očekávaná ukrajinská protiofenziva už prakticky začala. Uvedl to dnes šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin. Aktivní fáze ukrajinského útoku podle něj přijde do několika dnů.
"Domnívám se, že ofenziva ukrajinské armády již v podstatě začala. Vidíme nejvyšší aktivitu nepřátelského letectva, vidíme nejvyšší aktivitu na perimetru a uvnitř naší fronty," uvedla na Telegramu Prigožinova tisková služba. "Bohužel situace nevypadá, řekněme, nejlépe," dodal Prigožin.
"Aktivní fáze" ukrajinské protiofenzivy může nastat "už v řádu dnů", uvedl dále Prigožin, který před možným protiútokem ukrajinských sil varoval v posledních týdnech opakovaně. Veřejně si také opakovaně stěžoval na nedostatek munice, kterou ruské ministerstvo obrany vyčleňuje jeho bojovníkům.
Bílý dům si je vědom toho, že Rusko obvinilo Ukrajinu z pokusu o atentát na prezidenta Vladimira Putina, obvinění ale nemůže potvrdit. Řekla to dnes mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena Karine Jean-Pierreová.
"O těchto zprávách víme, ale v tuto chvíli nemůžeme potvrdit jejich pravost," řekla novinářům mluvčí Bílého domu Jean-Pierreová. Na dotaz novinářů, zda mohlo jít o ruskou operaci pod falešnou vlajkou, odpověděla, že na takové závěry je příliš brzy, ale "Rusko se takových věcí historicky dopouštělo".
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřel, že by Ukrajina poslala drony na moskevský Kreml, sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina. "Bojujeme na svém území, neútočíme na Putina nebo Moskvu," řekl v Helsinkách podle agentury Reuters.
Na dotaz, proč Rusko z nočního útoku obviňuje Ukrajinu, pak Zelenskyj odpověděl, že podle něj musí Putin nějak motivovat ruské občany, protože mu v jeho agresi proti Ukrajině chybí vítězství.
Severně od Chersonu se pod palbu dostal tým energetiků, který opravoval předchozím ruským ostřelováním poškozenou elektrickou síť. Zabiti byli tři zaměstnanci. Další člověk pak zemřel ve vesnici severovýchodně od města, uvedla prokuratura, která věc vyšetřuje jako válečný zločin.
Při ruském ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny a jeho okolí přišlo od dnešního časného rána o život nejméně 16 lidí a další více než dvě desítky jich byly zraněny. Uvedla to ukrajinská generální prokuratura.
Na 12 lidí bylo zabito při ruském ostřelování samotného města Chersonu a dalších 22 jich tam utrpělo různě závažná zranění.
Velvyslanci zemí EU schválili rozhodnutí podpořit ukrajinskou armádu vynaložením miliardy eur na společné nákupy munice, uvedlo švédské předsednictví.
USA jsou přesvědčeny, že Ukrajině se podaří získat zpět území, okupované Ruskem. Řekl to americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Dnešní ruské bombardování Chersonu a okolí si vyžádalo životy šestnácti lidí.
V Chersonu a jeho okolí přišlo o život nejméně osm lidí, když ruské síly zasáhly jediný fungující hypermarket ve městě, nádraží a okolní obce, informoval šéf místní vojenské správy Oleksandr Prokudin. Ten kromě toho vyhlásil v Chersonu zákaz vycházení, který má platit od pátku do pondělního rána.
Pravost videa, které se šíří po sociálních sítích, zatím nebylo možné ověřit.
Na ruských sociálních sítích se objevila také informace, že drony vyslali ruští odpůrci Putina.
Poradce ukrajinského prezidenta popřel, že by se Ukrajina pokusila drony zabít Vladimira Putina. Podle něj Rusko zinscenovalo výbuchy, aby mělo záminku pro zesílení útoků na Ukrajině a pro další zabíjení Ukrajinců.
As for the drones over the Kremlin. It’s all predictable... Russia is clearly preparing a large-scale terrorist attack. That's why it first detains a large allegedly subversive group in Crimea. And then it demonstrates "drones over the Kremlin". First of all, Ukraine wages an…
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) May 3, 2023
Starosta Moskvy Sergej Sobjanin zakázal v metropoli používání dronů.
Na ruských sociálních sítích se dnes šířila videa zobrazující dým stoupající nad Kremlem na setmělé obloze. Video pochází ze skupiny sdružující obyvatele čtvrtí Jakimanka a Zamoskvorečje v centrální části Moskvy, uvedl portál Mediazona. Pravost videozáznamu zatím nelze ověřit.
Ukraine tried to strike at the Kremlin at night. It happened at about 3 o'clock in the morning. Two drones were reportedly aimed at the residence of Vladimir Putin. Russian president was not injured, the Kremlin said.- Russian media. (Not a joke) pic.twitter.com/cl7HP9Dcai
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) May 3, 2023
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že očekávaná ukrajinská protiofenziva už podle něj začala.
Při středečním ruském bombardování Chersonu byl zasažen také vlak stojící na nádraží.
Podle agentury RIA Novosti Putin v Kremlu v době útoku nebyl. "Dva bezpilotní letouny mířily na Kreml. Díky krokům podniknutým armádními a tajnými službami a díky použití radarových a detekčních systémů byly přístroje vyřazeny z provozu," cituje agentura TASS z prohlášení Kremlu.
Ruská prezidentská administrativa také uvedla, že útok považuje za naplánovanou teroristickou akci a za pokus o atentát na Putina a že si vyhrazuje právo na odvetné kroky.
Ukrajina se v noci na dnešek pokusila o dronový útok na kremelskou rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí ruské tiskové agentury. Putin je v pořádku a pokračuje v obvyklé práci, píše agentura TASS. Ruská státní média už dříve během dneška informovala o incidentech s drony na různých místech Ruska. V Krasnodarském kraji vypukl podle TASS rozsáhlý požár ve skladu s ropnými produkty kvůli "pádu" bezpilotního letounu.
Evropská komise plánuje kvůli válce na Ukrajině podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou 500 milionů eur (11,8 miliardy korun) ze společných fondů. Počítá s tím plán, který dnes představil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Investice by měly primárně sloužit k naplnění slibu, kterým se evropský blok zavázal dodat Kyjevu do příštího jara milion kusů dělostřelecké munice.
Berlín zvažuje, že na vzpomínkových akcích k 78. výročí konce druhé světové války v Evropě stejně jako v loňském roce zakáže ruské a ukrajinské vlajky. Cílem opatření je předejít vyhroceným situacím v době, kdy Ukrajina již déle než rok vzdoruje ruské invazi. Spolek Vitsche, který sdružuje mladé Ukrajince v Německu, možný zákaz kritizuje a chce se obrátit na soud, pokud německé hlavní město vyvěšovat ukrajinské vlajky skutečně zapoví.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle deníku Tagesspiegel přijede 13. května do Berlína, kde se setká s německým kancléřem Olafem Scholzem.
Polsko zrušilo jednostranné omezení dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl na návštěvu Finska, oznámila finská televize YLE.
Při ruském ostřelování hypermarketu v Chersonu zahynuli tři lidé.
V blízkosti plynovodů Nord Stream se v období před výbuchy údajně pohybovala ruská plavidla schopná provádět podmořské operace. Podle zpravodajského serveru BBC News to na základě společného pátrání uvedla dánská, norská, švédská a finská veřejnoprávní média. Oficiální vyšetřování útoku na plynovody, které vedou přes země ležící v blízkosti místa výbuchů, stále pokračuje. Vyšetřovatelé se zatím shodli pouze na tom, že exploze s největší pravděpodobností nebyly nehoda, ale důsledek sabotáže.
Francouzská armáda a několik jejích spojenců na konci února zahájili vojenské cvičení nebývalého rozsahu s krycím názvem Orion, teď se dostává do nejintenzivnější fáze. Přes 12 tisíc vojáků na východě Francie tři týdny nacvičuje intenzivní válku a vytlačení nepřítele z okupovaného města. Ačkoliv to vojáci odmítají, cvičení silně připomíná válku na Ukrajině, píše ve své reportáži deník Le Monde.
Náčelník generálního štábu americké armády generál Mark Milley prohlásil, že Ukrajina je podle něj nyní připravena na útočné operace. V rozhovoru pro časopis Foreign Affairs řekl, že Putin chtěl rychle dobýt Kyjev a území Ukrajiny na východním břehu Dněpru. To se mu nepodařilo, tak svůj cíl zúžil na dobytí Donbasu a území kolem Krymu.
Server Politico s odvoláním na evropské diplomatické zdroje napsal, že Ukrajina nesděluje svým spojencům už žádné detaily, týkající se očekávané protiofenzivy na jihu a východě země. Ukrajinci mají obavy z dalších úniků informací, napsal Politico.
Na jihozápadě Ruska blízko Kerčského mostu na Krym hoří zásobníky s palivem. Z místa stoupá obrovský sloup dýmu. Je to v posledních dnech několikátý požár ruského skladu paliv u hranic s Ukrajinou nebo na okupovaném území Ukrajiny. Rusové tvrdí, že útočí ukrajinské drony, Kyjev to nekomentuje.
Ukrajině na summitu NATO ve Vilniusu hrozí, že zažije zklamání.
Naděje Ukrajiny, že už v létě dostane konkrétní perspektivu vstupu do Severoatlantické aliance, vyjdou možná naprázdno. Členové NATO jako Spojené státy a Německo dávají za zavřenými dveřmi najevo, že zatím nechtějí dávat žádné sliby, které by šly nad rámec vágního prohlášení z bukurešťského summitu z roku 2008, napsala agentura DPA. Na něm se tehdy šéfové států a vlád aliančních zemí dohodli, že Ukrajina a Gruzie by měly vstoupit do NATO, žádný časový plán pro to ale nestanovili.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Rusko v noci na středu ze vzduchu zaútočilo na Kyjev, potřetí za posledních šest dní. Incident se obešel bez obětí a škod, uvedly úřady metropole.
Prezident Petr Pavel přijal v úterý na Pražském hradě předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Jednali o Ukrajině.
Podle kyjevských úřadů ruská armáda vyslala nad Kyjev bezpilotní letouny. Všechny se podařilo sestřelit.
Letecký poplach se dnes po půlnoci rozezněl nejen nad Kyjevskou oblastí a metropolí, ale i v dalších oblastech na severu a východě Ukrajiny, napsala agentura Unian. V hlavním městě se ozývaly exploze.
"Tentokrát na Kyjev útočily pouze drony," uvedl v prohlášení šéf vojenské správy Serhij Popko, podle kterého zafungovala protivzdušná obrana a všechny bezpilotní letouny se podařilo zničit. Jejich počet neupřesnil.
Rusko v noci na dnešek ze vzduchu zaútočilo na Kyjev, potřetí za posledních šest dní. Incident se obešel bez obětí a škod, uvedly úřady metropole.
Spojené státy neinformovaly Kyjev o úniku tajných amerických dokumentů, z nichž se část týkala ruského válečného tažení na Ukrajině. V rozhovoru s listem Washington Post (WP) to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Materiály, které se začaly šířit na platformě Discord a postupně se dostaly na širší veřejnost, obsahovaly podle médií mimo jiné detaily o ukrajinské vojenské výbavě či o bojových ztrátách.
"Od Bílého domu ani od Pentagonu jsem předem nedostal žádné informace," řekl Zelenskyj, který se podle WP o únicích dozvěděl stejně jako všichni ostatní z médií.
Spojené státy by mohly ve středu oznámit další vojenskou pomoc pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 300 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč), která bude vůbec poprvé zahrnovat také rakety vzduch-země Hydra 70, píše agentura Reuters. Rakety podle ní budou poskytnuty ze stávajících přebytečných zásob USA.
Pavel s von der Leyenovou jednali necelou půlhodinu. Krátce se dotkli také vztahů s Čínou. Všechny demokratické země by podle české hlavy státu měly kooperovat na společné politice vůči Číně. "Abychom byli schopni společně vytvořit dostatečnou protiváhu ve strategickém soupeření s Čínou ve všech oblastech," konstatoval. Čína a demokratické země podle něj nesdílejí společné hodnoty, mají odlišné dlouhodobé strategické cíle. "Z tohoto pohledu se na naše vztahy s Čínou musíme dívat," dodal Pavel.
Pavel ocenil stanoviska šéfky EK ve vztahu k Ukrajině, Číně či rozšiřování EU. "Oceňuji její konzistenci a odvahu při vyjadřování názorů, které ne vždy jsou přijímány s jednomyslným pochopením," řekl. Kladně se vyjádřil k přístupu von der Leyenové k možnému budoucímu členství Ukrajiny v EU. "Víme, že nebude jednoduché, ale jsme připraveni jít tomu naproti a Ukrajině pomáhat překonat všechny překážky," řekl prezident. Rozšíření bloku je podle něj v zájmu celé Evropy, její stability a bezpečnosti.
Von der Leyenová poděkovala českým občanům za příkladnou solidaritu s ukrajinskými uprchlíky. Česko přijalo nejvyšší počet uprchlíků v přepočtu na počet obyvatel. "Členské státy se shodly na tom, že budou i nadále financovat dodávky munice. Jsem ráda, že dnes mohu oznámit, že Evropská komise zítra (ve středu) na schůzi navrhne konkrétně zákon o produkci munice v EU, což by mělo urychlit výrobu munice v Evropě," poznamenala von der Leyenová. "Návrh legislativy bude obsahovat i financování ve výši asi 500 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy korun), se spolufinancováním členských států to bude jedna miliarda eur (asi 23,6 miliardy Kč)," dodala.
Český prezident po jednání s šéfkou Evropské komise ocenil, že von der Leyenová dlouhodobě podporuje Ukrajinu z hlediska materiálních dodávek. Zmínil především munici, která je podle prezidenta v současnosti zásadní pro obranu Ukrajiny a její případnou protiofenzivu. Se šéfkou EK hovořil také o vztazích s Čínou. Státy EU podle něj musí vytvořit protiváhu ve strategickém soupeření s asijskou velmocí, která nesdílí s demokratickými státy společné hodnoty.
U ruského Brjansku vykolejil vlak s 20 nákladními vagony, úřady hovoří o nelegálním zásahu do dopravy. Ve stejné oblasti vykolejil vlak již v pondělí.
Na pietní akci za padlé Rusy v Oděse při požáru Domu odborů v roce 2014 se na Václavském náměstí dnes v podvečer sešlo několik desítek lidí. Akci pořádala občanská iniciativa Ne základnám, mezi řečníky byli i bývalý místopředseda KSČM Josef Skála či pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel.
Ukrajinský parlament dnes přijal usnesení, v němž prohlásil takzvaný rašismus za státní ideologii Ruska. Užívání novotvaru složeného ze slov Rusko a fašismus se rozšířilo po zahájení ruské invaze v únoru 2022, přičemž má jít o označení ideologie a politiky Ruska v době vlády prezidenta Vladimira Putina. Informovalo o tom ruské vydání stanice BBC.
Evropská komise navrhne zákon o produkci munice v Evropské unii, mělo by to urychlit výrobu na kontinentu. Oznámila to i v souvislosti s podporou Ukrajiny napadené Ruskem předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po dnešním setkání s prezidentem Petrem Pavlem v Praze. Celková podpora států EU Ukrajině činila přes 68 miliard eur (zhruba 1,6 bilionu korun), každodenní hmatatelná pomoc musí pokračovat, uvedla.
Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou podporu v hodnotě 1,7 miliardy dánských korun (5,4 miliardy korun českých). Dosud největším balíkem vojenské pomoci Ruskem napadené zemi chce Kodaň podpořit předpokládanou ukrajinskou protiofenzivu. Informovalo o tom dnes dánské ministerstvo obrany.
Prezident Petr Pavel přijal na Pražském hradě předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, jednat budou i o Ukrajině.
Zástupce vrchního velitele NATO v Evropě Tim Radford dnes jednal v Praze s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou o regionálních plánech aliance, roli Česka v nich a odpozorovaných zkušenostech z války na Ukrajině. Česko podle Řehky nyní chystá další blíže nespecifikovanou vojenskou podporu Ukrajiny. Radford po jednání ocenil stále se zvyšující profesionalitu českých vojáků.
Britská vojenská rozvědka ve své analýze předpokládá, že Putin odvolal z náměstka ministra obrany, generálplukovníka Michaila Mizinceva. V Sýrii Mizincev proslul nelítostným bombardováním obytných čtvrtí, proto se mu přezdívá řezník z Aleppa. Britové usuzují na jeho odvolání z toho, co píší na sociální síti Telegram obvykle dobře informovaní ruští vojenští blogeři. Mizincev podle některých zdrojů také nařídil loni masivní ostřelování Mariupolu.
Při sobotním zásahu domu ve městě Umaň ruská raketa zničila podle aktualizované zprávy čtrnáct bytů. Zahynulo 23 lidí.
Rusko by mohlo najímat civilisty a využívat novináře a podnikatele v Dánsku k vyzvědačství. Varovala před tím dnes Dánská bezpečnostní a zpravodajská služba (PET). Civilisté by podle ní mohli být alternativou za ruské diplomaty, které severská země loni vykázala kvůli podezření ze špionáže.
Invaze na Ukrajinu zintenzivnila potřebu Moskvy shromažďovat tajné informace v zemích NATO, uvedla dánská kontrarozvědka. Dánsko, které kontroluje vstup do Baltského moře, by hrálo důležitou strategickou roli v případném vojenském konfliktu s Ruskem jakožto tranzitní bod pro posily NATO. To podle PET činí Dánsko pro Rusy zvláště zajímavým.
Ukrajinský velvyslanec ve Velké Británii Vadim Prystajko uvedl, že plánovanou ukrajinskou protiofenzivu s cílem dobýt území okupované Ruskem zatím brzdí počasí. Terén zatím není tak pevný, aby se mohly bez problémů pohybovat tanky.
Britská vojenská rozvědka uvedla, že Rusové vybudovali zátarasy a obrany i hluboko na Krymu a také na svém území nedaleko měst Belgorod a Kursk. Údajně je to signál, že se obávají ukrajinského průlomu během nadcházející očekávané ukrajinské protiofenzivy.
Poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, členka lidovecké frakce (EPP), se vrátila z několikadenní návštěvy Ukrajiny. Jejím hlavním tématem na cestě byly násilné přesuny ukrajinských dětí do Ruska. Zavlečení dětí do Ruska se odehrává různými způsoby, upozornila politička, která navštívila několik míst na západní Ukrajině a vydala se také do dětských domovů včetně zařízení v obci Bortnyky.
V mnoha případech se děti nevrátily z letního tábora organizovaného ruskými úřady, v dalších případech byly do agresorské země vyvezeny z dětských domovů na východní Ukrajině. Z prezentace ukrajinské lidskoprávní organizace Magnolija se také doslechla o případu, kdy ruské síly v jedné z okupovaných obcí údajně zastřelily matku hocha, kterého posléze kamsi odvezly v konvoji, popsala poslankyně ČTK.
Mezinárodní nevládní organizace by měly dělat víc, aby pomohly s návratem dětí násilně deportovaných z Ukrajiny do Ruska, řekla dnes novinářům po návratu z několikadenní cesty na Ukrajinu poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, členka lidovecké frakce (EPP). Instituce jako Mezinárodní výbor Červeného kříže totiž podle ní mohou získat přístup na místa, kam byly děti deportovány, a pomoci zprostředkovat jejich návrat.
"Mezinárodní výbor Červeného kříže má možnost navštěvovat všechna ruská centra a tábory, kde jsou deportované děti, ale nedělá to," sdělila Šojdrová v tiskové zprávě s odvoláním na ukrajinskou organizaci Media Initiative for Human Rights.
Na nedostatek munice si poslední dobou stěžoval například šéf žoldnéřů z ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin. Ruskému ministerstvu obrany Sergeji Šojguovi, se kterým vede dlouhodobě mocenské spory, vytkl, že jeho žoldnéře u Bachmutu dostatečně nepodporuje. Wagnerovci kvůli tomu podle něj utrpěli až pětkrát vyšší ztráty.
Rusko přijalo nezbytná opatření ke zvýšení výroby zbraní a vojenského materiálu určených pro dodávky ruským jednotkám zapojeným do speciální vojenské operace, uvedl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva nadále odmítá svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu zahájenou loni v únoru nazvat válkou a označuje ji jako "speciální vojenskou operaci".
"Postup ruských vojsk během speciální operace do značné míry závisí na včasném doplnění zásob zbraní a vojenské techniky," citovala agentura TASS Šojgua. Zbrojní firmy mají podle něj v krátké době zvýšit tempo i objem výroby zbraní.
Kontrolní test potvrdil výskyt pesticidu v ukrajinském obilí, který slovenské úřady už v dubnu odhalily v jednom z mlýnů na jihu země. Před poslanci parlamentního výboru pro zemědělství a životní prostředí to dnes řekl ministr zemědělství Samuel Vlčan. Kontrolní analýzu nechalo Slovensko v laboratoři EU vypracovat, když provozovatel mlýnu podle médií předtím uvedl, že na základě jeho testů zásilka příslušným předpisům vyhovuje.
"Tato pšenice nesmí být zpracována ani do potravinového, ani do pícninového řetězce, musí být zničena," uvedl Vlčan.
Majitel seznamovací aplikace Tinder - společnost Match Group - opustí letos v červnu Rusko kvůli válce na Ukrajině. Na území Ruska tak aplikace nebude fungovat.
Ukrajina nakonec získá letouny F-16, ale bude to ještě trvat nějaký čas. Řekl to ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
"Až nastane čas jednat o míru, podmínky bude diktovat Ukrajina," prohlásil v rozhovoru pro server RBK Ukraine ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
V okupovaném Melitopolu se ráno ozvaly výbuchy, napsal zpravodajský web Ukrajinska Pravda.
Ukrajině není známa žádná iniciativa Vatikánu, týkající se mírových jednání s Ruskem. Úřad ukrajinského prezidenta tak reagoval na prohlášení papeže Františka, že Vatikán je "zapojen do mírové mise."
V nedělí Rusové bombardovali město Pavlohrad.
Souhrn nejdůležitějších událostí
V Bachmutu zahynuli dva Kanaďané. Sedmadvacetiletý Kyle Porter a jednadvacetiletý Cole Zelenco sloužili u ukrajinské mezinárodní legie, která je součástí 92. mechanizované brigády. Jde již o čtvrtého a pátého Kanaďana, kteří v zemi zahynuli od začátku ruské invaze, uvedla kanadská zpravodajská stanice CBS News.
Ukrajinec Ihor pracoval v marketingu, od února 2022 bojuje proti okupantům. Přečtěte si jeho příběh v pátém dílu seriálu Aktuálně.cz Rozhovory ze zákopů.
Agentura Reuters poznamenala, že zprávy nebylo možné nezávisle ověřit. Ukrajina se téměř nikdy veřejně nehlásí k odpovědnosti za útoky uvnitř Ruska a na ukrajinském území okupovaném Ruskem. Armáda nicméně denně podává zprávy o činnosti a pohybu jednotek v oblasti bojů.
Ukrajinské síly dnes ráno ostřelovaly vesnici v ruské Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Na Telegramu to uvedl tamní gubernátor Alexandr Bogomaz. Jak dodal, ostřelování si nevyžádalo žádné oběti, v jednom z domů ale vypukl požár. Ve stejné oblasti o den dříve kvůli explozi vykolejil nákladní vlak.
"Ráno ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly vesnici Kurkoviči v oblasti Starodubskij," napsal gubernátor. "Nebyly žádné oběti. V důsledku ostřelování vypukl v jedné z domácností požár. Všechny pohotovostní složky jsou na místě," dodal.
Téměř polovinu z 20 tisíc zabitých ruských bojovníků za posledních pět měsíců podle Kirbyho tvoří příslušníci Wagnerovy žoldnéřské skupiny. Z nich je mnoho odsouzenců, kteří byli vrženi z vězení do boje bez dostatečného bojového výcviku, vedení nebo organizačních schopností, uvedl Kirby.
Ruská invaze na Ukrajinu má podle odhadu Bílého domu jen za posledních pět měsíců 100 tisíc obětí na ruské straně, z toho přes 20 tisíc mrtvých. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Celkový počet zabitých či zraněných ruských vojáků odhadují západní činitelé na více než 200 tisíc.
Ukrajinský generální štáb uvádí přes 190 tisíc "zlikvidovaného personálu" od začátku invaze, tedy od loňského února. Moskva sama své ztráty vyčísluje v jednotkách tisíc. O vlastních vojenských ztrátách zveřejňují Rusko i Ukrajina jen minimum informací.
Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Ukrajince na okupovaných územích, aby nepřijímali ruské pasy a s Ruskem nespolupracovali. O den dříve ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec doporučil obyvatelům žijícím na územích obsazených invazními vojsky opak, uvedla agentura Unian. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret umožňující v budoucnu deportovat z anektovaných ukrajinských území obyvatele, kteří nepřijali ruské občanství.
Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, přezdívaný "Putinův šéfkuchař", znovu oživil výzvu k získání většího množství munice pro dobytí města Bachmut. Podle jeho názoru Moskva vojáky z Wagnerovy skupiny podporuje nedostatečně.
Ve videu, které zveřejnil na svém kanálu Telegram, Prigožin uvedl, že k útoku je potřeba nejméně 300 tun dělostřeleckých granátů denně.
Ukrajina v dubnu vyvezla 3,62 milionu tun obilí. S odvoláním na dnešní oznámení ukrajinského ministerstva zemědělství o tom informovala agentura Reuters. Loni, kdy byly všechny černomořské přístavy zablokovány kvůli ruské invazi, země v dubnu vyvezla 923 tisíc tun obilí. V dubnu dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů omezily kvůli protestům farmářů Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko. Stěžovalo si i Rumunsko. Zmíněné země později dosáhly dohody s Evropskou komisí.
Produkce obilí na Ukrajině se v kalendářním roce 2022 snížila přibližně na 53 milionů tun z rekordních 86 milionů tun v roce 2021. Úředníci z poklesu viní boje ve východních, severních a jižních regionech země. Vláda uvedla, že Ukrajina může v roce 2023 sklidit 44,3 milionu tun obilí, v případě příznivého počasí až 50 milionů tun.
Kvůli explozi vykolejil nákladní vlak v ruské Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Na Telegramu to dnes uvedl tamní gubernátor Alexandr Bogomaz, podle něhož si incident nevyžádal žádné oběti. "Neidentifikované výbušné zařízení explodovalo na 136. kilometru na železniční trase Brjansk-Uněča, v důsledku čehož vykolejila lokomotiva," uvedl Bogomaz. Gubernátor nikoho z incidentu neobvinil.
Ruská Brjanská oblast sousedí se severní částí Ukrajiny a také s Běloruskem. Podobně jako například Belgorodská oblast i tento region od ruské invaze do sousední země poměrně často hlásí ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na své území.
Podle serveru The Guardian ruské střely ve městě Pavlohrad zasáhly sklad munice v železničním depu, a to ve zjevné snaze zpomalit přípravy Kyjeva na jeho všeobecně očekávanou protiofenzivu. Video na sociálních sítích ukazuje sekundární detonace uprostřed požáru na místě úderu, píše britský web. Rozsah ohně v Pavlohradě podle něj naznačuje, že Rusko možná zasáhlo důležitý sklad zbraní.
Ruská armáda zaútočila také na město Pavlohrad v Dněpropetrovské oblasti. Ve dvou útocích byl poškozen mimo jiné průmyslový podnik, dvě desítky bytových domů a také přes 20 soukromých budov, řekl místní činitel Mykola Lukašuk.
"Dvě ženy ve věku 45 a 55 let jsou na jednotce intenzivní péče," napsal později Lysak na Telegramu, když informoval o zvýšeném počtu zraněných. Dřívější informace hovořily o 25 zraněných.
Pro 29letého Oleha Icenka a 23letého Andrije Kuzněcova začíná den plný těžké práce krátce po rozednění. Skončí až při západu slunce. Jeden den v životě ukrajinských hrobníků vypráví příběh rostoucího počtu ukrajinských obětí války, píše agentura AP.
Ukrajinské protiútoky vytlačily ruské síly z některých okupovaných pozic v Bachmutu v Doněcké oblasti, uvedl dnes velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Situace ve městě, které se invazní síly snaží dobýt už řadu měsíců, ale podle něj zůstává složitá. "Nepřítel vedl četné útoky a snažil se prolomit obranu našich pozic v několika směrech," uvedl Syrskyj. Rusko posílá do útoku nové jednotky, ale navzdory jeho značným ztrátám se mu nedaří město ovládnout, sdělil ukrajinský velitel.
Ruská armáda v noci zaútočila rovněž na další ukrajinské regiony, média v noci také informovala o výbuších v Dněpropetrovské oblasti. Tamní město Pavlohrad bylo v noci zasaženo dvakrát, poškozen byl mimo jiné průmyslový podnik, dvě desítky bytových domů a také přes 20 soukromých budov, řekl místní činitel Mykola Lukašuk. Podle oblastního šéfa Serhije Lysaka ukrajinská protivzdušná obrana sedm střel zlikvidovala. "Ale jsou i zásahy," uvedl činitel, podle něhož údery zranily 25 lidí včetně tří dětí.
Satelitní snímky společnosti Capella Space odhalily rozsáhlý systém zákopů a opevnění, které Rusové budují na východě a jihu Ukrajiny v přípravě na protiofenzivu nepřítele. Ukrajince chtějí odrazit za pomoci hlubokých příkopů, betonových barikád či ostnatých drátů. "Válka se tím tak v mnoha ohledech stane nebezpečnější pro ty, kteří se jí účastní," podotýká v rozhovoru americký analytik Tom Ford.
Kyjevští představitelé na Telegramu uvedli, že všechny rakety mířící v noci na hlavní město byly zlikvidovány. "(Podle předběžných informací) nebyly zaznamenány žádné oběti mezi civilním obyvatelstvem ani zničení obytných objektů či infrastruktury," uvedla správa města. Protivzdušná obrana byla rovněž aktivována v širší Kyjevské oblasti, když byl vyhlášen letecký poplach pro celou Ukrajinu.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí sestřelila 15 z 18 ruských raket vyslaných na ukrajinské území. S odkazem na ukrajinskou armádu o tom informovala agentura Reuters. Podle kyjevských úřadů byly sestřeleny všechny střely, které mířily na hlavní město.
"Kolem 02:30 (01:30 SELČ) zaútočili ruští okupanti na Ukrajinu ze strategických bombardérů," uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj na platformě Telegram. Dodal, že ukrajinská protivzdušná obrana 15 z 18 střel zničila.
Valerij Gergijev, který se narodil 2. května 1953, patřil v uplynulých desetiletích k nejžádanějším dirigentům současnosti. Dirigent, přezdívaný Car nebo Ivan Hrozný, je známý blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kontroverze vzbuzovala už jeho podpora ruské anexe Krymu v roce 2014, po začátku loňské ruské invaze na Ukrajinu pak Gergijev přišel o řadu lukrativních angažmá. Skončil jako šéf Mnichovských filharmoniků, za personu non grata jej považuje řada divadel i jeho vlastní agent.
V letech 2007 až 2015 byl Gergijev hlavním dirigentem Londýnského symfonického orchestru. Od roku 2015 byl šéfdirigentem Mnichovské filharmonie. Pravidelně spolupracoval s Metropolitní operou, Vídeňskou, Newyorskou či Rotterdamskou filharmonií i orchestrem Filarmonica della Scala. Na jaře 2022 ale o většinu možností vystupovat na Západě přišel. Bezprostředně po ruském útoku na Ukrajinu nevystoupil na plánovaných koncertech s Vídeňskými filharmoniky v New Yorku, později mu vystoupení zrušili i organizátoři festivalu Dvořákova Praha.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí v Kyjevské oblasti odrážela ruské raketové útoky, píše agentura Reuters s odkazem na ukrajinské úřady. Krátce předtím byl vyhlášen letecký poplach pro celou Ukrajinu.
"Protivzdušná obrana pracuje!" uvedla kyjevská správa na Telegramu po explozích, které byly v oblasti hlášeny. "Zachovejte klid! Zůstaňte v krytech, dokud neskončí letecký poplach," dodala.
Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, řekl novinářům na palubě letadla papež František při návratu ze své cesty do Maďarska. Požádal ho o to tento týden ukrajinský premiér Denys Šmyhal při své návštěvě ve Vatikánu. Hlava katolické církve rovněž novinářům palubě letadla sdělila, že Vatikán je zapojen do "mírové mise". Žádné detaily k této věci ale papež neuvedl.
"Jsem připraven udělat cokoli. Existuje mírová mise, která není veřejná a která právě probíhá, až bude zveřejněna, řeknu vám o tom více," uvedl v neděli papež na dotaz, zda v Budapešti hovořil o mírových jednáních s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či s představitelem ruské pravoslavné církve, budapešťským metropolitou Hilarionem.
Moskva označuje odvoz ukrajinských dětí do Ruska za humanitární misi na ochranu sirotků a opuštěných dětí, Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu ale podezírá v této souvislosti Rusko z únosů. Papež připomněl, že Vatikán se úspěšně angažoval též v jednáních o výměně zajatců v této válce.
Podle Kyjeva prezidenti dlouze jednali o červencovém summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu, o konkrétních rozhodnutích o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Podle Kyjeva by ve Vilniusu měl začít proces pozvání Ukrajiny ke vstupu do NATO.Zelenskyj poděkoval Francii za dodanou obrannou vojenskou techniku. "Rychlost a konkrétnost reakce je velmi důležitá, je to něco, co výrazně zvyšuje naše schopnosti. Vážíme si toho, že Francie potvrdila poskytnutí balíku účinné výzbroje našim ozbrojeným silám," uvedl Zelenskyj.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli telefonicky informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o koordinaci evropské vojenské pomoci pro Ukrajinu. Ujistil ho také o neutuchající francouzské podpoře Kyjevu v jeho obraně proti ruské agresi.
Zelenského kancelář poděkovala za "účinnou podporu" a doplnila, že hovor trval více než hodinu."Obě hlavy států rovněž diskutovaly o nadcházejících mezinárodních událostech a o způsobech, jakými by mohly přispět k upevnění mezinárodní podpory Ukrajiny, potvrdit její evropskou perspektivu a podpořit bezpečnost a stabilitu v Evropě," uvedla Paříž.
Čtyři civilisté zahynuli v důsledku ukrajinského ostřelování vesnice Suzemka v ruské Brjanské oblasti, která hraničí s Ukrajinou, tvrdí tamní gubernátor Alexandr Bogomaz. Další dva lidé jsou podle něj v nemocnici. Při ostřelování byl jeden obytný dům zcela zničen, další dva střely poškodily.
Ukrajina se téměř nikdy veřejně nehlásí ke zodpovědnosti za útoky na ruském území nebo na ukrajinském území, které okupují Rusové.
Sama informuje o zabitých nebo raněných civilistech kvůli ruskému ostřelování prakticky denně. Například při pátečních ruských vzdušných úderech zahynulo podle ukrajinských úřadů 25 civilistů včetně dětí, nejvíce ve městě Umaň.
Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové patrně výrazněji zaostává za Českem při přípravě projektů na pomoc s obnovou válkou zasažené Ukrajiny. Za možnou oblast spolupráce označila například odminování ukrajinského území, protože v této oblasti je Slovensko špičkou na světě. Čaputová to dnes řekla novinářům po návratu z Ukrajiny, kterou navštívila spolu s českým kolegou Petrem Pavlem.
"Jsme skutečně asi trošku více pozadu za českou stranou. Vláda má vytipovaný okruh podnikatelských subjektů, které mají zájem realizovat své aktivity na Ukrajině. Vláda finišuje se schématem pomoci, které by tuto pomoc a spolupráci mělo ulehčit," uvedla Čaputová k možnému slovenskému příspěvku při obnově Ukrajiny.
Ukrajina má podle Čaputové zájem o spolupráci při odminovávání svého území. Bratislava už dříve předala Ukrajině odminovávací systémy, které se vyrábějí na Slovensku a které se používají k plošnému vyčištění terénu od protipěchotních i protitankových min.
"Zaminování Ukrajiny je obrovský problém. Jeden den války znamená potřebu 30 dnů odminování. Ukrajina patří mezi země, které jsou z hlediska zaminování nejvíce postižené," řekla slovenská prezidentka.
"To, co Ukrajina potřebuje ze všeho nejvíc, je munice. Její kritický nedostatek omezuje schopnost Ukrajiny efektivně se bránit a limituje schopnost provést úspěšnou protiofenzivu," řekl prezident Pavel po příletu z Ukrajiny na vojenské letiště v pražských Kbelích. Rusové podle něj denně vystřelí čtyřnásobek až pětinásobek toho co Ukrajinci.
"Budeme hledat cesty, jak zvýšit dodávky munice z našich zdrojů," uvedl prezident. Zároveň chce o problému jednat i se spojenci. Ti podle něj dodávají velmi efektivní techniku, avšak s naprosto minimálním množství munice. Ukrajinci pak stroje mohou nasadit jen na několik dní, a potom je musí stáhnout zpátky. "To skutečně nedává smysl," podotkl Pavel.
"Já si to představit umím, ale musí na tom být shoda v celé sedmadvacítce," řekl Lipavský k možnosti, že by přístupová jednání EU s Ukrajinou začala ještě letos. Podle něj je ale k tomu mnoho států unie skeptická a Česko se snaží jejich obavy rozptýlit. Ukrajina bude muset splnit podle ministra všechny podmínky, "nemůže mít žádné úlevy".
Bývalý diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza v televizní debatě zopakoval, že Ukrajina by se podle tohoto opozičního hnutí neměla stát členem EU. Zdůvodnil to mimo jiné oligarchizací ukrajinské společnosti a mírou korupce. Pokud se Ukrajina stane členem unie, bude to v horizontu desítek let, míní Kobza. Podle Lipavského tato lhůta bude mnohem kratší, i když Ukrajina nebude mít žádné úlevy.
Proces vstupu Ukrajiny do EU by mohl být podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zahájen ještě letos, pokud se k tomu podaří přesvědčit všechny státy unie. Lipavský to dnes uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Reagoval tak na záměr prezidenta Petra Pavla, který se hodlá v souladu s postojem české diplomacie zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku, o což usiluje i Kyjev.
Prezident Petr Pavel při vystupování z vlaku v polském městě Přemyšl.
A teď už i fotka z výstupu v Přemyšli @RESPEKT_CZ https://t.co/5OFvxDIkEz pic.twitter.com/MSppoXoTNi
— Ondrej Kundra (@okundra) April 30, 2023
Prezident Petr Pavel dnes krátce po 09:15 překročil hranice Ukrajiny, ukončil tak její návštěvu. Ve vlaku z východoukrajinského Dnipra strávil asi 16 hodin. Po vystoupení na vlakovém nádraží v polském městě Přemyšl, kam by měl přijel před 10:00, ho bude čekat hodinová cesta na letiště do Rzeszówa a následně ještě let do Prahy. Na vojenském letišti Praha-Kbely pak zhodnotí cestu na tiskové konferenci. Konat by se měla kolem poledne.
V pátek v noci Pavel odjel se svou delegací vlakem do Dnipra na východě Ukrajiny. Stal se podle Pražského hradu prvním zahraničním prezidentem, který po loňské ruské invazi východ Ukrajiny navštívil.
Dněpropetrovská oblast sousedí s regiony, kde se odehrávají přímé boje mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Dnipro leží několik desítek kilometrů od frontové linie a v pátek ráno se stalo jedním z terčů rozsáhlého ruského vzdušného útoku. I když jsou v Dnipru časté letecké poplachy, Pavel se během svého pobytu ve městě do krytu uchýlit nemusel.
Právě na obnovu Dněpropetrovské oblasti se chce Česko po dohodě s Ukrajinou a spojenci zaměřit. Bude to znamenat příležitosti pro české firmy. Pavel v Dnipru jednal mimo jiné s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Podle Pavla je nyní hlavní posunout se od pomoci ke spolupráci, jež by se mohla rozvinout ve zdravotnictví, vzdělávání, výzkumu či energetice.
Pavel v Dnipru také uctil památku padlých vojáků, navštívil místo, kde v lednu ruská raketa zničila panelový dům a zabila téměř 50 lidí nebo si prohlédnul zařízení pro vnitřní uprchlíky. Zastavil se také v nemocnici, kde se léčí zranění vojáci nebo navštívil polygon, kde se ukrajinské jednotky připravují před odjezdem na frontu. Prohlédl si též armádní techniku, kterou poskytlo Česko.
Boroďanka, Buča, Kyjev, Dnipro, Novomoskovsk. Prezident @prezidentpavel právě překročil hranice Ukrajiny, je v Polsku, a po 4 dnech se vrací - opět vlakem - domů. @RESPEKT_CZ ho stále doprovází. V novém Respektu najdete velkou reportáž o jeho ukrajinské cestě se @ZuzanaCaputova pic.twitter.com/ZTAQMeQTRo
— Ondrej Kundra (@okundra) April 30, 2023
Ruská invazní armáda nadále soustřeďuje své hlavní úsilí na útoky u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb v pravidelné situační zprávě. Ukrajinští vojáci podle něj za uplynulý den odrazili 58 nepřátelských útoků. V centru bojů zůstávají Bachmut a Marjinka, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.
Ve městě Bachmut, které se Rusové pokoušejí dobýt už řadu měsíců, podle ukrajinského generálního štábu stále pokračují boje. "Kromě toho nepřítel vedl neúspěšné útoky ve směru na Ivanivske a Predtečyne," tvrdí velení ukrajinských sil, které rovněž hlásí odražení ruských útoků mimo jiné u Avdijivky, obce Pervomajske nebo u Marjinky. V Záporožské a Chersonské oblasti se ruské invazní síly podle ukrajinského generálního štábu brání.
Ruské redakci BBC se spolu s ruským nezávislým serverem Mediazona podařilo z otevřených zdrojů ověřit jména 21 700 ruských vojáků, kteří padli v bojích na Ukrajině. Počet ruských obětí války, kterou před více než rokem vyvolala Moskva, je podle nich i nadále velmi vysoký, a to i v řadách speciálních jednotek.
Přes 3400 mrtvých jsou právě příslušníci elitních jednotek, včetně zpravodajských důstojníků, výsadkářů, námořní pěchoty či pilotů.
Celkové ztráty Ruska jsou však ještě výrazně vyšší. Nejkonzervativnější odhady podle BBC a Mediazony vycházejí z čísla 43 400 mrtvých. To by byl skoro trojnásobek počtu 15 000 vojáků, o které Sovětský svaz přišel ve válce v Afghánistánu během let 1979 až 1989.
Celkový počet ruských vojáků, kteří jsou mrtví, zranění či nezvěstní, pak může dosahovat až 195 000.
Ukrajinská vojenská helikoptéra nad vesnicí v Doněcké oblasti.
Ruský motorkářský klub Noční vlci, který má úzké vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina, vyrazil na "vlasteneckou" spanilou jízdu z Moskvy do Berlína. Do německé metropole chtějí motorkáři vybavení symboly na podporu války na Ukrajině dojet 9. května. V Rusku se tento den slaví jako Den vítězství a připomínka porážky nacistického Německa.
Ukrajina nemůže s protiofenzivou čekat, až dostane ze zahraničí letadla F-16. Musíme do toho jít i bez nich, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Bývalý ruský prezident a nyní místopředseda Federální bezpečnostntí rady Dmitrij Medveděv napsal na Twitteru, že Rusko by mělo přerušit diplomatické vztahy s Polskem.
Při výbuchu v Sevastopolu se v sobotu vzňalo deset zásobníků s kapacitou 40 tisíc tun paliva, které Rusko používalo pro své černomořské loďstvo. Uvedl to důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. Na sklad pohonných hmot zaútočilo několik dronů, to ale Jusov výslovně nepotvrdil. Uvedl, že výbuch je "Boží pomstou" za páteční ruský raketový útok na Umaň, při kterém zahynulo třiadvacet lidí.
Petr Pavel se poklonil v Dnipru památce obětí lednového ruského útoku na obytný dům. Zemřelo tehdy 46 lidí.
Z návštěvy prezidenta Petra Pavla v Dnipru.
Kvůli válce mnoho Ukrajinců ztratilo svůj domov. Asi 200 tisíc z nich našlo útočiště v Dnipru. Zajištění důstojných podmínek pro jejich život je klíčové pro stabilitu Ukrajiny i Evropy. Humanitární a rozvojová pomoc proto patří k hlavním oblastem, na které se v Dnipru ČR zaměří. pic.twitter.com/JSdaCYPYgM
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 29, 2023
Ukrajinský voják při výcviku v Záporožské oblasti.
Český prezident Petr Pavel dnes přijel do východoukrajinského Dnipra po noční cestě zvláštním vlakem z Kyjeva. Návštěvu města, kam se západní politici při svých cestách na Ukrajinu obvykle nevypravují, doprovázejí ještě přísnější bezpečnostní pravidla než při příjezdu do ukrajinské metropole. Všichni cestující museli nejen vypnout mobilní telefony s českými čísly, ale vyndat i SIM karty a uložit je do speciálních stíněných obalů. Prezidentova ochranka prezidenta tak chtěla zabránit tomu, aby Rusové mohli pohyb delegace monitorovat.
O jednotlivých místech, která český prezident v Dnipru navštěvuje, mohou média informovat s časovým odstupem, tedy až v okamžiku, když už je hlava státu jinde.
Jakékoli omezení dovozu ukrajinského obilí do zemí Evropské unie je "zásadně nepřijatelné". Uvedlo to dnes ukrajinské ministerstvo zahraničí v nótě zaslané diplomatickým zástupcům Evropské unie a Polska v Kyjevě. Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko tento měsíc omezily dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů. Všechny tyto země a také Rumunsko rovněž odmítly podpořit prodloužení bezcelního režimu pro potraviny a zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny. "Taková omezení, ať už je jejich odůvodnění jakékoli, nejsou v souladu s Asociační dohodou mezi Ukrajinou a EU a pravidly jednotného trhu Evropské unie," uvedlo ukrajinské ministerstvo.
Český prezident Petr Pavel dorazil v sobotu při své návštěvě Ukrajiny do města Dnipro na východě země. Video zveřejnil reportér Českého rozhlasu Viktor Daněk.
❗️Prezident @prezidentpavel se přesunul na východní Ukrajinu. Ráno přicestoval vlakem do Dnipra. Česko drží nad poválečnou rekonstrukcí zdejší oblasti patronát. @Radiozurnal1 @iROZHLAScz pic.twitter.com/v6GjSN30D3
— Viktor Daněk (@ViktorDanek_) April 29, 2023
Hořící zásobník s palivem v Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu zdokumentoval zpravodaj listu Financial Times.
A massive fire broke out at a fuel storage facility in the Crimean port city of Sevastopol early Saturday, following what appeared to be a Ukrainian drone strike. No confirmation from Kyiv, which usually doesn’t confirm such attacks. Videos and photos are remarkable. pic.twitter.com/FZvH2GlgVu
— Christopher Miller (@ChristopherJM) April 29, 2023
Český prezident Petr Pavel, který pokračuje v návštěvě Ukrajiny, se dnes ve městě Dnipro na východě země setkal s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Jednali spolu zejména o české pomoci určené Dněpropetrovské oblasti. Česko má podle prezidenta připravenou řadu projektů, které mohou začít velmi brzy. Lysak poděkoval Česku za rozhodnutí pomáhat Dněpropetrovské oblasti a ocenil mimo jiné humanitární podporu.
Ruské invazní síly se nadále soustředí na útočné operace u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti, uvedl v sobotu ráno ukrajinský generální štáb v pravidelné situační zprávě. Rusové tam podle něj za poslední den podnikli 48 útoků. "Epicentrem bojů je Bachmut a Marjinka a naši vojáci statečně drží obranu," tvrdí štáb.
V přístavu Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym hoří zásobník s palivem, informují ruská i ukrajinská média. Podle místního proruského činitele Michaila Razvožajeva požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu. Nikdo nebyl zraněn, ale vzhledem k velkému množství paliva bude trvat dlouho, než se podaří oheň uhasit, uvedl později Razvožajev na sociální síti Telegram.
"Podle předběžných informací způsobil požár bezpilotní letoun," napsal brzy ráno. "Plocha požáru je přibližně 1000 metrů čtverečních," dodal s poznámkou, že na místě zasahují dvě desítky hasičských jednotek a očekává se příjezd požárního vlaku.
Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina by mohla brzy přestat existovat, řekl její šéf Jevgenij Prigožin. Uvedla to agentura Reuters, která zároveň poznamenala, že není jasné, jak vážně své tvrzení myslel. V tomto týdnu už například jednou svá slova o situaci v Bachmutu označil za vtip.
Vyjádření šéfa wagnerovců, který se opakovaně dostává do sporů s vedením ruské armády, v pátek na sociálních sítích zveřejnil jeden z ruských válečných blogerů. Prigožin ve videu hovoří o potřebě dělostřeleckých granátů na frontě, a pak poznamená, že "dnes se blížíme do bodu, kdy Wagnerova skupina skončí". "Wagnerova skupina v krátké době přestane existovat. Staneme se historií, není se čeho bát, takové věci se stávají," dodá.
Spojené státy na Ukrajině budují síť radiačních senzorů, která v případě útoku jadernou zbraní nebo takzvanou špinavou bombou dokáže zjistit, kdo za ním stál. Napsal to list The New York Times, podle něhož je jedním z hlavních cílů těchto snah, aby v případě, že Rusko odpálí na ukrajinském území radioaktivní zbraň, bylo možné jasně prokázat jeho vinu.
Experti se od loňského začátku ruské invaze obávají, jestli ruský prezident Vladimir Putin není připraven použít jaderné zbraně v boji. Bylo by to poprvé od roku 1945, kdy je ve válce proti Japonsku nasadily Spojené státy. Nynější přípravy jsou podle deníku zatím nejjasnějším důkazem, že Washington podniká konkrétní kroky, aby se připravil i na nejhorší možný scénář války na Ukrajině.
Český prezident Petr Pavel pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Jeho program na dnešní den však z bezpečnostních důvodů nebyl zveřejněn. Hlava státu přicestovala do země, která se už více než rok brání ruské vojenské agresi, v pátek ráno společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou vlakem z Polska. V Kyjevě mimo jiné jednali se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Nejméně 23 životů civilních obyvatel si vyžádal ruský útok na Umaň ve střední části Ukrajiny, kde dnes nad ránem střela zasáhla panelový dům. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian, která během dne několikrát zvyšovala bilanci obětí. Mezi mrtvými jsou také čtyři děti. Ruské útoky během dneška působily oběti a pustošily města a obce i jinde na Ukrajině. V Dnipru zahynuli při ruském ostřelování dva lidé.
Ruská vláda nařídila pozastavit do začátku dubna příštího roku zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu v Rusku. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na vládní dekret.
Podle dekretu bude zákaz platit již pro údaje o těžbě za letošní březen a první čtvrtletí. Moskva po zahájení svého útoku na Ukrajinu pozastavuje či odkládá zveřejňování různých klíčových statistik, napsala agentura Reuters.
Řada spisovatelů, herců a dalších osobností v otevřeném dopise vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina k propuštění lídra ruské opozice Alexeje Navalného z vězení. Dopis podepsali mimo jiné spisovatelé Salman Rushdie a J. K. Rowlingová nebo herec Benedict Cumberbatch. Jeho text zveřejnil portál Meduza.
"Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody na základě obvinění, která by nikdy žádný spravedlivý a nezávislý soud nepřijal. Podporujeme výzvu německé vlády, amerických úřadů nebo Evropské unie, které požadují jeho okamžité propuštění. Je to ve Vašich silách," vzkázali autoři dopisu Putinovi. Mezi podepsanými jsou také mimo jiné nositelé Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, Olga Tokarczuková, Orhan Pamuk nebo herec Jude Law.
Silnější poselství chtěli vyjádřit prezidenti Slovenska a Česka Zuzana Čaputová a Petr Pavel tím, že nyní navštívili Ukrajinu společně. Cesta je poselstvím dvou zemí, které mají společný příběh, rozešly se kultivovaným způsobem a mají k sobě respekt, řekla dnes v ukrajinské metropoli novinářům slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Důvodem společné návštěvy bylo podle ní rovněž to, že země patří mezi lídry vojenské pomoci Ukrajině.
Kvůli leteckému poplachu v Kyjevě se český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová společně s dalšími hosty odebrali do hotelového krytu. Kryt je umístěn v podzemních garážích hotelu. Ukrajinské úřady dnes odpoledne vyhlásily varování před rizikem vzdušných útoků pro velkou část země - včetně střední, východní a jižní části Ukrajiny. Časně ráno Rusko podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.
Ukrajinské úřady dnes odpoledne vyhlásily varování před rizikem vzdušných útoků pro velkou část země - včetně střední, východní, jižní části Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. Na Ukrajině je dnes na návštěvě český prezident Petr Pavel a slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Rusko časně ráno podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes za prioritu Moskvy označil úplnou integraci území na Ukrajině ovládnutých ruskými silami do Ruské federace. Informovala o tom agentura TASS. Rusko už loni v září prohlásilo čtyři ukrajinské regiony za součást země. Západ ale tento pokus o anexi dalšího ukrajinského území odsoudil a mezinárodní společenství dotčené oblasti dál považuje za součást Ukrajiny.
Uprchlíci z Ukrajiny musí zatím sami hledat odpověď na otázku, zda se do země vrátí hned, nebo později, řekl na tiskové konferenci po jednáních s prezidenty Česka Petrem Pavlem a Slovenska Zuzanou Čaputovou v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počítá ale s návratem všech Ukrajinců po válečném vítězství jejich země nad Ruskem. "Myslím, že odpověď si musí najít každý sám. Někdo se vrací, někdo čeká na naše vítězství. Nemohu posílat zprávy, že by se měli vrátit, je to jejich volba," uvedl Zelenskyj.
Zuzana Čaputová v Kyjevě prohlásila, že věří v kontinuitu postoje SR vůči Ukrajině po zářijových volbách. Neumí si představit, že by nová vláda nedokázala rozlišit agresora a oběť. Volby budou 30. září a průzkumy favorizují stranu Směr Roberta Fica, která je proti dodávkám zbraní Ukrajině a chce mít dobré vztahy s Ruskem.
Ruské bombardování obytného domu v Umani má už sedmnáct obětí.
Zuzana Čaputová v Kyjevě.
Ukrajina potřebuje další dodávky vojenské techniky, řekl po setkání s Pavlem a Čaputovou Zelenskyj. Zmínil letouny či obrněnou techniku. Potvrdil, že Ukrajina se připravuje na protiofenzivu, při které chce osvobodit území okupovaná Ruskem.
Přijetí před prezidentským palácem v Kyjevě.
Prezidenti Česka, Ukrajiny a Slovenska v Kyjevě podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství.
"Česko má připravených šest klíčových projektů, u nichž je brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu," řekl Petr Pavel. Projekty se týkají například zdravotnictví, energetiky či bydlení.
"Chceme být v Evropské unie přínosem," řekl Zelenskyj po setkání s Pavlem a Čaputovou.
"Česká republika bude prosazovat, aby přístupové rozhovory Ukrajiny s Evropskou unií začaly ještě letos," řekl Petr Pavel.
Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě.
Členství UA v EU a NATO pro nás není otázkou jestli, ale kdy. @ZelenskyyUa jsem ujistil, že CZ bude hlasem, který připomíná, že UA si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí se vším všudy.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 28, 2023
Budu prosazovat, aby přístupové rozhovory s EU začaly do konce roku. pic.twitter.com/Jcz72C07B9
Ruský útok v Dnipru si vyžádal dvě oběti.
Počet obětí ruských útoků v ukrajinských městech Umaň a Dnipro se blíží dvěma desítkám, mezi mrtvými jsou čtyři děti, uvádějí ukrajinské úřady. Předchozí bilance informovala o 12 mrtvých, mezitím ale záchranáři při rozebírání trosek v Umani nalezli další těla a počet obětí v tomto městě stoupl na 16.
Dalších šest španělských tanků Leopard 2 už je v Polsku a jsou tam připraveny pro Ukrajinu. Oznámilo to španělské ministerstvo obrany.
Položením věnců uctili český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová padlé obránce Ukrajiny. V Kyjevě si během své návštěvy připomněli i dobrovolnickou Českou družinu, která je považována za začátek československých legií v Rusku. Česká družina byla první dobrovolnická jednotka Čechoslováků na východní frontě a stala se základem československých jednotek v Rusku za první světové války. Datum přísahy je brán jako okamžik vzniku legií v Rusku.
Pokládání věnců padlým Ukrajincům. @prezidentpavel @ZuzanaCaputova @RESPEKT_CZ pic.twitter.com/Bs2ZkCWcs5
— Ondrej Kundra (@okundra) April 28, 2023
"Ukrajina dokončila přípravy na protiofenzivu," řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Dodal, že s nasazením amerických tanků Abrams ukrajinská armáda zatím nepočítá.
Ruská raketa zasáhla ráno obytný dům ve městě Umaň jižně od Kyjeva. Podle záchranářů je na místě nejméně dvanáct mrtvých, mezi nimi dvě děti.
Zatímco jsou Petr Pavel a Zuzana Čaputová na návštěvě Ukrajiny, ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos umožňující v budoucnu vyhostit ze země obyvatele anektovaných ukrajinských území, kteří odmítnou ruské občanství.
Fotografie obou státníků. "Slovensko, Česko a Ukrajina sdílejí část společné historie - a sdílíme i společnou budoucnost," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Our 1st joint visit abroad w/ @PresidentPavel is to #Ukraine, bringing a message of friendship, solidarity & support. #Slovakia, #Czechia and #Ukraine share parts of common history — and we also share our common future. pic.twitter.com/cMTmGMxuc0
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) April 28, 2023
Podívejte se na fotografie z cesty Petra Pavla a Zuzany Čaputové na Ukrajinu.
Kromě zničené Boroďanky Pavel navštívil i Buču, ve které po ruské okupaci zůstaly stovky mrtvých. Nic podobného už nesmíme nikdy dopustit, řekl. Během asi půlhodinové zastávky v rámci své návštěvy Ukrajiny si prohlédl kostel svatého Ondřeje a v jeho blízkosti místo, kde byli pohřbeni ukrajinští civilisté zabití ruskou armádou.
"Myslím, že by to pro náš všechny mělo být memento, abychom něco takového už nedopustili," řekl Pavel v Buči. Dodal, že Česko nesmí Ukrajince nechat samotné. "Je v našem zájmu, aby uspěli, protože to, za co tady bojují, to je i základ našeho hodnotového světa," řekl prezident.
Takto vypadal příjezd Petra Pavla a Zuzany Čaputové na Ukrajinu:
Příjezd Petra Pavla a Zuzany Čaputové na Ukrajinu: pic.twitter.com/NwoHcR3viB
— ČT24 (@CT24zive) April 28, 2023
Ve chvíli, kdy pomoc Ukrajině začne slábnout, bude těžké, aby Ukrajinci v boji proti Rusku uspěli. A v zájmu České republiky je, aby uspěli, řekl také Petr Pavel.
Prezident Petr Pavel na Ukrajině krátce promluvil v rozhovoru pro Českou televizi. "Myslel jsem si, že už to nikdy neuvidím. Takhle nablízko a zvlášť v Evropě," řekl o dopadech války. "Je to smutný pohled."
"Z útoku na civilní cíle se nedá vyvodit nic jiného, než že to je záměr. Protože chyba navigace nebo chybné zadání cíle, to se samozřejmě může stát. Ale při tomhle počtu to není chyba, to je jednoznačně plán," dodal pak ke škodám po ruském bombardování. Záměr ruské armády je podle něj jasný: vyvolat chaos a hrůzu mezi civilním obyvatelstvem na Ukrajině.
Prezident Petr Pavel na Ukrajině: pic.twitter.com/J0bGZA3JzV
— ČT24 (@CT24zive) April 28, 2023
Nejméně devět mrtvých a desítky raněných mezi civilisty si vyžádala noční vlna ruských útoků na ukrajinská města, hlásí média s odvoláním na úřady.
V Boroďance zůstali Pavel s Čaputovou několik minut, během kterých si prohlédli ruiny obytných domů poničených ruskými raketami a leteckým bombardováním. Podívali se také na graffiti známého umělce Banksyho, na kterém malý chlapec poráží dospělého muže. Cestu obou prezidentů doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, na místě jsou čeští i slovenští ozbrojení policisté a také ukrajinští vojáci.
Petr Pavel a Zuzana Čaputová jsou v Boroďance, informuje na Twitteru reportér Respektu.
První místo, které na Ukrajině @prezidentpavel a @ZuzanaCaputova navštívili, byla Boroďanka. Spoustu domů zde Rusové při pokusu dobýt Kyjev loni zničili. @RESPEKT_CZ pic.twitter.com/BZXXhX99dH
— Ondrej Kundra (@okundra) April 28, 2023
Ve městě Umani poškodily ruské rakety deset budov. V troskách bylo zatím nalezeno sedm mrtvých lidí, informuje prezident Volodymyr Zelenský na Twitteru.
Another night of 🇷🇺 terror. Missiles and UAVs. 10 residential buildings are damaged in Uman. The entire block of one of them is destroyed. As of now: 7 dead, there are wounded. 🇷🇺 evil can be stopped by weapons – our defenders are doing it. And it can be stopped by sanctions –… pic.twitter.com/KwWuRMj7iS
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 28, 2023
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Příjezd Pavla a Čaputové na nádraží v Kyjevě.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputova a český prezident Petr Pavel sú v Kyjive! 🇨🇿🤝🇸🇰🤝🇺🇦 pic.twitter.com/n3fPzSUqh5
— Aktuálne o Ukrajine (@oukrajine) April 28, 2023
Pavel s Čaputovou v první části cesty navštíví města Boroďanka a Buča, která se stala loni na jaře symbolem ruských válečných zločinů. Na ulicích a v hromadném hrobě v Buči bylo po ústupu ruských vojsk nalezeno několik stovek těl ukrajinských civilistů včetně žen a malých dětí.
Pavel i Čaputová zvolili stejný způsob dopravy jako další evropští i světoví státníci, kteří Ukrajinu v posledních měsících navštívili. Vládními speciály se dopravili na polské letiště Rzeszów, odkud je policejní kolona dovezla na vlak do Přemyšle. Cestu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Několikačlenný tým obou prezidentů střeží ozbrojení ochránci. Termín návštěvy nesměl být předem zveřejněn a cestující ve vlaku museli mít vypnuté mobilní telefony kvůli riziku jejich zaměření.
Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak prostřednictvím videopřenosu jednal s poradci pro zahraniční politiku prezidentů Česka, Slovenska, Polska, Rumunska, Estonska, Litvy a Lotyšska. Hovořili o pozici členských států NATO ohledně přizvání Kyjeva do svých řad, uvedla podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinská prezidentská kancelář.
"Naše zásadová pozice je taková, že nevidíme žádnou alternativu k členství Ukrajiny v NATO," uvedl Jermak. Státy sdružené v alianci by přitom podle něj měly Ukrajině poskytnout bezpečnostní záruky, dokud členský status nezíská.
Do ukrajinské metropole dnes ráno dorazili český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přijeli vlakem krátce poté, co se řada míst na Ukrajině včetně metropole stala v noci na dnešek terčem nové série ruských raketových útoků. Na programu mají mimo jiné setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Dnešní útoky přišly den poté, co se Moskva nechala slyšet, že by uvítala cokoliv, co by přiblížilo konec konfliktu. Ten přitom Rusko samo vyvolalo svým útokem loni v únoru.
Kyjevem zaznělo vícero výbuchů. Zdejší úřady podle agentury AFP uvedly, že protiletecká obrana sestřelila 11 ruských řízených střel a dva drony. Útok si zde nevyžádal žádné oběti ani vážnější škody. Podle vojenské administrativy města šlo o první raketový útok na ukrajinskou metropoli za 51 dnů.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Na záběrech z Umani, která leží zhruba 200 kilometrů jižně od Kyjeva, je vidět vážně poničená obytná budova, jejíž část se zřítila. Na místě jsou podle ruské redakce BBC nejméně tři mrtví a osm zraněných.
Russian missile hit residential apartments block in Uman, Cherkasy region of Ukraine.
— Liveuamap (@Liveuamap) April 28, 2023
Russia launched new massive missile attack against Ukrainian cities this night after weeks-long pause. Explosions were reported in Kyiv, Dnipro, Kremenchuk, Mykolaiv https://t.co/C4KIVXZPVW pic.twitter.com/N4DS9pIMJL
Ruský útok na ukrajinské město Dnipro si podle starosty vyžádal dva životy. Jde o tříleté dítě a mladou ženu.
Nad celou Ukrajinou s výjimkou jejích západních oblastí byl podle agentury Ukrinform dnes brzy ráno vyhlášen letecký poplach. Na mnoha místech se ozývají výbuchy, napsala zase agentura Interfax-Ukrajina.
Exploze jsou hlášeny z metropole Kyjeva i měst Dnipro, Kremenčuk, Poltava a Mykolajiv. Interfax-Ukrajina také informovala o tom, že na západ země směřují zatím blíže neidentifikované letící objekty.
Výbuch v Kyjevě potvrdil i zpravodaj BBC, podle něhož ale není jasné, jestli šlo o explozi rakety, nebo zásah protiletecké obrany.
Poplach byl vyhlášen ve 4:20 místního času (3:20 SELČ).
Ruský soud nařídil uzavření analytického střediska Sova, jednoho z předních výzkumných center v zemi, které monitoruje nacionalistická a rasistická hnutí v Rusku. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Středisko s verdiktem nesouhlasí, hodlá se proti němu odvolat a uvedlo, že bude ve své práci pokračovat, dokud příkaz k likvidaci centra nevstoupí v platnost.
O likvidaci Sovy podle Interfaxu požádalo soud ministerstvo spravedlnosti, které organizaci obvinilo, že svou činnost provádí po celém Rusku, ačkoliv je registrovaná pouze v Moskvě. Moskevský městský soud žádosti resortu vyhověl.
Ruské úřady už dříve přidaly Sovu na seznam takzvaných zahraničních agentů. Toto označení, které má od dob Sovětského svazu hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a je považováno za jeden z prostředků úřadů k potlačování kritiků ruského režimu.
Rozhodnutí o uzavření střediska Sova je dalším v řadě tvrdých zásahů ruských úřadů vůči lidskoprávním a nezávislým organizacím.
Na šéfa okupační správy v Rusy okupované části ukrajinské Chersonské oblasti je od loňského listopadu v Británii registrovaná firma, píše The Guardian. Vladimir (Volodymyr) Saldo se přitom už o pět měsíců dříve ocitl na britském sankčním seznamu. Nicméně i 14 měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu pro lidi, na něž se postihy vztahují, stále není v Británii trestné zakládat firmy.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ohlásila sankce proti ruské Federální službě bezpečnosti a íránským revolučním gardám, které viní z neoprávněného zadržování Američanů v minulosti nebo současnosti. Podle agentury AP jde o první rozšíření nových sankcí, které americké úřady zavedly loni vůči těm, kteří neprávem zadržují Američany. Sankce jsou převážně symbolické, protože obě organizace už čelí rozsáhlým sankcím uvaleným z mnoha různých důvodů - od zasahování do voleb a ruské invaze na Ukrajinu po podporu teroristické činnosti, připomněla AP.
Očekávání od plánované ukrajinské protiofenzivy jsou poněkud přehnaná, varoval v dnes zveřejněném rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. V souvislosti s plánovaným ukrajinským protiútokem se objevují obavy, že pokud nebude úspěšný, chuť podporovat Kyjev na Západě opadne.
Ruští vojáci v posledních dnech budují opevnění kolem Mariupolu. Zejména směrem na západ k městu Berďjansk. Informaci zveřejnil místostarosta Mariupolu Petro Andrjušenko, který z města uprchl před okupanty. Podle jeho zdroje Rusové sváží v nákladních vozech dřevo, aby zpevnili okopy.
Servery pražského magistrátu dnes kvůli podpoře Ukrajiny napadla ruská hackerská skupina. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl ředitel jednoho z magistrátních odborů informatiky Jiří Károly. Kvůli útoku dopoledne nefungoval web hlavního města ani online přenos dnešního jednání zastupitelstva. Kolem 16:00 Károly uvedl, že podle dosavadních analýz jsou všechny systémy funkční.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zamítlo žádost velvyslanectví Spojených států o návštěvu u zadrženého amerického novináře Evana Gershkoviche z listu The Wall Street Journal (WSJ). Jde podle něj o odvetu za to, že americké úřady nevydaly víza ruským novinářům, kteří měli provázet šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova do newyorského sídla OSN.
Ukrajina se v důsledku ruské invaze a okupace stala největším zaminovaným územím na světě, uvádí ve zprávě nevládní organizace Globsec. Situace ve východoevropské zemi je podle organizace horší i než ve státech, které se potýkají s dlouhodobějšími konflikty, jako je Afghánistán či Sýrie. Důkladně prozkoumat a zjistit, zda po sobě ruská armáda nenechala munici či výbušniny, je nyní potřeba téměř na třetině území Ukrajiny, na zhruba 174 000 kilometrech čtverečních. Celkovou rozlohu zaminované oblasti je obtížné určit, píše Globsec, a to kvůli bojům a tomu, že je 18 procent ukrajinského území stále okupováno Ruskem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval papeže Františka na návštěvu Kyjeva.
Spojenci z NATO dodali Ukrajině téměř všechna slíbená bojová vozidla, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Konkrétně zmínil 1550 obrněných vozidel, 230 tanků a obrovské množství munice.
V noci Rusové bombardovali Mykolajiv raketami Kalibr z lodí v Černém moři.
Plénum Českého olympijského výboru se postavilo proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na hrách v Paříži v roce 2024. Podporuje dosavadní sankce.
Vladimir Putin nepoužívá mobil ani laptop. Vstává v sedm hodin ráno a na stůl dostává svodky o Ukrajině. Ale podřízení mu neradi píší špatné zprávy. Více v textu na Aktuálně.cz.
Ruské jednotky, které okupují Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny, se chystají k obraně před očekávanou ofenzivou ukrajinské armády, upozornila dnes britská vojenská rozvědka. Začlenění největší jaderné elektrárny v Evropě do taktických obranných plánů podle ní zvyšuje riziko poškození jejího bezpečnostního systému, ačkoliv přímé poškození reaktorů je nepravděpodobné.
Satelitní snímky podle rozvědky zachycují, že Rusové vybudovali na střechách několika ze šesti jaderných bloků elektrárny palebná postavení z pytlů s pískem. Rusko okupuje elektrárnu od loňského března, ale toto je první náznak toho, že budovy reaktorů jsou skutečně začleněny do taktických obranných plánů.
Výbuch nálože nastražené u vchodu do obytného domu v okupovaném Melitopolu na jihovýchodě Ukrajiny dnes ráno zranil dva policisty, jeden z nich později zraněním podlehl v nemocnici. Oznámilo to ruské ministerstva vnitra. O život podle ukrajinských médií přišel kolaborant, 42letý Oleksandr Miščenko, který byl před válkou náčelníkem policejního oddělení, ale po ruské invazi přešel na stranu Rusů.
"O jednoho kolaboranta méně. Už se nebude moci předvádět jako jeden z šéfů policejní hierarchie v okupovaném Melitopolu. Nevykročil ráno z domu správnou nohou," uvedl v televizi ukrajinský starosta druhého největšího města Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Rannímu výbuchu podle něj předcházela střelba z automatických zbraní.
Rusko v noci na čtvrtek podniklo útok čtyřmi střelami s plochou dráhou letu Kalibr na jihoukrajinské město Mykolajiv. Jeden člověk zemřel a 23 dalších lidí bylo zraněno, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Vysoce přesné zbraně mířily na obytné domy, historickou budovu a výškovou budovu," uvedl Zelenskyj s odkazem na obvyklou formulaci ruských úřadů o zásazích ukrajinských cílů. Podle šéfa regionální vojenské správy Vitalije Kima se útok odehrál kolem jedné hodiny v noci. Vznikly přitom dva požáry, které se místním hasičům podařilo rychle zlikvidovat, dodal.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Z ruského zajetí se od začátku války vrátilo 2279 Ukrajinců, a to jak vojáků, tak civilistů, uvedl ve svém pravidelném poselství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Pamatujeme si všechny. A i když není k dispozici konkrétní informace o konkrétních osobách, o tom, co se stalo, nebo kde mohou být, stále je hledáme," ubezpečil Zelenskyj, podle něhož je nutné, aby se vrátili všichni Ukrajinci. Kolik Ukrajinců zůstává v ruském zajetí, není jasné. Kyjev ale v polovině dubna odhadoval, že na 7000 ukrajinských vojáků je nezvěstných.
Na jihu Ukrajiny ve středu zahynul ukrajinský novinář Bohdan Bitik, který pomáhal svému kolegovi Corradovi Zuninovi z italského listu La Repubblica. Ten utrpěl zranění. Novináři byli napadeni ve městě Cherson, pravděpodobně na ně zaútočili ruští odstřelovači, uvedla agentura Reuters s odvoláním na italský deník.
Oba muži prošli řadou ukrajinských kontrolních stanovišť, terčem střelby se stali u jednoho z hlavních mostů ve městě Cherson. Ruské síly loni opustily západní část města, pravidelně ji ale z východu ostřelují.
Čína se zaměří na podporu mírových rozhovorů a bude usilovat o uzavření příměří, řekl Si podle čínských médií Zelenskému. Peking podle vyjádření čínského prezidenta nebude "nečinně přihlížet, přilévat olej do ohně, ani (z konfliktu) těžit".
Na platformě Telegram Zelenskyj uvedl, že během hodinového hovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem věnovali zvláštní pozornost způsobům "možné spolupráce při nastolení spravedlivého a udržitelného míru pro Ukrajinu".
Nikdo si podle něj nepřeje mír více než Ukrajinci, kteří bojují za svou budoucnost a uplatňují právo na sebeobranu. "Mír nemůže existovat na úkor územních kompromisů. Územní celistvost Ukrajiny musí být obnovena v hranicích z roku 1991," napsal.
Agentura Reuters poznamenala, že ukrajinský prezident jmenoval novým velvyslancem v Pekingu bývalého ministra pro strategická průmyslová odvětví Pavla Rjabikina.
Výzvy politiků k příměří na Ukrajině jsou cynické, vzhledem k tomu, že to není jejich země, jejíž rozsáhlá území okupují ruské invazní síly. Prohlásil to dnes americký velvyslanec v Budapešti David Pressman. Podle agentury Reuters jeho výroky poukázaly na prohlubující se rozkol mezi spojenci v Severoatlantické alianci.
Horní komora ruského parlamentu schválila zákon, který má zavést trestní zodpovědnost za poskytování součinnosti Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu a dalším mezinárodním institucím. Informoval o tom web stanice Rádia Svobodná Evropa. Haagský soud v březnu vydal kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.
Ukrajina musí pěstovat kvalitní obilí a nemůže si dovolit produkovat nekvalitní potraviny, protože vyváží i na náročné trhy, jako je USA, kam míří zboží za tři miliardy korun. Přeprava přes Evropskou unii do přístavů je velmi drahá a vývozu by pomohlo, kdyby EU podpořila dopravu. Na sněmovním zemědělském výboru to dnes řekl předseda prezidia Ukrajinsko-české obchodní komory (Ukrcham) Petr Krogman.
Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších více než 80 válečných zajatců. Ukrajina získala z ruského zajetí dalších 44 ukrajinských vojáků, uvedl na Twitteru šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Kyjev propustil ze zajetí 40 ruských armádních příslušníků, uvedlo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Tento měsíc jde už o druhou výměnu zajatců ve válce na Ukrajině, během té předchozí Rusko propustilo 130 Ukrajinců a Ukrajina 106 Rusů.
Česko zařadilo první osobu na vnitrostátní sankční seznam, a to moskevského patriarchu Kirilla kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu. Schválila to vláda.
Česko dá letos 22 milionů korun na výcvik 20 až 25 ukrajinských dopravních pilotů v Česku. Konkrétně se jedná o studenty Národní letecké univerzity v Kyjevě. Návrh dnes schválila vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Peníze půjdou z programu na humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářskou pomoc Ukrajině, který schválil kabinet loni. V něm by mělo Česko mezi lety 2023 až 2025 každý rok dát půl miliardy korun.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že telefonicky hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Kyjev podle něj vyšle do Pekingu velvyslance. Informaci o dlouho očekávaném kontaktu mezi oběma státníky podle Reuters potvrdila také čínská státní média, podle nichž Čína vyšle na Ukrajinu zvláštní představitele.
"Měl jsem s prezidentem Si Ťin-pchingem dlouhý a smysluplný telefonát. Věřím, že tento hovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, bude silným impulsem pro rozvoj našich dvoustranných vztahů," napsal Zelenskyj na Twitteru.
Čínská státní televize CCTV uvedla, že Si svému ukrajinskému protějšku při telefonátu řekl, že Čína vyšle na Ukrajinu zvláštní představitele a bude jednat se všemi stranami v zájmu ukončení "krize" na Ukrajině. Peking rovněž podpoří mírové rozhovory a vyvine úsilí, aby bylo dosaženo příměří v co nejkratší době.
Nedostáváme žádnou munici z ministerstva obrany, postěžoval si na videozáznamu šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Záznam zveřejnil na sociální síti Telegram. Mezi Prigožinem a ministrem obrany Sergejem Šojguem je dlouhodobé napětí a rivalita, wagnerovci útočí na Ukrajině hlavně na Bachmut. Prigožin také uvedl, že Ukrajinci začali posílat do Bachmutu dobře vyzbrojené vojáky.
Rusko oznámilo, že vyhostí deset norských diplomatů. Jde o odpověď na krok Norska, které nedávno vyhostilo patnáct ruských diplomatů.
V Rusku otevřel nástupce restaurací KFC.
Rusko nemůže vydírat Ukrajinu a svět skrze okupovaná jaderná zařízení, uvedl dnes při příležitosti 37. výročí havárie Černobylské jaderné elektrárny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Areál bývalé elektrárny Rusko loni na několik týdnů obsadilo na začátku své invaze na Ukrajinu a stále má v rukou Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu země.
"Mnoho výroků ruských představitelů z posledních let byly buďto lži, nebo překroucená fakta. Nemá tedy smysl komentovat slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova", řekl český prezident Petr Pavel. Lavrov v úterý kritizoval Pavla za jeho výrok, že Čína nemá zájem na míru na Ukrajině, protože jí vyhovuje, když je na ní Rusko více závislé. Lavrov prohlásil, že taková slova "neodpovídají činnosti normálního politického představitele".
Šéf ukrajinské Rady pro bezpečnost a obranu Oleksij Danilov uvedl v rozhovoru pro server RBK Ukraine, že nikdo z oficiálních míst se už nebude vyjadřovat k očekávané ukrajinské protiofenzivě. "Až začne, nebudete o tom vědět," řekl Danilov novinářům. Zopakoval, že detailní plán protiofenzivy zná tři až pět lidí.
Ukrajina spolupracuje při vyšetřování ruských válečných zločinů s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), oznámil Kyjev.
Uvězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj u soudu uvedl, že úřady jej nově stíhají za terorismus a podle vyšetřovatelů půjde před vojenský tribunál.
Příslušníci ukrajinské 115. brigády teritoriální obrany při výcviku nedaleko Žytomyru.
Ukrajinští obránci Bachmutu se snaží v tvrdých bojích udržet kontrolu nad silnicí 0506, která vede na západ od města a je klíčová pro zásobování. Všechny ostatní cesty jsou buď pod palbou Rusů, nebo nesjízdné kvůli hlubokému bahnu. Uvádí to ve své analýze britská vojenská rozvědka.
Souhrn nejdůležitějších událostí
O Bachmut a Marjinku v Donbasu na východě Ukrajiny se dál tvrdě bojuje, ale ruské útoky obránci odrazili, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb v přehledu situace na bojišti. Z něj podle ruské redakce BBC vyplývá, že k žádným podstatným změnám na frontě za uplynulých 24 hodin nedošlo. Rusko od začátku války přišlo o 188 410 vojáků, kteří byli zabiti či zraněni, z toho o 640 v úterý, tvrdí ukrajinské velení. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
"Hlavní úsilí nepřítel soustřeďuje na vedení útočných operací u Bachmutu, Avdijivky a Marjinky. Ukrajinské jednotky během uplynulého dne na těchto úsecích odrazily 39 útoků nepřítele. Nejzuřivější boje se vedou o Bachmut a Marjinku," píše generální štáb.
"Tento sankční dokument bude ležet na psacích stolech všech důležitých vůdčích osobností světa - jak v politice, tak i ve veřejnosti a hospodářství," řekl Zelenskyj. Sankce jsou podle něj namířeny proti ruskému ropnému a plynovému sektoru, ale také proti jadernému průmyslu a postihují i ty, kteří Rusku pomáhají v obcházení už existujících sankcí.
Ukrajinský prezident se tak odvolával na "Action Plan 2.0", který v úterý představil šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Dokument mimo jiné předpokládá snížení cenového stropu u ruské ropy ze 60 na 45 dolarů (z téměř 1300 na zhruba 960 korun) za barel.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po ruském ostřelování civilních objektů v pravidelném večerním proslovu požadoval přitvrzení sankcí proti Moskvě. Příslušný dokument podle něj vypracovala mezinárodní expertní skupina.
"Národopisné muzeum a okolní domy se staly cílem teroristů," řekl Zelenskyj o raketovém útoku na město Kupjansk na severovýchodě Ukrajiny. V úterý ráno tam přišli o život dva lidé a dalších deset bylo zraněno. Nyní je podle Zelenského třeba zpřísnit sankce.
Every act of 🇷🇺 terror, every day of aggression is an additional argument that all this must end in the Tribunal – in a new Nuremberg against ruscism... Against those who destroy lives and people, who use missiles against museums and guided bombs against churches. pic.twitter.com/aSV60juTk5
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 25, 2023
Dva ruské strategické bombardéry Tu-160 dokončily plánovaný, více než 14hodinový let nad neutrálními vodami Barentsova a Norského moře. Oznámilo to v noci na dnešek ruské ministerstvo obrany.
"Během letu posádky letounů s dlouhým doletem provedli noční a denní doplňování paliva ve vzduchu," uvedlo ministerstvo v prohlášení na aplikaci Telegram. "Eskortu bitevníkům poskytly posádky letounu MiG-31 vzdušných sil a protivzdušné obrany severní flotily," dodalo ministerstvo.
Nadzvukový Tupolev Tu-160 je považován za nejtěžší, největší a nejrychlejší bombardovací letoun ve službě na světě.
Jihoafrická republika nevystoupí z Mezinárodního trestního soudu (ICC). Uvedla to v noci na dnešek kancelář jihoafrického prezidenta a popřela tak předchozí opačné tvrzení, které označilo za chybu v komunikaci vládnoucí strany Africký národní kongres (ANC).
"Prezidentská kancelář chce vyjasnit skutečnost, že Jihoafrická republika zůstává signatářem Římského statutu. Toto vyjasnění navazuje na chybnou poznámku na tiskové konferenci ANC," uvedla kancelář jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy. V úterý prezident tvrdil, že ANC požádal o vystoupení z ICC.
Český ministr zahraničí označil Lavrova po jeho kritice českého prezidenta za klauna. "Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta Petra Pavla jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál," uvedl Lipavský na Twitteru.
Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta @prezidentpavel jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 25, 2023
V preambuli dekretu se podle TASS uvádí, že jde o reakci "na nezákonné kroky Spojených států a dalších zemí, jejichž cílem je zbavit nebo omezit vlastnická práva Ruska, jeho firem a občanů". Dočasnou správu nad zahraničním majetkem v Rusku převezme federální agentura pro správu státního majetku Rosimuščestvo.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který Moskvě dočasně umožní převzít kontrolu nad zahraničním majetkem v Rusku. Stane se tak v případě zabavení ruského majetku v zahraničí. Informovala o tom agentura TASS, podle které se dekret vztahuje na ruskou divizi německého dovozce plynu Uniper a majetek finské společnosti Fortum Oyj.
Ruský imperialismus musí být vymýcen, protože ohrožuje bezpečnost Česka, řekl listu Novaja Gazeta Evropa český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Nálada mezi německými exportéry se v dubnu dostala na nejlepší úroveň od zahájení ruského útoku na Ukrajinu. Výrazně se zlepšila například exportní očekávání v automobilovém průmyslu. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo.
Výrok českého prezidenta Petra Pavla, který zpochybnil zájem Číny na míru na Ukrajině, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neodpovídá činnosti "normálního politického představitele". Lavrov tak dnes podle agentury TASS komentoval na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku rozhovor, který dal Pavel bruselskému webu Politico. "Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele," řekl Lavrov.
Súdán, v němž zuří boje mezi znepřátelenými frakcemi, má právo využít služeb soukromé ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, sdělil dnes novinářům na okraj zasedání Rady bezpečnosti OSN šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rusko aktuálně Radě bezpečnosti předsedá a Lavrov tak vede její dnešní jednání v New Yorku. Ruský ministr zároveň podle Reuters na tiskové konferenci kritizoval Západ za to, že podle něj přivedl jednání o vývozu ukrajinského obilí do mrtvého bodu.
V Kyjevě budují na zakázku flotilu obrněných vozidel inspirovaných smrtí jednoho ukrajinského vojáka, píše na svém webu stanice Rádio Svobodná Evropa. Auta, která podle ní připomínají vozy z postapokalyptických filmů o Šíleném Maxovi, mají v blízké budoucnosti zamířit na východ Ukrajiny. Přispěli na ně v crowdfundingové sbírce obyvatelé Rumunska. V čele projektu stojí Radu Hossu, aktivista z rumunského Brašova, který má díky svým zprávám z frontové linie na Ukrajině značnou sledovanost na sociálních sítích. S nápadem na obrněnou mobilní nemocnici podle něj původně přišel jeho ukrajinský kamarád a zdravotník.
My friends from @NAFO_RO offered me a present. A NAFO official avatar alongside what will be Oleg Gubal (a fallen ZSU soldier, my friend) Medical Hospital, funded by me through crowdfunding over 600.000 USD and donating for this project over 130.000 USD so far. In Oleg's memory! pic.twitter.com/rWT82KDr4W
— Radu Hossu 🇹🇩🇺🇦 (@RaduHossu) April 21, 2023
Mezinárodní expertní skupina pro protiruské sankce navrhuje, aby Rusové za získání víza do evropských zemí měli povinnost přispět do fondu na obnovu Ukrajiny. Skupina, kterou vede šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak společně s bývalým velvyslancem v Rusku působícím na Stanfordově univerzitě Michaelem McFaulem, vyzvala i k dalšímu zpřísnění sankcí. Zároveň ale vybízí k definování podmínek, při jejichž splnění by se mohli ruští občané vyhnout individuálním sankcím.
Evropská komise by do dvou měsíců mohla přijít s pomocí pro některé státy včetně Česka, které jsou nepřímo zasažené problémy s dovozem ukrajinského obilí. Novinářům to během dnešního jednání ministrů zemědělství Evropské unie řekl český ministr Zdeněk Nekula.
Čeští odborníci se při pomoci Ukrajině ve zdravotní oblasti zaměří podle vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného zejména na vybavení ordinací praktických lékařů, léčbu popálenin, plastickou chirurgii a řešení traumat. Řekl to na tiskové konferenci po semináři na toto téma v Senátu. Zdravotnické kapacity je podle něj potřeba budovat spíš přímo na Ukrajině než vozit Ukrajince na léčení v Česku.
Ukrajina dostala od Evropské unie finanční pomoc za dalších 1,5 miliardy eur (přes 35 miliard korun), uvedlo ministerstvo financí. Celkem očekává 18 miliard eur.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC) rozhodla o vystoupení země z Mezinárodního trestního soudu (ICC). V březnu vydal ICC zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Putin se má v Jihoafrické republice v srpnu zúčastnit summitu hospodářského uskupení BRICS.
Hlava Ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, označil Rusy, kteří odmítají mobilizaci a službu v armádě, za "vnitřního nepřítele".
Náboj pro houfnice ráže 155 mm je jednou z nejžádanějších dělostřeleckých municí v současné válce na Ukrajině. Na první pohled nenápadný náboj je pro Ukrajince ve výsledku naprosto klíčový.
Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se dnes před soudem přiznal k účasti na rvačce před barem v Oslu a k nošení vzduchovky na veřejnosti. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by mu i v případě odsouzení mohlo být uděleno dočasné povolení k pobytu.
K násilí proti policistovi, což je nejzávažnější obvinění, kterému čelí a za které je maximální trest tři roky vězení, se nepřiznal. "Chápe, že se ten večer neovládl, požil příliš mnoho alkoholu a vypukla rvačka s lidmi před barem," řekl jeho právník Brynjulf Risnes o událostech z 22. února. "Nesouhlasí s tím, že by použil násilí vůči policistovi. To bylo nedorozumění. Policisty se nikdy nedotkl," dodal.
"Nemám lékařské vzdělání, neumím se zbraní, nemůžu jít bojovat, a tak se snažím pomáhat spoluobčanům informacemi, pomáhám jim se adaptovat," říká v rozhovoru pro pořad Spotlight zakladatelka iniciativy Hlas Ukrajiny Anastasija Sihnajevská.
"O Rusech jsem neměla iluze a tušila jsem, že válka bude," říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz ukrajinská básnířka Ella Jevtušenková.
Ukrajina dnes dostala od Evropské unie třetí tranši finanční pomoci v objemu 1,5 miliardy eur (přes 35 miliard korun), oznámilo ukrajinské ministerstvo financí. Při započtení zatím poslední částky už v rámci přímé rozpočtové podpory Ukrajinci letos od EU získali šest miliard eur, uvedlo ministerstvo.
"Tato podpora Ukrajině pomůže dál vyplácet mzdy a důchody a také udržet fungování základních veřejných služeb, jako jsou nemocnice, školy a ubytovny pro vysídlené lidi," uvedla Evropská komise (EK). "Ukrajině to také zajistí makroekonomickou stabilitu a obnovu kritické infrastruktury zničené Ruskem a jeho agresivní válkou, včetně energetické infrastruktury, rozvodů vody, dopravní sítě, silnic a mostů," dodala.
Předsedové evropských parlamentů v závěrech konference v Praze podpořili Ukrajinu v boji proti ruské agresi a deklarovali ochotu další humanitární či vojenské pomoci napadené zemi. Shodli se také na tom, že země EU budou prosazovat větší nezávislost na autoritářských a totalitních režimech. Na tiskové konferenci uzavírající dvoudenní setkání to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Šéfové parlamentů také podpořili užší spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí (NATO) či ustavení tribunálu pro stíhání ruských zločinů, oznámila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Tlak na Rusko by podle závěrů měl být nadále vyvíjen ekonomickými sankcemi i dodávkami zbraní a munice Ukrajině.
Švédsko vyhostí pět ruských diplomatů, řekl švédský ministr zahraničí Tobias Billström. "Švédsko si zavolalo ruského velvyslance… a informovalo ho, že pět lidí, kteří jsou zaměstnáni na velvyslanectví, bylo požádáno, aby opustili zemi v důsledku aktivit, které jsou neslučitelné s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích," citovala televize Billströma.
17.dubna zemřel na frontě bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Barna. V letech 2014 až 2019 byl poslancem za stranu Blok Petra Porošenka.
Švédsko vyhostí pět ruských diplomatů, oznámilo ministerstvo zahraničí ve Stockholmu.
Na konferenci předsedů parlamentů zemí Evropské unie v Praze hájil místopředseda maďarského parlamentu István Jakab surovinovou závislost Maďarska na Rusku. Země podle něj v dohledné době nemá reálnou alternativu k ruskému plynu a palivu do jaderných elektráren a "zaslouží si proto více pochopení a respektu". "Vybírat si mezi zdroji energie na základě politiky nebo ideologie nedává smysl," řekl Jakab.
Při ruském raketovém útoku na Kupjansk zemřela pětapadesátiletá ředitelka místního muzea. V troskách záchranáři hledají další těla.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina se v úterý poprvé vyjádřil ke spekulacím, že Putin používá dvojníky nebo že tráví mnoho času v bunkru. Dmitrij Peskov prohlásil, že jsou to lži. Putin podle něj nemá dvojníky a nesedí v bunkru.
Pohřeb vojáka Jurije Moroze na centrálním Náměstí nezávislosti v Kyjevě. Moroz padl v Bachmutu.
Na frontě zahynul ve věku 36 let známý ukrajinský rozhlasový moderátor Dmitro Siruk.
V okupovaném městě Tokmak nedaleko Mariupolu byly v úterý ráno slyšet výbuchy, píše server RBK Ukraine.
Podle Institutu pro studium války (ISW) ruský prezident Vladimir Putin odvolal armádní důstojníky, se kterými nebyl spokojen. Konkrétně velitele východního vojenského okruhu Rustana Muradova a velitele Jižního vojenského okruhu Alexandra Dvornikova. Muradov selhal při pokusu o dobytí města Vuhledar, Dvornikov má podle zdrojů ISW nezvládnutelné problémy s alkoholem.
Ukrajina dostala od Evropské unie finanční pomoc ve výši 1,5 miliardy eur, oznámilo ukrajinské ministerstvo financí.
V okolí Moskvy našli tři zřícené bezpilotní letouny - kvadroptéry - vybavené kamerami a bez rozpoznávacích znaků. Jeden z těchto dronů se nacházel nedaleko místa, kde byl v neděli nalezen ukrajinský bezpilotní letoun s výbušninami, napsala ruská státní agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní složky. Na ruských sociálních sítích se objevila neověřená informace, že nalezený ukrajinský dron UJ-22 Airborn přepravoval 17 kilogramů trhavin. Poté, co mu došlo palivo, se zřítil u Noginska, ležícího asi 50 kilometrů od Moskvy.
Ukrajina odmítla ruské obvinění, že koridorů pro přepravu obilí využívá k útokům svých dronů.
Mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka jí umožňuje nutit Rusko k ústupkům, řekl v rozhovoru s bruselským webem Politico český prezident Petr Pavel. Peking podle něj v souvislosti s konfliktem sleduje pouze vlastní zájmy a "každý den" si z vývoje odnáší ponaučení.
Evropská unie má ve světě vedoucí roli v oblasti zelené a digitální transformace, musíme se ale naučit to lépe vysvětlovat a být sebevědomí v našich přednostech, řekla v Praze předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Tématem dnešního druhého dne konference předsedů parlamentů zemí EU je mezinárodní spolupráce demokracií a závislost na totalitních režimech, do Prahy se k této příležitosti sjelo na 50 evropských delegací.
Ruská vojska údajně začala ve válce proti Ukrajině používat nejnovější tanky T-14 Armata, které Rusko až dosud pouze předvádělo na zbrojních veletrzích a květnových přehlídkách na moskevském Rudém náměstí. Tanky T-14 ale ruští vojáci používají jen k ostřelování ukrajinských pozic, nikoliv k přímým útokům, uvedla dnes státní agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Počet nasazených strojů upřesněn nebyl.
Ruské jednotky přestaly usilovat o postup na nejsevernějším výběžku ukrajinské fronty, u měst Lyman a Kupjansk, uvádí dnes v pravidelném hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. V Kupjansku dnes ale Rusko zasáhlo budovu muzea, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně jeden člověk při útoku zahynul, další jsou uvězněni pod sutinami.
Na budovu muzea v Kupjansku podle ukrajinských médií dopadla ruská raketa S-300. Zahynul při tom jeden zaměstnanec muzea, deset lidí je zraněných. Tři z nich byli hospitalizováni. Nejméně dva lidé zůstávají pod troskami, uvedl podle ruskojazyčného serveru BBC šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Rusko by mohlo zcela ukončit svou účast na dohodě Nový START, která omezuje počet strategických jaderných zbraní. Pohrozil tím ředitel odboru kontroly zbrojení na ruském ministerstvu zahraničí Vladimir Jermakov, kterého citovala agentura TASS. Podle něj by takový krok byl důsledkem postoje USA, které "míří ke konfliktu s Ruskem". Už koncem února ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který účast Ruska na smlouvě Nový START pozastavil.
Mluvčí OSN Farhan Haq uvedl, že Guterres dal při setkání Lavrovovi dopis pro ruského prezidenta Vladimira Putina.
V psaní šéfovi Kremlu navrhl "další postup s cílem zlepšit, prodloužit a rozšířit" dohodu, která umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedl Haq, podle něhož Guterres vzal na vědomí obavy Ruska ohledně jeho vlastního vývozu obilí a hnojiv.
Lavrov podle agentury TASS uvedl, že Moskva dopis prostuduje. Podobná psaní OSN poslala také na Ukrajinu a do Turecka.
Soud v Moskvě poslal na sedm let do vězeňského tábora pracovníka moskevského policejního velitelství Sergeje Klokova za šíření "nepravdivých zpráv" o ruské armádě v soukromém telefonickém rozhovoru z loňska, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na nevládní organizaci OVD-Info. Prokurátor pro Klokova žádal devítiletý trest odnětí svobody. Klokov také přišel o hodnost kapitána a čtyři roky po propuštění z vězení nesmí pracovat ve státních službách.
Bývalý velitel v řadách ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, který veřejně promluvil o zločinech, jichž se dopustil na Ukrajině, byl v Saratově na jihozápadě Ruska předveden k výslechu, informoval portál Meduza s odvoláním na Vladimira Osečkina, zakladatele ruské nevládní organizace Gulagu.net. Azamat Uldarov nedávno popsal, jak na Ukrajině zabíjel děti i další žoldnéře, kteří se odmítali podřídit rozkazům.
Lavrov během své řeči hovořil o mnoha tématech, britský list The Guardian označil jeho poznámky za "dlouhé a nesourodé". Ruský ministr mimo jiné obvinil Mezinárodní měnový fond, že se přeměnil v orgán pracující pro "dosažení cílů Spojených států a jejich spojenců, včetně cílů vojenské povahy". OSN podle něj prožívá "hlubokou krizi" a mohou za to právě Spojené státy, které "chtějí zničit architekturu" organizace.
Chování Moskvy na jednání Rady bezpečnosti OSN kritizovala i americká velvyslankyně při organizaci Linda Thomasová-Greenfieldová. "Zatímco tady sedíme, agrese pokračuje. Zatímco tady sedíme, ruské síly pokračují v zabíjení a zraňování civilistů. Zatímco tady sedíme, ruské síly ničí kritickou ukrajinskou infrastrukturu. Zatímco tady sedíme, připravujeme se na další Buču, Mariupol, příští Cherson. Další válečný zločin. Další zvěrstvo," uvedla.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vystoupil na pondělním jednání Rady bezpečnosti OSN a v dlouhém projevu mimo jiné řekl, že Ukrajina již roky představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost. Kyjev přitom nazval zločineckým režimem. Podle něj se svět dostal do mnohem nebezpečnější situace než za studené války. Ve svém projevu šéf ruské diplomacie kritizoval Spojené státy i jejich západní spojence, mimo jiné za to, že Ukrajinu zásobují zbraněmi.
Ruská invaze na Ukrajinu působí této zemi a jejím obyvatelům obrovské utrpení a devastaci, prohlásil na pondělním jednání Rady bezpečnosti OSN generální tajemník světové organizace António Guterres. Právě Rusko přitom patnáctičlenné Radě bezpečnosti tento měsíc v rámci rotačního principu předsedá. "Napětí mezi hlavními světovými mocnostmi je na historickém maximu," uvedl Guterres a vyzval státy k mírovému řešení konfliktů.
Deník Washington Post napsal s odvoláním na uniklé dokumenty amerických zpravodajských služeb, že Ukrajina plánovala útoky na některé cíle v Rusku během prvního výročí invaze 24. února 2023. Americká vláda s tím ale nesouhlasila a odrazovala Kyjev od takové strategie. Podle Washington Post Ukrajinci plánovali například výbuchu v černomořském přístavu Novorosijsk. Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak informace o plánovaných operacích popřel.
"Rusko ostřeluje civilní objekty a snaží se, aby Ukrajinci co nejvíce trpěli a opustili víru, že se ubrání. Ale Rusko nezlomí Ukrajince. Jsme si jistí tím, že boj a vítězství nás ochrání před genocidou a že Rusko se bude zodpovídat za své činy." V projevu na konferenci předsedů parlamentů EU v Praze to dnes řekl předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Ukrajina se podle šéfa Nejvyšší rady připravuje na osvobození, potřebuje ale munici, zbraně a školení pro vojáky. Zbraně, které zemi Západ poskytl, byly podle něj velmi důležité, dále ale Ukrajina potřebuje například kvalitní letectvo.
Ukrajina se blíží k přelomové bitvě, uvedl dnes šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. V rozhovoru pro servere RBK-Ukrajina řekl, že jediný způsob, jak ukončit válku, je obnovení hranic Ukrajiny na stav v roce 1991 - tedy i se čtyřmi okupovanými ukrajinskými oblastmi, které si nárokuje Rusko, a s anektovaným Krymským poloostrovem. Velká očekávání a pozornost, která se k nové protiofenzivě vážou, podle Budanova částečně komplikují její provedení. Zároveň ale mají určitý vliv na vnímání konfliktu ruskou veřejností, řekl šéf vojenské rozvědky v rozhovoru. "Mají strach," uvedl.
Je třeba odmítnout tezi, že dodávkami zbraní Ukrajině se přilévá olej do ohně, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová na parlamentní konferenci. Jednat o míru lze podle ní pouze z pozice síly. Adamová je přesvědčena, že Rusům se už nepodaří převzít na bojišti iniciativu.
Evropě chybí jasná představa, jaké vztahy chce mít s Ruskem po konci války, míní předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vést o tom debatu je podle ní zásadním úkolem. Je třeba odmítnout tezi, že dodávkami zbraní Ukrajině se přilévá olej do ohně, dodala.
Ruský nacionalista a bývalý důstojník ruské vojenské rozvědky Igor Girkin se ve svém pořadu na YouTube "obul" do Čechů. Nelíbí se mu, že Ukrajině dodávají tanky. V pořadu uvedl, že Češi jsou hnidy a že i za druhé světové války vyráběli zbraně pro Německo a sloužili ve wehrmachtu.
Igor Girkin se pustil do Čechů kvůli dodávkám tanků na Ukrajinu. "Nic nového, během Velké vlastenecké války Praha a Brno byly "kovárnou říše". Asi 200 000 Čechů sloužilo ve Wehrmachtu... Jsou to prostě hnidy, dědičné hnidy". https://t.co/oCK6woKM1t
— Ondrej Soukup (@ondrasoukup) April 24, 2023
EU překvapila Rusko po invazi na Ukrajinu svou jednotou a rozhodností, řekl ministr vnitra Vít Rakušan na parlamentní konferenci. Ocenil, že stojí za svými hodnotami.
Podle představitelů ruské okupační správy přesouvá Ukrajina tisíce vojáků do města Huljapole, zhruba sto kilometrů východně od Záporoží.
Putinův mluvčí Dmitri Peskov uvedl, že jeho syn Nikolaj mluvil pravdu, když řekl v rozhovoru pro deník Komsomolskaja Pravda o svém působení v žoldnéřské Wagnerově skupině na Ukrajině. Mladý Peskov tvrdí, že bojoval na Ukrajině půl roku a dostal medaili za statečnost.
Ukrajina považuje za realizovatelné letošní zahájení přístupových rozhovorů s EU, uvedla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Je to podle ní i v českém zájmu.
Částečný mír na Ukrajině není řešením, válka může skončit jen při splnění podmínek, které si klade Kyjev, napsali premiéři Česka, Slovenska a Polska Petr Fiala, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki ve společném komentáři v časopise Foreign Affairs. "Ukrajina nechce být ve válce s Ruskem. To nechceme ani my. Je však stále jasnější, že Rusko se už dávno rozhodlo, že bude ve válce s námi," uvedli premiéři v článku, ve kterém vyzývají k další politické a vojenské podpoře Ukrajiny. "Pokud Rusko vyhraje a Ukrajina padne, střední Evropa může být klidně další na řadě," napsali.
"Mír zkrátka může nastat jen za podmínek Ukrajiny. Zamrzlý konflikt je nejoblíbenějším způsobem Ruska, jak si koupit čas - předstíráním ukončení války, kterou samo rozpoutalo," uvedli Fiala, Heger a Morawiecki.
Rusko nepoužije jadernou zbraň, ani když ukrajinská armáda vstoupí na Krym. V rozhovoru pro server RBK-Ukrajina to řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.
Kazašská ropa může nahradit v Česku ruskou a zajistit energetickou bezpečnost, řekl český premiér Petr Fiala během návštěvy kazašské metropole Astany.
Rusko od konce ledna vedlo bitvu o Vuhledar, který leží několik desítek kilometrů jihozápadně od Doněcku. Ruské síly tam i přes nasazení těžké techniky utrpěly velké ztráty a porážku, ofenzivu v oblasti ale hodlají brzy obnovit, uvedl v neděli podle serveru Ukrajinska pravda Oleksij Dmytraškivskyj, mluvčí ukrajinských Obranných sil.
Zraněný ukrajinský voják leží v polní nemocnici blízko frontové linie.
Země NATO a Evropské unie musí urychlit dodávky munice Ukrajině. Její ofenziva začne brzy, prohlásil finský ministr zahraničí Pekka Haavisto.
Bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges soudí, že ukrajinská ofenziva začne v červnu a bude úspěšná.
Thanks to @DeutscheWelle for the opportunity to offer detailed analysis of why I believe Ukraine will defeat Russia. My optimism depends heavily on the West continuing to stick with Ukraine and delivering the necessary long-range weapons and air defense.https://t.co/83lV9bt5b9
— Ben Hodges (@general_ben) April 22, 2023
Přehled nejdůležitějších událostí v pondělí 24. dubna:
Rusko soustředí své síly na ofenzivní operace v oblasti východoukrajinských měst Bachmutu, Avdijivky a Marjinky, kde se vedou nejtvrdší boje z celé fronty. V pravidelném hodnocení situace na bojišti to podle agentury Unian píše ukrajinský generální štáb.
Vojenské výdaje ve světě loni stouply po očištění o inflaci o 3,7 procenta na 2,24 bilionu dolarů (47,9 bilionu korun), rostou už osmý rok v řadě. Výdaje v Evropě zaznamenaly nejprudší meziroční nárůst za posledních nejméně 30 let, zejména kvůli válce na Ukrajině stouply loni o 13 procent. Více než polovina výdajů, 56 procent, připadá na tři země - Spojené státy, Čínu a Rusko. Ve své nejnovější zprávě o tom dnes informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
Ruská černomořská flotila dnes nad ránem zneškodnila ukrajinské bezpilotní letouny, které se pokoušely zaútočit na přístav Sevastopol na Krymu. Na Telegramu to napsal proruský gubernátor oblasti Michail Razvožajev, informovala o tom agentura TASS. Kyjev se ale k útoku na poloostrově, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014, nepřihlásil.
"Dnes ráno ve 3:30 začal pokus o útok na Sevastopol. Do této chvíle: jeden dron byl zničen silami PPDO (protiponorková a protisabotážní podpora), druhý explodoval," napsal na komunikační síti Telegram Razvožajev. Dodal, že žádné objekty nebyly poškozeny a ve městě je nyní klid.
Rozhodnutí je podle médií reakcí na nedávnou nahrávku dvou údajně ukrajinských vojáků, kteří spolu hovoří rusky o tom, že zajatého zraněného wagnerovce zastřelí. Prigožin nahrávku považuje za "důkaz o popravě vězně". Kyjev autentičnost nahrávky nepotvrdil.
"Ještě neznáme jméno našeho muže, kterého zastřelili ukrajinští darebáci. Zabijeme každého, kdo je na bojišti. Neberte už ani jediného zajatce," řekl v komentáři na Telegramu Prigožin.
Zakladatel a finančník Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin údajně nařídil svým žoldnéřům, aby v bojích na Ukrajině nebrali zajatce, ale všechny protivníky na místě zabíjeli. S odkazem na prohlášení na sociálních sítích o tom informovala agentura Unian a server Ukrajinska pravda.
V Ruskem okupované obci na východě Ukrajiny na sebe navzájem stříleli vojáci ruské pravidelné armády a bojovníci z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, uvedl dnes generální štáb ukrajinské armády. Přestřelka si podle něj vyžádala mrtvé jak mezi vojáky, tak žoldnéři. Podobná prohlášení nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.
Ozbrojený střet se podle ukrajinského generálního štábu nedávno odehrál v obci Stanycja Luhanska na ukrajinském Donbasu. "Vzhledem k tomu, že nemají zásadní úspěchy na bojišti, se vojáci ruských ozbrojených sil a členové soukromé vojenské Wagnerovy společnosti čím dál častěji snaží svalit zodpovědnost za taktické chyby a ztráty na sebe navzájem," uvedl v dnešním pravidelném hlášení ukrajinský generální štáb.
Na Ukrajině je už v pohotovostním režimu jedna baterie systému protivzdušné obrany Patriot. Podle serveru Ukrajinska pravda to dnes řekl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Doplnil, že další divize už jsou přepravovány na zamýšlené pozice.
"Jednu z divizí nasadili již před několika dny, už funguje," sdělil Ihnat v televizním vysílání. "Budeme doufat, že to bude mít výsledky, hlavně v (obraně proti) ruským letadlům," uvedl také mluvčí.
Letos v lednu na lotyšskou základnu NATO vyrazil český útvar, který na misi aliance ještě nikdy nebyl. Přijel s technikou, která je v Evropě ojedinělá. Jeho zbraní je minový vrhač schopný vytvořit minové pole na dálku. A reportér Aktuálně.cz byl u toho.
Ruské síly tvrdí, že ovládly další území v Bachmutu, kde pokračují ve snaze získat plnou kontrolu nad městem.
Státní vyznamenání Ukrajiny pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) symbolizuje vděčnost Ukrajiny za podporu v boji proti ruské agresi. Při dnešním předání Řádu knížete Jaroslava Moudrého II. třídy šéfu horní komory parlamentu to řekl předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.
Řád udělil Vystrčilovi i předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) prezident Volodymyr Zelenskyj za mimořádné osobní zásluhy o posílení ukrajinsko-české mezistátní spolupráce, podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. Šéfce sněmovny předá Stefančuk vyznamenání v pondělí.
Přehled nejdůležitějších událostí v neděli 23. dubna:
Moskva neodpustí, že ruští novináři nedostali víza do USA v souvislosti s nadcházejícím zasedáním Rady bezpečnosti OSN. Novinářům to podle agentury TASS řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před odletem do New Yorku, kde v pondělí zasedání začne. Rusko se tento měsíc ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN, což vyvolává kritiku zejména ze strany Kyjeva vzhledem k tomu, že vede nevyprovokovanou válku na Ukrajině.
OSN podle agentury TASS odmítla vydat víza všem ruským novinářům, kteří měli být v ruské delegaci do USA, a také některým dalším ruským představitelům.
"Buďte si jistí, že nezapomeneme a neodpustíme," uvedl Lavrov. Prohlásil také, že USA se zalekly a škodí samy sobě, když demonstrovaly, "jakou cenu má jejich zapřisáhlé ubezpečování o ochraně svobody slova a přístupu k informacím".
Lavrov kromě toho vyjádřil přesvědčení, že k Rusku se bude během zasedání upírat pozornost "celého světa" a že jeho pozici se dostane mnohem většího zájmu než "vyfiltrovaným informacím, kterými zasypávají kolegové ze Západu své diváky, posluchače a čtenáře".
Podle ukrajinských médií zaútočila ruská armáda na další území v chersonské oblasti.
This afternoon, the Russian army conducted a massive shelling of the village of Kizomys in the Bilozerska community of Kherson Oblast. As a result, at least two people were wounded and dozens of buildings were damaged, reported regional governor Oleksandr Prokudin.
— Hromadske Int. (@Hromadske) April 23, 2023
Ruské síly tvrdí, že ovládly další území v Bachmutu, kde pokračují ve snaze získat plnou kontrolu nad městem. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí to dnes napsala agentura Reuters. Ukrajinské jednotky zase u Chersonu překročily Dněpr a obsadily pozice na jeho levém břehu, uvedl americký Institut pro studium války s odkazem na ruské blogery.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv pohrozil, že pokud skupina G7 přikročí k zákazu exportu do Ruska, Moskva zruší dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. O tom, že Kreml sleduje tyto zprávy velmi pozorně, informoval už v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Agentura Bloomberg ve čtvrtek s odvoláním na zdroje obeznámené se situací napsala, že představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 jednají o myšlence téměř úplného zákazu vývozu do Ruska.
Ukrajinci dokončili podle informací britského ministerstva obrany výcvik na tancích Challenger 2 a vrátili se z Velké Británie domů, kde dál brání svou zemi.
💥 The Challenger 2 is the UK’s main battle tank, designed to destroy other tanks.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 23, 2023
👏 Ukrainian tank crews have completed training on Challenger 2 tanks in the UK and have returned home to continue their fight for freedom.
👉 Find out more here: https://t.co/2zx2GPezEU
Rusko by před možnou ukrajinskou protiofenzivou mělo přejít do defenzivy, snaží se ruského prezidenta Vladimira Putina přesvědčit finančník a zakladatel Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin. Ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). K tomu samému se šéfa Kremlu podle ISW zřejmě snaží přemluvit i ruské vojenské vedení, ale není schopné mu tuto zprávu na rovinu předat. Prigožin se také zasazuje o to, aby se ruské jednotky soustředily na udržení současných frontových linií a neusilovaly o další zisky.
Syn kremelského mluvčího Dmitrije Peskova uvedl, že sloužil na Ukrajině pod falešným jménem jako dělostřelec v jednotkách Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Třiatřicetiletý Nikolaj Peskov to řekl prokremelskému ruskému deníku Komsomolskaja pravda. Spolupracovníci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného ho ale loni ve fingovaném telefonátu přistihli, jak se snaží využít svého postavení a vyhnout se mobilizaci. "Bylo to z mé iniciativy," řekl Nikolaj Peskov, jehož otec působí jako mluvčí Vladimira Putina od roku 2008, v rozhovoru. "Považoval jsem to za svou povinnost," tvrdí. Uvedl také, že si odsloužil necelý půlrok pod falešným jménem, aby skryl svou pravou identitu. Podle deníku dostal medaili za statečnost. Zakladatel a finančník wagnerovců Jevgenij Prigožin řekl, že se na něj obrátil Dmitrij Peskov a požádal ho, aby jeho syna přijal jako dělostřelce.
Kreml v Německu usiloval o vytvoření "protiválečné" koalice, která by se stavěla proti další podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem, napsal list The Washington Post. Podle něj to vyplývá z dokumentů, které mu poskytla jedna z evropských rozvědek. Dokumenty popisují setkání, na nichž představitelé Kremlu vybízeli ruské politické stratégy, aby se zaměřili na Německo ve snaze vyvolat v Evropě odpor proti další podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi.
Čínský velvyslanec ve Francii zpochybnil svrchovanost postsovětských zemí. Vyjádření přišlo v reakci na dotaz, zda je Krym v jeho očích součástí Ukrajiny. Na jeho slova v sobotu reagoval lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs, který je označil za nepřijatelná.
Rusko vyhostí přes 20 německých diplomatů, uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčí ruské diplomacie Mariju Zacharovovou. Agentura dodala, že Berlín podle jejích informací předtím označil za nežádoucí osoby přes 20 ruských diplomatických pracovníků. O vyhoštění Rusů z Německa informovala předtím také agentura TASS, aniž by upřesnila jejich počet. Německé ministerstvo zahraničí informaci o vyhoštění Rusů nepotvrdilo, podle Reuters ale uvedlo, že je s Moskvou už několik týdnů kvůli personálnímu obsazení zahraničních zastoupení v zemi v kontaktu.
Gubernátor ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou dnes ohlásil evakuaci asi 3000 lidí v oblastním centru Belgorodu, na který ve čtvrtek ruské letadlo nedopatřením shodilo bombu. Přesun lidí zdůvodnil nálezem výbušného zařízení. O několik hodin později na sociálních sítích napsal, že zařízení bylo z rezidenční oblasti odstraněno a že lidé se pomalu vracejí do svých domovů.
Německo rozhodlo o dalším hromadném vyhoštění ruských diplomatů, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Úřad neupřesnil počet, ale uvedl, že na rozhodnutí zareaguje. Berlín se k věci zatím nijak nevyjádřil. Německý server Focus psal koncem března o chystaném vyhoštění asi 30 ruských diplomatů kvůli podezření, že vykonávají špionážní činnost.
"Německé úřady přijaly rozhodnutí o dalším hromadném vyhoštění zaměstnanců ruských diplomatických misí v Německu. Důrazně odsuzujeme tyto kroky Berlína, který nadále vzdorně ničí celou řadu rusko-německých vztahů," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské letectvo oznámilo, že sestřelilo čtyři z pěti bezpilotních letounů Šáhed, které podle něj Rusko v noci na dnešek vyslalo do různých oblastí Ukrajiny. V Záporožské, Dněpropetrovské, Chersonské a Mykolajivské oblasti na jihu země byl v noci vyhlášen letecký poplach.
Ukrajině se podařilo získat z ruského zajetí 28 ukrajinských vojáků výměnou za jednoho duchovního ukrajinské pravoslavné církve. Podle ruského servisu stanice BBC o tom informoval šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk. Ukrajinské úřady viní ukrajinskou pravoslavnou církev ze spolupráce s Moskvou.
Ze španělského přístavu Santander vyplula v pátek večer nákladní loď se šesti tanky Leopard 2A4 pro Ukrajinu. Napsala to agentura Reuters. Jedná se o první kusy z deseti těchto tanků německé výroby, které Madrid slíbil dodat zemi napadené ruskými vojsky. Španělsko také vycvičilo posádky a techniky nutné pro jejich provoz. Techniku do země pošle i Portugalsko, konkrétně pět ozbrojených záchránařských aut.
Ukrajina už dostala 37 tanků modernizovaných v Česku. Projekt, v němž by Ukrajina měla dostat devět desítek tanků, platí Spojené státy a Nizozemsko. Ministerstvo obrany nyní navrhuje, aby do něj byly zařazeny další desítky tanků. Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu www.army.cz v souvislosti s dnešním jednáním tzv. kontaktní obranné skupiny na americké letecké základně Ramstein v Německu. Úřad dodal, že Česko je také připraveno jednat o zřízení centra pro údržbu a opravy ukrajinské těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností.
Rusko potřebuje navýšit svůj taktický raketový potenciál v Kaliningradu a dalších oblastech, uvedl podle agentury RIA Novosti Grigorij Maškov z ruského ministerstva zahraničí. Ruský diplomat také prohlásil, že "závody v raketovém zbrojení začínají být nekontrolovatelné", aniž by ovšem přiblížil, o jaké závody podle něj jde.
Poté, co Rusko a USA ukončily kontakty plynoucí z jaderné dohody Nový START, podle Maškova hrozí, že vznikne "vakuum", pokud jde o nástroje mezinárodního práva. "V takových podmínkách musí být Rusko připraveno na jakékoli scénáře," sdělil diplomat.
Spojené státy v příštích týdnech dopraví do Německa tanky Abrams, na kterých poté začnou cvičit ukrajinští vojáci. Dnes to na závěr jednání na americké letecké základně Ramstein v Německu prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin. Agentura AP už před Austinovým prohlášením napsala, že USA do konce května pošlou do Německa 31 cvičných tanků Abrams. Na základně Ramstein dnes jednali spojenci o další zbrojní pomoci pro Ukrajinu, která již déle než rok vzdoruje ruské invazi.
Německo podepsalo s Polskem a Ukrajinou memorandum o zřízení servisního střediska pro tanky Leopard v Polsku, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.
Ruské síly postupují v Bachmutu na východě Ukrajiny, připustila dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.
Velká Británie uvalila sankce na ruského soudce a čtyři další osoby spojené se zatčením opozičního politika a kritika Kremlu Vladimira Kara-Murzy. Ten dostal u soudu tento týden za kritiku války trest 25 let vězení.
První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty vyrazil z hraničního přechodu v polském Dohorusku a míří do Nizozemska. Oznámila to dnes agentura PAP, která se odvolává na Michala Deruśe z polské daňové správy. Pět zapečetěných kamionů podle něj veze mimo jiné maso, vejce a kukuřici. V noci na dnešek vstoupila v platnost pravidla, která umožňují přepravu ukrajinských zemědělských produktů do jiných zemí přes Polsko.
Spojené státy podle informací agentury AP do konce května dopraví do Německa 31 tanků Abrams, na kterých se poté ukrajinští vojáci začnou cvičit.
Ukrajinská armáda oznámila, že protivzdušná obrana sestřelila osm z 12 ruských bezpilotních letounů Šáhed, které podle něj Rusko v noci na dnešek vyslalo ze své Brjanské oblasti na ukrajinské území. Po 25 dnech klidu čelil útoku Kyjev, podle předběžných údajů si tam úder nevyžádal žádné oběti ani škody.
Příslušníci dobrovolnické ukrajinské brigády Sparta při výcviku v Charkovské oblasti.
Odmítáme Putinovu snahu stanovit sféry vlivu se zbraní v ruce. Budeme pomáhat Ukrajině tak dlouho, dokud bude třeba, prohlásil na summitu zemí pomáhajících Ukrajině americký ministr obrany Lloyd Austin. Summit se koná na americké vojenské základně Ramstein v Německu.
Kanada oznámila, že pošle Ukrajině další balík vojenské pomoci. Součástí budou i ruční zbraně a komunikační prostředky.
Ukrajina se jednou stane členem NATO, nyní je ale prioritou, aby Ukrajina zvítězila nad Ruskem, prohlásil šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ve čtvrtek se setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na své první návštěvě Ukrajiny od začátku války.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Do České republiky se v prvním letošním čtvrtletí nedovezl žádný plyn z Ruska, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Česko nyní čerpá plyn z Norska a LNG z Nizozemska a Belgie.
Německá armáda plánuje do konce roku stáhnout své systémy protivzdušné obrany Patriot z Polska a Slovenska. Informovala o tom s odvoláním na vyjádření německého ministerstva obrany agentura DPA. "Země jsou o plánech informovány," uvedl mluvčí. "Samozřejmě jsme v neustálém těsném kontaktu s našimi partnery a NATO, abychom zvládli vhodně reagovat na změny situace," dodal.
Tři německé systémy se mají vrátit do Německa na konci června. Patrioty Berlín půjčil v Polsku loni v listopadu poté, co na polské území dopadly trosky rakety ukrajinské protiletecké obrany.
Ruským městem Bělgorod včera večer otřásla velká exploze, která po sobě zanechala dvě zraněné ženy a škody v ulicích včetně 20metrového kráteru. Uvedl to gubernátor ruské Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Z následného prohlášení ruského ministerstva obrany zveřejněného agenturou TASS vyplývá, že výbuch zřejmě omylem způsobily ruské vzdušné síly.
Bělgorod leží jen několik desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou, na kterou loni v únoru Rusko zaútočilo. Oblastní úřady často hlásí ostřelování, Kyjev se k útokům nehlásí.
Belgorod right now pic.twitter.com/cSRFSXpYlM
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) April 20, 2023
Gubernátor ruského Krasnojarského kraje Alexandr Uss skončil ve funkci, jeho rezignaci podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Šéf rozsáhlého území rozkládajícího se na Sibiři odchází z pozice nedlouho poté, co se jeho syn a podnikatel Arťom Uss vyhnul italským úřadům, které ho chtěly vydat do Spojených států, a uprchl do Ruska, poznamenala agentura Reuters.
V severoukrajinské Černihivské oblasti zemřela při ruském ostřelování pětadvacetiletá žena, další dva muži skončili se zraněními v nemocnici. Uvedla to dnes agentura Unian s odvoláním na místní prokuraturu. O dalších civilních obětech ruského ostřelování informují také ukrajinské úřady v Záporožské a Chersonské oblasti na jihu země.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Mexiko, aby podpořilo ukrajinskou představu o míru. Učinil to v projevu k mexickým zákonodárcům. Mexiko agresi proti Ukrajině odsoudilo, prezident Andrés Manuel López Obrador má však ke konfliktu ambivalentní postoj, píše agentura EFE. Zelenskyj ale nyní na rozdíl od jiných svých podobných vystoupení prostřednictvím videopřenosu nepromluvil k plénu zákonodárců.
Kyjevská městská rada vypověděla smlouvu o pronájmu pozemku s ruským velvyslanectvím a žádá vládu, aby majetek diplomatické mise převedla do vlastnictví státu, oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na svůj zdroj uvedla, že Moskva zatím informována oficiálně nebyla a na vypovězení smlouvy by mohla reagovat zrcadlově. Pokud se Kyjev rozhodne budovu ruského velvyslanectví znárodnit, automaticky ztratí vlastnická práva na svou nemovitost v Rusku, cituje dále ruská agentura svůj zdroj.
Zkušený nizozemský diplomat, který byl před necelými třemi týdny jmenován do funkce, ve které měl podpořit nizozemskou účast na obnově Ukrajiny, skončil kvůli svým výrokům o původu Ukrajinců. Uvedl, že Ukrajinci, kteří už druhým rokem čelí ruské agresi, jsou rovněž Rusové, informovala agentura AP s odvoláním na prohlášení nizozemské vlády. Bývalý nizozemský velvyslanec v Srbsku, Polsku a Rusku Ron Van Dartel skončil kvůli svým tvrzením. "Ukrajinci jsou také Rusové. Na to nesmíme zapomínat. Taková je realita," citovala jeho prohlášení televizní stanice RTL.
Rusko zakončilo mimořádnou prověrku bojové připravenosti Tichooceánské flotily, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Všechny jednotky, které se cvičení účastnily, se podle resortu vracejí na své základny informovaly agentury. "Nečekaná kontrola potvrdila vysokou připravenost vojsk Tichooceánské flotily řešit úkoly odražení agrese možného nepřítele ze směru z oceánu," uvedlo ministerstvo obrany podle agentury TASS. Cvičení se podle něj zúčastnilo přes 25 tisíc vojáků, 89 letadel a vrtulníků, 167 lodí včetně 12 ponorek.
Členské země Severoatlantické aliance budou mít po chystaném schválení nové obranné strategie větší odpovědnost. Stát, který nebude plnit své obranné plány, ohrozí bezpečnost všech ostatních, řekl po jednání v bruselské centrále NATO český prezident Petr Pavel. Spojenci včetně Česka si podle něj kvůli ruské agresi na Ukrajině musí uvědomit, že bezpečnost není pouze věcí armády, ale celé společnosti.
Několik ukrajinských vojáků čelí obvinění z vlastizrady za vyzrazení informací během nepovolené mise, která umožnila Rusku loni v červenci zaútočit na vojenské letiště Kanatove v Kirovohradské oblasti, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská tajná služba SBU. Počet stíhaných neupřesnila, kromě vlastizrady je viní také ze zneužití svého postavení.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) a předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) státní vyznamenání své země. Ocenil je za mimořádné osobní zásluhy o posílení ukrajinsko-české mezistátní spolupráce a podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.
Čína na začátku roku nereagovala na žádost ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny o dodávky zbraní pro válku na Ukrajině. Vyplývá to z jednoho z uniklých dokumentů amerických zpravodajských služeb, který zaznamenal deník Financial Times. Wagnerova skupina, kterou vede Putinův blízký spolupracovník Jevgenij Prigožin, útočí už několik měsíců na ukrajinské město Bachmut.
Někteří klíčoví spojenci Ukrajiny, včetně USA, zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska, uvedla agentura Bloomberg.
Představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 podle zdrojů obeznámených se situací jednají o této myšlence před květnovým summitem lídrů G7 v Japonsku. Cílem je zapojit i členské státy Evropské unie. Návrh se ale zatím stále projednává a může se změnit, upozornily zdroje.
Přístup, o němž teď diplomaté jednají, by stávající sankční režim zcela obrátil. To znamená, že by byl zakázán veškerý vývoz a případně by bylo nutné schválit výjimky z tohoto zákazu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Severoatlantickou alianci, aby přijala potřebné politické rozhodnutí a pozvala Ukrajinu do svých řad. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na společné tiskové konferenci v Kyjevě uvedl, že tato otázka se bude probírat na červencovém summitu NATO ve Vilniusu, kam byl Zelenskyj pozván. Ukrajina požádala o urychlené přijetí do aliance loni 30. září.
Ruským cílem a požadavkem nadále je, aby Ukrajina nebyla členem NATO. Prohlásil to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na návštěvu generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Kyjevě.
Pákistán je další zemí, která nakupuje ruskou ropu se slevou. První tanker s ruskou ropou připlul ve čtvrtek do přístavu v Karáčí.
Pokračující ukrajinská obrana Bachmutu má pořád smysl, protože narušuje ruské plány dosáhnout hranice Doněcké a Luhanské oblasti. Uvedl to poradce prezident Zelenského Mychajlo Podoljak. Rusové zřejmě kontrolují většinu města, ale západní čtvrtě stále drží ukrajinská armáda.
Billboard v Petrohradu nabádá ke vstupu do ruské armády, k podpisu kontraktu.
Záblesk, který ve středu večer pozorovali obyvatelé Kyjeva i jiných míst na Ukrajině, způsobil pád jasného meteoru. Odborníci jej zaznamenali na kamerách, které provozuje český a slovenský astronomický ústav na východním Slovensku. ČTK to řekl Jiří Borovička z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AVČR). V situaci, kdy Ukrajina už skoro 14 měsíců čelí ruské agresi, tedy nešlo o další útok ze strany Moskvy.
"Můžeme potvrdit, že šlo o přírodní úkaz. Na záznamech z východního Slovenska na kamerách bolidové sítě provozované Astronomickým ústavem AV ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem SAV (Slovenská akademie věd) byl zaznamenán bolid, tedy jasný meteor," řekl Borovička.
NEWS 🚨: Meteor or possible space debris seen burning up over Kyiv pic.twitter.com/pqfomYOepr
— Latest in space (@latestinspace) April 20, 2023
Dočasný zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny v Maďarsku zahrnuje kromě obilí i některé masné výrobky či med, řekl šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je na neohlášené návštěvě v Kyjevě, první od vypuknutí války Ruska proti Ukrajině, která nyní chystá protiofenzivu. Stoltenberg uctil ukrajinské vojáky, kteří během dosavadního konfliktu přišli o život, a prohlédl si výstavu poničené ruské vojenské techniky na ústředním náměstí ukrajinské metropole, napsala agentura Reuters.
⚡️Media report that #NATO Secretary-General Jens #Stoltenberg has arrived in #Kyiv. pic.twitter.com/LGihCiIClT
— KyivPost (@KyivPost) April 20, 2023
Ruská vláda schválila prodej továrny Volkswagenu v Kaluze, píše ruský deník Vedomosti. Německá firma se z Ruska stahuje po ruské invazi na Ukrajinu.
Kontroly obilí, masa a vajec z Ukrajiny nenašly žádný nevyhovující vzorek. Pro zákaz dovozu z Ukrajiny není důvod, řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
V Kyjevě vytvořili památník sportovcům, kteří přišli o život během ruské agrese.
Shrnutí aktuálních událostí
Z ranního hlášení ukrajinského generálního štábu vyplývá, že situace na frontě se během uplynulých 24 hodin podstatně nezměnila, konstatovala ruská redakce BBC. Uvedla také, že ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin při vystoupení ve výboru Sněmovny reprezentantů Kongresu USA řekl, že jeho úřad zaznamenalo 80 tisíc případů, které mají charakter válečných zločinů spáchaných ruskými vojsky na ukrajinském území. Ukrajinské soudy mezitím shledaly 31 Rusů vinnými z válečných zločinů.
V osvobozené části Chersonské oblasti šest lidí utrpělo zranění při ruském ostřelování, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na oblastní správu. Ostřelování čelily i pohraniční obce v Sumské oblasti, o případných obětech či zraněných se úřady nezmínily. Ruské síly ve středu také napadly Ukrajinu 26 bezpilotními letouny íránské výroby Šáhed-136, z nichž 21 se podle ukrajinského velení podařilo sestřelit.
Rusové za cenu velkých ztrát útočí na pěti úsecích fronty, hlásí Kyjev. Ruské ztráty od začátku války odhaduje na více než 184 tisíc lidí. Ruské síly dobyly skoro 88 procent rozlohy Bachmutu, odhadli analytici amerického Institutu pro studium války. Upozornili na tvrzení ruských blogerů, že žoldnéři z Wagnerovy skupiny ovládli čtvrť na severozápadě města.
Rob Margetta z oddělení komunikace NASA řekl, že v době, kdy na Ukrajině zaznamenali záblesk, byl satelit stále na oběžné dráze a návrat do atmosféry ho teprve čekal.
NASA oznámila, že v zemské atmosféře shoří družice a podle RBK Ukrajina to byla pravděpodobná příčina dnešní neobvyklé události v Kyjevě. Agentura DPA píše, že šlo zřejmě o vědeckou družici RHESSI, jejímž úkolem bylo sledování slunečních erupcí. Odstartovala v únoru 2002 a její mise skončila v roce 2018. Poté zůstala až do dneška na nízké oběžné dráze Země.
RBK Ukrajina píše, že záblesky na nebi viděli i lidé v Žytomyrské oblasti na západ od Kyjeva. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle tohoto portálu původně na svém účtu na Telegramu napsal, že "není třeba se obávat UFO, protože jde o práci protivzdušné obrany". Později však tuto zprávu zprávu smazal a napsal, aby lidé čekali na další informace.
Uživatelé sociálních sítí sdíleli videa zachycující záblesky padajícího předmětu. Vše se odehrálo v době, kdy Ukrajina čelí ruské invazi a města, včetně Kyjeva, zažívají ruské letecké útoky.
V Kyjevě podle úřadů dopadl na Zemi satelit americké NASA. Kvůli ochraně obyvatel před padajícími troskami byl vyhlášen protiletecký poplach.
Prokurátor uvedl, že Klokov loni 9. března v telefonátech známým hovořil o "obrovských ztrátách" ruských vojsk po únorovém vpádu na Ukrajinu, o tom, že úřady tyto ztráty odmítají přiznat, o střílení vojáků za odmítnutí splnit rozkaz, о úmyslném ničení ukrajinských měst a obcí a o zabíjení civilistů a dětí. "Zdrojem těchto lží, které (obžalovaný) šířil, byly ukrajinské zdroje," prohlásil prokurátor. Klokov podle něj označoval Rusko za "zemi vrahů", hovořil o "dobytí Kremlu" a za "genocidu" označoval ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym.
Devět let ve vězeňském táboře navrhl prokurátor jako trest pro pracovníka moskevského policejního velitelství Sergeje Klokova za šíření "nepravdivých" zpráv o ruské armádě v soukromém telefonickém rozhovoru, oznámil nezávislý server Mediazona s odvoláním na svého reportéra v soudní síni.
Za "nepravdivé" označují ruské úřady veškeré zprávy, které odporují oficiálnímu výkladu války proti Ukrajině. Obžaloba také žádá odebrat Klokovovi hodnost kapitána a zakázat mu na pět let práci ve státních službách poté, co vyjde na svobodu.
Přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin:
Spojené státy posílají na Ukrajinu další vojenskou pomoc v hodnotě 325 milionů dolarů, tedy v přepočtu 6,95 miliardy korun, včetně velkého množství munice, která má zemi vzdorující ruské agresi podpořit před očekávanou jarní ofenzívou. Dnes o tom informovalo americké ministerstvo obrany.
Mluvčí ukrajinské armády obvinil Moskvu z "provokace" poté, co ruská státní tisková agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj z řad proruských separatistů napsala, že ukrajinské jednotky při ústupu z předměstí východoukrajinského města Bachmut vyhodily do povětří čtyři domy i se dvěma desítkami civilistů. "Toto je další ruská informační provokace s cílem odvést pozornost od zločinů teroristické organizace Wagner," řekl agentuře Reuters mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj s odkazem na žoldnéřskou armádu označovanou jako Wagnerova skupina, která bojuje po boku ruské armády
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v úterý pobýval s vojáky na frontové linii na východě země, ve středu navštívil pohraničníky střežící hranici s Běloruskem. To se sice do války svého spojence Ruska proti Ukrajině přímo vojensky nezapojilo, nicméně poskytlo ruským silám své území a letecké základny.
Česko a spojenci v Severoatlantické alianci jsou připraveni dlouhodobě podporovat Ukrajinu na její cestě k ukončení války, k poválečné obnově a k členství v Severoatlantické alianci, prohlásil český prezident Petr Pavel po jednání s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem. Západ podle Pavla nemá k podpoře Ukrajiny alternativu.
Na Ukrajinu dorazily systémy protivzdušné obrany Patriot ze Spojených států, Německa a Nizozemska, oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany, generál Oleksandr Pavljuk. V úterý média informovala s odvoláním na web německé vlády o dodávce neupřesněného množství odpalovacích zařízení a raket Patriot z Německa.
Itálie zřejmě poslala Ukrajině své houfnice přes rakouské území, aniž k tomu měla ze strany Vídně patřičná povolení. Napsaly to dnes agentury APA a EFE. Řím totiž podle nich neuvedl pravou destinaci zbraní a tvrdil rakouským úřadům, že zbraně směřují do Polska. Italská vláda však nakonec veřejně přiznala, že děla dostane Ukrajina. V případě dodávky zbraní mimo EU měl Řím požádat Rakousko o povolení k tranzitu, uvedlo ministerstvo vnitra ve Vídni. Vlak s houfnicemi M109 americké výroby projel podle tisku rakouským územím v sobotu.
Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí, s výjimkou tranzitu, dnes zavedlo i Bulharsko. Rumunsko zavede pouze přísnější kontroly. Evropská komise, která dosud restrikce kritizovala, nově plánuje vlastní omezení. EK navíc dnes oznámila, že připravuje kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur (2,34 miliardy korun) pro zemědělce, kteří si v zemích sousedících s Ukrajinou stěžují, že dovoz z Ukrajiny má nepříznivý dopad na prodej jejich produkce.
Šéf letecké společnosti Ryanair prohlásil, že firma začne létat na Ukrajinu během dvou týdnů od chvíle, kdy ustanou boje. Ryanair už má podle něj plán na obnovení letů do mnoha evropských destinací z Kyjeva, Lvova a Oděsy.
Všeobecně očekávaná ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na jih země, zapojí se do ní nově vycvičení ukrajinští vojáci a může být úspěšná. V rozhovoru pro stanici Rádio Svoboda to naznačil bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, jenž rovněž sloužil v minulosti jako velitel amerických sil v Iráku i v Afghánistánu.
Ukrajinská armáda podle někdejšího vysoce postaveného činitele americké armády bude mít pravděpodobně dva cíle - jedním bude přerušit pozemní most mezi Krymem a Ruskem přes jihovýchodní část Ukrajiny, kterého ruská vojska dosáhla v prvních měsících invaze. Druhým pak způsobit těžké ztráty - až zhroucení - ruských sil na velké části jižní Ukrajiny a osvobození většiny okupovaných oblastí až po Krym.
Ukrajina vyváží o 30 procent méně obilí a dalších potravin než před loňskou invazí, ukazují statistiky. Částečně je na vině slabší místní produkce.
Násilná deportace je zločinem a Evropská unie ji nebude tolerovat, řekla v projevu k Evropskému parlamentu o převozech ukrajinských dětí do Ruska místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Ujistila, že EU podporuje ukrajinské úřady ve vyšetřování těchto deportací na národní úrovni a podniká také kroky, aby o nich shromáždila důkazy a identifikovala osoby, které mají za převozy dětí zodpovědnost.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov potvrdil, že Ukrajina dostala z Německa první kusy systému protivzdušné obrany Patriot i s raketami.
Ukrajinští uprchlíci budou muset zapsat svá vozidla do české evidence kvůli snazšímu postihu některých přestupků. Schválila to sněmovna.
"K provedení protiofenzivy potřebujeme sucho. Na jihu jsou po dlouhých deštích cesty stále blátivé," uvedl v rozhovoru pro server Obozrevatel bývalý zástupce náčelníka generálního štábu generálplukovník Ihor Romaněnko.
Americké Centrum strategických a mezinárodních studií (CSIS) odhaduje, že Rusko přišlo od začátku války zhruba o deset tisíc kusů vojenské techniky. Rusové podle CSIS mohou doplnit zásoby staršími tanky a zbraněmi, které ale mají nižší kvalitu.
Rusko využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. S tvrzením na základě společného pátrání přišla veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku. Napsal to server BBC News.
Lodě, které navenek vypadají jako rybářské čluny nebo výzkumná plavidla, jsou vybaveny podvodním sledovacím zařízením a mapují klíčové oblasti, které by bylo možné napadnout. Podle zdrojů dánské stanice DR je cílem naplánovat sabotáž proti severským zemím, mimo jiné přerušením elektrických a datových kabelů přes Atlantik a do zbytku Evropy.
Rusové pracují na novém rušicím prostředku, kterým chtějí odříznout Ukrajinu od internetu poskytovaného systémem Starlink. Ten provozuje společnost SpaceX Elona Muska. Napsal to s odvoláním na své zdroje z amerických tajných služeb deník Washington Post. Musk už dříve řekl, že se Rusko pokusilo Starlink hacknout, ale neuspělo.
Pohled do úkrytu příslušníků ukrajinské 24. mechanizované brigády, která brání Bachmut.
Rusko i Ukrajina potvrdily, že byly obnoveny inspekce ukrajinských lodí, odvážejících obilí přes Černé moře. Dohodu loni vyjednalo Turecko.
Na Slovensku začal platit zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. K podobnému opatření a ve snaze ochránit domácí zemědělce například před levnou ukrajinskou pšenicí přistoupily Polsko a Maďarsko. Slovenské opatření se týká tří desítek produktů z Ukrajiny. Zakázán je mimo jiné dovoz pšenice, ječmene, ovsa, kukuřice, dále olejnatých semen, ovoce, zeleniny, cukru, medu a včelích produktů. Tranzit ukrajinského zboží přes Slovensko zůstal povolen.
Výběr událostí:
Podle místního činitele Jurije Kruka drony v Oděské oblasti zasáhly objekt veřejné infrastruktury. Podle předběžných informací se útok obešel bez obětí na životech i bez zraněných, dodal představitel.
Ukrajinské letectvo sdělilo, že sestřelilo deset z 12 ruských bezpilotních strojů íránské výroby, které útočí stylem kamikaze. V úterý večer sestřelily ukrajinské ozbrojené síly sedm ruských dronů, včetně šesti bezpilotních letounů íránské výroby Šáhed v Záporožské oblasti, píše web Ukrajinska pravda.
Rusko v noci zaútočilo drony na Oděskou oblast.
Informoval o tom ukrajinský činitel. Ukrajinské letectvo hlásí sestřelení deseti z 12 bezpilotních letounů.
Jihokorejský prezident naznačil možnost vojenské pomoci Ukrajině.
V případě rozsáhlého útoku na ukrajinské civilisty by Jižní Korea mohla Kyjevu poskytnout pomoc nad rámec humanitární a ekonomické podpory, uvedl jihokorejský prezident Jun Sok-jol v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle ní se jedná o první náznak, že Soul po více než roce od začátku ruské invaze na Ukrajinu mění postoj ohledně vojenské pomoci Kyjevu. Jihokorejský prezident příští týden odletí do Spojených států na státní návštěvu.
Jižní Korea, která je významným spojencem USA a klíčovým výrobcem dělostřelecké munice, se přes rostoucí tlak západních spojenců snažila vyhnout tomu, aby si znepřátelila Rusko kvůli jihokorejským společnostem, které tam působí, i vlivu Moskvy na Severní Koreu.
Německo předalo Ukrajině první systém protivzdušné obrany Patriot i s raketami, jejichž počet nebyl upřesněn, uvedla německá vláda na svém webu.
Dodávka se uskutečnila během uplynulého týdne a Německo poskytlo Ukrajině také 16 nákladních vozů a dva hlídkové automobily.
Deník Ukrajinska pravda připomněl, že Německo slíbilo Ukrajině předat jednu baterii, která obvykle čítá od čtyř do osmi odpalovacích zařízení. Z každého lze odpálit čtyři rakety.
Na ukrajinské frontě byl těžce zraněn další český dobrovolník, uvedly Lidovky.cz. České velvyslanectví v Kyjevě zatím nemá o zraněném informace.
Británie v úterý zlehčila dopad masivního úniku přísně tajných dokumentů amerických zpravodajských služeb, které souvisejí s válkou na Ukrajině. Britský ministr obrany Ben Wallace podle agentury Reuters uvedl, že některé informace ze spisů jsou nepravdivé a zmanipulované, aniž by ale zmínil konkrétní příklady.
Polsko dosáhlo dohody s Ukrajinou umožňující obnovení tranzitu ukrajinského obilí přes Polsko, které v sobotu jeho dovoz - i tranzit - zakázalo. Oznámil to v úterý polský ministr zemědělství Robert Telus. Kamiony s ukrajinským obilím mají být zapečetěny a monitorovány. Tranzit má být obnoven v pátek.
Ruští poslanci v úterý schválili ve třetím a konečném čtení předlohu, která zpřísňuje trest za vlastizradu na doživotí. Zatím za vlastizradu v Rusku hrozí nejvýše 20 let za mřížemi, napsal list Kommersant na svém webu. Zavedení normy do praxe ještě vyžaduje souhlas ruských senátorů a podpis prezidenta Vladimira Putina, což je ale na nynější ruské politické scéně považováno za formalitu.
Ve válce Ruska proti Ukrajině se pohřešuje více než 7 tisíc ukrajinských vojáků, uvedl ukrajinský zmocněnec pro nezvěstné Oleh Kotěnko v televizním vysílání. Doufá, že většina nezvěstných je naživu v ruském zajetí. Kyjev, podobně jako Moskva, nezveřejňuje své ztráty ve válce, která trvá 419. den. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov o víkendu naznačil, že celkové ukrajinské ztráty - tedy zabití, zranění, pohřešovaní a zajatí vojáci - jsou menší než 50 tisíc obětí únorového zemětřesení v Turecku.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na sociálních sítích ukázal první obrněná průzkumná vozidla AMX-10 RC vyzbrojená kanónem ráže 105 mm a zařazená do výzbroje ukrajinské námořní pěchoty. Ministr je přirovnal k "odstřelovací pušce na kolech".
Tato šestikolová vozidla, která Kyjevu dodala Francie, bývají označována i jako stíhač tanků či lehký tank. Jejich poskytnutí se stalo spouštěčem k rozhodnutí dalších západních států zprostředkovat Ukrajině moderní tanky, jako je britský Challenger 2, německý Leopard 2 a americký Abrams.
Ukrainian Marines welcome their new French-made cavalry, the AMX-10s!
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) April 18, 2023
We took it for a spin together with our warriors, and we agreed to call the AMX-10 the "sniper rifle on the fast wheels."
Thank you to my colleague @SebLecornu and to @EmmanuelMacron with whom I had a chance to… pic.twitter.com/Ip4m152kk0
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky ve frontovém městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami. Informovala o tom ukrajinská prezidentská kancelář, která na svém webu zveřejnila rovněž fotografie.
Zelenskyj si vyslechl zprávy vojenských velitelů o situaci na bojišti, pohovořil s vojáky a předal jim vyznamenání, uvádí prezidentská kancelář. "Mám tu čest být dnes tady a poděkovat vám za vaši službu, za to, že bráníte naši zemi, Ukrajinu, naše rodiny," řekl Zelenskyj vojákům.
Americký novinář Evan Gershkovich, jenž v Rusku čelí obvinění ze špionáže, zůstane ve vazbě. Moskevský soud dnes podle agentur zamítl odvolání reportéra listu The Wall Street Journal proti jeho zadržování.
Soud už dříve nařídil, aby zůstal v moskevské vazební věznici Lefortovo přinejmenším do 29. května. Žurnalista obvinění odmítá.
Americký novinář Evan Gershkovich se objevil u ruského soudu. Ten rozhodne o odvolání, které žurnalista podal proti svému zatčení.
Media are allowed to take photos and videos of Evan in the cage, but not speak to him. He can't say anything back either.
— max seddon (@maxseddon) April 18, 2023
At right, @usembru ambassador to Moscow Lynne Tracey, in the blue jacket. She visited Evan in prison yesterday. pic.twitter.com/Gn9jlwubb0
Tři civilisté zahynuli u ukrajinského města Svatove při zásahu domu ruskou raketou. Chersonskou oblast ostřelovali Rusové za poslední den 57krát.
Jak poznamenává TASS, byl Putin naposledy na návštěvě některého z "nových ruských regionů" 19. března, kdy navštívil Mariupol na Donbasu, tedy město, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo.
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil ruské vojenské velitelství v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti. Podle agentury TASS je to jeho první návštěva tohoto regionu, který se loni rozhodl v rozporu s mezinárodním právem připojit k Rusku. Agentura Interfax později napsala, že ruský prezident navštívil také ruské síly v Luhanské oblasti.
Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu.
Inspekce lodí vyvážejících obilí a další zemědělské produkty z ukrajinských přístavů přes Černé moře znovu začaly po přestávce, která ohrožovala celou obilnou dohodu s Ruskem. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Ukrajina s Ruskem se vzájemně obviňují z toho, kdo za přerušení kontrol může.
"Podruhé za devět měsíců fungování obilné dohody nebyl vypracován plán inspekcí a nebyla zkontrolována jediná loď. To ohrožuje samotné fungování dohody," napsali v pondělí činitelé ukrajinského ministerstva pro obnovu na sociální sítě. Moskva dnes vzkázala, že za přerušení kontrol mohla ukrajinská neochota dodržovat dohodnuté postupy.
Ministři zahraničí ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes ujistili Ukrajinu o "maximální podpoře", odsoudili "nezodpovědnou jadernou rétoriku" Ruska a vyzvali Čínu, aby se chovala jako zodpovědný člen mezinárodního společenství. Uvádí se to v závěrečném komuniké po třídenním jednání v japonské Karuizawě. Informují o něm zahraniční agentury.
"Válečné zločiny a další zvěrstva, jako jsou ruské útoky na civilisty a kritickou civilní infrastrukturu, nemohou zůstat beztrestné," uvedla podle agentury AP skupina, která sdružuje Británii, Kanadu, Německo, Francii, Itálii, Japonsko, Spojené státy plus Evropskou unii.
Dnes končí lhůta, dokdy musejí školy odevzdat ministerstvu školství (MŠMT) údaje, kolik uprchlíků z Ukrajiny pracuje a vzdělává se v mateřských, základních a středních školách a na konzervatořích v Česku.
Dosud poslední přesné údaje o počtu azylantů v regionálním školství pocházejí ze sběru dat k 30. září loňského roku. Podle nich se tehdy v Česku učilo zhruba 50 000 dětí ukrajinských uprchlíků, což představovalo 2,7 procenta všech školáků.
"Toto šetření považujeme za zásadní pro strategické plánování dalšího postupu v oblasti poskytování vzdělávání pro děti a žáky z Ukrajiny a pro koordinaci dalšího postupu," píše se na webu metodického portálu MŠMT edu.cz.
V Brazílii v pondělí zahájil svou cestu po několika zemích v regionu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Po jednání s ním šéf brazilské diplomacie Mauro Vieira uvedl, že Brazílie podporuje výlučně sankce schválené na půdě OSN, píše agentura EFE. Vieira Lavrovovi zopakoval záměr vytvořit skupinu zemí, jež mají usnadnit jednání o příměří, a oba politici rovněž jednali o dodávkách ruských hnojiv. Lavrov se v Brazílii setká také s Lulou a během cesty navštíví rovněž Kubu, Venezuelu a Nikaraguu.
Moskva má zájem, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve. Řekl to v pondělí podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je na návštěvě Brazílie. Prezident této latinskoamerické země Luiz Inácio Lula da Silva v neděli pobouřil mezinárodní společenství výrokem, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev.
"Je jasné, že máme zájem o co nejrychlejší konec konfliktu na Ukrajině," řekl šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci se svým brazilským protějškem Mauroem Vieirou. Brazílii poděkoval Lavrov za "pochopení toho, jak situace na Ukrajině vznikla".
Po sociálních sítích se šíří video s údajným doznáním ruského žoldnéře k zastřelení pěti- či šestileté ukrajinské dívky při dobývání východoukrajinských měst. Video natočila ruská nevládní organizace Gulagu.net s někdejšími trestanci, kteří si vykoupili svobodu tím, že bojovali na Ukrajině v řadách soukromé žoldnéřské armády zvané Wagnerova skupina.
Azamat Uldarov a Alexej Savičev, omilostnění ruským prezidentem Vladimirem Putinem výnosy z loňského srpna a září, byli povýšeni do řad velitelů a nyní se nacházejí v Rusku, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Rusko drží v zajetí více než 20 tisíc ukrajinských civilistů, uvedl ukrajinský ombudsman Dmitrij Lubinec.
"S lítostí pozorujeme, že se z ruského ministerstva zahraničí stalo ministerstvo lží a války," reagoval na nařčení Moskvy mluvčí české diplomacie Daniel Drake. Dezinformace nemá cenu komentovat, řekl v reakci na slova Zacharovové mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek.
Čínský ministr obrany Li Šang-fu po jednání s ruskými představiteli v Moskvě zdůraznil blízké vztahy své země s Ruskem. Podle něj by oba státy měly posílit strategickou komunikaci, informovala v pondělí agentura AFP.
"Máme velmi silné vazby, které přesahují vojensko-politické spojenectví z dob studené války," řekl podle agentury AFP čínský ministr obrany po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a svým ruským protějškem Sergejem Šojguem ve čtvrtek večer. Čínsko-ruské vztahy mají "zvláštní povahu" a "strategický význam", zdůraznil dále Li, který se ujal funkce ministra obrany v březnu tohoto roku a Rusko je pro něj cílem první zahraniční cesty na tomto postu.
Na Ukrajině hrozí patová situace, pokud Západ nezvýší zemi napadené Ruskem svou vojenskou podporu. V deníku The Guardian to napsala skupina bývalých vysoce postavených diplomatů a vojenských poradců. Prohlášení o neochvějné podpoře podle nich nestačí a činy západních spojenců Kyjeva stále neodpovídají jejich slovům.
Za nehorázné označila dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí to, že Česko modernizovalo tanky z Maroka a následně je předalo Ukrajině, bránící se již déle než rok ruské agresi. Česko podle mluvčí tyto tanky, modernizované českou zbrojovkou, Maroku zabavilo, aby je předalo "neonacistickému režimu" v Kyjevě.
"Hledíme na tento otřesný případ jako na další důkaz nepřátelské protiruské politiky českých úřadů, v jejímž rámci se v Praze nestydí porušovat základní normy mezinárodního práva, které upravují obchod se zbraněmi, a zmocňovat se cizího majetku. S lítostí pozorujeme, jak se opakuje smutná zkušenost z druhé světové války, kdy české podniky jako součást vojenskoprůmyslového komplexu nacistického Německa ustavičně zásobovaly třetí říši zbraněmi pro válku proti Sovětskému svazu," prohlásila diplomatka podle státní tiskové agentury TASS.
Velikonoční bohoslužba v chrámu ve vesnici Lukašivka, poškozeném ruským bombardováním.
V ruské Bělgorodské u hranic s Ukrajinou hoří několik objektů. Gubernátor Vjačeslav Gladkov tvrdí, že útočily drony z Ukrajiny.
Česká republika nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí, oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Zákazy zavedené Polskem, Maďarskem a Slovenskem jsou podle něj v rozporu s trhem Evropské unie i Světové obchodní organizace. Země, které zákazy zavedly, opatření zdůvodňují potřebou ochrany domácích zemědělců před dovozem levných komodit i ochranou zdraví spotřebitelů.
Muž zaútočil v noci na neděli na tři ukrajinské ženy v polském městě Legnica. Jedna z nich zemřela, uvedl polský zpravodajský server LCA. Šestatřicetiletého podezřelého policie zadržela.
Podíl čínských značek na ruském trhu s chytrými telefony v letošním prvním čtvrtletí dosáhl více než 70 procent ve srovnání se zhruba 50 procenty před rokem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského maloobchodního prodejce elektroniky M.Video-Eldorado.
V čele ruského trhu s chytrými telefony nyní stojí čínské značky Xiaomi a Realme. Jihokorejský výrobce chytrých telefonů Samsung i jeho americký konkurent Apple prodej v Rusku omezili v důsledku ruského útoku na Ukrajinu.
Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubynec řekl, že 86 procent ukrajinských vojáků zažilo v ruském zajetí fyzické týrání.
V neděli ruská raketa dopadla na pravoslavný kostel ve městě Komyšuvacha, jižně od Záporoží.
Oslavy pravoslavných Velikonoc na frontě u Bachmutu.
Odsouzený Vladimir Kara-Murza, který kritizoval ruskou vojenskou agresi na Ukrajině, je ve vazbě od loňského dubna na základě obvinění ze "šíření nepravdivých informací" o ruské armádě. Jednačtyřicetiletý otec tří dětí a opoziční politik léta vystupoval proti prezidentu Vladimiru Putinovi a lobboval u západních vlád za uvalení sankcí na Rusko a jednotlivé Rusy za porušování lidských práv.
Britské ministerstvo zahraničí ruskému velvyslanci sdělilo, že Londýn odsuzuje verdikt pětadvaceti let vězení pro ruského opozičníka Vladimira Kara-Murzu. Ten má kromě ruského i britské občanství.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba přiletěl do Bagdádu na návštěvu Iráku. Necelý týden poté, co irácký premiér Súdání hovořil telefonicky s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který podle irácké strany vyjádřil zájem o spolupráci s Irákem "ve všech odvětvích" a tuto blízkovýchodní zemi označil za "stěžejní a vlivný stát" v regionu.
Irák udržuje dobré ekonomické vztahy jak s Ukrajinou, tak s Ruskem a z těchto zemí dováží zejména obilí. Ve válce Ruska proti Ukrajině zaujímá Bagdád neutrální postoj.
Ukrajina obnovila vývoz elektřiny na Slovensko, oznámil provozovatel energetické sítě Ukrenergo. Kyjev pozastavil vývoz elektřiny do evropských zemí loni v říjnu, když Rusko provedlo raketové a bezpilotní útoky na ukrajinské elektrárny a distribuční zařízení. Útoky způsobily rozsáhlé výpadky proudu pro místní civilní obyvatelstvo a průmysl. Společnost Ukrenergo uvedla, že Ukrajina už obnovila vývoz elektřiny do Polska a Moldavska.
Odsouzený Vladimir Kara-Murza dal před čtyřmi lety Aktuálně.cz interview. Připomenout si ho můžete zde.
Kritik ruského režimu Vladimir Kara-Murza dostal u soudu trest 25 let vězení. Dlouholetý Putinův odpůrce byl v minulosti dvakrát otráven.
Kyjev bude na dnešním jednání ve Varšavě usilovat o obnovení tranzitu ukrajinských potravin a obilí přes Polsko. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Polsko a Maďarsko minulý týden ve snaze ochránit vlastní trhy zavedly do 30. června zákaz dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny.
Slovensko už předalo Ukrajině všech 13 stíhaček MiG-29, oznámilo slovenské ministerstvo obrany. Odevzdání strojů schválila vláda před měsícem.
Ruské síly na Ukrajině pokračují navzdory značným ztrátám v ofenzivě u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky. Ohniskem bojů zůstávají města Bachmut a Marjinka a za poslední den ukrajinské síly odrazily v těchto oblastech fronty více než 60 nepřátelských útoků, uvedlo dnes ukrajinské velení v ranním hlášení o situaci na bojišti, ze kterého citovala agentura Ukrinform.
V Slovjansku v Ukrajinou kontrolované části Doněcké oblasti dnes pokračovalo odklízení trosek domů poničených po pátečním ostřelování. Podle poslední bilance zahynulo 15 lidí a 24 utrpělo zranění, uvedl na Telegramu šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko, podle kterého byly záchranné práce v neděli večer ukončeny.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové při této sérii útoků poničili 50 obytných domů, z toho více než tři desítky budov, kde se nacházel větší počet bytů.
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina bylo jednání s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem úspěšné. "Aktivně spolupracujeme na poli vojenských znalostí, pravidelně si vyměňujeme nám prospěšné informace, spolupracujeme na vojensko-technickém poli, provádíme společná cvičení v různých oblastech - na Dálném východě, v Evropě, na moři, na zemi i ve vzduchu," řekl Putin k rusko-čínským vztahům.
"Naše vztahy jsou velmi silné. Překonávají vojensko-politické spojenectví za časů studené války," uvedl Li, který bude v Moskvě jednat i na počátku příštího týdne.
Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Moskvě setkal s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem. Podle agentury TASS o tom informoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Li je v Moskvě ode dneška na několikadenní návštěvě, jednat má i s vojenskými činiteli včetně svého ruského kolegy Sergeje Šojgua.
"Putin měl pracovní schůzku s členem Státní rady Čínské lidové republiky, čínským ministrem obrany Li Šang-fuem," uvedl Peskov. Detaily z jednání podle něj zveřejní Kreml později. Li zůstane v Moskvě do 19. dubna. Jde o jeho první zahraniční cestu od březnového jmenování do funkce.
Obě strany konfliktu na Ukrajině hlásí další zabité a zraněné civilisty. Nejméně dva mrtvé si vyžádalo ruské ostřelování ukrajinských měst a obcí v noci na dnešek, kdy pravoslavní věřící slaví Velikonoce, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na gubernátory Mykolajivské a Záporožské oblasti, které se nacházejí na jihu země. Počet obětí pátečního ruského ostřelování východukrajinského Slovjansku dnes vzrostl na třináct.
Rusové dnes okolo druhé hodiny v noci ostřelovali okolí města Snihurivka. Terčem ostřelování se v noci stala také Ukrajinci ovládaná část Záporožské oblasti.
Jednotky ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny dobyly ve východoukrajinském Bachmutu dvě čtvrti. Oznámil to mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
"Na doněckém směru útočné oddíly Vagner během útočných operací osvobodily dvě čtvrti v severozápadní a jihovýchodní části Arťomovsku," prohlásil generál Konašenkov, který pro město použil jeho sovětský název. K postupu podle mluvčího přispěli výsadkáři, kteří na křídlech útočících jednotek poutali nepřítele.
Jednostranné kroky týkající se obchodu podnikané jednotlivými členskými státy Evropské unie jsou nepřijatelné, uvedla dnes mluvčí Evropské komise. Informovala o tom agentura Reuters. Polsko a Maďarsko nyní ve snaze ochránit vlastní trhy zavedly do 30. června zákaz dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny.
Evropská komise podle své mluvčí požádala vládu ve Varšavě a v Budapešti, aby ji seznámily s plány týkajícími se zákazu dovozu obilí a dalších zemědělských výrobků z Ukrajiny. Zdůraznila, že je nutné, aby členské státy taková rozhodnutí koordinovaly s unijními institucemi a připomněla, že otázky obchodu patří do kompetence Evropské unie.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Ukrajinské ztráty v déle než rok trvající válce proti Rusku jsou nižší, než kolik bylo obětí nedávného zemětřesení v Turecku, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v interview pro španělský list La Razon. "Ministr učinil nejednoznačné prohlášení, které může vyvolat skandál," poznamenala agentura Unian. Připomněla, že únorová pohroma v Turecku si vyžádala přes 50 tisíc životů.
"Samozřejmě máme ztráty, protože jsme ve válce. Jsou ale kriticky nižší než ruské. Nemohu říci číslo, ale mohu ujistit, že celkové číslo je menší než počet obětí v důsledku zemětřesení v Turecku," řekl Reznikov.
Dejte ženě z vašeho okolí plnou moc, uspořádejte si majetek a vyhýbejte se vojenským komisariátům - zní rady nezávislého portálu Meduza ruským mužům, kterých by se mohla týkat nová vlna mobilizace v zemi. Obavy z nového hromadného povolávání do armády se v Rusku objevily poté, co země přijala zákon o změnách v doručování povolávacích rozkazů a postizích pro ty, kteří se vojenské službě pokusí vyhnout.
Ukrajina a Rusko si na pravoslavné Velikonoce vyměnily zajatce. Domů se z ruského zajetí vrací 130 Ukrajinců, oznámil šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Ruské úřady podle listu Kommersant o výměně dosud neinformovaly a Jermak neupřesnil, za kolik zajatých Rusů Kyjev osvobozené Ukrajince vyměnil. Pravoslavní věřící slaví Velikonoce dnes.
Jermak upřesnil, že "velká velikonoční výměna zajatců" se uskutečnila v několika etapách v posledních dnech a že se z ruského zajetí vracejí Ukrajinci zajatí u Bachmutu, Soledaru, Záporoží a Chersonu. Zdůraznil, že návrat dává příbuzným zajatců naději, která je i podstatou velikonočních svátků. Ujistil, že životy krajanů jsou pro Kyjev nejvyšší prioritou, a proto se vynasnaží všechny zajaté a vězněné Ukrajince dostat zpět do vlasti.
Ukrajina a Rusko si na pravoslavné Velikonoce vyměnily zajatce. Domů se z ruského zajetí vrací 130 Ukrajinců, oznámil šéf prezidentské kanceláře.
Pravidelnou výrobu elektřiny dnes s velkým zpožděním zahájil největší jaderný reaktor v Evropě Olkiluoto 3 (OL3). Finsko zahájilo výstavbu reaktoru v roce 2005 a původně měl být dokončen v roce 2009. Reaktor má zvýšit bezpečnost dodávek elektřiny v regionu po omezení dodávek plynu a elektřiny z Ruska, uvedl dnes provozovatel reaktoru, firma Teollisuuden Voima (TVO). Elektřinu má vyrábět nejméně 60 let.
Maďarský ministr zemědělství István Nagy podle serveru 24.hu oznámil, že vláda je odhodlána hájit zájmy maďarských zemědělců, a proto při absenci účinných opatření ze strany Evropské unie dočasně zakazuje dovoz obilí a olejnatých kultur z Ukrajiny. Zákaz se týká také několika dalších zemědělských produktů.
Další pokračování dovozu ukrajinského obilí by podle ministra způsobilo maďarskému zemědělství tak vážné škody, že bylo nutné přijmout mimořádná opatření. Ukrajinské zemědělství vzhledem k extrémně nízkým výrobním nákladům a možnosti bezcelního obchodu s EU začalo na evropský trh vyvážet obilí a olejnatá semena, velké množství drůbeže, vajec a medu, což mařilo odbytové možnosti maďarských a dalších středoevropských rolníků, argumentoval Nagy.
Maďarsko zakázalo dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, oznámila v noci na dnešek tamní média. K podobnému kroku se nedávno rozhodla také Varšava. Maďarský zákaz má stejně jako v polském případě platit do 30. června.
Spousta lidí žije v imaginárním světě a válku si představuje na základě filmů a knih, říká režisér filmu Východní fronta a dobrovolný ukrajinský paramedik Jevhen Titarenko s tím, že je adůležité si uvědomit, že jde o skutečný život. Politici v oblecích, kteří mluví o válce, ale na vlastní oči ji neviděli, mají podle něj spoustu naivních představ.
Komunističtí poslanci ruského parlamentu požadují od kriminální ústředny, aby trestně stíhala novou ředitelku Puškinova muzea výtvarného umění Jelizavetu Lichačovovou. A sice za to, že přirovnala sovětského vůdce Josifa Stalina ke komiksové postavičce Mickeyho Mouse. Uvedl to zpravodajský server Meduza.
V Bachmutu se mezi ruskými a ukrajinskými silami odehrávají neobyčejně krvavé boje, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Boje se měly odehrát přímo v městské zástavbě. "Naši vojáci v nelítostných bitvách dělají všechno pro to, aby oslabili bojovou kapacitu nepřítele, zničili jeho sílu a morálku," uvedl Čerevatyj.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že žoldnéři soukromé Wagnerovy skupiny v Bachmutu dobyli další dvě čtvrti na severním a jižním okraji města. V tomto postupu je měly podle Moskvy podpořit výsadkové jednotky. Informace bojujících stran o situaci na bojišti ale nelze nezávisle ověřit.
Ukrajina rozšířila svůj sankční seznam o několik stovek dalších položek. Mezi přibližně 250 firmami, kterých se postihy týkají, je například internetová společnost Yandex, která spravuje největší webový vyhledávač v Rusku, nebo sociální síť VK, ruská obdoba Facebooku. Příslušné dekrety dnes zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Mezi sankcionovanými osobami je mimo jiné dcera ruského ministra obrany Ksenija Šojguová, dále běloruský ministr sportu a turistiky Sjarhej Kovalčuk, ruský krasobruslař Ilja Averbuch či bývalý ruská sportovní gymnastka Světlana Chorkinová.
Firmy a lidé ze sankčního seznamu například nemohou na Ukrajině dál podnikat nebo mají zákaz vstupu na její území. Pokud mají na Ukrajině majetek, mohou jim ho tamní úřady zmrazit. Tato opatření mají ale často především symbolický význam.
Polská vláda zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny, včetně cukru, ovoce, zeleniny nebo vajec. V reakci na protesty rolníků to oznámil šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Současně ujistil, že Polsko zůstává spojencem Ukrajiny a bude ji podporovat ve válce s Ruskem. Zákaz platí odedneška, a prozatím se počítá s jeho platností do 30. června.
"Chápeme, že polští zemědělci jsou v těžké situaci, ale situace ukrajinských rolníků je ještě těžší," reagoval na dnešní oznámení Varšavy ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Problém s dovozem ukrajinských potravin je však pro Kaczyńského stranu Právo a spravedlnost citlivou záležitostí, protože Polsko čekají letos na podzim parlamentní volby a strana nechce přijít o voliče z řad zemědělců.
Na dovoz levného ukrajinského obilí si stěžují zemědělci i v dalších středoevropských zemích. Slovensko tento týden zakázalo zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí, toto zboží a z něj vyrobená mouka nesmí ani na trh. V kontrolovaném obilí byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.
Americké protiletadlové rakety Patriot dorazí na Ukrajinu po Velikonocích, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Kdy rakety budou zařazeny do ukrajinské protivzdušné obrany a připraveny k nasazení neupřesnil. Většina pravoslavných věřících oslaví Velikonoce tuto neděli. "Dozvíte se to, až sestřelí první ruské letadlo," prohlásil mluvčí podle agentury Unian.
Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, ve velikonočním poselství vyjádřil naději, že národům Ruska, Ukrajiny a Běloruska bude dopřán trvalý a spravedlivý mír, informují ruská média. Pravoslavní věřící slaví Velikonoce tuto neděli. Patriarcha vyzval věřící, aby se modlili k bohu za lidi v oblasti bojů a také za to, aby bůh zhojil tělesná a zejména duševní zranění a daroval "bratrským národům vzešlým z dněperské křtitelnice trvalý a spravedlivý mír".
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil prohlášení, ve kterém píše, že v "ideálním případě" by Rusko mělo zastavit aktivní fázi války na Ukrajině. "Ideální možností by bylo oznámit konec konfliktu a informovat každého, že Rusko dosáhlo plánovaných výsledků," píše Prigožin s tím, že "v určitém smyslu jsme jich skutečně dosáhli".
Podle šéfa wagnerovců by hlavním úkolem Ruska mělo do budoucna být "pevně se usadit a zakotvit" na okupovaných územích. Prigožin ale zároveň uznává, že Ukrajina je "národně orientovaný stát" spíš než země, která by se považovala za součást Ruska, cituje ho ukrajinský list Kyiv Independent.
Ukrajinci, kteří do Polska uprchli před válkou s Ruskem, se dokázali uplatnit na pracovním trhu, ale moc nevydělávají a vykonávají práci, která je pod jejich kvalifikací. Každý pátý se ale i tak chce usadit v Polsku natrvalo, napsal list Gazeta Wyborcza s odvoláním na průzkum, jehož výsledky zveřejnila centrální banka.
Ukázalo se, že Ukrajinci si rychle našli uplatnění na pracovním trhu. Už dva měsíce po vypuknutí války 28 procent uprchlíků bylo zaměstnaných. O několik měsíců později, loni v listopadu, si práci našlo už 65 procent uprchlíků a 24 procent ji hledalo. Zbývajících 11 procent běženců není pracovně aktivních.
Záchranářům se z trosek ve Slovjansku podařilo vytáhnout dítě, které však podle poradkyně šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Darji Zarivné zemřelo v sanitce po cestě do nemocnice. Podle ukrajinské veřejnoprávní stanice Suspilne byly dítěti dva roky.
Počet obětí ruského vzdušného úderu na ukrajinský Slovjansk se zvýšil na osm, uvedl šéf oblastní správy. Mezi zabitými je i dvouleté dítě, píše BBC.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o elektronickém doručování předvolání na vojenskou správu a o postizích pro odpírače služby včetně zákazu cest do zahraničí.
Ukrajinští vojáci nacházejí čím dále více čínských součástek v ruských zbraních, které invazní síly používají na Ukrajině. Agentuře Reuters to řekl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk. Dodávky západních komponentů do Ruska omezují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli její agresi na Ukrajině.
Zpravodajský web Ukrajinska pravda kritizuje reportáž francouzské stanice France 24 z ruského vojenského výcvikového tábora. V materiálu totiž spatřuje prvky proruské propagandy. V reportáži se například novinář, citující ruského vojáka, vyjádřil o plánovaném ukrajinském protiútoku jako o "nepřátelské" protiofenzivě. Materiál televize, financované francouzskou vládou, také nepřipomíná, že Rusko rozpoutalo proti Ukrajině nevyprovokovanou agresi, zato dává prostor ruským vojákům, kteří hovoří o "bránění ruské historie", uvádí ukrajinský web.
Polský prezident Andrzej Duda dnes po jednání se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem vyzval Rakousko, aby poskytlo více nevojenské pomoci Ukrajině, která už více než rok bojuje proti ruským invazním jednotkám.
Při ruských vzdušných úderech na východoukrajinské město Slovjansk zahynulo pět lidí a dalších 15 jich bylo zraněno, uvedl šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Další lidé podle něj mohou být uvězněni pod troskami budov. "Kolem 16. hodiny (15 hodin středoevropského času) Rusové zahájili raketový útok na Slovjansk. Podle předběžných údajů použili rakety S-300," napsal na Facebooku Kyrylenko, který zároveň zveřejnil fotografie ze zasaženého místa. V troskách podle něj může být sedm lidí včetně dítěte.
Rusové přivezli do okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny velké množství zásob potravin a vody, uvedla dnes ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Rusko se podle ní chystá v zařízení - kvůli nedostatku jaderných odborníků v atomové elektrárně a všeobecně očekávané ukrajinské protiofenzivě - dlouhodobě držet jako rukojmí tamní ukrajinské zaměstnance. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila.
"Je pravděpodobné, že okupanti po jedné z dalších pracovních směn nepustí zaměstnance elektrárny a násilím je v Záporožské jaderné elektrárně zablokují," napsal Enerhoatom na sociální síti Telegram.
Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo prognózu vývoje ekonomiky na letošní rok. Čeká růst o 1,2 procenta místo poklesu o 0,8 procenta.
V Rusku příští týden skončí výcvik běloruských obsluh raket Iskander v použití taktických jaderných zbraní, prohlásil běloruský ministr obrany Viktar Chrenin. Minsk podle něj pomýšlí i na rozmístění ruských strategických jaderných zbraní v Bělorusku, pokud Západ nepoleví v konfrontaci. "Pokud nepřátelská rétorika bude pokračovat, tak to bude další krok. Na sílu odpovíme jedině silou. Ničemu jinému na Západě neporozumí," řekl Chrenin.
"Krym je naše území a k jeho osvobození použijeme všechny zbraně, které nejsou mezinárodně zakázané, napsal na Twitteru šéf ukrajinské Národní bezpečnostní a obranné rady Oleksij Danilov.
Крим – територія України, і ми будемо випробувати й використовувати там будь-яке не заборонене міжнародними законами озброєння, яке допоможе звільнити наші території.
— Oleksiy Danilov (@OleksiyDanilov) April 14, 2023
Šest zemí včetně Česka žádá vytvořit evropský nástroj na výkup ukrajinského obilí, chtějí i kvóty na dovoz, řekl slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.
Reportér listu Wall Street Journal Evan Gershkovich je od roku 1986 první americký novinář, kterého Moskva obvinila ze špionáže. Putin už sice nemůže resuscitovat sovětské impérium, ale tehdejší represivní systém krok za krokem důsledně obnovuje, píše ve svém komentáři Daniel Anýž.
Major ukrajinské armády v záloze Oleksij Hetman řekl zpravodajskému webu Obozrevatel, že mezi informacemi uniklými z Pentagonu nebyla žádná, která by přímo ohrožovala plánovanou protiofenzivu ukrajinské armády. Uvedl, že operace začne nečekaně a svět bude překvapen. Nikdo by si ale podle něj neměl představovat operace ve stylu druhé světové války, bude to prý jiné.
Ukrajinská vláda zakázala ukrajinským sportovním týmům veškeré zápasy s ruskými a běloruskými soupeři.
V okupovaném Melitopolu na jihu Ukrajiny se v noci ozvaly výbuchy z blízkosti lokomotivního depa, kde má ruská armáda soustředěnou svoji techniku.
Lídryně francouzské opoziční Národní fronty a poražená prezidentská kandidátka Marine Le Penová řekla v rozhovoru pro španělský deník El País, že nejlepším řešením války je mírová dohoda. Vítězství Ruska bude podle ní katastrofou a vítězství Ukrajiny začátkem třetí světové války. Podle jejího názoru Ukrajina nemůže Rusko vojensky porazit bez pomoci NATO.
Ukrajinské dělostřelectvo v Bachmutu.
Maďarsko nepodporuje válku, hlavním podporovatelem války jsou Spojené státy, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán v pravidelném rozhlasovém vystoupení. USA jsou podle něj důležitý spojenec Maďarska, ale názory obou zemí na válku na Ukrajině se liší.
Maďarsko se pod vedením premiéra Orbána jako jediná země EU chová vstřícně vůči Rusku navzdory jeho invazi na Ukrajinu. Blízké vztahy s Moskvou udržuje zejména v energetice.
Jaká je situace na Krymu? A jak přežívají v podmínkách okupace tamní Tataři? Na Aktuálně.cz rozhovor s krymskotatarskou historičkou Gulnarou Abdullajevovou.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Rusko od začátku války přišlo o 181 090 zraněných či zabitých vojáků, z toho o 500 za uplynulý den, a tisíce kusů výzbroje, tvrdí ukrajinské velení. Toto tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva o svých ztrátách neinformuje.
Rusko obnovilo útoky na Bachmut, konstatuje britská rozvědka. Ukrajinská obrana stále drží západní části města, ale za uplynulých 48 hodin byla vystavena obzvláště intenzivní ruské dělostřelecké palbě. Útočné skupiny žoldnéřů pokračují v postupu v centru města, zatímco ruské výsadkové síly vystřídaly některé jednotky wagnerovců na severním a jižním křídle operace. Ukrajinské síly čelí značným problémům se zásobováním, ale spořádaně se stáhly z pozic, ze kterých byly donuceny ustoupit, dodal Londýn.
Ruská armáda za současného stavu už nezvládá vést několik velkých útočných operací najednou a soustřeďuje své úsilí na dobytí Bachmutu, soudí analytici amerického Institutu pro studium války. Odvolávají se i na vyjádření generála Oleksije Hromova z ukrajinského generálního štábu o přesunu ruských vojsk od Avdijivky k Bachmutu, odpovídající dřívějším hodnocením institutu.
"Nepřítel se nevzdává svých plánů na okupaci našeho území, nehledě na značné ztráty. Nadále soustřeďuje hlavní úsilí na postup u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky. Nejtvrdší boje pokračují o Bachmut a Marjinku," uvedlo ukrajinské velení v ranní svodce o situaci na bojišti. Celkem Ukrajinci za minulý den odrazili 49 ruských útoků. U Bachmutu ruské síly dál útočí, pokračují těžké boje o samo město a ruské síly podnikly také útoky na křídlech, u obcí Bohdanivka a Predtečyne, ale neuspěly, dodal štáb.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes vyzvala Čínu, aby použila svůj vliv na Rusko k ukončení války na Ukrajině. Na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Čchin Kangem také varovala před eskalací kolem Tchaj-wanu a dodala, že všechny konflikty je třeba řešit mírovou cestou. Informovala o tom agentura Reuters.
Čchin Kang řekl, že je Čína ochotná spolupracovat s Německem; tyto země jsou podle jeho slov partnery, ne protivníky. Ohledně Ukrajiny je podle něj Čína ochotná nadále usilovat o mír a ministr také vyjádřil naději, že všechny strany zapojené do krize zůstanou "objektivní".
Ukrajinské jednotky dál svádějí těžké boje o Bachmut, uvádí ukrajinský generální štáb, podle kterého ukrajinské síly odrazily ruské útoky i na dalších úsecích fronty na východě země. Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek tvrdilo, že se ruským silám podařilo odříznout ukrajinské obránce Bachmutu od přísunu posil a od možnosti ústupu, ale toto tvrzení vzápětí zpochybnila ukrajinská armáda i šéf ruských žoldnéřů, na kterých leží hlavní tíha bojů.
Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu situace uvádí, že ukrajinské jednotky nadále brání západní část města. Čelí sice značným problémům se zásobováním, ale z pozic, kterých byly nuceny se vzdát, ustoupily spořádaně.
Ukrajinský generální štáb ve své čtvrteční večerní operační svodce píše o pokračujících bojích o Bachmut. "Pokračují těžké boje o město Bachmut. Nepřítel zaútočil v oblasti Predtečyne, ale neměl úspěch," uvádí velení ukrajinských sil, podle něhož se v současné době odehrávají nejprudší boje právě o Bachmut a město Marjinka, které se nachází rovněž v Doněcké oblasti.
Kdysi blízký vztah Polska s Maďarskem se velmi změnil kvůli postoji Budapešti k Ukrajině a k Rusku, prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki v americkém institutu Atlantická rada. Varšava podle něj nyní více spolupracuje s Rumunskem a pobaltskými státy. Ministerský předseda neuvedl, jaké důsledky má ochlazení vztahů s Maďarskem, ale konzervativní vlády dvojice členských zemí Evropské unie bývaly silnými spojenci ve sporech s Bruselem ohledně právního státu, migrace a práv skupiny LGBT+, poznamenala agentura Reuters.
Americký prezident Joe Biden, který pokračuje v návštěvě Irska, se dnes nejprve setkal s prezidentem Michaelem Higginsem a vzápětí také s premiérem Leem Varadkarem. Šéf Bílého domu hovořil o společných hodnotách obou národů a příležitostech, které se před nimi otevírají. Iry přitom pochválil za vstřícnost vůči ukrajinským uprchlíkům, uvedla agentura AP.
Při ruských dělostřeleckých a vzdušných útocích na Chersonskou oblast zemřeli dva civilisté a další dva utrpěli zranění, informovaly agentury Reuters a Ukrinform s odvoláním na ukrajinské úřady. "Nepřátelský letoun dnes udeřil na vesnici Zmijivku. Rusové řízenými leteckými bombami zasáhli místní školu. Podle předběžných informací jeden člověk zahynul a další byl zraněn," uvedl ve čtvrtek v televizi šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Pětačtyřicetiletý muž podle něj zemřel ráno při ruském ostřelování parku v oblastní metropoli Chersonu a jeden člověk byl zraněn v obci Mykilske.
Rusko vyslalo do vzduchu nad Barentsovým mořem kvůli manévrujícímu norskému hlídkovému letounu stíhačku MiG-31, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Norský stroj se podle ministerstva přibližoval k ruské hranici. O podobném incidentu informovala Moskva i ve středu, kdy uvedla, že v blízkosti hranice se pohyboval německý armádní letoun, kvůli němuž taktéž vzlétla ruská stíhačka.
Maďarská vláda se rozhodla stáhnout své zástupce a odejít z Ruskem kontrolované Mezinárodní investiční banky (IIB), na jejíž tři vysoce postavené představitele o den dříve uvalily Spojené státy sankce. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na maďarské ministerstvo hospodářství.
Německá vláda souhlasí, aby Polsko dodalo Ukrajině stíhačky MiG-29, které byly původně součásti východoněmecké výzbroje. Informoval o tom dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel. O souhlas německou vládu požádala Varšava.
Jak se Rusové připravují na očekávanou ukrajinskou ofenzivu? A co si myslí experti z Pentagonu? Více v textu na Aktuálně.cz.
Ukrajina nemá žádnou alternativu ke vstupu NATO. Uvedl na summitu ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bukurešti ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
Tvrzení ruského ministerstva obrany o obklíčení Bachmutu zpochybnil šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři na město útočí. O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily. "Ukrajinská armáda pokračuje v přivádění posil a odesílá je do města. Pokračují těžké a krvavé boje, a tak je předčasné hovořit o úplném obklíčení Bachmutu," citovala AFP z vyjádření Prigožina, podle kterého Rusové dobyli čtyři pětiny města.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajinci jsou v Bachmutu obklíčeni a ruské síly kontrolují silnice západně od města. Ukrajinská armáda se zatím nevyjádřila.
Polsko požádalo Berlín o souhlas se záměrem předat Ukrajině stíhačky MiG-29, které měla dříve ve výzbroji německá armáda. Oznámil to mluvčí spolkové vlády v Berlíně.
Soud v nizozemském Haagu v arbitráži nařídil Rusku zaplatit kompenzaci pět miliard dolarů (106 miliard Kč) za to, že v roce 2014 na Krymu nezákonně vyvlastnilo majetek ukrajinské státní plynárenské firmy Naftohaz. Na Twitteru to oznámil šéf ukrajinského podniku Oleksij Černyšov. Rusko se k jeho slovům zatím nevyjádřilo.
Sirény varující před ruským bombardováním se rozezněly skoro ve všech ukrajinských městech.
Před ukrajinským konzulátem v Krakově na jihu Polska se ráno pokusil upálit třiašedesátiletý muž. V kritickém stavu byl převezen do nemocnice. "Muž stál ve frontě před zastupitelským úřadem. Náhle začal vykřikovat hesla v ukrajinštině, polil se hořlavinou, zapálil a začal utíkat," vylíčila na svém webu zpravodajská televize TVN 24 s odvoláním na policejního mluvčího.
Ruské ministerstvo obrany ve středu vyzvalo novináře a uživatele sociálních sítí, aby nešířili fotografie a videa z brutální vraždy zajatce. Zdůvodnilo to ohledem na příbuzné oběti.
Při bombardování ukrajinského města Časiv Jar západně od Bachmutu přišla k úhoně také socha ruského spisovatele Maxima Gorkého.
Brutální vraždu zajatého ukrajinského vojáka, zachycenou na videu, mají na svědomí ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, které rozpoznal jejich někdejší spolubojovník, zběhlý do Norska. S odvoláním na tohoto zběha to řekl internetovému kanálu Chodorkovskij Live Vladimir Osečkin, zakladatel organizace Gulagu.net, která pomohla několika ruským vojákům z války proti Ukrajině utéci z Ruska do ciziny. Video údajně zachycující, jak ruští vojáci odřezávají ukrajinskému vojákovi hlavu, vyvolalo šok a pobouření.
Bývalý ředitel ukrajinské rozvědky generál Mykola Malomuž řekl v rozhovoru pro zpravodajský server Obozrevatel, že Ukrajina má teď velkou šanci okupanty porazit a způsobit jim velké ztráty svoji protiofenzivou. Dostala v posledních měsících a týdnech dost zbraní, které na to potřebuje. Za nevýhodu označil je nedostatek bojových letadel. Na jihu Ukrajiny bude muset armáda podle Malomuže překonat pozice nepřítele a postoupit ke Krymu, na severovýchodě v Doněcké a Luhanské oblasti budou útočit z boků.
Ukrajinská ekonomika loni v důsledku ruské invaze klesla o 29 procent, oznámil dnes ukrajinský statistický úřad.
Dokumenty uniklé z Pentagonu obsahují informace amerických zpravodajců o tom, že šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se pokoušel koupit munici v Turecku. Píše o tom deník Wall Street Journal s tím, že není pravděpodobné, aby turecká vláda s takových obchodem souhlasila. Deník také uvedl, že letos 12.února nařídil náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov zastavení dodávek vojenské techniky a munice Vagnerově skupině, která útočí na Bachmut a další města na Ukrajině. Důvodem byla podle uniklých dokumentů Prigožinova kritika ministerstva obrany. Prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu pak osobně urovnávali konflikt mezi Gerasimovem a Prigožinem.
Nastal čas změnit Černé moře v moře NATO, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Válka podle něj skoční až Ukrajina osvobodí veškeré své území, včetně Krymu.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Rusové tvrdí, že se jim podařilo zajistit tři nespecifikované čtvrti města a mají kontrolu nad 80 procenty Bachmutu, včetně hlavních administrativních budov. Západní analytici ale nemohou tyto informace "vizuálně potvrdit". ISW se proto drží svého staršího odhadu a sice, že Rusové obsadili nejméně 76,5 procenta Bachmutu.
Ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromovo asi tři kilometry západně od Bachmutu a Bogdanovky, která leží asi pět kilometrů severozápadně od města.
V Bachmutu pokračují tvrdé boje, ruské jednotky ale podle všeho za uplynulý den nedosáhly žádných potvrzených zisků, uvedla agentura Unian. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu podnikli Rusové za poslední den dva raketové a 32 dalších leteckých útoků a ve 40 případech útočili pomocí salvových raketometů. Rovněž dvakrát útočili protiletadlovými střelami S-300 a zasáhli civilní infrastrukturu ve městě Slovjansk na východě Ukrajiny.
Ve válce na Ukrajině zahynulo nebo utrpělo zranění až 354 tisíc ruských a ukrajinských vojáků, vyplývá z údajných dokumentů amerických zpravodajských služeb zveřejněných na internetu. Informuje o tom agentura Reuters, která zároveň připouští, že čísla nebyla schopná ověřit. Moskva i Kyjev přinejmenším některé z dokumentů zpochybňují a američtí představitelé tvrdí, že část z materiálů někdo pozměnil.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes ve Washingtonu jednal s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem o další vojenské pomoci pro Ukrajinu. Šmyhal na telegramu uvedl, že šlo o "důležitou schůzku", která se zaměřila na osvobození ukrajinského území a na způsoby, jak posílit do budoucna "ukrajinské schopnosti", napsal list The Kyiv Independent.
"Pro rychlejší vítězství Ukrajina potřebuje rovněž i více zbraní: protivzdušnou obranu, těžké dělostřelectvo a techniku, minomety a munici pro ně. Vyzval jsem Spojené státy, aby podpořily poskytnutí raket delšího doletu," uvedl Šmyhal. Američanům rovněž poděkoval za trvalou podporu, kterou Kyjevu od začátku války poskytují.
Rusko vyslalo do vzduchu nad Baltským mořem stíhačku kvůli německému vojenskému letounu, který se přibližoval k ruské hranici. Na komunikační platformě Telegram to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Stíhačka německý letoun podle ministerstva vyprovodila od hranic.
Posádka ruské stíhačky Su-27 identifikovala cizí letadlo pohybující se poblíž ruské hranice jako hlídkový letoun P-3 Orion německého námořnictva, sdělilo také ministerstvo. Německý stroj ruskou hranici nenarušil, doplnila Moskva.
Kdyby se potvrdila pravost brutálního videa zachycujícího uříznutí hlavy ukrajinského vojáka, ruští vojáci by se zařadili po bok takzvaného Islámského státu (ISIS), řekl prezident Petr Pavel.
Odkázal na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby světoví lídři reagovali. Mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce - které na Ukrajině používá ruská invazní armáda - uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky, vyšetřují ukrajinské úřady. Informovala o tom světová média, která zároveň upozorňují, že nemohla potvrdit pravost nahrávky. Ukrajinská média píšou, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Pavel se k věci vyjádřil po zasedání Bezpečnostní rady státu, kterou ve středu navštívil poprvé po svém zvolení.
Spojené státy oznámily novou vlnu sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Američané se ve spolupráci s Brity zaměřili mimo jiné opět na finanční síť jednoho z nejbohatších Rusů Ališera Usmanova, uvedla agentura AP. Usmanov, který má velmi blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, se už stal terčem sankcí ze strany USA i Evropské unie ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než rokem.
Jak uvedlo americké ministerstvo financí, nové postihy mají za cíl "posílit stávající tresty a dále narušit ruský dovoz kritických technologií používaných ve válce proti Ukrajině". Sankce se týkají 25 jednotlivců a 29 společností.
Ukrajinské úřady vyšetřují mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce - které na Ukrajině používá ruská invazní armáda - uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky. Informovala o tom světová média, která zároveň upozorňují, že nemohla potvrdit pravost nahrávky. Ukrajinská média píší, že ruští vojáci takto zavraždili ukrajinského válečného zajatce. Ukrajinský ministr zahraničí přirovnal Rusko k teroristické organizaci Islámský stát. Ukrajinské ministerstvo obrany požádalo média, aby s ohledem na rodinu oběti video nešířila, i když je rozostřené.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl během návštěvy Španělska, že takzvaný únik dokumentů z amerického ministerstva obrany týkající se Ukrajiny je mixem skutečných a smyšlených informací. Odmítl tvrzení, že se na Ukrajině nacházejí příslušníci speciálních jednotek NATO.
Polsko bude mít během dvou let nejsilnější pozemní armádu v Evropě, pokud ovšem nynější vláda zůstane u moci i po podzimních parlamentních volbách, a bude tak moci pokračovat v dosavadní obranné politice. Uvedl to dnes polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Ministr v rozhlasovém rozhovoru také zdůraznil přítomnost nejvýkonnějších amerických stíhaček F-22 v Polsku a nadcházející pořízení stíhaček F-35.
"Toto je náš program, který je výsledkem polsko-americké spolupráce," řekl. "Naše letectvo dostává podporu v podobě amerických víceúčelových letounů. To je velmi důležitý prvek spolupráce. Piloti F-22 cvičí s našimi piloty (stíhaček) F-16. Naši piloti F-16 se připravují na to, že s polskými F-35 let budou létat příští rok," dodal.
Na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym se letos neuskuteční ani prvomájové průvody, ani tradiční vojenské přehlídky k výročí konce druhé světové války 9. května. Oznámil to dnes krymský gubernátor Sergej Aksjonov, podle kterého toto rozhodnutí úřady přijaly kvůli bezpečnosti. Krym a zejména základna ruské Černomořské flotily v Sevastopolu se opakovaně staly terčem náletů bezpilotních letounů, podobně jako ruská Kurská a Belgorodská oblast. Tamní gubernátoři už dříve odvolali květnové přehlídky, aby "neprovokovaly nepřítele soustředěním vojenské techniky a velkého množství vojáků".
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov 10. dubna oznámil, že rozhodnutí o pořádání vojenských přehlídek náleží gubernátorům, kteří mají vycházet "ze zájmů zajištění bezpečnosti občanů".
O týden dříve Peskov avizoval, že vojenská přehlídka v Moskvě se letos uskuteční podle plánu 9. května, budou ale posílena bezpečnostní opatření.
"Samozřejmě byla a budou přijata zvýšená bezpečnostní opatření. Na plánech přehlídky se nic nemění," odpověděl Peskov na otázku, zda speciální vojenská operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu, ovlivní formát letošních oslav Dne vítězství.
Ukrajinský generální štáb hlásí odražení 72 ruských útoků na východě země za uplynulý den, přičemž invazní síly se podle něj nadále soustřední na útočné operace ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka. Nejprudší boje se podle něj odehrávají o město Marjinka. Bitva o Bachmut, která trvá už řadu měsíců, pokračuje, uvádí ve svém dnešním operačním přehledu ukrajinské vojenské velení.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Srbsko souhlasilo, že dodá Kyjevu zbraně, nebo je již na Ukrajinu poslalo. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž to vyplývá z jednoho z uniklých dokumentů Pentagonu. Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. O dodávkách srbských zbraní Ukrajincům psala v minulosti ruská i srbská média, Bělehrad je popřel.
Dokument, který je shrnutím reakcí evropských vlád na žádosti Ukrajiny o vojenský výcvik, "smrtící pomoc" nebo zbraně, je jedním z desítek tajných materiálů, které se v posledních týdnech objevily na internetu a které by mohly být nejzávažnějším únikem z amerických tajných služeb za poslední roky.
Současná generace ukrajinských dětí si bude navždy pamatovat sirény varující před nálety, zvuky dělostřelecké palby i zničené domy. Zhruba dvacet tisíc z nich také nedobrovolné zavlečení do Ruska. Fotografové agentury Reuters zachytili život dětí během více než rok trvající války.
Rusko v úterý otestovalo mezikontinentální balistickou raketu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes napsala agentura TASS s tím, že se test v Astrachaňské oblasti zdařil, když raketa zasáhla "simulovaný cíl" v Kazachstánu.
Odpal se uskutečnil ze zkušební střelnice Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Cílem testu bylo podle Moskvy potvrdit správnost konstrukčních a technických řešení použitých při vývoji nových strategických raketových systémů.
Rakety RS-24 Jars, které mohou nést několik jaderných hlavic, mají podle serveru The Kyiv Independent dolet kolem 11 000 kilometrů.
Americký prezident Joe Biden dnes během letu do Evropy telefonicky hovořil s rodiči amerického novináře Evana Gershkoviche, který je už dva týdny zadržovaný v Rusku a obviněný ze špionáže. Pro amerického prezidenta je osvobození reportéra listu Wall Street Journal (WSJ) velmi důležité, stejně jako osobní kontakt s jeho rodinou, uvedl dnes Bidenův tým podle agentury AP. Hovor potvrdila i novinářova rodina. "Ocenili jsme, že nám prezident Biden zavolal a ujistil nás, že americká vláda dělá vše, co je v jejích silách, aby ho (Gershkoviche) přivezla zpět co nejrychleji," uvedla v prohlášení rodina, citovala je agentura Reuters.
Ukrajina dnes znovu obnovila vývoz přebytečné elektřiny do evropských zemí. Podle agentury AP to uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Je to obrat oproti době před šesti měsíci, kdy se země kvůli ruským útokům na energetické stanice sama ocitla v temnotě, která měla demoralizovat obyvatelstvo.
"V Bachmutu je větší část, tedy 80 procent, pod naší kontrolou, a to včetně celého správního centra, závodů a továren," prohlásil Prigožin na videu, které dnes zveřejnil na komunikační platformě Telegram jeden z proruských válečných komentátorů. Oblast, kterou v Bachmutu zbývá Rusům ovládnout, je převážně rezidenční, uvedl také šéf žoldnéřů. Na mapě přitom červeným zvýrazňovačem vyznačoval části města, které se podle něj podařilo Rusům ovládnout.
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin dnes prohlásil, že jeho muži ovládají už 80 procent Bachmutu na východě Ukrajiny. Prigožinovo prohlášení vzápětí popřel mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Ruské síly se o dobytí Bachmutu snaží už několik měsíců.
Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.
Podle údajů OSN zemřelo od začátku ruské agrese na Ukrajině na následky bojů 8500 civilistů.
Velitel obrany Kyjeva v době ruské agrese loni v únoru Oleksandr Pavljuk řekl v rozhovoru pro zpravodajský web RBK Ukrajina, že ukrajinští vojáci měli jasný rozkaz za každou cenu zastavit ruské kolony s palivem a nedovolit jim dostat se k metropoli. To byl podle něj klíč k tomu, že ruský konvoj těžké techniky měřící 60 kilometrů severozápadně od Kyjeva zůstal bez nafty a nemohl tak město obklíčit, natož dobýt.
Rusko chce umožnit rozesílání povolávacích rozkazů elektronicky. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu zákona, jehož cílem je po problémech při loňské mobilizaci usnadnit nábor vojáků do armády. Nyní musí být povolávací rozkazy předávány osobně pracovníky vojenské správy nebo prostřednictvím zaměstnavatele.
Od loňského září, kdy prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně více než 300 000 někdejších vojáků a branců.
Úprava zákona počítá s tím, že dokumenty budou moci být zasílány elektronicky nebo doporučenou poštou. Pokud se takto předvolaní nedostaví na vojenskou správu, budou mít automaticky zakázáno vycestovat do zahraničí.
Ruský soud poslal na 19 let do vězení dva muže, kteří zapálili budovu odvodové vojenské komise ve městě Bakal blízko Čeljabinsku. Oba odsouzení uvedli, že protestovali proti mobilizaci a válce.
Práci v České republice má nyní 98 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Práci v Česku má teď kolem 98 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Celkem jich od loňského března v ČR pracovalo přes 200 tisíc. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že od dubna se spustil registr zaměstnanců a pracovníků na dohodu s vízem k ochraně. Ministerstvo práce by tak mělo mít lepší přehled o práci příchozích a jejich výdělcích i odvodech. K 1. dubnu v Česku mělo ochranu 325 700 lidí. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.
Rakouská ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edstadlerová oznámila, že rakouská justice by zadržela ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na území Rakouska. Na Putina vydal v březnu zatykač Mezinárodní trestní tribunál (ICC) kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska.
Ukrajina v pondělí obnovila vývoz elektrické energie do zahraničí. Poprvé od října, kdy začaly ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Informoval o tom ministr energetiky Herman Haluščenko.
"Energetická bezpečnost Maďarska vyžaduje nepřetržité dodávky plynu, ropy a jaderného paliva. Splnění těchto tří podmínek vyžaduje nepřetržitou maďarsko-ruskou spolupráci v oblasti energetiky. To není otázka politického vkusu, ale fyziky," napsal na Facebooku ke své návštěvě Moskvy maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó.
Uvedl také, že Evropa přečkala zimu z velké části bez ruských energetických surovin díky teplému počasí. Vzhledem k rostoucí poptávce po energii ze strany Číny a pomalému tempu rozvoje evropské energetické infrastruktury však podle něj "skutečný problém přijde až v nadcházející zimě".
Šéf maďarské diplomacie Peter Szijjártó jedná znovu v Moskvě o energetické spolupráci s Ruskem. Setkat se má s ruským vicepremiérem či šéfem Rosatomu. Maďarští politici jsou jediní z Evropské unie, kteří od začátku ruské agrese na Ukrajinu jezdí na jednání do Moskvy pravidelně a opakovaně.
Kudy vede cesta k ukrajinskému vítězství? A co to vlastně znamená ukrajinské vítězství? Více v textu a grafice Aktuálně.cz.
Ukrajinský plukovník ve výslužbě Roman Svitan řekl zpravodajskému webu Obozrevatel, že příprava na velkou ukrajinskou protiofenzivu už začala údery bezpilotních letounů na ruské sklady a stanoviště na okupovaných územích. Podle Svitana ukrajinská armáda rozšíří údery i přes hranici do samotného Ruska. Terčem ukrajinských náletů a bombardování je letiště v Melitopolu, kam Rusové svážejí mnoho techniky, uvedl Svitan.
Bulharsko nepředá Ukrajině své stíhačky Mig-29, protože by to ohrozilo obranyschopnost země. Oznámilo to bulharské ministerstvo obrany. Sofia ale bude nadále posílat na Ukrajinu munici.
Na letiště v ruském Belgorodu zaútočil dron s výbušninou. Belgorod leží blízko ukrajinské hranice, nedaleko Charkova.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který je jedním z nejbližších spojenců USA a významným příjemcem americké vojenské a ekonomické pomoci, nedávno nařídil vyrobit 40 000 raket, které měly být tajně exportovány do Ruska, a to navzdory válce na Ukrajině. S odvoláním na uniklý americký zpravodajský dokument o tom napsal deník Washington Post. Dodávka se ale z nejasného důvodu neuskutečnila.
Část přísně tajného dokumentu ze 17. února shrnuje údajné rozhovory mezi Sísím a vrchními egyptskými vojenskými představiteli a zmiňuje také plány na dodávky dělostřelecké munice a střelného prachu Rusku. Sísí podle dokumentu dal úředníkům pokyn, aby výrobu a dodávku raket do Ruska utajili, "aby se vyhnuli problémům se Západem".
Přehled nejdůležitěšjích událostí
Rusové pokračují v ofenzivě ve východní části Doněcké oblasti, kde několik měst a obcí čelilo těžkému bombardování, uvedl v úterý ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly podle něj několik útoků odrazily, avšak Rusové nadále usilují o ovládnutí Bachmutu. Podle vysoce postaveného ukrajinského generála Moskva využívá taktiku "spálené země", píše agentura Reuters.
"Nepřítel přešel k taktice 'spálené země' ze Sýrie. Ničí budovy a pozice nálety a dělostřeleckou palbou," řekl o Bachmutu velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj.
Bitva o toto malé a nyní z velké části zničené město na okraji části Ruskem kontrolovaného území v Doněcku je nejkrvavější za celou třináctiměsíční válku, píše Reuters. Obě strany utrpěly v bojích o Bachmut velké ztráty. Syrskyj uvedl, že "situace je obtížná, ale zvladatelná".
Ruské síly nyní podle Denise Pušilina, šéfa proruského útvaru na východě Ukrajiny, tzv. Doněcké lidové republiky, ovládají 75 procent Bachmutu. Je však podle něj příliš brzy na to hovořit o pádu města.
Uniklý materiál podrobně popisuje plány USA a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Agentura Reuters uvedla, že některé dokumenty jsou na internetu dostupné už od března. Investigativní novináři včetně webu Bellingcat tvrdí, že dokumenty mohly na diskusní platformě Discord kolovat i celé měsíce.
Dokumenty jsou v podobném formátu, v jakém se podává "aktuální denní hlášení vysoce postaveným americkým představitelům o operacích týkajících se Ruska a Ukrajiny", uvedl Meagher. Pentagon nyní zkoumá, kdo všechno k nim mohl mít přístup a jakým způsobem jsou dotčené informace šířeny.
Únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko. Podle agentury AFP to v pondělí uvedl mluvčí Pentagonu. Materiály týkající se zejména Ukrajiny, které od minulého týdne kolují na sociálních sítích, se podle amerického ministerstva obrany zdají být z velké části autentické.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se do Moskvy z ukrajinského zajetí vrátilo 106 ruských vojáků. Dalších 100 lidí se vrátilo na Ukrajinu z Ruska, uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
"V důsledku vyjednávání se 10. dubna z území kontrolovaného Kyjevem vrátilo 106 ruských vojáků," citovala ruské ministerstvo obrany agentura TASS. Podobně jako při předchozích výměnách nyní podle ministerstva vojáky čeká léčení a rehabilitace v jeho zařízeních.
"Podařilo se nám provést další velkou výměnu zajatců. Vracíme domů 100 našich lidí - vojáků, námořníků a příslušníků pohraniční stráže a národní gardy. Mezi nimi jsou obránci Mariupolu, Azovstalu, Hostomelu," uvedl na Telegramu Jermak. Někteří ze zajatců podle něj utrpěli vážná zranění nebo se nakazili nemocemi.
Zajatce si Ukrajina s Ruskem, které na ni loni v únoru zaútočilo, vyměňuje pravidelně. Do své vlasti se naposledy letos v březnu vrátilo 130 Ukrajinců a Ukrajinek, které Kyjev vyměnil za 90 ruských vojáků.
Síly Moskvy nyní podle Denise Pušilina, šéfa proruského útvaru na východě Ukrajiny, ovládají 75 procent Bachmutu, napsala v pondělí agentura Reuters. Pušilin na Telegramu zároveň zveřejnil video, ve kterém tvrdí, že Bachmut navštívil.
Americký Institut pro studium války upozornil na náboženské represe ze strany Ruska na celém území okupované Ukrajiny. Rusko podle organizace pokračuje ve využívání náboženství jako zbraně ve snaze zdiskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně. Ruské náboženské perzekuce jsou pravděpodobně součástí probíhající ruské kulturní genocidy a etnických čistek, jejichž cílem je vymýtit myšlenku nezávislé ukrajinské národnosti nebo ukrajinské pravoslavné církve.
#Russian religious persecutions are likely also part of an ongoing Russian cultural genocide and ethnic cleansing campaign aimed at extirpating the idea of an independent Ukrainian nationality or Ukrainian Orthodox Church. 4/4 pic.twitter.com/MvqecSgMmg
— ISW (@TheStudyofWar) April 10, 2023
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko po setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem v Minsku řekl, že požádal Moskvu o bezpečnostní záruky pro případ napadení Běloruska. Ruský prezident Vladimir Putin s takovými garancemi podle něj souhlasil, informovala v pondělí agentura Belta.
Lukašenko podle státní agentury uvedl, že o této záležitosti již dříve jednal s Putinem. Ten podle Lukašenka vyslovil souhlas s tím, že takové bezpečnostní záruky jsou nezbytné a je třeba je formalizovat.
Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska. Své vojáky do bojů na Ukrajině sice Minsk nevyslal, ale ruské jednotky z jeho území vedly útok na sever země včetně ofenzivy na Kyjev. I nyní se na území Běloruska nachází kontingent ruských sil.
Francie nemůže přemýšlet o roli prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, protože je do konfliktu zapojena na straně Ukrajiny. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k úniku údajných amerických tajných dokumentů, které naznačují přítomnost francouzských vojsk na Ukrajině.
"Paříž si nyní těžko může nárokovat roli nějakého prostředníka, protože Paříž ve skutečnosti stojí na straně jednoho z účastníků konfliktu. Paříž je také přímo a nepřímo zapojena do tohoto konfliktu na straně Ukrajiny," uvedl Peskov.
Ruské síly přešly v boji o ukrajinské město Bachmut k taktice spálené země, kterou dříve uplatňovaly v Sýrii. Ukrajinské pozice ničí intenzivním bombardováním, uvedl velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj. Rusové se snaží dobýt Bachmut už několik měsíců.
"Nepřítel přešel na takzvanou 'syrskou' taktiku spálené země. Ničí budovy a pozice leteckými údery a dělostřeleckou palbou," uvedl Syrskyj na mediální platformě ukrajinské vlády Military Media Center. "Obrana Bachmutu pokračuje. Situace je obtížná, ale pod kontrolou," dodal.
Ukrajina byla kvůli rozsáhlému úniku amerických vojenských dokumentů z posledních týdnů nucena změnit své válečné plány. Uvedla to stanice CNN s odvoláním na zdroj v administrativě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Utajované dokumenty převážně o vojenských operacích na Ukrajině se objevily minulý týden na sociálních sítích. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje a podle vojenských analytiků mohly být upraveny pro dezinformační účely. Některé části dokumentů se ale podle odborníků zdají být autentické.
Americké ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že posuzuje dopad, který by mohl mít únik tajných amerických vojenských dokumentů na bezpečnost Spojených států a na spojence a partnery USA.
Francouzské ministerstvo obrany dementovalo informaci obsaženou v jednom z uniklých dokumentů o vojenských operacích na Ukrajině, že má v napadené zemi své vojáky. Informoval o tom dnes server Politico. Dokumenty, které se přisuzují Pentagonu, kolují už několik dní po sociálních sítí. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje a podle vojenských analytiků mohly být upravené pro dezinformační účely.
Při víkendovém ruském ostřelování ukrajinských měst zemřelo nejméně sedm civilistů, informovala agentura AP s odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinských představitelů. Zatímco se Rusko nadále soustředí na dobytí celého průmyslového východu Ukrajiny, dvě další oblasti, Charkovská na severovýchodě a Záporožská na jihovýchodě země, se staly terčem raketové a dělostřelecké palby, uvedla ukrajinská armáda.
Dovoz ukrajinského obilí do Polska bude pozastaven nejméně do července, uvedl Janusz Kowalski, náměstek polského ministra zemědělství. Varšava o zastavení exportu obilí s cílem zmírnit dopad na ceny informovala již v pátek, tehdy ale nebylo jasné, jak dlouho by opatření mělo platit, poznamenal ukrajinský list The Kyiv Independent.
Čína si uvědomuje, že v konfliktu na Ukrajině nenastal čas pro diplomatická jednání. V rozhovoru, který dnes zveřejnil ekonomický deník Les Echos, to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který tento týden jednal v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ohledně střetu o Tchaj-wan pak evropské země varoval, aby si nenechaly vnutit tempo, které chtějí událostem dát Čína či Spojené státy.
Ruský aktivista Vitalij Votanovskij opustil po řadě vyhrůžek smrtí Rusko. Jako první zveřejnil informace o hřbitově pro bojovníky žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kteří umřeli během ruské invaze na Ukrajině. Informovala o tom stanice BBC, s níž protiválečný aktivista hovořil z arménského Jerevanu.
"Potřeboval jsem lidem dokázat, že došlo ke katastrofě, že lidé umírají tady, blízko nich," řekl Votanovskij. "Potřeboval jsem lidem ukázat, že válka se dotkne všech a všeho."
Votanovskij začal v květnu 2022 cestovat po Krasnodarském kraji a navštívil všechny tamní hřbitovy s cílem zjistit počty padlých během války, kterou Moskva na Ukrajině zahájila koncem loňského února. Pečlivě zaznamenával jména a podrobnosti o všech nalezených hrobech a padlé identifikoval díky dotazování lidí a věncům či fotografiím na hrobech.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od ruského vojenského vpádu do země navštívil metropole některých států patřících k nejdůležitějším spojencům. Nyní by mohl zavítat do Německa. Podle agentury DPA se chystá jeho osobní účast na slavnostním předávání Ceny Karla Velikého, které uskuteční 14. května v Cáchách. Ocenění podle prosincového oznámení pořadatelů obdrží právě Zelenskyj a ukrajinský lid.
Radnice západoněmeckého města krátce před Velikonocemi upozornila, že osobní účast Zelenského bude "silně záviset na válečné situaci a odpovídajících bezpečnostních koncepcích". Pokud by se ukrajinský prezident nemohl zúčastnit osobně, má být přítomen alespoň prostřednictvím videospojení.
Papež František při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a v Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ.
Francouzské ministerstvo obrany odmítá, že by na Ukrajině operovaly její vojáci, jak se uvádí v dokumentech Washingtonu, které se tento týden dostaly na veřejnost. "Žádné francouzské jednotky nejsou zapojeny do operací na Ukrajině. Citované informace nepochází od francouzské armády," uvedl podle britského serveru The Guardian mluvčí ministerstva Sébastien Lecornu.
Ve středu 5. dubna předsedal ruský prezident Vladimir Putin ruské bezpečnostní radě. Bylo to poprvé od října loňského roku. Členové rady diskutovali o rekonstrukci a veřejném pořádku na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny. Britské ministerstvo obrany dodává, že na nelegálně anektovaných územích stále dochází k bojům a jejich obyvatelé často nemají přístup k základním službám.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 9 April 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 9, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/oKqFC0PPNm
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/zXsff4dL3k
V neděli brzy ráno trefily dvě ruské rakety obytný dům ve městě Záporoží. O život přišel 50letý muž a jeho jedenáctiletá dcera. V troskách budovy byla nalezena matka dítěte, záchranářům se ji podařilo dostat živou ven, píše britský deník The Guardian.
Bývalý ministr bezpečnosti samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij podle Institutu pro studium války (ISW) uvedl, že ruské velení se rozhodlo zastavit každodenní distribuci munice v těch sektorech fronty, kde se aktivní útočné akce téměř úplně zastavily.
Ofenziva ruských jednotek na celé frontové linii na Ukrajině slábne, uvádí nejnovější zpráva analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW). ISW se odvolává mimo jiné na vyjádření jednoho z představitelů pozemních sil ukrajinské armády Ivana Tymočka, podle něhož se intenzita ruského ostřelování v Bachmutu a v několika dalších sektorech fronty výrazně snížila.
Útok na Avdijivku, kterou si Rusko vybralo za nový cíl po Bachmutu, se podle ISW "zadrhnul". Ruská armáda se rovněž neúspěšně snaží dostat pod kontrolu Marjinku, ačkoli město je prakticky zničeno.
Na velikonoční mírové demonstrace v Německu dnes vyrazily tisíce lidí. Shromáždění se konala v Berlíně, Mnichově, Hannoveru a další desítkách německých měst. Organizátoři vyzvali k okamžitému jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, k zastavení vývozu německých zbraní na Ukrajinu či k zrušení plánovaného navýšení výdajů na armádu a zbrojení, píše agentura DPA.
Ukrajině se podařilo zajistit návrat do vlasti dalším 31 dětem, které byly násilně deportovány do Ruska. Podle ukrajinské agentury Unian o tom dnes informoval Mykola Kuleba, šéf nevládní organizace Save Ukraine. Děti by měly dorazit do Kyjeva ještě během dneška.
Česko poprvé ve strategických dokumentech označí Rusko a Čínu za bezpečnostní hrozbu, píše iRozhlas. Nyní je Bezpečnostní a Obranná strategie nejmenují.
Stovky lidí včetně šéfa žoldnéřské Wagnerovy skupiny se v sobotu v Moskvě zúčastnily pohřbu prominentního vojenského blogera Vladlena Tatarského, který zemřel minulý týden při bombovém útoku v Petrohradě. Informovala o tom agentura AFP.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí připomíná první výročí tragédie v Kramatorsku. Ruský raketový útok zabil 8. dubna 2022 na místním nádraží 60 a zranil přes 109 osob. Kramatorsk byl tehdy jedním z největších měst pod ukrajinskou kontrolou na východě země, civilisté ho využívali k evakuaci do bezpečnějších oblastí.
On this day 1 year ago, #Russia attacked the railway station in #Kramatorsk. When over 4,000 civilians were awaiting evacuation, a missile strike killed 61 people & injured over 100. Many of them were women and children.This tragic day and the lost lives will never be forgotten💔 pic.twitter.com/xcnOwCJ1w1
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) April 8, 2023
Nad přístavem Feodosija na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym byla sestřelena raketa vypálená z Ukrajiny, uvedl v sobotu na sociální síti Telegram šéf Moskvou dosazené správy Sergej Aksjonov. Ukrajinská média píší o dvojici silných výbuchů.
Jeho poradce Oleg Krjučkov nedlouho předtím sdělil, že podle předběžných informací u města pracovala protivzdušná obrana. Trosky ukrajinské rakety sestřelené systémem protivzdušné obrany podle něj dopadly do obydlené oblasti, škody ani oběti na životech však nezpůsobily.
Ukrajina se loni pokusila obsadit Ruskem okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu. Výsadek několika set příslušníků jejích speciálních sil přes řeku Dněpr byl ale odražen, napsal britský deník The Times, který se odvolává na nejmenované armádní zdroje. Neúspěšný pokus Ukrajiny o dobytí největšího jaderného zařízení v Evropě dříve oznámily okupační úřady, Kyjev to tehdy popřel.
Vysoce riskantní operace z loňského října se podle zdrojů britského deníku z ukrajinských speciálních jednotek, vojenské zpravodajské služby a námořnictva zúčastnilo na 600 elitních vojáků, kteří měli v plánu překonat bezmála pět kilometrů široký Dněpr na více než 30 člunech. Jejich úkolem bylo osvobodit Záporožskou jadernou elektrárnu.
Ukrajinský politik Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, komentoval na Twitteru únik tajných amerických dokumentů. Informace o válce na Ukrajině, o Blízkém východu i Číně kolují na sociálních sítích, únik vyšetřují úřady Spojených států.
The aim of secret data "leaks" is obvious: divert attention, cast doubts & mutual suspicions, sow discord.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 8, 2023
It's an ordinary game of ru-secret services. To take open briefings, add fake info or certain parts of interceptions & publish them on social networks legalizing the "leak"
Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat únik několika tajných amerických vojenských dokumentů, které byly zveřejněny na sociálních sítích. Uniklé dokumenty nabízejí částečný, měsíc starý přehled o válce na Ukrajině a amerických národních bezpečnostních tajemstvích týkajících se Blízkého východu a Číny. Podle tří nejmenovaných amerických představitelů, kteří hovořili s agenturou Reuters, za únikem pravděpodobné stojí Rusko nebo proruští aktéři.
Ministerstvo energetiky Ukrajiny oznámilo, že země je připravena po zhruba půlroční pauze způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu obnovit vývoz přebytečné elektrické energie do zahraničí.
"Ukrajinská energetická soustava již téměř dva měsíce funguje bez omezení pro spotřebitele a s přebytkem výkonu," uvedl v prohlášení ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. "Nejtěžší zima je za námi. Dalším krokem je obnovení vývozu elektřiny," dodal s tím, že export umožní zemi získat další prostředky na obnovu zničené infrastruktury.
Ukrajinský generální štáb v sobotním ranním hlášení oznámil, že Rusové pokračují v útocích s cílem obsadit celé město Bachmut. Intenzivní boje podle něj pokračují. Útočné operace severozápadně a jihozápadně od Bachmutu, které měly za cíl odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras, skončily podle něj neúspěchem. Již v pátek štáb připustil, že Rusové ovládli většinu města.
Ruské síly postoupily dále do centra Bachmutu na východě Ukrajiny a nejspíš zde obsadily několik významných budov, uvedl ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském válčišti americký Institut pro studium války (ISW). V okolí obléhaného města byly útoky odraženy, hlásí ukrajinský generální štáb.
Na základě zveřejněných snímků s potvrzeným místem pořízení ISW uvádí, že jednotky ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny zřejmě obsadily stadion, budovu vojenské prokuratury či kostel v centru města. Analytici rovněž citují ruské vojenské blogery, podle nichž se ruským silám podařilo prolomit ukrajinskou obranu v severní, jižní a centrální části města. Neupřesnili však, kde přesně se průlom odehrál.
Stříkačky, jehly, roušky, dezinfekce, pláště pro zdravotníky a další nevyužitý zdravotnický materiál z očkovacího centra v Dobřichovicích u Prahy poslouží v příštích týdnech v ukrajinské polní nemocnici na Donbase. Centrum před dvěma lety vybudovali místní členové Sokola a další dobrovolníci. Materiál v hodnotě 110 tisíc korun darovali na konci března organizaci Post Bellum, která ho předá do polní nemocnice na frontě, uvedl místostarosta místního Sokola Jiří Geissler.
Post Bellum dosud na Ukrajinu v rámci projektu Pomozte Ukrajině s Pamětí národa dovezla pomoc v hodnotě 482 milionů korun, kromě zdravotnického materiálu například neprůstřelné vesty, přilby nebo průzkumné drony.
Francie a Čína odmítají ozbrojené útoky proti jaderným zařízením a chtějí předejít závodům ve zbrojení. Země to dnes uvedly ve společném prohlášení svých prezidentů Emmanuela Macrona a Si Ťin-pchinga. Aniž jmenovaly Rusko, apelují na respektování mezinárodních humanitárních úmluv a chtějí napnout veškeré síly k obnově míru na Ukrajině. Devítistránkový dokument o 51 bodech detailně pojednává také o společných francouzsko-čínských plánech a zájmech v průmyslu, vzdělávání, ochraně životního prostředí nebo kultuře. Paříž dokument zveřejnila na závěr Macronovy třídenní návštěvy Číny.
"Obě strany podporují veškeré úsilí o obnovení míru na Ukrajině na základě mezinárodního práva a cílů a zásad Charty OSN," uvádějí diplomaté v prohlášení, v němž také zdůrazňují svou úlohu stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Oba státy také podporují Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) v jejím úsilí o zajištění bezpečnosti ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Vyzývají k "zajištění bezpečného, rychlého a neomezeného přístupu humanitární pomoci v souladu s mezinárodními závazky," obavy mají zejména o osud žen a dětí.
"Francie a Čína se zavázaly zajistit spravedlivé a nediskriminační konkurenční prostředí pro podniky, zejména v oblasti kosmetiky, zemědělských a potravinářských produktů, řízení letového provozu, financí (bankovnictví, pojišťovnictví, správa majetku), zdravotnictví (zdravotnické vybavení, vakcíny), energetiky," píše se v prohlášení. Obě strany uvítaly kontrakty o francouzsko-čínské spolupráci v leteckém průmyslu uzavřené za Macronovy návštěvy.
Ruští vyšetřovatelé obvinili novináře amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche ze špionáže. S odvoláním na svůj zdroj to dnes uvedla agentura Interfax. Novinář podle agentury TASS veškerá obvinění kategoricky odmítl a uvedl, že se v zemi zabýval pouze novinářskou činností.
"Gershkovich byl obviněn," informoval Interfax. Jak agentura doplnila, jde o obvinění ze špionáže podle článku 276 zákoníku Ruské federace.
Gershkovichovo zadržení na konci března oznámila ruská tajná služba FSB. Ta uvedla, že Američana zadržela v Jekatěrinburgu na Urale při pokusu získat tajné informace, a zahájila proti němu trestní stíhání. Podle FSB Gershkovich shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let ve vězení.
Novinář i WSJ obvinění ze špionáže už dříve odmítli jako zcela nepodložená. Soud následně Gershkoviche poslal do moskevské vazební věznice Lefortovo.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Jedinou správnou cestou k ukončení konfliktu na Ukrajině je politická dohoda, řekl po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem čínský prezident Si Ťin-pching. Při večeři v Kantonu také uvedl, že všechny strany musejí přistoupit na kompromis, aby taková dohoda vůbec byla možná. S odkazem na sdělení čínského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters.
Macron je v Číně od středy. Hlavními tématy jsou pro něj zlepšení diplomatických vztahů obou zemí, posílení podnikatelských vazeb, ale také válka na Ukrajině. Společně s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou se snažili přesvědčit čínského prezidenta, aby se ohledně války na Ukrajině postavil na stranu Evropy a vyvinul tlak na svého spojence, ruského prezidenta Vladimira Putina.
Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil vlastní mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k návrhu Pekingu skeptická. Čínský prezident také zatím přímo nehovořil ani s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.
Ruský rubl oslabil nejvíce od začátku roku a vůči euru i dolaru se ocitl nejníže od loňského dubna. Přispěla k tomu jednak devizová krize v Moskvě, ale také prodej podniků, k němuž v Rusku přistoupily západní firmy, uvedla agentura Reuters.
Rubl dnes vůči americkému dolaru klesl o více než dvě procenta až na 83,50 rublu za dolar. K euru se rubl propadl také o více než dvě procenta a dostal se na 91,32 rublu za euro.
Ruská měna se po začátku ruské invaze na Ukrajinu vůči dolaru propadla až na 113 rublů za dolar. Ruská centrální banka a ministerstvo financí však měnu stabilizovaly a rubl v červenci posílil na 50 rublů za dolar.
Když Západ koncem loňského roku zavedl cenový strop na ruskou ropu, která je pro ruskou ekonomiku důležitá, rubl oslabil z přibližně 60 rublů za dolar na více než 80 rublů za dolar tento týden.
Macron byl v Číně kvůli zlepšení diplomatických vztahů obou zemí a ve snaze přesvědčit čínského prezidenta, aby se ve válce na Ukrajině postavil na stranu Evropy a proti svého spojenci, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jednání na toto téma se účastnila také šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, cesta ale žádný konkrétní posun nepřinesla.
Francouzský prezident Emmanuel Macron studenty prestižní čínské univerzity ve městě Kanton vyzval, aby používali kritické myšlení. S tisícovkou vysokoškoláků hovořil také o válce na Ukrajině a o snaze Ruska sousední zemi "kolonizovat". Snaha o mír na Ukrajině byla ústředním motivem Macronovy třídenní návštěvy Číny. Po setkání se studenty absolvoval francouzský prezident čajový obřad se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a odebrali se na společnou soukromou večeři, uvedla agentura AFP.
Rusko je "stát, který se rozhodl kolonizovat svého souseda, nerespektovat pravidla, použít proti ní své zbraně, napadnout ji," řekl Macron. "Tato válka je zjevným porušením mezinárodního práva," dodal v prostorách školy, která má uzavřené partnerství s 24 vysokými školami ve Francii, včetně École normale supérieure (ENA), kterou vystudovali mnozí francouzští politici a diplomaté.
Macron odpovídal na tři dotazy z publika, kladl důraz na kritické myšlení, který podle něj není nástrojem kritiky, ale možností jak se stát "svobodným racionálním jedincem". "Je to to, co vám dává určitou formu nezávislosti a znamená, že jste schopni posoudit a někdy rozlišit mezi pravdivým a nepravdivým, dát si věci do souvislostí a mít odstup od toho, co je vám předkládáno," uvedl Macron. Ocenil také úroveň francouzštiny přítomných studentů.
Mírové rozhovory o Ukrajině budou možné pouze tehdy, pokud jejich cílem bude nastolení nového světového řádu bez nadvlády USA, řekl ruský ministr zahraničí Lavrov v Ankaře.
Rus Alexej Moskaljov, odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou své dcery, je na území Běloruska. Dnes o tom informovalo ruské velvyslanectví v Minsku, uvedla agentura TASS. Moskaljov byl v Bělorusku zadržen minulý týden krátce poté, co ho soud poslal na dva roky do vězení za diskreditaci ruské armády. Předtím uprchl z domácího vězení.
"Potvrzujeme, že ruský občan Alexej Moskaljov byl zadržen na území Běloruské republiky. V současnosti se nachází ve věznici v Žodzině," uvedlo ruské velvyslanectví v Minsku. Právní zástupci zadrženého v uplynulých dnech upozorňovali, že nevědí, kde je.
Na sociálních sítích se tento týden objevily utajované válečné dokumenty, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám.
Postup ruských sil v bitvě o ukrajinské město Bachmut dostává v posledních dnech spád, Rusové ovládli západní břeh řeky Bachmutky a velmi pravděpodobně postoupili dál do centra města. Ve svém hlášení to dnes na Twitteru uvedla britská vojenská rozvědka. V ohrožení je podle ní klíčová silnice vedoucí z města na západ, kterou Ukrajinci používají pro zásobování.
Jednotky ruské pravidelné armády v západní části města zřejmě posílily své pozice a znovu efektivněji využívají dělostřelectvo. Podle Londýna je reálnou možností, že v této oblasti žoldnéřská Wagnerova skupina přerušila spory s ministerstvem obrany v Moskvě a funguje mezi nimi lepší spolupráce.
Novoroční ukrajinský útok na dočasnou ruskou základnu ve městě Makijivka v ukrajinské Doněcké oblasti si vyžádal více obětí, než připouští Moskva. Na svém webu to píše stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na své vyšetřování, ve kterém se opírá o informace z otevřených zdrojů, sociálních médií a od úřadů. Stanice identifikovala 140 zabitých ruských vojáků. Ruské ministerstvo obrany v lednu potvrdilo smrt 89 lidí a od té doby incident nekomentuje.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve čtvrtek přiletěl do Ankary a zahájil dvoudenní návštěvu Turecka. V pátek bude jednat s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem, napsala turecká agentura Anadolu. Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině, dohodě o přepravě obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře a dalších tématech. Kromě konfliktu na Ukrajině země jednají o situaci v Sýrii či hlubší energetické spolupráci.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Ruská prokuratura požaduje pro opozičníka a publicistu Vladimira Kara-Murzu, obviněného mimo jiné z vlastizrady, 25letý trest vězení, uvedla podle ruskojazyčného serveru BBC Kara-Murzova právní zástupkyně. Proces začal u soudu v Moskvě v polovině března a zatím není jasné, kdy padne rozsudek. Prokuratura požaduje 25 let za "veřejnou kritiku Putinovy vlády a odhalování jejích zločinů," napsala v příspěvku na Twitteru Kara-Murzova manželka Jevgenija. "Mají z něj takový strach a tak ho nenávidí, že ho chtějí zavřít na čtvrt století," uvedla.
Rusové ovládli většinu Bachmutu, připustil nepřímo ukrajinský generální štáb. V pravidelném večerním přehledu situace na bojišti uvedl, že se Rusové pokoušejí úplně dobýt město, které je už měsíce v epicentru nejtěžších bojů v Donbasu na východě Ukrajiny. Ukrajinští vojáci se z Bachmutu nestáhli a v západní části města boje pokračují, uvedl ještě dříve šéf soukromé armády ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin.
O zhodnocení bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo o bilaterální a obranně-průmyslové spolupráci jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s moldavským ministrem obrany Anatoliem Nosatiim, sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany, o jednání úřad informoval i na svém webu www.army.cz. Černochová podpořila vstup Moldavska do Evropské unie.
Bulharsko 8.dubna uzavře své přístavy pro plavidla, registrovaná v Rusku. Oznámilo to ministerstvo dopravy.
Přesný plán ukrajinské protiofenzívy s cílem osvobodit území od ruské okupace zná v tuto chvíli ne více než pět lidí na planetě, řekl šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.
Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že ukrajinská armáda působí ruským zbrojeným silám velké ztráty. Učinil tak v Moskvě na schůzce s Rusy dosazeným gubernátorem Doněcké oblasti a bývalým loutkovým vůdcem takzvané Doněcké lidové republiky Denisem Pušilinem. Putin řekl, že bude třeba ukrajinské vojáky zatlačit tak daleko, aby nemohli ruské pozice ostřelovat.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová podle svých slov v Pekingu varovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že čínské dodávky zbraní Rusku by vážně zhoršily vztahy mezi Evropskou unií a Čínou.
Čínský prezident při jednáních s Macronem řekl, že se sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, "až přijde čas."
Čína a Francie se shodly na tom, že jaderné zbraně by měly být z ukrajinského konfliktu vyloučeny. Podle agentury Reuters to na dnešní tiskové konferenci uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu.
Z jejich schůzky ale unikla jedna informace: Na Macronovu výzvu, aby Čína nedodávala zbraně Rusku, Si odpověděl: "Není to naše válka." Zveřejnila to agentura Reuters, která cituje svůj zdroj z blízkosti francouzského prezidenta. Macron ve čtvrtek ukončil návštěvu Číny.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Vážení čtenáři a čtenářky, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.