Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k ruské invazi na Ukrajinu musíme z technických důvodů ukončit. Dění ale sledujeme dál. Všechny aktuální informace najdete v nové online reportáží zde:
Spojené státy v zájmu dosažení evropské energetické nezávislosti na Rusku dodají do Evropy 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu do konce letošního roku. Oznámili to dnes ve společném prohlášení americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Cílem pro následující roky bude podle nich posílat přes Atlantik přibližně 50 miliard kubíků ročně. Obě strany se na tom shodly na okraj unijního summitu věnovaného dalšímu společnému postupu vůči ruské invazi na Ukrajině, jehož součástí byla i debata o energetické bezpečnosti Evropy.
Ruský letecký útok na divadlo v ukrajinském Mariupolu ze 16. března by mohl mít přibližně 300 obětí, oznámila dnes podle AFP radnice města.
Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury TASS oznámilo, že na neupřesněném místě Ukrajiny dvě rakety zničily základnu pro výcvik zahraničních žoldnéřů. Ukrajinská strana informovala, že u města Dnipru ruské rakety zasáhly vojenskou jednotku a v troskách se pátrá po obětech. Zda se jedná o stejnou událost zatím není jasné.
Ruské síly při úderu "vysoce přesnými" řízenými střelami odpálenými z moře zničily u Kyjeva největší sklad s palivem ukrajinských sil, prohlásil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany. Dohromady ruské síly na Ukrajině za uplynulou noc zničily podle ranního hlášení ministerstva 51 vojenských objektů. Kyjev zprávu nekomentoval.
Souhrn podle britského ministerstva obrany:
Rusko páchá válečné zločiny, shodli se lídři EU. Další sankce zatím nevyhlásili ➡ https://t.co/q7JUdqYq3N pic.twitter.com/s6vWxGxrSY
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 25, 2022
Ruské síly tvrdí, že zničily ukrajinské základny pro výcvik zahraničních žoldnéřů. Kyjev bez upřesnění informoval o zásahu jednotky u Dnipru.
Ruské síly zničily při úderu řízenými střelami u Kyjeva největší sklad s palivem ukrajinských sil, tvrdí podle ruské agentury TASS ruské ministerstvo obrany.
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí doposud téměř 227 tisíc víz, ve čtvrtek téměř 4000. Na policii se nahlásilo 122 tisíc lidí, uvedlo vnitro.
Příběhy lidí prchajících z Ukrajiny budí nejen vlnu solidarity, ale přitahují také podvodníky, kteří se na situaci snaží přiživit. Často jde přitom o Ukrajince, kteří v Česku delší dobu žijí a lákají své krajany na pololegální práci.
Záběry z obleženého Mariupolu. Ukrajina tvrdí, že téměř 100 tisíc lidí je tam uvězněno bez jídla, vody a elektřiny pod zuřivým ostřelováním ruských sil.
VIDEO: Images of destruction in besieged city of Mariupol.
— AFP News Agency (@AFP) March 25, 2022
Ukraine says nearly 100,000 people are trapped without food, water or power under fierce shelling by Russian forces. Chechen leader Ramzan Kadyrov says forces from his Russian region have taken control of the city hall pic.twitter.com/iqxfBSpgQ9
Středočeská centra pomoci ukrajinským uprchlíkům v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami za čtvrtek odbavila 396 lidí, 69 běžencům zprostředkovala ubytování. Bylo to zhruba o třetinu méně než před týdnem ve stejný den, kdy se jich zaregistrovalo 611. Od začátku fungování krajská centra pomoci mimo Prahu odbavila 17 313 Ukrajinců. Dnes to sdělil mluvčí hejtmanství David Šíma.
Pražské asistenční centrum ve čtvrtek odbavilo 1364 uprchlíků z Ukrajiny, o dvě pětiny méně než před týdnem. Ubytování zajistilo 176 lidem.
Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech. S odkazem na vysoce postaveného zákonodárce o tom píše BBC.
Ukrajina podle všeho úspěšně zaútočila na ruské lodě kotvící v přístavu Berďansk v Azovském moři, uvedly Spojené státy a Velká Británie. Není ale jasné, jaké zbraně při tom použila, uvedl podle stanice CNN činitel amerického ministerstva obrany.
"Ukrajinské síly zaútočily na velmi hodnotné cíle v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny, včetně výsadkové lodě a muničních skladů v Berďansku," napsalo na Twitteru britské ministerstvo obrany.
Agentura Unian s odvoláním na aktualizované informace ukrajinského generálního štábu napsala, že zničeným plavidlem nebyl Orsk, jak ve čtvrtek oznámil Kyjev. Zasažena byla výsadková loď Saratov, další dvě byly poškozeny.
Ruské invazní jednotky ovládly Berďansk 27. února, tedy v prvních dnech ruského vpádu do sousední země. Moskva zatím informaci o zničení lodi nekomentovala.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 24 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 24, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/2O1nVfKz2k
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/gJ1oY9fUqu
Zejména lídři pobaltských zemí či Polska mluvili před summitem o dalším přitvrzení sankcí, které by zasáhlo pro Moskvu klíčový vývoz ropy či plynu. Skupina států v čele s Německem však byla z ekonomických důvodů proti. Prezidenti a premiéři se nakonec shodli na tom, že je EU připravena "rychle přistoupit k dalším koordinovaným robustním sankcím proti Rusku a Bělorusku, aby účinně překazila ruské možnosti pokračovat v agresi".
Australská vláda zavedla sankce vůči běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi a členům jeho rodiny a 22 ruským tvůrcům propagandy. Důvodem je jejich podíl na ruské invazi na Ukrajinu, napsala agentura Reuters. Další sankce dnes oznámilo Japonsko, které mimo jiné zmrazí majetek 25 Rusům.
"Sankce jsme uvalili i na jeho syna Viktora Lukašenka, který dříve zastával vysoké pozice v běloruské vládě, a na jeho ženu Galinu Lukašenkovou, první dámu Běloruska," uvedla australská ministryně zahraničí Marise Payneová.
"Tyto nejnovější kroky, měsíc po ruském vpádu na Ukrajinu, jsou pokračováním našeho soustředěného úsilí zajistit, že Rusko a ti, kdo podporují jeho nelegální, nevyprovokovanou invazi do demokratického sousedního státu, zaplatí vysokou cenu," dodala ministryně.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie v první den summitu pohrozili Rusku dalšími robustními sankcemi za agresi na Ukrajině, neshodli se však na diskutovaném embargu na dovoz ruských energií ani jiných konkrétních krocích. Rusko podle nich musí přestat páchat válečné zločiny a umožnit lidem z ostřelovaných měst odejít či do nich dostat humanitární pomoc
Část ulice Korunovační u ruského velvyslanectví v Praze by nově měla nést název Ukrajinských hrdinů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě přijal předsedkyně a předsedu parlamentů pobaltských států. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina. Ocenil jejich podporu své země, kterou před měsícem napadla ruská vojska.
Obě strany se podle textu zasadí o to, aby Rusko nemohlo obcházet sankce, které proti režimu prezidenta Vladimira Putina od začátku války koordinovaně zavádějí.
Summit lídrů EU v Bruselu přes videospojení oslovil ukrajinský prezident Zelenskyj. Prezidenti a premiéři mluví o dalších sankcích i pomoci Ukrajině.
USA a EU budou spolupracovat na snížení evropské závislosti na ruských energiích, shodli se Biden a šéfka EK. Slíbili humanitární pomoc Ukrajině.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ofenziva ruských vojsk prakticky uvízla, okupantům chybějí na další útočení zdroje, uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Alrestovyč o situaci na bojišti po 29 dnech bojů. Na jihu Ukrajiny se podařilo podle něj zničit jedno z ruských velitelství.
V Bruselu skončilo jednání lídrů zemí EU s prezidentem USA Bidenem. Nyní bude summit diskutovat o protiruských sankcích nebo pomoci Ukrajině.
Ještě před měsícem se takové scénáře zdály být spíše teoretické. Dnes však od Bílého domu až po bruselské velitelství NATO začíná být jasné, že Rusko by mohlo sáhnout po nejsilnějších zbraních ve svém arzenálu, aby se dostalo z patové vojenské situace, píše NYT.
Skupina známá jako Tiger Team se také zabývá tím, jak reagovat, pokud Putin na území NATO zaútočí na konvoje přivážející zbraně a pomoc na Ukrajinu, píše NYT s odkazem na nejmenované činitele, kteří jsou do procesu zapojeni. Podle informací NYT se zmíněný tým, který se schází v utajení třikrát týdně, zabývá také otázkou, jak reagovat, pokud by Rusko válku rozšířilo do sousedních zemí, včetně Moldavska a Gruzie, a jak připravit evropské státy na masivní uprchlickou vlnu.
Bílý dům v tichosti sestavil tým amerických bezpečnostních činitelů, který má načrtnout scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, pokud by ruský prezident Vladimir Putin - frustrovaný nedostatečným pokrokem na Ukrajině nebo odhodlaný varovat západní země před zasahováním do války - použil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní. Napsal to americký list The New York Times (NYT).
Ukrajina používá software pro rozpoznávání obličejů k identifikaci ruských vojáků zabitých v boji na ukrajinském území. Prostřednictvím sociálních sítí pak kontaktuje jejich rodinu, která si může vyzvednout tělo. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci.
Pojišťovna VZP, která schraňuje zdravotní údaje více než šesti milionů Čechů, ze svých počítačů začala odstraňovat ruský antivirový program Kaspersky. Změnila tak předchozí úmysl si ho ponechat. Stejný software například USA považují již od roku 2017 za bezpečnostní riziko a podezřívají ho ze špionáže a nesmí ho využívat na vládních počítačích. Pojišťovna ho k ochraně dat používá celou tuto dobu.
Kanada, čtvrtý největší producent ropy na světě, může zvýšit vývoz ropy o zhruba pět procent, aby pomohla zlepšit globální energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu. S odvoláním na dnešní vystoupení kanadského ministra přírodních zdrojů Jonathana Wilkinsona o tom informovala agentura AFP.
Ukrajinští poslanci dnes přijali novelu trestního zákona zavádějící trestní odpovědnost za nepovolené fotografování a natáčení přesunů ukrajinských ozbrojených sil a zahraniční vojenské pomoci během válečného stavu. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda.
Za šíření informací o přepravě mezinárodní vojenské pomoci Ukrajině - pokud takovou informaci nezveřejnil ukrajinský generální štáb či nevydal písemné povolení k jejímu zveřejnění - hrozí nově až pět let vězení.
Statistické údaje o zabitých civilistech na východě Ukrajiny nepotvrzují tvrzení Kremlu, uvedla dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Připomněla, že ruské vedení tvrdí, že vojenskou operaci na Ukrajině začalo kvůli "genocidě ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajině a kvůli popularitě ultrapravicových, nacionalistických idejí na Ukrajině.
Bývalý americký prezident Donald Trump dnes zažaloval Hillary Clintonovou a několik dalších členů Demokratické strany. Viní je z toho, že se snažili zmanipulovat americké prezidentské volby v roce 2016 spojováním jeho kampaně s Ruskem. Informuje o tom agentura Reuters.
Severoatlantická aliance hledá jakékoliv argumenty, aby ospravedlnila nebezpečné a destabilizující posilování sil na východním křídle. Podle agentury TASS to dnes uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová k summitu NATO, který rozhodl o rozmístění bojových uskupení na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Bulharsku. Obvinila alianci, že její podpora "kyjevského režimu" má prodloužit boje na Ukrajině
Magistrát hlavního města poskytne jednotlivým pražským radnicím na pomoc pro ukrajinské uprchlíky zhruba 106 milionů korun. Peníze dostanou za každého uprchlíka a rovněž za každé lůžko zřízené v nouzovém ubytování v tělocvičnách a na dalších místech. Příspěvek získají také dobrovolní hasiči. Město zároveň přidá ke státnímu příspěvku 250 korun na ubytování dalších 140 korun ze svého rozpočtu. Rozhodlo o tom dnes pražské zastupitelstvo.
Praha vyzve vládu, aby připravila zákon omezující vlastnické právo Ruska ke škole v Bubenči. Chce ji využít pro děti uprchlíků, rozhodli zastupitelé.
Nejdůležitější je, aby Západ zůstal jednotný v postupu proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedl po jednání Severoatlantické aliance a skupiny zemí G7 v Bruselu americký prezident Joe Biden. Zdůraznil také, že pokud Rusko při invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně, Spojené státy na takový krok odpoví. "Kdyby je použilo, odpověděli bychom. Povaha reakce by závisela na povaze použití," řekl Biden. S novináři hovořil v bruselské centrále NATO krátce před tím, než se připojil k šéfům států a vlád zemí Evropské unie na jejich mimořádném summitu.
Ukrajina zrcadlově odpověděla Bělorusku na vyhoštění ukrajinských diplomatů, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení mluvčího ukrajinské diplomacie. Na běloruském velvyslanectví v Kyjevě tak zůstane jen pět lidí. Ukrajinské ministerstvo podle deníku také uzavřelo honorární konzulát Běloruska ve Lvovu.
Přímo na stavební firmu Strabag, spoluvlastněnou sankcionovaným ruským oligarchou Olegem Děripaskou, sankce uvaleny nebyly. ČTK to dnes sdělilo české zastoupení Strabagu, které je součástí stejnojmenného rakouského koncernu. Vedení Strabagu je podle firmy nezávislé na akcionářích. Strabag se v Česku podílí na miliardových stavebních zakázkách. Například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kvůli tomu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vyzval vládu k opatřením proti Děripaskovi.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu summit věnovaný dalšímu společnému postupu vůči Rusku a pomoci Ukrajině. Vrcholná schůzka začala jednáním s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Americký prezident Joe Biden, který se stejně jako lídři Francie, Německa či Itálie zdržel na summitu ekonomicky vyspělých zemí G7 v bruselské centrále Severoatlantické aliance, se k unijnímu zasedání připojí později večer.
Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce propadne o 15 procent a v příštím roce se sníží o další tři procenta. Výkon ruské ekonomiky se tak vrátí o zhruba 15 let zpátky. Předpověděli to podle agentury Bloomberg ekonomové z Institutu pro mezinárodní finance.
Valné shromáždění OSN dnes převážnou většinou přijalo rezoluci, jež viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině, vyzývá k okamžitému příměří a k ochraně milionů civilistů a jejich domovů, škol a nemocnic, které jsou pro jejich přežití nezbytné.
Ve prospěch Ukrajinou a jejími spojenci předložené rezoluce hlasovalo 140 zemí. Pět zemí - Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Sýrie a Eritrea - bylo proti. Osmatřicet států, včetně Číny, se zdrželo hlasování.
Polský premiér Mateusz Morawiecki se vyslovil pro embargo na dodávky plynu a ropy do Evropské unie. Zákaz vstupu by podle něj měly mít i ruské lodě a vlaky.
Povinná dětská očkování má podle vakcinologa Romana Chlíbka asi polovina uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Očkování proti covidu-19 méně než 30 procent.
Rozhodnutí Národního divadla zrušit inscenaci opery Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky je podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) legitimní. Ministr při dnešních sněmovních interpelacích uvedl, že se nejedná o bojkot ruské kultury.
"Je na Národním divadle, jaká díla bude, nebo nebude inscenovat," řekl Baxa v odpovědi na dotaz Ivany Mádlové (ANO). Ministerstvo kultury, byť je zřizovatelem divadla, podle něho nemůže do jeho rozhodování zasahovat.
Měna, kterou zákazníci platí za ruský zemní plyn, je stanovená smlouvami, upozornil dnes v Bruselu před začátkem summitu EU německý kancléř Olaf Scholz. Reagoval tak na středeční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, podle nějž Rusko v platbách za plyn určený pro Evropu už nebude přijímat eura ani dolary, nýbrž pouze rubly. Scholz také sdělil, že Německo začne nejspíše ještě letos stavět dva terminály pro zkapalněný zemní plyn. Informovala o tom agentura Reuters.
Rada starších, která je poradním grémiem německé postkomunistické Levice, se postarala o rozruch kvůli postoji k ruské invazi na Ukrajinu. Někteří členové se totiž podle jednoho z návrhů závěrů jednání přiklonili k ruskému názoru, podle kterého Ukrajinu ovládají fašisté. Proti takovému hodnocení se ohradili i někteří představitelé strany.
"Je otázkou, do jaké míry je válka na Ukrajině invazí ruských vojsk, nebo zda představuje vnitřní občanskou válku sil nových východních států a fašistických elementů na západě Ukrajiny," uvádí v úvodní větě návrh závěrečného dokumentu rady, na který na Twitteru upozornila německá novinářka Miriam Hollsteinová. Dodala, že tato věta byla nakonec z konečné verze vyjmuta, protože se na ní rada neshodla.
Lídři skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes v Bruselu varovali Rusko před použitím biologických, chemických nebo jaderných zbraní na Ukrajině. Ve společném prohlášení po schůzce konané na okraj mimořádného summitu NATO, také uvedli, že všechny země skupiny jsou připravené přivítat ukrajinské uprchlíky.
S ohledem na narůstající ceny energií a energetickou závislost na Rusku, vyzvali představitelé G7 země těžící ropu a zemní plyn, aby jednaly zodpovědně a zvýšily dodávky na mezinárodní trhy. Klíčovou roli v tom podle nich hraje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Prohlásili také, že se vyhnou zákazu vývozu potravin, a naléhali na ostatní státy, aby učinily totéž.
Správní rada České kanceláře pojistitelů (ČKP) se v reakci na dění na Ukrajině rozhodla prodloužit bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel ze dvou na šest měsíců. Lhůta šesti měsíců bude i nadále počítána od opuštění ukrajinského území, nejméně však do 31. srpna 2022.
"Česká kancelář pojistitelů a její členské pojišťovny jsou přesvědčeny, že není ani správné, ani morálně ospravedlnitelné se na otázku pomoci lidem, kteří prchají před hrůzami násilí a války, dívat ekonomickým pohledem. Stojíme ve zcela výjimečném tragickém okamžiku evropských dějin. Evropské hodnoty, za které se mimo jiné bojuje na Ukrajině, stojí právě na solidaritě s potřebnými," uzavřel Matoušek.
Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, která požaduje ochranu civilistů na Ukrajině a kritizuje Rusko za vytvoření zoufalé humanitární situace.
Pražský magistrát připraví soubor opatření k tomu, aby Praha snížila závislost na ruském plynu. Na jednání městských zastupitelů to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Město podle něj například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a bude podporovat systémy vytápění z obnovitelných zdrojů. Zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách, dodal náměstek.
Samotné město chce podle náměstka budovat vlastní kapacity pro vytápění, plánuje například využívat zbytkové teplo z odpadních vod. Podle dřívějších vyjádření by se tímto způsobem dalo získat teplo pro vytápění až třetiny metropole. Magistrát plánuje také výstavbu bioplynové stanice, která by vyráběla plyn z biologického odpadu. V Ústřední čistírně odpadních vod podle Hlubuček také vznikne zařízení na výrobu biometanu z plynů vznikajících při čištění vody.
Měsíc od začátku ruského útoku na Ukrajinu připomněla organizace Amnesty International civilní oběti této války. Na Staroměstském náměstí v Praze si dobrovolníci lehli do černých pytlů s cedulemi jako učitelka, hasič, dítě a další. Chtěli tak připomenout civilní oběti této války. Více ve fotogalerii.
Získat místo ve školce bude zřejmě pro uprchlíky z Ukrajiny obtížnější než v základní škole. Mateřinky mají totiž zaplněnější kapacitu. Průměrná obsazenost třídy ve školce je zhruba 21,5 dítěte, zatímco v základní škole 19,3. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. Nejvyšší možná kapacita třídy může být podle předpisů v mateřské škole 28 dětí, v základní 34. Tento počet ve třídě nesmějí školy překročit ani při zvýšení své dosavadní kapacity, o které mohou kvůli válečným uprchlíkům z Ukrajiny požádat bez stanoviska hygieniků a stavebního úřadu.
Semilský autobusový dopravce BusLine by rád nabídl práci Ukrajinkám, které uprchly před válkou ve své zemi. Firma je největším autobusovým dopravcem v Libereckém kraji, zajišťuje regionální dopravu na Jablonecku a Semilsku, autobusy BusLine jezdí také v sousedním Královéhradeckém, Plzeňském nebo Středočeském kraji. Zaměstnat by mohl BusLine až stovku řidiček, brání tomu ale legislativa, řekl ČTK mluvčí společnosti Radovan Vrátný.
BusLine už ve svém týmu zhruba 780 řidičů zaměstnává šest Ukrajinců a je připraven nabídnout práci i ženám. Připravuje podle Vrátného koncept "Ukrajinského autobusového ženského pluku". Cílem je připravit se ve všech regionech, kde BusLine působí, na zapojení Ukrajinek do pracovního procesu v roli řidiček autobusů. "Umíme pro ženy nabídnout zkrácené úvazky a důstojné rodinné ubytování," dodal. V případě zaměstnání Ukrajinek je podle něj třeba navíc vyřídit všechny nezbytné legislativní otázky, výuku češtiny, ovládání moderních odbavovacích přístrojů v latince, řidičská oprávnění.
"Spousta legislativních překážek legální práce Ukrajinců v ČR již v minulých dnech padla, zatím však bohužel mimo oblast dopravy osob. Proces získání řidičského oprávnění a profesního průkazu zůstává stejný, s tím se nic udělat nedá. Zatím stále platí požadavek na minimálně 185 dní strávených v ČR v kalendářním roce, což ukládá z zákon 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel," řekl majitel firmy Jakub Vyskočil, který už vyzval ministerstva ke zrušení tohoto požadavku, který považuje za zbytečný.
Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj vydala na pomoc uprchlíkům z válkou postižené Ukrajiny od konce února více než 27 tun potravin a drogerie. Nejvíce potravin a dalšího zboží do potravinové banky cíleně pro pomoc Ukrajincům věnovali soukromí dárci i firmy, a to třetinu shromážděného množství.
Papež František kritizoval závazek zemí Severoatlantické aliance zvýšit své výdaje na obranu, tedy i na nákup zbraní na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Označil to za "šílenství". Řešením současné situace vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu nejsou podle papeže zbraně ani více sankcí či vojenských aliancí, ale jiný přístup k vládnutí a k definování mezinárodních vztahů. Informovala o tom agentura ANSA.
"Styděl jsem se, když jsem četl, že skupina států se zavázala vydávat dvě procenta HDP na nákup zbraní v reakci na to, co se nyní děje. To je šílenství," řekl ve čtvrtek papež František, který znovu odsoudil ruskou invazi na Ukrajině. "Skutečnou odpovědí není více zbraní, více sankcí, více politických a vojenských aliancí, ale jiný přístup k vládnutí světu, ne cenění zubů," dodal. To, co se děje nyní na Ukrajině, označil papež za výsledek staré logiky moci, která dominuje takzvané geopolitice.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě se podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zatím měnit nebudou kvůli ruské agresi proti Ukrajině. Zmírnit by se mohla, až útok skončí.
Ukrajina vyměnila deset zajatých ruských vojáků za deset ukrajinských vojáků, kteří upadli do ruského zajetí. O výměně zajatců informovala vicepremiérka Iryna Vereščuková. Obě země si také současně vyměnily námořníky z civilních posádek. Ruská strana se k výměně zajatců nevyjádřila, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.
Dodala, že Ukrajinci rovněž dnes předali ruské straně 11 ruských námořníků z lodi, která se potopila u Oděsy, a to výměnou za 19 ukrajinských námořníků ze záchranné lodi Sapfir, kterou Rusové zajali při pokusu evakuovat ukrajinské vojáky z Hadího ostrova v Černém moři.
Čína nevěděla s předstihem o záměru Ruska zaútočit na Ukrajinu, uvedlo čínské ministerstvo obrany, které podobné domněnky označilo za snahu pošpinit Čínu. Ministerstvo rovněž odmítlo, že by Čína podcenila varování ze strany Spojených států, že se Rusko chystá zaútočit na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.
Alianční lídři na čtvrtečním summitu NATO vyzvali Čínu, aby se "zdržela jakékoli podpory ruského válečného snažení" a ani nepomáhala Moskvě obcházet přijaté sankce. Není jasné, v jaké míře je Peking ochoten vyhovět žádosti Moskvy o podporu v hospodářské a vojenské rovině.
Země Evropské unie by neměly schvalovat takové protiruské sankce, které by zbytečně oslabily jejich ekonomiky, řekl před summitem belgický premiér Alexander De Croo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to uvedli nejmenovaní lidé obeznámení se situací. Majitel anglického fotbalového klubu Chelsea, který je na sankčním seznamu Británie i Evropské unie, by totiž podle nich mohl být prostředníkem mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přispět k vyjednání míru.
Několik úspěšných ruských podnikatelů se sice vyslovilo proti ruské invazi na Ukrajinu, Abramovič je ale jediný oligarcha, který veřejně prohlásil, že se snaží přimět Moskvu k nalezení mírového řešení konfliktu. Několik dní po zahájení ruské invaze Abramovičova mluvčí sdělila, že podnikatel nabídl ukrajinské vládě pomoc s "dosažením mírového řešení".
Mnozí ukrajinští i západní představitelé jsou skeptičtí k tomu, jak hluboce je Abramovič do mírových rozhovorů zahrnut. Nejmenovaní američtí představitelé, které deník WSJ oslovil, zdůraznili, že podle jejich mínění Abramovič není ve vyjednávaní mezi ukrajinskou a ruskou vládou příliš nápomocný, což podle nich potvrzuje i hodnocení rozvědek.
EU by měla připravit tým, který Ukrajině po válce pomůže s reformami, řekl před summitem slovenský premiér Eduard Heger. Řešit se musí i výměna hřiven u uprchlíků.
Prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že na Ukrajině používá fosforové bomby. Zároveň vyzval NATO, aby Kyjevu dalo dostatečné zbraně k tomu, aby se země mohla ruské agresi bránit.
VIDEO: In his video address to the NATO summit, Ukrainian President Volodymyr Zelensky accuses Russia of using phosphorus bombs in Ukraine pic.twitter.com/K6KsaautJy
— AFP News Agency (@AFP) March 24, 2022
Americká podpora Ukrajině má být větší, protože její občané riskují životy. Německo, Francie a řada dalších zemí nedělá dost, míní polský premiér Mateusz Morawiecki.
Myšlenka, že by Turecko mohlo poskytnout ruský systém protivzdušné obrany S-400 Ukrajině, je zcela nerealistická, uvedl mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun v komentáři pro deník The Wall Street Journal (WSJ). O víkendu agentura Reuters informovala, že američtí představitelé zkoumali, zda by bylo Turecko ochotné Kyjevu systém přenechat.
Podle WSJ by mohlo předání moderního ruského systému Ukrajině pomoci k obnovení důvěry mezi Ankarou a Washingtonem a přispět k návratu Turecka do programu stíhacího letounu poslední generace F-35. Z něj bylo Turecko vyloučeno právě kvůli nákupu systému S-400 z Ruska.
Rusko bude za plyn určený pro Evropu brát už jen rubly, prohlásil ve středu prezident Vladimir Putin. Plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby v tomto duchu upravil dodavatelské smlouvy. Jenže podle analytiků jde o jejich porušení, Rusko se tím snaží zpevnit rubl a zabránit dramatické inflaci. Klíčové podle nich je, jak se teď zachová Západ, který o odklonu od ruského plynu už dlouho mluví.
Lotyšský premiér Arturs Kariņš chce embargo na dovoz energií z Ruska do EU. Mark Rutte z Nizozemska naproti tomu shodu na nových sankcích na summitu neočekává.
Krize kolem Ukrajiny obnovila odhodlání západního světa bránit svoje hodnoty, bránit demokracii a svobodný život, řekl po summitu NATO premiér Petr Fiala (ODS).
Bulharsko povolává ke konzultacím svého velvyslance v Moskvě. Reaguje tím na "nediplomatické, ostré a hrubé" výroky ruské velvyslankyně v Sofii v souvislosti s postojem Bulharska k válce na Ukrajině, uvedl dnes podle agentury Reuters premiér balkánské země Kiril Petkov.
Ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanovová tento týden ruské televizi řekla, že bulharský lid nepodporuje vládní rétoriku a postoj ke "speciální operací" na Ukrajině. Moskva toto sousloví používá pro válku na Ukrajině.
Cílem summitu NATO bylo podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) vyslat signál, že se Ukrajině dostane pomoci a že se válka nesmí rozšířit mimo území Ukrajiny.
Nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si v Charkově podle gubernátora vyžádal zásah ruské střely do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci.
Zavřel počítač, excelové tabulky, ukončil porady a vyrazil společně s fotografem Jakubem Plíhalem do zuřící ruské invaze na Ukrajinu. Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka tam v minulosti strávil řadu let jako zpravodaj České televize. "Návrat byl velmi osobní a emocionální," říká.
Lídři zemí Severoatlantické aliance na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzvali k potrestání válečných zločinů a varovali Moskvu před použitím chemických zbraní.
Ve společném prohlášení se také shodli na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Státy NATO Ukrajině poskytnou další vojenskou podporu včetně ochrany proti chemickým či jaderným zbraním.
Spojené státy uvrhly kvůli invazi na Ukrajinu sankce na dalších 400 Rusů, uvedl prezident Joe Biden.
I’m announcing additional sanctions on over 400 Russian elites, lawmakers, and defense companies in response to Putin’s war of choice in Ukraine.
— President Biden (@POTUS) March 24, 2022
They personally gain from the Kremlin’s policies, and they should share in the pain.
Lídři NATO odsoudili ruskou invazi, chtějí potrestání válečných zločinů. Aliance posílí východní křídlo a bude dále podporovat Ukrajinu, oznámil na tiskové konferenci na summitu její generální tajemník Jens Stoltenberg.
Šéf NATO Jens Stoltenberg zůstane v čele aliance o rok déle do září 2023. Summit prodloužil jeho mandát kvůli ruské invazi na Ukrajině.
V návrhu závěrů summitu EU sedmadvacítka v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině mluví o válečných zločinech, připomíná i útoky na civilní cíle. Setkání Evropské rady, které jej bude schvalovat, se uskuteční dnes večer v Bruselu.
Od začátku války na Ukrajině se na jihu Moravy registrovalo více než 18 tisíc lidí. Je mezi nimi tolik dětí školního věku, že by naplnily celý jeden ročník ve školách v kraji. Vedení Jihomoravského kraje tak nyní hledá kapacity i způsoby, jak dětem prchajícím s rodiči před válkou umožnit pokračování školní docházky. Novinářům to dnes řekli náměstek hejtmana pro vzdělávání Jiří Nantl (ODS) a ředitelka Vzdělávacího institutu pro Moravu Leona Sapíková.
Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15 000 osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.
"Právě teď ruští okupanti násilně odvážejí tisíce obyvatel Mariupolu do Ruska! Obyvatele Levobřežního okresu začínají masově vyvážet na území Ruska. Celkem bylo nelegálně deportováno asi 15 000 obyvatel Mariupolu. To je asi polovina všech obyvatel, kteří se dosud nacházejí v Levobřežním okrese," uvedla městská rada na telegramu.
"Vyvážení lidé jsou nejprve dopraveni do takzvaných filtračních táborů, odkud jsou přerozdělováni do různých vzdálených měst Ruska," tvrdí mariupolská městská rada, která zároveň viní ruské invazní síly z blokování evakuačních konvojů.
Záběry z ukrajinského útoku na ruskou výsadkovou loď Orsk v přístavu Berďansk v Azovském moři. Kyjev uvedl, že plavidlo se podařilo zničit.
Ukraine's military announced that it destroyed a Russian naval transport ship in the port of Berdyansk on March 24.
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) March 24, 2022
Videos from several angles that circulated on social media show explosions and plumes of smoke rising above a ship in the harbor. pic.twitter.com/ze8QkFncmb
Webovou aplikaci k vyřízení humanitární dávky mohou už využívat všichni váleční uprchlíci s vízem ke strpění. Dosud fungovala jen pro příchozí, kteří získali vízum do 8. března. Ministerstvo práce aplikaci spustilo do plného provozu. Oznámilo to dnes na twitteru. Dodalo, že v on-line bude možné po 11. dubnu žádat také o příspěvek pro solidární domácnosti za ubytování běženců.
Vláda získala souhlas sněmovny s tím, aby dojednala návrh na rozšíření působnosti expertní Agentury EU pro základní práva (FRA). Agentura by se podle unijního návrhu nově směla věnovat dodržování lidských práv v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech. Senát obdobný souhlas poskytl už loni v červenci, sněmovna v předvolebním složení to loni nestihla. Proti rozšíření se dnes postavili poslanci SPD, podle nichž jde o krok k federalizaci Evropy.
Ruský ministr obrany na záběrech z online zasedání Rady bezpečnosti, Sergej Šojgu na ní měl podle ruských médií informovat prezidenta Putina o situaci na Ukrajině. Na veřejnosti se neobjevil od 11. března a média spekulovala o možných problémech se srdcem.
"Má hodně věci na starosti. Je tu vojenská operace… Nemá čas na mediální aktivity," komentoval Šojguovo "zmizení" mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Медийное появление Шойгу на совещании у Путина pic.twitter.com/BVmb22CG5c
— Кремлевский пул РИА (@Kremlinpool_RIA) March 24, 2022
V Mariupolu obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100 tisíc lidí, uvedl ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Objevují se zprávy, podle kterých už není kam pohřbívat oběti. Lidé tak kopou provizorní hroby na trávnících před domy, jak je vidět na snímku.
On-line aplikaci k vyřízení humanitární dávky mohou už využít všichni uprchlíci s vízem ke strpění. Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že je aplikace v plném provozu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval NATO, že Rusko má v plánu jít dál a zacílit na východní státy aliance. "Nebojujeme jen za ukrajinský lid, ale za bezpečnost Evropy, a ukázali jsme, že si zasluhujeme být plnohodnotným členem EU," řekl v projevu ke švédskému parlamentu. "Je načase pokročit s tímto rozhodnutím a já jsem přesvědčen, že nás budete i v této otázce podporovat," dodal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle stanice BBC obvinil Rusko z použití fosforových bomb. "Opět umíraly děti, umírali lidé," řekl lídrům NATO. Média si všímají, že neposkytl důkazy ani neřekl, kde k útoku došlo.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března neobjevil na veřejnosti. Dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Interfax řekl, že s prezidentem Putinem a členy Rady bezpečnosti hovořil o situaci na Ukrajině. Média spekulují, že Šojgu má problémy se srdcem.
V důsledku ruské invaze, která začala přesně před měsícem, bylo na Ukrajině zabito 128 dětí a dalších 172 nezletilých Ukrajinců utrpělo zranění. Podle agentury Unian to oznámila ukrajinská generální prokuratura.
Británie dnes rozšířila sankční seznam o dalších 65 subjektů napojených na ruský režim, část z nich je i z Běloruska. Je mezi nimi několik ruských bank, Wagnerova skupina soukromých žoldnéřů, firmy z obranného průmyslu nebo ruské železnice.
Londýn se zaměřil také na Polinu Kovalevovou, nevlastní dceru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Podle britské vlády vlastní v Londýně nemovitost v hodnotě čtyř milionů liber (118 milionů korun).
I would like you to meet Polina Kovaleva. Polina is a 26-year-old glamorous Russian girl from London🇬🇧. She lives in a huge apartment in Kensington and loves to party, her instagram feed looks like a non-stop holiday. That’s not unheard of, but there is one small detail…(THREAD) pic.twitter.com/6OsVGjPxQQ
— Maria Pevchikh (@pevchikh) March 10, 2022
K okamžitému ukončení zabíjení civilistů na Ukrajině, kde už měsíc zuří válka, vyzvala organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Dnes na pražském Staroměstském náměstí pořádala happening, kde chtěla připomenout, že ruský režim prokazatelně páchá válečné zločiny.
"Snažíme se upozornit zvláště na tu nejbrutálnější věc, která se děje v této válce, a to je smrt a zranění civilistů, mezi kterými jsou i desítky dětí," řekla ředitelka české AI Linda Sokačová..
Ruské síly v noci ostřelovaly centrum Charkova řízenými střelami Kalibr, vypálenými z lodí v Černém moři, sdělil šéf Charkovské oblasti.
Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Misi dnes schválila sněmovna i hlasy opozice. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.
Středočeský kraj připravil pro učitele webináře, na nichž se dozvědí, jak nejlépe začlenit ukrajinské děti do třídy. Interaktivní online přednášky začínají v pondělí a pořádá je Vzdělávací institut Středočeského kraje. Účast je díky finanční podpoře hejtmanství zdarma, informoval dnes mluvčí kraje David Šíma.
Ministerstvo zdravotnictví jedná s EU o dodávce zhruba 30 tisíc dávek dětských vakcín pro ukrajinské uprchlíky. EU řeší také možnost získávání jejich zdravotní dokumentace.
Severoatlantická aliance zveřejnila mapu znázorňující počty vojáků dislokovaných na východním křídle NATO.
We face a new reality for our security due to #Russia’s illegal invasion of #Ukraine.
— NATO (@NATO) March 24, 2022
In response, #NATO has reinforced its defensive presence in the eastern part of the Alliance with more troops, planes & ships.#NATOSummit pic.twitter.com/sCvBp4E0Uz
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl dnes po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Uznávání kvalifikací je řešeno jednotně na úrovni EU. Eurokomisařka doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.
Podle Válka se řeší krátkodobá strategie na příští tři měsíce a pak dlouhodobá. V současné době mohou zdravotníky bez aprobačních zkoušek přijmout jen zdravotnická zařízení akreditovaná pro vzdělávání na tříměsíční stáže, které lze prodloužit až na tři roky.
Český premiér Petr Fiala zveřejnil fotku s americkým prezidentem Bidenem pořízenou na summitu NATO v Bruselu.
S americkým prezidentem @JoeBiden. 🇺🇸 pic.twitter.com/rWWD6Ad7co
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 24, 2022
Poslanci posoudí žádost vlády o prodloužení nouzového stavu na mimořádné schůzi v úterý. Předsedkyně komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) potvrdila, že schůzi svolá na 10:00. O úterním termínu informovala Česká televize. Institut nouzového stavu je podle vlády nutné dále využívat kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem. Návrh na prodloužení nouzového stavu od začátku dubna do 31. května vláda schválila na středečním zasedání. Plán se vymyká dosavadní praxi, kdy vláda žádala sněmovnu o prodloužení nouzového stavu pravidelně po 30 dnech.
Skupinový snímek lídrů členských států NATO před začátkem summitu v Bruselu. Česko zastupuje premiér Petr Fiala.
Ruská armáda získala pod úplnou kontrolu město Izjum v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, prohlásil podle agentury Interfax na dnešním brífinku mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Generální štáb ukrajinské armády ve svém hlášení naopak tvrdí, že nepřátelské síly "nedosáhly úspěchu" ani v jednom ze směrů, kterými vedou svoji ofenzivu, přestože pokračují s útoky ze vzduchu. Rusko podle Kyjeva od začátku invaze 24. února přišlo již o 15 800 vojáků. Není přitom jasné, zda se tím rozumí pouze padlí, nebo i ranění, kteří nejsou bojeschopní, a zajatci.
Město Izjum, o němž Rusové tvrdí, že ho mají ve svých rukou, je regionální centrum asi s 50 000 obyvateli a důležitý železniční uzel ležící asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova. Ukrajinská správa města uvádí, že boje pokračují, podotkla ruská služba BBC.
V Bruselu v 10:00 začal mimořádný summit NATO, který se věnuje válce na Ukrajině. Ve 13:15 se očekává tisková konference generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga.
Brno pošle ukrajinskému partnerskému městu Charkov materiální pomoc a léky za dva miliony korun. Charkov požádal o trvanlivé potraviny, ale i hygienické potřeby nebo mikrovlnky, matrace a přikrývky, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Dosud Brno zaplatilo za dary pro Ukrajinu, kterou koncem února vojensky napadlo Rusko, téměř čtyři miliony korun.
Moskevská burza ve čtvrtek částečně obnovila obchodování s akciemi, je to poprvé od 25. února. Provozovatel burzy ovšem uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, tedy takzvaný short-selling. S akciemi rovněž nemohou obchodovat cizinci a Kreml podle analytiků pravděpodobně využívá k nákupu a růstu cen své podpůrné fondy.
Přečtěte si dnešní shrnutí bojů na Ukrajině od britského ministerstva obrany:
Ruští okupanti mají problém s morálkou, tvrdí ukrajinský štáb. Má obavy z kladení min ➡ https://t.co/zS1rgGvphR pic.twitter.com/wAI7aZMOPr
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 24, 2022
Ve středu zemřela bývalá americká ministryně zahraničí a rodačka z Prahy Madeleine Albrightová. Den před ruskou invazí na Ukrajinu, 23. února, v deníku New York Times varovala před Vladimirem Putinem.
Vzpomínala v něm na své setkání s ním v roce 2000, nedlouho poté, co se stal ruským prezidentem. "Putin je malý a bledý, tak chladný, jako by byl plaz," zaznamenala si tehdy. "Putin je zahanben tím, co se stalo jeho zemi, a je odhodlán obnovit její velikost," popsala.
Ukrajinská armáda dnes ráno oznámila, že u přístavu Berďansk v Azovském moři zničila ruskou výsadkovou loď Orsk. Ukrajinské námořnictvo zároveň zveřejnilo fotografie a video zachycující požár a hustý dým v přístavu. Moskva zatím tuto informaci nekomentovala, poznamenala agentura Reuters. Ruské invazní jednotky ovládly Berďansk 27. února, tedy v prvních dnech ruské invaze.
"V přístavu Berďansk, který obsadilo Rusko, byla zničena velká výsadková loď Orsk Černomořské flotily okupantů," uvedlo dnes ráno ukrajinské námořnictvo na Facebooku. Ruskojazyčný web stanice BBC poznamenal, že tuto informaci zatím nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.
🚩 The General Staff of the Ukrainian Armed Forces claim that the "Orsk" landing ship has been destroyed in Berdyansk https://t.co/SfZc2lPxtR pic.twitter.com/5OHhwtkfS7
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) March 24, 2022
Ruský prezident Vladimir Putin čelí reálnému riziku vzpoury nebo převratu ze strany příslušníků tajných služeb, v jejichž řadách kvůli tvrdým sankcím po invazi na Ukrajinu roste nespokojenost. Britskému deníku The Times to řekl ruský exilový ochránce lidských práv Vladimir Osečkin, který v posledních týdnech zveřejnil více než desítku zpráv od anonymního zdroje působícího v ruské Federální bezpečnostní službě (FSB).
Podle Osečkina, zakladatele serveru Gulagu.net, o rostoucí averzi ke Kremlu vypovídá už fakt, že čím dál více příslušníků ruské rozvědky bez ohledu na možná rizika poskytuje informace o dění uvnitř svých úřadů.
"Putin 20 let vytvářel v Rusku stabilitu. Důstojníci FSB, policisté, prokurátoři - všichni tihle lidé uvnitř systému - mohli žít dobré životy. To všechno je ale teď pryč. Uznávají, že válka je katastrofa pro ekonomiku i pro lidstvo. Nechtějí zpátky do Sovětského svazu," řekl Osečkin, podle něhož kvůli tomu stoupá ochota dříve loajálních státních zaměstnanců se postavit systému. "Každým týdnem a měsícem, kdy bude tahle válka pokračovat, je pravděpodobnost vzpoury v tajných službách vyšší," dodal.
Speciální víza v Česku dosud získalo 222 847 ukrajinských uprchlíků, z toho 5031 ve středu. Na cizinecké policii se zatím nahlásilo 119 768 Ukrajinců.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské jednotky spustily protiofenzivu severozápadně od Kyjeva. Snaží se obklíčit ruské vojáky. Více na mapě bojů:
NATO se snaží "resetovat" východní obranu uprostřed války na Ukrajině, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg a dodal, že Putin útokem na Ukrajinu udělal "velkou chybu". Napsala to agentura AFP.
#BREAKING NATO looking to 'reset' eastern defences amid war in Ukraine: Stoltenberg says, adding Putin made 'big mistake' invading Ukraine pic.twitter.com/JwJ15r0ACV
— AFP News Agency (@AFP) March 24, 2022
Severoatlantická aliance bude nadále vojensky podporovat Ukrajinu, přímo do konfliktu se ale kvůli hrozbě jeho rozšíření mimo ukrajinské území nezapojí. Před zahájením dnešního mimořádného jednání lídrů aliančních zemí to řekl šéf NATO Jens Stoltenberg. Summit podle něj schválí další posilování východního křídla aliance včetně vytvoření čtyř bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Bulharsku. Vůdci zemí by se měli také zavázat k dalšímu zvyšování výdajů na obranu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu vyzývá politické vůdce, aby ukázali smysluplnou podporu Ukrajině a odolali ruským pokusům o rozdělení jednoty západních aliancí. Zelenskyj si dále stěžuje, že Ukrajina nedostala stíhačky a protiraketové systémy schopné chránit její civilisty před bombami padajícími z nebe. Říká, že Ukrajina i přes žádost nedostala tanky a protilodní zbraně. Prezident vyzval NATO, aby poskytlo neomezenou podporu. Zelenskyj apeluje na světové politiky před summitem NATO a dalšími čtvrtečními schůzkami na nejvyšší úrovni.
Ahead of the NATO summit and other top-level meetings today, president Zelensky calls on political leaders to show meaningful support to Ukraine and resist Russia's attempts to divide the unity of Western alliances.
— Olga Tokariuk (@olgatokariuk) March 24, 2022
More messages from his latest address in a thread 🧵 pic.twitter.com/qaTt0iAUw3
Vláda spočítá dosavadní náklady Česka s uprchlíky z Ukrajiny a jejich odhad na příští měsíce a bude hledat zdroje z EU na jejich pokrytí. Peníze z unijních zdrojů na zvládání uprchlické krize je potřeba zvýšit. Před odletem na summity NATO a EU do Bruselu to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Před boji na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, do Česka uteklo zatím zhruba 300 tisíc lidí.
Invaze Vladimira Putina na Ukrajinu trvá už měsíc. Přesné počty zabitých vojáků na obou stranách nejsou známé, jasnější jsou ale informace o zemřelých ruských generálech.
Asistenční středisko pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha za středu odbavilo 1575 lidí, zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Ubytování zajistilo 154 lidem. Od začátku fungování středisko pomohlo více než 54 000 žadatelů o pomoc z řad uprchlíků před ruskou invazí.
Včera bylo v asistenčním centru pomoci v Praze odbaveno 1575 osob, ubytování bylo zajištěno pro 154 osob. Celkem na KACPU PRAHA bylo od začátku odbaveno 54110 osob.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) March 24, 2022
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Mnohahodinová jednání o tom, jak udržet jednotně rázný přístup k Rusku a poskytnout další podporu Ukrajině bez vyvolání ozbrojeného konfliktu s Moskvou, čekají dnes v Bruselu lídry zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie.
Za přítomnosti amerického prezidenta Joea Bidena se budou bavit o lepší ochraně zemí bývalého sovětského bloku, o možnosti dalších protiruských sankcí či souvisejícím tématu evropské energetické závislosti na Rusku.
Očekává se i příslib další vojenské pomoci Ukrajině včetně ochranných prostředků proti chemickému útoku, z jehož plánování Biden Moskvu podezírá.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lidi po celém světě, aby podpořili Ukrajinu a přesně měsíc od ruské invaze vyšli do ulic demonstrovat. Ve videonahrávce zveřejněné na sociální síti Telegram v noci na dnešek apeloval i na občany Ruska a vzkázal jim, že mír je i v jejich zájmu, protože ukončí posílání jejich dětí na smrt na cizím území.
"Vyjděte ven ze svých kanceláří, bytů, škol a univerzit. Přijďte ve jménu míru, s ukrajinskými symboly a podpořte Ukrajinu a život," řekl Zelenskyj.
Ukrajinský prezident se obrátil i na ruské publikum. "Jsem si jistý, že mnoho z vás je znechucených politikou vlastního státu… Lživými zprávami propagandistů na internetu," řekl. "Děláme všechno pro to, abychom tuto válku ukončili. A až uspějeme - a to se určitě stane - můžete si být jistí jednou věcí: vaše děti už nebudou posílat na smrt v naší zemi, na našem území," dodal.
Ukrajinský generální štáb oznámil, že kdyby válka skončila právě teď, pak by ženisté museli očistit od min území o rozloze 82 525 čtverečních kilometrů, což je asi sedmina země s rozlohou větší než celé Česko.
Uvedená potenciálně nebezpečná plocha na Ukrajině odpovídá přibližně rozloze Rakouska či Ázerbájdžánu, poznamenal server BBC News. Rakousko zaujímá rozlohu 83 879 kilometrů čtverečních, Ázerbájdžán 86 600, Česko 78 870.
Očista nebezpečného území od min a dalších výbušných zařízení bude podle ukrajinského velení stát na 250 milionů dolarů. Tuto částku je podle štábu záhodno přičíst ke škodám v řádu stovek miliard dolarů, které během 28 dnů bojů napáchala ruská agrese.
Podle ukrajinského generálního štábu probíhají intenzivní boje například v okolí města Izjum, které leží asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova. Trvalé ostřelování pokračuje také v Mariupolu.
Podle ukrajinského armádního velení se během středy podařilo sestřelit sedm ruských letadel, jednu helikoptéru a jeden bezpilotní letoun, uvedl na Twitteru server Kyiv Independent.
Ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko podle agentury AP na Facebooku informoval, že ruské jednotky ve městě Cherson zajaly ředitele místního divadla a drží ho na neznámém místě.
"Je pravděpodobné, že úspěšné protiútoky Ukrajiny naruší ruským silám schopnost se konsolidovat a podniknout ofenzivu směrem na Kyjev," uvedlo britské ministerstvo na Twitteru. Podle něj ruské jednotky řeší velké problémy se zásobováním a morálkou vojáků.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 23 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 23, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/FPfp8ZAOdc
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/qUBKoclPnD
Ruským jednotkám se stále nedaří postupovat směrem na Kyjev, ukrajinská armáda je zastavila u předměstí Brovary východně od metropole. Ve své pravidelné zprávě to uvedl ukrajinský generální štáb. Také britské ministerstvo obrany v nové analýze situace na bojišti potvrdilo, že se ukrajinským silám daří poblíž metropole protivníka zadržovat, nebo dokonce zatlačovat. Podle něj ukrajinské jednotky dobyly u Kyjeva zpět obec Moščun a město Makariv.
Rada bezpečnosti OSN zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy, informovala agentura Reuters. Pro hlasovalo pouze Rusko a Čína, zbývajících 13 členů se zdrželo hlasování. Rezoluce uznávala rostoucí humanitární potřeby Ukrajiny, ale nezmínila ruskou invazi, která sílící krizi způsobila. Aby bylo usnesení přijato, muselo v patnáctičlenné radě získat minimálně devět hlasů pro. Zároveň by jej nesměl vetovat žádný z pěti států, které mají právo veta.
Na Ukrajině pokračovala snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda. Z obléhaných měst se podařilo dostat do bezpečí 4554 lidí, podstatně méně než v úterý, kdy jich bylo přes 8000. Informoval o tom zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Asi třem tisícovkám lidí se podařilo odcestovat z Mariupolu do Záporoží.
Německo dodá Ukrajině dalších 2000 pancéřových pěstí, uvedla dnes agentura DPA. Kancléř Olaf Scholz dnes sice v parlamentu znovu odmítl nasazení jednotek NATO na Ukrajině, zároveň ale prohlásil, že se Kyjev může spolehnout na německou pomoc. Její součástí budou podle návrhu ministryně obrany Christine Lambrechtové i další ruční protitankové zbraně. Dosud jich na Ukrajinu Německo poslalo kolem 1000.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Příslušníci ruských ozbrojených sil se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Uvedl to dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého Washington vychází z pečlivého přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů. Podle agentury Reuters dodal, že o údajných zločinech rozhodne s konečnou platností až soud.
Francouzská automobilka Renault oznámila, že pozastavuje činnost v Rusku. Zastavila výrobu v továrně v Moskvě, zvažuje další postup v AvtoVAZu.
Vláda schválila také dodávku dalšího vojenského materiálu Ukrajině, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podrobnosti nesdělil.
Britské a nizozemské velkoobchodní ceny zemního plynu výrazně stouply po oznámení Ruska, že se chystá požadovat platby v rublech.
Vládním zmocněncem pro boj s dezinformacemi bude mediální manažer Michal Klíma, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády. Dezinformace jsou součástí války, kterou vede Rusko se západními zeměmi, doplnil Fiala. Věří tomu, že díky novému zmocněnci bude boj proti dezinformacím účinnější.
Česko poskytne Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob policie. Hasiči darují šest vozů s žebříky a další vybavení, schválila ve středu vláda. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je důležité Ukrajině pomáhat zasíláním prostředků, které potřebují, a sankcemi proti Rusku.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos bude nové smlouvy se zahraničními partnery uzavírat výhradně v rublech, oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Učinil tak poté, co ve středu prezident Vladimir Putin sdělil, že Rusko za plyn určený pro Evropu už nebude brát eura ani dolary, ale pouze ruble.
Česko bude na summitech Severoatlantické aliance a Evropské unie prosazovat jednotný postup Západu, další sankce vůči Rusku a podporu Ukrajiny po všech stránkách, řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Cenzurní úřad v Rusku zablokoval Google News. Aplikace podle něj zpřístupňuje falešné zprávy o operaci ruské armády na Ukrajině, píše agentura Interfax.
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 14,53 procenta z březnových 9,15 procenta. Inflace tak byla nejvyšší od roku 2015, oznámil dnes ruský statistický úřad. Ceny přitom porostou i nadále, a to kvůli propadu kurzu rublu způsobenému sankcemi západních zemí kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky požádal prezidenta Spojených států Joea Bidena, aby neuvaloval sankce na ruského oligarchu Romana Abramoviče, protože by se mohl ukázat jako užitečný prostředník v mírových rozhovorech s Moskvou. V důsledku toho Bílý dům přesvědčil ministerstvo financí, aby nepokračovalo v plánech zasáhnout Abramoviče spolu s dalšími bohatými Rusy s vazbami na Vladimira Putina, informuje The Wall Street Journal.
Rusko oznámilo, že v reakci na americký krok vyhoštění Rusů z centrály OSN vyhostí několik amerických diplomatů, uvedla agentura Interfax. Agentura také citovala ruské ministerstvo zahraničí, že jakákoliv nepřátelská akce Spojených států proti Rusku by vyvolala ráznou reakci.
Od začátku invaze ruské síly poškodily 1143 budov v Charkově. Podle starosty města Ihora Terekhova bylo 998 z nich civilních, informuje The Kyiv Independent.
⚡️1,143 buildings have been destroyed in Kharkiv since the beginning of the full-scale invasion of Ukraine.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 23, 2022
According to Kharkiv Mayor Ihor Terekhov, Russian forces destroyed 1,143 buildings in Ukraine’s second-biggest city, 998 of which are residential buildings.
Spojené státy ve čtvrtek oznámí balíček sankcí zejména proti ruských politikům a oligarchům. Americký prezident Joe Biden se také ve čtvrtek setká s vedením Severoatlantické aliance, řekl ve středu poradce pro národní bezpečnost Spojených států Jake Sullivan. Lídři G7 se podle Sullivana ve čtvrtek také dohodnou na koordinaci vymáhání sankcí.
Vláda Spojených států uvedla, že členové ruských sil při invazi na Ukrajinu páchají válečné zločiny, řekl ve středu americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Naše hodnocení je založeno na pečlivém přezkoumání dostupných informací z veřejných a zpravodajských zdrojů," popsal Blinken v prohlášení.
Izraelská vláda v posledních letech zamítla žádosti Ukrajiny a Estonska na nákup a použití Pegasu - spywarového nástroje, který chtěly země použít pro nabourání se do ruských telefonů, píší The New York Times. Izrael se podle zdrojů deníku obával, že prodej kybernetických zbraní protivníkům Ruska poškodí vztahy Izraele s Kremlem.
Společnost Google ve středu oznámila, že pozastaví všechny reklamy s obsahem, který zneužívá, odmítá nebo schvaluje ruskou invazi na Ukrajinu.
Útoky Ruska zasáhly na Ukrajině už 600 vzdělávacích zařízení včetně 122 školek. Při dnešním on-line jednání s českým ombudsmanem Stanislavem Křečkem to uvedla ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová. Podle ní odvážejí vojáci lidi z obsazených oblastí proti jejich vůli do Ruska, což odhaduje asi u 366 tisíc případů. Denisovová uvedla, že se na Ukrajině přesunulo do bezpečnějších oblastí kolem šesti milionů lidí. Dalších 3,5 milionu zvolilo emigraci, přičemž 1,5 milionu je dětí.
Polsko zmrazilo bankovní účty ruského velvyslanectví, uvedl podle agnetury TASS ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev a postěžoval si na porušení vídeňské úmluvy. Polsko ve středu také vyhostilo 45 ruských diplomatů.
Letošní sklizeň obilovin na Ukrajině klesne meziročně o 54,6 procenta na 38,9 milionu tun, informovala poradenská společnost APK-Inform, která se zabývá zemědělstvím. Ta pokles zdůvodnila snížením osevní plochy kvůli ruské invazi. Ukrajina byla loni druhým největším dodavatelem obilovin do Evropské unie.
Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek tři tisíce korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12 tisíc korun. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen. Schválila to dnes vláda.
Německo dodá Ukrajině další dva tisíce pancéřových pěstí, uvedla agentura DPA. Švédsko pomůže dalšími pěti tisíci protitankovými zbraněmi.
Finsko může přijmout až 80 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, předpokládá tamní ministerstvo vnitra. Ředitelka imigračního oddělení Sanna Sutterová oznámila, že její úřad očekává příchod 40 tisíc až 80 tisíc lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Na základě tohoto odhadu přichystá ministerstvo pohotovostní plán.
Severská země s 5,5 miliony obyvateli konflikt na Ukrajině pečlivě sleduje. S Ruskem sousedí a v minulosti musela ruské invazi sama čelit.
NATO odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu zemřelo 7000 až 15 000 ruských vojáků. Podle nejmenovaného aliančního vojenského činitele tak usuzuje na základě analýzy ukrajinských, ruských a otevřených zdrojů. Informovala o tom agentura AP.
Ukrajinská armáda zveřejňuje bilanci ztrát nepřítele každý den. Za necelý měsíc invaze podle ní Rusko přišlo o 15 600 vojáků, 517 tanků, 1578 obrněných vozidel, 267 děl, 80 salvových raketometů, 47 systémů protiletecké obrany, 101 letadel, 124 vrtulníků, 42 bezpilotních letadel a 1008 automobilů. Údaje nelze nezávisle ověřit, podle západních představitelů jsou zřejmě nadhodnocené.
Evropská unie a Západ příliš dlouho zavíraly oči před pošlapáváním lidských práv v Rusku a před přípravou tamní společnosti na válku. Západní společenství se soustředilo na obchod s Ruskem a podléhalo iluzi, že vedení Ruska má zájem na řešení problémů dnešního světa. V panelové diskusi o dopadech ruské agrese vůči Ukrajině to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Ruský prezident Vladimir Putin proti sobě sjednotil Ameriku. Demokraté už nechtějí snižovat rozpočet určený na vojenství a obranu, republikáni se zase v názoru na Rusko odtrhli od bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Na Ukrajině se po ruské invazi množí na sociálních sítích snímky zachycující domnělé zloděje či lupiče přivázané ke sloupům veřejného osvětlení. Někteří spoutaní mladí muži měli dokonce stažené kalhoty, informovala dnes agentura DPA.
Například fotografie ze Lvova ukazují trojici žen přivázaných k pouliční lampě, z nichž jedna má na zádech nalepenou ceduli "Jsem zloděj". DPA připomíná, že snímky se šíří také prostřednictvím prokremelských kanálů na sociální síti Telegram, které mají za cíl vykreslovat ukrajinský národ v nepříznivém světle.
Ukrajinské úřady vyzývají obyvatele, aby nebrali spravedlnost do vlastních rukou, nicméně i na oficiálních místech se pro toto počínání najde pochopení.
Uprchlíci z Ukrajiny budou mít v hlavním městě městskou hromadnou dopravu zdarma minimálně do konce nouzového stavu, který v Česku platí.
Kvůli uprchlické vlně vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu se ministerstvo zdravotnictví zabývá očkováním zejména dětí přicházejících do Česka. Většina povinných očkování je stejná, drobné rozdíly jsou jen v termínech. Vakcín je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dostatek, další navíc ministerstvo objednává a s eurokomisařkou pro zdravotnictví Stellou Kyriakidesovou, která ve čtvrtek přijede do Prahy, je dohodnuto, že další sežene i Evropská unie.
Ruské ostřelování zničilo v obklíčeném Mariupolu budovu uměleckého muzea Archipa Kuindžiho, oznámila místní radnice. Zprávu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Muzeum bylo pojmenováno po místním rodákovi, ukrajinském malíři řeckého původu z 19. století. Malířova díla ale v době ostřelování v muzeu již nebyla, zůstaly tam jen kopie, uvedla stanice BBC s odvoláním na šéfa svazu ukrajinských umělců. Není však dosud znám osud obrazů dalších umělců. Fond muzea čítal asi 2000 exponátů, hlavně obrazů, grafik a soch.
Německý kancléř Olaf Scholz si dnes volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O hovoru zatím německá strana žádné podrobnosti nezveřejnila. Kreml uvedl, že státníci diskutovali o mírových rozhovorech Moskvy a Kyjeva
Francouzské firmy musí okamžitě opustit ruský trh, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v on-line vystoupení francouzským poslancům. Obléhaný ukrajinský Mariupol a jeho vybombardovanou nemocnici přirovnal ke francouzskému Verdunu, dějišti jedné z největších bitev první světové války. Poslance požádal o minutu ticha k uctění památky obětí války na Ukrajině a také o další obranné vybavení pro Ukrajinu, aby se mohla bránit ruské agresi.
Po boku Thierryho Henryho, Dennise Bergkampa či Freddieho Ljungberga válel ve slavném období Arsenalu a stal se s ním i fotbalovým mistrem Anglie, teď ale Oleh Lužnyj svádí nepoměrně důležitější a nebezpečnější boje. Stejně jako řada dalších ukrajinských sportovců vzdoruje se zbraní v ruce ruské invazi.
Ostrava vypoví partnerské smlouvy s ruským Volgogradem a ukrajinským Doněckem, který je od roku 2014 pod kontrolou Ruskem podporovaných separatistů a jeho žoldnéřů. Zastupitelé o tom rozhodli kvůli postoji obou měst k probíhající ruské agresi proti Ukrajině.
Víte, kdo je vinen za násilí na Ukrajině, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj francouzským poslancům. Přirovnal Mariupol k bitvě u Verdunu.
V ruských médiích a na akcích se přestali objevovat známí ruští činitelé. Kromě ministra obrany Sergeje Šojgy se od 11. března na veřejnosti neukázal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, upozorňuje deník Ukrajinská Pravda.
Před válkou na Ukrajině uteklo už 3,63 milionu uprchlíků. Nejvíce jich zamířilo do Polska.
3,63 milionu uprchlíků před válkou na Ukrajině (k 22. 3. 2022). Počty uprchlíků, kteří překročili hranici do jednotlivých sousedních států.⬇️@Refugees
— OSN Česká republika (@OSNPraha) March 23, 2022
ℹ️ https://t.co/USsgvIz7XQ pic.twitter.com/WV8i9DVdzB
Slovensko obnoví činnost ambasády na Ukrajině, diplomaté budou pracovat v Užhorodu. Země kvůli ruské invazi vystoupí ze dvou mezinárodních bank.
Bělorusko vyzvalo některé ukrajinské diplomaty, aby opustili zemi, a rozhodlo o uzavření ukrajinského generálního konzulátu v Brestu. Informovala o tom dnes běloruská státní agentura BelTA. V úterý běloruská tajná služba KGB obvinila osm ukrajinských diplomatů ze špionáže, připomněla agentura Reuters. Podle agentury Interfax musí 12 ukrajinských diplomatů opustit Bělorusko do 72 hodin.
V mezinárodní legii dobrovolníků, kteří chtějí s Ukrajinci bojovat proti ruské invazi, je i třiadvacetiletá Italka Giulia Schiffová. Tuto pilotku před několika lety italská armáda vyloučila ze svých řad, když obvinila své kolegy z fyzického násilí a šikany. Informují o tom italská média, podle nichž je Schiffová jedinou ženou v mezinárodní legii pomáhající ukrajinským vojákům v této válce.
Anatolij Čubajs, tvůrce ruské privatizace, rezignoval ze svého aktuálního postu speciálního představitele Kremlu a odjel ze země. Agentura Bloomberg napsala, že podle dvou zdrojů obeznámených se situací Čubajs odjezd zdůvodnil nesouhlasem s ruským rozpoutáním války na Ukrajině. Pokud se informace potvrdí, půjde o nejvýše postaveného oficiálního ruského činitele, který se po zahájení ruské invaze na Ukrajině rozešel s Kremlem, podotkla agentura.
Šestašedesátiletý Čubajs, místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl jedním z posledních ruských reformátorů 90. let, který zůstával v ruské vládě. Na přelomu milénia stál u politického vzestupu Vladimira Putina a během jeho prezidentského působení zastával nejvyšší pozice ve velkých státních podnicích. V loňském roce byl jmenován představitelem ruského prezidenta pro otázky udržitelného rozvoje.
Prezident Miloš Zeman telefonicky mluvil s premiérem Petrem Fialou (ODS) o nadcházejícím summitu NATO. Plně se shodli na mandátu české delegace, kterou povede premiér.
Prezident republiky a předseda vlády se plně shodli na mandátu české 🇨🇿 delegace na summitu NATO, kterou povede právě předseda vlády: https://t.co/kGMHtl3eJJ pic.twitter.com/A5JSAUIFtl
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 23, 2022
V příbramské nemocnici otevřeli v pondělí ordinaci pro ukrajinské děti, bude v provozu tři dny v týdnu. Lékařka původem z Ruska jich tam do dneška ošetřila sedm. Jiné speciální ordinace, kde by péči o uprchlíky zajišťoval lékař bez jazykové bariéry, ve Středočeském kraji zatím nezřizují.
NATO je připraveno pomoci Ukrajině proti kybernetickým hrozbám a poskytnout vybavení k ochraně proti chemickému či jadernému útoku, řekl generální tajemník Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliance musí také zajistit, aby válka neeskalovala mimo Ukrajinu, dodal. NATO na svém východním křídle nasadí čtyři nová bojová uskupení.
Čína, která neodsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a kritizuje protiruské sankce Západu, se dnes postavila proti vyloučení Ruska ze summitu G20. "Rusko je důležitou členskou zemí (G20) a žádný člen nemá právo vyloučit jinou zemi. G20 musí podporovat mnohostrannost, posilovat jednotu a spolupráci," řekl novinářům mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.
Nezisková organizace Člověk v tísni provozuje helplinku pro ukrajinské uprchlíky. Informace o ubytování nebo zaměstnání umí předat i ukrajinsky nebo rusky.
‼️ UKRAJINSKÁ HELPLINKA ‼️
— daniel hule 🇺🇦 (@DanielHule) March 23, 2022
Setkáváte se s uprchlíky z 🇺🇦? Řekněte jim o helplince @CLOVEKVTISNI. Naši kolegyně a kolegové umí Ukrajinsky, Rusky i Česky. Znají české prostředí a pomohou od poskytnutí informací po sehnání ubytování či práce🖤 pic.twitter.com/q1xQuDUTrN
Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, oznámil dnes podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů, jeden už do 48 hodin.
"Důvodem rozhodnutí bylo, že zaměstnanci ruské mise prováděli činnosti v rozporu s polským právem a porušovali normy Vídeňské úmluvy, tedy činnosti neslučitelné se statusem diplomatů," uvedl Jasina podle serveru Onet. Poukázal rovněž na to, že Poláků je na diplomatických postech v Rusku mnohem méně než ruských zástupců v Polsku.
Rusko od napadení Ukrajiny opustily už stovky západních firem. Další desítky ale na tamním trhu dále zůstávají. Odvolávají se přitom na komplikované smlouvy s franšízanty, ale také třeba na humanitární důvody: jejich výrobky prý běžní Rusové prostě potřebují. Politici či ekonomové přitom s tímto postojem nesouhlasí - pokud Západ Rusko neodřízne zcela, ke změně podmínek v zemi podle nich nedojde.
Finanční analytický úřad řeší několik případů obcházení sankcí, které byly uvaleny na ruské firmy a osoby v souvislosti s válkou na Ukrajině. Některé firmy se snažily přesunout několik desítek milionů korun. Úřad účty zmrazil a podal trestní oznámení. Případy nyní řeší policie, uvedlo bez bližších podrobností ministerstvo financí na Twitteru.
Buď se můžeme špatnými rozhodnutími vlády dostat do situace, kdy tady budou vznikat uprchlické tábory a s nimi i všechny negativní jevy, nebo se kabinet rozhodne více podpořit rozvrstvení uprchlíků po republice a jejich ubytování v běžných bytech, říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Oznámil to prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.
Americké ministerstvo obrany uvedlo, že podle jeho pozorování ukrajinské jednotky na několika místech úspěšně bojují a vracejí útoky Rusům.
Polsko oznámilo detaily k vyhoštění 45 Rusů. Mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina uvedl, že zemi opustí 45 lidí s různými diplomatickými statusy. Na odjezd mají pět dnů. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb Stanislaw Žaryn dříve novinářům sdělil, že polská kontrarozvědka ABW identifikovala 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se od 11. března, tedy již dvanáctý den, neukázal na veřejnosti, povšimla si ruská a ukrajinská média. Rusko přitom vede na Ukrajině ostře sledovanou válku. Ruská státní televize vysílala staré záběry s ministrem a vydávala je za nové, upozornil ruský portál Agenstvo.
Poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak napsal, že v ruských médiích a na akcích se přestali objevovat i další velice známí ruští činitelé. Podoljak jmenoval například tajemníka bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Naryškina, šéfa Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandera Bortnikova nebo premiéra Michaila Mišustina.
Švýcarský potravinářský kolos Nestlé výrazně omezí aktivity v Rusku, zastaví například prodej značek KitKat a Nesquik. Lidem tam bude dál platit.
Záběry z Mariupolu, který zničilo ruské bombardování:
Ruiny Mariupolu po 28 dnech ruské agrese. Zveřejnila agentura Unian. pic.twitter.com/rZscXVUvxQ
— Martin Dorazín (@mdorazin) March 23, 2022
Zdravotnická zařízení, která jsou pracovištěm akreditovaným pro vzdělávání, mohou zdravotníky z Ukrajiny zaměstnat na povolení ministerstva zdravotnictví na tři měsíce jako krátkodobou stáž. Pracovat ale musí pod dohledem plně kvalifikovaného lékaře či zdravotní sestry. Stáže lze při splnění dalších podmínek prodlužovat na dva až tři roky. Pro práci v ostatních zdravotnických zařízeních musí ukrajinští lékaři či zdravotní sesty splnit aprobační zkoušky. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Dřívější spekulace potvrdily ukrajinské úřady. Ruské jednotky kolem Buči a Irpině jsou obklíčené.
Local authorities do confirm that Ukrainian armed forces have Russians in Bucha, Irpin, and Hostomel locked in a pocket.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 23, 2022
It remains to be seen how tight is the encirclement. Hopefully, the recent operations made Russians kiss their supplies goodbye along the Warsaw Highway.
Státy EU budou muset do listopadu naplnit nejméně 80 procent svých plynových zásobníků, navrhla Evropské komise. Přichystá také společné nákupy plynu.
Rusko a Ukrajina organizovaly již dvě výměny zajatců, uvedla v dnes zveřejněném prohlášení mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Prohlásila zároveň, že Rusko každý den zajišťuje evakuaci civilního obyvatelstva skrz humanitární koridory. Kyjev však Moskvu viní, že ruské síly na evakuující civilisty nezřídka útočí, a brání hromadnému odchodu obyvatel například z dlouhodobě obléhaného města Mariupol.
Ukrajina zveřejnila ruské ztráty. Podle Kyjeva už ve válce padlo okolo 15 600 ruských vojáků. Informace nelze ověřit.
Information on Russian invasion
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 23, 2022
Losses of the Russian armed forces in Ukraine, March 23 pic.twitter.com/Z4OUuUuc1G
Z Ukrajiny přišly informace, že těžká je situace v Izjumu ležícím asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova, ukrajinské jednotky s ním prý zcela ztratily spojení. Podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova je Izjum prakticky v obležení ruských sil, které nepotvrdily na dnešek plánovaný evakuační koridor. Nepřítel do této oblasti soustředí své jednotky, ale ukrajinské síly mu v nočních bojích způsobily značné ztráty, dodal podle ukrajinské stanice Kanal 24 gubernátor.
Podle dopoledních informací agentury Interfax-Ukrajina Syněhubov uvedl, že ukrajinské ozbrojené složky nedovolují nepříteli postupovat ve směru na toto strategické město.
Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval Evropskou unii, aby si nezavírala dveře k dialogu s Čínou, která podle něj může pomoci ve zprostředkování jednání o konci války na Ukrajině. Draghi to řekl v italském parlamentu před summitem EU, který má ve čtvrtek a v pátek jednat zejména o ruské invazi na Ukrajinu.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Bývalý premiér Bohuslav Sobotka nevěří současným postojům prezidenta Miloše Zemana a svého nástupce Andreje Babiše ve vztahu k Rusku:
Polsko vyhostilo 45 ruských špionů, kteří se podle vlády vydávali za diplomaty, uvedl ministr vnitra Mariusz Kamiński.
Polska wydala 45 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Z pełną konsekwencją i determinacją rozbijamy agenturę rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju.
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) March 23, 2022
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan jde na jednání vlády s návrhem na prodloužení nouzového stavu o tři měsíce, potvrdilo informace České televize ministerstvo vnitra.
Do Užhorodu několikrát týdně dojíždí malý tým pracovníků ambasády v Kyjevě a konzulátu ve Lvově. V další fázi se plánuje trvalá přítomnost v úřadu.
Ruské síly znovu ostřelovaly dvě čtvrti v Kyjevě, informovaly podle portálu Ukrajinska pravda úřady hlavního města. Při útoku utrpěli zranění čtyři lidé a bylo poškozeno několik obytných domů. Pod palbou se ráno ocitla Ševčenkivská čtvrť v centru města. Na místě hoří několik soukromých domů a výšková budova a zasahují tam záchranáři a zdravotníci. Hlášeni jsou zatím čtyři zranění.
Německý kancléř Olaf Scholz dnes znovu obhajoval dovoz energetických surovin z Ruska a odmítl také nasazení NATO na Ukrajině. Zároveň však prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se může spolehnout na solidaritu Německa. Scholz také ocenil mimořádnou roli zemí jako Polsko, Česká republika nebo Slovensko při přijímání ukrajinských válečných uprchlíků.
Šéf německé vlády řekl, že krátkodobě nevidí možnost, jak se obejít bez dodávek energetických surovin z Ruska. Německo přitom podle něj dlouhodobě chce ukončit svou závislost na ruské ropě, plynu a uhlí. "Ale udělat to ze dne na den by znamenalo uvrhnout naši zemi a celou Evropu do recese," varoval Scholz. O aktuální situaci kolem ruské agrese na Ukrajině mluvil při parlamentní debatě o rozpočtových výdajích.
Počet uprchlíků z Ukrajiny ve vlacích do Česka se postupně snižuje. Proti předchozím týdnům jich je asi polovina, stále jde však o tisíce lidí denně.
Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur (9,8 milionu korun). V tiskové zprávě to oznámila Evropská komise. Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala.
Premiér Petr Fiala (ODS) chce prodloužit nouzový stav o více než 30 dnů. Řekl to České televizi. Podle jejích informací by to mohlo být o 90 dnů. O prodloužení nouzového stavu kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem bude dnes jednat vláda. Bude k němu potřebovat souhlas sněmovny.
Speciálně pro uprchlíky z Ukrajiny se otevřely nové ambulance v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jinde občany Ukrajiny ošetřují v rámci urgentních příjmů či odborných ambulancí. Přes krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině prošlo podle hasičů více než osm tisíc uprchlíků ze země zasažené válčeným konfliktem.
Od začátku války na Ukrajině hrálo Bělorusko dvojí roli. Jednak odtud vedl jeden ze směrů ruského útoku a z Minsku je také ruská armáda zásobovaná. A zároveň se objevily zprávy, podle kterých tamní železničáři zablokovali vlakové spojení a vojáci odmítli se přidat k invazi na Ukrajinu. Existuje ale i odboj matek, říká Franak Viačorka, poradce běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské.
Následky ranního útoku ruské armády na Ševčenkovský obvod Kyjeva:
Kyjev po ranním ruském útoku. Ševčenkovský obvod. Zveřejnila agentura Unian. pic.twitter.com/xu4Ghyh1ej
— Martin Dorazín (@mdorazin) March 23, 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Japonsko, aby vystupňovalo tlak na Rusko a zavedlo obchodní embargo na ruské zboží.
Přirozený prostor pro další evropské sankce proti Rusku je v postizích vůči dalším bankám, které už sankcionují Spojené státy. Na zasedání sněmovního evropského výboru to řekl náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti při úřadu vlády Štěpán Černý.
Konkrétně jde podle náměstka o banky využívané pro platby za dodávky fosilního paliva členským státům EU. "V okamžiku, kdy bude politická vůle dodávky v nějaké podobě utnout, (…) tak v tu chvíli důsledkem toho je možné přirozeně sankcionovat tyto banky," uvedl. K diskusi je podle něj možnost, že by se platby za fosilní paliva ukládaly do jakési úschovy a peníze byly následně vypláceny státu až v situaci, kdy by se choval řádně.
Polské ministerstvo zahraničí si dnes ráno předvolalo ruského velvyslance. Podle neoficiálních informací agentury PAP a serveru Onet.pl se Varšava chystá vyhostit ze země kolem 40 ruských diplomatů, které podezírá ze špionáže. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb Stanislaw Žaryn mezitím novinářům sdělil, že polská kontrarozvědka ABW identifikovala 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže.
"V Polsku pracují pod záminkou diplomatických aktivit, ale ve skutečnosti provádějí špionážní činnost namířenou proti Polsku," citovala agentura AFP Žaryna. Podle agentury Reuters zpravodajská služba požádala polské ministerstvo zahraničí, aby těchto 45 lidí vyhostilo. Z Moskvy už zaznělo, že v případě vyhoštění diplomatů přijme ruská diplomacie odvetné kroky.
Charita Česká republika zajistila dodávku zdravotnických potřeb pro psychiatrickou kliniku v Záporoží na Ukrajině. Ve spolupráci s Psychiatrickou společností ČLS JEP poslala klinice chybějící materiál a především léky. Doprava zdravotnického materiálu pro psychiatrickou kliniku v Záporoží je čtvrtou přímou zásilkou humanitární pomoci Charity pro Ukrajinu. Celkem Charita ČR vybrala ve sbírce Charita pro Ukrajinu podle údajů k pondělí kolem 110 milionů korun.
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. V Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil také Spojené státy z údajného maření "obtížných" rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.
Polská diplomacie si předvolala ruského velvyslance. Podle neoficiálních informací polských médií chce Varšava vyhostit na 40 ruských diplomatů.
Ruské síly zničily pomocí vysoce přesné zbraně arzenál u ukrajinského Rivne, tvrdí Moskva. Rusko přišlo dohromady o 15 600 vojáků, uvádí Kyjev.
Na Ukrajině bude pokračovat snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda.
Muž hraje na violoncello v centru zničeného Charkova na východě země, kde se zatím ukrajinským jednotkám daří odrážet útok ruské armády.
A man plays the cello in the center of #Kharkiv.
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 23, 2022
📽️ by @suspilne_news#StandWithUkraine#StopRussianAggression pic.twitter.com/N7HogHEUAl
Sto dní před začátkem českého předsednictví Evropské unie se sedmadvacítka po ruské vojenské invazi na Ukrajinu potýká se zcela jinými problémy, než které chtěla původně řešit na cestě z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Válka na východních hranicích bloku se bez ohledu na svůj další vývoj výrazně promítne i do půlročního českého působení v čele unie, řekla ČTK velvyslankyně při EU Edita Hrdá. Pro Česko je podle ní dobře, že není předsednickou zemí již nyní a že přebere vůdčí roli od velmi výrazné Francie. Mohlo by těžit i z dříve nebývalé jednoty unie vyvolané jasnou reakcí na ruskou agresi.
Česko udělilo lidem zasažených ruskou invazí na Ukrajinu doposud téměř 218 tisíc víz. V úterý jich přibylo zhruba 5100. Nahlásilo se 117 tisíc uprchlíků.
Shrnutí nejdůležitějšího vývoje na Ukrajině za posledních 24 hodin. Britské ministerstvo obrany uvádí, že se frontové linie neposouvají.
Charkovem otřásly těžké boje. V Mariupolu zůstalo 100 tisíc uvězněných obyvatel ➡ https://t.co/j8fBnQQnJ8 pic.twitter.com/VX6Y5OlNLE
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 23, 2022
V důsledku každodenního bombardování a ostřelování bylo navíc poškozeno 548 vzdělávacích institucí, z nichž 72 bylo zcela zničeno, tvrdí ukrajinská prokuratura. Nepřátelská palba podle ní zasáhla také více než 40 zařízení určených pro děti - včetně zdravotnických zařízení, uměleckých škol, sportovišť a knihoven. Rusko dlouhodobě popírá, že by útočilo na civilní cíle.
Mapa ukazuje, která území kontroluje ruská armáda a na kterých místech se pohybuje. Postup jednotek se v posledních dnech v podstatě zastavil.
Velmi špatná je situace v severoukrajinském městě Sumy, kde nefungují porodnice, ženy musí rodit doma nebo ve sklepích v absolutně provizorních podmínkách. Uvedl to reportér Martin Dorzín z Českého rozhlasu v ranním vysílání.
Server Ukrajinska pravda napsal, že v úterý zemřely dvě děti ve městě Rubižne v Luhanské oblasti poté, co tam ruský granát zasáhl několikapatrovou budovu. Celkem si úder vyžádal tři lidské životy.
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo 121 dětí a 167 nezletilých v zemi bylo zraněno. Ve středu to oznámila ukrajinská generální prokuratura. Nejvíce dětských obětí ruské agrese ukrajinské úřady podle agentury Unian zaznamenaly v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Černihivské a Mykolajivské oblasti. Agentura Reuters poznamenala, že tyto údaje nebylo možné nezávisle ověřit.
Královéhradecké asistenční centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny za dobu svého fungování do úterní půlnoci odbavilo 9217 lidí, toho 1274 ubytovalo přes databázi krajských hasičů. Centrum v úterý zaregistrovalo 242 uprchlíků, z nichž 57 dostalo přes hasiče ubytování.
Městečko Boroďanka nedaleko Kyjeva zničilo ruské bombardování. "Tohle provádí Rusko mírumilovné Ukrajině," uvedlo na Twitteru ukrajinské ministersto zahraničí.
A small town of Borodyanka near #Kyiv. That is what #Russia is doing to peaceful #Ukraine.#StopRussianAgression #StandWithUkraine pic.twitter.com/zOW0T2oPi0
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 23, 2022
Středočeská centra pomoci ukrajinským uprchlíkům v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami za úterý odbavila 369 lidí, 36 zprostředkovala ubytování.
Ruští vojáci jsou indoktrinováni tím, že u civilních cílů tam nejsou matky s dětmi, ale jen nějací narkomani a fašisté, uvádí psycholog Daniel Štrobl:
Ve městě Rubežnoje v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny ostřelovali ráno ruští vojáci obytné domy. Následkem útoku zemřeli tři civilisté včetně dvou dětí, uvádí tamní úřady.
This morning, #Russian forces shelled a residential building in Rubizhne, in the Donbass killing three including two children according to the head of the Luhansk administration pic.twitter.com/oQbWGnUwjc
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) March 23, 2022
Pohled na ranní Kyjev, kterým se ozývá střelba. Nejde ale o velké výbuchy jako během předchozích nocí:
Small arms fire again in Kyiv pic.twitter.com/vCdxubfp9L
— James Waterhouse (@JamWaterhouse) March 23, 2022
Reportéři AP zůstali v obklíčeném Mariupolu jako jediní zahraniční novináři. Aktuálně.cz přináší jejich silné svědectví:
Rusko pokračuje ve shromažďování vojenské techniky podél běloruských hranic s Ukrajinou. Podle agentury Unian to ve středu ve své pravidelné ranní zprávě uvedl generální štáb ukrajinské armády. Ten zároveň napsal, že v Bělorusku odpůrci války částečně narušili železniční spojení vedoucí z této země na Ukrajinu. Armáda mezitím podle něj pokračuje v obraně Mariupolu, Černihiva a snaží se odrazit ruský postup na Kyjev.
"V Bělorusku představitelé opozičních sil a starostliví občané částečně narušili železniční spojení mezi Běloruskou republikou a Ukrajinou. Informace se upřesňují," stojí v ranní zprávě ukrajinského generálního štábu. "Zároveň podle dostupných informací pokračuje aktivní pohyb ruské a běloruské vojenské techniky přes Bělorusko a její další hromadění podél ukrajinských hranic," uvádí štáb.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze za úterý odbavilo 1538 žadatelů o pomoc, o 45 procent méně než před týdnem. K registraci do jiných středisek bylo převezeno 76 lidí. Asistenční centrum, které je společné pro hlavní město a střední Čechy, poskytlo od začátku svého fungování pomoc více než 52 500 Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí, informovala ráno na Twitteru středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Informace od britského ministerstva obrany:
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 23 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 23, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/PCEfBZMADk
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/gmDkmzjI7F
Ruský prezident Vladimir Putin se plánuje zúčastnit letošního summitu zemí G20, který bude na konci roku hostit Indonésie. Oznámila to ruská velvyslankyně v Jakartě Ljudmila Vorobjovová. Některé členské země v poslední době volají po vyloučení Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
Rusko od napadení Ukrajiny opustily už stovky západních firem. Další desítky ale na tamním trhu dále zůstávají. Odvolávají se přitom na komplikované smlouvy s franšízanty, ale také třeba na humanitární důvody: jejich výrobky prý běžní Rusové prostě potřebují. Politici či ekonomové přitom s tímto postojem nesouhlasí - pokud Západ Rusko neodřízne zcela, ke změně podmínek v zemi podle nich nedojde.
Před Národním divadlem v Praze se objevil nápis Děti v ukrajinštině stejně jako u divadla v Mariupolu, ve kterém se při bombardování ukrývalo v krytu na tisíc lidí včetně dětí.
#SaveMariupol #Prague #StandWithUkraine @RESPEKT_CZ pic.twitter.com/4ASNv9BSXj
— Milan Jaroš (@_milan_jaros) March 22, 2022
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinská armáda uvedla, že během nových bojů u Charkova na východě země odrazila útok ruských jednotek, píše agentura DPA. Těžká je situace v Izjumu ležícím asi 100 kilometrů na jihovýchod od Charkova, s ním ukrajinské jednotky zcela ztratily spojení. Informace nelze nezávisle ověřit.
Do bojů u Charkova ruská armáda nasadila bojové vrtulníky Kamov Ka-52 . "Naše jednotky udržují svoje pozice," zhodnotil situaci guvernér Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů odmítá snahy vytvořit humanitární koridor z Izjumu, kterého se Rusové zmocnili minulý týden.
Ukrajinská vicepremiéra Iryna Vereščuková v úterý uvedla, že nedaleko Mariupolu proruští separatisté zajali jeden humanitární konvoj složený z několika autobusů s civilisty. Cesta byla podle ní domluvená s Mezinárodním výborem Červeného kříže. O tomto incidentu mluvil ve svém posledním projevu i Zelenskyj a slíbil, že úřady dělají vše pro "osvobození našich lidí a zprovoznění humanitárních koridorů". Dodal, že za úterý se z obleženého města u Azovského moře podařilo zachránit přes 7000 lidí.
K jednáním s ruskou stranou Zelenskyj řekl, že se konají prakticky každý den. "Je to velmi náročné, někdy konfrontační," přiblížil. "Ale krok za krokem se postupujeme vpřed," dodal.
V ukrajinském přístavním městě Mariupol obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100 tisíc obyvatel. V nočním projevu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Snahy civilisty zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něho maří ruské "ostřelování nebo záměrný teror".
Spojené státy a NATO se domnívají, že Bělorusko by se mohlo brzy na straně Ruska zapojit do války na Ukrajině a běloruský režim už podniká kroky k útoku na svého souseda, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN.
Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že ke vpádu na ukrajinské území je připravených 5000 běloruských vojáků.
"(Ruský prezident Vladimir) Putin potřebuje podporu, a to jakoukoliv," cituje CNN nejmenovaného činitele. Nejmenovaný zdroj z běloruské opozice řekl, že bojové jednotky jsou připraveny už za několik dnů vstoupit na ukrajinské území. Podle něho by to ale mělo hlavně geopolitický význam vzhledem k tomu, že do konfliktu by se zapojila další země.
Podle nejmenovaného činitele ze zpravodajských služeb NATO se aliance domnívá, že vláda v Minsku "připravuje okolnosti, které by ospravedlnily útok proti Ukrajině".
Retired Gen. Mark Kimmitt discusses with CNN's @erinburnett and Russian investigative journalist @AndreiSoldatov why Belarus may enter the war in Ukraine on the side of Russia. pic.twitter.com/KibWxRieUh
— CNN (@CNN) March 22, 2022
Přes 1200 lidí se podařilo evakuovat během úterý z okupovaného ukrajinského Mariupolu, informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
⚡️More than 1,200 residents evacuated from Mariupol on March 22.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 22, 2022
According to Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk, 15 buses evacuated people from the besieged seaport of Mariupol to Zaporizhzhia.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním. Uvedla to stanice na svém webu.
Peskov dnes v rozhovoru s Christiane Amanpourovou opakovaně odmítl vyloučit, že by Rusko mohlo zvažovat použití jaderných zbraní proti tomu, co Moskva vnímá jako "existenční ohrožení", uvedla CNN. Na otázku, za jakých podmínek by ruský prezident Vladimir Putin nasadil jaderné síly, Peskov odpověděl, že jaderné zbraně lze použít, pokud je ohrožena existence země.
Putinův mluvčí v CNN připustil, že Rusko nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním.
Francie zatím vydala 10 500 povolení k dočasnému pobytu ukrajinským uprchlíkům, kteří do země utekli před ruskou invazí. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér Jean Castex. Celkově podle něj vstoupilo do Francie na 26 tisíc ukrajinských utečenců, z nichž někteří našli ubytování u příbuzných či přátel, nebo pokračovali v cestě do jiných zemí.
Francouzská energetická skupina TotalEnergies oznámila, že do konce letošního roku přestane kupovat ruskou ropu a další ropné produkty.
The #French company TotalEnergies has decided not to conclude or extend any more contracts for the purchase of #Russian oil and oil products. pic.twitter.com/bIo36eSsnZ
— NEXTA (@nexta_tv) March 22, 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek virtuálně zúčastní summitu Severoatlantické aliance, kde bude projednávat válku s Ruskem, ale přesné detaily se stále dolaďují, citovala agentura Interfax Zelenského tiskového mluvčího.
⚡️Zelensky to join NATO summit on March 24.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 22, 2022
President Volodymyr Zelensky will give a virtual address to the NATO summit participants. He will speak about the need to stop Russia’s war crimes by closing the sky above Ukraine or supplying the country with air defenses.
Ukrajinská vicepremiérka kritizuje postoj maďarského vedení k Ukrajině a ptá se, zda Budapešti jde o levný plyn, či o Zakarpatí, které bývalo uherské.
Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se dnes večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech. Jako připomínka bombardování divadla v Mariupolu byl dnes na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že Rusko použije jaderné zbraně pouze v případě, že bude ohrožena jeho samotná existence, uvedla agentura Tass.
Ruské separatistické jednotky zajaly poblíž města Manguš evakuační konvoj z Mariupolu, který jel po dohodnuté evakuační trase. Podle místopředsedkyně vlády Iryny Vereščukové "bylo nahlášeno, že vozidla budou zabavena a lidem může, ale nemusí být dovoleno odejít", informuje The Kyiv Independent.
⚡️Russia's proxies have captured an evacuation convoy from Mariupol near the town Mangush on the agreed-upon route.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 22, 2022
According to Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk, “it is reported that the vehicles will be seized, and people may or may not be allowed to leave.”
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý řekl, že si nikdo nikdy nemyslel, že "zvláštní vojenská operace" na Ukrajině bude trvat jen pár dní, uvedla agentura Tass.
Ruské ozbrojené síly při invazi na Ukrajinu podle americké vlády nadále čelí logistickým problémům, píše agentura DPA s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného představitele Pentagonu. Ten uvedl, že ruská armáda se potýká nejen s nedostatkem jídla a paliva, ale také s tím, že někteří její vojáci museli být staženi kvůli omrzlinám, které se u nich projevily v důsledku nevhodného vybavení. "Dostali jsme informace, že někteří (ruští) vojáci skutečně utrpěli omrzliny a byli staženi z boje," citovala zdroj DPA. Obdobnou zprávu patrně od téhož zdroje přináší zpravodajský web CNN.
Americký prezident Joe Biden se během své cesty do Bruselu tento týden spojí s představiteli Evropské unie při uplatňování dodatečných sankcí proti Rusku a zpřísnění těch stávajících, řekl v úterý novinářům americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Ruské úřady začaly stíhat známého televizního novináře Alexandra Něvzorova za příspěvky na sociálních sítích o ruském ostřelování porodnice v obleženém Mariupolu. Za "úmyslné šíření záměrně lživých informací" o počínání ozbrojených sil mu hrozí až 15 let vězení, oznámila ruská média. Podle ruské redakce BBC jde o sedmý známý případ uplatnění nového ustanovení trestního zákona, které vstoupilo v platnost po ruské invazi na Ukrajinu.
Tři a půl milionu lidí uprchlo od začátku ruské invaze z Ukrajiny do zahraničí. Uvádí to Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky. Jde o nejrychleji rostoucí běženeckou krizi v Evropě od druhé světové války. Nejvíce lidí utíká do Polska. Kvůli větší délce společné hranice míří stovky tisíc lidí i do Rumunska a Moldavska. V Česku je téměř 300 tisíc uprchlíků.
Z daní by mělo být možné odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. Zvýší se i limit pro jednotlivce a firmy pro odpočet hodnoty darů ze základu daně z příjmů. Počítá s tím vládní novela zákona o daních z příjmů, kterou dnes v úvodním kole podpořila sněmovna. Jde o další z řady vládních zákonů, které mají pomoci Ukrajině sužované ruskou invazí.
Ukrajinské síly sestřelily ruské letadlo bombardující Mariupol, informuje deník Kyiv Independent.
⚡️Ukrainian forces shoot down Russian plane bombing the city.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 22, 2022
The plane was taken down by Ukrainian military at 4:45 p.m. on March 22, Mariupol City Council reports.
Slovensko zmírní podmínky zaměstnávání Ukrajinců ve veřejném sektoru včetně zdravotnictví, zavede příspěvky na ubytování uprchlíků, zpětně zprostí od mýtného vozidla s humanitární pomocí pro Ukrajinu a také vozidla s ukrajinskou poznávací značkou od povinnosti mít dálniční známku. Vyplývá to z návrhu novely vícera zákonů, který v souvislosti s válkou na Ukrajině dnes schválil slovenský parlament. Změny začnou platit po podpisu prezidentkou Zuzanou Čaputovou a po zveřejnění normy ve sbírce zákonů.
Raketový útok v úterý zasáhl vlakové nádraží města Pavlohrad asi 60 km východně od ukrajinského krajského města Dnipro. Při útoku zemřel jeden člověk a rakety poškodily koleje natolik, že zabránily průjezdu vlaku na neurčito, řekl guvernér Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.
EU chce vytvořit fond solidarity pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Dárcovskou konferenci by podle Mikuláše Beka mělo uspořádat české předsednictví.
USA nezaznamenaly náznaky, že se Rusko bezprostředně chystá provést na Ukrajině chemický útok, uvedl podle agentury Reuters představitel Pentagonu.
Stát vyčlenil na základě rozhodnutí vlády pro uprchlíky z Ukrajiny 3403 lůžek. Od začátku ruské invaze jich ministerstva a ústřední správní instituce poskytly 6694.
Při dnešním dronovém útoku na Kyjev zemřel minimálně jeden člověk, píše The Guardian. Bomba, kterou dron nesl, spadla na vědecký institut. Další dva drony ukrajinská obrana údajně sestřelila. "Byla tady průmyslová dílna. Žádný vojenský objekt," řekl deníku jeden z úředníků, který si nepřál být jmenován.
Ruští novináři dostali nařízení od lokální vlády, aby žádná média "nepublikovala čísla ztrát na Ukrajině", řekl BBC jeden z novinářů na Sibiři. "Jsou tu také případy, kdy místní úřady vyvíjí tlak na příbuzné obětí a nutí je, aby zůstali potichu," doplňuje. "Říkají: 'Není nutné kolem toho teď dělat povyk, najdeme způsob, jak uctít vaše chlapce později,' " uvádí.
Ruské úřady poslední údaj o počtu mrtvých zveřejnily 2. března a přiznaly necelých 500 zabitých. Ukrajinská strana mluví o 15 tisících obětí na ruské straně.
Zatímco Austrálie, Británie, Kanada a Spojené státy nákup ruské ropy kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu zakázaly, v Evropské unii není na tuto problematiku jasný názor. Více najdete v článku.
Novinářka ukrajinského serveru Hromadske Victoria Roščinová byla po týdnu propuštěna z ruského zajetí. Ruské jednotky ji podle média zadržely 15. března ve městě Berďansk a přinutily ji na videozáznam říct, že děkuje Rusku za záchranu, napsala její kolegyně na Twitter.
The best news of the day. Victoria, my colleague and one of the bravest journalists I know, has been released by Russian occupiers after being forced to record a video thanking Russian special forces for saving her life. She was in captivity since March 15 https://t.co/ngdfmgNmkN
— Olga Tokariuk (@olgatokariuk) March 22, 2022
Nejméně 100 tisíc lidí chce uprchnout z obléhaného přístavního města Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny, ale nemohou, protože chybí bezpečná cesta k evakuaci do bezpečí. Uvedla to podle agentury Reuters místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.
Ruské ostřelování podle vicepremiérky také brání záchranářům v přístupu ke krytu pod mariupolským divadlem, kde se mohly podle místních úřadů schovávat stovky lidí, když divadlo minulý týden zničil zásah bomby. Z krytu se zatím podařilo zachránit 130 přeživších. Osud dalších lidí, převážně žen a dětí, zůstává neznámý.
Mariupolská radnice uvedla, že ruské letectvo dnes svrhlo na Mariupol dvě "supersilné" bomby, čímž beztak poničené město ještě více utrpělo. "Okupanty nezajímá město, chtějí jej srovnat se zemí a udělat z něj spáleniště," napsala radnice na sociální síti.
Švýcarská prokuratura zřídila pracovní skupinu, která bude potírat možné obcházení protiruských sankcí a shromažďovat důkazy o válečných zločinech souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu. Švýcarsko, které je oblíbenou destinací ruské elity při ukládání bohatství, čelí zvýšenému tlaku, aby rychleji identifikovalo a zmrazilo majetky stovek Rusů figurujících na sankčních seznamech.
Pracovní skupina chce rovněž pomoci při shromažďování důkazů v souvislosti s vyšetřováním možných válečných zločinů na Ukrajině Mezinárodním soudním dvorem OSN. V případě, že by podezřelí vstoupili na území Švýcarska, mohla by sama zahájit trestní řízení.
Kvůli neznalosti jazyka mají lidé z Ukrajiny problém najít si práci, ptají se proto po kurzech češtiny. Výuku češtiny nabízejí cizincům převážně jazykové školy a integrační centra, často ale mají plnou kapacitu, a pro nové studenty tak nemají místo. Více v článku.
Do Česka přišlo z Ukrajiny od zahájení ruské vojenské invaze zatím kolem 300 tisíc běženců, řekl na jednání sněmovny premiér Petr Fiala (ODS).
Ve městě Cherson, které už dva týdny drží pod kontrolou ruské jednotky, dochází zásoby potravin a léků, uvedlo podle CNN ministerstvo zahraničí. "300 tisíc obyvatel Chersonu čelí kvůli ruské vojenské blokádě humanitární katastrofě," uvedl mluvčí Oleg Nikolenko. Doplnil také, že Rusko odmítá otevřít evakuační koridory, kterými by se civilisté mohli dostat z města pryč. Tuto taktiku označil za barbarskou a dodal, že by měla skončit dřív, než bude pozdě.
Olena Zelenská, první dáma Ukrajiny, poděkovala Evropanům za poskytnutí pomoci a ubytování ukrajinským uprchlíkům. "Chci poděkovat všem Evropanům, kteří pomáhají našim lidem, dávají jim domovy, poskytují jim jídlo, povzbuzují je… Stejně jako my ani vy jste nebyli připravení na takové množství traumatizovaných lidí ve vašich zemích. Ale způsob, jakým jste zareagovali, si zaslouží hromadnou Nobelovu cenu míru," uvedla pro The Guardian. "Ukrajinci jsou úžasní lidé a jsou velmi vděční. Naše děti nikdy nezapomenou, co jste pro nás udělali."
"S bezletovou zónou bych byl opatrný. Museli bychom zasáhnout nejen ruské jednotky na Ukrajině, ale i v Bělorusku a Rusku. A nepochybně by došlo k rozšíření konfliktu, Moskva by na to musela reagovat," říká v rozhovoru pro DVTV bezpečnostní poradce premiéra Tomáš Pojar.
Ruské invazní jednotky od začátku války na Ukrajině přišly zhruba o 15 300 vojáků, uvedla dnes ukrajinská armáda. Generální štáb podle agentury Ukrinform také tvrdí, že Moskva dosud přišla mimo jiné o 509 tanků, 1556 obrněných vozidel nebo téměř stovku letadel. Údaje nelze nezávisle ověřit.
Kyjev dále tvrdí, že ruské síly přišly dosud o 252 dělostřeleckých systémů, 80 raketometů, 45 systémů protivzdušné obrany, 123 vrtulníků, 1000 vozidel, tři lodě/čluny, 70 cisteren nebo 35 bezpilotních letounů. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo informace o ztrátách ruské armády na Ukrajině pouze 2. března, kdy uvedlo, že zatím zahynulo 498 vojáků.
Generální tajemník OSN António Guterres se domnívá, že válka na Ukrajině je "nevyhratelná", řekl tajemník podle The Guardian novinářům. "I kdyby Mariupol padnul, tak Ukrajina nemůže být dobyta město po městě, ulici po ulici, dům od domu. Jediný výsledek toho všeho bude víc utrpení, víc destrukce, a kam až oko dohlédne, tam bude víc hrůzy," domnívá se.
Dolní komora ruského parlamentu dnes v posledním čtení schválila návrh zákona, který předpokládá až 15 let odnětí svobody za šíření nepravdivých zpráv o činnosti ruských státní orgánů v zahraničí. Informovala o tom agentura Interfax. V Rusku již platí zákon, který hrozí stejně dlouhým pobytem za mřížemi za šíření lživých zpráv diskreditujících ruskou armádu.
Dnes přijatý návrh zákona zakazuje "vydávání vědomě lživých informací za pravdivé a jejich veřejné šíření s cílem zdiskreditovat výkon pravomocí ruských státních orgánů v zahraničí", napsal Interfax. Poslankyně Irina Paňkinová dříve podle agentury TASS vysvětlila, že těmito orgány se rozumí například ruské diplomatické zastoupení, ruská národní garda, prokuratura nebo ruské ministerstvo pro mimořádné události.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k italským zákonodárcům. Vyzval je k přijetí přísnějších sankcí a většímu tlaku na Rusko. "Víte, kdo přinesl válku na Ukrajinu, znáte je dobře. Víte, kdo si válku objednal a kdo ji prosazuje. Téměř každý z nich využívá Itálii jako svůj prázdninový resort. Nebuďte pro ně resortem. Zablokujte jejich majetky, účty, jejich jachty, od Šeherezády až po tu nejmenší loď," cituje ze Zelenského proslovu stanice CNN.
Pětadvacetiletá Svitlana Miščenko prchla kvůli válce z Ukrajiny. Nyní se usídlila v Česku a o své cestě do bezpečí a svých pocitech napsala blog pro Hospodářské noviny.
🇺🇦💔Jmenuji se Svitlana Miščenko, je mi 25 let a jsem uprchlice z Ukrajiny. Pořád nemůžu uvěřit, že Rusko napadlo Ukrajinu. Ráda bych se s vámi podělila o to, jak prožíváme dny u vás v Česku, o čem sníme a jaké jsou naše myšlenky a plány.https://t.co/VCN9VtjFbq
— Hospodářské noviny (@hospodarky) March 22, 2022
Judis je ukrajinská transgender žena, která má i v rodném listu napsáno, že je ženou. Přesto pohraničníci kontrolovali, zda nenosí paruku, a donutili ji se vysvléct. "V jejich tvářích vidíte, že uvažují 'Co jsi zač?', jako bych byla nějaké zvíře nebo tak něco," popisuje svůj zážitek. Nakonec jí odchod ze země nepovolili s tím, že je muž.
Důvodem je zákon, který mužům zakazuje opustit zemi, aby mohli sloužit v armádě. "Technicky se zákon vztahuje na transgender osoby, včetně těch uznaných jako trans muži a trans ženy, které si ještě nezměnily dokumenty," vysvětluje lidskoprávní aktivistka Olena Ševčenková. "Ale vypadá to, že ukrajinská pohraniční stráž zabraňuje trans lidem s platnými dokumenty reflektujícími jejich nový gender, aby odešli z Ukrajiny. A nikdo neví proč," cituje ji The Guardian.
Since #Ukraine banned men from leaving the country, Ukrainian transgender people who are attempting to cross borders are often searched&mistreated by border guards & sent back to war-torn cities. My latest. 📸 by @AlessioMamo. #Russia #war #LGBT https://t.co/mPzTPhNpMD
— Lorenzo Tondo (@lorenzo_tondo) March 22, 2022
V Kyjevě jsou podle stanice CNN slyšet silné výbuchy. Ministerstvo vnitra oznámilo, že se ukrajinským jednotkám u Kyjeva podařilo zničit ruskou střelu Točka-U. Zároveň je slyšet také střelba, uvádí stanice.
V ukrajinském hlavním městě platí od pondělní osmé hodiny večerní 35hodinový zákaz vycházení.
Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias dnes oznámil, že chce osobně ve spolupráci s Červeným křížem dovézt humanitární pomoc do jihoukrajinského města Mariupol. To je obklíčeno a ostřelováno ruskou armádou, která dosud neumožnila ani větší množství humanitárních koridorů z města. O Dendiasově záměru informuje řecký tisk.
"Dnes zasílám oficiální žádost ukrajinské a ruské straně, aby umožnily dodávku humanitární pomoci do Mariupolu. Mám v úmyslu osobně tuto zásilku doprovázet. Jsem rovněž v kontaktu s předsedou Mezinárodního výboru Červeného kříže Peterem Maurerem," řekl šéf řecké diplomacie novinářům v Athénách. Maurer, který už tento týden navštívil Kyjev, nyní podle agentury Reuters míří do Moskvy, kde by měl ve středu a ve čtvrtek jednat o ukrajinském konfliktu.
Od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině minimálně 117 dětí a minimálně 155 bylo zraněno, uvedl podle BBC Úřad generálního prokurátora Ukrajiny. Většina z nich zemřela u měst Kyjev (58 obětí) a Charkov (40). Zároveň Rusko útočí na vzdělávací instituce - 548 z nich bylo poškozeno a 72 bylo zničeno úplně.
Úřad však doplňuje, že čísla nejsou konečná, protože se nemůže dostat do některých částí země.
Odborné lékařské společnosti vydaly doporučení pro lékaře ohledně uprchlíků z Ukrajiny. Upozorňují v něm na nemoci, které se v zemi vyskytují častěji než v Česku, například na tuberkulózu, spalničky, dětskou obrnu nebo HIV. Stanovisko zveřejnila Česká lékařská komora.
Pokud hledáme umělce, jejichž dráha je výpovědí o ukrajinské nezávislosti, v hudbě má tuto roli Mariana Sadovská. Devětačtyřicetiletá zpěvačka i herečka vystoupí na dvojici koncertů pro Ukrajinu tento čtvrtek v Městském divadle Brno a následující den v pražském Divadle Archa. Více v článku.
Českým obcím zůstalo podle dokumentu Svazu města a obcí v uzavřené Sberbank CZ 2,53 miliardy korun, 672 milionů korun přitom mohly vybrat bez výpovědní lhůty. Uvedl to server Seznam Zprávy. Připomněl, že přes 2,5 miliardy zůstává v bance, která má vazby na Rusko, také pěti krajským úřadům.
Podle serveru zástupci Svazu měst a obcí budou situaci ve čtvrtek řešit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). "Budeme žádat o možnost finanční pomoci obcím, které se dostaly do zjevných problémů a potřebují překlenout finance. Daleko důležitější pak bude dosáhnout maximální snahy o to, aby se zadržené finanční prostředky mohly co nejdříve vrátit obcím a krajům," řekl webu ke schůzce s ministrem předseda svazu František Lukl a doplnil, že svaz zároveň zaslal starostům postižených obcí pokyny ohledně dalšího postupu.
Nizozemsko dosud zmrazilo ruský majetek a finanční transakce v celkové výši 392 milionů eur (9,7 miliardy korun). Ministerstvo financí to uvedlo v dopise adresovaném parlamentu, informovala agentura Reuters.
Šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot minulý týden řekl, že úřady zmrazily ruský majetek za více než 200 milionů eur, za pět dní se tento údaj téměř zdvojnásobil.
Světová zdravotnická organizace od začátku ruské invaze zaznamenala 62 útoků na zdravotnická zařízení. Zemřelo při nich 15 lidí a dalších minimálně 37 bylo zraněno, píše BBC. Deset nemocnic bylo zničeno úplně, uvedlo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.
Francouzský herec Gérard Depardieu, americký režisér Oliver Stone a herec Steven Seagal patří k dlouhodobým obdivovatelům ruského prezidenta Vladimira Putina. Po invazi na Ukrajinu však nejprve mlčeli. Posléze ji francouzský herec Gérard Depardieu i americký režisér Oliver Stone odsoudili a označili za chybu. Oproti tomu herec Steven Seagal svůj názor nezměnil a obvinil Západ z jejího vyprovokování. Podívejte se, jak dřív podporu Putinovi vyjadřovali.
Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky se nejpozději do 14. dubna přestěhuje z Kongresového centra Praha do bývalého sídla Komerční banky ve Vysočanech. Praha rovněž navýší příspěvek státu 250 korun na ubytování ukrajinských uprchlíků o 140 korun.
Ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško v úterý podle agentury Reuters prohlásil, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo v zemi zcela zničeno deset nemocnic a další se kvůli bojům v okolí nemohly zásobit léky a zdravotnickým materiálem. Reuters poznamenal, že toto prohlášení nemohl nezávisle ověřit. Moskva dlouhodobě popírá útoky na civilní cíle.
Více než 15 tisíc dětí se na Ukrajině narodilo od počátku ruské invaze. Na sociální síti Telegram to oznámila první dáma země Olena Zelenská. "Rodí se v protileteckých krytech a pod palbou. Ale rodí se!" napsala ukrajinská první dáma. Upozornila rovněž, že řada z těchto dětí potřebuje nepřetržitou podporu přístrojů. "Jak ji poskytnout v situaci, kdy nepřítel metodicky ničí nemocnice a poškozuje elektrické sítě?" uvedla dále Zelenská.
"S podporou ukrajinské ambasády ve Francii poskytujeme ukrajinským městům inkubátory s nepřerušeným napájením. Iniciativu podpořili francouzští podnikatelé a zdravotnické organizace," dodala s poznámkou, že první dva inkubátory se díky humanitární a zdravotnické organizaci Lékaři bez hranic dostaly do nemocnice v Mykolajivu.
V důsledku protiruských sankcí bylo ruským leteckým společnostem v zahraničí zabaveno téměř 80 letadel. Řekl to ruský ministr dopravy Vitalij Saveljev. Západní leasingové společnosti kvůli sankcím vypovídají ruským aerolinkám smlouvy a žádají vrácení letadel.
"Měli jsme v zemi 1367 letadel (před sankcemi). Přišli jsme o 78," řekl podle agentury Interfax ministr. "Tato letadla byla zabavena, a to i v zemích přátelských vůči Rusku - v Turecku, Ázerbájdžánu či v Arménii," dodal.
"Přesunuli jsme (do domácí registrace) téměř 800 letadel. Pojišťujeme je u ruských zajišťoven, které fungují pod centrální bankou," řekl ministr. "Hledáme právní cesty, jak se s pronajímateli dohodnout a tento problém vyřešit, zatím to ale není možné," dodal. "Neztrácíme však naději a nevzdáváme se, protože v tom případě bychom zůstali bez letecké dopravy," prohlásil ministr.
Mykolovi Trofymenkovi, který vede Mariupolskou státní univerzitu, se v minulém týdnu povedlo v dlouhé koloně aut odjet z Mariupolu. Cesta ale nebyla snadná. "Při příjezdu na jedno z ukrajinských kontrolních stanovišť začali Rusové střílet na auta s bílými stužkami ve dveřích a s nápisem "děti" na oknech," popsal pro stanici BBC. "Trefili auto se dvěma dětmi uvnitř," dodal.
"Nevím, kteří lidé to mohou udělat," říká muž, který sám ujížděl se svou ženou a pětiletým synem. "Samozřejmě viníme Putina, on tohle dělá Ukrajině. Ale běžní vojáci střílí na civilisty," líčí.
"I don't know what people could do this"
— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) March 22, 2022
Mykola Trofymenko, head of Mariupol State University, describes seeing Russian troops at a Ukrainian checkpoint shooting cars which had signs indicating children were onboard as people attempted to escape the cityhttps://t.co/oI2ptzvCNs pic.twitter.com/Q6JsERKg7u
Evropská unie začne v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu urychleně pracovat na naplnění plynových zásobníků, aby měla odpovídající zásoby na příští zimu. Sedmadvacítka také ve snaze omezit další růst cen přichystá společné nákupy zemního plynu či vodíku.
Podle návrhu závěrů summitu se na tom ve čtvrtek v Bruselu chystají shodnout prezidenti a premiéři členských zemí, kteří rovněž chtějí potvrdit plán na co nejrychlejší odbourání závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. Konkrétní časový horizont však patrně nestanoví.
Tři dny starý satelitní snímek zachycuje okolí divadla ve městě Mariupol. Stoupající kouř na několika místech ukazuje, kam spadly ruské střely.
Ukrajinské ozbrojené síly zlikvidovaly část sil ruské námořní pěchoty, která se chystala k útoku na Oděsu, informovala dnes agentura Unian s odvoláním na zástupce tamní oblastní vojenské správy. "Částečně je to personál, který se na začátku velké války pokusil vylodit tady u nás, na pobřeží u Oděsy. (Byl) zničen a hnije u Mykolajivu a Mariupolu," sdělil na facebooku Serhij Bratčuk z oblastní vojenské správy.
Ruská plavidla nicméně zůstávají v blízkosti břehů Oděsy a ostřelují z nich město, píše ukrajinská tisková agentura. Místní úřady mezitím uvedly, že v pondělí ruské ostřelování poprvé od začátku války zasáhlo obytné oblasti v Oděse.
V italském přístavu Carrara kotví obrovská luxusní jachta Šeherezáda. Novináři i místní dlouho spekulovali, komu opulentní plavidlo ve skutečnosti patří. Investigativní tým ruského opozičníka Alexeje Navalného nyní přišel se zjištěním, že koncovým vlastníkem má být sám ruský prezident Vladimir Putin. Podívejte se, jak jachta vypadá.
Solidární příspěvek na ubytování uprchlíků by se měl začít vyplácet po 11. dubnu. Získat by ho mohli lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě nechali příchozí zdarma déle než 16 dní v měsíci. Za osobu by mohli od státu dostat tři tisíce korun na měsíc, nejvýš ale devět tisíc korun. V této výši by se podpora vyplácela do konce června. Vláda by podle situace pak částku přehodnotila.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si volal s papežem Františkem. "Řekl jsem jeho svatosti o těžké humanitární situaci a o ruské blokaci záchranných koridorů. Oceníme mediátorskou roli papeže v ukončení lidského utrpení. Poděkoval jsem za modlitby pro Ukrajinu a pro mír," uvedl prezident na twitteru.
Talked to @Pontifex. Told His Holiness about the difficult humanitarian situation and the blocking of rescue corridors by Russian troops. The mediating role of the Holy See in ending human suffering would be appreciated. Thanked for the prayers for Ukraine and peace. pic.twitter.com/wj4hmrTRGd
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 22, 2022
Boje se přibližují k městu Boryspil, které se nachází jen 40 kilometrů od centra Kyjeva. Místní starosta Volodymyr Borysenko proto vyzval jeho obyvatele, aby se co nejdřív evakuovali. "Vyzývám civilní obyvatelstvo, aby bylo chytré, ozvalo se našemu call centru a aby lidé opustili město hned, jak se jim vyskytne příležitost," uvedl Borysenko. V minulém měsíci ruské jednotky zničily místní letiště, které bylo největší v zemi, píše BBC.
Ukrajinská dívka Amelie dojala svými pěveckými schopnostmi desítky lidí v krytu v Kyjevě. Dnes už je Amelie s rodinou v bezpečí v Polsku. V neděli zazpívala ukrajinskou hymnu na charitativním koncertu v Lodži. Na video se můžete podívat v článku.
Novinář Dmitrij Muratov, držitel Nobelovy ceny míru za boj za svobodu slova, z ruského deníku Novaya Gazeta oznámil, že dá svou Nobelovu medaili do aukce. Výtěžek z dražby poputuje na pomoc ukrajinským uprchlíkům, píše The Guardian.
"Novaja gazeta a já jsme se rozhodli věnovat medaili Nobelovy ceny za mír za rok 2021 na fond pomoci ukrajinským uprchlíkům. Je jich už přes deset milionů. Prosím, aby se ozvaly aukční domy, které chtějí vydražit tuto po celém světě známou cenu," napsal Muratov.
Podle Svazu pekařů a cukrářů by měla Česká republika omezit vývoz pšenice. Její cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná. Běžný chléb by tak letos mohl stát i 60 korun. Více v článku.
Ukrajinská armáda tvrdí, že ruská společnost, která vyrábí a opravuje tanky, pozastavila práci. Okupační vojska přitom podle ní nutně potřebují obnovit poškozenou vojenskou techniku. Agentura Unian píše, že firmu Uralvagonzavod, která je podle ní jediným ruským výrobcem tanků, postihly sankce Evropské unie, Británie a Japonska.
"Podle dostupných informací byla kvůli nedostatku komponentů zahraniční výroby pozastavena práce podniků Uralzavod a Čeljabinského traktorového závodu," napsal ukrajinský generální štáb na facebooku, přičemž tyto firmy se podle něj specializují na výrobu a opravy tanků a dalších obrněných vozidel.
V Turecku tento týden zakotvily dvě luxusní jachty ruského oligarchy Romana Abramoviče, který se tak snaží přesunout část majetku a vyhnout se sankcím zavedeným Západem vůči představitelům ruského režimu. Informují o tom turecká média.
V tureckém přímořském letovisku Bodrum v pondělí zakotvila Abramovičova jachta My Solaris, jejíž hodnota se odhaduje na 600 milionů dolarů (asi 13,5 miliardy korun). Téměř 140 metrů dlouhá několikapatrová jachta s bazénem a přistávací plochou pro vrtulníky do Turecka dorazila zhruba týden poté, co opustila černohorský přístav Tivat. Podle zpravodajského portálu Ukrajinska pravda se jachtu před vplutím do tureckého přístavu krátce snažila blokovat malá loď. Na její palubě bylo 11 Ukrajinců, včetně několika dětí. Později vyšlo najevo, že se jednalo o členy mládežnického jachtařského týmu z Oděsy, kteří do Turecka přijeli na závody. Po chvíli se ke sportovcům přiblížila turecká pobřežní stráž, která je donutila protest zastavit.
Druhá z několika jachet, které miliardář Abramovič vlastní, v úterý připlula do tureckého letoviska Marmaris. Jachta Eclipse, která je se 160 metry jednou z největších na světě, má hodnotu asi 700 milionů dolarů.
Ministerstvo školství zohlední počet Ukrajinců přijatých do škol při rozpisu peněz do jejich rozpočtu v dubnu. Počet žáků a učitelů ve školách ověří sběrem dat ke konci března. Pokud se jejich množství následně ještě zvýší, budou moct školy žádat o peníze navíc. Na zaplacení adaptačních skupin nebo jazykové přípravy připravuje ministerstvo dotace. Vyplývá to z materiálu, který úřad v pondělí rozeslal do škol.
Dvojnásobný olympijský vítěz v plavání Jevgenij Rylov přišel kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu o smlouvu s výrobcem plavek Speedo. Více v článku.
Americký prezident Joe Biden v pondělí vyzval šéfy velkých amerických firem, aby posílili ochranu svých počítačových systémů. Hromadí se totiž podle něj indicie tajných služeb, že se Rusko chystá zahájit kybernetické útoky na americkou kritickou infrastrukturu. "Rusko má dost velké kybernetické kapacity a jde na nás," řekl.
"Uctivě bych řekl, že investice do technologie na obranu před kyberútoky je vaší vlasteneckou povinností," prohlásil Biden na čtvrtletním setkání s šéfy velkých firem. "Jsme připraveni vám pomoci jakýmikoliv nástroji a expertizou, kterou disponujeme, pokud jste na to připraveni. Ale jaké kroky podniknete, je vaše rozhodnutí. A nesete za něj odpovědnost vy, ne my," dodal.
Ruské ostřelování města Charkov na severovýchodě země zničilo už téměř tisíc budov, většina z nich byla obytných, uvádí podle BBC ukrajinská záchranná služba. Minimálně 500 civilistů zde zemřelo, dodává služba.
Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je klíčová pro nastolení míru na Ukrajině, řekl v rozhovoru s ukrajinskou službou BBC poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Při jednáních, v nichž nepřetržitě v on-line režimu vyjednávají pracovní skupiny obou zemí, podle něj Ukrajina nedělá ústupky ohledně své územní celistvosti.
"Jakákoli zásadní rozhodnutí mohou být přijata pouze na schůzce prezidentů Ruska a Ukrajiny," řekl Podoljak. "Schůzka je klíčová pro nastolení míru," zdůraznil. Summit prezidentů se podle něj připravuje. Pracovní skupiny, které se účastní ukrajinsko-ruských jednání, musejí ale nejprve dojít k "předběžným" dokumentům.
Dnes ráno zahájilo vysílání Rádio Ukrajina, které vysílá v ukrajinštině. Určené je především pro uprchlíky, kteří do Česka utekli před válkou na Ukrajině. Za rádiem stojí mediální skupina Media Bohemia, do které patří mimo jiné Rádio Blaník či Hitrádia. Zájemci si jej mohou poslechnout na webu radioukrajina.cz nebo v aplikaci pro poslech rádií v mobilních telefonech.
Vedení hlavního města připravuje systém pomoci ukrajinským uprchlíkům, kterou v metropoli poskytuje magistrát, městské části a nevládní organizace. Ve strategii bude mimo jiné stanoveno, jakou pomoc a v jakém objemu je třeba zajistit, a řešit bude také financování.
Brněnský student Lukáš Bastl pomáhá spolu s dalšími dobrovolníky dovážet na hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou materiální pomoc, zpátky vezou v autech uprchlíky, kteří cestují do bezpečí. Zatím pomáhali v malé obci Vyšné Nemecké blízko hranic. Je na ní hlavní silniční hraniční přechod mezi oběma zeměmi. "Když člověk jede na hranice a vidí se s těmi lidmi a slyší jejich příběhy, přijde mu surreálné, že tady lidé normálně žijí dál své životy," řekl Bastl.
Z Ukrajiny před válkou uprchlo přes 3,5 milionu lidí, více než dva miliony přes polské hranice, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Jedna z hlavních priorit Ruska je obsadit Kyjev, myslí si bezpečnostní poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Tuto misi však hodnotí jako sebevražednou, cituje z rozhovoru, který poskytl místní televizi, agentura Reuters. Dodal také, že aktivní boje by mohly skončit do dvou až třech týdnů.
Německé policejní odbory GdP v zájmu ochrany válečných běženců z Ukrajiny požadují zřídit na nádražích ochranné zóny, kde by děti a ženy byly v bezpečí před sexuálními násilníky. Ve zveřejněném rozhovoru s deníkem Rheinische Post to řekl šéf GdP Andreas Rosskopf. Německá policie dlouhodobě upozorňuje, že na prchající ženy a děti se zaměřují kriminálníci.
"Nutně potřebujeme ochranné zóny," řekl Rosskopf, podle kterého se kriminálníci snaží prchající Ukrajinky s dětmi oslovit ještě dříve, než se dostanou do kontaktu s dobrovolníky a policií. Dodal, že policie s dalšími úřady musí být první, kdo se o registraci běženců postará. Uvedl, že již nyní na německých nádražích hlídkuje o 650 policistů více než obvykle.
Přes 212 600 lidí zasažených válkou na Ukrajině dostalo v Česku speciální víza. V pondělí jich přibylo zhruba 7200. Nahlásilo se přes 113 600 lidí.
"Moje město je absolutně zničené," popsala pro stanici BBC situaci v Mariupolu 27letá Victoria, které se povedlo z města uniknout. "Lidé zůstávají ve sklepech, ale ani to není bezpečné. Bombardují nás tak moc, že i sklepy jsou zničené," říká.
Zároveň dodává, že mnoho lidí nemá přístup k vodě a potravinám. "Tři děti, které znám, zemřely na dehydrataci. Je 21. století a děti v mém městě umírají na dehydrataci," dodává žena, která se chce pokusit dostat z Mariupolu svou rodinu.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze v pondělí odbavilo 1937 lidí, to je zhruba o tisíc méně než před týdnem. Pro 42 Ukrajinců zajistilo za uplynulý den ubytování, dalších 146 osob autobusy odvezly do jiných, méně vytížených center v zemi. Od začátku ruské invaze proti sousední zemi evidovalo centrum skoro 51 tisíc uprchlíků, nejvíce ze všech krajů.
I přes těžké boje se ukrajinským silám daří odrážet ruské útoky na město Mariupol. Denní přehled války na Ukrajině přináší britské ministerstvo obrany.
Rusko použilo hypersonické střely a může sáhnout k chemickým zbraním, uvedl Biden ➡️ https://t.co/qTm1saqNUW pic.twitter.com/OylPDvDHUu
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 22, 2022
Ruská armáda oznámila, že opakovaně použila proti Ukrajině hypersonické střely Kinžal. Podle vojenských expertů proti nim v současné době neexistuje účinná obrana. "Je to jen raketa, další 'pírko do čepice' ruské armády," snaží se najít přirovnání Valerij Akimenko, vedoucí analytik z výzkumného centra Conflict Studies. Více ve videu.
Česká společnost Pilsen Toll (PT) ovládaná ruskou státní bankou Vneseconombanky (VEB Kapital) se sídlem v Moskvě na sebe podala návrh na insolvenci. Firma, která měla hlavní podíl na předlužení plzeňských hutí Pilsen Steel, směřuje ke svému konci poté, co Komerční banka společnosti zablokovala účty kvůli sankcím spojeným s válkou na Ukrajině. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v plzeňské příloze.
Insolvenčním správcem byl stanoven Jaroslav Brož, přezkumné jednání stanovil soud na konec června, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Podle insolvenčního návrhu dlužila Pilsen Toll ke dni jeho podání téměř 1,9 miliardy korun vůči devíti věřitelům.
Vztahy Ruska a Spojených států jsou na pokraji přerušení. Řekl to podle agentury Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v souvislosti s válkou na Ukrajině. "Včera (v pondělí) byla americkému velvyslanci předána protestní nóta, v níž bylo poukázáno na to, že vztahy se ocitly na pokraji přerušení," řekl Rjabkov v Moskvě.
Zároveň uvedl podmínky pro pokračování rozhovorů mezi Moskvou a Washingtonem. USA podle něj musí zastavit eskalaci - jak verbální, tak při dodávkách zbraní na Ukrajinu. "Musí přestat s vyhrožováním Rusku," prohlásil Rjabkov.
Ruský fotbalový svaz neuspěl u Mezinárodní sportovní arbitráže ani s třetí žádostí o dočasné pozastavení sankcí za invazi na Ukrajinu. Tentokrát se marně odvolal proti přímému postupu Polska do finále baráže o mistrovství světa v Kataru. Informovala o tom agentura AP.
Ruské týmy byly po napadní Ukrajiny koncem února vyloučeny z mezinárodních soutěží. Rusko tak mimo jiné přišlo o možnost nastoupit v baráži proti Polsku, jehož postup bez boje do finále poté potvrdila FIFA.
"Řada mých přátel a kamarádů z Ruska utekla, neodcházejí ale jen ti pronásledovaní. Spoustě z nich je válka ukradená, chtějí prostě jen odejít tam, kde se jim bude žít lépe," říká novinářka Deníku N Petra Procházková v rozhovoru pro DVTV.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské ministerstvo obrany podle webu BBC tvrdí, že ruské jednotky už nemají zásoby střeliva a jídla na více než tři dny. Podobně je tomu údajně u pohonných hmot, které musí doplňovat z cisternových vozů.
V tureckém přímořském letovisku Bodrum v pondělí zakotvila superjachta spojovaná s ruským miliardářem Romanem Abramovičem. Informovala o tom agentura Reuters. Oligarcha se kvůli ruské invazi na Ukrajinu dostal na sankční seznamy Evropské unie a Británie. Podle zpravodajského portálu Ukrajinska pravda plavidlo předtím na moři krátce blokovala malá loď s jedenácti Ukrajinci na palubě.
Ruská armáda za posledních 24 hodin posílila svou leteckou přítomnost ve vzdušném prostoru Ukrajiny. Podle webu BBC to uvedla ukrajinská armáda.
Mnoho ukrajinských seniorů i přes hrozící nebezpečí zůstává ve svých domovech.
Poslanci zahájí dnes odpoledne další řádnou schůzi sněmovny, na které by měli projednat i daňové úlevy při pomoci Ukrajině po ruské vojenské invazi. Dolní komora bude schvalovat také vyslání až 650 vojáků na Slovensko, z nichž bude většina působit v mnohonárodní jednotce NATO pod českým velením.
Zbývající členové jedné směny technického personálu, kteří sloužili v bývalé jaderné elektrárně Černobyl od jejího obsazení ruskými vojáky, byli propuštěni. S odvoláním na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii to uvedla agentura Reuters.
Ruský vpád na Ukrajinu pohnul české politiky k nákupu vojenské techniky v podstatně větším množství a rychleji než dosud.
Falešná obvinění Ruska, že Kyjev má biologické a chemické zbraně, ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin zvažuje jejich použití na Ukrajině. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Joe Biden, aniž by pro svá tvrzení předložil důkazy. Biden také potvrdil, že ruská armáda v sobotu použila hypersonické střely Kinžal.
"Putin je přitlačený ke zdi. V současné době mluví o nových operacích pod falešnou vlajkou, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické i chemické zbraně, což prostě není pravda," prohlásil šéf Bílého domu. "Naznačují také, že Ukrajina má na svém území biologické a chemické zbraně. To je jasné znamení, že uvažuje o použití obou těchto zbraní," dodal Biden.
Cestu tří premiérů na Ukrajinu Zelenskyj podle svých slov vnímal jako signál podpory. Vzkaz, jak by se lidé měli zachovat, že by se neměli bát Ruska. Na dotaz, zda se na cestu na Ukrajinu chystají i jiní evropští politici, Zelenskyj uvedl, že mu řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, že o tom uvažoval, podobně jako litevský prezident Gitanas Nauséda.
Z ukrajinských měst se v pondělí podařilo prostřednictvím humanitárních koridorů evakuovat 8057 lidí, uvedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
Život v zajetých kolejích rodiny Burianových narušila válka na Ukrajině. Manželé se dvěma dětmi se ve svém prvorepublikovém mlýně na Prostějovsku rozhodli poskytovat azyl lidem prchajícím do Česka. Většinu svého volného času teď tráví na úřadech, kde cizincům pomáhají shánět práci nebo místo ve školách.
Ruský provládní deník Komsomolskaja pravda dnes podle několika příspěvků na Twitteru krátce sdílel informace o údajných ztrátách ruské armády na Ukrajině, v řádu tisíců padlých i raněných vojáků. Údaje, které vysoce převyšují ukrajinské odhady, se prý objevily ve zprávě o situaci na Donbasu, ale brzy byly z článku odstraněny. Mezitím se ovšem začaly šířit na sociálních sítích. Na oficiálních stránkách ruského ministerstva obrany podobná data nejsou a ani jiné ruské oficiální zdroje o nich neinformovaly.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dříve uvedl, že Moskva zastaví vojenskou operaci na Ukrajině, pokud Kyjev uzná, že poloostrov Krym je součástí ruského území, přizná nezávislost republikám vyhlášeným proruskými separatisty na východě Ukrajiny a pokud se Ukrajina ve své ústavě vzdá ambic vstoupit do "jakýchkoli bloků".
Ruští a ukrajinští vyjednavači absolvovali již několik kol jednání, zatím bez výraznějších výsledků. V uplynulých dnech nicméně přicházely od různých aktérů včetně Zelenského jisté pozitivní signály.
Řekl také, že ruská ultimáta mohou být splněna "pouze v případě, že budeme zničeni". Poukázal přitom na okupované části Ukrajiny, kde se podle něj lidé nesmířili s přítomností ruské armády a vytrvale proti ní protestují.
"Naši lidé se budou muset vyjádřit a dát odpověď na tu či onu formu kompromisu," uvedl Zelenskyj s tím, že povaha kompromisu musí teprve vzejít z jednání mezi Kyjevem a Moskvou. "Jsem připraven na cokoli, jen když budu společně s mým lidem," dodal.
K jednání ohledně okupovaných území Krymu a Donbasu je třeba bezpečnostních záruk a ukončení války, uvedl ukrajinský prezident. Případné kompromisy by pak podle Zelenského Ukrajinci schvalovali v referendu.
"Je to zkouška pro celý svět a bohužel se to děje v naší zemi. Zasažena byla každá rodina," řekl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Odmítl pak veškerá ultimáta, přesto při jednání s Ruskem nevyloučil kompromis. Nepřipouští ale postoupení části území Ukrajiny Rusku.
"Naši vojáci ukázali svou vytrvalost a sílu," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pro ČT. "Je pro mě důležité, abychom si uvědomovali, že hájíme svou vlast," dodal.
Rozzlobení řidiči kamionů se dnes na polsko-běloruském hraničním přechodu střetli s aktivisty, kteří se na protest proti ruské invazi na Ukrajinu snaží zabránit dopravě zboží do Ruska a Běloruska. Informovala o tom agentura AP.
Aktivisté, mezi nimiž jsou Poláci i Ukrajinci, demonstrují na hranicích už asi dva týdny. Poslední kolo protestu proti pokračujícímu toku zboží přes hranice začalo v sobotu. V neděli ráno čekalo před hranicemi na vstup do Běloruska asi 950 kamionů. Silnice vedoucí k hraničnímu přechodu musela být uzavřená a na místě zasahovala policie. Kvůli protestu se na polské straně hranice vytvořila čtyřicetikilometrová kolona kamionů.
Státy Evropské unie se dnes v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu shodly na nové obranné strategii počítající mimo jiné s vytvořením brigády rychlého nasazení o síle až pět tisíc vojáků. Ministři zahraničí a obrany členských zemí schválili novou strategickou koncepci počítající s výrazným zvýšením armádních výdajů a investicemi do společného vývoje a nákupu vojenského vybavení a nových technologií. Evropská unie hodlá také pořádat pravidelná pozemní a námořní cvičení a posílit své civilní a vojenské mise.
Podle ověřených zpráv na Ukrajině dosud zahynuly stovky ruských vojáků, podle neověřených pak tisíce.
Ruští vojáci dnes ostřelovali dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet s evakuovanými civilisty humanitárním koridorem z obklíčeného Mariupolu, přístavu na jihovýchodě Ukrajiny. Při ostřelování utrpěly zranění čtyři děti, které jsou nyní v péči lékařů, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na gubernátora Záporožské oblasti.
Rusko nehodlá pokračovat v mírových rozhovorech s Japonskem kvůli sankcím, které vůči němu východoasijská země zavedla v souvislosti s invazí na Ukrajinu. V prohlášení to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Uzavření mírové dohody dosud bránil letitý spor o jižní Kurilské ostrovy.
"Nikdy se nevzdáme a nikdy nesložíme zbraně. Ani v Kyjevě, ani v Mariupolu, ani v Charkově," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ruský velmistr Sergej Karjakin dostal za schvalování vojenského útoku na Ukrajinu od Mezinárodní šachové federace (FIDE) půlroční zákaz činnosti. Přijde tak o start na červnovém Turnaji kandidátů.
Policisté vyšetřují sedm případů v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.
Policie podle něj v souvislosti s válkou na Ukrajině přijala 415 podání, úkony trestního řízení zahájila ve 112 z nich. Většinou jde podle Vondráška o majetkové trestné činy spočívající v poškozování proruských symbolů. Schvalování ruské agrese se týká prověřovaných 29 případů.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádá ve středu vládu o prodloužení nouzového stavu. O jeho délce plánuje ještě diskutovat. Návrh prodloužení podléhá souhlasu sněmovny.
Ministerstvo vnitra bude od úterka vydávat víza za účelem dočasné ochrany, nahradí speciální víza. Pro držitele starších typů se nic nemění.
Státní podnik Lesy České republiky ve svých zařízeních zatím ubytoval 38 uprchlíků z Ukrajiny. První uprchlíky také podnik zaměstnal na práci v lesích. Řekla to dnes mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
Ruské námořní síly začaly poprvé ostřelovat obytné domy v přístavním městě Oděsa, uvádí BBC s odkazem na ukrajinské úřady. "V těchto obytných budovách žijí mírumilovní lidé," řekl podle Reuters starosta města Gennadij Truchanov. Při útoku nikdo nezemřel.
Jediní dva novináři pracující pro zahraniční média podávali v posledních dnech svědectví o utrpení obyvatel obklíčeného Mariupolu a o útocích Ruska na civilní cíle v tomto městě na jihovýchodě Ukrajiny. I proto, že jejich zpravodajství protiřečilo oficiální propagandě Moskvy, staly se z Mstyslava Černova a Jevhena Maloletky terče pro ruské síly. Přečtěte si, jak z města unikli.
Ministři Evropské unie se neshodli na nových sankcích proti Rusku, jejich rozsah vytyčí čtvrteční summit, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Nové sankce musí podle něj výrazně omezit příjmy, které má režim prezidenta Vladimira Putina z obchodování s energetickými zdroji, jako jsou ropa či plyn. Embargo na jejich dovoz prosazují zvláště pobaltské země či Polsko, několik zemí včetně Německa, Nizozemska nebo Maďarska však s ohledem na energetickou závislost na Rusku rázné kroky odmítá.
"Není možné, abychom s Ruskem dále čile obchodovali a za ty peníze potom Rusko platilo válku, kterou páchá neskutečná zvěrstva na Ukrajině a na ukrajinském lidu," prohlásil o sankcích Lipavský. Připustil ovšem, že se mezi ministry objevily různé názory a že rozhodnutí o rozsahu sankcí bude na lídrech.
Starosta jihoukrajinského Melitopolu Ivan Fjodorov, kterého 11. března unesli ruští vojáci, promluvil o svém zatčení. Fjodorov moderátorce popsal, jaké útrapy jemu a dalším vězňům Rusové přichystali ve vazební věznici. Více ve videu.
Ruský soud v zemi zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Americkou firmu Meta, které patří, soud za toleranci násilí označil za extremistickou.
Ruští vojáci rozehnali střelbou a za pomoci zábleskových a ohlušujících granátů demonstraci Ukrajinců v Chersonu proti okupaci města. Ukrajinská média s odvoláním na očité svědky z místa hlásí raněné.
"V Chersonu na náměstí Svobody ruští okupanti házeli zábleskové a ohlušující granáty na demonstranty a spustili střelbu. Jsou ranění," píše na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záběry, na kterých je slyšet střelba a vidět utíkající lidi. Ruští vojáci podle některých zdrojů stříleli do vzduchu, ale mezi lidmi jsou ranění, které odvážejí sanitky. Podle jiných zdrojů listu "okupanti stříleli do demonstrujících". Polský server Onet uvedl, že podle neoficiálních informací ze sociálních sítí utrpěli zranění dva demonstranti.
Russian troops opened fire on a peaceful crowd in Kherson, where regular protests have gone on since they captured it. Also seem to have used flash-bang grenades. There are reports (and videos) of wounded civilians.
— max seddon (@maxseddon) March 21, 2022
via @unian pic.twitter.com/D0GkYmpIgH
Do Polska vstoupilo od začátku ruské invaze 2,144 milionu uprchlíků z Ukrajiny, oznámili polští pohraničníci. V neděli jich bylo 33 800.
Zástupce generálního ředitele ruského státního kanálu označil za "zradu" nedávný protiválečný protest novinářky Mariny Ovsjannikovové v živém vysílání televize. Informovaly o tom stanice BBC nebo server Fontanka.ru. Žurnalistka minulé pondělí během živého vysílání hlavních zpráv pronikla do studia s transparentem, na kterém vyzývala k zastavení války.
"Emoce jsou jedna věc. Zrada je něco jiného," řekl zástupce ředitele stanice Pervyj kanal Kirill Klejmenov podle serveru Fontanka.ru. Představitel státní ruské televize dále tvrdí, že novinářka krátce před svým protestem "hovořila s britskou ambasádou", a její čin označil za "vypočítavý", provedený za "bonus".
Evropská unie dočasně uvolní antimonopolní pravidla, aby pomohla zmírnit dopady problémů v dodavatelských řetězcích způsobené zavedením protiruských sankcí za rozpoutání války na Ukrajině. Evropská komise v pondělí uvedla, že tak chce umožnit tisícům firem v EU společně nakupovat, dodávat či distribuovat nedostatkové zboží bez obav, že poruší pravidla hospodářské soutěže.
Při ruském ostřelování ukrajinského města Charkov zemřel 96letý Borys Romančenko, jenž za druhé světové války přežil věznění v několika koncentračních táborech. Informovaly o tom ruskojazyčný server stanice BBC a web The Guardian, které se odvolávají na Romančenkovu vnučku a na nadaci památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora. Romančenko podle nich zahynul poté, co jeho dům zasáhl granát.
Romančenko za druhé světové války přežil nacistické koncentrační tábory Buchenwald, Mittelbau-Dora nebo Bergen-Belsen. O život přišel v pátek, když vícepodlažní dům v Charkově, kde bydlel, zasáhlo ostřelování, uvedl památník na svém twitterovém účtu. "Borys Romančenko se aktivně zasazoval o připomínání nacistických zločinů a byl místopředsedou Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora," stojí v prohlášení.
1/2
— Stift. Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (@Buchenwald_Dora) March 21, 2022
Wie wir von Angehörigen erfahren haben, wurde unser Freund Boris Romantschenko, der die KZs #Buchenwald, #Peenemünde, #Dora und #BergenBelsen überlebt hatte, am vergangenen Freitag bei einem Bombenangriff auf sein Wohnhaus in #Charkiw getötet. Wir sind zutiefst bestürzt. pic.twitter.com/SOMAdpQn35
Uprchlická krize v Královéhradeckém kraji je v posledních dnech stabilizovaná. Nouzové ubytování v tělocvičnách a dalších zařízeních pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny zatím kraj aktivovat nemusel, řekl krajským zastupitelům hejtman Martin Červíček (ODS).
Egypt zafixoval ceny chleba, aby měl pod kontrolou zvyšující se ceny potravin zapříčiněné narušením dovozu obilí z válčící Ukrajiny a Ruska. Země patřila k největším dovozcům obilí. Import z Ruska a Ukrajiny tvořil loni 80 procent dovozu této základní komodity.
V Súdánu hrozí z téhož důvodu hlad a může jím trpět téměř každý druhý obyvatel, uvedl David Wright z organizace Save the Children. Ze súdánského dovozu obilí pochází až 87 procent z Ukrajiny a Ruska. Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala světové ceny obilí na rekordní sumy z roku 2008. Také tehdy to vedlo k rozšíření hladu, řekl Wright.
Od začátku konfliktu na Ukrajině zemřelo minimálně 925 civilistů, uvádí podle The Guardian Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Dalších 1496 lidí utrpělo zranění. Skutečné číslo zabitých civilistů bude pravděpodobně vyšší, protože úřad není schopen ověřit zprávy o obětech v několika těžce zasažených městech včetně Mariupolu.
V Rusku se zvedla poptávka po některých potravinách, především po cukru, píše BBC. Některé supermarkety proto omezily jeho prodej na dvě kila na osobu. V Přímořském kraji platí omezení také na nákup mouky, rýže, pohanky, těstovin, rostlinných olejů a dětské stravy.
Ruské úřady však jakékoliv problémy s nedostatkem cukru odmítají. "Když jeden zákazník naplní celý košík cukrem, ostatní to uvidí a začnou přemýšlet o vytváření zásob," vysvětluje zvýšený zájem Viktor Jevtukhov z ministerstva obchodu.
Garanční systém finančního trhu dnes nezahájí výplatu náhrad pohledávek z vkladů institucionálním klientům Sberbank CZ. Důvodem je to, že mu Sberbank CZ nedodala nezbytné podklady. Česká národní banka již 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko.
České nakladatelství Argo přestane vydávat romány ruského autora fantasy Sergeje Lukjaněnka. Rozhodlo se tak poté, co spisovatel podpořil ruskou invazi na Ukrajinu:
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá, že vláda ve středu rozhodne o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Šéf resortu připustil, že by se navrhovaná maximální částka devět tisíc korun na domácnost na měsíc mohla ještě zvýšit. Ministři o tom budou znovu jednat. Jurečka to v pondělí řekl novinářům. Na dotaz, zda by strop mohl činit třeba 12 tisíc korun měsíčně, ministr odpověděl, že by si to uměl představit.
Zpravodajka Aktuálně.cz v Bruselu:
EK potvrdila, že je v kontaktu s členskými státy a zjišťuje dostatek léků a dalšího materiálu pro případ chemického, biologického nebo jaderného útoku na území EU nebo v bezprostřední blízkosti. (Z cyklu Co by ještě před měsícem nebylo možné.) @RESPEKT_CZ @Aktualnecz @hospodarky
— Katerina Safarikova (@KacaSaf) March 21, 2022
Následky nočního bombardování kyjevského předměstí. Rusové zničili obchodní centrum, na místě je obrovský kráter. Při útoku zemřelo nejméně osm lidí.
Massive crater in front of the Retroville mall on the outskirts of Kyiv after a Russian strike. Parts of the complex completely destroyed. #Ukraine #Russia #CNN pic.twitter.com/9l6OgTKh6B
— Frederik Pleitgen (@fpleitgenCNN) March 21, 2022
Ruské jednotky rozehnaly střelbou demonstraci Ukrajinců v okupovaném městě Cherson na jihu země. Sociálními sítěmi kolují záběry zraněných.
Russian troops opened fire on a peaceful crowd in Kherson, where regular protests have gone on since they captured it. Also seem to have used flash-bang grenades. There are reports (and videos) of wounded civilians.
— max seddon (@maxseddon) March 21, 2022
via @unian pic.twitter.com/D0GkYmpIgH
Ve věci případného vyslání mírové mise Severoatlantické aliance (NATO) na Ukrajinu existují jisté detaily a specifika, které se musí ještě dořešit. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. Mírovou misi navíc nelze spustit při aktuálních tvrdých bojích.
V rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou se podařilo pokročit, avšak stále mezi nimi panují značné neshody, řekl izraelský premiér Naftali Bennett, když reagoval na nedělní projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k izraelským poslancům. Bennett řekl, že nesouhlasí s přirovnáním ruské invaze na Ukrajinu k holokaustu, ale že také chápe, v jak těžké situaci Zelenskyj je.
"Myslím si, že holokaust nelze přirovnat k ničemu jinému. Bylo to jedinečné dění v lidských dějinách, metodické a masové vyhlazení národa v plynových komorách. Nechtěl bych ale být v jeho (Zelenského) situaci. Jeho národ čelí velmi obtížné válce," řekl Bennett na konferenci pořádané zpravodajským serverem Ynet.
Potravinové banky získají desítky milionů korun na nákup potravin z evropských fondů. Distribuují nyní potravinovou pomoc uprchlíkům, kteří do Česka utekli před válkou na Ukrajině. Po jednání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) to řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Federace zastřešuje 15 potravinových bank.
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo 115 dětí, uvedla dnes agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinskou prokuraturu. Zranění podle ní utrpělo 148 nezletilých obyvatel země. Nejvíce dětských obětí ruské agrese ukrajinské úřady zaznamenaly v Kyjevské, Charkovské, Doněcké nebo Černihivské oblasti.
Moskevská burza postupně obnovuje obchodování přerušené válkou na Ukrajině. Obchoduje se zatím jen se státními dluhopisy, s akciemi ne.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak prohlásil, že Evropa se bez ruského plynu neobejde a zatím ho nemůže přestat odebírat.
Slovensko je podle premiéra Eduarda Hegera připraveno pomoci Česku s náporem ukrajinských uprchlíků, nyní je Slovensko pro běžence tranzitní zemí.
Rusko od začátku války ztratilo kolem 15 000 vojáků, 500 tanků a 100 letadel, uvedl ukrajinský generální štáb. Údaje nelze nezávisle ověřit.
Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou nijak významně nepokročily, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ten zároveň obvinil Kyjev, že jeho vyjednávači činí Rusku návrhy, které jsou pro Moskvu nepřijatelné. Ukrajinští představitelé dříve uvedli, že jsou ochotni vyjednávat, ale nebudou přistupovat na ruská ultimáta.
Kremelský mluvčí dal najevo, že je předčasné hovořit o možném setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Zelenskyj už dříve uvedl, že je připravený se svým ruským protějškem jednat.
"Abychom mohli hovořit o schůzce obou prezidentů, musí být splněny domácí úkoly. Musí se uskutečnit rozhovory a poté musí být schváleny jejich výsledky," řekl Peskov. Dodal, že "zatím nedošlo k žádnému významnému pokroku".
Ruska Ksenia Vaykhel žije v Česku devět let a živí se jako tatérka. Hned po ruském vpádu na Ukrajinu začala pořádat sbírky na pomoc zasažené zemi. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje strach, který panuje mezi Rusy žijícími v Česku v situaci, kdy jejich země razantně omezuje svobodu projevu:
Český premiér Petr Fiala uvedl, že se Vladimir Putin dopouští válečných zločinů.
Jak poslední dny postupuje ruská armáda na celé Ukrajině a u Kyjeva? Podívejte se na přehledné mapy.
Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině prošlo od jeho otevření do půlnoci 7375 uprchlíků před válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Nouzové ubytování v tělocvičně na vysokoškolských kolejích se zatím nevyužilo. Řekl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Kvůli migraci z Ukrajiny je podle plicních lékařů potřeba zvýšit zásoby vakcín, testů a léků na tuberkulózu. S příchodem uprchlíků do Česka očekávají nárůst počtu pacientů. V tiskové zprávě o tom informovala Česká pneumologická a ftizeologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Ukrajina má čtvrtý nejvyšší počet případů tuberkulózy v Evropě. V roce 2020 jich bylo přes 17 tisíc, v Česku 374.
Ukrajina a Rusko se dnes dohodly na zřízení osmi humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z ukrajinských měst, žádný z nich se ale netýká oblékaného Mariupolu, uvedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Pokusy o zásobování Mariupolu humanitární pomocí jsou podle ní i nadále neúspěšné, informovala agentura Reuters.
Ve videu zveřejněném na Facebooku Vereščuková vyjmenovává jednotlivé koridory, jejich trasy a místa, odkud dnes ráno vyjely nebo vyjedou. Evakuace se týká Doněcké a Luhanské oblasti a okolí Kyjeva. Vicepremiérka také zmiňuje, kde je cestou možné dočerpat pohonné hmoty.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyhlásil další zákaz vycházení. Trvat bude od pondělních 20:00 do středečních 7:00 místního času, píše agentura Reuters.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Podle gubernátora Záporožské oblasti ruští vojáci ostřelovali dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet s evakuovanými civilisty humanitárním koridorem z obklíčeného města.
V takřka kompletně zničeném Mariupolu nefungují dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků.
Ruské válečné lodě ostřelovaly obytné budovy v přístavním městě Oděsa. Oběti hlášeny zatím nejsou, informuje deník Kyiv Independent.
⚡️Russian warships shell residential buildings in Odesa.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 21, 2022
According to Serhiy Bratchuk, spokesman for the Odesa Oblast Military Administration, several buildings were damaged. No casualties have been reported yet.
Rusko se v ukrajinském Mariupolu dopouští masivních válečných zločinů a Evropská unie bude jednat o dalších sankcích, tentokrát cílených na ruský ropný průmysl. Před jednáním ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
"Rusko se skutečně dopouští mnoha válečných zločinů. To, co se děje v Mariupolu, je masivní válečný zločin. Ničí všechno, bombarduje a zabíjí všechny, bez rozdílů," řekl Borrell novinářům krátce před ministerským jednáním. Možné ruské válečné zločiny či zločiny proti lidskosti již začal přímo na Ukrajině vyšetřovat Mezinárodní trestní soud.
Přečtěte si denní souhrn britského ministerstva obrany:
Noční útoky na severu Kyjeva zničily obchodní centrum, ruská vojska ale nepostoupila ➡ https://t.co/v0n5bJmht6 pic.twitter.com/dXm0XOywAY
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) March 21, 2022
Brno otevřelo pro ukrajinské děti budovu s 11 třídami s 300 místy. Dalších až 1100 míst je v dalších školách.
Moskva tvrdí, že střelami s plochou dráhou letu zasáhla výcvikové středisko v Rivnenské oblasti na západě Ukrajiny. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS prohlásil, že při úderu bylo "zlikvidováno přes 80 žoldnéřů a nacionalistů".
Ukrajinské úřady dříve uvedly, že u vojenského výcvikového střediska v Rivnenské oblasti dopadlo několik ruských raket. Agentura Ukrinform později s odvoláním na starostu města Rivne informovala, že při raketových útocích ruských vojsk v oblasti bylo zraněno několik lidí, jejich počet zatím neupřesnila.
Video ukazuje následky ostřelování v kyjevské čtvrti, kde stálo nákupní centrum.
Středočeská centra pomoci ukrajinským uprchlíkům v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami v neděli odbavila 401 lidí. Je to o 109 méně než v sobotu a o 136 méně než ve stejný den před týdnem. Pracovníkům center se podařilo zajistit ubytování pro 96 běženců.
Česko v neděli vydalo 4604 speciálních víz pro Ukrajince, celkem je dostalo přes 205 tisíc lidí. Na cizinecké policii se nahlásilo 110 tisíc lidí.
"Západ Putina ničím neohrožuje, Ukrajina válčí za svobodu celého světa. Ukázala, že když bude mít zbraně, tak NATO nepotřebuje. Je to jediný bojeschopný a na bojovou situaci mentálně naladěný národ, ostatní jsou naladěni na plážovou dovolenou," říká publicista Jefim Fištejn, který pochází z Kyjeva. "Jsem pyšný na národ, který je z úplně jiného těsta. Zaskočilo to Putina i Západ," dodává.
Podle gubernátora Sumské oblasti se podařilo zastavit únik amoniaku z továrny zasažené ruským bombardováním. Civilní obyvatelstvo není v ohrožení.
The accident on ammonia emissions in #Sumy is liquidated after #Russian shelling on chemical plant caused gas leak.#StopRussianAggression pic.twitter.com/QF2ee0gRyZ
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 21, 2022
Při bombardování obchodního centra v severní části Kyjeva zemřelo šest lidí. Uvedla to agentura AFP, která má na místě zpravodaje. Bombardování v noci na pondělí zcela zničilo jižní křídlo nákupního střediska a záchranáři stále prohledávají trosky budovy. Jednoho muže se jim podařilo zachránit. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události dříve informovala o čtyřech obětech ruského ostřelování Podilské čtvrti, kde se středisko nachází.
Slovinsko brzy vrátí zpět do Kyjeva svého diplomatického zástupce a jeho tým. Na Twitteru to oznámil slovinský premiér Janez Janša, který zdůraznil, že všichni diplomaté, kteří se do ukrajinské metropole vrátí, budou dobrovolníci. Podle Janši Slovinsko také usiluje o to, aby svého zástupce do Kyjeva vyslala i Evropská unie.
"Ukrajina potřebuje přímou diplomatickou podporu, aby co nejdříve skončila agrese a přišel mír," napsal Janša. Slovinský velvyslanec v Kyjevě Tomaž Mencin a jeho personál se po útoku Ruska na Ukrajinu z Kyjeva stáhli podobně jako diplomaté řady dalších zemí a velvyslanectví je v současnosti neobsazené.
Slovenia @vladaRS will send its diplomats back to #Kyiv soon. They are volunteers. We are working to make #EU do the same. 🇺🇦needs direct diplomatic support. @SLOinUKR @ukraineoffice @Kabmin_UA_e @ua_parliament @ZelenskyyUa @Denys_Shmyhal #defendUkraine @KyivPost @visegrad24
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 20, 2022
Aktuálně.cz přináší přehled odkazů na sbírky, kam lze nadále přispívat, či míst, kde nabídnout dobrovolnickou pomoc:
Spojené státy nevyšlou své vojáky na území Ukrajiny ani v rámci případné mírové mise NATO, budou ale podporovat a bránit jiné země aliance, pokud se ocitnou pod útokem. V nedělním rozhovoru s televizí CNN to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Odmítla rovněž, že by se prezident Spojených států Joe Biden při své plánované cestě do Evropy tento týden chystal na návštěvu Kyjeva.
Polsko chce na čtvrtečním summitu NATO formálně požádat o vyslání mírové mise na Ukrajinu a Thomasová-Greenfieldová tak odpovídala na otázku, zda by USA takovou iniciativu podpořily. "Prezident (Biden) jasně říká, že nevyšle americká vojska na Ukrajinu. Nechceme to vyhrotit do války se Spojenými státy," řekla diplomatka.
"Budeme ale podporovat naše spojence v NATO. Jak víte, máme jednotky v zemích NATO a prezident jasně řekl, že pokud by byl útok na jakéhokoliv našeho spojence v NATO, tak podle článku pět budeme tyto země podporovat a bránit," dodala s odvoláním na ustanovení smlouvy o Severoatlantické alianci, podle nějž je útok na jednoho ze členů útokem na všechny.
V mírových časech byl stavebním inženýrem, který žil s rodinou v ukrajinské Oděse, svém rodném městě. Padesátník Sergej Sarafaňjuk po ruské invazi vstoupil jako dobrovolník do místní domobrany. Spolu s vojáky z ukrajinské armády se připravuje na útok okupantů:
Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva informoval, že od začátku konfliktu zahynulo nejméně 902 civilistů. Dalších 1459 jich bylo zraněno. Podle úřadu je ale bilance mrtvých a zraněných výrazně vyšší, protože předání informací z oblastí, kde jsou intenzivní boje, se zpožďuje. "Většina zaznamenaných civilních ztrát byla způsobena výbušnými zbraněmi s rozsáhlou plochou zásahu," uvedl úřad.
Stamilionové majetky prominentů režimu Vladimira Putina v Česku zmapovaly Aktuálně.cz a Hospodářské noviny:
Následky útoků ruské armády na obchodní centrum na severu Kyjeva:
Aftermath of the attack in Kyiv. pic.twitter.com/cJTjZp0BqC
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) March 21, 2022
Britské tajné služby potvrzují zprávy o nočních těžkých bojích na severu Kyjeva. Město podle nich zůstává hlavním cílem ruské armády, i když se jí nedaří v postupu na město pokročit a její jednotky zůstávají stále asi 25 kilometrů od kyjevského centra.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 21 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 21, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/o31FnBRw3w
🇺🇦 #StandWithUkraine pic.twitter.com/reAkTEnHFj
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Kapitulace sil bránících ukrajinský obléhaný Mariupol před útoky ruské armády nepřichází podle Ukrajiny v úvahu. Ke složení zbraní v neděli vybídla ruská strana.
Podle informací České televize se chce Česko nad rámec evropských sankcí zaměřit na ruské oligarchy a podnikatele, s mapováním majetků mají pomoci tajné služby a policejní specialisté.
Pražské centrum pomoci Ukrajincům v neděli odbavilo 1400 lidí, o tisíc méně než před týdnem. Od začátku invaze pomohlo více než 49 tisícům uprchlíkům.
Z chemického závodu na kraji města Sumy na severovýchodě Ukrajiny unikl následkem ostřelování ruských sil amoniak a zasáhl oblast v okruhu asi 2,5 kilometru. Sumám zatím díky směru větru nebezpečí nehrozí, v ohrožení je ale vesnice Novoselycja, uvedl na sociálních sítích gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj.
Amoniak, bezbarvý, štiplavý a jedovatý plyn, který je ve vysokých koncentracích smrtelný, unikl ze závodu Sumychimprom. Na místě zasahují pracovníci závodu i státní služby pro řešení mimořádných událostí.
Ruské ostřelování Podilské čtvrti v severozápadní části Kyjeva v neděli večer si vyžádalo nejméně čtyři oběti a zranění jedné další osoby, oznámila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události.
Hasiči likvidují požár, který způsobilo ostřelování v místním obchodním centru. Na parkovišti centra vzplály automobily, plameny zachvátily i dvě patra budovy.
Americký prezident Joe Biden v pátek navštíví Varšavu, kde bude jednat o mezinárodní reakci na humanitární krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.
Do Varšavy se Biden přesune poté, co se ve čtvrtek setká v Bruselu se zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie a zemí G7. Ve Varšavě má Biden na programu schůzku s polským prezidentem Andrzejem Dudou.
Ruský generál Michail Mizincev sdělil, že těm, kdo dnes složí zbraně, bude zajištěn bezpečný odchod do oblastí ovládaných Kyjevem. Podle Mizinceva budou humanitární koridory z města otevřeny od 10:00 moskevského času (8:00 SEČ).
Z Rusy obléhaného Mariupolu se sice v neděli podařilo evakuovat 3985 lidí, ve městě ale dál zůstává většina z jeho přibližně 400 tisíc obyvatel. Nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků. Město na pobřeží Azovského moře čelí intenzivnímu bombardování.
Kapitulace sil bránících ukrajinský Mariupol před útoky ruské armády nepřichází v úvahu, sdělila vicepremiérka země Iryna Vereščuková zpravodajskému portálu Ukrajinska pravda.
Ke složení zbraní vybídla obránce přístavního města na jihovýchodě Ukrajiny ruská strana. Vereščkuková naopak vyzvala ruské vojáky, aby bez dalších odkladů otevřeli humanitární koridor, který by umožnil evakuaci civilistů ze města.
"O žádné kapitulaci a složení zbraní nemůže jít řeč. Už jsme to dali ruské straně vědět," zdůraznila vicepremiérka Vereščuková.
O proměně evropské obranné strategie pod vlivem ruské invaze na Ukrajinu budou dnes v Bruselu hovořit ministři zahraničí a obrany zemí Evropské unie.
Bavit se budou o zvýšení armádních rozpočtů a rozšíření společných nákupů zbraní a vojenského vybavení, stejně jako o možnosti zřídit unijní síly rychlého nasazení. Projednávat budou také návrh na další financování zbraní pro Kyjev z unijních fondů.
Uprchlíci z Ukrajiny mohou ode dneška žádat o novou humanitární dávku pět tisíc korun. Nárok na ni mají všichni, kteří po příchodu do Česka dostanou vízum ke strpění. S ním mohou od toho týdne v Česku také pracovat bez pracovního povolení. Počítá s tím zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků z Ukrajiny, který začíná platit.
Norma je součástí balíčku zvaného lex Ukrajina. Jednotlivé zákony upravují udělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociálního zajištění či přístupu ke zdravotní péči, vzdělávání a sociálním službám.
Ruské ostřelování, které večer zasáhlo rezidenční oblasti a obchodní centrum v kyjevské historické čtvrti Podil, si vyžádalo nejméně jednu oběť, uvedl na twitteru starosta města Vitalij Kličko. Starosta upřesnil, že záchranné složky bojují s rozsáhlým požárem obchodního centra.
Kličko sdělil, že ve čtvrti bylo slyšet několik výbuchů. Kromě nákupního centra bylo podle něj zasaženo i několik domů.
"Všechny složky - záchranáři, zdravotníci a policie jsou na místě. Informace se upřesňují," napsal na twitteru starosta.
Ukrajinský Mariupol se zařadil mezi města, která zcela zničila válka. Po návratu do vlasti to dnes uvedl řecký generální konzul, píše Reuters.
Americká herečka ukrajinského původu Mila Kunis a její manžel Ashton Kutcher už vybrali více než 35 milionu dolarů (skoro 800 milionů korun) na Ukrajinu. Prezident Volodomyr Zelenskyj jim za to osobně poděkoval.
.@aplusk & Mila Kunis were among the first to respond to our grief. They have already raised $35 million & are sending it to @flexport & @Airbnb to help 🇺🇦 refugees. Grateful for their support. Impressed by their determination. They inspire the world. #StandWithUkraine pic.twitter.com/paa0TjJseu
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 20, 2022
Někteří zástupci ruských politických a obchodních elit údajně zvažují svržení prezidenta Vladimira Putina, aby mohly být znovu obnoveny vztahy Moskvy se západními zeměmi. S odvoláním na tvrzení ukrajinských zpravodajských služeb to uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Putinovým nástupcem by se měl stát současný šéf Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexander Bortnikov. Informaci, kterou přinesl ukrajinský deník Kyiv Independent, nebylo možné nezávisle ověřit. Reakce Ruska rovněž není známa.
Z Rusy obléhané města Mariupol se dnes podařilo evakuovat 3985 lidí, kteří zamířili do Záporoží. Ukrajinská vláda plánuje k městu v pondělí vyslat téměř 50 autobusů, které se budou podílet na dalších evakuacích. Zda tento krok nějak souvisí s ruskou výzvou, aby s ukrajinští bojovníci v Mariupolu vzdali, složili zbraně a odešli z města, nebylo jasné.
Rusko dnes vyzvalo ukrajinské síly bojující v Mariupolu, aby se vzdaly. Těm, kdo složí zbraně, bude zajištěn bezpečný odchod do oblastí ovládaných Kyjevem, uvedl ruský generál Michail Mizincev. Své rozhodnutí, zda se vzdají, mají "nacionalisté", jak je Moskva nazývá, oznámit do pondělních ranních hodin. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruská státní média.
Z ukrajinských měst se dnes podařilo prostřednictvím humanitárních koridorů evakuovat 7295 lidí. Je to více než v sobotu, kdy bylo evakuovaných 6623.
Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonátu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému slíbil, že Británie navýší vojenskou, ekonomickou a diplomatickou pomoc Ukrajině. Předseda britské vlády o tom informoval na svém twitteru.
Podle zpráv na ruských sociálních sítích, ze kterých citovala západní média i ruská agentura Interfax, při bojích u Mariupolu zahynul i jeden z ruských velitelů Černomořské flotily Andrej Palij.
Pro ubytování uprchlíků před válkou na Ukrajině připravuje Liberecký kraj budovu bývalého internátu v Zeyerově ulici v Liberci. Budova je od roku 2017 prázdná a kraj v ní na základě dohody s městem plánuje vybudovat školu pro handicapované. V době koronaviru posloužil objekt k ubytování lidí bez domova, u nichž testy prokázaly koronavirus a bylo třeba je izolovat. Teď by tam dočasný domov mohlo najít až 200 uprchlíků, uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Bývalý internát v liberecké Zeyerově ulici měníme na nový domov pro ukrajinské uprchlíky. Dnes nám jablonecká společnost Atrea přivezla darem 200 kusů prostěradel, dek, povlečení, přikrývek a polštářů. Díky! #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/bOfnyFNpSP
— Martin Půta (@MartinPuta) March 20, 2022
Záchranáři dnes vyjížděli do uprchlického centra v Dobřichovicích u Prahy k většímu výskytu vážnějších respiračních onemocnění, zejména u malých dětí. Lékař na místě ošetřil 15 pacientů z Ukrajiny. Dvě děti a ženu zdravotníci převezli do motolské nemocnice, protože potřebovaly další vyšetření a péči. Podle lékaře šlo nejspíš o zanedbané nachlazení po náročné cestě, na covid-19 to nevypadalo, řekla ČTK mluvčí Záchranné služby Asociace samaritánů České republiky Petra Homolová.
Mapa území, kde se v současnosti pohybují ruské jednotky a které mají pod kontrolou.
Here is the latest control-of-terrain #map of the #Russian invasion of #Ukraine from @TheStudyofWar and @criticalthreats pic.twitter.com/VTgA2ymMid
— ISW (@TheStudyofWar) March 20, 2022
Podle informací České televize se chce Česko nad rámec evropských sankcí zaměřit na ruské oligarchy a podnikatele, s mapováním majetků mají pomoci tajné služby a policejní specialisté. Aktuálně se podle ČT zabývají projektem luxusních bytových domů a golfového hřiště Oaks Prague v Nebřenicích v okrese Praha-východ. Do projektu podle ČT investovali přes firmy na Kypru a Britských Panenských ostrovech ocelářští magnáti Alexander Abramov a Aleksandr Frolov.
Ostřelování během víkendu pokračovalo i v Kyjevě. Poškodilo i desetipatrový dům na severozápadě metropole, při útoku utrpělo zranění pět lidí, uvedl starosta Vitalij Kličko. Nedaleko budovy se nacházela i školka, "naštěstí tam nejsou žádné oběti", dodal Kličko.
#Ukraine️ - A member of the Ukrainian Territorial Defence Forces stands guard at a checkpoint in Kyiv.
— AFP Photo (@AFPphoto) March 20, 2022
📸 Fadel Senna #AFP pic.twitter.com/Z9GQEYuYhH
Ve městě Cherson obsazeném ruskou armádou se dnes vydaly do ulic desítky protestujících, uvedla agentura Reuters s odvoláním na videozáběry, které obdržela. Někteří z demonstrantů drželi v rukou ukrajinské vlajky a na adresu Rusů vykřikovali hesla jako "Jděte domů".
Úřady dalšího obleženého města Charkova na východě Ukrajiny uvedly, že při ruském ostřelování bylo v noci na dnešek zabito nejméně pět civilistů, včetně devítiletého chlapce.
Na Ukrajině bylo dnes plánováno otevření sedmi humanitárních koridorů, jimiž měli být evakuováni civilisté z měst ostřelovaných ruskou armádou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou vicepremiérku Irynu Vereščukovou. Kolik lidí se dnes podařilo evakuovat, zatím není jasné. Úřady obleženého Mariupolu ale obvinily ruskou armádu, že násilím část civilistů odváží do Ruska. Obléhané město Mariupol zažívá nejintenzivnější bombardování od začátku invaze. Ve městě uvázla většina z asi 400 tisíc obyvatel, nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve videoprojevu k izraelskému parlamentu tázal, proč Izrael není ochoten dodat Ukrajině protiraketový systém a proč nezavedl proti Rusku tvrdé sankce. Ruský útok na Ukrajinu Zelenskyj přirovnal k nacistickému plánu vyhladit Židy.
"Všichni vědí, že vaše protiraketové systémy jsou nejlepší.... a že rozhodně můžete pomoci našim lidem, zachránit životy Ukrajinců, ukrajinských Židů," řekl Zelenskyj k neochotě Izraele prodat Ukrajině obranný systém Iron Dome.
Ruská novinářka a televizní produkční Marina Ovsjannikovová, která v pondělí s protiválečným transparentem vtrhla do hlavního vysílání ruské státní televize, vyzvala své spoluobčany, aby odsoudili ruskou invazi na Ukrajině. Ovsjannikovová to uvedla v rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News. Rusové podle ní chování ruských bezpečnostních složek na Ukrajině nepodporují.
"Je to Putinova válka, není to válka ruského lidu," prohlásila novinářka. Rusko se podle ní nyní nachází ve velmi "temném a obtížném období". "Každý, kdo má nějaký názor a chce. aby byl vyslyšen, to ale musí udělat. To je velmi důležité," vyzvala spoluobčany.
V asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny na brněnském výstavišti akutně chybí hygienické pomůcky pro děti i dospělé. Jde například o šampony, sprchové gely, zubní pasty a kartáčky nebo potřeby na holení. Hasiči i krajský úřad se obrátili s prosbou o pomoc na veřejnost. Dárci mohou hygienické pomůcky nosit na výstaviště do pavilonu B k servisnímu vchodu číslo 2, informoval Zbyněk Vičar z krajského úřadu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ke Knesetu kritizoval Izrael za to, že nezavedl sankce proti Rusku a neposkytl Ukrajině zbraně.
Tisíce lidí v několika německých městech dnes opět protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. V Berlíně, kde se konalo hudební shromáždění na podporu Ukrajinců, bylo v poledne na 8000 protestujících, v Hamburku kolem 3000 a ve Frankfurtu nad Mohanem až 700. Uvedla to agentura DPA, podle které na koncertě v německé metropoli vystoupila i manželka kyjevského starosty a bývalého profesionálního boxera Vitalije Klička.
V libanonském hlavním městě Bejrútu dnes před pobočkou OSN demonstrovaly desítky lidí na podporu Ruska ve válce na Ukrajině, píše agentura AP. Demonstranti tvrdí, že Moskva vyslala vojáky na Ukrajinu pouze, aby chránila rusky mluvící obyvatele, kteří osm let čelí útokům. Shromáždění se podle AP zúčastnilo zhruba 150 Libanonců, Syřanů a Rusů.
V Londýně se demonstruje na podporu Ukrajiny.
In Trafalgar Square, #London, #UK, several thousand people are at a #protest rally in support of #Ukraine: pic.twitter.com/TmgFsyPSdE
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) March 20, 2022
Kvůli ničivé válce na Ukrajině již muselo opustit své domovy deset milionů lidí, což je čtvrtina ukrajinské populace, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Jsou mezi nimi jak vnitřní uprchlíci, tak i lidé, kteří před boji a násilnostmi utekli do zahraničí.
"Ti, kteří vedou válku, kdekoli na světě, jsou odpovědní i za utrpení způsobené civilistům, kteří jsou nuceni opustit své domovy. Válka na Ukrajině je tak ničivá, že už muselo utéci deset milionů lidí. Zůstali vysídlení uvnitř země, nebo uprchli do ciziny," uvedl Filippo Grandi.
Among the responsibilities of those who wage war, everywhere in the world, is the suffering inflicted on civilians who are forced to flee their homes.
— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) March 20, 2022
The war in Ukraine is so devastating that 10 million have fled — either displaced inside the country, or as refugees abroad.
Nová malba v pražských Nuslích upozorňuje na ukrajinské děti, které se staly obětí války.
Z malby ukrajinské dívky v pražských Nuslích se stává slušný magnet pic.twitter.com/PlP2tdXKn3
— Filip Nerad (@FilipNerad) March 20, 2022
Váleční uprchlíci z Ukrajiny budou moci od příštího týdne pracovat v Česku bez pracovního povolení. S vízem ke strpění se mohou o místo ucházet volně, firmy je budou moci přijmout na jakoukoliv pozici. Příchozí budou moci získat také novou humanitární dávku 5000 korun na zajištění potřeb a základního vybavení pro začátek života v ČR. Počítá s tím takzvaný lex Ukrajina, který začíná platit.
Hnutí ANO prodloužení nouzového stavu blokovat nebude, po vládě ale chce krátkodobý a střednědobý plán řešení uprchlické krize. Na dotaz ČTK to napsala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. "Nechceme politikařit a nahánět laciné body, jako to dělala vláda v době, kdy ještě byla opozicí. Na druhou stranu ale očekáváme, že po tak dlouhé době bude mít vláda již nějakou jasnou strategii, anebo alespoň představu, jak chce situaci řešit," uvedla.
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od příštího týdne v ČR pracovat bez povolení a získat novou humanitární dávku. Počítá s tím zákon, který začíná platit.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připravený jednat s Vladimirem Putinem. Jestli ale vyjednávání selžou, může to znamenat třetí světovou válku, varoval.
Mezinárodní fotbalová federace FIFA věnuje Ukrajině jeden milion dolarů (zhruba 22,5 milionu korun) na pomoc po vpádu ruských vojsk. Na ukrajinský svaz už mezitím dorazila první zásilka humanitární pomoci FIFA.
Nejdůležitější zprávy posledních hodin:
Kvůli ničivé válce na Ukrajině již muselo opustit své domovy deset milionů lidí, uvedl dnes na Twitteru vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Jsou mezi nimi jak vnitřní uprchlíci, tak i lidé, kteří před boji a násilnostmi utekli do zahraničí.
"Ti, kteří vedou válku, kdekoli na světě, jsou odpovědní i za utrpení způsobené civilistům, kteří jsou nuceni opustit své domovy. Válka na Ukrajině je tak ničivá, že už muselo utéci deset milionů lidí. Zůstali vysídlení uvnitř země, nebo uprchli do ciziny," uvedl Filippo Grandi.
Před invazí žilo na Ukrajině včetně Krymu asi 44 milionů lidí. Největšímu náporu uprchlíků čelí Polsko, velké množství Ukrajinců ale dorazilo i na Slovensko či do České republiky.
V Chersonu na jihu Ukrajiny, okupovaném ruskou armádou, vycházejí lidé každý den do ulic s ukrajinskými vlajkami.
#Kherson continues to protest against occupation. Everyday people go out and protest. Plans for any “Kherson peoples republic” were destroyed by brave local civilians. Video from @ukrpravda_news pic.twitter.com/tB57Xiod8k
— Maria Zolkina (@Mariia_Zolkina) March 20, 2022
Poradce ukrajinského prezidenta Olexij Arestovič prohlásil, že frontové linie na Ukrajině zamrzly a prakticky se nehýbou. Rusko podle něj nemá sílu na další pozemní postup.
Papež František dnes označil ruskou invazi na Ukrajinu za neopodstatněný a nesmyslný masakr. Světové lídry požádal, aby "tuto odpornou válku" zastavili, informovala agentura Reuters. "Násilná agrese proti Ukrajině bohužel nepolevuje. Tento týden opět padaly rakety a bomby na staré lidi, děti a těhotné matky," uvedl papež při svém pravidelném týdenním požehnání poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
"Neexistuje pro to žádné ospravedlnění," řekl František ve zjevné narážce na Kreml, který svou vojenskou invazi na Ukrajinu obhajuje potřebou sousední zemi demilitarizovat, "denacifikovat" a zabránit údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si umí představit, že by vyslání mírové mise Severoatlantické aliance (NATO) na Ukrajinu po ruské invazi mohlo mít smysl. Musí být ale řádně právně definovaná, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala podporuje spíše mírovou misi, kterou by vedla Organizace spojených národů (OSN).
Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu ke zvládání přílivu uprchlíků. V diskusním pořadu televize CNN Prima News to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) je nouzový stav v současné situaci nutný. Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů 4. března.
Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v nově publikovaném rozhovoru vyjádřil názor, že pozice Ruska a Ukrajiny ve vyjednáváních spojených s probíhající válkou se v jistých důležitých ohledech přiblížily. Podle agentury Reuters také uvedl, že Turecko vidí možnost uzavření příměří, nenastane-li obrat v trendu rozhovorů. Jednání na nejvyšší úrovni, po nichž volá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se zatím podle informací západních médií nerýsují.
Návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) není realistický. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nemyslím, že by měl šanci, uvedl. Čtyři balíčky sankcí EU proti Rusku podle něj fungují, pátý se připravuje.
O maximální částce, kterou bude stát dávat domácnostem při ubytování uprchlíků, vláda ještě bude příští týden jednat. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát podle dosavadních návrhů ministerstva práce a sociálních věcí na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně.
"Podle některých je problém zastropování na 9000 korun, na druhou stranu si nemůžeme dovolit dát takový výdaj, který by zase umožnil kšeftování s chudobou," řekl Rakušan. Možnost vidí například v rozlišení toho, zda je ubytování skutečně v rodině, nebo ve volné nemovitosti v soukromých rukou. Materiál by vláda měla schvalovat příští týden.
V případě, že z Ukrajiny uprchne například deset milionů lidí, bude nutné hledat řešení na úrovni Evropské unie, řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Nevyloučil, že vzniknou uprchlické tábory.
Ukrajinská vláda obvinila ruské vojáky, že některé obyvatele Mariupolu zatýkají a převážejí přes hranici do Ruska.
Na Slovensko přicházejí první jednotky ze zemí NATO, které mají na starosti rozmístění systému protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to ministr obrany Jaroslav Naď.
Na Ukrajině je dnes plánováno otevření sedmi humanitárních koridorů, jimiž by měli být evakuováni civilisté z měst ostřelovaných ruskou armádou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou vicepremiérku Irynu Vereščukovou. Úřady obleženého Mariupolu ale obvinily ruskou armádu, že násilím část civilistů odváží do Ruska.
Generální štáb ukrajinské armády v noci na dnešek oznámil, že situace na bojišti se za poslední den příliš nezměnila. Rusové podle něj připravují útok na Kyjev. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že od sobotního večera Rusko vypálilo na ukrajinské vojenské cíle řízené střely Kalibr a znovu také použilo hypersonické střely Kinžal.
Počet lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajinu, kteří dostali v České republice speciální víza, překročil 200 tisíc. V sobotu jich ministerstvo vnitra vydalo 5427, celkem je od začátku války dostalo 200 852 lidí. Úřad dnes údaje zveřejnil na Twitteru. Na cizinecké policii, kde mají lidé 30 dnů na nahlášení od příjezdu do Česka, se zaregistrovalo 107 797 lidí. V sobotu jich bylo 2139.
Poslanci by na své nadcházející březnové schůzi měli projednat daňové úlevy při pomoci Ukrajině a také schvalovat vyslání až 650 vojáků na Slovensko, z nichž většina bude působit v mnohonárodní jednotce NATO pod českým velením. Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit v pátek 8. dubna.
Daňová novela zavede zejména možnost odpočtu darů poskytnutých přímo Ukrajině nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Nově by také měli mít možnost odečtu od základu daně i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů v Česku tvoří aspoň 90 procent zdanitelných příjmů.
Cílem vyslání českých vojáků na Slovensko je posílení obrany východního křídla Severoatlantické aliance v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Menší část vojáků pak má na Slovensku pomáhat se zvládáním migrační vlny z Ukrajiny. Senát už misi schválil. Má trvat do poloviny příštího roku a stát zhruba 540 milionů korun.
Ruská armáda v sobotu bombardovala uměleckou školu v obléhaném ukrajinském městě Mariupol, v níž se ukrývalo na 400 lidí. Podle agentur Reuters a AP to dnes oznámila rada města.
Počet mrtvých a zraněných při útoku není zatím známý, městská rada ale uvedla, že budova školy byla zničena a pod troskami jsou oběti. Mezi lidmi, kteří se v budově ukrývali, byli podle rady i starci, ženy a děti. Agentura Reuters poznamenala, že informaci nemohla ověřit z nezávislých zdrojů.
Přístavní město Mariupol, kde zůstává uvězněno na 400 tisíc lidí, čelí těžkému bombardování; podle ukrajinské ombudsmanky bylo ve městě poškozeno či zničeno 70 procent domů. Terčem útoku se tento týden stalo i mariupolské divadlo, kde bylo podle místních úřadů v době útoku v krytu přes tisíc lidí. Osud většiny z nich je neznámý, 130 osob se podařilo zachránit.
Pracovníci běloruských drah blíže neupřesněným způsobem přerušili železniční spojení mezi Běloruskem a Ukrajinou. Uvedl to v sobotu šéf ukrajinských železnic Oleksandr Kamyšin, podle nějž ruská armáda touto cestou již nebude moci dovážet na Ukrajinu posily a vybavení. Informovala o tom agentura Unian.
Kamyšin řekl, že dříve apeloval na běloruské železničáře, aby "neplnili zločinné příkazy" a nenechávali jezdit ruské vojenské vlaky na Ukrajinu. "Dnes (v sobotu) mohu říct, že neexistuje železniční spojení mezi Běloruskem a Ukrajinou," dodal s tím, že je pracovníkům běloruských železnic vděčný. Podrobnosti sdělit nechtěl.
O přerušení spojení mezi Běloruskem a Ukrajinou informoval také poradce běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské Franak Viačorka. "Hrdinové! Běloruští železničáři narušili železniční spojení s Ukrajinou tak, aby se vlaky s ruským vybavením nemohly přesouvat na Ukrajinu," napsal na Twitteru.
Prezident Volodymyr Zelenskyj dále uvedl, že dlouhé kolony ruských vojsk, které se v uplynulých dnech valily na hlavní město Kyjev, byly zastaveny na předměstích. Frontové linie jsou podle něj doslova "posety mrtvolami ruských vojáků", které nikdo neodnáší. "Chci se zeptat občanů Ruska: co s vámi za ta léta udělali, že jste si přestali všímat svých ztrát?" citoval prezidenta deník Ukrajinska pravda.
Kyjev tvrdí, že od počátku ruské invaze na Ukrajinu zahynulo na 14 400 ruských vojáků. Čísla jsou patrně nadsazená a jak poznamenala americká televize CNN, není je možné nezávisle ověřit. Spojené státy podle stanice vyčíslily dosavadní bilanci ruských ztrát na 3000 až 10 000 armádních příslušníků.
Ruské obléhání ukrajinského přístavního města Mariupol je válečný zločin, který se bude připomínat po staletí, řekl dnes ve svém pravidelném nočním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AP také uvedl, že jinde na frontě mají Rusové velké množství padlých, jejichž těla nikdo nepohřbívá.
Podle místních úřadů je ve městě na březích Azovského moře již více než dva týdny uvězněno přibližně 400 tisíc lidí, kteří se zde ukrývají před těžkým bombardováním. Záchranáři stále pátrají po možných přeživších v mariupolském divadle, které bylo ve středu takřka srovnáno se zemí pravděpodobně ruským náletem. Moskva popírá, že by divadlo zasáhla nebo že by se zaměřovala na civilisty.
Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany zakázala činnost stran s vazbami na Rusko, uvedl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. Opatření bude platit po dobu válečného stavu. "Činnost politiků směřující k rozkolu nebo kolaboraci nebude úspěšná a dočkají se tvrdé odpovědi," citoval list Ukrajinska pravda z videozprávy prezidenta.
Zelenskyj ministerstvu spravedlnosti nařídil, aby rozhodnutí bezpečnostní rady neprodleně uvedlo do praxe. Zákaz se týká parlamentních stran Opoziční platforma a Opoziční blok, jakož i devíti dalších mimoparlamentních uskupení. Agentura DPA tyto strany označuje za euroskeptické, antiliberální či proruské.
Ve Varšavě dnes tisíce ukrajinských uprchlíků čekaly v dlouhých frontách, aby získaly průkazy, které jim alespoň prozatím umožní částečný návrat k normálnímu životu. Už dopoledne ale bylo mnohým řečeno, aby přišli jindy. Úřady sice proces zjednodušily, ale vzhledem k obrovskému zájmu nebylo možné vyřídit žádosti všech čekajících, uvedla agentura AP.
Uprchlíci se postavili do fronty před varšavským Národním stadionem ještě před východem slunce, aby získali číslo PESEL, obdobu českého rodného čísla. To jim na příštích 18 měsíců umožní v Polsku bydlet, pracovat nebo chodit do školy, dostávat lékařskou péči a pobírat sociální dávky.
Od začátku invaze na Ukrajině zahynulo téměř 14 400 ruských vojáků, tvrdí ukrajinské ministerstvo zahraničí. Rusové také přišli o tisíce kusů vojenské techniky a vybavení, konkrétně o 95 letadel, 115 vrtulníků, 1470 obrněných vozidel nebo 466 tanků, uvedla dnes na svém twitterovém účtu ukrajinská diplomacie. Čísla jsou patrně nadsazená a jak poznamenala americká televize CNN, údaje není možné nezávisle ověřit. Podobné informace z Ruska přicházejí jen velmi zřídka a ruské úřady nezveřejňují ani podrobnosti o bojových ztrátách.
Papež František dnes překvapil svou návštěvou 19 ukrajinských dětí, které utekly před boji ve své zemi a nyní se o ně starají v dětské nemocnici Bambino Gesù v Římě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Vatikánu se v římské nemocnici od začátku války léčilo už asi 50 ukrajinských dětí.
Z ukrajinských měst se dnes podařilo prostřednictvím humanitárních koridorů evakuovat 6623 lidí. Informoval o tom zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Je to mnohem méně osob než v pátek, kdy jich bylo evakuováno přes 9000. Podle Tymošenka opustilo dnes celkem 4128 lidí obléhaný Mariupol, zatímco v pátek jich bylo asi 5000.
Dnešní návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, by znamenal zastavení dodávek plynu a ropy, což těžko projde. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK. Krok by podle nich mohl přispět k rychlejšímu ukončení války na Ukrajině, ale znamenal by pro unii ekonomické problémy.
Český premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že o konkrétních opatřeních budou lídři zemí EU jednat na summitu Evropské rady příští týden. "Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále," uvedl.
Invaze ruských vojsk si na Ukrajině vyžádala přerušení zhruba 30 procent ekonomické aktivity. V televizním rozhovoru to řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Upozornil také, že daňové příjmy jsou nyní nedostatečné, takže vláda peníze získává hlavně prostřednictvím půjček. Informuje o tom agentura Reuters.
Aukce současného umění na pomoc Ukrajině, kterou pořádaly pod názvem Umění pro Ukrajinu společně čtyři pražské galerie, vynesla přibližně osm milionů korun. Pořadatelé z Bold Gallery, Trafo Gallery, The Chemistry Gallery a Centra současného umění DOX výtěžek z aukce děl více než stovky umělců věnovali na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni. Vybraných 40 děl dnes vydražili v zaplněné galerii Centra současného umění DOX.
Od začátku invaze na Ukrajinu zahynulo již 847 civilistů, včetně 64 dětí. Oznámil to Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Je to o 31 úmrtí více, než úřad oznámil v pátek. Dalších 1399 civilistů utrpělo zranění, včetně 78 dětí. Ke zranění většinou došlo při ostřelování nebo náletech. Přesný počet obětí a zraněných ale nejspíš bude mnohem vyšší, dodal úřad.
Japonský premiér Fumio Kišida se setkal se svým indickým protějškem Naréndrou Módím a mimo jiné mu řekl, že ruská invaze na Ukrajinu otřásla základem mezinárodního pořádku, a proto vyžaduje jasnou odpověď. Informuje o tom agentura Reuters.
Kišida po setkání s Módím řekl, že potvrzují, že jakoukoliv jednostrannou změnu statu quo silou nelze v žádném regionu dopustit a že je nutné usilovat o mírové řešení sporů na základě mezinárodního práva.
Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přenocovali v asistenčním centru na výstavišti v Brně, dnes v součtu přesáhl 4000. Většina zůstává ve veletržním pavilonu B jen přechodně, poté odcestují dále nebo nacházejí jiné ubytování. Služby a zázemí pro uprchlíky na výstavišti se postupně zlepšují.
Do ukrajinského Lvova dnes dorazila dodávka léků pro pacienty dětské psychiatrie a pro pacienty s cystickou fibrózou v hodnotě 13 milionů korun. Na přímou žádost ukrajinského ministerstva zdravotnictví ji zorganizoval ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany na Táborsku Michal Goetz ve spolupráci s advokátkou Barborou Dubanskou a dalšími organizacemi.
Léky jsou určené pro dětské psychiatrické pacienty Národní dětské nemocnice v Kyjevě a pro pacienty s cystickou fibrózou ve Specializovaném pediatrickém centru Západní Ukrajiny ve Lvově.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck připustil, že od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk rovněž uvedl, že Německo ještě nemá zcela zabezpečeno zásobování plynem na příští zimu.
"Pokud si pro příští zimu nezajistíme více plynu a dodávky z Ruska se omezí či přeruší, nebudeme mít dost plynu k vytápění všech domů a k udržení veškerého průmyslu v chodu," varoval ministr, který dnes odcestoval do Kataru, aby tam jednal o dodatečných dodávkách plynu. V neděli pak zamíří do Spojených arabských emirátů, uvedla agentura DPA.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval švýcarskou vládu, aby zmrazila bankovní účty ruských oligarchů. "Ve vašich bankách jsou prostředky lidí, kteří rozpoutali tuto válku. Pomozte nám s tím bojovat. Aby byly jejich finanční prostředky zmrazeny," prohlásil Zelenskyj prostřednictvím telemostu před několika tisíci lidí, kteří v Bernu protestovali proti válce. Zelenskyj se s demonstranty spojil přes obří obrazovku, na které bylo vidět, jak sedí za stolem v maskáčovém triku. Vysloužil si hlasitý potlesk.
Britský premiér Boris Johnson varoval, že by se Západ po ruské invazi na Ukrajinu neměl pokoušet o opětovnou normalizaci vztahů s prezidentem Putinem. Během svého dnešního projevu na konferenci Konzervativní strany v Blackpoolu označil Johnson útok ruských vojsk za bod zlomu pro celý svět.
"Jsou tací lidé ve světě… kteří říkají, že bychom si měli zvyknout na to, žít s tyranií… Já se ale domnívám, že se hluboce mýlí," prohlásil britský premiér. "Pokusit se po tomto znovu normalizovat vztahy s Putinem, jako jsme to udělali v roce 2014, by byla přesně ta stejná chyba. Putin musí skončit. Nastal bod zlomu pro celý svět a je to zároveň okamžik volby. Musíme si zvolit mezi svobodou a útlakem," cituje z Johnsonova prohlášení Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Podle britského premiéra se Putin rozhodl zahájit invazi na Ukrajinu ze strachu, že bude mít za souseda svobodný, demokratický národ. A udělal katastrofální chybu, uvedl Johnson. Jestliže by invaze postupovala podle plánů Moskvy, Putin se podle Johnsona nezastaví na Ukrajině.
Podle poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka by Čína měla učinit správné rozhodnutí a připojit se k dalším zemím v odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.
Některá zahraniční média se dnes pozastavují nad tím, že tři ruští astronauti, kteří v pátek večer dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), se následně ukázali v přímém přenosu ve žlutomodrých kombinézách.
Podle zpravodajské společnosti BBC se oděv v barvách ukrajinské vlajky jevil jako vyjádření odporu proti napadení Ukrajiny. Sami astronauti to nepotvrdili, jeden z nich věc vysvětlil potřebou využít nahromaděné zásoby. Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov byli prvními, kdo na ISS dorazili od chvíle, kdy ruská armáda na konci února napadla Ukrajinu.
"Invaze vojsk ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu změnila svět. Žijeme v nových, nebezpečnějších dobách. Éra po studené válce, která začala pádem Berlínské zdi, už je minulostí." Napsal to dlouholetý novinář BBC Allan Little, který se snaží nynější dění na Ukrajině zasadit do historických souvislostí, včetně společenských změn ve střední Evropě a tehdejším Československu na konci 80. let.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odmítl spekulace týkající se zdraví Vladimira Putina. Ruský prezident je podle něj fyzicky i duševně zdravý a "v lepší kondici než kdy předtím". Lukašenko to prohlásil v rozhovoru s japonskou televizní stanicí TBS.
"Nesetkali jsme se jen jako hlavy států, naše vztahy jsou přátelské," uvedl běloruský vůdce v rozhovoru, který sdílela i běloruská státní tisková agentura BelTA. "Jsem zasvěcen do všech detailů, pokud je to možné, státních i soukromých," dodal Lukašenko.
"Putin je absolutně fit, je v lepší kondici než kdy jindy… Je to psychicky i fyzicky naprosto zdravý člověk, je atlet. Jak se tady říká - chytí rýmu na všech našich pohřbech," dodal Lukašenko.
Polsko navrhlo Evropské unii, aby zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem. Za invazi chce i přísnější sankce, řekl podle Reuters premiér Mateusz Morawiecki. "Úplné odříznutí ruského obchodu by zvýšilo tlak na Rusko, aby uvažovalo o tom, zda by nebylo lepší tuto krutou válku zastavit," uvedl.
"Tato věc se týká života a smrti desítek nebo dokonce stovek tisíců lidí. Týká se suverénního státu, Ukrajiny, ale také bezpečnosti NATO," prohlásil premiér. "Musíme Rusku ukázat svou sílu a odhodlání, jinak budeme muset v blízké budoucnosti zaplatit vyšší cenu," dodal.
Morawiecki podle agentury PAP rovněž vyzval k přípravě plánu obnovy Ukrajiny. Dodal, že na jeho financování by se měly podílet hlavně nejbohatší evropské země, které propásly okamžik, kdy bylo možné ruské agresi zabránit. "Budu o celoevropském plánu obnovy Ukrajiny hovořit na nadcházejícím zasedání Evropské rady," uvedl.
"V kasárnách spalo minimálně 200 vojáků," řekl agentuře AFP na místě incidentu 22letý Maksym. "Nejméně 50 těl záchranáři vynesli ven. Nevíme, kolik jich ještě zůstává pod troskami," dodal. Další z ukrajinských vojáků na místě, Jevhen, odhadl počet obětí útoku na stovku.
Šestice střel s plochou dráhou letu Kalibr zcela zničila komplex kasáren severně od města Mykolajiv. Starosta Mykolajivu uvedl, že vzhledem k tomu, že ruské jednotky vedly útok z území sousední Chersonské oblasti, nestihlo město ani včas vyhlásit letecký poplach.
Mariupol na satelitních snímcích.
Mariupol is being cynically and brutally razed to the ground by the Russian military. Recent satellite images by Maxar Technologies show even more damage caused by chaotic Russian bombing, displaying bombed-out residential buildings and civilian infrastructure. #SaveMariupol pic.twitter.com/1gXRk8SW8c
— Stratcom Centre UA (@StratcomCentre) March 19, 2022
Páteční útok ruské armády na kasárna u jihoukrajinského města Mykolajiv si vyžádal desítky mrtvých. Potvrdili to dnes svědci, na které se odvolává agentura AFP. V objektu bylo podle nich kolem 200 vojáků.
O desítkách obětí bez bližších podrobností informoval ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Na místě jsou záchranáři, kteří pátrají v troskách po tělech a možných přeživších.
Náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng dnes podrobil kritice sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Zároveň znovu obvinil Severoatlantickou alianci z podílu na válce na Ukrajině, informovala agentura AP.
Šéfka britské diplomacie Liz Trussová obvinila Rusko, že jednání o Ukrajině nebere vážně a používá je jen jako zastírací manévr před novou ofenzivou.
"Nevidíme žádné seriózní stahování ruských vojsk ani žádné seriózní návrhy na stole," prohlásila Trussová. "Rusové pořád dokola lžou. Obávám se, že jednání jsou jen další snahou o odvedení pozornosti a kouřovou clonou, která má zakrývat (násilnosti)… Pokud země bere rozhovory vážně, nebombarduje v ten samý den civilisty," dodala.
Záběr z tržiště v Charkově.
"Do dneška spolková policie zaznamenala v Německu 207 742 uprchlíků z Ukrajiny. Převážně jsou to ženy, děti a staří lidé," napsalo spolkové ministerstvo vnitra na svém twitterovém účtu. Oproti pátku tak počet registrovaných ukrajinských uprchlíků v Německu vzrostl o více než 10 tisíc.
Na Ukrajině by se dnes mělo otevřít celkem deset humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z obléhaných či ostřelovaných měst a pro dopravu základních potřeb. S odvoláním na ukrajinskou vicepremiérku Irynu Vereščukovou to uvedla agentura Reuters.
Na internetu koluje ve spojení s válkou na Ukrajině a uprchlíky spousta dezinformací, varuje ministr vnitra.
🙏 Nevěřte fámám! Ne vše, co čtete na internetu nebo co sdílejí vaši známí, je pravda.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) March 19, 2022
❗Na internetu, ale i mezi lidmi koluje mnoho dezinformací. Prosíme, ověřujte si fakta a čerpejte ze seriózních zdrojů, např. z Twitteru @CTHH_MV. pic.twitter.com/ybbRj16rmo
Ukrajinská prokuratura informovala, že válka na Ukrajině si už vyžádala životy 112 dětí. Dalších 140 dětí utrpělo zranění.
Tvrdé boje se vedou v Mariupolu o velké ocelárny Azovstal, prohlásil podle ruskojazyčné verze BBC poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko.
"Bojuje se o Azovstal… Můžu říct, že jsme tohoto ekonomického giganta ztratili. Jedna z největší metalurgických továren v Evropě je v tuto chvíli ničena," řekl.
Karlovarské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku fungování přes 7600 lidí. Za poslední den centrem prošlo 412 uprchlíků.
Pracovníci centra zajistili ubytování pro 1725 lidí. Krajský úřad hledá další možnosti ubytování pro uprchlíky, informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
Souhrn nejdůležtějších událostí:
Ukrajinské ministerstvo obrany přiznalo, že Ukrajina během ruského obléhání jihoukrajinského města Mariupol ztratila přístup k Azovskému moři. V okolí města přitom dál pokračují těžké boje.
Okupanti částečně uspěli v Doněcké oblasti a dočasně zbavili Ukrajinu přístupu k Azovskému moři," citovala agentura Reuters v noci na sobotu z prohlášení ukrajinského ministerstva obrany. Rusové již 1. března oznámili, že převzali kontrolu nad celým pobřežím Azovského moře.
Při útoku na kasárna u Mykolajiva zahynuly podle ukrajinského poslance desítky vojáků.
Zničené ruské tanky nedaleko Kyjeva.
Photos: destroyed Russian tanks in Kyiv region https://t.co/QybNO1whSV #Ukraine pic.twitter.com/qLSOL0PHt9
— Liveuamap (@Liveuamap) March 19, 2022
Kyiv Independent zveřejnil soupis odhadovaných ruských ztrát.
These are the indicative estimates of Russia’s losses as of March 19, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/NotLoVGhkV
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 19, 2022
Rusko uvedlo, že v bojích na Ukrajině použilo hypersonické střely Kinžal. Údajně jimi zničilo sklad velký podzemní sklad raket a munice v Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě země. Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou díky rychlosti a manévrovatelnosti obtížně sledovatelné a zachytitelné. Podle vojenských expertů proti nim v současné době neexistuje účinná obrana.
Ministerstvo také sdělilo, že ruská armáda zlikvidovala rádiové vysílací středisko ukrajinských ozbrojených sil poblíž přístavního města Oděsa.
Pražské centrum pomoci Ukrajincům v pátek odbavilo 2142 lidí, nejméně v týdnu. Ubytování zajistilo pro 327 z nich. Celkem již pomohlo 45 972 lidem.
V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny by se měl dnes ráno otevřít humanitární koridor pro evakuaci civilistů a dopravu potravin, uvedl gubernátor.
Bývalý britský premiér David Cameron veze do Polska kamion s pomocí pro ukrajinské uprchlíky.
I'm currently driving to Poland with two Chippy Larder colleagues to make our delivery to the Red Cross. It’s going to be a long drive, but I’ll keep you updated along the way. #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/T0ORCT4Eek
— David Cameron (@David_Cameron) March 18, 2022
"Opravdu je možné, že reakce uprchlých osob nemusí vyznít tak, jak jste si představovali. Nemusí vyjadřovat díky či vděčnost. Neznamená to, že ji nepociťují, jen v této extrémní situaci nemusí být schopni něco takového vyjádřit. Mají za sebou extrémně náročný čas a mnozí z nich prošli traumatem," upozorňuje terapeutka Stretti, zakladatelka neziskové organizace Poradna Vigvam.
Někteří lidé, kteří pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny, mají pocit, že část běženců neprojevuje vděčnost za poskytnutou pomoc. Podle terapeutky Sylvie Stretti ale jen mnozí uprchlíci nejsou v důsledku traumatizujících zážitků schopni vděk či poděkování vyjádřit.
Čechům, kteří běžence ubytovávají, doporučuje, aby uprchlíkům dopřáli klid a samotu, nerozhodovali za ně a ptali se na jejich přání a očekávání.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoprojevu rovněž řekl, že Rusko úmyslně blokuje dodávky humanitární pomoci do měst, která jsou často pod silnou ruskou palbou. "Je to úmyslná taktika. Je to válečný zločin a budou se za to zodpovídat, na 100 procent," poznamenal.
Rusko ve čtvrtek obvinilo Kanadu z vedení diplomacie na úrovni mateřské školy poté, co kanadská mise při OSN zveřejnila na twitteru oficiální ruský dopis, v němž červenou barvou vyznačila četné změny, jimiž odsuzuje ruskou agresi vůči Ukrajině. Jeden z ruských diplomatů dopis nazval "rusofobním očerňováním".
Ruská delegace při OSN zaslala ve středu dopis, jímž chtěla získat podporu pro svůj návrh rezoluce RB OSN týkající se humanitární pomoci pro Ukrajinu. Západní země však rezoluci v tomto znění odmítají jako pohrdavou, protože nijak nezmiňuje zodpovědnost Ruska za vytvoření humanitární krize na východě Evropy.
Thank you @RussiaUN for your letter dated March 16.
— Canada Mission UN #StandWithUkraine 🇺🇦 (@CanadaUN) March 17, 2022
Please see our suggested edits below. #StandWithUkraine #RespectTheCharter pic.twitter.com/0M663R0tUW
"Chci, aby mě teď všichni poslouchali, zejména v Moskvě. Nastal čas na setkání, je čas si promluvit," řekl Zelenskyj. "Nastal čas obnovit územní celistvost Ukrajiny. V opačném případě budou ztráty pro Rusko tak velké, že vám bude zotavení trvat několik generací," dodal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruský protějšek, Vladimira Putina, jehož vojáci Ukrajinu okupují, k dialogu. Podle Zelenského je "čas jednat". Právě vzájemné rozhovory jsou z pohledu ukrajinského prezidenta pro Rusko jedinou šanci, jak omezit zkázu, kterou způsobily jeho (Ruska) chyby.
Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina se Rusko běhen invaze na Ukrajině dopustilo zásadních strategických chyb. "Mají logistické problémy, nejsou schopni zvolit účinnou taktiku boje ani efektivně propojit leteckou sílu s pozemním postupem," uvedl v pátek.
Britský premiér Boris Johnson řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému, že Spojené království udělá více pro pomoc Ukrajině ve válce s Ruskem. Oba státníci spolu telefonicky mluvili v pátek dopoledne.
Johnson řekl, že přísahal, že bude stát na straně Ukrajiny v době, kdy její lid "čelí takové hrůze s takovou odvahou". Zelenskému měl doslova říct: "Víme, že musíme udělat víc, abychom pomohli. Slibuji vám, že to uděláme."
Podle Johnsona je Spojené království připravené dodávat Ukrajině ještě více zbraní a podílet se na přísnějších sankcích proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který válku na Ukrajině rozpoutal.
Rusko od začátku invaze na Ukrajinu vypálilo na ukrajinské cíle 1080 raketových střel, řekl BBC vysoký představitel amerického ministerstva obrany.
Belgická vláda po týdnech diskusí v pátek rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025.
Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila po ruském útoku na Ukrajinu a zahájení celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.
"Federální vláda přijme potřebná opatření k prodloužení životnosti jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 o deset let, jde o prodloužení nukleární kapacity o výkonu dva gigawatty," uvedla v prohlášení vláda.
"Všichni víme, že je v Evropě válka. Zvolili jsme jistotu v nejistých časech," řekl pak novinářům belgický premiér Alexander De Croo. Dodal rovněž, že země urychlí své snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie.
Významná jihokorejská společnost LG Electronics, která vyrábí mobilní telefony, tablety a jinou smart elektroniku, pozastavuje veškeré dodávky do Ruska kvůli jeho agresi na Ukrajině.
"Máme hlubokou starost o zdraví a bezpečnost všech lidí, společnost LG je nadále odhodlána podporovat humanitární pomoc," uvedla firma v pátek večer ve svém prohlášení.
"Lídři EU mají spolehlivé důkazy, že Čína zvažuje poskytnutí vojenské pomoci Rusku. Všichni jsou si velmi dobře vědomi toho, co se děje," řekl serveru Politico vysoký představitel EU pod podmínkou anonymity.
Podobné informace zazněly počátkem týdne od amerických představitelů, podle kterých ruská vláda požádala Čínu o vojenské vybavení a další podporu. Financial Times následně uvedly, že Čína o prosbě Ruska velmi vážně přemýšlí.
Litevci vozí na Ukrajinu na nákladních vozech automobily SUV, které jsou určené na pomoc ukrajinské domobraně. Vozy jsou navíc naložené zásobami.
Subscribers report that #Lithuanians donate their SUVs for the needs of the territorial defense of #Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) March 18, 2022
Moreover, not empty, but filled with humanitarian aid. pic.twitter.com/OtloCL6NM2
Ukrajinští specialisté opravili jedno z poškozených elektrických vedení k jaderné elektrárně Záporoží, citovala v pátek agentura Interfax Ukrajinskou národní energetickou společnost. Poškozena byla tři z pěti elektrických vedení. Mezinárodní agentura pro atomovou energii dříve uvedla, že Ukrajina jí sdělila, že vedení by mělo fungovat začátkem příštího týdne.
Ukrajinské médium Hromadske dnes oznámilo, že jedna z jeho novinářek, Victoria Roščina, je od 15. března pohřešovaná. Médium s ní ztratilo kontakt poté, co odjela dělat reportáž do ruskou armádou okupovaného města Berďansk v Záporožské oblasti. Byla na cestě do obléhaného Mariupolu. Média se obávají, že by mohla být zajatkyní ruských okupantů. Evropská federace novinářů požaduje její okamžité propuštění. Několik dní před zmizením se stalo auto ukrajinské reportérky cílem ruské střelby, novinářce se však podařilo utéci. Podle jejích slov jí však ruští vojáci z auta ukradli notebook a fotoaparát.
⚡️ Journalist Viktoria Roshchina goes missing in Russian occupied territories.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 18, 2022
According to Hromadske media outlet, journalist Viktoria Roshchina can’t be reached since she visited Russian-occupied Berdyansk on March 15. The news outlet says she was kidnapped by the FSB.
Podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Rusko nasadí vojáky ze 102. ruské vojenské základny v Arménii na podporu své ofenzivy proti Ukrajině, píše ukrajinský deník Kyiv Independent.
⚡️Ukrainian Armed Forces: Russia plans to transfer troops from Armenia.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 18, 2022
According to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Russia will deploy troops from the 102nd Russian military base in Armenia to support its offensive against Ukraine.
Z ukrajinských měst bylo v pátek humanitárními koridory evakuováno celkem 9145 lidí, uvedl podle agentury Reuters zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Z toho téměř pět tisíc civilistů prchlo z obléhaného Mariupolu.
Ukrajinské armádě se podařilo dobýt zpět 30 obcí v Kyjevské oblasti, které byly dočasně v rukou ruských sil, oznámil v pátek podle portálu Ukrajinska pravda prezident země Volodymyr Zelenskyj.
"Za dobu obrany Kyjeva se podařilo osvobodit 30 obcí v Kyjevské oblasti, které byly dočasně okupovány nepřítelem," uvedl Zelenskyj v pátečním videoprohlášení.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová pak podle Reuters ve vysílání ukrajinské televize řekla, že vládní síly během dneška zabránily ruským vojákům v jakémkoli novém postupu.
Také web stanice BBC s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného amerického činitele z oblasti obrany napsal, že významný posun ke Kyjevu se zatím ruským silám nepodařil a že i jinde na Ukrajině je postup ruských vojáků z velké části na mrtvém bodě.
Podle komisaře pro migraci Organizace spojených národů už téměř 10 milionů Ukrajinců muselo opustit své domovy kvůli ruské agresi režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornila agentura AP.
Ukrajinu opustilo kvůli záchraně života 3,2 milionu lidí, dalších 6,5 milionu se muselo přestěhovat v rámci země. Dohromady tak ruská okupace vytlačila téměř čtvrtinu obyvatel Ukrajiny, kde žije 44 milionů lidí, mimo jejich domov.
Prezident Joe Biden v pátek řekl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že Čína bude čelit důsledkům nejen ze strany Spojených států, ale i z celého světa, pokud Peking nabídne Rusku materiální podporu v jeho válce na Ukrajině.
Nadace bývalého prvního tenisty světa Rogera Federera uvolní 500 tisíc dolarů ve prospěch nadace War Child Holland, která pomáhá dětem ve válečných zonách.
Federer upozornil, že 6 milionů ukrajinských dětí nyní nemůže chodit do školy. "Je teď extrémně obtížné zajistit dětem přístup ke vzdělání, ale chceme je podpořit, aby se s tou traumatizující zkušeností vyrovnali," uvedl tenista.
Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek uvedl, že Evropská unie zvažuje vytvoření fondu solidarity pro Ukrajinu, který by pomohl zajistit základní služby v zemi a uspokojit bezprostřední potřeby občanů.
Do humanitární pomoci Ruskem okupované Ukrajině se zapojil také bývalý britský premiér David Cameron, který do země veze zásoby, jež bude posléze distribuovat Mezinárodní červený kříž.
I'm currently driving to Poland with two Chippy Larder colleagues to make our delivery to the Red Cross. It’s going to be a long drive, but I’ll keep you updated along the way. #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/T0ORCT4Eek
— David Cameron (@David_Cameron) March 18, 2022
"Tento seznam zveřejňujeme proto, abychom dali světu na srozuměnou, že ruským a běloruským společnostem a oligarchům nedovolíme beztrestně cestovat, pokud to porušuje naše zákony," uvedla ministryně obchodu Spojených států Gina Raimondová k zákazu opustit letadlům s americkými součástkami včetně soukromého tryskáče oligarchy Romana Abramoviče Rusko.
Celkem 99 letadel, které Washington do svého seznamu zahrnul, v podstatě bude muset zůstat na zemi, protože firmám, které těmto strojům doplní palivo, poskytnou údržbu nebo servis, hrozí tvrdé postihy včetně vysokých pokut a trestního stíhání. Podle agentury Reuters jsou tak vyloučené lety za hranice Ruska a pravděpodobně i domácí lety, protože americké sankce mohou postihnout i servisní firmy, které operují v Rusku.
O část své flotily, konkrétně 33 strojů Boeing, tak zřejmě dočasně přijde Aeroflot. Na americkém seznamu jsou i letadla aerolinek AirBridge Cargo, Utair, Nordwind, Azur Air a Aviastar-TU.
USA vydaly seznam stovky letadel z Ruska, které nebudou moci létat do zahraničí. Týká se to pětiny flotily Aeroflotu i letadla Romana Abramoviče.
Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek uvedl, že Evropská unie zvažuje vytvoření fondu solidarity pro Ukrajinu, který by pomohl zajistit základní služby v zemi a uspokojit bezprostřední potřeby občanů.
Ruské jednotky od 3. března drží v obklíčení strategický přístav Mariupol na pobřeží Azovského moře. Dříve téměř půlmilionové město se stalo mementem války na Ukrajině, brutální ostřelování poničilo téměř každou budovu. Lidé nemohou pohřbívat ani identifikovat mrtvé.
Rusko dosáhlo dohody s Běloruskem, aby v případě potřeby dodávalo kritické potraviny, včetně pšenice nebo rostlinného oleje, píše Reuters.
Rusko při invazi na Ukrajinu nesplnilo své cíle a mění bojovou strategii na opotřebovací válku, uvedl dnes šéf britských armádních zpravodajců Jim Hockenhull. Podle něj změna ruské taktiky povede k nárůstu počtu civilních obětí. Ruské ozbrojené síly svou strategii změnily, jelikož se jim během tři týdny trvající invaze nepodařilo dobýt klíčová ukrajinská města, uvedl Hockenhull s tím, že Kreml byl překvapen rozsahem a silou ukrajinského odporu a čelí problémům, které si sám zavinil. Opotřebovací válka podle Hockenhulla "bude zahrnovat bezohledné a nerozlišující použití palebné síly, což povede k nárůstu počtu civilních obětí, ničení ukrajinské infrastruktury a zintenzivnění humanitární krize".
Na Ukrajině je přibližně 6,5 milionu lidí, kteří opustili své domovy kvůli válce. Kromě toho zhruba 3,2 milionu uprchlíků opustilo i samotnou Ukrajinu. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která je agenturou OSN. Podle ní Ukrajina rychle směřuje k podobným úrovním počtu uprchlíků jako Sýrie v době války, která vyhnala na 13 milionů lidí.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem obvinil Ukrajinu z páchání válečných zločinů. Ruská armáda podle něj dělá vše pro to, aby se vyhnula civilistům. Podle Putina spáchali Ukrajinci "mnoho válečných zločinů", zatímco ruské jednotky "dělají vše, co je v jejich silách", aby se vyhnuly civilistům. Kreml, který o telefonátu informoval, uvedl v prohlášení, že se oba prezidenti zaměřili na "početné válečné zločiny, jež každodenně páchají ukrajinské bezpečnostní síly a tamní nacionalisté".
Macronův úřad oznámil, že dal francouzský prezident najevo "krajní znepokojení" nad situací v Mariupolu, který čelí ruským útokům a má problémy s evakuací civilistů. Telefonát trval něco přes hodinu a Macron požadoval okamžité příměří a zajištění humanitární pomoci.
Při středečním bombardování divadla v Mariupolu byl jeden člověk těžce zraněn, nikdo ale nezemřel, uvedla podle AFP radnice města v první bilanci. Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová dnes řekla, že v krytu pod troskami rozbombardovaného divadla je stále více než 1300 lidí. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského záchranným pracím brání další ruské ostřelování.
⚡️ Over 1,300 civilians still stuck under Mariupol's destroyed theater.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 18, 2022
According to Ombudsman Lyudmila Denisova, 130 people were rescued from the Mariupol theater destroyed by a Russian strike on March 16.
The vast majority of people remain stuck under the rubble.
Ukrajinský vyjednavač na pátečních jednáních s Ruskem uvedl, že pozice Ukrajiny se nemění a chce, aby mírová jednání vedla k příměří, stažení ruských jednotek a bezpečnostním zárukám. "Prohlášení ruské strany obsahují pouze jejich požadavky. Všechna prohlášení mají mimo jiné vyvolat napětí v médiích. Naše pozice se nemění. Chceme příměří, stažení jednotek a silné bezpečnostní záruky," uvedl ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak na Twitteru.
Asistenční centrum pro Ukrajince v Kongresovém centru Praha se v příštích týdnech přesune. O termínu a novém místě rozhodne magistrátní krizový štáb.
Česko by chtělo využít miliardu eur (24,9 miliard korun) z mimořádného fondu obnovy Evropské unie na stavbu ubytování a další náklady spojené s péčí o lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí. Novinářům to dnes v Bruselu řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který o tomto záměru hovořil s činiteli Evropské komise. Ministerstvo podle něj plánuje v dubnu spustit program podpory pro obce a kraje zajišťující bydlení pro Ukrajince.
Příspěvky na ubytování válečných uprchlíků získají jen ta zařízení, s nimiž mají kraje předem dohodu a uzavřenou smlouvu. Peníze stát nepošle ubytovatelům, ale poskytne je krajům. Ty je pak budou rozdělovat, sdělilo ministerstvo vnitra. Reagovalo tak na informace o tom, že někteří majitelé penzionů či ubytoven současné nájemníky vystěhovávají a místo nich chtějí kvůli příspěvku přijmout příchozí z Ukrajiny. Resort to označil za nepřípustné. Vláda ve středu rozhodla, že stát zaplatí penzionu či hotelu za ubytovaného uprchlíka 250 korun na noc bez stravy.
Moskva a Kyjev se nacházejí "někde napůl cesty", pokud jde o diplomatická jednání o otázkách demilitarizace Ukrajiny, sdělil dnes podle agentury TASS hlavní ruský vyjednavač Vladimir Medinskij. V hlavních bodech jednání, mezi něž patří mimo jiné otázka možného vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance, se pak obě strany podle Medinského "maximálně přiblížily".
"Téma neutrálního statusu Ukrajiny a její nepřistoupení k NATO je jedním z klíčových bodů rozhovorů. Je to zároveň bod, ohledně kterého jsme maximálně přiblížili své pozice," citovala Medinského agentura TASS.
Nizozemské ministerstvo obrany potvrdilo, že na střední Slovensko dodá systém protiraketové obrany Patriot, informuje agentura Reuters.
Šéfka ruské Rady federace (horní komory ruského parlamentu) Valentina Matvijenková vyzvala Rusy, aby nepodléhali panice a neskupovali pohanku a cukr. Ty mizí z ruských obchodů kvůli válce na Ukrajině.
Čínský prezident Si Ťin-pching v telefonátu americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi řekl, že "konflikt" není v ničím zájmu, uvedla čínská televize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že pokračují záchranné práce u bombardovaného divadla v Mariupolu. Zopakoval, že se podařilo vytáhnout 130 živých lidí. To samé číslo ale uváděly ukrajinské úřady i ve čtvrtek. Není jasné, zda se během dne podařilo zachránit další civilisty nebo kolik je obětí. V krytu mariupolského divadla bylo podle některých informací přes tisíc lidí a na okolních chodnících bylo napsané v ruštině slovo "děti", aby Rusové na budovu neútočili.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil záchranu lidí před údajnou genocidou za hlavní důvod "speciální vojenské operace" na Ukrajině, jak Kreml označuje invazi. "Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu," řekl Putin za jásotu publika. Rusko podle něj postupovalo správně, když se postavilo proti ukrajinskému "neonacismu a krajnímu nacionalismu".
"Právě zbavit lidi utrpení, genocidy je základní, hlavní příčinou, hnacím motorem a cílem vojenské operace, kterou jsme začali v Donbasu a na Ukrajině. Právě v tom spočívá cíl," prohlásil Putin. Putin pochválil ruské vojáky, jak statečně a obětavě bojují na Ukrajině.
Televize Rossija 24 po několika minutách vysílání Putinova projevu přerušila a pokračovala ve vysílání záběrů z koncertu na stadionu v Lužnikách. Později televize Putinův projev znovu odvysílala, tentokráte i s ovacemi.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské agentuře Ria Novosti řekl, že náhlé přerušení uprostřed Putinova projevu na stadionu v Moskvě způsobila "technická závada na serveru".
Na náměstí v centru západoukrajinského Lvova se dnes objevilo 109 prázdných dětských kočárků, které symbolizují 109 ztracených dětských životů od ruského vpádu na Ukrajinu. O vzpomínkové a protestní akci nazvané Cena války informovala lvovská radnice. "Jde o symboly životů těch, kteří nikdy neuvidí tento svět, své příbuzné a ani svobodnou Ukrajinu," napsala radnice k akci na náměstí Rynok v historické části Lvova.
Český rozhlas v minulých dnech stáhl z Moskvy svoji zpravodajku Ivanu Milenkovičovou. Nemohla by dál pracovat v Rusku jako nezávislá novinářka. V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz popisuje, jak se musí ruští novináři sami cenzurovat nebo jak se k většině obyvatel dostanou pouze informace posvěcené státem. "Nevidí případy utrpení běžných občanů, nevidí zničená ukrajinská města," vysvětluje.
Ruská státní televize najednou uprostřed věty přerušila proslov prezidenta Vladimira Putina k plnému stadionu lidí a místo toho pustila, jak se na akci zpívá patriotická píseň, všímá si agentura Reuters.
Transmission of Putin’s speech suddenly cuts. Funny business with Russian TV. Kremlin can’t help itself. pic.twitter.com/VrT9SMOonO
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) March 18, 2022
Policie obvinila dva lidi kvůli schvalování ruské invaze, uvedl Deník N. Jeden z nich vyhrožoval, že zapálí školu s uprchlíky v Čelákovicích.
Ruský prezident Vladimir Putin vyšel na scénu moskevského stadionu Lužniki, kde jej uvítal ovacemi dav 80 tisíc lidí, slavících výročí připojení anektovaného Krymu k Rusku.
Na Ukrajině bylo od začátku ruské ofenzivy zabito nejméně 816 civilistů, píše úřad lidskoprávní komisařky OSN. Od středy přibylo 90 potvrzených úmrtí.
Ministerstvo zdravotnictví nemůže podle Vlastimila Válka (TOP 09) zjednodušit uznávání kvalifikací ukrajinským zdravotníkům. S vízem jim chce umožnit práci ve zdravotnictví na jiných pozicích.
Ještě 1300 lidí zůstává v krytu pod troskami mariupolského divadla, o jejich osudu se neví, uvedla ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová podle Ukrinform.
Říkejme tomu předtucha. V pondělí 21. února se reportér Martin Novák z Aktuálně.cz sbalil a vydal do Kyjeva. Mluvil s lidmi a navštívil místa, která se chystala na ruskou vojenskou hrozbu. Ve čtvrtek ho probudily výbuchy a sirény, invaze na Ukrajinu začala. V Černihivu severně od hlavního města byl jen pár hodin před útokem, jako zkušený válečný reportér. Pak se vydal na komplikovanou cestu domů.
Premiér Petr Fiala (ODS) bude o podpoře polského návrhu na vyslání mírové mise na Ukrajinu po ruské invazi debatovat s prezidentem Milošem Zemanem i členy vlády. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes uvedl, že formální žádost o vyslání mise podá příští týden na summitu NATO. O tom, že Česko je připravené na debatu o polském návrhu, hovořila dnes při návštěvě Slovenska i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Nejméně 222 lidí, včetně 60 civilistů a čtyř dětí, přišlo o život při ruské bombardování a ostřelování ukrajinské metropole od začátku invaze. Dalších 889 lidí vyvázlo se zraněním, včetně 241 civilistů, uvedl dnes podle agentury Unian Mykola Povoroznyk z Kyjevské místní správy. Mezi zraněnými je i 18 dětí, tři řidiči sanitek a jeden lékař.
Po Bulharsku, Lotyšsku a Estonsku oznámila i Litva, že vyhošťuje část ruských diplomatů působících v zemi. Za nežádoucí označila čtyři osoby.
Estonsko a Lotyšsko shodně vyhostí tři ruské diplomaty, uvedla dnes podle agentury Reuters ministerstva zahraničí obou pobaltských zemí.
Po jakýchkoli aktivních krocích vůči ruskému majetku v České republice budou nepochybně následovat reciproční kroky vůči českému majetku na území Ruské federace. Na dotaz ČTK k možnostem využití nemovitostí ve správě ruského velvyslanectví v Praze to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí.
Ukrajinci si v Česku chtějí najít zaměstnání, před úřady práce se tak tvoří dlouhé fronty.
Do Česka už přišlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu 270 tisíc uprchlíků. Podle premiéra Petra Fialy se tak stát ocitl na hraně toho, kolik je schopný bez problémů zvládnout. Ukrajinci v Česku hledají i zaměstnání – před úřady práce se tak tvoří dlouhé fronty. pic.twitter.com/1vNgfkj13r
— ČT24 (@CT24zive) March 18, 2022
Rusko zaplatilo úroky z dluhopisů.
Česko pošle ukrajinským hasičům jako dar dva hasičské žebříky, čtyři plošiny a ochranné obleky, přilby a dýchací přístroje, sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Tisíc neprůstřelných vest pro hasiče kupuje ukrajinské velvyslanectví ze sbírky v České republice, doplnil. O vybavení pro hasiče požádal ve čtvrtek kyjevský starosta Vitalij Kličko.
Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského řekl novinářům, že Kyjev nepodepíše žádnou dohodu s Moskvou, která by znamenala, že Ukrajina nemůže vstoupit do Evropské unie.
Ruský soud v okolí Moskvy uvalil vazbu na ukrajinského zpěváka Ihora Levčenka, který podle vyšetřovatelů vyzýval na sociálních sítích k páchání násilí na ruských vojácích. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na mluvčí federálních vyšetřovatelů. Pětadvacetiletému Ukrajinci hrozí až šest let za mřížemi.
Obviněný podle vyšetřovatelů v den ruského útoku na Ukrajinu, 24. února, zveřejnil na sociálních sítích video, ve kterém se podle znaleckého posudku dopustil vyvolávání nenávisti a záště proti ruským vojákům, a to s hrozbou použití násilí i vraždy. Toto video viděl neurčený počet diváků. Během výslechu se podezřelý doznal, uvedla mluvčí vyšetřovatelů podle agentury TASS.
Soupeření o místo, kde by se v budoucnu mohla konat klíčová schůzka ruského a ukrajinského prezidenta, je podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby už tvrdší než o olympiádu.
Do Polska od začátku ruské invaze uprchly již více než dva miliony běženců z Ukrajiny, oznámila polská pohraniční stráž na Twitteru. Jde především o ženy a děti. Do Německa dosud přišlo přes 197 tisíc ukrajinských uprchlíků, uvedlo tamní ministerstvo vnitra. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uprchlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu přes 3,17 milionu lidí, převážně žen a dětí.
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 18, 2022
Dzisiaj tj.18.03, o godz. 09.00 liczba uchodźców z Ukrainy🇺🇦 przekroczyła 2 mln. To głównie kobiety z dziećmi.#FunkcjonariuszeSG są pierwszymi Polakami niosącymi im pomoc po przekroczeniu granicy. Często zwykłe słowa wsparcia znaczą najwięcej. pic.twitter.com/ZFligTcfxF
Sedmadvacetiletý grafický designér Václav Kudělka přetvořil 16 značek světových firem, které kvůli útoku na Ukrajinu odcházejí z Ruska nebo přerušují svou činnost v Rusku. "Válka je emočně tak silné téma, že chtě nechtě podněcuje k tvůrčí činnosti. Někdo to drží v sobě, někdo se vykecá, já se z toho vykresluji," říká Kudělka pro Aktuálně.cz. Podívejte, jak přetvořil loga Netflixu nebo Spotify.
Představitelé dvou agentur OSN v pátek upozornili na rostoucí problémy s dodávkami potravin na Ukrajině a nárůst humanitárních potřeb v zemi sužované útokem ruských vojsk. Podle zástupce Světového potravinového programu se "rozpadají" dodavatelské řetězce a na mnoha místech chybí zboží. Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zase hovořil o "exponenciálním" růstu potřeb Ukrajinců, uprchlická vlna podle něj nicméně v posledních dnech slábla.
Vyslání českých vojáků do jednotky NATO na Slovensko je signálem dobrých vztahů i spojenectví mezi ČR a Slovenskem, řekl ministr obrany Jaroslav Naď.
Česko je připraveno na debatu o návrhu Polska, jež chce na summitu NATO požádat o vyslání mírové mise na Ukrajinu, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Polsko na následujícím summitu NATO příští týden v Bruselu formálně požádá o vyslání mírové mise na Ukrajinu. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki, napsala agentura Reuters.
Morawiecki nyní před novináři uvedl, že některá opatření, která byla ještě před týdnem nemyslitelná, jsou jen po několika dnech válečného vývoje přijatelná, píše server WNP.pl. "Když nyní bomby padají čím dál tím blíž k polským hranicím, využijeme to jako argument, jak v kontextu těch nejprogresivnějších návrhů (ukrajinského) prezidenta Volodymyra Zelenského, tak našich návrhů formulovaných v Kyjevě," řekl Morawiecki i s odkazem na zatím největší a aliancí nevyslyšený požadavek Zelenského - zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou.
Bulharsko vyhostilo deset ruských diplomatů akreditovaných v zemi. Podle ministerstva zahraničí v Sofii působili v rozporu s vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích. Na opuštění Bulharska mají 72 hodin, uvedla v prohlášení bulharská diplomacie. Moskva to označila za nepřátelský krok.
Jedná se o další z řady vyhoštění ruských diplomatických pracovníků z balkánské země. Naposledy začátkem března byli za nežádoucí osoby označeni dva ruští diplomaté, které bulharské úřady obvinily ze špionáže.
Kreml obvinil Ukrajinu, že se snaží protahovat jednání o míru, a znovu tvrdil, že Moskva je připravena pracovat rychleji než ukrajinská strana. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov také kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze za výroky na adresu Vladimira Putina.
Biden nazval Putina "krvežíznivým diktátorem" a "hrdlořezem", který vede nemorální válku proti ukrajinskému národu, a o den dříve Putina označil za "válečného zločince", připomněla ruská agentura TASS.
"Skutečně slyšíme a vidíme prohlášení, které fakticky již jsou osobními urážkami na adresu prezidenta Putina," řekl Peskov. Dodal, že "vzhledem k Bidenově podrážděnosti, únavě a někdy zapomnětlivosti, vedoucím k agresivním prohlášením", se Kreml zdrží ostrých vyjádření, aby nevyvolal další agresivitu.
Dodávky potravin na Ukrajině kolabují, infrastruktura je poničená a mnohé obchody a sklady jsou prázdné, uvádí Světový potravinový program.
Konflikt na Ukrajině je výsledkem zvrhlého zneužití moci, který vystavuje brutálnímu násilí bezbranné osoby. Uvedl to dnes papež František v poselství účastníkům evropských sociálních dnů katolické církve v Bratislavě. Katolíky papež vyzval k solidaritě a soucitu s ukrajinskými uprchlíky.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Dobrý den, vážení čtenáři,
vítáme vás na naší online reportáži o válce na Ukrajině. Dřívější online přenos věnovaný válce na Ukrajině naleznete zde:
Americká stanice CNN přináší detaily neobvyklé schůzky mezi americkými a ruskými armádními představiteli, která se konala minulý týden v Moskvě.
Jinak stoický ruský generál Jevgenij Iljin se na jednání nechal unést emocemi. Podle stanice CNN řekl, že situace na Ukrajině je "tragická" a je z ní "velmi sklíčený". Poté bez podání ruky odešel. Iljin se narodil v ukrajinském městě Dněpropetrovsk (nyní Dnipro).