Z technických důvodů ukončujeme tento online přenos, další informace naleznete zde:
Kreml nadále pokládá Chersonskou oblast za součást Ruska. Řekl to dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Ve stažení z pravého, západního břehu Dněpru včetně oblastní metropole Chersonu nevidí mluvčí nic ponižujícího. "Chersonská oblast je subjekt Ruské federace. Toto postavení je stanoveno a zakotveno v zákonech. Tady nejsou a nemohou být žádné změny," řekl Peskov.
Ruská vojska završila stažení z pravého, západního břehu Dněpru, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Další podrobnosti ke zřícení Antonivského mostu:
Stavbu už dříve poničilo ukrajinské ostřelování, kterým se jednotky Kyjeva snažily zkomplikovat zásobování ruských sil na pravém, západním břehu Dněpru. Co způsobilo dnešní kolaps, zatím není jasné. Rusko v oblasti ustupuje před ukrajinskou armádou.
Ani ruské, ani ukrajinské úřady se ke zřícení mostu oficiálně nevyjádřily, napsal ruskojazyčný server BBC. Pouze představitel ruské okupační správy Chersonské oblasti Sergej Jelisejev tvrdil, že "Antonivskyj most nebyl vyhozen do povětří, je stále ve stejném stavu".
Zřícení několika mostních oblouků na sociálních sítích ukazuje i fotografie, kterou zveřejnil chersonský novinář Konsťantyn Ryženko, a video pořízené zaměstnancem listu Komsomolskaja pravda Alexandrem Kocem. Propadlou silnici natočil přímo na mostě, podle BBC z levého, východního břehu Dněpru.
Výdaje ze státního rozpočtu na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny dosáhly ke konci října 15,3 miliardy korun, uvedlo české ministerstvo financí.
Ráno se zřítil Antonivskyj most přes řeku Dněpr nedaleko Chersonu. Zatím není jasné, co způsobilo jeho kolaps. Zprávy z místa ale naznačují, že most odstřelili ustupující ruští vojáci.
#Ukraine The Antonivka Road Bridge in Kherson was destroyed. Russian Telegram channels claim that this is the Russian army that blew it up tonight. Russians withdrew their troops partly through this bridge pic.twitter.com/glTM3zt4fJ
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) November 11, 2022
Jak zemřel představitel proruské kolaborantské správy v Chersonu Kirill Stremousov? A zemřel vůbec?
Na hlavním náměstí v Chersonu se v noci objevila modrožlutá ukrajinská vlajka. Ukrajinští vojáci ale ve městě ještě nesjou, jde o "dílo" někoho z místních obyvatel. Ilustruje to ale, jak Rusové už město nekontrolují.
Nadcházející zimní počasí boje na Ukrajině nezastaví, uvádějí analytici Institutu pro studium války (ISW)."Pokud se boje tuto zimu zastaví, bude to kvůli logistickým výzvám a vyvrcholení několika kampaní obou stran," píše v hodnocení ISW a připomíná, že ruské kampaně za účelem dobytí Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti dosáhly vrcholu už před několika měsíci, ačkoliv Moskva opakovaně trvá na zahájení dalších a dalších útoků. "Ruské síly jsou na na většině fronty v obranné pozici," dodávají analytici.
Šest lidí zahynulo při ruském ostřelování ukrajinského města Mykolajiv, které leží západně od Chersonu.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruští vojáci se snaží přesunout jednotky a vybavení na levý břeh Dněpru, kde staví obranné linie. Uvedlo to dnes jižní operační velení ukrajinské armády, pod které spadá i jihoukrajinská Chersonská oblast. Ruští vojáci podle něj z levého břehu ostřelují pozice Ukrajinců. Tvrzení jednotlivých bojujících stran není možné nezávisle ověřit.
Washington chce nakoupit od Jižní Koreje dělostřelecké granáty a poslat je na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl nejmenovaný americký činitel. Soul ovšem trvá na tom, že konečným uživatelem munice musí být Spojené státy a že na jeho politice nedodávat Ukrajině smrtící zbraně se nic nemění.
Po osvobození Chersonu na jihu Ukrajiny budou mít ukrajinské síly možnost ostřelovat komunikace, které vedou na poloostrov Krym a pro Rusko jsou klíčové z hlediska zásobování, upozornil dnes list Financial Times. Znovudobytí centra Chersonské oblasti by tak mohlo Rusům zkomplikovat snahy o udržení zbylých obsazených území.
Rusku potrvá nejméně týden, než stáhne své jednotky z jihoukrajinského města Cherson, řekl dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Uvedl také, že podle informací zpravodajských služeb odchod ruských vojáků z města ještě pořádně nezačal, zůstávají v něm, v jeho okolí a na západním břehu Dněpru.
"To není tak, že tyto jednotky stáhnou za den, dva. Potrvá to nejméně týden," řekl Reznikov. Ruská armáda má podle něho v Chersonské oblasti 40.000 vojáků.
Ruští vojáci začali v Chersonu ničit řadu infrastrukturních objektů, město je bez proudu a mobilních sítí. Podle serveru Ukrajinska pravda to ukrajinským médiím řekli svědci z místa. Rusové vyhodili do povětří kotelny, energetická zařízení i několik vysílačů mobilního signálu. Spojení s vnějším světem přes mobilní síť je pouze v Antonivce, jednom z chersonských předměstí, uvádí Institut masových informací (IMI). Ruští vojáci v Chersonu vyhodili do povětří také televizní středisko poblíž televizní věže, která ale útok přestála.
Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc, která podle bezpečnostního poradce Bílého domu zahrne i systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Poradce Jake Sullivan také řekl, že pomoc obsáhne rovněž obranný komplet Avenger se střelami Stinger.
Rusko se v posledních týdnech připravovalo na test torpéda s jaderným pohonem, zatím ho ale neprovedlo, uvedla dnes americká stanice CNN s odvoláním na nejmenované zdroje. Do příprav podle informací stanice byla zapojena také ponorka Belgorod, která dokáže odpalovat podvodní drony včetně obávaného torpéda Poseidon.
Ukrajinský konzul v italském Miláně požádal vedení tamního operního domu La Scala, aby nezačínalo příští měsíc novou sezónu operou Boris Godunov ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského. Konzul žádost zdůvodnil tím, že by se tak jeden z nejslavnějších operních domů světa měl vyhnout možné ruské propagandě. Informovala o tom dnes agentura ANSA.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinský státní koncern Ukroboronprom a česká agentura AMOS se dohodly na vzniku společných podniků. Cílem je zvýšit výrobu vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zástupci obou organizací dnes podepsali příslušnou dohodu, sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany. Na vytvoření tzv. společného obranného klastru, tedy skupiny firem, které spojuje některé z průmyslových odvětví, se při nedávné návštěvě Ukrajiny domluvili premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky.
Zástupce náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Alexej Gromov oznámil ve čtvrtek, že takzvaná Vagnerova linie na Donbase nezastaví ukrajinský útok a armáda tuto linii překoná. Budování Vagnerovy linie oznámil na začátku října Jevgenij Prigožin, šéf ruských žoldnéřských jednotek, nazývanách Vagnerova skupina. Rusové stavějí hráz z takzvaných dračích zubů - železobetonových pyramid - v Luhanské oblasti, aby tak předešli prolomení fronty, jaké se podařilo Ukrajincům v září u Charkova.
Lidé v nově osvobozených vesnicích u Chersonu vítají ukrajinské vojáky.
Tears of joy and hugs: residents of Kherson region meet Ukrainian Warriors.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 10, 2022
They tell them about Russian war crimes and the hardships they endured.
Ukrainian Army took under control Borozenske, Bruskinske and Kyselivka of Kherson region.
Glory to Heroes! pic.twitter.com/Eb49OOF7rq
Stažení ruských sil z okupovaného jihoukrajinského města Cherson by pro ukrajinskou armádu znamenalo významný pokrok. Shodli se na tom během telefonického rozhovoru britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, uvedla Sunakova kancelář.
Ukrajina za posledních 24 hodin postoupila v Chersonské oblasti ve dvou směrech o sedm kilometrů a osvobodila 12 sídel. Oznámil to na Telegramu vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj, podle kterého ukrajinské síly od 1. října osvobodily od ruské okupace území o rozloze 1381 kilometrů čtverečních. Tvrzení jednotlivých bojujících stran není možné nezávisle ověřit.
Ruské síly se v jihoukrajinské Chersonské oblasti začaly plánovaně stahovat z pravého břehu Dněpru, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Válkou poničeným východoukrajinským Charkovem vozí ode dneška cestující první tramvaj, kterou městu nedávno daroval pražský dopravní podnik.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že po stažení z Chersonu se ruská armáda chystá město ostřelovat z protějšího břehu Dněpru a proměnit ho v "město smrti".
Ruští okupanti přestali s evakuací obyvatel z Chersonu. Bylo málo zájemců odejít, píše s odvoláním na své zdroje ve městě zpravodajský server Ukrajinska pravda.
Britské ministerstvo obrany se tentokrát ve svém shrnutí věnuje stahování ruských vojáků z Chersonu:
Nadávky a spílání na ruských sociálních sítích. Porážka v Chersonu Rusy štve.➡️https://t.co/vsnjQnKvuK pic.twitter.com/6MtoLJuUkO
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 10, 2022
Spojené státy Ukrajině nedodají vyspělé útočné bezpilotní letouny Gray Eagle, o které Kyjev žádal již několik měsíců. Pentagon žádost odmítl na základě obav, že dodání dronů typu Gray Eagle MQ-1C by mohlo ještě vyostřit konflikt na Ukrajině a zároveň signalizovat Moskvě, že USA Kyjevu dodávají zbraně, které míří i na pozice uvnitř Ruska. S odvoláním na nejmenované americké představitele o tom informoval deník The Wall Street Journal.
Ruský vojenský bloger Rybar, který má přes milion sledujících na sociální síti Instagram, označil ústup z Chersonu za porážku. Tak to bude podle něj vnímat i ruské obyvatelstvo bez ohledu na to, jak porážku vláda a státní média podají. Rybar napsal, že jde o důsledek politické a vojenské impotence. "Jestli teď ještě podepíšeme mír s Ukrajinou, bude to plivnutí do tváře ruské společnosti," uzavírá bloger.
Pro Putina je nutnost opustit Cherson politicky velmi hořká. 1. října slavnostně podepsal v Kremlu anexi Chersonské oblasti a Cherson se tak stal oficiálně v očích Rusů ruským městem.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
V okupoveném Chersonu měl před několika dny možnost fotografovat zpravodaj agentury Reuters.
Cherson měl před začátkem války zhruba 280 tisíc obyvatel. Mnozí postupně uprchli po 2. březnu, kdy město obsadila ruská armáda. Není jasné, kolik obyvatel tam zůstalo. Podle ukrajinských odhadů asi sto tisíc.
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov označil stažení z Chersonu za těžké, ale správné rozhodnutí.
Ruský válečný bloger WarGonzo, kterého sleduje na ruské sociální síti Telegram 1,3 milionu lidí, označil ústup v Chersonu za černou a tragickou stránku v historii Ruska a ruské armády.
Stažení z Chersonu není výsledkem žádné dohody s Ukrajinci. Ruská armáda se rozhodla město opustit z "operativních příčin", píše ruský deník Pravda.
Britské ministerstvo obrany: Ztráta Chersonu znamená definitivní konec ruských plánů na vytvoření pozemního koridoru do Oděsy.
Definitivní ruské stažení z Chersonu potvrá několik dní, odhaduje britské ministerstvo obrany.
Ruští vojáci plují z Chersonu přes Dněpr.
The first and the last time they see Kherson. pic.twitter.com/8ngWHYN6kw
— Dmitri (@wartranslated) November 9, 2022
Na věži ve městě Snihurivka zavlála ukrajinská vlajka. O toto město, které leží mezi Mykolajivem a Chersonem, se vedly tvrdé boje. Ukrajinci vstoupili do Snihurivky ve středu.
Ukrainian media publish a photo of the Ukrainian flag on a tower in Snihurivka in the #Kherson direction, for which there have been battles for the past couple of days.
— NEXTA (@nexta_tv) November 9, 2022
We are waiting for official confirmation and good news in general for the Kherson region. pic.twitter.com/7T3ri9qh6L
Rusové podnikli za poslední den 11 raketových a 22 dalších leteckých útoků na Ukrajinu, uvedl Kyjev. Útoky Rusů pokračují i u Bachmutu a Avdijivky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním proslovu vyzval Ukrajince, aby byli ohledně zpráv o ruském útěku z Chersonu obezřetní. "Víme, že nepřítel nám nedává žádné dárky," řekl Zelenskyj a vyzval Ukrajince, aby byli s oslavami "úsporní".
"Putin se jednoznačně zmýlil s válkou proti Ukrajině a odmítá si přiznat porážku. Ale není hloupý, šílený ani sebevražedný. Proto je odchod z Chersonu dobrou zprávou i z hlediska stavu mysli ruského prezidenta," píše v komentáři v americkém deníku Washington Post komentátor Max Boot.
Ukrajinská armáda postupuje k Chersonu ze třech směrů. Ve středu večer ovládla strategicky důležité město Snihurivka.
Předseda sboru náčelníků štábů americké armády, generál Mark Milley, odhaduje takto ztráty obou stran ve válce: 40 tisíc mrtvých nebo zraněných Ukrajinců (včetně civilistů), 100 tisíc mrtvých nebo zraněných Rusů.
Ruské sociální sítě a internet jsou od středečního večera plné nespokojenosti a hněvu na velení ruské armády. Porážku v Chersonu Rusové považují za katastrofu. Obviňují velitele z neschopnosti, ruská armáda má podle nich špatnou taktiku a vybavení. Někteří se ironicky ptají, jestli další na řadě bude Bělgorod, což je město na západě Ruska blízko ukrajinské hranice.
Ukrajinci zahájili ofenzivu s cílem dobýt Cherson a západní břeh Dněpru na konci srpna. Pokud se potvrdí ruský odchod a ukrajinská armáda vstoupí do města, bude to jedno z jejich nejvýznamnějších vítězství v dosavadním průběhu války a pro Ukrajince velké psychologické povzbuzení na začátku zimy.
Ruský prezident Vladimir Putin se nezúčastní nadcházejícího summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. S odkazem na prohlášení indonéské vlády o tom dnes informovala agentura Reuters. Svou účast již dříve podle médií potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale podmínil ji Putinovou nepřítomností.
Ruské úřady nuceně přesouvaly a deportovaly ukrajinské civilisty na ruské nebo Ruskem kontrolované území. V dnes zveřejněné zprávě to uvádí lidskoprávní organizace Amnesty International, podle které se jednání Ruska v podstatě rovná válečnému zločinu a pravděpodobně i zločinu proti lidskosti. Nucené přesuny se podle Amnesty International týkaly i dětí, starších osob nebo lidí s postižením a civilisté při nich čelili špatnému zacházení a v některých případech i mučení.
Americký prezident Joe Biden ke stažení Rusů z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti uvedl, že to vypovídá o tom, že Moskva "má opravdové problémy".
"Je to důkaz toho, že mají skutečně problém s ruskou armádou," citovala Bidena agentura Reuters. Americký prezident rovněž řekl, že je "zajímavé", že Rusko nepočkalo se stažením až po oznámení výsledků amerických parlamentních voleb. Podle Bidena stažení umožní oběma stranám "překalibrovat pozice" přes zimu, ale teprve se uvidí, zda je Ukrajina připravena na kompromis s Ruskem.
Slavný polský reportér Wojciech Jagielski v rozhovoru pro Aktuálně.cz srovnává válku v Čečensku s invazí na Ukrajinu. Analyzuje také příčinu ruských neúspěchů a vysvětluje, proč je nyní na svou zemi hrdý.
Rusko od příštího školního roku zavede ve školách kurz základní vojenské přípravy, řekl podle agentury TASS ruský ministr školství Sergej Kravcov. Náměstek ruského ministra obrany Valerij Gerasimov doporučil, aby se tomuto kurzu věnovali žáci poslední dva roky sekundárního vzdělávání, tedy ve věku zhruba od 16 do 18 let, po dobu 140 hodin ročně.
Švýcarská zpravodajská služba uvedla, že sílící rozepře mezi západními demokraciemi a autokraciemi jako Rusko a Čína podpořily vzestup špionážních aktivit. Varovala, že Švýcarsko v případě nutnosti podnikne kroky k tomu, aby ruští agenti zůstali mimo jeho území.
"Je povzbudivé vidět, jak ukrajinské síly osvobozují více uzemí své země," uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v reakci na nařízení ústupu ruských okupantů z části Chersonské oblasti od ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes podle agentury Reuters upozornil, že dělat z prohlášení závěry ohledně stažení Rusů z Chersonu by bylo ukvapené. Část ruských sil podle něj v oblasti zůstává a do regionu proudí další ruští vojáci.
"Dokud nad městem Cherson nebude vlát ukrajinská vlajka, nemá smysl o ruském ústupu mluvit," řekl Podoljak. "Ukrajina nepřikládá ruským prohlášením pozornost, slova a činy se liší," dodal.
Poradce prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak řekl v reakci na zprávy o stažení z Chersonu, že Kyjev příliš nezajímají ruská prohlášení a že ukrajinská armáda pokračuje ve svých úkolech.
Velitel ruských operací na Ukrajině Sergej Surovikin zdůvodnil stažení tím, že ruské síly nemohou bránit a zásobovat západní břeh Dněpru.
Moment Surovikin and Shoygu admit defeat in the Kherson direction and announce the withdrawal of troops. pic.twitter.com/10UZgVuIcm
— Dmitri (@wartranslated) November 9, 2022
Rusové se přemístí na východní břeh Dněpru, kde budují obrannou linii.
#BREAKING Russia orders its military to withdraw from Ukraine's Kherson city pic.twitter.com/OQ0VsGBjXK
— AFP News Agency (@AFP) November 9, 2022
Odchod ruských okupantů z Chersonu bude před začátkem zimy pro Ukrajinu a ukrajinskou armádu obrovskou vzpruhou. Je to jeden z největších vojenských úspěchů Ukrajiny v této válce po dubnovém odražení útoku na Kyjev a osvobození Charkovské oblasti v září.
Někteří ruští váleční blogeři a analytici dnes už psali na sociální síti Telegram, že dnešek je "posledním dnem ruského Chersonu". Teď to je potvrzené oficiálně: ministr obranu Šojgu zveřejnil rozkaz ustoupit na levý (východní) břeh Dněpru.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vydal ruským jednotkám rozkaz, aby opustily město Cherson a stáhly se na východní břeh řeky Dněpr. Informují o tom ruská média.
Zástupce šéfa ruské okupační správy v ukrajinské Chersonské oblasti Kirill Stremousov dnes zahynul při dopravní nehodě. Informovala o tom agentura TASS, která se odvolává na místní úřady. Smrt jedné z nejvýraznějších postav Moskvou dosazené správy v okupované části Ukrajiny přichází v době množících se zpráv o ruském ústupu z Chersonské oblasti.
Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev přicestoval do Teheránu na rozhovory o bezpečnostních tématech. Se svým íránským protějškem Alím Šamcháním jednal mimo jiné o "západním vměšování", uvedla agentura TASS. Kyjev a západní země v uplynulých dnech obvinily Írán, že se chystá dodat Moskvě další prostředky pro vzdušné údery proti ukrajinské infrastruktuře.
Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajinská rozvědka před týdnem uvedla, že Rusko by tento měsíc od Íránu mělo obdržet více než 200 dronů Šáhed-136, Mohádžer-6 a Araš-2. Média s odvoláním na nejmenované západní představitele rovněž uvedla, že Moskva čeká také na dodávku íránských balistických raket. O víkendu Teherán poprvé připustil, že Moskvě dodal "malý počet" bezpilotních letounů. Uvedl ale, že byly dodány ještě před začátkem války.
Rusko podle všeho přišlo od začátku své invaze na Ukrajinu o více než polovinu všech svých tanků a použilo většinu svých přesně naváděných střel, řekl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. Válku, kterou Moskva v sousední zemi rozpoutala, Kahl označil za "masivní strategický neúspěch", napsal dnes server CNN.
"Putin neuspěl," řekl Kahl novinářům v rámci akce pořádané Univerzitou George Washingtona v hlavním městě Spojených států. "Rusko z této války odejde slabší, než jaké do ní vstupovalo," dodal náměstek. Moskva podle něj od začátku války přišla o desítky tisíc vojáků, což je podstatně více než ztráty, které Sovětský svaz utrpěl při své kampani v Afghánistánu.
Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy zůstanou špatné bez ohledu na výsledek nynějších voleb do amerického Kongresu, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Případný úspěch republikánů by mohl ovlivnit podporu Kyjeva ze strany Washingtonu.
Ruská armáda za posledních 24 hodin zaútočila na Ukrajině sedmi raketami a provedla 32 vzdušných úderů, uvedl v dnešním ranním souhrnu situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ukrajinské území ruské jednotky také ostřelovaly ze salvových raketometů. Dnipro, metropoli Dněpropetrovské oblasti, v noci na dnešek podle oblastní správy zasáhly bezpilotní letouny, které po nárazu explodovaly.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Írán dodává Rusku drony výměnou za ukořistěnou britskou a americkou techniku.➡️https://t.co/hZJzzyPDCu pic.twitter.com/IPNl1ixKCQ
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 9, 2022
Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev přicestoval do Teheránu na jednání o bezpečnostních tématech, uvedla agentura TASS. Kyjev a západní země viní Írán, že se chystá dodat Moskvě další prostředky pro vzdušné údery proti ukrajinské infrastruktuře.
Ukrajinské úřady vytvořily v Charkově "hřbitov" pro zbytky ruských raket a dělostřeleckých granátů, které invazní síly vystřelily na druhé největší ukrajinské město. Nachází se na něm podle nich přes tisíc částí raket ze systémů Grad, Uragan, Smerč, ale i balistických střel typu Iskander nebo dělostřeleckých granátů. Shromažďujeme je jako součást důkazů proti Rusku, řekl ČTK mluvčí charkovské prokuratury Dmytro Čubenko, který zároveň zbytky raket ukázal novinářům.
"Zbytky této munice rovněž silně ilustrují rozsah ruské vojenské agrese vůči Ukrajině," sdělil na místě Čubenko. Dodal, že existují i další podobná neveřejná shromaždiště, kde Ukrajinci skladují zbytky raket z ruských útoků na Charkovskou oblast. "Na munici jsou informace o tom, kam střela dopadla, odkud přiletěla, místo a počty obětí, které si vyžádala," popsal Čubenko.
Jak by se mělo jednat o míru s někým, kdo je schopen vystřelit raketu na dětské hřiště, do parku nebo na městskou křižovatku během ranní špičky?
Kerčský most mezi okupovaným Krymem a ruskou pevninou, který poničil mohutný výbuch na začátku října, se vrátí do plného provozu nejdříve v září příštího roku. Uvedlo to dnes britské ministerstvo obrany. Výbuch poničil silniční i železniční část mostu a Rusko pracuje na jeho opravě. Poškození této infrastruktury ztížilo pohyb a zásobování ruských jednotek na jihu Ukrajiny.
Podle informací, které dostal ruský prezident Vladimir Putin, práce na opravách silniční části mostu budou způsobovat problémy v dopravě do března. Oprava železniční části je pak nasmlouvaná do září. Ruští činitelé tvrdí, že by se most mohlo podařit opravit dříve.
Rusko zaplatilo Íránu za dodávky bezpilotních letounů v hotovosti a ukořistěnými britskými a americkými zbraněmi. Uvedla to v úterý večer stanice Sky s odvoláním na zdroj z tajných služeb. Výměnou Rusko dostalo z Íránu 160 dronů včetně těch, jež mohou sloužit pro vedení útoků.
Transakce se podle stanice Sky stala 20. srpna, kdy na letišti nedaleko Teheránu přistálo ruské vojenské letadlo. Podle příslušníka tajných služeb mělo na palubě 140 milionů dolarů v hotovosti (3,5 miliardy korun) a několik kusů ukořistěných britských a amerických zbraní. Jednalo se o protitankové střely Javelin a Nlaw a protivzdušnou střelu Stinger. Náklad byl podle Sky zřejmě platbou za dodávku 160 bezpilotních letounů.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruská armáda vyslala několik mobilizovaných mužů k jednotce složené z trestanců naverbovaných do bojů na Ukrajině soukromou Wagnerovou vojenskou skupinou. Tvrdí to ruská nevládní organizace Vojenské matky, jíž to řekla matka jednoho z mobilizovaných, uvedl portál Meduza.
Na Ukrajině spolu s ruskou armádou bojují žoldnéři Wagnerovy skupiny. Podle dřívějšího oznámení ukrajinské vojenské rozvědky jich na Ukrajině působí zhruba 8000, přičemž většinu z nich tvoří naverbovaní trestanci. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal výnos, na jehož základě bude možné mobilizovat také osoby, které spáchaly některé závažné trestné činy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes dostal od hollywoodského herce Seana Penna Oscara. Informovala o tom kancelář ukrajinského prezidenta. Zelenskyj, ačkoliv v minulosti hercem byl, nedostal pozlacenou sošku za výkon před kamerou, ale jako "symbol víry ve vítězství".
Spojené státy a Rusko souhlasí s obnovením jednání o strategických jaderných zbraních v rámci dohody Nový START.
V úterý to řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Podle ruského listu Kommersant by se první rozhovory od začátku ruské invaze na Ukrajinu mohly uskutečnit už na konci tohoto měsíce nebo na začátku prosince.
Agentura Reuters připomíná, že Rusko v srpnu zastavilo spolupráci ohledně inspekcí, které smlouva předpokládá. Odůvodnilo to cestovními omezeními, která proti němu kvůli vpádu na Ukrajinu zavedli západní země a jejich spojenci. Moskva ale tehdy uvedla, že je stále vázána podmínkami smlouvy.
Dohodu zvanou Nový START Moskva a Washington prodloužily letos v únoru, platit má do roku 2026. Smlouva, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, omezuje počet jaderných hlavic i jejich nosičů. Popisuje rovněž podmínky ověřování a inspekce jaderných zbraní druhé strany.
Ruští inspektoři záměrně brzdí plavbu lodí vyvážejících obilí z ukrajinských černomořských přístavů, prohlásil podle ruské redakce BBC náměstek ukrajinského ministra dopravy Jurij Vaskov. Rusko před zhruba dvěma týdny oznámilo, že pozastavuje svoji účast v dohodě, která v létě i přes pokračující boje na Ukrajině umožnila obnovit export obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Poté, co obilná iniciativa fungovala i bez ruské účasti díky společné snaze Ukrajiny, Turecka a OSN, Moskva ohlásila návrat k dohodě.
Účinný boj s klimatickými změnami není možný bez míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu proneseném přes video k účastníkům konference OSN o změnách klimatu COP27 v Egyptě. Válka na Ukrajině vedená Ruskem odvedla podle něj svět od ochrany klimatu, ale tématu je potřeba se urychleně a vážně věnovat. Zelenského projev živě vysílala agentura Reuters.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu provedl inspekci ruských vojsk na Ukrajině, uvedlo dnes jeho ministerstvo. Šojgu podle zveřejněného oznámení navštívil velitelské středisko ruských sil. Kde přesně pobýval, ale ministerstvo nesdělilo. Během inspekce si Šojgu vyslechl hlášení velitele ruských invazních sil na Ukrajině Sergeje Surovikina o tom, jak se ruským vojskům daří plnit svěřené úkoly.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Situace v Kyjevě zatím není natolik vážná, aby ukrajinské úřady musely vyhlásit evakuaci jeho obyvatel. Podle agentury Ukrinform to na jednání ukrajinské vlády řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. O víkendu deník The New York Times s odvoláním na kyjevského úředníka napsal, že ukrajinská metropole připravuje plán evakuace obyvatel pro případ, že by pokračující ruské útoky na energetickou infrastrukturu způsobily ve městě úplný blackout.
Země Evropské unie jsou připraveny půjčit Ukrajině příští rok 18 miliard eur na chod státu, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Jednomyslnou shodu chce dojednat do prosince.
Slovenský parlament usnesením odsoudil ruské útoky na civilní cíle na Ukrajině a podpořil kandidátský status Ukrajiny pro vstup do Evropské unie.
Části íránských bezpilotních letounů, které Rusko používá na Ukrajině, byly vyrobeny po 24. únoru, tedy až po zahájení ruské invaze. Uvedla to dnes ukrajinská vojenská rozvědka, která uvedla, že o tom získala důkazy. Írán teprve nedávno potvrdil předchozí tvrzení Kyjeva a Západu o dodání íránských dronů Rusku, podle íránské diplomacie tak ale Teherán učinil pouze před začátkem války. "Vrtule bezpilotního letounu Mohádžer-6 byla vyrobena teprve letos v únoru. Teprve vyrobena. A pak je potřeba započítat čas nutný k dodání do Ruské federace," napsala ukrajinská rozvědka na facebooku.
Rusko v reakci na západní sankce začalo prodávat Indii uhlí se slevou až 70 procent, uvedl s odvoláním na analýzy banky PSB server The Moscow Times.
Ruští těžaři zůstali kvůli invazi na Ukrajinu odříznuti od evropského trhu, kam před válkou směřovala téměř polovina vývozu uhlí z Ruska. Ve snaze najít kupce v Asii proto nabízejí často výrazné slevy. I tak se export uhlí od začátku roku propadl o devět procent a nejméně čtyři doly v největší ruské uhelné pánvi Kuzbas od léta zastavily těžbu. Průměrná sleva na ruské koksovatelné uhlí dodávané na indický trh činila v září 60 procent a v letních měsících 70 procent, uvedli analytici PSB ve svém přehledu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Američany, aby zachovali jednotu, dokud nebude na Ukrajině obnoven mír. Informovala o tom agentura AFP. Ve Spojených státech se dnes konají kongresové volby, jejichž výsledek by v případě úspěchu republikánů mohl ovlivnit podporu Kyjeva ze strany Washingtonu. "Žádám vás, abyste zachovali neochvějnou jednotu, jako je tomu nyní, (až) do dne, kdy uslyšíme všechna ta důležitá slova, o kterých jsme snili, až uslyšíme, že mír byl konečně obnoven," řekl Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se příští týden zúčastní summitu G20 na Bali, vystoupí přes video. Oznámil to prezidentův mluvčí.
Ruská armáda při nedávno skončené mobilizaci poslala povolávací rozkaz námořníkovi, který sloužil na potopeném křižníku Moskva. Michail T. se na vojenský úřad nedostavil. Jeho matka po něm od dubna marně pátrá, napsal ruský zpravodajský server Fontanka.ru.
Ukrajina se nebrání rozhovorům s Ruskem, ale podmínkou je obnovení její územní integrity. Prohlásil to Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Obnovením územní integrity ukrajinští představitelé mají na mysli stažení ruských vojsk ze všech okupovaných území, včetně Donbasu a Krymu.
Rusko u východoukrajinského města Vuhledar podniká ofenzivu na novém úseku fronty. Prorazit obranné linie se mu podle ukrajinské armády zatím nepodařilo, naopak zřejmě utrpělo velké ztráty. Dnes o tom informoval server RBK-Ukrajina, který útoky dává do souvislosti se snahou Moskvy zajistit si náhradní logistické trasy po poškození Krymského mostu.
Podle serveru stáhli Rusové na tento úsek fronty zhruba pět praporových uskupení, přičemž v každém z nich obvykle působí až 800 vojáků. Nejprudší boje se v posledních dnech odehrávají u obce Pavlivka poblíž Vuhledaru v Doněcké oblasti.
Rusko a USA poprvé od ruské invaze na Ukrajinu zvažují obnovení hovorů o strategických jaderných zbraních, píše s odkazem na své zdroje ruský deník Kommersant.
Zástupci ministerstev zahraničí obou zemí dříve uvedli, že o uspořádání osobního setkání v rámci dohody Nový START jednají. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová 29. září řekla, že Moskva a Washington hovoří zejména o setkání bilaterální poradní komise. Náměstkyně pro kontrolu zbrojení na americkém ministerstvu zahraničí Bonnie Jenkinsová 28. října uvedla, že USA "hledají termíny pro setkání s Rusy".
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Rusku zbývá málo raket, dosavadní tempo útoků na ukrajinskou infrastrukturu neudrží.➡️https://t.co/RFfjI2QQhm pic.twitter.com/6zxWlRFgiP
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 8, 2022
Ruské síly do značné míry vyčerpaly své zásoby vysoce přesných zbraní a velké ztráty utrpělo také letectvo. Nejspíše proto budou mít potíže udržet současné tempo koordinovaných útoků proti ukrajinské kritické infrastruktuře, uvedl ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Severní Korea popřela, že by s Ruskem uzavírala zbrojní obchody, a jako nepodložená odmítla americká nařčení, že dodává Rusku dělostřeleckou munici, nezbytnou pro válčení na Ukrajině.
"Ještě jednou chceme jasně říci, že jsme nikdy neměli 'zbrojní obchody' s Ruskem a nepředpokládáme to ani v budoucnu," uvedl v prohlášení vysoce postavený představitel severokorejského ministerstva obrany, citovaný státní agenturou KCNA.
Nová Mrija je hotova ze 30 procent, uvedl generální ředitel společnosti Jevhen Havrylov podle listu Bild při otevírání výstavy na lipském letišti, kde původní Mrija bývala pravidelným hostem.
"Práce nad novým letadlem pokračují v utajeném objektu. Díly z rozstříleného letadla a nové součástky budou přidány k druhému exempláři An-225, který nikdy nebyl dokončen," uvedl šéf firmy. Náklady na dokončení druhé Mriji odhadl na 500 milionů eur (asi 12,13 miliardy Kč).
Ukrajinská letecká firma Antonov staví na utajeném místě druhý exemplář největšího nákladního letounu světa An-225 Mrija (ukrajinsky Sen) jako náhradu za stroj, který na počátku invaze zničila ruská vojska na letišti Hostomel u Kyjeva.
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev nařídil zvýšit objemy ropy přepravované přes přístavy Aktau a Kuryk u Kaspického moře na 20 milionů tun ročně, uvedl na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Trasa vedoucí přes Kaspické moře obchází Rusko, zdůraznil deník.
Podle prezidenta Zelenského bylo znárodnění soukromých podílů v pěti strategických firmách spojených s několika podnikateli nutné a reaguje na naléhavé potřeby obranného sektoru Ukrajiny. "V těchto těžkých časech musíme nasměrovat všechny naše síly k osvobození naší země a lidu, k podpoře ukrajinské armády," napsal prezident na komunikační síť telegram.
Ukrajina nikdy neodmítala jednat s Ruskem a jeho vyjednávací pozice je známá, uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Kyjev je podle něj připraven na rozhovory s budoucím ruským vůdcem, nikoli s Vladimirem Putinem.
Important: Ukraine has never refused to negotiate. Our negotiating position is known and open.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) November 7, 2022
1. First, RF withdraws troops from 🇺🇦
2.After everything else
Is Putin ready? Obviously not. Therefore, we are constructive in our assessment: we will talk with the next leader of RF.
Papež František se dnes setkal s arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem. Ten papeži daroval kus ruského dělostřeleckého granátu a ruskou válku na Ukrajině označil za koloniální, uvedla agentura Reuters.
Kus ruského dělostřeleckého granátu, který arcibiskup papeži daroval, zničil fasádu řeckokatolického kostela ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva. Podle Ševčuka jde o "viditelné znamení destrukce a smrti, kterou přináší válka".
Na masovém pohřebišti poblíž jihoukrajinského města Mariupol, které obsadili Rusové, bylo vykopáno přes 1500 nových hrobů. Vyplývá to z analýzy satelitních záběrů, kterou provedla britská BBC.
Na satelitních snímcích pořízených nedávno společností Maxar je vidět, jak se tři masová pohřebiště poblíž okupovaného Mariupolu v obcích Staryj Krym, Manhuš a Vynohradne od jara neustále rozrůstají. Z analýzy záběrů právě ze Starého Krymu vyplynulo, že od června se počet tamních hrobů zvýšil o 1500. Nyní se odhaduje, že od začátku války tam bylo celkem vykopáno přes 4600 hrobů. Kolik je tam pohřbeno lidí, se ale nedá říct.
Ukrajina využila válečného stavu a znárodnila podíly v pěti strategických firmách. Je mezi nimi například výrobce motorů Motor Sič nebo energetické společnosti Ukrnafta a Ukrtatnafta.
Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin oznámil, že se podílel na zasahování do voleb ve Spojených státech. Podle agentury Reuters jde o první veřejné přiznání od osoby, kterou Washington viní z pokusů ovlivňovat americkou politiku.
V odpovědi na dotaz ruského zpravodajského serveru, který na ruské sociální síti VKontakte zveřejnila tisková služba jeho cateringové společnosti Concord, Prigožin uvedl: "Vměšovali jsme se (do amerických voleb), vměšujeme se a budeme se vměšovat. Opatrně, přesně, chirurgicky a po svém, jak to umíme."
Komentář byl zveřejněn v předvečer amerických voleb do Kongresu. "Během našich sotva znatelných operací odstraníme obě ledviny a játra najednou," řekl bez bližšího vysvětlení Prigožin.
Ukrajina obdržela západní systémy protivzdušné obrany NASAMS a Aspide, uvedl ministr obrany Oleksij Reznikov. Poděkoval USA, Norsku a Španělsku.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov odmítl potvrdit nebo vyvrátit, že poradci prezidentů USA a Ruska spolu jednali o tom, jak zabránit eskalaci války na Ukrajině.
Ruská moderátorka a opoziční aktivistka Xenija Sobčaková se vrátila do vlasti, informuje s odvoláním na svědky agentura RIA Novosti. Koncem října Sobčaková uprchla do Litvy, když u ní policie provedla domovní prohlídku v souvislosti se stíháním jednoho z jejích spolupracovníků. Sobčaková podle RIA Novosti přešla hranici s Lotyšskem se svým manželem Konstantinem Bogomolovem.
Americký deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje napsal, že poradce prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan vedl tajné rozhovory s poradci ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, jak se vyhnout eskalaci konfliktu na Ukrajině. Kreml se k tomu odmítl vyjádřit.
Česko patří mezi země, které pomáhají Ukrajině nejvíce. Na přehledné grafy a tabulky se můžete podívat v grafice Aktuálně.cz
Podle ukrajinské vojenské rozvědky má Rusko k dispozici už jen 120 kusů raket Iskander. Jde o balistickou střelu s doletem 500 kilometrů, jedna raketa stojí v přepočtu zhruba tři miliony dolarů.
Ukrajinský export obilí ve srovnání s loňským rokem poklesl o třicet procent kvůli válce a ruské blokádě, oznámilo ukrajinské ministerstvo zemědělství.
Operátor ukrajinské přenosové soustavy dnes vzkázal odběratelům v Kyjevě a dalších oblastech, aby se nachystali na další výpadky dodávek elektrické energie. Ukrajinská energetika v posledních týdnech utrpěla značné škody při ruských vzdušných útocích, napsala agentura Reuters.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Ukrajinci na jihu země zneškodnili velitelské stanoviště ruských dronů.➡️https://t.co/gv9z8CI83D pic.twitter.com/yKRJAYmvpf
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 7, 2022
Západ by měl nejdříve soudit sám sebe kvůli svým intervencím v Srbsku či Libyi. Uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v reakci na výzvu českého ministra zahraničí Jana Lipavského, aby vznikl trestní tribunál pro ruské vedení za jeho roli v invazi na Ukrajině.
Lipavský v neděli na Twitteru v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvedl, že politické vedení země musí nést zodpovědnost za to, když rozpoutá válku. "Česko patří k zemím, které chtějí, aby vznikl zvláštní trestní tribunál, který bude soudit nejvyšší ruské politické vedení za zločiny na Ukrajině," napsal.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Ostřelování s jednou obětí na životě dnes ráno ohlásil šéf sumské oblastní správy Dmytro Žyvyckyj. Na sumskou oblast na východě Ukrajiny dopadlo na 200 různých střel, včetně náloží shozených z bezpilotních letounů nebo palby z granátometů. V oblasti je několik poškozených hospodářských i obytných budov, zemřela jedna žena, napsal Žyvyckyj.
Ozbrojené síly Ukrajiny na jihu země za poslední den zneškodnily velitelské stanoviště bezpilotních letounů, tři jednotky obrněných vozidel a tři muniční sklady okupantů v okolí měst Beryslav a Cherson. Dnes ráno to oznámilo Jižní velitelství ukrajinské armády. Ukrajina už od února čelí ruské invazi.
Sullivan vedl důvěrné rozhovory s Putinovým zahraničním poradcem Jurijem Ušakovem a tajemníkem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem, řekly WSJ vládní zdroje. Washington chtěl zachovat otevřené komunikační kanály s Moskvou, ale poradci nejednali o ukončení války na Ukrajině. Úředníci neuvedli, kolik bylo celkem telefonátů ani informace o jejich přesném obsahu.
Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan v uplynulých měsících jednal s vysoce postavenými poradci ruského prezidenta Vladimira Putina v naději, že sníží riziko další eskalace konfliktu na Ukrajině.
Sullivan také varoval Moskvu před použitím jaderných zbraní nebo zbraní hromadného ničení, uvedl v neděli americký deník The Wall Street Journal (WSJ).
Volodymyr Zelenskyj se domnívá, že Rusko použije íránské rakety k dalším útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Momentálně je bez proudu na 4,5 milionu odběratelů v Kyjevě a dalších šesti regionech. Írán se chystá Rusku poslat dalších asi tisíc zbraní včetně raket a útočných dronů. Podle Zelenského tím Teherán oddaluje mír.
Část Ruskem okupovaného Chersonu je dočasně bez vody a elektřiny. Dosazená správa města tvrdí, že se jedná o důsledek "ukrajinského teroristického útoku". Vzkazuje občanům, aby zůstali v klidu, a slibuje brzké obnovení dodávek.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Rusko má na východě Ukrajiny velké ztráty a chystá se na další útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. "Velmi urputné ruské útoky v Doněcké oblasti pokračují. Nepřítel tam zaznamenává citelné ztráty," uvedl v pravidelném večerním videoproslovu. Rusko podle něj soustředí síly a prostředky na možné opakování masivních útoků na ukrajinskou infrastrukturu, zejména energetickou.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v příštím týdnu navrhne finanční pomoc pro Ukrajinu ve výši 1,5 milionu eur měsíčně. Ta by podle ní měla zemi pomoct pokrývat výdaje na příští rok. Von der Leyenová na nedělním setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským hovořila také o potenciálních sankcích pro Írán, který "podporuje ruskou agresi".
Discussed macro-fin aid to 🇺🇦 for the current year & 2023 with President of the European Commission @vonderleyen. Noted the importance of continuing the grain initiative for world food security. Discussed increasing sanctions & opposing actions of Iran, which supports aggression
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 6, 2022
Přehled nejdůležitějších událostí v neděli 6. listopadu
Ukrajinci ve středu zabili stovky mobilizovaných Rusů poblíž vesnice Makijivka na Donbasu, tvrdí ruský server Verstka. Mobilizovaní muži měli pocházet z ruské Voroněžské oblasti a měli být ponecháni bez vybavení patnáct kilometrů od frontové linie. Jakmile Ukrajinci rozbili jejich pozice, velitelé batalionu se rozutekli, píše The Kyiv Independent. Ruský nezávislý web Mediazona uvádí, že částečná mobilizace se zatím dotkla necelých 500 tisíc Rusů. Nezisková organizace Institut pro studium války předpokládá, že Vladimír Putin bude v mobilizaci pokračovat, protože její dosavadní podoba nestačí pro dosažení jeho cílů.
Rusové předstírají odchod z Chersonu, aby vlákali Ukrajince do boje, tvrdí mluvčí ukrajinské armády Natalia Humeniuková. "Snaží se nás přesvědčit, že odcházejí, ale zároveň vidíme objektivní důkazy, že zůstávají," řekla ukrajinským médiím. "Je nám jasné, čím nás chtějí nakrmit, a chystáme vlastní strategii," dodala.
Kyjev šetří elektřinu, aby nepřetěžoval infrastrukturu poškozenou ruskými silami.
#Kyiv beautiful and cozy 💛💙 The city saves electricity so as not to overload the electrical infrastructure mutilated by the Russians. Sustainability and solidarity. The New York Times article is manipulative and the Russian lovers appreciated that and 1/2 pic.twitter.com/Cf1tWcWhja
— Mariia Kramarenko (@KramarenkoMari3) November 6, 2022
Soudce Nejvyššího soudu Alexander Nikulin samozvané Doněcké lidové republiky byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, tvrdí loutkový stát. Lékaři prý bojují o jeho život. Separatistická skupina pracuje na identifikaci podezřelých, z údajného pokusu o vraždu však viní Ukrajinu.
Vedení Kyjeva se připravuje na scénář úplného blackoutu včetně evakuace všech obyvatel města, uvedl deník The New York Times. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v sobotu občany varoval, že se město může ocitnout bez světla, vody a vytápění i bez funkční kanalizace, pokud by ruské síly dál ničily objekty tamní energetické infrastruktury. Ve vysílání televize vyzval Kyjevany, aby se zamysleli, zda mají možnost dočasně se přesunout k příbuzným nebo ke známým, kteří mají dům za městem s kamny a vlastním přívodem vody. Městští úředníci by se o nebezpečí úplného blackoutu měli dozvědět zhruba s dvanáctihodinovým předstihem.
Kvůli častým ruským útokům na energetickou infrastrukturu se mnohá ukrajinská města potýkají s výpadky proudu. V Kyjevě a na dalších místech navíc úřady ve snaze šetřit elektrickou energii přistupují ke stabilizačním odstávkám proudu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské síly během invaze na Ukrajinu poškodily už 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Írán lže o dodávkách dronů pro Ruskou federaci. Teherán tvrdí, že Rusku poskytl jen několik málo dronů. Podle Zenelského však ukrajinská armáda sestřelí denně na deset kusů bezpilotních letadel. "Pokud bude Írán pokračovat ve zcela evidentním lhaní, budeme ještě intenzivněji vyšetřovat teroristickou spolupráci mezi zeměmi," citovala prezidenta americká CNN.
Rusové v okupovaném Mariupolu nechali odstranit památník obětem hladomoru z 30. let 20. století, který stál v centru města na jihovýchodě Ukrajiny od roku 2004. "Upozorňoval na genocidu, které se Rusové dopustili na obyčejných Ukrajincích. Proto ho zničili," napsal na twitteru ukrajinský novinář Denis Kazanský.
Russian destroyed monument to the victims of the famine of 1932-33 in Mariupol.
— Denis Kazanskyi (@KazanskyiDenis) October 20, 2022
It wasn't a monument to the nationalists. It was a monument to ordinary people who died of starvation.
But this is a reminder of the genocide of Ukrainians by Russia. That's why Russia destroyed it pic.twitter.com/d2UhrZhM59
Ukrajinské síly zasáhly z raketometů HIMARS stavidlo přehrady u Kachovské vodní elektrárny na jihu Ukrajiny a poškodily ho, tvrdí ruské agentury. Odkazují na vyjádření nejmenovaného představitele záchranných složek v Chersonské oblasti, kterou z velké části ovládla ruská vojska při invazi na Ukrajinu.
Moskva a ruská okupační správa ovládnutých ukrajinských oblastí v minulosti opakovaně varovaly, že Ukrajina hodlá provést na přehradě útok. Kyjev to popřel a z přípravy úderu na přehradu elektrárny naopak obvinil ruské síly, které podle něj oblast zaminovaly. Vzájemná obviňování válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za důležité udržovat aspoň nejzákladnější diplomatické vztahy s Ruskem, byť se jeho režim chová s ohledem na agresi vůči Ukrajině podle něho odporně. Lipavský v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News ale nesouhlasil s názorem poslance opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka, podle kterého se ve veřejném prostoru málo diskutuje o míru nebo o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou.
Vondráček sice uznal, že Rusko útočí na Ukrajině i na civilní cíle, ale zajímalo ho, zda usnesení sněmovního zahraničního výboru, který ve čtvrtek označil v usnesení současný ruský režim za teroristický není jen gesto, či zda z něho něco vyplývá. "Tady jsem spíš skeptický," uvedl. Osvědčily se podle něho západní technologické sankce vůči Rusku, které v dlouhodobějším horizontu podle něho zpomalí ruský průmysl a vědecký pokrok. "Znamená to změnu na bojišti, když nebudou mít přístup například k čipům," řekl.
Ministr zahraničí naopak postoj výboru ocenil. Podle Lipavského je důležité pojmenovávat věci pravými jmény navzdory tomu, že právní důsledky usnesení nejsou podle něho nijak zásadní.
Ruská soukromá Wagnerova armáda přichází v bojích na Ukrajině o stovky vojáků, uvedl americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější zprávě o situaci na Ukrajině. ISW připomněl, že skupina najímá do bojů na Ukrajině ruské trestance. Počet padlých žoldnéřů skupiny při započítání vězňů se podle něj odhaduje na 800 až 1000.
Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly rezidenční čtvrť v Záporoží na jihu Ukrajiny, uvedl tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtěv. Útok si podle něj vyžádal jeden lidský život. "Ruští fašisté v noci v našem městě znovu způsobili neštěstí… Podle prvních zpráv si ostřelování nepřítele k velké lítosti vyžádalo život jednoho člověka," napsal Kurtěv na komunikační síti Telegram.
Raketový útok v Záporoží podle něj poškodil veřejnou budovu a několik obytných domů. Terčem ostřelování se v noci stalo také město Nikopol, které leží na jihu Ukrajiny na břehu Dněpru, a města a vesnice v jeho okolí, sdělil na telegramu šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko.
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Vladimir Putin u moci. Uvedl to list The Washigton Post s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s těmito rozhovory.
Podle zdrojů není cílem požadavků amerických úředníků dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, ale je vypočítavou snahou zajistit, aby si Kyjev udržel podporou dalších zemí, které čelí obavám voličů z pokračování války několik dalších let.
Rusy okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na jihu Ukrajiny byla opět připojena k vnější síti poté, co bylo vnější napájení v noci na čtvrtek přerušeno při ruském ostřelování, které poničilo vedení vysokého napětí. Informovala o tom dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Oba přívody vnějšího elektrického proudu byly opraveny a znovu napojeny v pátek odpoledne, oznámil generální ředitel MAAE Mariano Grossi. V dnešním prohlášení dále zopakoval svou výzvu ke zřízení zóny jaderné bezpečnosti a ochrany kolem největší jaderné elektrárny v Evropě, aby se předešlo jaderné nehodě. "Nemůžeme si už dovolit ztrácet další čas. Musíme jednat, dokud není příliš pozdě," řekl Grossi.
Po odpojení od vnější sítě musely být reaktory elektrárny chlazeny s pomocí záložních dieselgenerátorů, které měly palivo na 15 dní.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že Írán lže, když tvrdí, že Rusku poslal jen omezený počet dronů. Kyjevské síly podle něj sestřelují nejméně deset takových dronů denně. Jenom v pátek jich podle prezidenta sestřelily 11. "Pokud bude Írán pokračovat ve lhaní o tom, co je očividné, znamená to, že svět bude ještě více usilovat o vyšetřování teroristické spolupráce mezi režimy Ruska a Íránu a toho, co Rusko za takovou spolupráci platí," řekl Zelenskyj.
Také zvláštní americký zmocněnec pro Írán Robert Malley dnes na Twitteru uvedl, že není pravda, že Írán dodal jen několik dronů. "Jenom letos v létě jich převezli desítky a mají na okupované Ukrajině vojáky, kteří Rusům pomáhají je používat," tvrdí Malley.
Ruská armáda zatím nedokázala zničit ani jeden z dvaceti salvových raketometů HIMARS, které Ukrajině poskytly Spojené státy, píše server Politico s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Pentagonu.
Moderní a vysoce pohyblivé systémy s dostřelem až několik desítek kilometrů představují vážnou hrozbu pro invazní armádu a výrazně pomohli Ukrajincům zasahovat klíčové ruské cíle.
Politico však upozorňuje, že Kyjev stále potřebuje významný počet dělostřelecké munice. Denně ukrajinská armáda vyčerpá čtyři až sedm tisíc dělostřeleckých nábojů, Rusko podle odhadů dokonce 20 tisíc.
Německý kancléř Olaf Scholz vyzval Rusko, aby vyloučilo nasazení jaderných zbraní ve své útočné válce na Ukrajině. "Není dovolené a není to obhajitelné v tomto konfliktu použít jaderné zbraně," řekl Scholz na debatní akci své Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v Berlíně. "Vyzýváme Rusko, aby jasně prohlásilo, že tak neučiní. Je to hranice, která nesmí být překročena," zdůraznil šéf německé vlády.
Už v pátek Scholz v Pekingu společně s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem varoval před jadernou eskalací. Scholz označil jaderná varovná gesta za nezodpovědná a vysoce nebezpečná. Také Si odsoudil případné použití jaderných zbraní nebo vyhrožování jejich nasazením.
Scholz byl v Číně jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19. Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Si Ťin-pchinga do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na kancléře naléhali, aby cestu zrušil.
Ruští vojáci rabují v okupovaném Chersonu, zatímco se ukrajinská armáda přibližuje k městu. Odvážejí sanitky, traktory i osobní auta a kradou také obrazy nebo sochy z muzeí. Z krypty katedrály svaté Kateřiny dokonce odvezli kosti přítele a milence carevny Kateřiny Veliké Grigorije Alexandroviče Potěmkina, píše britský deník The Guardian. Rusové nakradené věci převážejí na levý břeh Chersonské oblasti.
Rusové před válkou 300tisícový Cherson kontrolují od začátku března. Město leží na pravém břehu Dněpru, všechny mosty přes řeku jsou ale poškozené ostřelováním.
Tento týden se objevily informace, že z budovy chersonské administrativy zmizela ruská vlajka a zástupce prokremelských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov prohlásil, že se ruská vojska z města patrně stáhnou. Ukrajinští představitelé ale varují, že se může jednat o provokaci.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Teherán podle americké stanice CNN poprvé přiznal, že Rusku dodal bezpilotní letouny vybavené výbušninami. Ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján prohlásil, že Írán Moskvě v měsících před začátkem invaze na Ukrajinu poskytl "omezený počet dronů".
Ruská armáda íránské sebevražedné bezpilotní letouny využívá k úderům na ukrajinské civilní cíle daleko od fronty, jedná se například o stroje typu Šáhid-136 nebo Mohadžír-6. Putinova armáda jimi zaútočila na Kyjev a další města. Ukrajinští představitelé minulý týden uvedli, že více než 300 dronů íránské výroby sestřelili.
Začátkem tohoto týdne stanice CNN napsala, že Írán se podle jejích informací chystá Rusku poslat 1000 dalších kusů zbraní, mezi nimiž budou kromě útočných dronů také balistické rakety krátkého doletu země-země. Chystanou dodávku těchto střel a dalších dronů potvrdili agentuře Reuters dva nejmenovaní vysoce postavení íránští činitelé a dva íránští diplomaté.
Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat řekl, že Ukrajina se íránským balistickým střelám bude bránit jen stěží. "Teoreticky je možné je sestřelit, ale fakticky to bude velmi těžké pomocí těch prostředků, které máme v arzenálu," uvedl podle serveru Ukrajinska pravda.
Na Ukrajině bylo zhruba před dvěma týdny kvůli nezaplaceným účtům odpojeno 1300 terminálů potřebných pro připojení k satelitní síti Starlink provozovanou společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Jde o terminály používané armádou, informovala americká společnost CNN s odkazem na své zdroje.
Musk v polovině října uvedl, že jeho společnost už nebude internetové služby na Ukrajině platit, své oznámení ale nakonec odvolal. CNN už tehdy upozornila, že většinu z 20 tisíc terminálů plně nebo částečně financovaly jiné zdroje - například Spojené státy, Británie nebo Polsko.
Z Ostravy v sobotu odjelo do města Konotop na severovýchodě Ukrajiny sedm dieselových autobusů. Jde o dar Dopravního podniku Ostrava. Autobusy navíc byly naplněny další humanitární pomocí, sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Starosta Konotopu podle ní pomoc vítá, protože autobusy vyřeší možné výpadky tramvají způsobené narušenými dodávkami proudu.
V sobotu ráno byl po celé Ukrajině s výjimkou Ruskem obsazeného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach, uvedl server Ukrajinska pravda. Ukrajinské síly v pátek večer sestřelily dva ruské vrtulníky Ka-52 a šest vrtulníků Šáhed-136, informovalo v sobotu ráno jižní velitelství ukrajinské armády. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v době pokračujících bojů ověřit.
Podle ukrajinského generálního štábu nově mobilizovaní ruští vojáci míří i do Běloruska, které ruské armádě poskytlo ubytovací kapacity a výcvikové prostory. "Bělorusko dál podporuje ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině, přijímá a ubytovává ruské vojáky a poskytuje vojenské prostory pro výcvik," sdělil ukrajinský štáb.
Od prvních válečných dnů zachránila Kyjevská zoologická zahrada přes 200 zvířat - hlavně z oblastí bojů mezi ruskou invazní armádou a ukrajinskými obránci. Nový domov v kyjevské zoo našla třeba tygřice z Charkova nebo krokodýl od Kramatorsku. Boje na počátku ruské vojenské agrese přitom zuřily podle ředitele zoo i v její blízkosti a zvířata prožívala obrovský stres. Zaměstnanci tady žili i s rodinami v protileteckém krytu, popsal šéf zařízení Kirill Trantin. Teď se chystá na zimu a na další možné výpadky v dodávkách elektřiny a tepla.
"Pokud někdo zvažuje vyjednávání, tak nehledá způsoby, jak oklamat všechny kolem sebe, aby mohl poslat desítky nebo stovky tisíc dalších lidí - mobilizovaných nebo žoldáků - do mlýnku na maso," řekl ve svém pátečním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Lžou o tom, že mobilizace byla úspěšně dokončena… Pravda je, že v ruských regionech i na okupovaném ukrajinském území dál shánějí lidi, které by poslali na smrt," dodal ukrajinský prezident.
Ruská polovojenská Wagnerova skupina dnes v Petrohradu otevřela své sídlo a vojenské centrum. Otevření kanceláře oznámil podnikatel Jevgenij Prigožin, který po letech spekulací nedávno potvrdil, že je zakladatelem soukromé skupiny. Budova v Petrohradě bude sloužit nejen jako administrativní sídlo pro wagnerovce, kteří se v poslední době dostali do popředí kvůli své roli v ruské válce na Ukrajině, ale i jako inovační centrum pro vlastenecké start-upy, píše list The Moscow Times.
"Wagnerovci dosahují svých cílů na frontě. My dosáhneme svých cílů zde," uvedl při otevření centra Ruslan Ostaško, prokremelský blogger a televizní moderátor zastupující Wagnerovu skupinu. "Bohužel, vojenské konflikty byly vždy hnací silou technologického pokroku," dodal.
Ukrajinská pošta dnes dala do oběhu poštovní známku připomínající říjnový útok na ruský Kerčský most, který spojuje Ruskem nelegálně anektovaný Krym s ruskou pevninou. Známka je k dispozici online i na pobočkách Ukrajinské pošty 2,1 milionu, uvedla agentura Unian. "Nenajde se jediný kout světa, který by nás nežádal, abychom jim (známku) poslali," řekla agentuře Reuters Ljudmyla Samojlovová, jedna z desítek lidí, kteří před jednou kyjevských pošt čekali, až si budou známku moci koupit. "Poslali jsme je lidem z Ameriky, Austrálie," dodala Samojlovová.
Na známce nazvané "Krymský most - přídavek!" jsou vyobrazeni muž a žena, kteří stojí na poničeném mostě. Pózují přitom s rozpaženýma rukama stejně jako protagonisté ve slavné scéně v americkém filmu Titanic, a za nimi stoupá ze stavby kouř.
Spojené státy budou dál "neochějně podporovat" Ukrajinu i po nadcházejících volbách do Kongresu. V Kyjevě to dnes řekl bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan, který do ukrajinské metropole přijel na neohlášenou návštěvu. "Hodláme zajistit, aby byly k dispozici potřebné zdroje a abychom získali hlasy obou stran," řekl Sullivan před novináři. Ve volbách, které se uskuteční 8. listopadu, se demokraté budou snažit zachovat svou parlamentní většinu. Podle analytiků má ale republikánská strana šanci získat většinu v dolní komoře Kongresu.
Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.
"Nezodpovědná jaderná rétorika Ruska je nepřijatelná," uvedli ministři ve společném prohlášení. "Opakovaně vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo agresi vůči Ukrajině a stáhlo své jednotky i techniku," uvedli šéfové diplomacií. Odsoudili také nedávné ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu a "teror civilního obyvatelstva". Skupina G7 chce pohnat Rusko k "odpovědnosti za tyto zločiny proti lidskosti".
O vystoupení ruského tanečníka Sergeje Polunina v Kroměříži už církev nestojí. Nelíbí se jí jeho obdiv k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jehož tvář má třikrát vytetovanou na těle.
Americká část výdajů na renovaci českých tanků T-72B spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).
Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Dnes to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).
Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). První stroje by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku.
Nizozemsko pošle Ukrajině zasílku těžkých zbraní, bduou mezi nimi i tanky. Oznámila to vláda.
Ruská okupační správa vyhlásila v Chersonu na 24 hodin zákaz vycházení. Oznámil to její představitel Kirill Stremousov. V posledních dnech Rusové nznačili, že se chystají město a jeho okolí opustit a stánhou se na východní břeh Dněpru.
Čínský prezident Si Ťin-pching po schůzce s německým kancléřem Olafem Scholzem odmítl odsoudit Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Učinil tak poté, co ho Scholz požádal, aby v souvislosti s válkou na Ukrajině využil svého vlivu na Rusko.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, na jehož základě bude možné mobilizovat také lidi, kteří spáchali závažné trestné činy.
Podle deníku Washington Post se všichni ruští velitelé a důstojníci přesunuli z Chersonu na východní břeh Dněpru. List cituje nejmenovaného ůzápadní" vojenského představitele, podle nějž se ruská armáda zřejmě rozhodla pro ústup, protože Cherson a západní břeh Dněpru nemůže ubránit kvůli problémům se zásobováním.
Rusko zmobilizovalo pro válku na Ukrajině 318 tisíc mužů, řekl Putin podle agentury Interfax.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dohodl s ruským protějškem Vladimirem Putinem na tom, že chudým africkým zemím by mělo být obilí vyvážené na základě dohody o lodním exportu přes Černé moře dodáváno bezplatně. Erdogan to dnes podle agentury Reuters řekl v projevu v Istanbulu.
Německý kancléř Olaf Scholz požádal při návštěvě Číny prezidenta Si Ťin-pchinga, aby v souvislosti s válkou na Ukrajině využil svého vlivu na Rusko.
Ruský prezident Vladimir Putin chce poslat obilí chudým zemím zadarmo. Řekl to turecký prezident Recep Erdogan, Putinův návrh podle něj zazněl v jejich telefonickém rozhovoru.
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv dnes na Telegramu napsal: "Válčíme proti umírajícímu světu s jeho nemravnými zvyky, naším cílem je zastavit nejvyššího vládce pekla (…) Válčíme s bandou šílených nacistických feťáků, stejně jako s velkou smečkou štěkajících psů ze západních chovů a pestrým stádem chrochtajících podsvinčat".
Britské ministerstvo obrany se ve svém shrnutí tentokrát věnuje dezerci v řadách ruské armády:
Rusko zintenzivnilo tlak na frontě. Ukrajinská armáda odráží desítky útoků denně.➡️https://t.co/3pzghDzVd4 pic.twitter.com/ZaUQ4ZZNkX
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 4, 2022
Olomoucká Arcidiecézní charita (ACHO) vyhlásila tradiční sbírku s názvem Vánoční balíček pro Ukrajinu. Do projektu bylo tentokrát zařazeno 370 dětí ze sociálně slabých rodin nebo dětských domovů, letos jsou v seznamu také děti, které uprchly z východu Ukrajiny, sdělil ČTK mluvčí ACHO Marek Navrátil. Projekt Vánoční balíček pořádá ACHO počtrnácté, každoročně se setkává s velkým ohlasem. V seznamu aktuálně zbývá ještě obdarovat 79 jmen, zjistila ČTK. Za dobu trvání akce bylo tímto způsobem doručeno na Ukrajinu 3779 vánočních dárků.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Zalužnyj neupřesnil nejohroženější úseky fronty. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu v televizi hovořila o tom, že nejintenzivnější boje se odehrávají v Bachmutu a u Soledaru v Donbasu na východě země, kde ukrajinští obránci denně odrážejí desítky ruských útoků. "Epicentrem je Bachmut, Soledar a celkově doněcký úsek fronty. Stává se, že nepřítel tam podniká za den desítky útoků a my je odrážíme. Fakticky se tam odehrává oboustranný pohyb: pokud se nepříteli podaří trošku postoupit vpřed, okamžitě následuje ukrajinský protiútok a získáváme zpět všechna území," řekla. Zdůraznila, že Ukrajina se nevzdává ani jediné pídě svého území, jakkoli se nepřítel v krutých bojích snaží dosáhnout administrativní hranice Doněcké oblasti a ukrajinská obrana se nachází ve "složité" situaci.
Ukrajinští vojáci musí odrážet až 80 ruských útoků za den, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.
"Posoudili jsme situaci na frontě. Je napjatá, ale zůstává pod kontrolou. Nepřítel ztrojnásobil intenzivnost bojových operací na jednotlivých úsecích fronty - až na 80 útoků každý den. Díky hrdinství a mistrovství našich vojáků držíme obranu," uvedl ukrajinský generál.
Na tuto situaci upozornil velitele sil Severoatlantické aliance v Evropě, amerického generála Christophera Cavoliho.
Kvůli ruským útokům se dnes večer ocitlo bez elektřiny asi 4,5 milionu Ukrajinců v Kyjevě a deseti dalších oblastech, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vystoupení. Šéf státu zdůraznil, že Rusko se uchyluje k "teroru proti energetice" kvůli své slabosti: nedokáže porazit Ukrajinu na bojišti, a tak se tímto terorem pokouší zlomit Ukrajince.
Prezident se také obrátil na energetické firmy, aby aktivněji vysvětlovaly lidem, kdy a proč vypnou elektřinu v konkrétní ulici či čtvrti. "Taková 'mikrokomunikace' je obzvláště zapotřebí právě teď. Lidé mají právo vědět," řekl a vybídl energetické společnosti, aby okamžitě reagovaly zejména v případech, kdy si lidé stěžují na nespravedlnosti při vypínání proudu.
Prodej nových automobilů vyrobených v Rusku od zahájení invaze na Ukrajinu prudce klesl, protože sankce omezily přístup k součástkám a několik zahraničních výrobců pozastavilo svoji činnost v zemi. To spolu se silnějším rublem zvýšilo poptávku po ojetých automobilech z Asie, upozornila agentura Reuters. Více než tři čtvrtiny těchto dovážených ojetých vozů pocházejí z Japonska.
Bývalé vedení jednoho z ukrajinských úřadů zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun) určených na nákup neprůstřelných vest pro armádu. Informoval o tom dnes Státní úřad pro vyšetřování (DBR), který má na Ukrajině funkci kriminální ústředny.
Ruský Centrální vojenský okruh povede generálmajor Alexandr Linkov, který dočasně nahradí předchozího velitele generála Alexandra Lapina. Po Lapinově rezignaci v souvislosti s bleskovou a úspěšnou protiofenzivou ukrajinské armády na severovýchodě Ukrajiny volali podporovatelé války i proruští blogeři. Server BBC ale upozornil, že není jasné, proč byl Lapin ve funkci nahrazen a kdy - a zda vůbec - se do války na Ukrajině vrátí.
Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes v patrně svém nejoptimističtějším vyjádření o ukrajinské ofenzivě u Chersonu uvedl, že Ukrajina má schopnosti dobýt zpět Ruskem okupované území na pravém břehu řeky včetně samotného města, uvedla agentura Reuters. "Viděli jsme, že Ukrajinci vyvíjejí velmi metodické a účinné úsilí o znovuzískání svého výsostného území," citovala jej agentura Ukrinform.
Británie se snaží zabránit jiným zemím, aby využívaly její služby k přepravě ruské ropy. Používat je budou moci jen v případě, pokud ji nakoupí za stejnou nebo nižší cenu, než stanovily západní vlády v rámci sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na britskou vládu, podle které zákaz vstoupí v platnost od 5. prosince a vztahuje se mimo jiné na pojišťovnictví, makléřství a lodní dopravu.
"Můj osobní a ukrajinský postoj byl, že pokud se zúčastní ruský vůdce, Ukrajina se nezúčastní," řekl podle agentury Unian Zelenskyj. Dodal, že na summit se nadále připravuje. Zelenskyj také uvedl, že na toto téma jednal se svým indonéským protějškem Jokem Widodem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nezúčastní nadcházejícího summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali, pokud na něm bude přítomna hlava ruského státu Vladimir Putin. Zelenskyj to dnes podle ukrajinských agentur řekl novinářům.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ukrajina by byla v právu, kdyby zareagovala útokem na vzdušné údery z běloruského území, kterým od začátky ruské invaze čelí. Zpravodajskému portálu Ukrajinska pravda to řekla hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Podtrhla, že přestože režim v Minsku propůjčuje Rusku běloruské území k útokům na Ukrajině, mnozí Bělorusové proti válce na Ukrajině protestovali a snaží se jí zabránit. "Pokud z běloruského území opět zamíří na Ukrajinu a na Ukrajince rakety, Ukrajina bude mít právo na odvetný útok," řekla Cichanouská.
Podle ukrajinské vojenské rozvědky okupanti v Chersonu nutí obyvatele odejít do Ruska a do jejich bytů a domů se pak stěhují ruští vojáci v civilních šatech. List Ukrajinska Pravda napsal, že děti z dětského domova v Chersonu okupanti přesunuli do prostor bývalé psychiatrické léčebny v Simferopolu na Krymu.
Bulharský parlament po několika měsících debat odsouhlasil dodávky zbraní Ukrajině. Proti byly proruské strany i prezident Rumen Radev.
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při kontrole ve třech ukrajinských zařízeních nenašli známky toho, že by Kyjev připravoval takzvanou špinavou bombu. Z toho Ukrajinu vinilo Rusko, inspekci MAAE provedla na žádost Kyjeva. "Naše dosavadní technické a vědecké vyhodnocení výsledků neprokázalo žádné známky neohlášených jaderných aktivit a materiálů na třech (kontrolovaných) místech," uvedl v šéf MAAE Rafael Grossi.
Mluvčí ukrajinské armády Natalia Humeňjuková uvedla, že zprávy o odchodu ruských vojáků z Chersonu a o stahování ruských vlajek z veřejných budov bere s rezervou. Může podle ní jít o ruskou past a o snahu nalákat ukrajinské vojáky do ulic Chersonu. Stejný názor vyslovil už dříve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina od začátku války sestřelila nebo zničila na zemi 278 letadel. To je více, než sovětská armáda ztratila během války v Afghánistánu v letech 1979 až 1989, oznámil náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.
Ukrajina dnes propustila 107 ruských vojáků, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Stejný počet válečných zajatců se vrátil z ruského zajetí i na Ukrajinu, o výměně zajatců informovala agentura Ukrinform.
Země skupiny G7 společně zajistí pomoc pro Ukrajinu na zimu, řekla šéfka německé diplomacie. Annalena Baerbocková, jejíž země skupině velkých světových ekonomik předsedá. Ujistila, že tyto státy nedopustí, aby lidé na Ukrajině kvůli brutálnímu postupu ruského prezidenta Vladimira Putina hladověli a mrzli.
Speciální trestní tribunál by byl potřeba pro to, aby mohlo být souzeno ruské nejvyšší politické vedení za agresi proti Ukrajině. Poslancům to na dnešním zasedání zahraničního výboru řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko podle něj spolu s Ukrajinou či pobaltskými státy patří k "jádrové skupině", která vznik tribunálu iniciuje.
Ruská vojska se patrně budou stahovat ze západního břehu Dněpru v Chersonské oblasti, řekl podle listu Kommersant zástupce ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov. Na západním břehu Dněpru přitom leží také samotné středisko oblasti Cherson, jedno z největších měst, které se podařilo ruským vojskům od začátku invaze na Ukrajinu obsadit, připomněl list.
Ukrajinská armáda vede v regionu už od konce léta protiofenzivu a ruské úřady nařídily obyvatelům některých oblastí podél obou břehů Dněpru v okolí Chersonu, aby opustili domovy.
Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes v usnesení označil současný ruský režim za teroristický. Odsoudil zejména rozsáhlé útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo či klíčovou infrastrukturu. Neuznává také výsledky takzvaných referend o připojení čtyř okupovaných oblastí na východě Ukrajiny k Rusku. Pro usnesení hlasovalo 12 ze 14 poslanců.
Ruští vojáci opustili kontrolní stanoviště v Chersonu a okolí, napsal s odvoláním na svědky ukrajinský zpravodajský server Obozrevatěl.
Fotograf agentury Reuters pořídil unikátní snímky v Ruskem okupované části Chersonské oblasti.
Ruští okupanti zřejmě stáhli ruskou vlajku z budovy oblastní správy v Chersonu. Což může znamenat, že se ruská armáda chystá město opustit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale minulý týden řekl, že Rusové blufují a chtějí ukrajinské vojáky do města nalákat.
Russian flag is removed from the main administrative building in Kherson pic.twitter.com/a5XG1FdEZe
— WarMonitor🇺🇦 (@WarMonitor3) November 3, 2022
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Záporožskou elektrárnu opět ostřelovali. Je odpojena od sítě, uvedl provozovatel.➡️https://t.co/VVn9XGOHWb pic.twitter.com/nVjPJ63oW1
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 3, 2022
Z ukrajinských černomořských přístavů ve středu ráno vyplulo šest lodí s nákladem obilovin. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Lodě exportují zemědělské produkty ze země napadené ruskou armádou na základě dohody pod záštitou OSN a Turecka. Tento týden situaci zdramatizovalo Rusko, které od dohody odstoupilo kvůli údajnému ukrajinskému útoku na ruskou flotilu. Ve středu ale Moskva oznámila, že dohodu opět začne plnit.
Německý dovozce plynu Uniper vykázal za tři čtvrtletí rekordní ztrátu 40 miliard eur. Firmu tvrdě zasáhlo omezování dodávek z Ruska.
Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna je po ostřelování a poničení zbylého vysokonapěťového vedení odpojena od sítě. Oznámila to dnes společnost Enerhoatom, která největší jadernou elektrárnu v Evropě provozuje a podle níž za ostřelováním stojí ruská armáda. Záložní dieselgenerátory na chlazení reaktorů mají palivo na 15 dní.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pokračování dohody o vývozu obilí z černomořských přístavů za významný diplomatický výsledek pro Ukrajinu i celý svět. "Ruské vydírání nikam nevedlo," řekl ve svém středečním večerním projevu s tím, že počínání Moskvy vede k růstu cen potravin na mezinárodních trzích.
Finsko a Švédsko v květnu oznámily, že chtějí svoji bezpečnost v době války posílit vstupem do NATO. Přes velkou podporu spojenců ale stále čekají na plné odsouhlasení svého členství. Brání jim Turecko a Maďarsko.
Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN neuspělo se svým návrhem na rezoluci, aby OSN vyšetřila podezření Moskvy, že Ukrajina spolu s USA vyvíjela na svém území biologické zbraně. Proti rezoluci hlasovali tři stálí členové s právem veta - Spojené státy, Francie a Británie, napsala agentura Reuters. Návrh rezoluce vedle Ruska podpořila jen Čína, dalších deset členů RB OSN se zdrželo hlasování. Ruská tvrzení o vývoji biologických zbraní na Ukrajině již dříve odmítl Kyjev i Washington.
Za zachování obilné dohody poděkoval v dnešním telefonátu Erdoganovi jeho ukrajinský protějšek. Volodymyr Zelenskyj současně uvedl, že s Erdoganem hovořil také o dalších krocích, které by umožnily návrat ukrajinských válečných zajatců a politických vězňů do vlasti.
Erdogan podle tiskového úřadu turecké vlády zdůraznil, že vývoz ukrajinského a ruského obilí je životně důležitý pro celý svět. A znovu se vyslovil pro diplomatické úsilí o spravedlivé ukončení rusko-ukrajinského konfliktu.
Polské státní lesy převzaly rekreační středisko, které mělo desítky let pronajaté ruské velvyslanectví v populární rekreační oblasti u vodní nádrže nedaleko Varšavy, oznámil před novináři náměstek polské ministryně ochrany ovzduší a životního prostředí Edward Siarka. "Středisko je úplně zdevastované. Rusové zničili vše, vytrhali dokonce kabely ze zdí," prohlásil mluvčí státních lesů Michal Gzowski podle televize TVN 24.
@LPanstwowe przejęły nieruchomość dzierżawioną przez Ambasadę Rosyjską na terenie Nadleśnictwa Jabłonna
— Edward Siarka (@ESiarka) November 2, 2022
Wkroczenie na teren obiektu to odpowiedź na brak reakcji strony rosyjskiej na liczne bezskuteczne wezwania do wydania nieruchomości. Rozpoczynamy inwentaryzację majątku! pic.twitter.com/RAM98XWapx
Po předloňských změnách v ruské ústavě pozorovatelé očekávali, že Putin bude vládnout až do roku 2036. Invaze na Ukrajinu zahájená 24. února však toto vnímání změnila. "Putina oslabila tato opravdu katastrofální chyba," řekl západní představitel. "Vidíme, že ruskou armádu pokořila na bojišti Ukrajina," dodal.
Upozornil, že válka posílila ukrajinskou státnost a podnítila další rozšiřování Severoatlantické aliance, čímž oslabila Putina, který 7. října oslavil své sedmdesátiny. "Lidé vidí, že udělal velkou chybu," řekl. "(V Kremlu) neměli záložní plán. Mysleli si, že to (porazit Ukrajinu) bude opravdu snadné."
"Znamená to, že lidé více mluví o nástupnictví, mluví více o tom, co přijde potom, představují si život po něm. Ale nenaznačuji, že to bude v dohledné době," dodal.
Ruská ekonomika v září klesla meziročně o pět procent. To je o něco horší výkon než v předchozím měsíci, kdy se hrubý domácí produkt snížil o čtyři procenta, uvedlo ruské ministerstvo hospodářství. Ve třetím čtvrtletí pak ekonomika podle ministerstva klesla meziročně o 4,4 procenta.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval svému tureckému protějšku Tayyipu Erdoganovi za jeho zasazení se při dohodě o vývozu ukrajinského obilí. Erdogan reagoval tím, že schopnost Ukrajiny vyvážet obilí je důležitá pro celý svět.
I thanked 🇹🇷 President @RTErdogan for his active participation in preserving the grain deal, for his steadfast support of sovereignty and territorial integrity of Ukraine. We discussed further steps to return 🇺🇦 POWs and political prisoners. I also count on support of 🇹🇷.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 2, 2022
Velký ohlas na ruských sociálních sítích vyvolala zpráva o výbuchu nespokojenosti mezi zmobilizovanými vojáky, které rozhořčilo, že nedostali výplaty ve výši 195 tisíc rublů, tedy téměř 80 tisíc korun měsíčně, jak jim osobně slíbil prezident Vladimir Putin. O vzpouře ve výcvikovém středisku v Uljanovsku na řece Volze informoval opoziční informační kanál Serdita Čuvašija (Rozzlobené Čuvašsko), podle kterého více než stovka zmobilizovaných vojáků odmítla odjet na Ukrajinu.
Kyjevská oblast po prudkém nárůstu spotřeby zahájila nouzové odstávky elektráren. Podle místních úřadů jsou nezbytné, aby se "snížilo riziko velkých havárií energetických zařízení". Útoky ruských dronů a raket těžce poškodily elektrickou síť v hlavním městě a okolí, píše agentura Reuters.
Odhady ztrát Ruska od začátku invaze do středy. Podle ukrajinského ministerstva obrany Moskva přišla o více než 73 tisíc vojáků, 2700 tanků nebo téměř 280 stíhacích letounů.
"You miss 100% of the shots you don't take."
— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 2, 2022
Wayne Gretzky
Total combat losses of the enemy from Feb 24 to Nov 2: pic.twitter.com/jojuV0IVXU
Americká rozvědka začátkem září oznámila, že se Rusko podle jejích zjištění snaží koupit od KLDR rakety a dělostřelecké granáty pro válku na Ukrajině. Severokorejská tisková agentura KCNA to koncem září s odvoláním na nejmenovaného představitele severokorejského ministerstva obrany popřela, přičemž uvedla, že Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu.
Severní Korea podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho tajně Rusku dodává značné množství dělostřeleckých granátů na pomoc při invazi na Ukrajině. "Tajné dodávky se uskutečňují přes některé přístavy na Blízkém východě a v Africe," řekl. Podle Kirbyho ale severokorejská munice nebude mít velký vliv na vývoj války.
Česko se zaručí za část úvěru, který si bere Evropská komise na poskytnutí finanční pomoci Ukrajině. Schválila to vláda. Česká záruka bude 1,4 miliardy korun.
Česká armáda by mohla poskytovat Ukrajincům základní vojenský výcvik, Ukrajina má zájem i o výcvik ženistů a dalších specializací, řekla ministryně obrany Jana Černochová.
Ukrajinské dráhy po sedmi měsících obnovily vlakové spojení do Kramatorsku, kde 8. dubna po dopadu dvou ruských raket zahynulo 60 lidí, z toho sedm dětí. Soupravy jezdí přes Slovjansk do Oděsy.
V okupovaném Chersonu ruští vojáci zabavují lidem automobily a převážejí je na východní břeh Dněpru před očekávaným ukrajinským útokem na město. Na sociální síti Telegram to napsal s odvoláním na své místní zdroje ukrajinský novinář Konstantin Ryženko.
Rusko souhlasí s pokračováním vývozu obilí z ukrajinských přístavů, požaduje však po Kyjevu písemné záruky, že námořní koridor nebude používat k útokům na ruské lodě v Černém moři. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Moskva odstoupila od dohody o vývozu poté, co o víkendu několik raket dopadlo na její lodě a přístav v Sevastopolu.
Polsko zahájí výstavbu bariéry podél hranice s ruskou Kaliningradskou oblastí, informoval dnes podle polského zpravodajského serveru Onet.pl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Varšava se podle něj obává, že by na této hranici mohla vzniknout migrační krize podobná té z loňského roku na hranici s Běloruskem. Tehdy se do Polska a pobaltských zemí snažily nelegálně dostat tisíce lidí zejména z Blízkého východu.
Blaszczak novinářům řekl, že Polsko se rozhodlo fyzickou zábranu postavit v souvislosti se zahájením nových letů ze severní Afriky a Blízkého východu do Kalingradu. Bariéra podél hranice s Kaliningradem by měla být 2,5 metru vysoká a tři metry široká a budou ji tvořit tři řady žiletkového drátu. Mluvčí polské pohraniční stráže Konrad Szwed agentuře AP řekl, že bariéra bude obsahovat i elektrický plot. Dokončena má být koncem příštího roku.
Ministr obrany upřesnil, že již tento týden začínají na hranicích přípravné práce. Podle informací agentury AP ode dneška působí na místě ženijní vojska. Podél 210 kilometrů dlouhé hranice v současnosti není žádná bariéra, oblast ale střeží hraniční hlídky, dodal mluvčí.
Americký deník New York Times s odvoláním na nejmenované zdroje píše, že vysoce postavení ruští velitelé nedávno diskutovali o tom, jak a kdy by Moskva mohla na Ukrajině použít taktické jaderné zbraně.
Debata, které se neúčastnil ruský prezident Vladimir Putin a o níž se Washington dozvěděl, podle listu zejména v kontextu dřívějších ruských výhrůžek atomovým arzenálem znepokojila Bílý dům.
New York Times však zdůrazňuje, že američtí představitelé zatím neviděli žádný důkaz o tom, že by Rusové přesouvali svoje jaderné zbraně nebo učinili nějaké rozhodnutí, která by naznačovalo přípravu na atomový úder.
Představitelé administrativy Joea Bidena také tvrdí, že jaderné napětí pomohly na konci října zmírnit telefonáty mezi zástupci USA a Ruska. Vladimir Putin pak minulý čtvrtek v projevu popřel, že by se jeho armáda připravovala použít taktické atomové zbraně.
"Není to nutné. Nemá to politický ani vojenský smysl," prohlásil šéf Kremlu na Valdajském fóru v Moskvě.
252. den ruské invaze na Ukrajinu pohledem britského ministerstva obrany.
Rusko bude čím dál více závislé na íránských střelách a dronech, vlastní už nemá.➡️https://t.co/xSWydetjoR pic.twitter.com/JjPJG5ixIq
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 2, 2022
Ukrajina se brání útokům stovek dronů, které již Írán Rusku poskytl. V Dněpropetrovské oblasti v jižní části Ukrajiny v noci ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila šest těchto strojů, které jsou popisované jako kamikadze, a odvrátila tak zatím největší dronový útok na region.
"V noci síly protivzdušné obrany ochránily Dněpropetrovskou oblast před možnou tragédií," uvedl podle agentury Unian předseda oblastní rady Mykola Lukašuk. Dohromady ukrajinské síly v noci sestřelily 12 ze 13 útočných dronů, upřesnilo ukrajinské letectvo na Telegramu.
"Rusko se bude patrně dál uchylovat k dronovým a raketovým útokům na kritickou infrastrukturu ve snaze vyvážit neúspěchy a omezení svých konvenčních sil na frontě," uvedli analytici v pravidelné zprávě o vývoji války na Ukrajině.
Závislost Ruska na íránských zbraních se bude patrně prohlubovat, uvedli američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Rusko se pravděpodobně domluvilo na dalších dodávkách zbraní z Íránu, protože v bojích na Ukrajině vyčerpalo vlastní zásoby řízených střel a dronů, a to hlavně při útocích na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Na Ukrajině ruské síly pokračují vedle vzdušných úderů i v pozemní ofenzivě na Donbasu, kde útočí hned v několika oblastech, upozornil také ISW.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Podpora Ukrajiny je v příkrém rozporu s tím, jak část vlády, především ODS, stále dál obdivuje maďarského lídra Viktora Orbána, který i v dnešní době jedná s Vladimirem Putinem, stal se jeho trojským koněm v unii, říká Martin Fendrych.
Ukrajinská vláda vyzývá Ukrajince, kteří kvůli válce odešli do zahraničí, aby se před zimou do vlasti nevraceli. Zároveň obviňuje Rusko, že vyvolává novou humanitární krizi a staví obyvatele Ukrajiny před vidinu, že budou muset v chladných měsících přežít bez topení nebo dodávek elektřiny. Další z nich se tak mohou rozhodnout opustit své domovy.
Úřady v Kyjevě připravují pro obyvatele města přes 1000 míst, kde se budou moci ohřát v případě, že Rusové zničí systém dálkového vytápění. Dnes o tom informoval kyjevský starosta Vitalij Kličko.
Ruská armáda v posledních týdnech útočí raketami a drony na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodila jí asi dvě pětiny. Velké části Kyjeva se kvůli útokům přechodně ocitly bez dodávek elektřiny a vody.
Kličko na Telegramu napsal, že úřady zvažují v souvislosti s raketovými útoky různé scénáře. "Nejhorší je ten, kdy nebude vůbec žádná elektrická energie, voda ani topení," uvedl. "Pro takový případ chystáme ve městě více než 1000 ohříváren," dodal.
Tato místa budou vybavena generátory a budou v nich zásoby základních potřeb, jako je voda.
Rusko se zmocňuje ukrajinských dětí s cílem vychovávat je jako Rusy.
Novináři agentury AP zjistili, že tato ruská strategie je v plném proudu. Tisíce dětí byly odvezeny ze sklepů ve městech, jako je Mariupol, a ze sirotčinců nacházejících se na územích ovládaných proruskými separatisty. Jde o děti, jejichž rodiče zemřeli při ruském ostřelování, další pocházejí z různých institucí nebo pěstounských rodin. Rusko tvrdí, že mnoho z těchto dětí nemá rodiče nebo opatrovníky nebo že se s nimi úřady nedokáží spojit. Podle zjištění agentury však úředníci deportují ukrajinské děti do Ruska nebo na separatisty ovládaná území bez jejich souhlasu. Lžou jim, že je jejich rodiče nechtějí, začleňují je do ruských rodin a udělují jim občanství Ruské federace.
AP uvádí, že její rozsáhlá investigace sleduje i ty ukrajinské děti, které už v Rusku žijí a vyrůstají. Zakládá se na desítkách rozhovorů s rodiči, dětmi a úředníky na Ukrajině a v Rusku, na e-mailové i papírové korespondenci, na ruských dokumentech i zprávách v ruských oficiálních médiích.
Vychovávat děti zavlečené z válkou zasažené země v jiné zemi nebo kultuře může být jedním z kritérií genocidy, pokusu vymazat identitu celého národa. Takovou politiku někteří úzce spojují s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Rusko zakazuje adopci dětí ze zahraničí, letos v květnu ale Putin podepsal dekret o urychleném udělování ruského občanství ukrajinským dětem bez rodičovské péče. Rusko připravilo registr ruských rodin, které by byly pro ukrajinské děti vhodné, a nabízí jim nemalou finanční podporu. Ruská státní televize vysílá, jak úředníci slavnostně předávají ukrajinským dětem ruské doklady. Kolika dětí se to týká, není jasné. Podle ukrajinských úřadů bylo do Ruska deportováno skoro 8000 dětí.
"Všem obyvatelům! Okamžitě opusťte obec. Váš život je v ohrožení. Očekává se vysoká úroveň vojenského ohrožení," stojí podle agentury TASS v dnešní výzvě úřadů adresované obyvatelům okresu Nova Kachovka. "Vezměte si doklady, peníze, cennosti a teplé oblečení. Od 6. listopadu budou platit nucená evakuační opatření pro ty, kteří by zůstali."
Ruské okupační úřady v ukrajinské Chersonské oblasti vyzvaly obyvatele Nové Kachovky, aby se kvůli zvýšeným vojenským hrozbám neprodleně evakuovali. Od neděle budou muset město u přehrady na řece Dněpr opustit povinně. Dříve během dne úřady nařídily evakuaci 15 kilometrů širokých pásů podél obou břehů Dněpru. Přesuny civilistů Kyjev označuje za nucené deportace.
Lodě plující pod tureckou vlajkou budou dál vyvážet zemědělské výrobky z Ukrajiny, ohlásilo podle agentury TASS turecké ministerstvo obrany.
Video shrnutí cesty české vlády do Kyjeva.
Mezivládní konzultace v Kyjevě byly velice úspěšné.
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 1, 2022
Ukrajině budeme i nadále pomáhat v jejím statečném boji s ruským agresorem a také prohloubíme vzájemnou spolupráci našich zemí.
Podívejte se, prosím, na krátké shrnutí. pic.twitter.com/DW6cs8gL8k
V Rusku dnes začaly plánované podzimní odvody do základní vojenské služby, uvedl zpravodajský server Meduza. Trvat budou do konce prosince. Vojenskou službu má letos podle nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina nastoupit 120 tisíc lidí. Částečná mobilizace vyhlášená v září už skončila a k potvrzení této skutečnosti není zapotřebí prezidentského nařízení, ujišťoval podle ruského servisu stanice BBC mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ruské okupační úřady chtějí v ukrajinské Chersonské oblasti evakuovat obyvatele z 15 kilometrů širokých pásů území podél obou břehů řeky Dněpr. Týkat se to má 75 tisíc lidí, uvedl dnes podle agentury RIA Novosti Ruskem dosazený gubernátor Vladimir Saldo. Ukrajinská armáda v Chersonské oblasti útočí na ruské pozice na pravém břehu řeky a ruské okupační úřady v minulých dnech evakuovaly civilisty z tohoto břehu. Nyní se však evakuační nařízení vztahuje i na břeh levý, jehož obsazení ukrajinskou armádou se podle expertů v nejbližší době neočekává.
Ruské útoky poškodily 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury a země potřebuje pomoc Evropské unie, apeloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při dnešním setkání s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Terčem ruských raket, střel a dronů se staly především tepelné a vodní elektrárny a teplárny, a tak Ukrajina musela pozastavit vývoz elektřiny do EU.
Ruské útoky poškodily 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury, země potřebuje pomoc, apeloval Zelenskyj při setkání s komisařkou EU.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na zvýšené riziko takzvaných DDoS útoků proti České republice a tuzemským subjektům. Eviduje výrazný nárůst počtu kybernetických útoků tohoto typu. Úřad o tom dnes informoval na svém webu.
Čeští dobrovolníci, kteří pomáhali ukrajinským ozbrojeným složkám v boji proti ruské agresi, jednali podle senátního výboru pro obranu v zájmu Česka a její bezpečnosti. Výbor se na tom dnes shodl jednomyslně. Reagoval tak podle senátora Václava Lásky (SEN 21) na desítky případů trestních řízení, v nichž figurují Češi kvůli službě v ukrajinské, tedy zahraniční armádě.
Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Erdogan si telefonovali kvůli dohodě o vývozu ukrajinského obilí. Turecko chce, aby pokračovala. Moskva v neděli od dohody odstoupila po ostřelování ruských plavidel v Černém moři. Ukrajina ale v pondělí z Oděsy vypravila 12 lodí s obilím, i přes ruské prohlášení.
Ruské okupační úřady v úterý výrazně rozšířily území na jižní Ukrajině, na kterém vyzvaly obyvatelstvo k evakuaci. Původně měli lidé odejít ze západního břehu Dněpru v Chersonské oblasti, v úterý ale Rusy dosazený správce oblasti Volodymyr Saldo vyzval k odchodu všechny, kteří žijí do vzdálenosti 15 kilometrů od Dněpru i na východním břehu řeky. Ukrajinská vláda označuje evakuaci za deportaci, Rusové podle Kyjeva chtějí původní obyvatele nahradit loajální populací z Ruska. Před Chersonem stojí ukrajinská armáda, ale tvrdé boje se vedou o každou vesnici v Chersonské oblasti.
Z ukrajinských přístavů dnes okolo poledne místního času vypluly další tři lodě se zemědělskými produkty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na koordinační centrum, které zaštiťuje plavbu lodí převážejících obilí a další potraviny přes Černé moře. Už v pondělí opustilo ukrajinské přístavy 12 lodí, přestože Rusko o víkendu oznámilo, že pozastavuje svoji účast v dohodě, která i přes ruskou agresi vůči Ukrajině v létě umožnila obnovit zastavený export obilí přes Černé moře.
Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, uvedl podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Britové přiznali, že pomáhají Ukrajině odrážet kyberútoky z Ruska.➡️https://t.co/vL6skPz99H pic.twitter.com/nxFyFoSbtx
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 1, 2022
Podívejte se na video z návštěvy českého premiéra Petra Fialy a skupiny ministrů v Kyjevě:
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov je spokojený s pondělními rozhovory s Janou Černochovou v Kyjevě.
Great meeting with my 🇨🇿colleague @jana_cernochova
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) October 31, 2022
On the agenda:50+ projects to strengthen #UAarmy with the participation of 🇨🇿.
We discussed:the situation on the front;supplies of arms&equipment;opportunities to expand projects in sphere of air defense.
We will win together! pic.twitter.com/l5fh6IGyCp
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v úterý oznámil, že v Čečensku proběhne mobilizace rezervistů pro válku na Ukrajině. Dosud Kadyrov tvrdil, že Čečensko už poslalo vojáků dost a mobilizace, vyhlášená ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se Čečenska netýká.
Český premiér Petr Fiala je přesvědčen, že Rusko je třeba dostávat do stále větší izolace sankcemi. Pozornost je nutné zaměřit i na Bělorusko, uvedl po návratu z Kyjeva.
V Kyjevě se po pondělních ruských útocích na energetickou infrastrukturu povedlo obnovit dodávky vody a elektřiny, informoval dnes ráno na sociální síti Telegram starosta města Vitalij Kličko. Při nočním ostřelování Mykolajivu na jihu Ukrajiny zemřela jedna žena, uvedl tamní starosta.
Ruští vojáci vystěhovávají obyvatele obsazeného ukrajinského města Nová Kachovka žijící u dněperské přehrady a budují kolem domů opevnění, upozornil ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.
Uprchlíci, kterým byla v Evropské unii vydána dočasná víza a pak odešli zpět na Ukrajinu, se mohou do EU před zimou opět vrátit, řekl ministr vnitra Vít Rakušan.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo země skupiny G20 k vyloučení Ruska. Vyzvalo také ke stažení pozvánky pro Vladimira Putina na summit G20 na indonéském ostrově Bali.
Premiér Petr Fiala vyzval po příletu delegace z Ukrajiny do Prahy k zapojení se do transformace země. "Jsou zde otevřené dveře, je to příležitost, kterou lze využít," konstatoval s tím, že na jaře se sejde komise pro prohlubování spolupráce v průmyslu. Největší poptávka je podle Fialy v odvětví dopravy, zdravotnictví či energetiky včetně jaderné.
Británie poprvé veřejně informovala, že její experti podstatně pomáhají Ukrajincům při obraně proti kybernetickým útokům z Ruska. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že program boje proti kyberútokům běží už od začátku ruské invaze a že do něj Londýn investoval 6,4 milionu liber (182 milionů korun). Napsal o tom zpravodajský server BBC.
Ukrajina se podle premiéra Petra Fialy (ODS) přihlásila k tomu, že bude vytvářet dobré podmínky pro české podnikatele. Firmy vyzval k zapojení se do transformace země.
Hasiči se v Poltavě snaží uhasit požár způsobený raketami. Podle předběžných zpráv nejsou v místě oběti.
"V Poltavě jsou slyšet exploze," napsal okolo 1:00 SEČ na Telegramu gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Později dodal, že správa nad územím této oblasti na severovýchodě Ukrajiny zaznamenala bezpilotní letouny. Čtyři z nich podle něj dopadly na civilní objekty. Není ale jasné, zda se tyto drony, které po nárazu vybuchnou, zřítily po zásahu ukrajinské protiletecké obrany, nebo dosáhly svého cíle.
Americký prezident Joe Biden kritizoval ropné společnosti, které podle něj v době války na Ukrajině dosahují rekordních zisků a zároveň odmítají přispět ke snížení cen pohonných hmot pro americké zákazníky. Informovala o tom agentura AP, podle které prezident naznačil, že se ve věci obrátí i na Kongres.
Ropný průmysl "nedostál svým závazkům investovat do Spojených států a Američanů," řekl Biden, podle kterého společnosti "mají tak vysoký zisk, že je to až neuvěřitelné".
Čtyři silné exploze po půlnoci SEČ hlásili na sociálních sítích obyvatelé jihoukrajinského Mykolajivu. Tamní úřady se zatím nevyjádřily.
Ukrajinskými městy Poltava a Mykolajiv dnes v noci otřásly exploze. Podle ruskojazyčného serveru BBC ale zatím nejsou hlášeny masivní ruské útoky jako v pondělí ráno a v předchozích týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve oznámil, že Rusko na jeho zemi vyslalo v pondělí 55 střel.
Zatímco Mykolajiv je takřka na frontové linii, Poltava leží přes 100 kilometrů od ruských hranic a zhruba 250 kilometrů od nejbližší frontové linie.
O ruských obviněních spolu dnes hovořili i německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Scholz obvinění Moskvy odmítl. Jak dodal, sdílí stejný názor jako Zelenskyj, a sice že současné inspekce MAAE odstraní veškeré pochybnosti, které by se mohly tohoto tématu týkat.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes zahájila inspekci dvou jaderných zařízení na Ukrajině. Podle agentury Reuters o tom informoval šéf agentury Rafael Grossi. Inspekce se konají na žádost Kyjeva, který tak reaguje na ruská obvinění, že Ukrajina připravuje takzvanou špinavou bombu. "Generální ředitel Grossi řekl, že inspektoři zahájili - a brzy dokončí - ověřovací aktivity na dvou místech na Ukrajině," oznámila MAAE ve svém prohlášení s tím, že Grossi "později tento týden poskytne své první závěry" týkající se inspekcí.
Rusko pozastavilo obilnou dohodu, umožňující vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů, kvůli ohrožení bezpečného koridoru. Ten byl částečně využit při útoku na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Podle tiskových agentur také řekl, že dnešní ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu byly odplatou za sobotní útok na Sevastopol, ale že Rusko ještě nepředvedlo vše, co by mohlo udělat. "Teď všichni brebentí kvůli tomu, co dělá Rusko, ale nepřipomínají, co to (ruské počínání) vyvolalo. A vyvolalo to vytvoření hrozby pro ten humanitární koridor," citovala Putina agentura TASS. Právě v koridoru, kterým plují lodě naložené obilím, podle Putina částečně probíhal útok na ruskou flotilu.
Podnikatel Oleg Tiňkov oznámil, že se rozhodl kvůli odporu proti válce na Ukrajině zřeknout ruského občanství. Vyzval další podnikatele, aby ho následovali. Příslušný dokument zveřejnil na sociální síti. "Nemohu a nechci být spojován s fašistickou zemí, která začala válku s mírumilovným sousedem a každý den zabíjí nevinné lidi. Stydím se nadále mít tento (ruský) pas. Doufám, že více známých ruských podnikatelů mne bude následovat, aby oslabili režim (prezidenta Vladimira Putina) a jeho ekonomiku a nakonec přivodili jeho porážku. Nenávidím putinovské Rusko, ale mám rád všechny Rusy, kteří jednoznačně vystupují proti této nerozumné válce!" napsal Tiňkov.
Bělorusko plánuje vytvořit společná výcviková střediska s Ruskem. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval telegramový kanál blízký běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Agentura poznamenala, že tento krok by mohl posílit ruské válečné snažení na Ukrajině. Bělorusko totiž poskytne Moskvě výcvikové zázemí pro nově zmobilizované vojáky. Podle západních analytiků jde o logický krok Moskvy v době, kdy je její armáda vyčerpaná a unavená.
Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS. Koridor byl dohodnut letos v létě v rámci dohody umožňující vývoz obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských černomořských přístavů zablokovaných po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že plavba je nepřípustná, protože koridor využil Kyjev k bojové akci proti Rusku.
Plavba má být zablokována až do objasnění sobotního útoku dronů proti ruské Černomořské flotile v Sevastopolu na anektovaném Krymu. Ruské ministerstvo akci označilo za "teroristický útok" a tvrdí, že k němu byly zneužity civilní lodě nacházející se v koridoru.
Ukrajina potřebuje jasnou perspektivu vstupu do Severoatlantické aliance a Evropské unie, prohlásil český premiér Petr Fiala po dnešním jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V Kyjevě, kam dnes dopoledne přijel s týmem ministrů na mezivládní jednání, podepsal český ministerský předseda spolu se Zelenským deklaraci o euroatlantické perspektivě pro Ukrajinu.
Na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem ocenil Fiala pokrok, který Ukrajina učinila na cestě ke splnění podmínek pro pokračování rozhovorů o začlenění země do EU.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil příjezd českých ministrů v době ostřelování Kyjeva. Česko podle něj pomáhá likvidovat následky teroru a pomáhá vyvíjet tlak na Rusko. V Kyjevě se Zelenskyj setkal s premiérem české vlády Petrem Fialou. Společně jednali i o obraně proti dronům. Když budeme moci bránit naše nebe, bude to důležitý krok v celoevropské obraně, uvedl Zelenskyj.
Se Zelenským koordinoval Fiala podle ukrajinského prezidenta sankční kroky vůči Rusku. Státníci hovořili i o vytvoření speciálního soudního dvora pro zločiny způsobené Ruskem po únorovém napadení Ukrajiny či o spolupráci při opravě vojenské techniky.
Moc rád vidím opět po více jak půl roce prezidenta Zelenského.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 31, 2022
Jsme s Ukrajinou. 🇨🇿🇺🇦 pic.twitter.com/6EZebUPfiy
Británie dnes varovala ruského prezidenta Vladimira Putina před vážnými následky, kterým by Moskva čelila, kdyby na Ukrajině použila jaderné zbraně. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na výrok britského ministra zahraničí Jamese Cleverlyho, podle kterého by takový krok změnil povahu konfliktu.
Moldavsko vyhostí pracovníka ruského velvyslanectví v Kišiněvu. Oznámilo to moldavské ministerstvo zahraničí poté, co na moldavské území dnes ráno dopadla ruská raketa, sestřelená ukrajinskou protivzdušnou obranou. Moskva vzápětí pohrozila Kišiněvu odvetou. "Rusko dá adekvátní odpověď," zareagovalo podle agentury TASS na vyhoštění svého diplomata ruské ministerstvo zahraničí.
Ukrajinská vojenská rozvědka dnes informovala o zničení dvou ruských bitevních vrtulníků Ka-52 na letišti v Pskovské oblasti na západě Ruska v noci na dnešek. Další dva vrtulníky byly podle rozvědky závažně poškozeny.
"Na základně vojenského letectva Vereťje v noci 31. října nastal silný výbuch. Dva ruské bitevní vrtulníky Ka-52 Alligator byly zcela zničeny. Další dva vážně poškozeny," uvedla rozvědka, aniž se k útoku na základnu v hloubi ruského území přihlásila. Dodala, že osazenstvo základny bylo uvedeno do pohotovosti kvůli odstranění následků výbuchu a pátrání po "diverzních skupinách", ve vojenském útvaru probíhá vyšetřování.
Základna se podle listu Ukrajinska pravda nachází nedaleko hranic s Lotyšskem.
Rozvědka odhadla cenu jednoho Ka-52 na 16 milionů dolarů (asi 396 milionů Kč); pravděpodobně jde o cenu, za kterou byl nabízen na export.
Ruská agrese si vyžádala životy skoro 8000 ukrajinských civilistů, včetně 430 dětí, prohlásil ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin.
Hodnocení Petra Fialy:
Jsem rád, že jsem se mohl s ostatními členy vlády zúčastnit mezivládních jednání v Kyjevě.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 31, 2022
Přijeli jsme sem ve chvíli, kdy probíhal poplach kvůli ruským útokům na ukrajinská města. To vše nám připomíná, v jakých podmínkách naši ukrajinští přátelé žijí. 🧵 (1/3)
Česká republika uvolní 20 milionů korun na nákup generátorů, které pomohou po ruských útocích nahrazovat elektřinu v Dněpropetrovské a Lvovské oblasti, řekl v Kyjevě Petr Fiala.
Ukrajina dělá jasné kroky v naplňování podmínek cesty do Evropské, české předsednictví bude usilovat, aby byly zaznamenány ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala v Kyjevě
Česká republika a Ukrajina při mezivládním jednání podepsaly memoranda o další spolupráci. Podpořily posílení protiruských sankcí a podpory Ukrajiny, uvedl po jednání ukrajinský premiér Denys Šmyhal. "Návštěva českých ministrů v jednom nejsložitějších období v ukrajinských dějinách je projevem obrovské solidarity a podpory," dodal.
Zájem podílet se na poválečné obnově Ukrajiny projevilo u Hospodářské komory ČR přes sto českých firem z různých odvětví a s různou specializací. Souhrn nabídky přeložený do ukrajinštiny dnes do Kyjeva dovezl na česko-ukrajinské mezivládní jednání ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro sdělil, že mezi zájemci jsou nejčastěji zastoupenými obory těžba a zpracování nerostných surovin, strojírenství, stavebnictví a energetika. Firmy z těchto oborů tvoří dohromady 57 procent z celkového počtu zájemců, uvedl mluvčí. Ve většině případů (61 procent) se jedná o střední firmy, které zaměstnávají 50 až 250 zaměstnanců, téměř třetinu zájemců tvoří velké firmy s více než 250 zaměstnanci. Komora předpokládá, že souhrn bude postupně rozšiřovat.
Zájemci zabývající se těžbou a zpracováním nerostných surovin nabízejí různé druhy strojů, například drtiče a třídiče stavební suti a přírodního kameniva, elektrické vybavení hlubinných dolů, ocelové válečky, pražce, obráběcí stroje pro těžbu nerostů, linky na výrobu pelet a další. Nabízejí také další služby související s opravou a servisem těchto strojů, projektováním, dopravou pro těžbu surovin nebo průzkumem a vyhledáváním ropy a zemního plynu.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru pro britský bulvární deník Daily Mail uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin používá několik dvojníků, kteří podstoupili plastickou operaci, aby se mu více podobali.
"Víme konkrétně o třech lidech, kteří za něj vystupují. Ale kolik jich je celkově, nevíme," tvrdí Budanov.
Podle něj dvojníky prozrazuje jejich skutečná výška, gestikulace, řeč těla a ušní boltce, které jsou pro každého člověka jedinečné. "Je to patrné na videích a fotografiích," dodal Budanov.
V Charkově Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury, sdělil starosta města Ihor Terechov. Kvůli následným výpadkům proudu se zastavil provoz metra i tramvají a trolejbusů, které v ulicích nahradily autobusy.
Zdravotní péče o uprchlíky z Ukrajiny stála Všeobecnou zdravotní pojišťovnu do konce srpna 952 milionů korun. Čerpalo ji asi 130 tisíc z nich, většina za méně než pět tisíc korun.
Osmdesát procent obyvatel Kyjeva je po ranním ruském útoku bez tekoucí vody, uvedl na sociální sítí Telegram starosta metropole Vitalij Kličko.
Lidé čekají ve stanici kyjevského metra, protože kvůli výpadku elektřiny soupravy nejezdí.
Ruský opoziční politik v exilu a bývalý šachový mistr světa Garri Kasparov řekl v rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský web Obozrevatěl, že Putin politicky nepřežije porážku na Ukrajině. Podle Kasparova také začnou na Rusko příští rok na jaře doléhat vážné ekonomické problémy.
Příjezd Petra Fialy a sedmi českých ministrů do Kyjeva.
В Киев прибыла правительственная делегация Чехии во главе с премьер-министром страны Фиалой. pic.twitter.com/POr5SUITX5
— АSLAN (@antiputler_news) October 31, 2022
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) přivezl do Kyjeva, kde se účastní společných česko-ukrajinských mezivládních konzultací, nabídku českých firem, které by se chtěly podílet na obnově Ukrajiny napadené Ruskem. Konkrétní pomoc nabízí železnici. ČTK Kupka sdělil, že svým protějškům předá do ukrajinštiny přeloženou nabídku firem, které se přihlásily Hospodářské komoře na výzvu k možnému podílu na obnově Ukrajiny.
Tweetuje mluvčí vlády Václav Smolka.
Začalo společné zasedání české a ukrajinské vlády v Kyjevě.
V Kyjevě začalo společné zasedání ukrajinské a české vlád. pic.twitter.com/hMML1zA0hF
— Yevhen Perebyinis (@YPerebyinis) October 31, 2022
V doprovodu bývalého velvyslance v ČR a nynějšího náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise čeští ministři navštíví Alej odvahy, kterou v srpnu otevřel prezident Zelenskyj spolu se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Alej zvěčňuje jména politických vůdců a dalších představitelů partnerských zemí, poskytujících Ukrajině významnou pomoc v boji s Ruskem. Od září je v aleji také tabulka připomínající Fialovu cestu s Morawieckým, Janšou a polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským do Kyjeva.
Jedna z ruských raket dopadla na území Moldavska.
Český premiér se hlásí z Kyjeva.
Jsme v Kyjevě, který i dnes ráno čelil ruským raketovým útokům.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 31, 2022
Čeká nás řada jednání s ukrajinskými přáteli. Věřím, že přinesou konkrétní výsledky.
Ukrajinci bojují nejen za svoji zemi, ale za celou Evropu. Naše podpora musí vytrvat. pic.twitter.com/drCtOIE693
Do Kyjeva doprovodili Fialu vicepremiéři Vít Rakušan, Marian Jurečka a Vlastimil Válek, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr dopravy Martin Kupka.
Ranní exploze v ukrajinské metropoli na videozáznamu:
Petra Fialu přivítal u vlaku náměstek ministra zahraničí a donedávna ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis.
Cesta ministrů do Kyjeva má podle Úřadu vlády vyjádřit jasnou podporu Ukrajině. Mluvit se bude o další pomoci Ukrajině či poválečné obnově země. Delegace českých ministrů bude dnes v Kyjevě jednat se členy ukrajinské vlády, prezidentem Zelenským a předsedou Nejvyšší rady (parlamentu) Štefančukem.
Nad Kyjevem byl ráno vidět kouř stoupající z asi deseti míst výbuchů, uvedli podle agentury Reuters svědci z místa. Výbuchy hlásí také Lvovská oblast na západě země.
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko přijel na návštěvu Moskvy. Uvedl, že s ruským vůdcem Vladimirem Putinem "proberou úkoly na rok 2023".
U Chersonu se zřítil ruský vojenský vrtulník Ka-52.
Podle deníku Ukrainska Pravda Rusko ráno bombardovalo Ukrajinu více než padesáti raketami, 44 jich ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila.
Dnešní ruské bombardování Kyjeva patřilo k nejsilnějším od začátku války.
10:33 am in #Kyiv
— Yaroslava Antipina (@strategywoman) October 31, 2022
So no water. We still have power (but soon it’ll be off too).
Morning damages are big.
Česká delegace přijela vlakem a kvůli ruskému bombardování Kyjeva měla hodinové zpoždění.
Součástí české delegace je například ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr vnitra Vít Rakušan. Přítomen je i poradce premiéra pro evropské záležitosti Tomáš Pojar. Ministři české vlády mají v Kyjevě se svými ukrajinskými protějšky jednat o poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území. Společné zasedání obou kabinetů provází kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření. Úřad vlády proto dosud ani nezveřejnil přesné složení delegace, která by se kromě jednání s ukrajinskými protějšky měla zřejmě setkat také s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Mezi cíli, které ráno Rusové bombardovali, byly i vodní elektrárny v Záporoží a Kremenčugu. Zatím nejsou zprávy o rozsahu škod.
Část české vlády v Kyjevě.
Česká vládní delegace dorazila do Kyjeva. Právě si prohlíží trosky domu, na který zaútočil sebevražedný dron. @iROZHLAScz @Radiozurnal1 pic.twitter.com/eBKoBccO7l
— Patrik Salát (@PatrikSalat) October 31, 2022
Z ukrajinských přístavů vyplulo 12 lodí v rámci dohody o vývozu obilí, uvedl ukrajinský ministr infrastruktury. Rusko o víkendu podíl na dohodě pozastavilo.
Několik ruských raket ráno dopadlo na Charkov, podle starosty Ihora Těrechova je část města bez elektrického proudu.
Do Kyjeva přicestoval český premiér Petr Fiala spolu s dalšími ministry, aby se zúčastnili společného zasedání vlád České republiky a Ukrajiny.
Podle dnešní zprávy britského ministerstva obrany Rusko od poloviny října poslalo na frontu několik tisíc nově mobilizovaných rezervistů. V minulosti přitom někteří ruští činitelé upozorňovali, že někteří čerstvě mobilizovaní vojáci dorazili na Ukrajinu beze zbraní a prakticky bez výcviku.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na sociálních sítích uvedl, že v důsledku útoků na kritickou infrastrukturu je část města bez proudu. V některých oblastech není k dispozici voda. Všechny služby pracují na nápravě situace, dodal Kličko s tím, že více informací doplní později. Také podle agentury Reuters v některých částech Kyjeva vypadla elektřina a nefungují mobilní telefonní sítě.
ISW soudí, že Putin válku nezastaví a bude se snažit boje prodloužit, aby udržel okupovaná území a vytvořil tlak, který bude Západ nutit ukončit podporu Kyjevu.
O přímý konflikt s NATO ruský prezident podle amerických analytiků usilovat nebude, ale může hrozit použitím zbraní hromadného ničení a ohrožovat NATO s cílem zastavit západní pomoc Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin válku proti Ukrajině v roce 2023 nezastaví. Americký institut pro studium války (ISW) ve své analýze počítá s tím, že Putin bude v zimě sledovat vliv války na situaci v Evropě, a na základě toho rozhodne, zda na Ukrajinu na jaře vyšle odvedené vojáky, anebo se rozhodne jinak.
Přehled důležitých událostí:
"To, že je jakákoliv země napadena, a nemluvím teď přímo o Ukrajině, ještě neznamená, že se může dopouštět válečných zločinů. Mezinárodní společenství se musí připravit na to, že bude muset vyšetřovat obě strany konfliktu, ne jen tu, která by se třeba teď hodila," říká bývalý vyšetřovatel haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro.
Série výbuchů se dnes v ranních hodinách ozvala v ukrajinském Kyjevě, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědky ve městě. Exploze oznámily také regionální úřady v severní, východní a střední části Ukrajiny, včetně měst Charkov, Záporoží či Kryvyj Rih.
Nad Kyjevem byl ráno vidět kouř stoupající z asi deseti míst výbuchů, uvedli svědci. Podle starosty Charkova Ihora Terechova zasáhly jeho město dvě střely zacílené na neupřesněnou kriticky důležitou infrastrukturu.
O poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území budou dnes jednat ministři české vlády v Kyjevě se svými ukrajinskými protějšky.
Společné zasedání obou kabinetů provázejí kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření. Úřad vlády tak nezveřejnil ani přesné složení delegace, která má čítat asi šest ministrů.
Organizace Spojených národů, Turecko a Ukrajina se dnes dohodly na plánu přesunu 14 plavidel, které jsou součástí černomořské obilné iniciativy a nacházejí se v tureckých vodách. Přesun se uskuteční v pondělí. Dohoda přichází den poté, co Rusko pozastavilo svoji účast v iniciativě umožňující vývoz potravin z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení OSN.
"Jakýkoliv krok Ruska, který naruší kriticky důležitý vývoz obilí, je v podstatě prohlášením, že lidé a rodiny na celém světě by měli za potraviny platit více nebo začít hladovět," uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken. Již dříve prezident Joe Biden označil ruské odstoupení od dohody za skandální, přispěje podle něj k hladomoru. Kyjev uvedl, že je nyní zablokováno 218 nákladních lodí.
"Ruský prezident Vladimir Putin musí přestat používat potraviny jako zbraň a ukončit nezákonnou válku proti Ukrajině," uvedla dnes mluvčí NATO Oana Lungescuová. "Vyzýváme Rusko, aby přehodnotilo své rozhodnutí a urychleně obnovilo dohodu, která umožní, aby se potraviny dostaly k těm, kteří je nejvíce potřebují," dodala.
Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.
Jedno z ukrajinských dálkově ovládaných hladinových plavidel použitých při útoku na Černomořskou flotilu v Sevastopolu bylo vypuštěno z civilní lodi, která se nacházela v koridoru určeném pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k odpovědnosti za sobotní akci nepřihlásil.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes uvedl, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovalo a útok v Sevastopolu využilo jako záminku. Již od září podle něj Moskva úmyslně zdržovala fungování koridoru, což způsobilo fronty při odbavování lodí.
"Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit," uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Rusko blokuje na 176 plavidel s celkem dvěma miliony tun obilí, které by nakrmilo přes sedm milionů lidí, dodal Kuleba.
Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii.
"Loď Ikaria Angel, naložená v rámci Světového potravinového programu OSN 40 000 tunami obilí, měla dnes opustit ukrajinský přístav. Tyto potraviny byly určeny pro Etiopany, kteří jsou na pokraji hladomoru. Kvůli ruskému zablokování 'obilného koridoru' vývoz není možný," napsal na Twitteru ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.
Shrnutí posledních zpráv:
Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů po moři, uvedlo ministerstvo.
Slovinsko poskytlo Ukrajině 28 svých tanků M-55S, které jsou modernizovanou verzí starších sovětských tanků T-55. Již dříve ohlášenou dodávku dnes slovinským médiím potvrdilo ministerstvo obrany v Lublani. Místo toho země obdrží více než čtyři desítky vojenských vozidel z Německa. Na výměně vojenské techniky se v září dohodli premiér Robert Golob a německý kancléř Olaf Scholz.
Reportéři serveru 24ur.com v úterý zaznamenali, jak vlak s tanky zakrytými plachtou odjíždí z nádraží v Celje směrem na Ukrajinu. Dnes úspěšné předání potvrdilo slovinské ministerstvo.
Rusko se brání kritice Spojených států, že v reakci na patrně ukrajinský útok v Sevastopolu vypovědělo účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Washington podle něj odmítá odsoudit "bezohledné akce" Kyjeva.
Američtí činitelé uvedli, že Moskva používá potraviny jako zbraň, aby zhoršila humanitární krize ve světě. Dnes o tom informovala agentura Reuters.
Sobotní pravděpodobně ukrajinský útok na ruskou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol byl přiměřenou reakcí na ruské bombardování civilní infrastruktury po celé Ukrajině. Ve své pravidelné analýze bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Kyjev se k odpovědnosti za útok zatím nepřihlásil.
Dočasnou ochranu získalo v Česku za poslední týden 2331 uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Bylo to přibližně o 960 méně než v předchozích sedmi dnech. Tento týden byl ale kvůli pátečnímu státnímu svátku o jeden pracovní den kratší.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem letošního února český stát udělil 452 421 dočasných víz. Vyplývá to z údajů, které každý den zveřejňuje ministerstvo vnitra na Twitteru.
Počet udělených dočasných ochran a registrací na cizinecké policii v sobotu 29. října. pic.twitter.com/P2zAC6tz2U
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 30, 2022
Ukrajinský Nikopol v Dněpropetrovské oblasti v noci na dnešek ostřelovalo ruské dělostřelectvo, ale nejsou hlášeni mrtví. Na sociální síti Telegram to napsal šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko. Ve městě na břehu řeky Dněpr Rusové zasáhli deset vícepodlažních i soukromých domů. Palba poškodila také plynovod a vyhořel místní podnik na odvoz domovního odpadu.
Rezničenko zveřejnil fotografie ohořelého vozu na svoz odpadu nebo bytu s propadlým stropem. Požár na skládce už se podle něj hasičům podařilo zlikvidovat.
"Rusko začalo úmyslně zhoršovat potravinovou krizi již v září, kdy zablokovalo pohyb lodí s naším obilím," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videoposelství.
V dopise generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi Moskva podle agentury Reuters napsala, že po útoku už není schopna garantovat bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor.
Rusko také požádalo o jednání Rady bezpečnosti OSN, která by se podle něj měla v pondělí zabývat právě útokem na její Černomořskou flotilu.
Český soud muže osvobodil minulý týden a propustil jej z vazby, teď míří domů. Podle české obžaloby měl Rus Alexandr Frančetti v roce 2014 organizovat nezákonné bojůvky a přispět tak k protiprávní anexi ukrajinského polostrova Ruskou federací.
Organizace spojených národů uvedla, že je v kontaktu s ruskými úřady. "Je nezbytné, aby se všechny strany zdržely jakéhokoliv jednání, které by ohrozilo černomořskou obilnou iniciativu, což je velmi důležité humanitární úsilí, které má jednoznačně pozitivní dopad na přístup k potravinám pro miliony lidí na celém světě," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba obvinil Moskvu, že využívá falešnou záminku k pozastavení své účasti na černomořském obilném koridoru.
Rusko pozastavuje účast na dohodě o obchodu s obilím, oznámilo podle TASS ruské ministerstvo obrany.
Podle ruských úřadů dnes ukrajinské drony zaútočily na Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Rusko uvedlo, že se napadené lodě podílely na zajištění obilného koridoru.
Platnost dohody měla oficiálně vypršet 22. listopadu.
Na Ukrajinu se při další výměně zajatců vrátilo 52 lidí včetně obránců mariupolských oceláren Azovstal. Informoval o tom šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Lídr doněckých separatistů Denis Pušilin dříve ohlásil výměnu 50 ruských vojáků za 50 ukrajinských.
"Provedli jsme další výměnu vězňů. Podařilo se nám dosáhnout propuštění 52 našich mužů - důstojníků, zdravotníků, seržantů a vojáků," uvedl Jermak na Telegramu. Dodal, že mezi propuštěnými jsou dva civilisté.
Held another POWs swap. We got 52 our people out of the Russian captivity.
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) October 29, 2022
Among them are 12 NGU soldiers, including two of "Azov", 18 Navy, 9 TRD and 3 AFU servicepersons, as well as 8 policemen, and 2 civilians. pic.twitter.com/LnQtq0dO28
Britské ministerstvo obrany odmítlo obvinění Moskvy z odpovědnosti za výbuchy plynovodů Nord Stream. Označilo to za lež epických rozměrů.
"Aby ruské ministerstvo obrany odvrátilo pozornost od svého katastrofálního postupu při nezákonné invazi na Ukrajinu, uchyluje se k šíření nepravdivých tvrzení epického rozsahu. Tento vymyšlený příběh (o britské odpovědnosti za výbuchy) vypovídá více o sporech uvnitř ruské vlády než o Západě," napsalo odpoledne na Twitteru britské ministerstvo obrany.
Ruské ministerstvo obrany obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Tvrzení nijak nepodložilo, upozornila agentura Reuters. Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. K dnešnímu obvinění se Británie zatím nevyjádřila. Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před dnešním útokem bezpilotními letouny na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev dnes ráno podnikl teroristický útok na plavidla Černomořské flotily v přístavu Sevastopol. Jedna minolovka podle něj utrpěla lehčí škody. Do útoku bylo podle ministerstva zapojeno devět bezpilotních letounů a sedm dálkově ovládaných hladinových plavidel. Stejně jako dříve místní proruské úřady i ministerstvo v Moskvě sdělilo, že všechny vzdušné cíle byly při útoku zničeny. Ukrajina se k útoku na Sevastopol zatím oficiálně nijak nevyjádřila.
Dnešní útok ukrajinských dronů na Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol byl největším od začátku takzvané speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá invazi na Ukrajinu. Uvedl to Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev. Ministerstvo obrany v Moskvě vydalo v této souvislosti prohlášení o "teroristickém" útoku na ruské lodě, z nichž jedna utrpěla podle něj lehčí škody. Informovala o tom agentura TASS. Ukrajina se k obvinění z útoku zatím oficiálně nevyjádřila.
Ukrajinská média s odvoláním na neověřené zprávy ze sociálních sítí uvedla, že Sevastopolem dnes ráno zněly exploze. "Jsou to pravděpodobně bojoví komáři, kteří ruskou moc tolik znepokojují," komentovala ironicky vyjádření sevastopolských úřadů mluvčí ukrajinského jižního velení Natalija Humenjuková. Narážela tím na nedávný skutečnostmi nepodložený výrok ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji, podle nějž Rusové na Ukrajině objevili drony, které mohou "šířit komáry nakažené nebezpečnými viry".
Nedávný přesun ostatků knížete Grigorije Potěmkina z hrobky v okupovaném ukrajinském městě Chersonu patrně předznamenává ruské stažení z oblasti na západním břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany. Ruská média tento týden informovala, že úřady v okupované Chersonské oblasti přesunuly z chersonské katedrály svaté Kateřiny ostatky knížete Potěmkina na levý břeh Dněpru. Stejně tak byl odvezen jeho pomník, jakož i pomníky dalších ruských historických postav: vojevůdce Alexandra Suvorova či admirála Fjodora Ušakova.
Ruské námořnictvo dnes nad ránem odrazilo útok dronů v přístavu Sevastopol na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym, tvrdí místní proruské úřady. Podle nich škody nevznikly, později ale oznámily, že přístav je mimo provoz. Ukrajinská média uvedla, že městem zněly výbuchy. "Dnes od půl páté ráno různé systémy protivzdušné obrany v Sevastopolu několik hodin odrážely útoky dronů. Všechny bezpilotní letouny byly sestřeleny," uvedl na Telegramu Moskvou dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvozžajev s tím, že útoky se obešly bez zranění.
"Kromě bezpilotních letounů naše armáda podle předběžných informací zničila také hladinový dron," dodal Razvozžajev pravděpodobně s odkazem na dálkově ovládaná plavidla, která podle médií Ukrajinci údajně používají při pokusech o ničení ruských válečných lodí. Dříve gubernátor uvedl, že žádný objekt ve městě nebyl zasažen a že situace je pod kontrolou. Později sevastopolská vláda oznámila, že bylo dočasně uzavřeno místní kotviště. "Trajekty ani lodě nejezdí," sdělila na Telegramu.
Američtí experti s odvoláním na zprávy ruských blogerů uvádějí, že ruské síly se mohou potýkat s přetrvávajícím nedostatkem vojáků i nízkou morálkou nově mobilizovaných. Velení údajně nabylo přesvědčení, že mobilizovaní nebudou ochotni bojovat, a proto je umísťuje až do druhé či třetí obranné linie.
"Personální problémy v oblasti Svatove-Kreminna budou pravděpodobně přetrvávat, protože ruské síly se při stabilizaci frontové linie ve východní části Charkovské oblasti a západní části Luhanské oblasti nadále spoléhají na silně demoralizované jednotky a špatně vycvičené mobilizované vojáky," uvádí americký Institut pro studium války (ISW).
Ukrajinská vojska získala v Donbasu palebnou kontrolu nad důležitou silnicí mezi městy Kreminna a Svatove, uvedly ukrajinské armádní i civilní úřady. Ukrajinci v této části Luhanské oblasti pokračují v protiofenzivě a snaží se prolomit nově zformovanou linii ruské obrany.
Ruští váleční zpravodajové v pátek uváděli, že ruská armáda odrazila na tomto úseku fronty v Donbasu několik ukrajinských útoků a sama provedla protiútoky, připomíná ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Informace ani jedné z válčících stran nebylo možné nezávisle ověřit.
"Velmi brzy může Rusko potřebovat novou vlnu lidí, které pošle do války," vyjádřil pochybnosti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij o prohlášení Ruska, že jeho částečná mobilizace byla dokončena.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil Praze v den státního svátku čestný titul Město-zachránce, a to za pomoc Ukrajincům a Ukrajině. O prezidentově dekretu informoval na sociálních sítích bývalý ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis, který je nyní náměstkem ukrajinského ministra zahraničí. "Gratuluji, Zlatá Praho, a moc děkuji," napsal diplomat.
Z více než 6700 ukrajinských zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny, okupované od začátku března Rusy, jen stovka přistoupila na to, že budou pracovat pro Rusko. Většina tak učinila pod nátlakem, ve vedení se ale našli i manažeři, kteří kontrakt s ruskou společností Rosatom podepsali dobrovolně, v naději na funkce a dividendy, uvedla dnes ukrajinská energetická společnost Enerhoatom, která největší jadernou elektrárnu v Evropě provozuje.
Částečná mobilizace v Rusku týkající se operace na Ukrajině byla dokončena, ohlásil dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten 21. září tuto mobilizaci nařídil po sérii neúspěchů a ztrát ruských vojsk ve válce proti Ukrajině. Mobilizaci podle médií provázely zmatky, nedostatky a přehmaty, což nakonec připustily i úřady.
"Dnes bylo dokončeno vypravení občanů povolaných v rámci mobilizace. Další povolávání občanů bylo přerušeno. Úkol povolat 300 tisíc lidí, který jste stanovil, byl splněn. Žádné dodatečné úkoly se neplánují," řekl Šojgu podle agentury TASS. Početní stavy jednotek nasazených do speciální vojenské operace proti Ukrajině se podle ministra budou napříště doplňovat pouze dobrovolníky a zájemci o služby v armádě na základě profesionálního kontraktu.
Ruský vpád na Ukrajinu způsobil "epochální přelom" v německo-ruských vztazích, které po léta formoval sen Michaila Gorbačova o "společném evropském domě", řekl v projevu německý prezident Frank-Walter Steinmeier. V něm zároveň varoval Němce, že kvůli válce přicházejí těžké časy, v nichž musejí prokázat svou odolnost.
"Když se podíváme na dnešní Rusko, tak už pro staré sny není místo. Naše země nyní stojí proti sobě," řekl Steinmeier, který byl jako přední představitel německé sociální demokracie dlouhá léta zastáncem bližších ekonomických vztahů s Moskvou.
Podle prezidenta čekají po ruské invazi Německo "drsné roky" a nová epocha, která přinese největší krizi od znovusjednocení země v roce 1990. "Vrhlo nás to v Německu do jiné éry, do nejistoty, o níž jsme si mysleli, že je za námi, do časů, které poznamenává válka, násilí a boje a obavy o rozšíření války do Evropy," dodal.
Ukrajinská ekonomika v letošním roce klesne o téměř 32 procent a meziroční inflace zrychlí na 30 procent. Mohou za to především škody způsobené ruskou invazí. Za předpokladu, že se bezpečnostní rizika sníží a poptávka oživí, mohl by hrubý domácí produkt v letech 2023 a 2024 vzrůst přibližně o čtyři až pět procent.
"Letošní hospodářský růst je způsoben nižší domácí poptávkou, narušením logistiky a velkými ztrátami pracovní síly a výrobního potenciálu způsobenými válkou," uvedla ukrajinská centrální banka. Míra nezaměstnanosti podle jejího odhadu letos dosáhne 30 procent.
Inflace v současnosti činí téměř 25 procent. V příštím roce by měla zmírnit na 21 procent a v roce 2024 klesnout pod deset procent.
Hlavním zdrojem krytí rozpočtového deficitu zůstane i nadále mezinárodní financování. Deficit by se měl postupně snižovat z 25 procent HDP v letošním roce na 12 procent HDP v roce 2024.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoprojevu řekl, že Rusko za poslední dva dny provedlo přes 30 útoků drony na ukrajinské území, 23 bezpilotních strojů se podle něj podařilo sestřelit. Zelenskyj mluvil mimořádně venku a stál vedle vraku jednoho z bezpilotních letounů. Podle stanice BBC nejspíš šlo o letoun íránské výroby Šáhed-136, který podle Kyjeva Moskva používá ve velkém k útokům proti civilním cílům a infrastruktuře.
"Ostřelování nás nezlomí - slyšet hymnu nepřítele v naší zemi je děsivější než slyšet rakety na obloze," řekl Zelenskyj. "Tmy se nebojíme," dodal prezident s odkazem na to, že Rusko útočí na energetickou síť, což způsobuje obří výpadky proudu. Zelenskyj také přirovnal boj Ukrajiny proti ruské invazi k boji proti nacistům za druhé světové války. "Forma zla se změnila, podstata je ale stále stejná," řekl.
Podle Zelenského Rusko od začátku invaze v únoru provedlo na ukrajinském území 4500 raketových a 8000 leteckých útoků, drony zatím použilo ve 400 případech. Teherán odmítá, že by drony Šáhed-136, které se při útoku zničí, do Ruska dodával. Také ruští představitelé tvrdí, že armáda drony na Ukrajině nepoužívá.
Americký prezident Joe Biden reagoval skepticky na výrok ruského prezidenta Vladimira Putina, že nemá v úmyslu použít na Ukrajině jadernou zbraň. Šéf Kremlu ve čtvrtečním projevu uvedl, že Rusko použitím nukleárních zbraní nehrozilo, ale reagovalo na jaderné "vydírání" ze strany západních představitelů.
"Pokud to nemá v úmyslu, proč o tom stále mluví? Proč mluví o schopnosti použít taktickou jadernou zbraň?" řekl Biden v rozhovoru pro televizi NewsNation. "V tom, jak k tomu přistupuje, je velmi nebezpečný, podotkl šéf Bílého domu na Putinovu adresu.
Šéf Kremlu i další ruští představitelé v posledních týdnech prohlašovali nebo naznačovali, že by Rusko by mohlo použít jaderné zbraně ke své ochraně nebo obraně své celistvosti. Západ tyto výroky interpretuje jako nepřímé hrozby, že by Moskva mohla použít jaderné zbraně na Ukrajině, jelikož se část jejího území pokouší nelegálně anektovat a považuje ho za své.
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov přiznal nedávnou ztrátu svých bojovníků, kteří se účastní ruské invaze v ukrajinské Chersonské oblasti. Na svém Telegramu tento spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina informoval o smrti 23 čečenských vojáků a zranění 58 dalších mužů během ukrajinského dělostřeleckého útoku, jenž se odehrál tento týden.
Kadyrovovo vyjádření je neobvyklé vzhledem k tomu, že promoskevské síly od začátku války jen zřídka přiznávají velké ztráty na bojišti, podotkla agentura Reuters. "Ano, naše ztráty v časných ranních hodinách toho dne byly velké, ale Čečenci se účastní džihádu… a pokud je jim souzeno padnout ve svaté válce, je to pro každého pravého muslima čest a velká radost," napsal vůdce ruské autonomní republiky.
Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 275 milionů dolarů (přes 6,7 miliardy korun). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované americké činitele, podle nichž bude tento balík z velké části zaměřen na doplnění munice pro zbraňové systémy, které Kyjev používá při protiofenzivě proti ruským invazním silám. Washington novou vojenskou pomoc zřejmě oficiálně oznámí dnes.
Balík nové vojenské pomoci má například obsahovat munici pro raketomety HIMARS.
Americký ministr obrany Lloyd Austin mezitím ve čtvrtek novinářům řekl, že USA dodají Ukrajině dříve přislíbené systémy protivzdušné obrany NASAMS patrně počátkem příštího měsíce. USA slíbily zaslat napadené zemi dva tyto systémy.
Spojené státy tak od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyčlenily na zbraně a další vybavení pro Kyjev téměř 18 miliard dolarů (přes 442 miliard korun).
OSN neví o programu biologických zbraní na Ukrajině, řekl dnes Radě bezpečnosti OSN podle agentury AFP Abedeji Ebo z úřadu Vysoké představitelky OSN pro odzbrojení. Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že země požádala Radu bezpečnosti, aby zahájila mezinárodní vyšetřování údajného zapojení Washingtonu do vývoje biologických zbraní na Ukrajině. Spojené státy obvinění odmítly. USA a jejich spojenci zároveň Moskvu obvinili z plýtvání časem Rady bezpečnosti a šíření konspiračních teorií.
"Jsme si vědomi oficiální stížnosti Ruska týkající se obvinění ohledně programu biologických zbraní na Ukrajině," řekl Ebo v Radě bezpečnosti. "Jak informovala vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamicuová v březnu a v květnu, OSN si není vědoma takového programu biologických zbraní. To platí i dnes," dodal Ebo s poznámkou, že OSN nemá k vyšetřování mandát ani technické možnosti.
Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová podle AFP označila obvinění Ruska za "čirý výmysl" předložený bez jediného důkazu. "Ukrajina nemá program biologických zbraní… Spojené státy nemají program biologických zbraní," prohlásila Thomasová-Greenfieldová v Radě bezpečnosti. Poznamenala, že Ukrajina - stejně jako mnoho jiných zemí - má infrastrukturu zdravotnických laboratoří věnujících se ochraně před infekčními chorobami.
Shrnutí posledních zpráv:
Ukrajinské ztráty jsou sedmkrát až osmkrát vyšší než ruské, tvrdil dnes ruský prezident Vladimir Putin v debatním klubu Valdaj. Prohlásil zároveň, že Rusko nehodlá zasadit Ukrajině jaderný úder. "Nepotřebujeme to udělat. Nemělo by to žádný smysl, ani politický, ani vojenský," řekl. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko od začátku vpádu na Ukrajinu přišlo už skoro o 70 tisíc zabitých vojáků.
Putin ponechal bez vysvětlení, jak souvisí jeho odhad ukrajinských ztrát s potřebou zmobilizovat 300 tisíc Rusů, poznamenal list Ukrajinska pravda v narážce na Putinem vyhlášenou "částečnou" mobilizaci.
Ukrajina dnes na zkoušku dovezla elektřinu ze Slovenska, uvedl s odvoláním na energetickou společnost Ukrenerho server RBK-Ukrajina. Možnost dovozu elektřiny z Evropy má snížit rizika plynoucí z ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Kirby na dnešní tiskové konferenci reagoval i na prohlášení ruského diplomata Konstantina Voroncova, že komerční satelity Spojených států a jejich spojenců by se pro Rusko mohly stát legitimním cílem, pokud by se zapojily do války na Ukrajině. Kirby uvedl, že jakýkoli útok na americkou infrastrukturu by se setkal s odpovědí.
Prezident USA Joe Biden nemá v úmyslu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na listopadovém summitu zemí skupiny G20 v Indonésii. Na tiskovém brífinku to dnes řekl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Uvedl také, že Biden si přeje nadále komunikovat s Čínou, zatím ale není jasné, zda se na summitu setká s prezidentem Si Ťin-pchingem.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět kritizoval politiku Západu jako krvavou a špinavou, popírající svrchovanost států a národů a snažící se přivlastnit si veškeré zdroje a bohatství lidstva. Vytkl Západu mimo jiné "podněcování války na Ukrajině", kterou ale rozpoutal šéf ruského státu svým rozkazem ke vpádu ruských vojsk do sousední země 24. února. Rusko podle Putina pouze brání své právo na existenci. Prezident současně tvrdil, že Západ bude muset přistoupit na rovnoprávný rozhovor o společné budoucnosti v globálních záležitostech. "Čím dříve, tím lépe," řekl Putin podle agentury TASS při vystoupení v debatním klubu Valdaj.
Příspěvek na ubytování uprchlíků v ubytovnách, penzionech či hotelích se od listopadu zvýší o 100 korun. Nařízení dnes schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Krajským či obecním zařízením tak stát bude na osobu na den posílat 300 korun místo nynějších 200 korun. Ostatním provozovatelům bude vyplácet 350 korun místo dosavadních 250 korun. Důvodem je zdražování energií a začátek topné sezony.
Ruští vyšetřovatelé začali trestně stíhat ruského vojáka s profesionálním kontraktem s armádou, který odmítl zúčastnit se na Ukrajině "speciální vojenské operace". Tak Moskva nazývá válku proti sousední zemi, která dnes pokračuje 246. dnem. O stíhání informovala dnes s odvoláním na ochránce lidských práv Pavla Čikova ruská média, podle kterých jde o první případ svého druhu. Nejmenovanému vojákovi hrozí podle Čikova až tři roky vězení. Podle vyšetřovatelů obviněný nesplnil řádně vydaný rozkaz, aby se vypravil na služební cestu kvůli účasti v bojových operacích.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes popřel informace, že ruský prezident Vladimir Putin poslal prostřednictvím prezidenta Guineje-Bissau vzkaz svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému. Peskov podle médií řekl, že Putin na schůzce s Umarem Sissocem Embalóem mluvil o tom, že Rusko je ochotno s Ukrajinou jednat, ale žádný zvláštní vzkaz jeho prostřednictvím Kyjeva neadresoval.
Rusko je podle Peskova připraveno o zajištění svých zájmů jednat, ale Ukrajinci nic takového nechtějí. O tom mluvil Putin s Embalóem. "Náš kolega z africké země řekl, že stanovisko Ruska předá ukrajinské straně. Žádný speciální vzkaz v tomto případě neexistuje a nemluvilo se o něm," řekl Peskov.
Ruskojazyčný servis BBC připomíná, že ruští představitelé opakovaně prohlašují, že jsou připraveni zasednout k jednacímu stolu, ovšem za podmínek stanovených Moskvou. Kyjev ale tvrdí, že příměří by Rusku pouze nahrálo, protože by Moskva získala čas na přípravu nové ofenzivy.
Americký deník New York Times píše, že Rusko mění strategii propagandy o válce na Ukrajině. Zatímco na začátku invaze Kreml tvrdil, že cílem takzvané "speciální vojenské operace" je denacifikace země, nyní hovoří o tom, že bojuje s terorismem a Kyjev obviňuje z plánování útoku špinavou bombou.
Moskva také bez důkazů tvrdí, že Ukrajinci chystají zničit hráz Kachovské přehrady nedaleko okupovaného města Cherson.
Obě obvinění Kyjev i Západ kategoricky popírá.
Ukrajina podle armádního velení posílila své jednotky na severu země u hranic s Běloruskem. Chce tím předejít možnému obnovení útoků ruských jednotek z tohoto státu. Bělorusko své území Moskvě poskytlo pro zahájení invaze letos 24. února.
"V současnosti (v Bělorusku) nepozorujeme utváření útočných jednotek. Ale hrozby tu byly a budou," uvedl generál Oleksij Hromov z ukrajinského generálního štábu a dodal, že Rusko na některých běloruských leteckých základnách shromažďuje své vojáky, napsala agentura Unian.
Z více než tisíce stránek dokumentů vyplývá, že ruské jednotky v Balakliji v Charkovské oblasti byly silně poddimenzované.
Spojené státy urychlují plán rozmístit na základny NATO v Evropě přesnější verze taktické jaderné pumy B61. Píše o tom server Politico s odvoláním na americké diplomatické depeše a dva lidi obeznámené s touto záležitostí. Změna souvisí s hrozbami Ruska, že na Ukrajině nasadí jadernou zbraň, a s přesvědčením některých západních činitelů, že je potřeba dělat více k odstrašení Ruska, uvádí Politico.
Američané původně chtěli pumy B61-12 dovézt do Evropy příští rok na jaře, podle aktualizovaných plánů tak ale učiní už letos v prosinci. O svém záměru tento měsíc informovali spojence v NATO na uzavřeném zasedání v Bruselu. Půjde o nahrazení starších zbraní jejich novými verzemi na různých místech v Evropě, aby je v případě potřeby mohly použít bombardéry a stíhací letouny Spojených států a jejich spojenců.
Politico uvádí, že program modernizace pum B61 není utajovaný, a zástupci amerického ministerstva obrany poukazují na to, že taková vylepšení jsou potřeba, aby armáda měla k dispozici moderní a bezpečnou výzbroj. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že "sice nebude probírat podrobnosti jaderného arzenálu, ale na modernizaci B61 se pracuje celé roky a plány na bezpečnou a zodpovědnou výměnu starších zbraní za vylepšené verze jsou součástí dlouhodobé snahy o modernizaci". Dodal, že program vylepšení jaderných pum "nijak nesouvisí se současným děním na Ukrajině a nebyl nijak uspíšen".
O poválečné obnově Ukrajiny či ukrajinských uprchlících na českém území budou v pondělí jednat ministři české vlády v Kyjevě se svými ukrajinskými protějšky. Společné zasedání obou kabinetů provázejí kvůli trvající ruské vojenské invazi na území Ukrajiny přísná bezpečnostní opatření. Úřad vlády tak dosud nezveřejnil ani přesné složení delegace, která má čítat asi šest ministrů. Veřejně známé téměř jistě nebudou ani podrobnosti o způsobu přepravy a přesném času odjezdu ministrů z Česka
USA urychlují plán rozmístit v Evropě novou verzi jaderných pum B61, píše Politico. Souvisí to s hrozbami Ruska, že nasadí jaderné zbraně na Ukrajině.
Komerční satelity Spojených států a jejich spojenců by se pro Rusko mohly stát legitimním cílem, pokud by se zapojily do války na Ukrajině. Členům výboru Valného shromáždění OSN to řekl vysoce postavený ruský diplomat Konstantin Voroncov.
"Kvazicivilní infrastruktura může být legitimním cílem pro odvetný útok," řekl podle agentury Reuters Voroncov. Západ podle něj Rusko použitím satelitů na podporu Ukrajiny provokuje. "Bavíme se o zapojení civilní kosmické infrastruktury, včetně té komerční, ze strany USA a jejich spojenců ve válečném konfliktu," dodal Voroncov, který je náměstkem na odboru ruského ministerstva zahraničí pro nešíření a kontrolu zbraní.
Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla elektrizační soustavu na střední Ukrajině, informoval provozovatel ukrajinské sítě Ukrenerho. Nevyloučil, že bude muset ještě více omezit dodávky elektrické energie. Z Ruskem okupovaného Krymu je hlášen útok dronu na elektrárnu.
Shrnutí posledních zpráv:
Agentura Reuters zveřejnila materiál založený na dokumentech a osobních denících, které reportéři našli na opuštěném ruském stanovišti v Balakliji v Charkovské oblasti. Z více než tisíce stránek dokumentů vyplývá, že tamní jednotky byly silně poddimenzované. Dvě z nich operovaly s 20procentní silou. Jeden z bojových praporů měl jen 49 vojáků místo 240 a jedna ze záložních jednotek byla jen na 23 procentech kapacity.
Dokumenty rovněž ukazují, že ruští vojáci v oblasti byli už na konci července přesvědčeni, že Ukrajina zahájí protiofenzivu s cílem "převzít kontrolu nad Balaklijí". Za následnou neschopnost Ruska držet pozice na severovýchodě podle zjištění Reuters kromě nízké morálky může také špatná logistika a přezíravý přístup velení. Z dokumentů například vyplývá, že Západní vojenský okruh výslovně vojákům zakázal ustoupit z neudržitelné pozice v malé vesnici Hrakove.
Stav ruské armády na Ukrajině je dlouhodobě špatný a dál se zhoršil během léta letošního roku, po kterém následovala ukrajinská protiofenziva. Píše to americký Institut pro studium války (ISW). Ten dlouhodobě usuzuje, že ruská armáda je na Ukrajině značně oslabená a od letošního léta ve velké míře přišla o schopnost ofenzivy. Na nízké úrovni je také morálka ruských vojáků.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
246. den ruské invaze na Ukrajinu pohledem britského ministerstva obrany. pic.twitter.com/J9hytKQsQm
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) October 27, 2022
Dobrý den, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.
Podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) bitva o Cherson neskončila, ruské síly totiž vstoupily do nové fáze. Dávají přednost stažení svých sil přes řeku Dněpr v dobrém stavu, a chtějí tak ukrajinské síly pozdržet, místo aby se snažily ukrajinskou protiofenzivu úplně zastavit.