Vážení čtenáři, uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.
Dnešní den pohledem britského ministerstva obrany.
Putin podepsal dekrety o nezávislosti Záporožské a Chersonské oblasti ➡️ https://t.co/9Gdb2RgeEX pic.twitter.com/1RDqgArGVM
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 30, 2022
Nejméně 23 lidí zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Na telegramu to oznámil gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch.
Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné.
Dvě slova. Válečný zločin. Další. Ranní útok na Záporoží zasáhl shromaždiště, odkud měl na okupovaná území Ukrajiny zamířit konvoj civilistů. Podle místních úřadů ruský úder systémem protivzdušné obrany S-300 zabil nejméně 23 lidí, desítky dalších zranil. pic.twitter.com/0QuTBakKb2
— Vaclav Cernohorsky (@Vcernohorsky) September 30, 2022
Na vysílání některých nově mobilizovaných na místa intenzivních bojů upozornilo ve čtvrtek velení ukrajinské armády. Z poloostrova Krym například podle generálního štábu ukrajinské armády odjelo do Chersonské oblasti 2000 mobilizovaných. Vojenští komisaři na Krymu přitom podle zprávy štábu dostali instrukce, aby prioritně povolali do zbraně příslušníky menšiny Krymských Tatarů. Další jednotky čerstvě mobilizovaných a nezkušených vojáků byly bez předchozí přípravy podle stejné zprávy vyslány do Doněcké oblasti.
ISW podotkl, že už dříve zaznamenal četné případy, kdy Putin při rozhodování o postupu ruské invaze obešel vyšší velení. Děje se tak patrně proto, že šéf Kremlu nedůvěřuje ruskému ministerstvu obrany. Odporující si vyjádření kremelských představitelů a ruského ministerstva o mobilizaci mohou být také dokladem, že Putin jako vrchní velitel ozbrojených sil vydal protichůdné rozkazy.
Byrokratická selhání ruské částečné mobilizace mohou nasvědčovat tomu, že ruský prezident Vladimir Putin opět obchází vyšší velení ruské armády. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedli analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).
Nasazení mobilizovaných mužů v ohniscích bojů například na charkovské nebo chersonské frontě může podle ISW znamenat, že Putin spolupracuje přímo s veliteli v terénu, kteří pravděpodobně volají po posilách. Tím se porušuje standardní praxe, kdy nově povolaní do zbraně absolvují před vysláním na frontu přípravu.
Při nočním ostřelování okupovaného Chersonu ukrajinskými silami přišel o život první zástupce šéfa okupační správy Chersonské oblasti Alexej Kateriničev. Oznámila to dnes ruská státní agentura TASS.
Rodák z ruského Rybinska Kateriničev měl v oblastní správě na starosti bezpečnost. Ve funkci podle ruských médií působil přibližně měsíc. V minulosti absolvoval školu ruské tajné služby FSB, působil u ruských pohraničníků a v jednotkách FSB, od loňského roku byl zástupcem náčelníka střediska ruských záchranářů pro zvláště riskantní operace. Byl třikrát vyznamenán řádem za hrdinství.
Ruská média tvrdí, že se stal obětí ostřelování města z raketometů HIMARS, dodaných Ukrajině Spojenými státy.
Vladimir Putin dnes odpoledne v Kremlu promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Ve čtvrtek Putinův mluvčí Dmitrij Peskov potvrdil, že při ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o tomto kroku.
Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Putin se podle agentury Reuters chytá oficiálně anektovat přibližně 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny. Jde o mezinárodně neuznávanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku (DNR a LNR) na východě Ukrajiny a také o Chersonskou a Záporožskou oblast na jihu Ukrajiny, které invazní jednotky zčásti obsadily.
Ceremonie v Kremlu se uskuteční v 15:00 moskevského času, tedy 14:00 SELČ, upřesnil Peskov. Na tento termín dostali pozvánku do Kremlu také ruští zákonodárci.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety, kterými uznal nezávislost ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Krok předchází chystané formální anexi okupovaných území Ukrajiny, kterou Kreml plánuje na pátek. Putin ve výnosech nařídil, aby byla uznána "státní svrchovanost a nezávislost" dvojice oblastí na jihu Ukrajiny, uvedla agentura TASS. Dekrety vstoupí v platnost dnem jejich podpisu.
Americký prezident Biden označil referenda o připojení k Rusku za "naprostý podvod" zinscenovaný Moskvou. "Spojené státy, a to chci říci zcela jasně, nikdy, nikdy, nikdy neuznají nároky Ruska na svrchované území Ukrajiny," řekl šéf Bílého domu po setkání s představiteli tichomořských ostrovů.
Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl americký prezident Joe Biden v souvislosti s Kremlem ohlášenou anexí dalších ukrajinských oblastí. Hlasování o připojení k Rusku, která se v těchto regionech uskutečnila v posledních dnech, Biden označil za "naprostý podvod" zinscenovaný Moskvou.
Putin dále Erdoganovi řekl, že je třeba realizovat Istanbulskou úmluvu o vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů jako celek - tedy že je třeba odstranit překážky pro dodávky potravin a hnojiv na světové trhy z Ruska, vyplývá z prohlášení Kremlu.
Erdogan v tomto ohledu vyzval ruského vůdce, aby dohodu o vývozu obilí prodloužil. Úmluva dojednaná mezi OSN, Tureckem, Ukrajinou a Ruskem vyprší podle Reuters v listopadu a může být prodloužena, pokud její signatáři budou souhlasit.
Poškození plynovodů Nord Stream je "aktem mezinárodního terorismu", uvedl dnes podle prohlášení Kremlu ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecký prezident na šéfa Kremlu naléhal, aby podnikl kroky ke snížení napětí ohledně Ukrajiny, píše agentura Reuters. "Rusko tuto záležitost předkládá k naléhavému projednání v Radě bezpečnosti OSN," píše se v prohlášení Kremlu ohledně poškození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2.
"Pokud došlo k chybě, je nutné ji napravit a zajistit návrat domů těch, kdo byli povoláni bez řádného odůvodnění," sdělil ruský prezident Vladimir Putin na poradě s představiteli ruské Bezpečnostní rady. Putin minulý týden ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua chce Rusko do zbraně povolat 300 tisíc rezervistů. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží zmobilizovat přes milion lidí.
Ruský prezident Vladimir Putin označil výbuchy na plynovodu Nord Stream 1 za "bezprecedentní sabotáž" a "akt mezinárodního terorismu", napsala agentura Reuters s odkazem na prohlášení Kremlu. Putin při telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem také řekl, že je nutné plnit mezinárodní dohodu o vývozu ukrajinského obilí a odstranit překážky pro ruský export potravin a hnojiv.
Firma provozující plynovod Nord Stream 1, Nord Stream AG, uvedla, že brzy začne vyhodnocovat škody na plynovodu. Čeká na potřebná povolení. Opraváři ale k plynovodům mohou až poté, co se stabilizuje tlak v plynovodu a přestane unikat plyn.
Asi tři sta dětí z ukrajinské Charkovské oblasti uvázlo na letních táborech na územích pod ruskou kontrolou, uvádějí podle agentury AP ukrajinští představitelé a rodiče dětí. Ruská okupační správa v ukrajinském Izjumu a v dalších městech, která byla donedávna pod kontrolou ruských sil, propagovala bezplatné tábory jako možnost, jak si děti mohou odpočinout od války. Organizátoři táborů ale nyní odmítají děti vrátit jejich rodičům.
Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres řekl, že anexe nemají v moderním světě místo. Reagoval tak na prohlášení Kremlu, který potvrdil, že při páteční ceremonii budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti. Anexe podle Guterrese ohrožují naději na mír v regionu, píše agentura Reuters.
"Rozhodnutí pokračovat v procesu anexe Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti na Ukrajině nemá žádnou právní hodnotu a je odsouzeníhodné," řekl Guterres. Anexe je podle šéfa OSN "nebezpečnou eskalací", která v moderním světě nemá místo.
Polsko uvalilo sankce na firmu Gazprom Export, která je exportní divizí ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, oznámilo polské ministerstvo vnitra. Součástí těchto sankcí je zmrazení aktiv firmy Gazprom Export, napsala agentura Reuters. "Aktivity firmy Gazprom Export mají strategický význam pro vládu Ruské federace," upozornilo ministerstvo.
Západ se snaží vyvolat na území Společenství nezávislých států další konflikty, které by se přidaly k tomu na Ukrajině, prohlásil podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Na virtuální schůzce se šéfy rozvědek zemí společenství, mezi něž patří devět postsovětských států, také označil válku na Ukrajině za výsledek rozpadu Sovětského svazu.
"Víme, že na Západě se už připravují scénáře, jak vyvolat nové konflikty na území Společenství nezávislých států," sdělil Putin. Dodal, že "geopolitičtí protivníci" Ruska jsou připraveni "rozpoutat krvavou válku" v jakékoli zemi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varoval, že Ukrajina zareaguje "velmi tvrdě" na pokus Ruska anektovat další části jejího území. Moskva v minulých dnech zorganizovala ve čtyřech regionech Ukrajiny obsazených ruskými silami hlasování o jejich připojení k Rusku. Tato hlasování, v nichž se podle Moskvy většina lidí vyslovila pro sjednocení s Ruskem, Kyjev ani Západ neuznává, považuje je za nezákonná a označuje je za "pseudoreferenda".
Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe dalších ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, bez jakékoli legitimity, řekl novinářům při návštěvě Kosova.
"Je to naprosto nepřijatelné. Odmítáme takovouto jednostrannou anexi, která proběhla na základě zcela zfalšovaného procesu, bez jakékoli legitimity. Podle mě ani nemá smysl mluvit o pseudoreferendech, protože to byla opravdu divadelní hra," uvedl Lipavský.
Finsko v pátek uzavírá hranice pro ruské turisty, oznámil finský ministr zahraničí. Výjimky se budou týkat práce, studia či návštěvy rodiny.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich připojení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území.
"Všechna čtyři, všechna území, kde se konala referenda a kde podali ruské straně příslušnou žádost," odpověděl Peskov podle agentury TASS na otázku, zda v pátek budou smlouvy o připojení k Rusku podepsány se všemi čtyřmi regiony, anebo jen s částí z nich. Jde o mezinárodně neuznávanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku a také o Chersonskou a Záporožskou oblast. Rusko již na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Budoucí členství Finska v Severoatlantické alianci učiní z této severské země mnohem zajímavější cíl pro ruské zpravodajské služby. Informovala o tom dnes ve své zprávě Finská bezpečnostní a zpravodajská služba, známá pod zkratkou SUPO. Moskva se podle ní bude snažit získat prostřednictvím svého souseda zpravodajské informace související s NATO.
Ve zprávě hodnotící národní bezpečnost finská kontrarozvědka rovněž uvedla, že se Rusové poslední dobou obrátili zejména do kyberprostoru nebo se snaží získat informace například od cizinců žijících v Rusku. Původně fungující zdroje informací na Západě totiž už nyní tolik nefungují.
"Hlavní způsob shromažďování informací, který ruské zpravodajské služby tradičně používaly, byl prostřednictvím lidí-zpravodajců, nicméně pod diplomatickým krytím," uvedla zpravodajská služba SUPO. "Od doby, co Rusko zahájilo válku na Ukrajině, je to ale mnohem složitější, protože mnoho ruských diplomatů bylo ze Západu vyhoštěno," cituje organizaci agentura AP.
Mluvčí Kremlu potvrdil, že v pátek budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se konala referenda. Kyjev a Západ anexi neuznávají.
Právní předpis zakazující odcestovat z místa bydliště se za částečné mobilizace neuplatňuje, uvedl dnes předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin. Korigoval tak své předchozí vyjádření, že Rusové evidovaní armádou mají zakázáno opustit své bydliště a zemi.
"Vzhledem k tomu, že je mobilizace částečná, daná norma se neuplatňuje. V této souvislosti cestování občanů evidovaných u armády nevyžaduje souhlas vojenských úřadů," uvedl Volodin podle agentury TASS.
Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliance by podle něj na jakýkoli úmyslný útok proti kritické infrastruktuře spojenců reagovala jednotně a rázně. Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři podle Stoltenberga vyvolává hluboké obavy, úniky představují riziko pro lodní dopravu a způsobují značné škody na životním prostředí.
"Jako spojenci jsme se zavázali, že se budeme připravovat na nátlakové využívání energií a další hybridní taktiky ze strany státních i nestátních aktérů, odrazovat od nich a bránit se jim. Na jakýkoli úmyslný útok proti kritické infrastruktuře spojenců bychom reagovali jednotně a rozhodně," sdělil Stoltenberg.
Ruští poslanci dostali na páteční odpoledne pozvání do Kremlu, akce se má zúčastnit prezident Vladimir Putin. Oznámila to dnes ruská média, zatím bez dalšího upřesnění. "Poslancům Státní dumy poslali pozvání na 30. září do Kremlu, kde v 15:00 (14:00 SELČ) začne akce s účastí ruského prezidenta Vladimira Putina," uvedl komunistický poslanec Denis Parfjonov na sociální síti.
Situace v Lymanu na východě Ukrajiny je těžká, ale ruská vojska zatím odrážejí ukrajinské útoky, uvedl dnes představitel proruských separatistů z neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) v ruské televizi. Podle neověřených zpráv na sociálních sítích ukrajinské jednotky pokračují v rozšiřování svého předpolí v okolí Lymanu, který se zřejmě chystají úplně obklíčit.
Hlasování na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, která Moskva označuje za referenda o připojení regionů k Rusku, nejsou nic jiného než diktát a nikdy nemohou fungovat jako záruka bezpečného a mírového života tamních obyvatel. Dnes to na Berlínském mírovém dialogu prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková.
Bezpečnost obyvatel podle německé ministryně zahraničí závisí na jejich ochraně a především na tom, že mohou žít v míru. "Mír nesmí být vynucován zbraněmi, protože by nefungoval," řekla.
Shrnutí dění podle britského ministerstva obrany:
Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman okupované ruskou armádou, tvrdí Američané
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 29, 2022
➡️ https://t.co/9Gdb2RxQ3x pic.twitter.com/BiOrFqrQ3f
Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů. Informoval o tom dnes list Kyiv Independent s odvoláním na doněckého gubernátora Pavla Kyrylenka. Právě v doněcké oblasti se v poslední době odehrávají tvrdé boje mezi ukrajinskými silami a ruskými okupačními jednotkami.
Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream. Informoval o tom švédský deník Svenska Dagbladet s odvoláním na mluvčího pobřežní stráže.
Podle Evropské unie i evropských politiků stojí za poškozením plynovodů úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo. Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné, a naopak zmiňovalo Spojené státy.
"Mé rodině přišla povolávací výzva. Kdybych se objevil na území Ruska, byl bych okamžitě odveden do armády. Mám ale české občanství a vláda nemá právo mě vydat," říká Rus Timofej Kožuchov, který od šesti let žije v Česku.
Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války. Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.
Experti institutu poznamenávají, že ruští vojenští blogeři předpovídají ruským silám v Lymanu bezprostřední porážku, protože ukrajinské jednotky jsou blízko k obklíčení města. Ozbrojené síly Ukrajiny bojují na předměstí Torskeho, které leží pouhých 12 kilometrů od Lymanu.
NEW: Russian military leadership has likely failed to set information conditions for the potential defeat of Russian forces in #Lyman despite increasingly concerned discourse among Russian milbloggers regarding its potential envelopment by Ukrainian forces https://t.co/PgxSbjvRL6 pic.twitter.com/VYaVlrRDw8
— ISW (@TheStudyofWar) September 29, 2022
Ruský prezident Vladimir Putin je zahnaný do kouta, ale nesmíří se s porážkou. Takový předpovídá další vývoj války bývalý elitní analytik americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Robert Baer.
Spojené státy uvedly, že neuznají ruské anektování ukrajinských oblastí. Bílý dům hlasování v okupovaných částech Ukrajiny označil za "nezákonná a nelegitimní". "Podle našich informací byl každý aspekt tohoto procesu referenda předem zinscenován a zorganizován Kremlem," řekla novinářům mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová a dodala, že Washington bude proti uznání anektovaných území vystupovat "i na půdě OSN".
Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako mezinárodní terorismus, uvedla agentura Interfax. Podle evropských politiků i Evropské unie za havárií stojí úmyslné útoky, Moskvu přímo neobvinili. Zatím není jasné, co poškození způsobilo.
Pentagon dnes oznámil, že poskytne nový balík vojenské pomoci Ukrajině ve výši 1,1 miliardy USD v zakázkách pro americký zbrojní průmysl, uvedla AP.
Británie nikdy neuzná pokusy Moskvy o anexi Ruskem okupovaných částí Ukrajiny, řekla britská premiérka Trussová ukrajinskému prezidentovi Zelenskému.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila plán nového balíku protiruských sankcí, jehož cílem je mimo jiné vytvořit "právní základ" pro globální zastropování ceny ruské ropy.
Russia has escalated the invasion of Ukraine to a new level.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 28, 2022
And we are determined to make the Kremlin pay the price for this further escalation.
Today, we are proposing a new package of biting sanctions against Russia ↓
https://t.co/MrirRm1m4l
Zpravodajské služby Spojených států a jejich spojenců ve světle ruských hrozeb o použití jaderných zbraní pozorněji sledují vojenské kroky Kremlu a pečlivě hledají náznaky jejich nasazení ve válce na Ukrajině. Serveru Politico to sdělilo pět zdrojů z řad současných a bývalých amerických činitelů.
Evropská komise chce novou sadou sankcí mimo jiné položit právní základ pro zastropování ceny ruské ropy, oznámila předsedkyně Evropské komise von der Leyenová.
Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že Německo nikdy nepřijme výsledky hlasování o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných územích na Ukrajině, píše Reuters.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Srbsko neuzná výsledky referend o připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku, uvedl podle Reuters srbský prezident Aleksandar Vučić.
Šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj vyzval ruského prezidenta Putina k připojení k Rusku, oznámila agentura TASS. O stejný krok už dnes požádal vůdce samozvané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik i proruská správa jihoukrajinské Chersonské oblasti.
Provozovatel plynovodů Nord Stream nevyloučil, že se poškozené potrubí po explozích podaří opravit. Podle německé rozvědky to nejspíš nebude možné.
"Do ČR nyní putuje naprostá většina plynu z Norska a také formou LNG z terminálů v Belgii a Nizozemsku," řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Z Ruska do EU nadále malé množství plynu proudí, ale do Česka již proudí plyn výhradně odjinud než z Ruska, doplnil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.
Nedostatek plynu po útocích na plynovody Nord Stream nyní v Česku nehrozí. Výbuchy zvýšily ceny plynu na burze, českých domácností se toto zdražení nyní bezprostředně nedotkne. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK.
Německá ministryně obrany oznámila, že na vyšetřování incidentu se bude podílet i německé námořnictvo. "Okolnosti tohoto znepokojivého incidentu se musí rychle vyjasnit a je třeba zjistit, kdo je za něj zodpovědný," řekla.
Defence Minister Christine Lambrecht: “The suspected sabotage of the pipelines in the Baltic Sea shows us one again that we depend on critical infrastructure – and that includes undersea infrastructure.” 2/2
— Germany at NATO (@GermanyNATO) September 28, 2022
Dánský ministr obrany Morten Bodskov situaci probíral s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, podle něj se shodli, že aliance by měla lépe chránit kritickou infrastrukturu v členských zemích. "Rusko je v Baltském moři silně vojensky přítomno a my očekáváme, že bude dál chřestit zbraněmi," uvedl Bodskov.
Norský ministr energetiky informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýšilo úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů. Podle premiéra Norsku žádné konkrétní nebezpečí nehrozí.
Discussed the sabotage on the #NorthStream pipelines with Defence Minister @mfMorten of our valued Ally #Denmark. We addressed the protection of critical infrastructure in #NATO countries. pic.twitter.com/GCRgVOTR2S
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 28, 2022
Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní. Teprve pak bude možné poškozená místa detailněji prozkoumat.
Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs napsal, že útoky na Nord Stream vstoupil kontinent do nové fáze hybridní války. "NATO a EU by měly (úmyslné útoky na Nord Stream) brát vážně a patřičně na ně reagovat," uvedl Rinkévičs.
Za eskalaci situace na Ukrajině považuje úmyslné poškození plynovodů i polský premiér Mateusz Morawiecki.
Sabotage on Nordstream I and II pipelines must be classified as most serious security and environmental incident in the Baltic Sea. #Latvia stands in solidarity with #Denmark and is ready support investigation in any way we can. Seems that we enter new phase of hybrid war
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) September 27, 2022
Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského vládce Putina o připojení k Rusku. "Drahý Vladimire Vladimiroviči, píšu Vám jménem obyvatel Luhanské oblasti! (…) Žádám Vás, abyste zvážil otázku připojení Luhanské lidové republiky k Rusku," uvedl. Podle agentury TASS stejný krok učinila i proruská správa jihoukrajinské Chersonské oblasti.
Okupační úřady ráno uvedly, že všechny regiony, kde se hlasování konala, se vyslovily pro připojení k Rusku. Hlasovalo se v částech Chersonské a Záporožské oblasti a v samozvaných proruských útvarech - Doněcké a Luhanské lidové republice. "Referenda" na obsazených územích nejsou z právního hlediska platná, jsou v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem. Kyjev ani Západ je proto neuznávají.
Obvinění Moskvy ze sabotáže Nord Streamu se dalo čekat, je ale absurdní a hloupé, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Poškození podle něj není v zájmu Ruska ani Evropy. "Měli bychom počkat na výsledky vyšetřování, zda šlo o výbuchy, nebo ne," dodal Peskov.
Přehled nejdůležitějších událostí:
"EU odsuzuje konání nezákonných 'referend' a jejich zfalšované výsledky," napsal šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle kterého jde o "další porušení svrchovanosti a územní integrity Ukrajiny". Rusko podle něj systematicky v konfliktu porušuje lidská práva.
EU denounces holding of illegal “referenda” and their falsified outcome.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) September 28, 2022
This is another violation of Ukraine’s sovereignty + territorial integrity, amidst systematic abuses of human rights.
We commend the courage of Ukrainians, who continue to oppose & resist Russian invasion.
Všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou, ale byla výsledkem úmyslné akce. Jménem Evropské unie to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podobně se v úterý vyjádřila i předsedkyně Evropské komise. Borrell dodal, že jakékoli záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě vyústí v masivní reakci.
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, ty švédské pak v úterý varovaly před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Premiérky dvou skandinávských zemí následně prohlásily, že problémy jsou pravděpodobně výsledkem sabotáže, aniž ukázaly na konkrétního podezřelého.
Hlasování v ukrajinských oblastech je neplatné, uvedla ukrajinská diplomacie. "Ukrajina nebude nikdy souhlasit s ultimáty," sdělilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Své mezinárodní partnery vyzvalo, aby Kyjevu poskytli další vojenskou pomoc a proti Rusku zavedli další tvrdé sankce.
Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to uvedl americký Institut pro studium války. Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Severní Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.
Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že kvůli podvodným referendům hodlá přikročit k novým sankcím a Ottawa nikdy neuzná výsledky hlasování ani ruský pokus o nezákonnou anexi ukrajinských území.
"Výsledky jsou jasné. Vítejte doma, v Rusku!" napsal v noci na telegramu bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je v současné době místopředsedou ruské bezpečnostní rady.
Očekává se, že předem jasný výsledek "hlasování" poslouží Moskvě jako záminka pro rychlou anexi regionů. Úspěšné ukrajinské osvobozování vlastních území by pak Moskva mohla prohlašovat za útok na svou vlastní půdu. Rusko zároveň mobilizovalo a zesílilo varování, že by mohlo na obranu nasadit také jaderné zbraně.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, už dříve uvedla, že výsledky nynějšího hlasování nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé. Západní země i Kyjev hlasování ani jeho výsledek neuznávají, akce je podle nich propaganda s cílem umožnit Moskvě anektovat násilně obsazená území.
Okupační úřady tvrdí, že lidé v plebiscitech souhlasili s připojením k Rusku. Výsledky se podle nich v jednotlivých regionech pohybují od 87 procent do více než 99 procent pro spojení s Ruskou federací. Hlasovalo se v Moskvou ovládaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, k níž byly připojeny menší obsazené části dalších ukrajinských oblastí, a v samozvaných proruských útvarech - Doněcké a Luhanské lidové republice.
Okupované oblasti oznámily téměř stoprocentní podporu připojení k Rusku, zatímco úřady obsazené části Chersonské oblasti z nějakého důvodu hlásí skromnější výsledek 87 procent, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
"Tuto frašku na okupovaných územích nelze nazvat ani imitací referenda," uvedl ve videoproslovu Zelenskyj podle agentury Reuters. "Budeme jednat na ochranu našich lidí," prohlásil podle agentury AFP a zmínil Ruskem okupované ukrajinské regiony, včetně poloostrova Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Brzy podle něj rovněž přijdou dobré zprávy z fronty, podrobnosti neposkytl. "Postupujeme a osvobodíme naši zemi," řekl.
Ukrajina bude bránit své lidi, kteří stále žijí na Moskvou okupovaných územích, uvedl ve svém nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Učinil tak v reakci na hlasování na Moskvou okupovaných ukrajinských územích, která proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku.
Rezoluce, kterou mají USA předložit společně s Albánií, vyzývá členské státy, aby neuznaly jakoukoli změnu statutu Ukrajiny, a také zavazuje Rusko, aby stáhlo své vojáky, řekla podle agentury Reuters Thomasová-Greenfieldová. "Ruská fingovaná referenda, pokud budou akceptována, otevřou Pandořinu skříňku, kterou nebudeme moci zavřít," uvedla diplomatka na zasedání Rady bezpečnosti.
"Pokud se Rusko rozhodne, že se bude skrývat před odpovědností tady v Radě, pak se obrátíme na Valné shromáždění OSN, aby vyslalo Moskvě neklamný vzkaz," řekla Thomasová-Greenfieldová.
Za sabotáž označila poškození plynovodů i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž jakékoliv záměrné narušení evropské energetické infrastruktury povede k "co nejsilnější možné reakci".
Spojené státy předloží Radě bezpečnosti OSN ke schválení rezoluci odsuzující hlasování na Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny, která tamní proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku. Oznámila to dnes americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Je prakticky jisté, že Rusko, které je jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, bude rezoluci vetovat.
Luhanské úřady například uvedly, že sečetly 69 procent hlasovacích lístků a pro připojení k Rusku hlasovalo 98,5 procenta tamních obyvatel, píše agentura Reuters. Ruskem dosazený úředník v Záporožské oblasti podle ní hlásil, že sečtené jsou všechny lístky a ve prospěch Moskvy se prý vyslovilo 93,1 lidí. V Chersonské oblasti je podle proruského šéfa volební komise více než 87 procenta lidí pro odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Ruská tisková agentura TASS uvedla, že v Doněcké oblasti je sečteno 69,09 procenta lístků a pro připojení k Rusku je zatím 98,69 procenta hlasujících.
Z Moskvou ovládaných nebo okupovaných částí Ukrajiny přicházejí zprávy o celkových nebo částečných výsledcích narychlo zorganizovaných hlasování, která proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku. Proruské úřady podle světových agentur tvrdí, že lidé souhlasili s připojením k Rusku. Západní země i ukrajinská vláda hlasování ani jeho výsledek neuznávají, celá akce je podle nich propaganda a nelegální podvrh s cílem umožnit Moskvě anektovat násilně obsazená území.
Ruské síly dnes večer ostřelovaly Charkov, uvedl starosta města Ihor Terechov. V některých částech města vypadl proud. Informace o zraněných nebo obětech zatím nejsou. "Tři zásahy v Charkově… Podle předběžných informací byl poškozen infrastrukturní objekt. Některé čtvrti ve městě se ocitly bez světla," napsal Terechov na sociálních sítích. Jen o dvě minuty později informoval o dalším zásahu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nečekaně promluvil přes videospojení k Radě bezpečnosti OSN. Rusko porušuje mezinárodní právo, prohlubuje konflikt a je jen otázkou času, kdy Moskva zničí poslední fungující mezinárodní instituci, řekl Zelenskyj s odkazem na shromáždění, ke kterému hovořil. OSN projev živě přenášela na svých stránkách.
Německý týdeník Der Spiegel dnes citoval nejmenované zdroje, podle kterých americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) Německo varovala před možnými cílenými útoky na plynovody už před několika týdny.
Tálibán podepsal s Ruskem předběžnou dohodu o dodávkách benzinu, nafty, plynu a obilí do Afghánistánu. Agentuře Reuters to řekl afghánský ministr obchodu a průmyslu Núriddin Azízí. Ministr vysvětlil, že jeho resort pracuje na diverzifikaci obchodních partnerů a že Rusko nabídlo tálibánské vládě slevu na komodity oproti jejich průměrným globálním cenám.
Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to dnes švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.
Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná fraška, uvedla dnes francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová v rozhovoru se stanicí BFM TV. Podle ministryně nejsou legitimní a Paříž je neuzná, o čemž dnes politička po telefonu ujistila i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
"Nemají žádnou legitimitu, žádnou hodnotu, neuznáme je, a co víc, povedou k sankcím ze strany Francie, Evropy a dalších států mezinárodního společenství," řekla Colonnaová.
Charkovem se ozvaly tři výbuchy, po nichž nastal výpadek elektřiny. "V některých částech města nefungují žádná světla. Zprávy o obětech se upřesňují," uvedl starosta Charkova Ihor Terekhov na Telegram.u
Seismologové z Uppsalské univerzity ve Švédsku a dánského seismologického centra dnes potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltském moři poškodily výbuchy, nikoli zemětřesení nebo sesuvy, uvádí agentura Reuters.
Kolona stojících automobilů na jediném hraničním přechodu mezi Ruskem a Gruzií se roztáhla až na 30 kilometrů a lidé v ní čekají tři až čtyři dny, uvedl dnes zpravodajský server Meduza. Za posledních 24 hodin hranici směrem z Ruska překročilo asi 10 tisíc lidí.
Rusové vzali hraniční přechod Verchnij Lars-Kazbegi útokem poté, co ruský prezident Vladimir Putin minulý týden ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Přímo na hraničním přechodu zřídily ruské úřady mobilizační středisko, kde se podle agentury Interfax chystají všem Rusům podléhajícím mobilizaci doručovat předvolání k odvodovým komisím.
Gazprom varoval, že ukrajinský Naftogaz by se mohl stát terčem ruských sankcí, které by mohly zastavit tranzit ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.
Použití jaderných zbraní by bylo nepřijatelné, zcela by změnilo povahu konfliktu a mělo by pro Rusko vážné důsledky, varoval šéf NATO Stoltenberg.
Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením mezinárodního práva. Uvedl to dnes na Twitteru generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten šéfovi NATO za jeho postoj poděkoval.
Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský prezident Vladimir Putin musí být zastaven. Uvedl to šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který se v dnešním prohlášení ohlížel za Valným shromážděním OSN konaným minulý týden v New Yorku. Válku proti Ukrajině už podle něj Moskva "morálně a politicky" prohrála.
Byť se konec bojů zdá být daleko, Borrell napsal, že se z New Yorku vrátil s novým "sebevědomím". "Protože mezi posledním setkáním ministrů zahraničí G20 v červenci na Bali a týdnem VS OSN v New Yorku jsem zaznamenal opravdový posun v tom, jak se mnohé země, včetně některých důležitých, k věci staví," uvedl. "Víc a víc zemí teď chápe, že Putin vede svět velmi nebezpečným směrem a že musí být zastaven," pokračuje jeho příspěvek.
Šéf unijní diplomacie v textu zdůrazňuje vystoupení svých protějšků z Číny a Indie při zasedání Rady bezpečnosti OSN, na kterém byly kromě členů zastoupeny i některé další země. Podle Borrella nikdo kromě zástupce Běloruska nevyjádřil podporu obrázku války na Ukrajině, který prezentuje Moskva.
Spojené státy podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena zatím nepotvrdily zprávy, že podmořské výbuchy a následné úniky z plynovodů Nord Stream 1 a 2 jsou následkem sabotáže. Pokud jsou, není to v ničím zájmu, řekl Blinken podle agentury Reuters.
Příčina celkem tří úniků na plynovodech Nord Stream 1 a 2 je nyní předmětem vyšetřování, Dánsko, Kreml ani experti sabotáž nevylučují. K výbuchům došlo v ekonomických zónách Dánska a Švédska.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij po úterním telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že diskutovali o další podpoře ukrajinských ozbrojených sil ze strany členských států NATO.
Telefonát přišel v návaznosti na hlasování ve čtyřech okupovaných oblastech Ukrajiny o anexi Ruskem. Zelenskij poděkoval Stoltenbergovi za jeho odsouzení hlasování, která Ukrajina a její západní spojenci nazývají nezákonnými podvody. "Diskutovali jsme o aktuálním vývoji na bojišti a další podpoře členských států Aliance ukrajinským ozbrojeným silám," napsal Zelenskij.
Litva poskytne zimní vybavení pro 25 tisíc ukrajinských vojáků. Dnes to oznámil ministr obrany Arvydas Anušauskas. Litva patří ke státům, které v poměru ke svému HDP Ukrajinu nejvíce podporují.
Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a Finska do NATO. Ratifikační proces Slovenska završí svým podpisem prezidentka Zuzana Čaputová.
Bratislava souhlasila s přistoupením dvou severských zemí do Severoatlantické aliance mezi posledními v NATO. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě ještě chybí souhlas Maďarska a Turecka. Finsko i Švédské se rozhodli vstoupit do NATO poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.
Švédská policie začala vyšetřovat možnou sabotáž související s únikem plynu v Baltském moři z plynovodu Nord Stream 1. "Vypracovali jsme zprávu a klasifikace zločinu je hrubá sabotáž," řekl mluvčí národní policie.
Do Evropské unie během minulého týdne vstoupilo 66 tisíc ruských občanů, o 30 procent více než v předcházejícím týdnu. Oznámila to dnes unijní pohraniční agentura Frontex, podle níž výrazně narostl počet Rusů mířících ze své vlasti do Finska.
Vývoj na hranicích Evropské unie s Ruskem přišel v době mobilizace, kterou Moskva spustila kvůli nepříznivému vývoji své války proti Ukrajině. Ruští muži zatím nemají zakázáno svou vlast opouštět, ovšem začínají se objevovat signály, že ruské úřady jim budou v odchodu bránit. Frontex odhaduje, že pokud Rusko uzavře hranice, naroste počet pokusů o nelegální překročení hranice unie.
Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic na politice Kyjeva ani na ukrajinském působení na bojišti, řekl podle agentury AFP ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Dnes skončila několikadenní, narychlo organizovaná hlasování o připojení ovládnutých území k Rusku, která Kyjev i jeho západní spojenci považují za podvodná a označují je za "pseudorefenda".
Přehled nejdůležitějších událostí:
Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili. Zároveň je odrazuje od cest do Ruska. Své doporučení úřad zdůvodnil "komplikovanou situací" v Rusku, napsala agentura DPA.
Muži v Ruskem obsazeném Mariupolu dostávají výzvy, aby se ve čtvrtek dostavili k odvodové komisi, upozornil server Ukrajinska pravda. S sebou si mají vzít věci osobní potřeby a pas. Ruská okupační správa výzvu zdůvodňuje tím, že Mariupol se na základě výsledků referenda stane součástí Ruské federace. V Mariupolu, stejně jako na jiných místech na Ukrajině, která se podařilo ruským silám od února ovládnout, do dneška lidé hlasovali o připojení k Rusku.
V Moskvou ovládaných a okupovaných částech Ukrajiny skončila narychlo zorganizovaná hlasování o připojení k Rusku. Tamní okupační či proruské úřady už na základě částečných výsledků uvádějí, že se výrazná většina obyvatel vyslovila pro odtržení od Ukrajiny, uvádí ruská agentura RIA Novosti. Západní země i ukrajinská vláda hlasování ani jeho výsledek neuznávají, celá akce je podle nich propaganda a nelegální podvrh mající umožnit Moskvě anektovat násilně obsazená území.
Ukrajina a Rumunsko jsou připraveny pomoci Moldavsku v případě, že mu ruská společnost Gazprom od 1. října přestane dodávat plyn. O chystaném kroku Gazpromu informovala v pondělí moldavská prezidenta Maia Sanduová.
Cena plynu pro evropský trh se v reakci na zprávy o únicích z potrubí Nord Stream zvyšuje. Klíčový kontrakt přidává šest procent na 184 eur za MWh.
Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Dánsko a Švédsko svolaly kvůli únikům plynu krizové štáby. Kruh zčeřené hladiny má u dánského ostrova Bornholm v průměru kilometr. Dánské úřady nevyloučily, že může jít o sabotáž.
V ruském zajetí zůstává 616 ukrajinských žen, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo obrany. Slíbilo příbuzným, že činí a učiní vše pro jejich propuštění.
Zatím asi 5,3 milionu tun zemědělských produktů vyvezla Ukrajina na palubě 231 lodí od dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci zprostředkovalo Turecko a OSN. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo infrastruktury. Vývoz obilí z Ukrajiny prudce klesl, když Moskva 24. února napadla Ukrajinu. Tři černomořské přístavy byly znovu otevřeny na základě dohody podepsané 22. července mezi Moskvou a Kyjevem. Podle ukrajinského ministerstva infrastruktury jsou schopny nakládat a posílat do zahraničí 100 až 150 nákladních lodí měsíčně.
Praha uzavřela kvůli klesajícím teplotám stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v Troji. Postarají se o ně ubytovny na Florenci a Smíchově.
Ruský server Mediazona uvedl, že hlídky ve vlacích směřujících z Ruska do Běloruska vracejí ruské muže zpět.
Muži, kteří zůstali i po ruském dobytí města v Mariupolu, dostávají povolávací rozkazy. Uvedl to deník Ukrainska Pravda.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil po jednáných v Paříži, že dohhodl další dodávky francouzských houfnic Caesar pro ukrajinskou armádu.
V Česku teď pracuje 87 800 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem jich od začátku války získalo práci 129 100, část už odjela, sdělila mluvčí úřadu práce.
Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v pondělí večer přirovnal ukrajinské válečné běžence k sociálním turistům, dnes se pod tlakem tvrdé kritiky omluvil. Ostře se vůči Merzovi ohradili nejen němečtí politici, ale také dosluhující ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk.
"Zažíváme u uprchlíků sociální turistiku - do Německa, na Ukrajinu, do Německa, zpět na Ukrajinu," řekl Merz v pondělí večer v rozhovoru s televizí Bild na adresu statisíců ukrajinských běženců, které Německo od počátku únorové ruské invaze přijalo. Poukázal tak na skutečnost, že Ukrajinci nejdříve dostávali pomoc podle azylového zákona, od června jim ale Německo otevřelo přístup k základnímu pojištění včetně možnosti dostávat sociální dávky v nezaměstnanosti.
Wird unsere Hilfsbereitschaft missbraucht?
— BILD (@BILD) September 26, 2022
„Wir erleben mittlerweile einen Sozialtourismus dieser Flüchtlinge“, warnt @_FriedrichMerz und verweist auf Ukrainer, die angeblich munter zwischen Deutschland und der Ukraine hin- und herreisen.
Talk ab 22:15 Uhr bei BILD TV! pic.twitter.com/U9YZk7q4cj
Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při ošetřování zraněných vojáků z Ukrajiny. Po dnešní schůzce s kolegy ze zemí visegrádské čtyřky to novinářům řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, podle něhož zmíněné středoevropské země podporují Ukrajinu čelící ruské vojenské invazi. Česko při jednání zastupovala ministryně obrany Jana Černochová, podle které by se země V4 mohly zapojit také do odminování Ukrajiny.
Kazachstán poskytne azyl Rusům, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Na hranicích mezi Ruskem a Kazachstánem se z ruské strany už několik dní tvoří dlouhé kolony automobilů, které chtějí hranici přejet.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Kreml patrně kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, předvídají analytici ➡️ https://t.co/9Gdb2RynT5 pic.twitter.com/WS05zWOtQ3
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 27, 2022
Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Bývalý ruský prezident a premiér také zapochyboval, že by NATO zasáhlo, kdyby Rusko tyto zbraně použilo proti Ukrajině.
"Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne," tvrdí Medveděv.
Kreml může k plánované anexi okupovaných ukrajinských území přistoupit před 1. říjnem nebo krátce po něm; na začátku října v Rusku totiž začíná obvyklý branný cyklus. Moskvě by to umožnilo povolat do boje proti Kyjevu ukrajinské civilisty, napsali dnes analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle hodnocení britské vojenské rozvědky existuje reálná možnost, že ruský prezident Vladimir Putin anexi formálně oznámí 30. září, kdy vystoupí před ruským parlamentem.
Pomoc napadené Ukrajině a spolupráce ve středoevropském regionu budou patřit mezi témata jednání ministrů obrany Česka, Slovenska, Maďarska a Polska ve slovenském městě Banská Štiavnica. Schůzku zástupců zemí visegrádské čtyřky (V4) svolalo Slovensko, které tomuto uskupení států nyní předsedá.
Vláda v pondělí schválila postup při dodávce německých tanků Leopard české armádě. Patnáct tanků v hodnotě zhruba 3,85 miliardy korun předá Česku německá společnost Rheinmetall Landsysteme na základě dvou bilaterálních dokumentů, které za českou stranu s pověřením vlády podepíše ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Informoval o tom úřad vlády v tiskové zprávě.
V první fázi vláda obnovuje kontroly na hranici se Slovenskem na deset dní, řekl Rakušan. Chce jednat se Slovenskem, poté kabinet situaci vyhodnotí.
Vláda rozhodla kvůli nelegální migraci o dočasném obnovení kontrol na státní hranici se Slovenskem. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Opatření bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek po nezbytně nutnou dobu.
Americký časopis Time oznámil, že bude mít na své obálce náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného. Po prezidentovi Volodymyru Zelenském se generál stal další tváří ukrajinského válečného úsilí a v dějinách konfliktu Ukrajiny s Ruskem bude pravděpodobně hrát významnou roli, píše americký magazín v textu, v němž se věnuje také ukrajinskému způsobu vedení boje a protiofenzivě na severovýchodě země.
Evropská unie bude nadále podporovat vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který stále komplikuje ruská okupace ukrajinského území. Prohlásil to dnes český ministr zemědělství Zdeněk Nekula po jednání s kolegy z ostatních unijních zemí, které řídil v Bruselu za české předsednictví bloku. Nekula poznamenal, že unie by mohla řadu věcí týkajících se přepravy ukrajinských potravin vylepšit. Ukrajinský ministr Mykola Solskyj mluvil o konkrétních krocích, jako je vybudování překladových terminálů na hranicích jeho země s EU.
Americký Kongres se dohodl s vyjednavači pro dočasné výdaje, že vyčlení dalších 12 miliard USD (asi 307 miliard korun) na pomoc Ukrajině. Jde o odpověď na žádost administrativy prezidenta Joea Bidena, řekl dnes Reuters nejmenovaný zdroj obeznámený se situací.
Při ruském raketovém útoku na rezidenční čtvrť ve městě Pervomajskyj v Charkovské oblasti zemřelo sedm lidí, uvedla to Státní služba pro mimořádné události. Mezi oběťmi je také 15letá dívka, sdělil podle agentury Unian gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.
Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součásti narážejí zvláště na odpor Maďarska. Kvůli neshodám na navrženém zastropování cen ruské ropy budou země patrně o tomto kroku vyjednávat odděleně od nové sankční sady, napsala dnes agentura Bloomberg s odvoláním na unijní zdroje. Budapešť se dnes rovněž vyslovila proti omezení spolupráce s ruským jaderným sektorem. EU zatím nedospěla ke shodě ani v přístupu k Rusům prchajícím ze země před mobilizací.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes sešel se šéfy bezpečnostních složek, s nimiž probíral způsoby, jak čelit "novému typu zbraní", které používá ruská invazní armáda. Jednali poté, co Moskva zintenzivnila útoky v Oděské oblasti pomocí íránských bojových dronů, píše agentura Reuters s odvoláním na prezidentskou kancelář a regionálního činitele.
Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna falešná referenda o připojení Moskvou okupovaných či ovládaných částí ukrajinského území k Rusku, uvedla agentura Reuters. Na sankční seznam bylo doplněno 92 nových jmen, jsou mezi nimi ruští představitelé zapojení do organizace hlasování na východě Ukrajiny, oligarchové, ale i členové vedení největších ruských bank.
Ruská plynárenská společnost Gazprom by mohla od začátku října snížit či zastavit dodávky plynu do Moldavska. Uvedla to dnes podle agentury Reuters prozápadní moldavská prezidentka Maia Sanduová. Dodala, že její země nyní hledá alternativní zdroje energie. Moldavsko, které je na ruském plynu silně závislé, patří mezi nejchudší země v Evropě. Prudký nárůst cen plynu po začátku ruské invaze na Ukrajinu v zemi vyvolal politické napětí.
Cílem nemůže být, aby se v Česku hromadili dezertéři, šlo by i o bezpečnostní riziko, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) k přijímání Rusů prchajících před mobilizací.
Maďarsko uspořádá takzvanou národní konzultaci, při níž se občanů zeptá, zda si přejí protiruské sankce. Podle agentury Reuters to dnes v projevu v maďarském parlamentu uvedl premiér Viktor Orbán. Podle něj jsou sankce spolu s vysokými cenami energií důvodem současných problémů evropské ekonomiky.
Orbán v parlamentu prohlásil, že protiruské sankce se obrátily proti Evropě. Pokud by byly zrušeny, evropská ekonomika by znovu nabrala na síle, míní.
Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu, uvedl dnes při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Minsk ani Moskva podle něj nebudou se západními zeměmi vést dialog, dokud jim neprokážou příslušnou úctu. O setkání obou státníků v ruském Soči informovala agentura TASS.
"Ponížení nikdo nestrpí. Rusko je gigantická země. Jak by ji mohli ponížit?" uvedl Lukašenko. Spojené státy se podle něj rozhodly, že budou vládnout světu.
Zdravotní péči v Česku dosud čerpala asi třetina Ukrajinců ze 348 tisíc uprchlíků, kteří jsou registrováni u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V 80 procentech případů náklady na zdravotní péči nepřesáhly pět tisíc korun. Nejčastěji běženci z Ukrajiny potřebovali lékařskou prohlídku nebo stomatologickou péči. Zdravotní péče o Ukrajince stála VZP do konce července zhruba 769 milionů korun. Vyplývá to z informací, které VZP zveřejnila po dnešním jednání správní rady.
Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do zahraničí po ohlášení částečné mobilizace v zemi. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle něj také očekává, že budou napraveny všechny chyby, které při odvodech nastaly, napsala agentura TASS. O povaze těchto chyb se mluvčí prezidenta přesněji nezmínil.
Japonsko oznámilo další zpřísnění sankcí vůči Rusku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Nový zákaz se týká vývozu materiálů, které by se daly použít k výrobě chemických zbraní, informoval mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno.
Ukrajinské úřady u Izjumu nalezly dvě další hromadná pohřebiště, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru se stanicí CBS. Podle něj jsou v nich uložena těla stovek obětí.
"Dnes jsem dostal další informace. Našli jsme další dva masové hroby, velké hroby se stovkami lidí. Hovoříme o malém městě Izjumu," řekl Zelenskyj v rozhovoru zveřejněném v neděli.
Uprchlíci v Praze si budou od 3. října vyřizovat humanitární dávky nově na Proseku, oznámil dnes Úřad práce ČR. Zavírá pobočku v holešovické tržnici.
Slovensko bude podle ministra obrany Jaroslava Nadě jednat o případném zapojení Maďarska do ochrany svého vzdušného prostoru, který od letošního září zajišťují české a polské vojenské letectvo.
Zatímco Slovensko podobně jako další země ve střední Evropě podpořilo Ukrajinu i dodávkami vojenského materiálu, Budapešť odmítla, aby přes maďarské území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Minulý týden se maďarský premiér Viktor Orbán podle médií vyslovil pro to, aby Evropská unie nejpozději do konce roku zrušila sankce, které uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu.
Ruský miliardář Jevgenij Prigožin dnes poprvé přiznal napojení na soukromou žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu. V příspěvku na ruské sociální síti Vkontakte uvedl, že ji v roce 2014 založil. Prigožin byl s takzvanými wagnerovci už dříve spojován, mimo jiné také Evropskou unií. Svou roli ale až dosud oficiálně nepřiznával.
Protesty v Dagestánu na jihu Ruska proti mobilizaci. Dochází i k potyčkám s policisty.
Protests against mobilization began in Dagestan. Protesters have blocked the road and are fighting back against local authorities. The situation is heating up. pic.twitter.com/U8jeyFUeQe
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) September 25, 2022
Policie v ruské Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře zadržela mladého muže, který v pondělí střílel na místním vojenském komisariátu, uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev. Střelec vážně zranil komisaře, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Informace o útočníkově motivu nejsou k dispozici.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Z Ruska uprchlo od vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů ➡️ https://t.co/9Gdb2RxQ3x pic.twitter.com/j1fel3btGE
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 26, 2022
Kazachstán, blízký spojenec Moskvy, neuzná možné připojení východoukrajinských oblastí k Rusku. Uvedlo to dnes kazachstánské ministerstvo zahraničí, napsala agentura Reuters. V oblastech na východě Ukrajiny minulý týden začalo hlasování o jejich připojení k Rusku, které proruské úřady označují za referendum. Hlasování neuznává Ukrajina ani západní státy.
Přehled nejdůležitějších událostí:
První skupiny mužů povolaných v rámci ruské částečné mobilizace začaly přijíždět na vojenské základny, uvádí britská vojenská rozvědka.
Z Ruska uprchlo od vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů, tvrdí podle opozičního listu Novaja Gazeta zdroj blízký Kremlu.
Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko požadují, aby Evropská unie přestala z Ruska dovážet diamanty. Uvádějí to ve společném návrhu, k němuž se dostala agentura Reuters. Zákaz dovozu ale dosud bojkotovala Belgie, protože belgické město Antverpy je největším světovým centrem obchodu s diamanty. EU nyní připravuje seznam dalších sankcí vůči Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině.
Policie se dnes střetla s odpůrci mobilizace v Dagestánu na jihu Ruska. Podle agentury Reuters to ukazuje na míru nespokojenosti s rozhodnutím prezidenta Vladimira Putina, na jehož základě mají být do války na Ukrajině odvedeny další statisíce mužů.
Spojené státy by bez váhání reagovaly na Ruskem použité jaderné zbraně na Ukrajině, řekl v neděli poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan s tím, že Moskvě už vysvětlil "katastrofické důsledky", kterým by země čelila.
Ukrajinské ministerstvo obrany se na Twitteru posmívá Rusku za vyhlášení částečné mobilizace. Na svém účtu zveřejnilo sestřih videí, na nichž ruská policie násilně zatýká muže protestující proti povolání do války. K videu přitom Ukrajinci napsali: "…víme, že tito muži brzy půjdou v prvních řadách a s jejich láskou k alkoholu pro ně bude snazší zemřít na naší půdě."
We understand that not all russian troops are like this;russia still has remnants of a professional army that #UAarmy hasn’t yet destroyed.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 25, 2022
We also know that soon these "soldiers" will be at the front,and with such a love for alcohol,it will be easier for them to die on our land. pic.twitter.com/Y7EgS0c5ze
Na 3000 lidí dnes demonstrovalo v obci Lubmin poblíž severoněmeckého Greifswaldu za cenově přijatelné energie a za otevření plynovodu Nord Stream, který byl vybudován za účelem přímé přepravy ruského plynu do Německa. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Organizátoři podle médií požadují také zrušení protiruských sankcí.
V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom dnes informovala agentura Reuters.
Zakládající člen britské hudební skupiny Pink Floyd Roger Waters dnes popřel, že kvůli kritice svých postojů k situaci na Ukrajině zrušil v polském městě Krakov dva koncerty. Informoval o tom list The Guardian. Městská rada Krakova v nadcházejícím týdnu projedná návrh, zda Waters nebude kvůli svým názorům na ruskou invazi na Ukrajinu ve městě nežádoucí osobou.
Desítky lidí dnes odpoledne v Praze protestovaly proti ruské agresi na Ukrajině a částečné mobilizaci v Rusku. Uspořádal ji Pražský ruský protiválečný výbor, který se snaží spojit odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina a pomáhat ukrajinským uprchlíkům.
Česko v rámci svého předsednictví v Radě Evropské unie chce prosadit co nejrychlejší přijetí sedmého balíku protiruských sankcí. Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) ale nelze vyjednávání s členskými státy uspěchat. Bek dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že státy Evropské unie jednají například o rozšíření sankčního seznamu o další osoby a banky či o "některé citlivé položky exportu z unijního svazku do Ruska".
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská armáda sestřelila osm ukrajinských bezpilotních letounů, které se snažily zaútočit na území Záporožské jaderné elektrárny. Informovaly o tom dnes agentury Interfax a TASS. Podle mluvčího ministerstva obrany Igora Konašenkova šlo o sebevražedné drony a ruské síly je sestřelily ještě mimo areál elektrárny. Tu okupují ruské invazní síly. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
"Radiační situace v Záporožské jaderné elektrárně je normální," uvedl Konašenkov podle agentury Interfax. Mluvčí resortu zároveň řekl, že ukrajinské dělostřelectvo ostřelovalo obytné části města Enerhodar a území přilehlé k jaderné elektrárně. "Během dne vypálilo 59 střel," řekl Konašenkov. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Slovensko nebude vydávat humanitární víza občanům Ruské federace, kteří prchají před částečnou vojenskou mobilizací nebo jiným pronásledováním ze strany režimu prezidenta Vladimira Putina. Agentuře SITA to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. Ruským občanům, kteří prchají před mobilizací, nechce poskytovat útočiště ani Česko či pobaltské státy, naopak Německo je připraveno tyto lidi přijímat.
Polsko posílí ochranu svých hranic - vytvoří zvláštní sbor, který bude fungovat v rámci teritoriální obrany. Oznámil to polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. V jednotkách sboru má sloužit na 7500 vojáků, kteří podpoří pohraniční stráž ve vojvodstvích na východě země, uvedl server Gazeta Wyborcza.
Šéf polského ministerstva obrany oznámil vznik sboru pohraniční obrany v sobotu v Podlaském vojvodství, kde se zúčastnil přísahy nových členů tamní teritoriální obrany. Učinil tak v den, kdy uplynulo sedm měsíců od začátku ruské invaze na sousední Ukrajinu.
Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému bulvárnímu deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.
"Nemyslel jsem si, že vyváznu živý," uvedl Aslin, který se v sobotu po mnoha měsících shledal s matkou a také se svou ukrajinskou snoubenkou. Narodil se sice v Newarku v Británii, v roce 2018 ale začal nový život na Ukrajině, kde se zamiloval. Po ruské invazi se připojil k ukrajinským jednotkám bojujícím proti ruským okupantům.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Zeman v nedělním televizním rozhovoru také uvedl, že mobilizace v Rusku zahrnuje přes milion vojáků, zcela jasně "kanónenfutr" se všemi důsledky. Změna vedení v Rusku je podle něj možná, přičemž roli v tom může hrát buď armáda, nebo byznys.
"Armáda však předvedla tak obrovskou neschopnost, že nebude iniciátorem jakékoli změny, možnosti byznysu jsou sankcemi omezeny, to nemluvím o zabavování jachet. Pokud by došlo k politickým změnám, viděl bych to jako tlak ekonomických kruhů," řekl.
Dva vysoce postavení ruští zákonodárci dnes reagovali na řadu stížností ohledně částečné mobilizace, kterou vyhlásil tento týden prezident Vladimir Putin. Představitelé, kteří patří mezi blízké spojence šéfa Kremlu, nařídili regionálním úředníkům, aby se situací zabývali a urychleně vyřešili excesy, jež vyvolaly hněv veřejnosti. Uvedla to dnes agentura Reuters.
Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uvedla, že si je vědoma zpráv o povolávání mužů, kteří by neměli být způsobilí k odvodu. "Takové excesy jsou naprosto nepřijatelné. A považuji za naprosto správné, že ve společnosti vyvolávají ostrou reakci," uvedla politička na platformě Telegram, kde zároveň vyzvala oblastní gubernátory, aby zajistili, že částečná mobilizace bude v "plném souladu s nastíněnými kritérii".
Podobně se vyjádřil také předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin.
Česko by mělo přijímat Rusy prchající před mobilizací. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko, uvedl.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtek sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v Česku podmínky pro udělení humanitárního víza. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci.
Zeman dnes řekl, že s Lipavským nesouhlasí. "Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli," konstatoval.
Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3817 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Je to prakticky stejně jako o týden dřív, kdy příslušné vízum dostalo 3821 lidí z Ukrajiny napadené Ruskem. Za sedm měsíců od počátku války stát udělil 435 792 dočasných víz. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Víza jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Data za sobotu 24. září. pic.twitter.com/DHO45wAlwb
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) September 25, 2022
V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny dnes zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady to tvrdí ruské tiskové agentury, Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.
Ukrajinci o bezpilotních letounech, které využívá ruská armáda, dlouhodobě tvrdí, že pocházejí z Íránu. Teherán to ale popírá. Írán navázal s Ruskem užší spolupráci v kontextu sankcí, kterým obě země shodně čelí ze strany Západu. Podle amerických médií, které se odkazují na představitele tajných služeb, dodal Teherán Moskvě první drony v první polovině srpna.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném noční projevu uvedl, že Ukrajina odpoví na "všechny útoky" v Záporoží, Charkově, Mykolajivu, Nikopolu, na Donbase a ve všech ukrajinských městech a regionech.
"Osvobodíme celou naši zemi - od Chersonu po Luhanskou oblast, od Krymu po Doněckou oblast. Každý vrah a popravčí bude postaven před soud za to, co provedl Ukrajincům," dodal.
Rusové dnes brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Administrativní budova v centru města byla zasažena třikrát, uvedl s odkazem na mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka ukrajinský server Kyiv Independent. Na místě pokračují záchranné operace a zasahují hasiči. Zprávy o případných obětech zatím nejsou.
Jako sebevražedný bezpilotní letoun se označuje dron, který je obvykle od začátku zkonstruován tak, aby sám posloužil k přímému útoku na cíl. Může být sestrojen i jako takzvaná vyčkávací munice, která je vypuštěna do vzduchu s cílem čekat, než nastane vhodný okamžik k útoku.
Zakládající člen britské hudební skupiny Pink Floyd Roger Waters zrušil své koncerty v Polsku poté, co v zemi vyvolaly kritiku jeho názory na ruskou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP.
Waters začátkem září napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž obvinil "extrémní nacionalisty" na Ukrajině, že přivedly zemi "na cestu do této zničující války". Kritizoval také Západ za dodávky zbraní Ukrajině a NATO, které podle něj provokovalo Rusko. Kopíroval tak názory, které o své invazi na Ukrajinu šíří Kreml.
Prohlášení Kremlu o možném použití jaderných zbraní jsou absolutně nepřijatelná a Kyjev se jim nepodvolí, prohlásil dnes brzy ráno ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé, včetně šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, zmínili jaderné zbraně jako možnost v krajním případě.
"Putinova a Lavrovova nezodpovědná prohlášení o možném použití jaderných zbraní jsou naprosto nepřijatelná," napsal Kuleba na Twitteru. "Ukrajina se nevzdá. Vyzýváme všechny jaderné mocnosti, aby se nyní ozvaly a daly Rusku jasně najevo, že taková rétorika ohrožuje svět a nebude tolerována," dodal.
Putin’s and Lavrov’s irresponsible statements on the possible use of nuclear weapons are absolutely unacceptable. Ukraine won’t give in. We call on all nuclear powers to speak out now and make it clear to Russia that such rhetorics put the world at risk and will not be tolerated.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) September 24, 2022
Srbsko a Rusko podepsaly dohodu o konzultacích v zahraniční politice v následujících dvou letech. Srbská opozice krok kritizuje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Západ dlouhodobě naléhá na Bělehrad, aby sladil svou zahraniční politiku s EU, pokud se chce stát jejím členem.
Srbsko dává najevo touhu vstoupit do Evropské unie, zároveň však udržuje úzkou spolupráci se svým tradičním spojencem Ruskem. Bělehrad čelí tlaku západních zemí, aby se připojil k protiruským sankcím a sladil tak svou zahraniční politiku s EU. To však prezident Aleksandar Vučić, i s ohledem na převážně proruské veřejné mínění v Srbsku, odmítá.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Prohlásil, že západní rusofobie nyní nabyla "nebývalých a groteskních rozměrů". Ohradil se také proti kritice nynějších pod dohledem Moskvy organizovaných hlasování v okupovaných částech Ukrajiny o připojení k Rusku.
V ostře protiamerickém a protizápadním projevu šéf ruské diplomacie podle agentury Reuters dále uvedl, že Washington se prostřednictvím sankcí snaží proměnit celý svět ve svůj "vlastní dvorek". Učinil tak v souvislosti se sankcemi, které uvalil Západ na Rusko v reakci na jeho počínání na Ukrajině. Za "hysterickou" označil Lavrov reakci západních představitelů na "referenda" o připojení k Rusku na okupovaných územích Ukrajiny.
Kritika přístupu ruské armády k mobilizaci podle agentury DPA sílí i z oficiálních míst. Šéf Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva, poradního orgánu ruské prezidentské kanceláře, Valerij Fadějev vyzval ministra obrany Sergeje Šojgua, aby ukončil "obuškový systém" mnoha odvodních komisí v zemi. Řekl, že povolávací rozkazy dostávali i muži bez bojových zkušeností.
Ruská propagandistka a šéfredaktorka státního zpravodajského kanálu RT Margarita Simoňjanová dnes vyjádřila rozhořčení nad tím, že povolávací rozkazy jsou posílány nesprávným mužům. "Rozčilují lidi, jakoby naschvál, jakoby ze zlomyslnosti. Jako by je poslal Kyjev," uvedla na adresu odvodových komisařů.
Ruská policie zatkla při dnešních místy brutálních zákrocích proti demonstrantům odmítajícím mobilizaci zhruba 700 lidí. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Protesty svolala stejně jako v předchozích dnech lidskoprávní organizace Vesna a konaly se ve 32 městech po celém Rusku. Kritika mobilizace zaznívá ale také z oficiálních a prokremelských míst.
Jen v Moskvě bylo dnes na demonstraci proti mobilizaci kvůli válce na Ukrajině zatčeno přes 100 lidí. Z druhého největšího města Petrohradu se na sociálních sítích objevila videa, na nichž muži v uniformách a helmách bijí demonstranty. Do pozdního odpoledne bylo ve 22 městech po celé zemi zatčeno celkem 289 osob. Web OVD-Info s odvoláním na očité svědky uvedl, že příslušníci bezpečnostních složek proti demonstrantům používali i elektrické paralyzéry.
Japonská Mazda uvažuje o ukončení výroby svých vozidel ve společném podniku ve Vladivostoku na východě Ruska. Informuje o tom agentura Reuters, která cituje japonský deník Nikkei. Automobilka, která loni v Rusku prodala 30 tisíc vozů, v březnu uvedla, že vývoz dílů do závodu skončí a výroba se zastaví, až dojdou zásoby. Závod provozuje s ruskou automobilkou Sollers.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za zločiny spáchané v době mobilizace. Schválil také možnost zjednodušeného získávání občanství pro cizince, kteří vstoupí do ruské armády. Informovala o tom ruská agentura TASS. Částečnou mobilizaci vyhlásil Putin ve středu kvůli neúspěšné ruské válce na Ukrajině.
Ruská státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila zákon, podle nějž například za dezerci, poškození vojenského materiálu nebo neuposlechnutí rozkazu nově hrozí až deset let vězení. Novela zavádí také až pětiletý trest za ničení zbraní během války a až 15 let za rabování v době vyhlášeného válečného stavu. Podle agentury Reuters ruským vojákům rovněž hrozí až deset let za mřížemi za dobrovolnou kapitulaci.
Navzdory ruské invazi míří do ukrajinského města Umaň tisíce chasidských židů. Pouť podnikají každoročně k hrobu jedné z význačných osobností chasidského společenství rabína Nachmana z Braclavi na svátek Roš hašana, tedy v období židovského Nového roku. Ten letos připadá na 25. až 27. září. Informoval o tom list The New York Times (NYT), podle něhož věřící z Izraele a dalších zemí letos cestu podnikají navzdory varováním izraelských a ukrajinských úřadů před cestami do východoevropské země kvůli bezpečnostní situaci.
Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničních věcí Alona Laviho jen z Izraele dorazily na místo už asi 4000 lidí a další zřejmě přicestují. Jsou to jen odhady, protože přesný počet lze jen těžko určit vzhledem k tomu, že na Ukrajinu se nyní z Izraele nelétá a poutníci do země míří přes okolní státy.
V ruském Novosibirsku poklidně protestovali lidé proti mobilizaci a válce. Policie zatkla minimálně 59 lidí.
Protesters in Novosibirsk formed a circle & sang "May There Always Be Sunshine."
— Alec Luhn (@ASLuhn) September 24, 2022
Police formed a bigger circle & arrested them. At least 59 arrested.@OvdInfo https://t.co/nMzUqNjfZU pic.twitter.com/LxUQn9WCEF
Írán lituje rozhodnutí Kyjeva omezit diplomatické vztahy s Teheránem kvůli dodávkám íránských bezpilotních letounů ruské armádě. Ukrajina by se neměla nechávat "ovlivnit třetími stranami", které usilují o zničení íránsko-ukrajinských vztahů, uvedlo dnes podle agentury Reuters íránské ministerstvo zahraničí.
Ukrajina v pátek oznámila, že vypověděla íránského velvyslance v Kyjevě a omezila diplomatické styky s blízkovýchodní zemí kvůli rozhodnutí Teheránu dodat Rusku bezpilotní letouny. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského to představuje "spolupráci se zlem".
Města na jihu Ukrajiny se podle ukrajinských úřadů v uplynulých dnech stala terčem útoků v Íránu vyrobených dronů, přičemž některé stroje se podařilo sestřelit ukrajinské protivzdušné obraně. V jednom případě šlo o bezpilotní letoun Mohadžír-6 a v dalších šesti sebevražedný dron Šáhid-136.
Ruské ministerstvo obrany zbavilo funkce náměstka Dmitrije Bulgakova, který zodpovídal za armádní logistiku, uvedla dnes agentura TASS. Personální změna se odehrává na pozadí pokračující ruské mobilizace i problémů se zásobováním ruských vojsk válčících na Ukrajině.
Ministerstvo konkrétní důvod generálova odvolání neoznámilo. Uvedlo pouze, že Bulgakov byl "uvolněn v souvislosti s přechodem do jiné funkce". Nahradí jej generálplukovník Michail Mizincev, který figuruje na sankčních seznamech západních zemí kvůli své úloze při obléhání Mariupolu, při níž podle odhadů zahynuly tisíce civilistů.
Britští zpěváci Harry Styles či Ed Sheeran, americká basketbalová legenda Shaquille O'Neal, ale i bývalý ukrajinský boxer Vladimir Kličko či zpěvačka Annie Lennoxová darovali své osobní předměty do nové kampaně na podporu Ukrajiny. Lidé budou moci dárky od celebrit získat, když přispějí na pomoc Ukrajině a následně budou vylosováni. Nová kampaň zahájená dnes Nadací Světové zdravotnické organizace (WHO) má podpořit zdravotní péči v boji zmítané zemi, uvedla agentura AFP.
Právě dnes, kdy uplynulo sedm měsíců od začátku války, kterou proti Ukrajině rozpoutala Moskva, spustila nadace internetovou stránku s internetovým obchodem. Za příspěvek na pomoc Ukrajině se tam lidé dostanou do slosování a mohou vyhrát osobní dárek od některé ze světových celebrit. Vybrané peníze půjdou na podporu aktivit WHO na Ukrajině a v okolních zemích.
Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze situace na bojišti upozorňuje na ruský útok na Pečenižskou přehradu na řece Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti z tohoto týdne a úder na Karačunivskou vodní nádrž na řece Inhulec u Kryvého Rihu v Dněpropetrovské oblasti z poloviny září. "Ukrajinské síly postupují níže po proudu obou řek," píše britský resort obrany.
"Vzhledem k tomu, že se ruští velitelé stále více obávají svých operačních neúspěchů, pokoušejí se pravděpodobně zasáhnout vrata propustí přehrad, aby zaplavili místa přechodů ukrajinské armády," domnívají se Britové. Je však podle nich nepravděpodobné, že by útoky významně narušily ukrajinské operace vzhledem ke vzdálenosti poškozených přehrad od bojových zón.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů. Invazní jednotky podle něj nadále soustřeďují své úsilí na pokusy o úplné obsazení Doněcké oblasti a udržení dobytých území.
Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského plánování invaze na Ukrajině a odmítl žádosti svých velitelů v terénu, aby se mohli stáhnout z důležitého města Cherson na jihu země. S odvoláním na nejmenované americké představitele to napsal deník The New York Times (NYT).
Stažení z Chersonu by ruské armádě umožnilo spořádaně odejít přes Dněpr a ochránit životy svých vojáků i vybavení. Ústup by však byl zároveň dalším ponižujícím přiznáním Putinova neúspěchu v invazi a přinesl by Ukrajině druhé velké vítězství za měsíc, píše NYT s odkazem na ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti. Cherson byl prvním velkým městem, které padlo do rukou Rusů na začátku jejich vojenské agrese. Zůstává rovněž jedinou oblastní metropolí pod kontrolou Moskvy.
Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly kvůli Putinovým komentářům upravovat svůj jaderný postoj, píše Reuters.
Někteří z Rusů se rozhodli uprchnout i do sousedního Běloruska, které je ale blízkým přítelem Ruska. Běloruský opoziční deník Naša Niva v této souvislosti informoval, že běloruské tajné služby již dostaly nařízeno, aby muže, kteří se vyhýbají odvodu, vypátraly v hotelích či pronajatých bytech a nahlásily ruským úřadům.
Jedním z Rusů, komu se v posledních dnech podařilo dostat do Turecka, byl i jednačtyřicetiletý Jevgenij. Do Istanbulu dorazil s jedním kufrem a batohem a nyní má v plánu začít nový život v Izraeli. "Jsem proti této válce, nechci být její součástí. Nechci být vrahem, nebudu zabíjet lidi," svěřil se agentuře AP.
Skupina vyspělých zemí G7 dnes prostřednictvím mluvčího německé vlády odsoudila referenda konající se v Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny. Moskva se podle G7 snaží o vytvoření "falešné záminky" pro změnu statusu suverénních ukrajinských území, napsala agentura Reuters.
"Tato referenda, která se zdají být krokem k ruské anexi, nikdy neuznáme. Stejně tak nikdy neuznáme ruskou anexi, pokud k ní dojde," stojí v prohlášení G7.
Rusko bude udržovat kontakt s OSN ohledně dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů, tvrdí ale, že jsou zapotřebí konkrétní výsledky, uvedla v pátek agentura Tass s odkazem na vysokého představitele. Citovala také náměstka ministra zahraničí Sergeje Veršinina, který prohlásil, že Rusko kladně hodnotí snahy OSN obnovit vývoz ruských hnojiv.
NATO v reakci na pseudoreferenda, která Rusko uspořádalo na okupovaných územích Ukrajiny, zvýší svou pomoc Kyjevu. Serveru CNN to dnes řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Uvedl to ve chvíli, kdy Moskva zahájila hlasování o připojení čtyř regionů k Rusku, což je podle Kyjeva a jeho spojenců lest, která má vést k anexi těchto území a eskalaci sedm měsíců trvající války.
Ukrajina během ruské invaze přišla o zhruba devět tisíc vojáků, uvedla dnes podle ruskojazyčné stanice BBC náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Přesný počet nesdělila, což zdůvodnila nemožností spočítat oběti v některých regionech, například v Rusy okupovaném Mariupolu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tento týden tvrdil, že při bojích zemřelo 61.207 ukrajinských bojovníků a 49.368 jich bylo zraněno.
V ruských městech dnes lidé v ulicích vyjadřovali podporu referendům o připojení Moskvou ovládaných nebo okupovaných ukrajinských území k Rusku. K účasti podle některých ruských médií byli nuceni studenti a pracovníci veřejných institucí, přičemž někdy prý byly za účast na demonstraci nabízeny peníze. Západní země už dříve oznámily, že výsledky hlasování neuznají, protože ho považují za krok Moskvy k anexi dalšího ukrajinského území.
Kreml vede hybridní válku, jež kombinuje ozbrojené násilí na Ukrajině s jedovatými lžemi, řekl v OSN předseda Evropské rady Charles Michel.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Výměna zajatých ukrajinských velitelů, kteří bránili Mariupol, se odehrála v Turecku. Další bojovníci byli vyměněni na ukrajinsko-ruské hranici a v Saúdské Arábii. Tak popsal agentuře Ukrinform některé podrobnosti nečekané výměny zajatců, která je považována za největší od začátku ruské invaze na Ukrajině, ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar.
Kyjevu se tento týden podařilo ze zajetí dostat 215 lidí, mezi nimiž jsou velitelé pluku Azov, kteří budou podle ukrajinského prezidenta žít do konce války v Turecku. Ukrajina na oplátku propustila 55 ruských nebo proruských zajatců a oligarchu Viktora Medvedčuka, jenž je považován za blízkého Kremlu.
Ukrajinci dosud z hromadného pohřebiště v lese u města Izjum exhumovali 436 těl, 30 z nich mělo známky mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala minulý týden místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům.
Finská vláda oznámila, že omezí vstup ruských občanů do země. Zatím nejsou známy podrobnosti. Od vyhlášení mobilizace se na ruské straně hranice tvoří dlouhé fronty automobilů.
Ruský zpravodajský server Meduza na základě svých zdrojů informuje, že v Rusku v rámci částečné mobilizace povolají do armády zhruba milion lidí. Mobilizace v ruském hlavním městě se dotkne 16 tisíc lidí, v druhém největším ruském městě Petrohradu asi 3 tisíc lidí.
Moskva reaguje a bude adekvátně reagovat na akce Spojených států, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov na konferenci uspořádané v Rusku k 60. výročí karibské krize. Zároveň řekl, že otevřená konfrontace s USA a Severoatlantickou aliancí není v zájmu Ruska. Moskva nikomu jadernými zbraněmi nevyhrožuje, tvrdil rovněž podle ruských tiskových agentur.
V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny už probíhají tzv. referenda o připojení k Rusku. Podle snímků v ruských médiích chodí úředníci proruské správy od dveří ke dveřím s přenosnými volebními urnami, aby přiměli lidi hlasovat, popisuje agentura AFP.
"Dnes by bylo pro obyvatele Chersonu nejlepší neotevírat dveře," uvedl na platformě Telegram Jurij Sobolevskyj, ukrajinský místopředseda Chersonské oblastní rady. Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti Serhije Hajdaje jsou lidé nuceni vyplňovat "kusy papíru" bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít a vyhnout se hlasování, napsala agentura Reuters. Ve městě Starobilsk proruské úřady až do úterý zakázaly obyvatelům opustit město a vyslaly ozbrojené skupiny, které prohledávaly domy a nutily lidi, aby se zúčastnili referenda, sdělil Hajdaj.
Druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že už se jí sotva dá říkat částečná, napsala ruská redakce BBC. Lidé po celém Rusku dostávali povolávací rozkazy, doma nebo i v práci, a to v jakoukoli denní nebo noční hodinu, a rovnou byli posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám. Hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, a dokonce i muži nad 60 let věku.
Zástupce velitele ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj ve čtvrtek řekl, že je možné, že Rusko jaderné zbraně proti Ukrajině použije, "aby zastavilo (ukrajinskou) ofenzívu a zničilo" Ukrajinu. "Je to hrozba i pro jiné země. Výbuch taktické jaderné zbraně dopadne nejen na Ukrajinu, ale i na oblast Černého moře," řekl Skibickyj.
Ukrajinci dávají najevo, že je ke kapitulaci nepřinutí ani ruský jaderný útok a bude mít právě opačný efekt. "Hrozit Ukrajincům jadernými zbraněmi? Putin ještě nepochopil, s kým má tu čest," řekl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před vážnými důsledky případného použití ruských jaderných zbraní. Napsal to deník The Washington Post (WP), podle nějž tyto vzkazy zdůrazňují to, co prezident Joe Biden a jeho poradci říkají veřejně.
Putinova nedávná slova však svědčí o tom, že Rusko o použití jaderného arzenálu na ukrajinském bojišti uvažuje, aby udrželo své zisky a přinutilo Kyjev a jeho podporovatele, aby se poddali, domnívá se výkonný ředitel washingtonské organizace Arms Control Association Daryl Kimball. "Všichni si musejí uvědomit, že toto je, pokud ne nejhorší, pak jedna z nejvážnějších situací, kdy po desetiletích hrozí použití jaderných zbraní. Důsledky byť i jen tak zvané 'omezené jaderné války' by byly naprosto katastrofické," řekl Kimball.
Od únorového počátku ruské-ukrajinské války humanitární organizace Člověk v tísni poskytla více než 400 tisícům Ukrajinců pomoc za 811 milionů korun. Organizace má nyní na Ukrajině 260 zaměstnanců, kteří mimo jiné pomáhají i v nově osvobozených oblastech. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě. V jeho sbírce SOS Ukrajina se za sedm měsíců trvání bojů na Ukrajině sešly přes dvě miliardy korun.
Ukrajinci by podle nařízení Ministerstva zahraničí mohli žádat o oprávnění k pobytu v Česku za účelem studia, i když obdrželi dočasnou ochranu v jiné zemi Evropské unie.
Fronta aut u hraničního přechodu Verchnij Lars-Kazbegi na rusko-gruzínské hranici už je dlouhá přes šest kilometrů a lidé v ní čekají řadu hodin, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Poté, co prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil mobilizaci, se mnoho Rusů rozhodlo k odjezdu ze země. Začaly mizet letenky do zemí, s nimiž má Moskva bezvízový styk, a fronty se začaly tvořit na pozemních hranicích nejen s Gruzií, ale také s Kazachstánem, Finskem nebo Mongolskem.
"Posledně jsme strávili na hranici asi hodinu a teď nám to trvalo přibližně 12 hodin," uvedl mladý pár, který byl nedávno v Gruzii na dovolené. Ruští pohraničníci podle této dvojice nechali všechny víceméně bez problémů projít, zatímco ti gruzínští odmítli několik lidí, kteří, jak se dvojici zdálo, mohli být původem z oblastí na Kavkazu.
Italský expremiér Silvio Berlusconi se zastal ruského prezidenta Vladimira Putina, který byl podle něj k invazi na Ukrajinu donucen "ruským lidem, svou stranou a svými ministry" a reagoval na výzvy proruských separatistů. Berlusconi, jehož strana má velkou šanci se po nedělních volbách v rámci pravicové koalice podílet na nové vládě, také ve čtvrtek večer v televizi Rai řekl, že Putin chtěl vládu v Kyjevě nahradit "vládou slušných lidí".
Berlusconi také použil výraz "speciální operace", který pro agresi vůči Ukrajině používá Putin.
Vyšetřovací komise OSN k Ukrajině konstatovala, že na Ukrajině byly po ruské invazi páchány válečné zločiny. Byly i znásilňovány, mučeny a protizákonně zadržovány děti. Komise se bude rovněž zabývat tvrzeními o nucených transportech a adopcích dětí. Při ústním představení prvních závěrů komise o tom informoval její předseda Erik Möse.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Finské hranice chce překročit dvakrát více lidí než minulý týden. Většinou jde o Rusy ➡️ https://t.co/9Gdb2RxQ3x pic.twitter.com/U6REYxcFHb
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 23, 2022
Na ruské hranici s jihem Finska je dnes poměrně rušný provoz. Ve srovnání s minulým týdnem překročilo hranici zhruba dvakrát více lidí, napsal zpravodaj agentury Reuters z místa. Rusové začali ve velkém opouštět svou zemi po středečním vyhlášení částečné mobilizace. Finská vláda ve čtvrtek uvedla, že uvažuje o zákazu vstupu do země pro většinu ruských cestujících, včetně turistů.
Ve čtvrtek překročilo hranice Finska zhruba 7000 lidí, z toho 6000 mělo ruský pas. Tři lidé požádali o azyl, v předchozím týdnu tak neučinil nikdo.
Když se v roce 2014 konalo na Krymu referendum o připojení k Rusku, objevilo se hned několik zpráv, které svědčily o jeho nedůvěryhodnosti. Agentura AFP například popsala, jak v Sevastopolu několik desítek voličů vhazovalo své hlasy do uren ještě před zahájením referenda. Nyní odstartovaly podobné hlasování i další oblasti Ukrajiny okupované Ruskem.
V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes v 08:00 místního času (07:00 SELČ) začala referenda o připojení k Rusku, uvádí agentura AFP. Západní země už při oznámení o konání těchto pseudoreferend v úterý oznámily, že jejich výsledky neuznají.
Hlasovat mohou až do úterka lidé v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, samozvaných státní útvarech, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté. Referenda se konají také v částech ukrajinské Záporožské a Cheronské oblasti okupovaných ruskou armádou. Proruské úřady ve středu rozhodly o dočasném připojení některých částí Mykolajivské oblasti k Chersonské oblasti, což umožnilo uspořádat referendum i tam.
Ukrajina a její spojenci uvedli, že výsledky referend neuznají, považují je za krok k Moskvy k anexi dalšího ukrajinského území. Podobným způsobem Rusko před osmi lety zabralo ukrajinský poloostrov Krym.
Náboroví úředníci a policie podle některých svědectví také uplatňují bezohledné mobilizační postupy, když předvolání sdělují telefonicky, vydávají ho uprostřed noci či mužům oznamují mobilizaci prostřednictvím webových stránek na sociální dávky.
Kreml bude podle amerického think-tanku zřejmě v nepoměrně velké míře mobilizovat etnicky neruské a přistěhovalecké skupiny. Člen prokremelské Rady pro lidská práva Kirill Kabanov navrhl povinnou vojenskou službu pro středoasijské přistěhovalce. Pohrozil, že v případě odmítnutí jim bude odebráno ruské občanství.
Časopis Nastojaščeje vremja informoval o vesnici v Burjatsku, kde bylo odvedeno asi 700 mužů z celkového počtu 5500 obyvatel, tedy 25 procent mužské populace. Arménský telegramový kanál zveřejnil seznam mobilizovaných z Tuapse v Krasnodarském kraji, kde jsou údajně z 90 procent etničtí Arméni, přestože arménská komunita tvoří ve městě jen 8,5 procenta obyvatel.
Ruské úřady začaly porušovat podmínky částečné mobilizace hned první den po jejím vyhlášení. Stanovené kvóty na odvedence pro jednotlivé regiony se zřejmě podaří naplnit, což však neznamená, že Moskva mobilizací získá efektivní bojovou sílu. Ve své pravidelné analýze války na Ukrajině to uvedl americký institut ISW.
Západní a některá ruská média ve čtvrtek informovala o případech, kdy ruští vojenští komisaři rozdávali povolávací rozkazy zatčeným demonstrantům v Moskvě a Voroněži. Ruská opoziční média také informovala o bankovním IT specialistovi, který obdržel povolávací rozkaz, přestože nikdy nesloužil v armádě ani nenavštěvoval vojenské vzdělávací kurzy. Student univerzity v Burjatsku zveřejnil záběry, na nichž policie údajně vytahuje studenty přímo z výuky, přestože ruský ministr obrany Sergej Šojgu opakovaně prohlásil, že ruští studenti mobilizováni nebudou.
"Kremlem stanovené kvóty pravděpodobně donutí regionální představitele mobilizovat jakékoliv muže bez ohledu na jejich vojenské zkušenosti," uvedl ISW s tím, že řada rekrutů vstoupí do armády už rovnou s bídnou morálkou. "Přístup Kremlu (…) pravděpodobně nevytvoří efektivní vojáky a bez většího přínosu vyvolá negativní reakce na domácí scéně," dodal institut.
V Ruskem ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes začnou referenda o jejich připojení k Ruské federaci. Západ ihned po oznámení o jejich konání dal najevo, že jejich výsledky neuzná. Podobným způsobem Rusko už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Ve zjevně koordinované snaze Moskvou dosazení představitelé Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky v úterý oznámili, že ode dneška začne referendum o připojení k Rusku a že potrvá do úterka. Vzápětí totéž ohlásily i úřady v Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin je podpořil ve středečním projevu, v němž zároveň vyhlásil částečnou mobilizaci.
Podobně jako v případě anexe Krymu se Rusko snaží tvářit, že do takzvaných referend není zapojeno. Hlasování oznámili proruští činitelé. Obdobně jako v případě Krymu před osmi lety na něj nebudou dohlížet nezávislí pozorovatelé.
Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Rusy, aby se postavili proti mobilizaci v zemi a nezúčastnili se války, kterou podle něj chce pouze jeden člověk - ruský prezident Vladimir Putin.
"Protestujte! Bojujte! Utečte! Nebo se vydejte do ukrajinského zajetí! To jsou varianty, jak přežít," obrátil se podle agentury DPA Zelenskyj ve svém pravidelném videoposelství v ruštině na obyvatele Ruska. Podle něj na Ukrajině zahynulo od počátku invaze již 55.000 ruských vojáků.
Zelenskyj se také obrátil na matky a manželky mužů, kteří dostali povolávací rozkaz. "Nepochybujte o tom, že se děti vedení vašeho státu nezúčastní války proti Ukrajině. Ti, kdo ve vaší zemi rozhodují, chrání své děti. A vaše děti nebudou ani pohřbeny," řekl.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes svolal pracovní skupinu, která má za cíl dosáhnout vytvoření zvláštního tribunálu pro stíhání ruské agrese vůči Ukrajině. Vyplývá to z dekretu zveřejněného na stránkách prezidentské kanceláře. Ke zřízení tribunálu dnes v Radě bezpečnosti OSN vyzval také český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Finsko zvažuje, že většině Rusů zakáže vstup do země. Finská vláda se domnívá, že ruská turistika do Finska musí být zastavena, řekla premiérka.
NATO ve čtvrtek odsoudilo plány Moskvy uspořádat referenda v Ruskem okupovaných regionech Ukrajiny a vyzvalo všechny státy, aby odmítly to, co nazvala "do očí bijícími pokusy Ruska o dobytí území".
"Falešná referenda v Doněcku, Luhansku, Záporoží a Chersonské oblasti na Ukrajině nemají žádnou legitimitu a budou očividným porušením Charty OSN," uvedla v prohlášení Severoatlantická rada sdružující členské státy aliance.
"Spojenci NATO neuznají jejich nezákonnou a nelegitimní anexi. Tyto země jsou Ukrajina," dodalo. Referenda o připojení k Rusku se mají konat od pátku do úterý v několika převážně Ruskem ovládaných regionech na východní a jižní Ukrajině, které zahrnují asi 15 procent území země.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že Rusko nemá zájem o mírové rozhovory, ruské diplomaty obvinil z mimořádné prolhanosti.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky ve čtvrtek uvedl, že procento propuštěných ukrajinských válečných zajatců, kteří byli v ruské vazbě mučeni, je "poněkud vysoké".
Někteří z ukrajinských válečných zajatců propuštěných Ruskem byli rehabilitováni v nemocnici na Ukrajině, řekl na stejné tiskové konferenci tamní ministr vnitra Denys Monastyrskyi.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes v projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku. Jednalo se o první vystoupení zástupce Česka v Radě bezpečnosti OSN téměř po 30 letech.
Lipavský uvedl, že Ukrajina odmítla zotročení a statečně bojuje za multilaterální svět, kde pravidla ochraňují mír. "Jsme zhrozeni krutostmi, jichž se ruské jednotky dopustily v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a na dalších místech. Nesmírně nás znepokojují také zprávy o takzvaných ´filtračních táborech´, které Rusko provozuje na Ukrajině," poznamenal. "Stovky tisíc ukrajinských civilistů byly odvezeny do Ruska, včetně dětí. Existují svědectví o sexuálním zneužívání a o zneužívání na základě pohlaví, které jsou používané jako nástroje vedení války," zdůraznil.
Západ pumpuje na Ukrajinu zbraně ve snaze protáhnout boje a oslabit Rusko, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v Radě bezpečnosti OSN.
Během prvních 24 hodin od vyhlášení částečné mobilizace dorazilo do středisek vojenské správy více než 10 tisíc ruských rezervistů. Podle ruských agentur se jedná o dobrovolníky, kteří nečekali, až obdrží povolávací rozkaz.
Rusku je třeba vyslat jasný vzkaz, že jeho jaderné hrozby musí okamžitě přestat, řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN americký ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf americké diplomacie zdůraznil, že rozbíjení mezinárodního řádu nesmí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi projít. Také poznamenal, že zatímco skončení bojů ze strany Ruska by znamenalo konec války, ukončení bojů ze strany Ukrajiny by vedlo ke konci Ukrajiny.
Německo je připraveno přijímat desertéry z ruské armády. Uvedla to německá ministryně vnitra Nancy Faeserová v rozhovoru, který má v neděli otisknout deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann na Twitteru potvrdil, že Rusové prchající ze své země jsou v Německu vítáni.
První mobilizované Rusy už odvezly autobusy do středisek vojenské správy předtím, než je armáda vyšle na výcvik a na frontu na Ukrajinu, uvedl zpravodajský portál Meduza. V Burjatsku na ruském Dálném východě obcházeli náboráři byty už v noci na dnešek a rovnou z nich odváděli muže. Podle serveru Tajga.info odjížděli první mobilizovaní hromadně také z Jakutska, další republiky ve východní části Ruska.
"Je mi 45 let, sloužil jsem asi tak tisíc let zpátky. V žádných oblastech bojů jsem nebyl. Ale co už, zastřílíme si," sdělil Meduze v Ulan-Ude jeden z mobilizovaných mužů.
Dalšímu předvolanému, Sergejovi, je 49 let. I on říká, že v armádě sloužil před velmi dlouhou dobou. Tvrdí, že smrti se nebojí. "I když s manželkou jsem se rozloučil, i s dcerami," říká a nedokáže přitom zadržet slzy. "No nic, tak jedu na frontu," uzavírá.
Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v České republice podmínky pro udělení humanitárního víza. Uvedl to ministr zahraničí Jan Lipavský. "Rozumím, ze Rusové prchají před čím dal zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza," napsal ČTK Lipavský.
Rusko od začátku invaze způsobilo Ukrajině přímo či nepřímo škody za jeden bilion dolarů (25 bilionů korun), uvedl dnes ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Oleh Ustenko na konferenci v Berlíně. Škody odpovídají pětinásobku ročního HDP Ukrajiny, dodal Ustenko. "Během prvních dní agrese Rusové zničili aktiva za 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Teď tato částka výrazně stoupla," řekl Ustenko.
Pro letošek ukrajinské úřady očekávají propad HDP o 35 až 40 procent, což by byl největší pokles od roku 1991.
Za současného stavu bojů na Ukrajině je podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany otázkou, zda má ukrajinská armáda i nadále držet operační iniciativu a dál útočit, nebo zda je lepší zůstat na znovudobytých pozicích a opevnit se. Opatrnější postup by podle něj mohl být vzhledem k nadcházející zimě výhodnější. Ukrajina v předchozích týdnech podnikla především na severu úspěšnou protiofenzivu proti ruské armádě, Rusové ale ve středu vyhlásili částečnou mobilizaci. Na frontu by se tak mohlo dostat až 300.000 rezervistů.
Částečná mobilizace v Rusku nic nemění na statusu ruské speciální vojenské operace na Ukrajině, řekl podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Kreml tak dál popírá, že Rusko vede na Ukrajině válku.
"Ne," odpověděl Peskov podle agentury Reuters na brífinku s novináři na dotaz, zda se dá konfliktu na Ukrajině nyní říkat válka. Agentura TASS, která patří k prokremelským médiím, slovo "válka" v dnešní zprávě o vyjádření Peskova nepoužila.
Rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, je na členských státech Evropské unie. Uvedla to dnes mluvčí Evropské komise v reakci na množství Rusů snažících se prchnout před mobilizací vyhlášenou ve středu prezidentem Vladimirem Putinem. Unijní státy by měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit, dodala mluvčí.
Zástupci zemí evropského bloku podle komise v současnosti debatují o tom, jak na novou situaci zareagovat.
V Nikopolu, který leží v Dněpropetrovské oblasti poblíž Záporožské jaderné elektrárny, noční ostřelování ruských sil poškodilo 17 obytných domů, plynovod i elektrické vedení. Při tomto útoku zemřel v noci na dnešek 35letý muž, uvedl šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Rakety vypálené z raketometů Grad podle Rezničenka zasypaly čtvrti v centrální části města.
"Za posledních 24 hodin nepřítel provedl osm raketových a 16 leteckých úderů a vypálil 115 protiletadlových raket na vojenské a civilní objekty Ukrajiny, čímž porušil normy mezinárodního humanitárního práva, zákony a zvyklosti vedení války," uvedl ukrajinský generální štáb. V důsledku ruských útoků byla podle něj poškozena infrastruktura více než 40 obcí, například Marjinky v Doněcké oblasti.
Ruské ostřelování si dnes vyžádalo nejméně jednu civilní oběť v ukrajinském Záporoží a jednu v Nikopolu. Podle agentury Unian o tom informovali místní představitelé. Na Záporoží a jeho okolí Rusové podle ukrajinské prezidentské kanceláře vypálili devět raket. Ty podle gubernátora Záporožské oblasti Oleksandra Starucha zasáhly střely i obytné domy. Jeden člověk při útoku zemřel a nejméně pět dalších utrpělo zranění. Pod troskami domů jsou další lidé, které vyprošťují záchranáři.
"Ruští teroristé také tradičně zasáhli elektrickou rozvodnu. Obce v jižní části Záporožského okresu jsou nyní bez proudu. Zasažena byla také televizní věž," citovala Unian z vyjádření ukrajinské prezidentské kanceláře.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo výměnu zajatců, do Ruska se podle něj vrátilo 55 vojáků. Kyjev dříve informoval, že získal zpět 215 lidí.
Přitvrzení rétoriky Vladimira Putina vysvětluje francouzský prezident Emmanuel Macron úspěchem ukrajinské protiofenzivy, nevalným stavem ruské ekonomiky, odchodem zahraničních firem z tamního trhu i menší podporou partnerů, než Moskva čekala. Řešením přesto podle Macrona musí být dialog.
"Rusko se diplomaticky izoluje," uvedl Macron s odkazem na nedávná prohlášení představitelů Indie a Číny, které se od ruských aktivit na Ukrajině distancují. Úkolem Francie je dál "držet naši politickou linii, tedy pomáhat Ukrajině bránit její území. Rozhodně k ní nepatří napadení Ruska. Nejsme ve válce s Ruskem, ale pomáháme Ukrajině se bránit," uvedl Macron.
Rusko se svými posledními kroky odstřihuje od zbytku světa a začalo se mu vzdalovat stále rychlejšími kroky, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru se stanicí BFMTV při návratu z Valného shromáždění OSN. Francie je rozumná jaderná velmoc, uvedl Macron a odsoudil projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který označil za jaderné vydírání. Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil, že Moskva je na obranu svých území připravena použít všechny dostupné prostředky.
"Zcela očividně je to vydírání a je také zjevné, že tyto zbraně mají a existuje riziko, že je použijí. Ale je to také nástroj nátlaku," uvedl Macron o Rusku a jaderných zbraních.
Na obranu území přičleněného k Rusku může být použita jakákoliv ruská zbraň. Včetně jaderné, prohlásil bývalý ruský prezident a nyní místopředseda Federální bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Referendum o připojení části východní Ukrajiny k Rusku je podle něj hotovou věcí, není cesty zpět.
Dvojice Britů odsouzených k smrti v samozvané Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny se přes Saúdskou Arábii vrátila domů do Británie. Premiérka Liz Trussová řekla, že pro Adena Aslina a Shauna Pinnera tím končí měsíce nejistoty a utrpení, napsal web stanice BBC.
"Dostali jsme se odtamtud, ale bylo to jen o vlásek," řekl Pinner na videu, které společně s Aslinem nahráli v letadle do Británie. Robert Jenrick, poslanec za Newark, odkud Aslin pochází, řekl, že Aslinova rodina je ze zpráv "ohromně šťastná".
Při středečních protestech proti částečné mobilizaci v Rusku zadržela policie 1323 lidí, z toho nejméně 549 v Petrohradě a 509 v Moskvě, uvádí web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy.
Ruský nezávislý zpravodajský server Meduza, který kvůli cenzuře ruských úřadů sídlí v Lotyšsku, informuje na základě svých zdrojů o násilném odvodu několika mužů, zatčených na středečních demonstracích proti mobilizaci. Na některých policejních stanicích v Moskvě a Voroněži dostali zadržení do ruky povolávací rozkaz do armády. Na svém účtu na sociální síti Telegram zveřejnil jeden z takových povolávacích rozkazů člen opoziční strany Jabloko Kirill Gončarov.
Rusko se pravděpodobně bude potýkat s logistickými a administrativními problémy už při snaze shromáždit avizovaných 300 tisíc rezervistů, píše britské ministerstvo obrany. Více zde:
Odeberme Rusku právo veta, řekl Zelenskyj v OSN. Agresory je podle něj třeba izolovat ➡ https://t.co/vGmbp1LKBY pic.twitter.com/BOluPeqX1y
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 22, 2022
Americký Institut pro studium války (ISW) v pravidelném zhodnocení situace na ukrajinském bojišti píše, že mobilizace nebude mít v příštích měsících podstatný vliv na průběh války. Tvrdí také, že ruské zálohy jsou předně špatně vycvičené a po ukončení povinné vojenské služby nemají další výcvik. "Šojgu hovořil o záměru povolat rezervisty s 'bojovou zkušeností', ale jen velmi málo ruských záložníků - kromě těch, kteří nyní slouží na Ukrajině - má jakoukoliv bojovou zkušenost," uvádí ISW. Ukrajina a Západ by ruskou mobilizaci podle něj neměly zveličovat, ale ani podceňovat.
Ruské invazní síly dnes ráno provedly raketový úder na Záporoží, informuje ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na náčelníka oblastní správy Oleksandra Starucha. Některé části města jsou podle ní bez elektřiny, informace o případných obětech se upřesňují. Ukrajinský generální štáb ve své ranní pravidelné svodce uvedl, že Rusové nadále soustředí své úsilí na pokusy plně obsadit Doněckou oblast, organizovat obranu a udržet dobytá území.
Posílení jednoty, soudržnosti a úzké spolupráce mezi zeměmi Evropské unie a Severoatlantické aliance po ruské invazi na Ukrajinu vyzdvihl v úvodu čtvrtečního jednání Vojenského výboru Evropské unie v Praze první zástupce náčelníka generálního štábu Ivo Střecha. V pražském Národním muzeu uvedl, že Evropská unie potvrdila svůj význam a využila své přednosti k flexibilní reakci na potřeby Ukrajiny.
Severní Korea neprodala Rusku zbraně a nemá to v plánu ani v budoucnu. Oznámila to dnes severokorejská tisková agentura KCNA, která citovala nejmenovaného představitele severokorejského ministerstva obrany. Americká rozvědka začátkem září oznámila, že se Rusko podle jejích zjištění snaží koupit od KLDR rakety a dělostřelecké granáty pro válku na Ukrajině.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Británie bude Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc do té doby, než Kyjev vyhraje válku proti Rusku. Na Valném shromáždění OSN to slíbila nová britská premiérka Liz Trussová. Uvedla také, že ekonomická síla demokratických států může pomoci potlačit autoritářství.
"V tomto kritickém okamžiku konfliktu slibuji, že zachováme nebo zvýšíme naši vojenskou podporu Ukrajině na tak dlouho, jak to bude nutné (…). Nepřestaneme v tom, dokud Ukrajina nezvítězí," řekla Trussová.
Lipavský v OSN také označil ruskou invazi za "neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou". Vedle toho, že porušuje Chartu OSN, podle něj vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.
Ministr zahraničí připomněl, že Česko podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích a že Praha neuznává anexi Krymu. S předstihem odsoudil referenda o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.
OSN a její principy jsou ohroženy kvůli invazi Ruska, jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Rusko se podle Lipavského snaží "rozložit bezpečnostní architekturu evropského kontinentu". Ministr zahraničí upozornil na ironii toho, že ruský prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci vyhlásil a "světu pohrozil jadernou zbraní" na Mezinárodní den míru.
Rusko propustilo 215 Ukrajinců, které zajalo po vleklé bitvě o přístavní město Mariupol, uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Mezi propuštěnými zajatci jsou podle něj i velitel a zástupce velitele pluku Azov, který vedl většinu bojů. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských zajatců a Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, který čelil obvinění z velezrady. Informovala o tom agentura Reuters.
Zelenskyj ve svém projevu také naznačil, že výroky ruské strany o vyjednávání jsou pouze zdržovací taktikou a že činy Moskvy hovoří hlasitěji než její slova. "Mluví o jednáních, ale vyhlašují vojenskou mobilizaci. Mluví o rozhovorech, ale vyhlašují pseudoreferenda na okupovaných územích Ukrajiny," uvedl.
Zelenskyj během své řeči uvedl, že existuje pět podmínek pro mír, o kterých se nevyjednává. Patří mezi ně potrestání ruské agrese, obnovení ukrajinské bezpečnosti a územní celistvosti a rovněž bezpečnostní záruky. Zelenkyj zároveň vyloučil jakýkoli jiný mírový návrh než ten, který navrhuje Ukrajina, a odmítl možnost, že by Ukrajina přijala neutralitu.
Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my žádáme jen spravedlivý trest. Ve svém videoprojevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to ve středu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Světové lídry vyzval, aby Rusku odebrali hlasovací právo v mezinárodních institucích i možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Agresory je třeba potrestat a izolovat, řekl. Zelenskyj se zasedání neúčastní osobně, vystoupil prostřednictvím předem nahraného videozáznamu.
Ještě před několika týdny na severovýchodě Ukrajiny zaznívalo, že Rusko zůstane na okupovaných územích navždy. Po úspěšné protiofenzivě ale v nově osvobozených městech a vesnicích u Charkova vlají ukrajinské vlajky.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Kabely, které dodávají elektřinu do jednoho z šesti reaktorů Záporožské jaderné elektrárny, dnes poškodilo ostřelování. Blok musel dočasně běžet na nouzové dieselové generátory, než bylo obnoveno vnější napájení. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.
Podvejte se na snímky z protestů a zatýkání v Moskvě a Petrohradě.
Litva, Lotyšsko a Estonsko nebudou poskytovat útočiště ruským občanům, kteří se budou chtít vyhnout dnes vyhlášené mobilizaci. S odvoláním na ministerstva zahraničí trojice pobaltských zemí hraničících s Ruskem o tom dnes informovala agentura Reuters.
Ruská policie zadržela přes 1000 lidí na dnešních protestech proti částečné mobilizaci, uvádí portál OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy.
Rusko se velmi pravděpodobně bude podílet na činnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2028. Podle agentury TASS to dnes uvedl šéf vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov. Desítky let trvající mezinárodní spolupráci na oběžné dráze Země poznamenává mimořádné napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.
Mezi propuštěnými zajatci jsou také dva Američané - sedmadvacetiletý Andy Tai Ngoc Huynh a devětatřicetiletý Alexander Drueke, píše Reuters s odvoláním na zástupce rodiny. Oba muži jsou z Alabamy a byli zajati v červnu, když bojovali na východě Ukrajiny, kam odjeli pomoci ukrajinské armádě.
Britská premiérka Trussová uvítala propuštění pěti Britů. V této souvislosti na Twitteru napsala, že "Rusko musí ukončit bezohledné zneužívání válečných zajatců a civilních vězňů k politickým cílům". Britský zákonodárce Jenrick uvedl, že mezi propuštěnými je Brit Aslin. V červnu soud v Doněcku nepravomocně odsoudil k smrti dva britské občany, Aslina a Shauna Pinnera, a Maročana Ibráhíma Sádúna.
Hugely welcome news that five British nationals held by Russian-backed proxies in eastern Ukraine are being safely returned, ending months of uncertainty and suffering for them and their families.
— Liz Truss (@trussliz) September 21, 2022
Evropská unie chystá nový balík sankcí proti Rusku. Konzultace se zástupci členských států EU by měly začít během několika dní, napsal server Politico s odvoláním na čtyři diplomatické zdroje. Opatřeními, o kterých by se mohlo diskutovat, jsou zákaz dovozu ruských diamantů a dalšího luxusního zboží.
Rusko dnes propustilo deset cizinců, které zadrželo na Ukrajině jako válečné zajatce, oznámilo dnes saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Jejich propuštění podle něj zprostředkoval korunní princ Muhammad bin Salmán. Podle britského zákonodárce Roberta Jenricka je mezi propuštěnými i Brit Aiden Aslin, kterého v červnu soud v Doněcku nepravomocně odsoudil k smrti.
Na seznamu propuštěných zajatců jsou podle prohlášení Rijádu občané USA, Británie, Chorvatska, Maroka a Švédska. Britská premiérka Liz Trussová potvrdila, že bylo propuštěno pět Britů. Agentura Reuters píše, že byli propuštěni také dva Američané.
Lidé po celém Rusku dnes protestují v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir Putin. Některé protestní akce rozehnala policie. Ta podle webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, zadržela už přes 500 demonstrantů. Přes 200 lidí policie zadržela v Petrohradu a nejméně 135 v Moskvě. Mnozí účastníci protestů demonstrují nejen proti mobilizaci, ale i proti válce na Ukrajině jako takové.
Zatýkalo se například také v Jekatěrinburgu na Urale. Některé z protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, popsala stanice Nastojaščeje vremja. Asi dvě desítky lidí zadržela policie v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst.
"Ruská invaze selhává," uvedly ve společném prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britská premiérka Liz Trussová. Zdůraznily, že EU ani Británie nesleví ze svého společného závazku dále podporovat Kyjev.
"Stálý člen Rady bezpečnosti OSN napadl svého souseda a pokusil se vymazat suverénní stát z mapy. Rusko bezostyšně porušilo základní principy Charty OSN," řekl mimo jiné americký prezident Joe Biden ve středečním projevu na Valném shromáždění OSN.
“Russia has shamelessly violated the core tenets” of the U.N. charter with a “brutal, needless war” in Ukraine, President Joe Biden tells world leaders in a speech at the United Nations General Assembly. https://t.co/wFoJrZOwc3 pic.twitter.com/omD4NEeyzH
— The Associated Press (@AP) September 21, 2022
Dnešní vyhlášení částečné mobilizace ruským prezidentem Vladimirem Putinem je jasným zdůrazněním fatálního selhání původně ohlášené takzvané speciální operace ruských sil na Ukrajině a pokusů získat kontrolu nad Ukrajinou ozbrojenou cestou. Uvedl to analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Jde podle něj o zásadní krok a pokus o transformaci Putinovy války na potenciálně celoruskou válku proti Ukrajině.
Rusko si zachová svou suverenitu a nenechá se nikým vydírat ani zastrašovat. Podle agentury TASS to dnes při oslavách 1160 let ruské státnosti řekl prezident Vladimir Putin. Učinil tak v den, kdy v zemi vyhlásil částečnou mobilizaci kvůli válce na Ukrajině.
Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit částečnou mobilizaci, která má doplnit ruské ztráty na Ukrajině, je chyba, která povede k další izolaci Ruska. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Americký prezident Joe Biden ve svém dnešním projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že Rusko svou "brutální a zbytečnou válkou" na Ukrajině "bezostyšně porušilo základní principy" Charty OSN. Podle šéfa Bílého domu je válka na Ukrajině válkou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho cílem je vymazat Ukrajinu z mapy, přičemž bezohledně Evropě vyhrožuje jadernými zbraněmi. Biden se také vyslovil pro rozšíření Rady bezpečnosti OSN. Ta by se podle něj měla zdržet používání veta.
Rusko si zachová svou suverenitu a nenechá se nikým vydírat ani zastrašovat, řekl ruský prezident Vladimir Putin při oslavách 1160 let ruské státnosti.
Musíme vyvinout tlak na Putina, aby ukončil válku na Ukrajině, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude mít ve čtvrtek projev i v Radě bezpečnosti (RB) OSN. Informaci Blesku potvrdilo ČTK ministerstvo. Zástupce České republiky v RB OSN vystoupí téměř po 30 letech. Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině.
Informace českého publicisty Jiřího Justa, který žije v Moskvě.
Od mého známého personality nejmenované velké ruské firmy: z vojenského úřadu nám začaly chodit povolávací rozkazy. Zaměstnancům máme oznámit, že jsou mobilizovaní. pic.twitter.com/uSdTRVJ3mz
— Jirka Just (@jirkajust) September 21, 2022
Rusové kupují letenky do Istanbulu a Jerevanu, ale také se snaží v automobilech překročit finskou hranici. Podle svědků se z ruské strany táhne fronta dlouhá přes 35 kilometrů.
Proslov, v němž ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné vyhlásil mobilizaci, je eskalací ruské války na Ukrajině. Nebyl ale překvapením. Uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Putinova řeč podle něj ukazuje, že válka se nevyvíjí podle plánu šéfa Kremlu. Ten se podle Stoltenberga na Ukrajině přepočítal a udělal velkou chybu. Více vojáků bude podle šéfa NATO znamenat vystupňování konfliktu na Ukrajině. Ruské jednotky jsou však podle něj špatně vyzbrojeny a chybí jim náležité velení a řízení.
Spojené státy berou vážně hrozbu Vladimira Putina, že ve válce na Ukrajině použije jaderné zbraně, uvedl dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Dodal přitom, že takový krok by měl velmi vážné důsledky.
Ve městech ve východní části Ruska začali lidé demonstrovat proti částečné mobilizaci, kterou dnes ráno ohlásil prezident Vladimir Putin. Policie rozehnala protestní akci v sibiřském Irkutsku a zadržela na ní několik desítek lidí. Policie zatýká i v Tomsku, píše portál Meduza s odvoláním na informace z telegramových kanálů.
Protesty začaly také například v Ulan Ude, Chabarovsku nebo Jakutsku, většinou jde o malé a neorganizované akce. Větší protesty se očekávají dnes večer ve městech v evropské části Ruska.
Obyvatelé měst na Sibiři a ruském Dálném východě se shromažďují na náměstích. Nemají často žádné transparenty s hesly, protože se obávají policejních zásahů, informuje stanice Nastojaščeje vremja na svém webu. Další demonstrující ale mají podle fotografií na sociálních sítích plakáty s hesly jako "ne válce, ne mobilizaci", "mír světu" nebo "obejmi mě, jestli se taky bojíš".
Osvobodíme celé území Ukrajiny navzdory vyhrůžkám ruského prezidenta Vladimira Putina jadernými zbraněmi, řekl v rozhovoru s německým deníkem Bild ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Částečnou mobilizaci podle něj Rusko provádělo již dříve, než ji dnes oficiálně vyhlásilo.
Ukrajinský prezident si nemyslí, že se Putin odhodlá k použití jaderných zbraní proti Ukrajině, nedokáže to ale vyloučit. Vyhrůžkám se však Ukrajina nepodvolí a "krok za krokem" osvobodí své území, dodal.
Vyhlášení částečné mobilizace i pseudoreferenda v okupovaných regionech eskalují imperiální agresi Ruska a vedou k dalšímu umírání Ukrajinců i Rusů. Na twitteru to dnes v reakci na projev ruského prezidenta Vladimira Putina uvedlo ministerstvo zahraničí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) později uvedl, že Putinova mobilizace možná válku protáhne, ale nepromění odhodlání Západu bránit ukrajinskou suverenitu a územní celistvost.
Putin je zaskočen statečnou obranou Ukrajinců, jednotným postojem západních demokracií i tím, že se mu nedaří dosahovat cílů, řekl český premiér Petr Fiala.
Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo k příměří na Ukrajině.
Adekvátní reakcí na ruskou mobilizaci by bylo zvýšení nejen vojenské pomoci Ukrajině. V reakci na dnešní rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina, který dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci, to uvedl prezident Miloš Zeman. Ruské rozhodnutí je podle něho zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů.
Putinovo ranní prohlášení vyvolalo v Rusku obavy, že někteří muži nebudou moci ze země odjet, píše agentura Reuters. Data na serveru Google Trends podle Reuters ukázala nárůst vyhledávání na Aviasales, což je nejoblíbenější ruská webová stránka pro nákup letenek. Podle údajů Aviasales byly dnes vyprodány přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu a arménského Jerevanu, což jsou destinace, kam mohou Rusové cestovat bez víz. Některé další spoje, kde je zapotřebí přestup - například do gruzínského Tbilisi -, také nebyly dostupné, píše agentura, podle níž se nejlevnější letenky z Ruska do Dubaje ve Spojených arabských emirátech vyšplhaly na více než 300 tisíc rublů (přes 120 tisíc korun).
Německý kancléř Olaf Scholz považuje vyhlášení mobilizace v Rusku za přiznání neúspěchu ve válce.
Cena plynu pro evropský trh se v reakci na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku zvyšuje. Klíčový kontrakt přidává asi sedm procent na 208 eur za MWh.
Rusko bude pokračovat v destrukci, pokusí se zničit Ukrajinu, anektovat část jejího území a měnit mapy, myslí si polský premiér Mateusz Morawiecki. Uvedl to v reakci na rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v Rusku částečnou mobilizaci. Polsko je připraveno udělat vše, co je v jeho silách, aby Severoatlantická aliance nadále co nejvíce podporovala Ukrajinu bránící se ruské invazi, uvedl podle agentury Reuters Morawiecki a vyzval spojence k dalším dodávkám zbraní Kyjevu.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Stoupenci ruské opozice a odpůrci války vyzývají lidi v Rusku, aby se ve středu večer sešli v centrech ruských měst a protestovali proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Tisíce ruských mužů - našich otců, bratrů a manželů - vhodí do válečného mlýnku na maso. Nyní vstoupí válka do každého domova, do každé rodiny," oznámila na internetu ruská protiválečná organizace Vesna a vyzvala Rusy k protestním pochodům ve městech proti Putinově politice.
Putinův kritik Alexej Navalnyj nahrál ve vězení videovzkaz, který zveřejnili jeho právníci. Obvinil v něm prezidenta, že posílá další lidi na smrt ve zločinné a neúspěšné válce.
Lotyšsko nebude vydávat humanitární ani jiné druhy víz ruským občanům, kteří se budou chtít vyhnout dnes vyhlášené mobilizaci. Riga nezmění ani stávající omezení vstupu do Lotyšska pro ruské občany. Oznámil to na Twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Další pobaltská země Litva v souvislosti s mobilizací zvýšila pohotovost svých sil rychlé reakce.
Ceny ropy se dnes na světových trzích výrazně zvyšují, před polednem přidávaly více než dvě procenta. Reagují tak na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, která vyvolává obavy z omezení dodávek ropy a plynu.
Kolem 11:40 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 2,5 procenta na 92,87 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si připisovala rovněž 2,5 procenta a obchodovala se za 86,07 dolaru za barel.
Vyhlášením částečné mobilizace ruský prezident Vladimir Putin přiznává, že invaze na Ukrajinu selhává. Řekl to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je mobilizace znamením Putinovy paniky. Německý vicekancléř Robert Habeck řekl, že jde o další krok Ruska špatným směrem.
"Putin a jeho ministr obrany poslali desetitisíce vlastních občanů na smrt, špatně vyzbrojené a špatně vedené," uvedl Wallace.
"Jeho (Putinovy) řeči o jaderných zbraních jsou něčím, co jsme mnohokrát slyšeli už dříve a nechává nás to chladnými," řekl Rutte veřejnoprávní stanici NOS. "Všechno je to součástí rétoriky, kterou známe. Radil bych zůstat v klidu."
Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce. Trhy tím podle analytiků reagují na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci.
Ruský prezident Vladimir Putin eskaluje situaci na Ukrajině, uvedl úřad slovenské vlády v reakci na oznámení Kremlu o částečné mobilizaci a o podpoře referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Podle slovenského ministerstva obrany Putin také vytváří podmínky pro vydírání Západu jaderným útokem.
"Snahu Ruska anektovat další území dokazuje i úsilí zorganizovat referenda na okupovaných ukrajinských územích. Tento postup je porušením mezinárodního práva i ukrajinské ústavy a cynickým krokem právě na Mezinárodní den míru," napsal úřad slovenské vlády.
Vyhlášení částečné mobilizace i pseudoreferenda v okupovaných regionech eskalují agresi Ruska a vedou k dalšímu umírání Ukrajinců i Rusů, uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí.
Shrnutí dění z posledních dní očima britského ministerstva obrany:
Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Západ chce zničit Rusko, uvedl v projevu ➡ https://t.co/jxEXdVKBCZ pic.twitter.com/fhCgUQK011
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 21, 2022
Částečná mobilizace, kterou dnes ráno vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko, uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
"Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat," dodal Fiala.
Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany k dialogu v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina o jaderném vydírání Ruska Západem. Putin v projevu obvinil Západ z "jaderného vydírání". Rusko má ale podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít.
Projev ruského prezidenta Vladimira Putina je hlavně snahou udržet svou pozici v očích Rusů, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v reakci na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku. Putin podle ní již na Ukrajinu posílá kohokoli, kdo byl po ruce. Mobilizace proto podle ní nepomůže, protože nic nenasvědčuje tomu, že Rusko má ještě koho mobilizovat. Uvedla, že Česko musí dál podporovat Kyjev a dát Rusku jasnou zprávu, že se nenechá vydírat.
"Putinův projev je hlavně snahou udržet svou pozici v očích Rusů. I proto opět zvedl ten nesmyslný příběh o agresi Západu, ačkoli jediným agresorem je tady právě Rusko," uvedla Černochová. Mezinárodní společenství podle ní dávno ví, že Putin na Ukrajinu už nyní posílá kohokoli, kdo je zrovna po ruce. "Včetně vězňů a lidí, kteří nemají s armádou společného vůbec nic. Mobilizace tomu nijak nepomůže, protože nic nenasvědčuje tomu, že ještě je koho mobilizovat," dodala. Prakticky to podle ní znamená, že řádná ruská armáda nedokázala ponížit a dobýt Ukrajinu ani čelit její motivované armádě.
Vyhlášení mobilizace Ruskem bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevychází její válečné plány, řekl agentuře Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
Ostatní výroky ruského prezidenta Vladimira Putina v televizním projevu byly podle něj jen rétorické. Jejich cílem bylo přenést vinu za válku na Ukrajině a zhoršující se ekonomickou situaci Ruska na Západ, uvedl Podojlak.
Šojgu podle ruskojazyčné stanice BBC také poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině. Připustil, že v sousední zemi zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda hlásí o řád vyšší ztráty Rusů.
Vladimira Putina na televizní obrazovce vystřídal ministr obrany Sergej Šojgu v předem natočeném rozhovoru. V něm prohlásil, že ruská armáda povolá kolem 300 tisíc lidí v záloze, kteří mají vojenskou zkušenost.
"Pokud je ohrožena územní celistvost naší země, k obraně Ruska a našeho lidu použijeme všechny prostředky, které máme. Neblafujeme," uvedl Putin.
"Územní celistvost naší vlasti, naše nezávislost a svoboda budou zajištěny, opakuji, všemi prostředky, které máme."
"Ti, kteří se nás snaží vydírat jadernými zbraněmi, by měli vědět, že vítr může začít foukat jejich směrem."
O plánech na referenda v oblastech na Ukrajině pod ruskou kontrolou řekl, že je podporuje. Podle něj lidé žijící na těchto územích nechtějí být "v chomoutu neonacistů", informuje agentura Reuters.
Podle agentury Reuters Putin ve svém projevu uvádí, že Západ ukázal, že nechce mír mezi Ukrajinou a Ruskem.
Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Ruský prezident také slíbil udělit právní status dobrovolným bojovníkům na Donbasu.
Ruský prezident Vladimir Putin zahájil televizní projev, ve kterém vyhlásil částečnou mobilizaci, uvedla státní agentura TASS. Uvedl, že je to na obranu území před Západem, který se snaží zničit Rusko.
Ruská válka proti Ukrajině je čirý imperialismus a představuje nebezpečí nejen pro Evropu, ale pro mír všude na světě. Před Valným shromážděním OSN to řekl německý kancléř Olaf Scholz. Ruský prezident Vladimir Putin se vzdá svých imperiálních ambicí, až si přizná, že nemůže vyhrát válku proti Ukrajině. Za imperialismus kritizoval Rusko i polský prezident Andrzej Duda. Podle japonského premiéra Fumia Kišidy Moskva ohrožuje důvěryhodnost Rady bezpečnosti OSN.
"To je důvod, proč nepřijmeme mír diktovaný Ruskem," uvedl Scholz s tím, že Německo bude i nadále podporovat Ukrajinu finančně, hospodářsky, politicky i vojensky. Podle šéfa německé vlády ruský prezident Putin svým počínáním ničí nejen Ukrajinu, ale i svou vlastní zem. Německá vláda uspořádá v Berlíně 25. října mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny a chce zemi pomoci s "obrovskými náklady na obnovu".
Scholz ve svém projevu opakovaně vyzval k mezinárodnímu řádu založeném na Chartě OSN. Vyzval také k reformě fungování Rady bezpečnosti OSN.
Rusko chce anektovat další část Ukrajiny, Česká republika ale referenda o připojení dalších ukrajinských území k Moskvě, která plánují uspořádat proruští separatisté, nikdy neuzná. Napsal to dnes na Twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podobný postoj vyjádřili také představitelé západních zemí i mezinárodních institucí. V případě anexe dalších ukrajinských území se Moskva podle Washingtonu musí připravit na "stupňující se dopady", napsala dnes agentura Reuters.
Rusko chce ilegálně anektovat další kus Ukrajiny. Svobodné hlasování přitom není schopné uspořádat ani doma. Jde o další flagrantní porušení mezinárodního práva, za které musí Rusko nést následky. Pseudo referenda nikdy neuznáme.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) September 20, 2022
Šéf diplomacie EU uvedl, že lidé, již se podílejí na pseudoreferendech na Ukrajině, budou pohnáni k odpovědnosti. EU zváží další sankce proti Rusku. "Je naprosto jasné, že tato pseudoreferenda nebudou uznána, protože nemají oporu v mezinárodním právu a smlouvách vytvořených mezinárodním společenstvím," cituje Scholze agentura DPA. "Nikdy neuznáme snahy Ruska legitimizovat protiprávní a brutální okupaci ukrajinských území," vzkázala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Demokratický svět musí být hlasem Ukrajiny, který bude svědčit o ruských zločinech. V projevu k Valnému shromáždění OSN to dnes řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Cestou k obnově míru je podle ní politická, finanční a vojenská pomoc Ukrajině.
"Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva," řekla Čaputová.
Úřady v Moskvě zřídí v centru pro migranty kancelář pro nábor do armády. Chtějí usnadnit registraci cizincům, kteří mají zájem získat ruské občanství zjednodušenou cestou, informuje ruskojazyčný servis BBC. Podle západních expertů se ruská armáda v souvislosti s ukrajinskou protiofenzivou potýká s nedostatkem personálu.
Jen dohoda respektující mezinárodní právo umožní obnovu míru na Ukrajině, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron před Valným shromážděním Organizace spojených národů. Podle něj ruská válka proti Ukrajině znamená návrat doby imperialismu a kolonialismu. Řekl, že hrozí rozdělení světa do mocenských bloků.
Západní politici odmítají referenda chystaná na východě Ukrajiny na Ruskem kontrolovaných nebo okupovaných územích. Jejich výsledky nebudou uznány, řekl v úterý na okraj zasedání Valného shromáždění OSN německý kancléř Olaf Scholz. Připomněl, že nemají oporu v mezinárodním právu a mezinárodních smlouvách. Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, řekl, že Spojené státy tato území budou vždy uznávat jedině jako součást Ukrajiny. Za Ukrajinu se postavila i Organizace spojených národů nebo generální tajemník Severoatlantické aliance.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na Twitteru napsal, že plánované hlasování je "další eskalací Putinovy války" proti Ukrajině. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou ruské plány na referenda novou provokací. "Nebudou mít žádné právní dopady, celý proces je parodie," řekl Macron a dodal, že kdyby celý plán na vyhlášení referend na východě Ukrajiny nebyl tak tragický, byl by legrační. Uvedl také, že v příštích dnech bude mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti. Hodlá také nastolit větší disciplínu ve společnosti, uvedla běloruská státní média. Podle agentury DPA tím Lukašenko na pozadí války na Ukrajině připravuje zemi na vyhlášení válečného stavu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v OSN vyzval k ukončení války na Ukrajině způsobem, který bude důstojný pro všechny strany konfliktu.
Referenda o připojení okupovaných oblastí k Rusku by vedla ke konci rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou, citoval ukrajinský web Liga.net mluvčího kanceláře ukrajinského prezidenta Zelenského. "Bez referend je stále velmi malá šance na diplomatické řešení. Po referendech - ne," řekl mluvčí Serhij Nykyforov.
Výsledky pseudoreferend plánovaných na východě Ukrajině nebudou přijaty, protože nemají oporu v mezinárodním právu, řekl německý kancléř Olaf Scholz.
Na schůzce se zástupci zbrojařských firem ruský prezident Vladimir Putin uváděl, že ruské zbraně prokázaly v bojích na Ukrajině svoji efektivitu. "Naše technika efektivně čelí západním zbraním," řekl Putin. "Prakticky veškeré zásoby zbraní (států) NATO byly poslány na podporu současného režimu v Kyjevě," dodal.
Rusko by podle něho mělo západní zbraně zkoumat, aby vylepšilo vlastní arzenál. Uvedl, že nařídil posílit financování nových zbraní, nabídnout více půjček zbrojovkám a zvýšit platy jejich zaměstnancům, aby posílili výrobu. Vojenské průmyslové podniky "musí dodávat požadované zbraně a vybavení v co nejkratším termínu", řekl šéf Kremlu.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Spojené státy, že se snaží udržet dominantní postavení ve světě a vše ovládat. Na setkání s novými velvyslanci v Moskvě Putin řekl, že "postup k multipolárnímu světu naráží na odpor těch, kteří se snaží udržet svoje výsadní postavení v mezinárodních záležitostech a ovládat všechno - Latinskou Ameriku, Evropu, Asii a Afriku," řekl Putin. Dodal, že "hegemonovi se to dost dlouho dařilo, ale navždy to takhle nejde", bez ohledu na vývoj na Ukrajině.
Putin svoje rozhodnutí zahájit invazi na Ukrajinu opakovaně vysvětluje jako reakci na údajné narušování základních ruských bezpečnostních zájmů ze strany Západu. Sankce, jež na něj západní země kvůli vpádu do sousední země uvalily, jsou podle Putina součástí snahy Spojených států a jejich spojenců o posílení jejich pozic. Nicméně sankce se jejich autorům vymstily, tvrdí šéf Kremlu.
Referenda o připojení okupovaných oblastí k Rusku podle šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby nic nezmění, Ukrajina bude pokračovat v jejich osvobozování.
Část Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a část Záporožské oblasti, které jsou pod ruskou kontrolou, uspořádají referendum o připojení k Rusku.
Parlament samozvané Luhanské lidové republiky schválil zákon o uspořádání referenda o připojení tohoto separatistického útvaru k Rusku, uvedla agentura Interfax. Referendum se podle vedení parlamentu bude konat od 23. do 27. září. Ve stejném termínu chce referendum uspořádat i vedení samozvané Doněcké lidové republiky, které příslušný zákon schválilo jen o chvíli později.
Státy Evropské unie schválily půjčku pěti miliard eur pro Ukrajinu dohodnutouna summitu v Praze.
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Moskva přemístila část ponorek z Krymu na jih Ruska, píše britská rozvědka ➡ https://t.co/soya3A5JTI pic.twitter.com/GgKP6kxITL
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 20, 2022
Kyjev a Moskva se dohodly na výměně 200 válečných zajatců, řekl ve vysílání americké stanice PBS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své pravidelné analýze napsal, že ukrajinská protiofenziva úspěšně podkopává morálku ruských okupačních vojsk a v Kremlu vyvolává paniku. Naznačují to zejména snahy o uspíšení referend v Doněcké a Luhanské oblasti o jejich připojení k Rusku, dodává ISW.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruské námořnictvo podle britské rozvědky přemístilo část svých ponorek z krymského přístavu Sevastopol na jih Ruska, informovala dnes agentura Reuters. Podle britské rozvědky tento krok zřejmě souvisí s úspěšnou protiofenzivou ukrajinské armády v posledních týdnech.
Houfnice Panzerhaubitze 2000 má dostřel až 40 kilometrů, vyznačuje se vysokou rychlostí střelby. K obsluze stačí tři osoby, píše Bundeswehr v popisu systému. Po započtení čtyř nově poslaných houfnic už jich Berlín Kyjevu poskytl celkem 14, vyplývá z vládního seznamu dodaných zbraní. Na projektu spolupracuje s Nizozemskem.
"Německem a Nizozemskem dodané houfnice Panzerhaubitze 2000 se v boji více než osvědčily," uvedla podle DPA německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Kyjev podle ministryně konkrétně žádal o další zbraně stejného typu a Berlín se rozhodl vyhovět.
Německá armáda dodá Ukrajině čtyři samohybné houfnice a příslušnou munici, oznámilo v pondělí německé ministerstvo obrany podle agentury DPA. Vybavení pošle okamžitě.
Berlín se rovněž dohodl s Lublaní na takzvané řetězové výměně, jejímž výsledkem bude dodání bezmála 30 starších tanků slovinské armády Kyjevu.
Připraveni jít hlasovat jsou podle okupační správy také lidé v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámila ruská agentura TASS. Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů.
Lídr samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin a jeho protějšek v Luhanské lidové republice (LNR) Leonid Pasečnik dnes uvedli, že chtějí spolupracovat na referendech o připojení obou separatistických útvarů na východě Ukrajiny k Rusku, informovala agentura TASS. Separatističtí vůdci se na tom dohodli v době pokračující ukrajinské ofenzivy. Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů.
Postup ukrajinské armády na východě země pokračuje. V Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti podle místní správy i ukrajinských médií vytlačila ruské síly z několika dalších obcí, informovala dnes agentura DPA. Kyjevská média oznámila osvobození vesnice Jarova na levém břehu Severního Donce, úřady dosud tuto zprávu nepotvrdily. Řeku se ukrajinským jednotkám zřejmě podařilo překročit také u Bilohorivky v Luhanské oblasti, přičemž sama obec je podle oblastního šéfa Serhije Hajdaje rovněž v držení ukrajinských sil.
Až 48 procent ukrajinských uprchlíků v Polsku má v úmyslu zůstat v zemi ještě alespoň rok po skončení války. Podle agentury PAP to ukazuje čerstvý průzkum mezi uprchlíky. Minulý týden registrovaly polské úřady 1,4 milionu Ukrajinců, kteří v zemi požádali o dočasnou ochranu.
Pražský dopravní podnik spolu s magistrátem věnuje ukrajinskému městu Charkov 20 vyřazených tramvají a městu Chmelnyckyj dva autobusy. Cílem je snaha pomoci při obnově válkou zničených měst. Novinářům to v pondělí řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Přesun vozů zprostředkuje humanitární organizace Člověk v tísni.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:
Zelenskyj načrtl plány na znovudobytí jihu Ukrajiny, Donbasu a poloostrova Krym ➡ https://t.co/UPB2Wmts2g pic.twitter.com/jf03yKmb23
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 19, 2022
"Zní i Mariupol, Melitopol a Cherson, ale budou znít ještě častěji a hlasitěji, až je osvobodíme. Bude znít i Doněck, Horlivka a Luhansk. I Džnankoj, Jevpatorija a Jalta," načrtl Zelenskyj plány na znovudobytí jihu Ukrajiny, Donbasu a poloostrova Krym.
"Izjum, Balaklija, Kupjansk a Charkovská oblast obecně - to jsou města a obce, které jsme osvobodili. Teď zní tato slova," jmenoval Zelenskyj místa, kde se v posledních dnech podařilo Kyjevu obnovit kontrolu.
Odmlka po řadě úspěchů ukrajinských sil na frontě je jen zdánlivá a znamená, že se Kyjev připravuje na osvobození celé Ukrajiny. Ve svém pravidelném projevu to v neděli večer řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Možná se teď někomu z vás zdá, že po řadě vítězství přišla určitá odmlka. Ale to není odmlka. Je to příprava na další řadu… protože Ukrajina musí být svobodná. Celá," řekl Zelenskyj.
Nejvýše postavený americký generál Mark Milley varoval, že zůstává nejasné, jak Rusko zareaguje na své neúspěchy z poslední doby na ukrajinském bojišti. Vyzval proto americké vojáky ke zvýšené ostražitosti. Šéf amerického sboru náčelníků štábů to uvedl při své návštěvě blíže nespecifikované základny v Polsku, na které působí američtí vojáci.
"Válka se nyní pro Rusko nevyvíjí dobře. Naší povinností je teď zůstat v nejvyšší připravenosti a pohotovosti," řekl Milley ve Varšavě po návštěvě základny. Dodal, že nenaznačuje, že by američtí vojáci v Evropě byli vystaveni nějaké zvýšené hrozbě. Ale musí být připraveni. "Ve válce nikdy s jistotou nevíte, co se bude dít dál," zdůraznil.
Ještě před třemi roky ruský prezident Vladimir Putin blahopřál zpěvačce Alle Pugačevové a označil ji za "měřítko profesionality a oddanosti svému poslání". Teď se ho někdejší sovětská a možná největší současná ruská popová hvězda zřekla, když zkritizovala Putinovu válku na Ukrajině.
"Na exhumacích se podílí velké množství lidí. Vykopávají pohřbené, kteří jsou, když je to možné, ihned identifikováni. Všechna těla jsou následně posílána do Charkova," uvedl starosta Marčenko. Tyto práce podle něj nejspíš potrvají další dva týdny, protože hrobů je velké množství. "Nové jsme zatím neobjevili, ale máme informace, že existují, takže se po nich pátrá," dodal.
Exhumování těl z hromadného pohřebiště nalezeného ve východoukrajinském Izjumu bude pokračovat nejspíš další dva týdny. Uvedl to dnes starosta nedávno osvobozeného města Valerij Marčenko. Podle serveru Kyiv Independent mají úřady informace o existenci dalších pohřebišť, po kterých pátrají.
O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům a většina z těch zatím exhumovaných nese stopy mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Do města, které ukrajinské síly osvobodily od ruských okupačních jednotek teprve minulý týden, plánuje vyslat misi OSN.
Rusové provádějí nesmyslné ofenzivní operace kolem Doněcka a Bachmutu na východě Ukrajiny, místo aby se soustředili na obranu proti postupujícím ukrajinským protiofenzivám v Charkovské oblasti. Uvedl to v noci na dnešek americký Institut pro studium války (ISW) ve svém hodnocení vývoje ruské války na Ukrajině. Boje mezitím pokračují i v Cheronské oblasti na jihu Ukrajiny, odkud velení ukrajinské armády hlásí dílčí úspěchy, například potopení ruského říčního člunu s výzbrojí. Podle ISW ruské síly pokračují v "nesmyslných" ofenzivních operacích na východě Ukrajiny. Útočí na Bachmut a různé vesnice v blízkosti města Doněck, což má sice "emoční význam" pro proválečně naladěné obyvatele samozvané Doněcké lidové republiky, ale jinak jsou tyto útoky málo důležité, tvrdí ústav.
V osvobozené části Charkovské oblasti se po odchodu ruských jednotek našlo v různých městech a obcích deset mučíren, řekl v nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slíbil zjistit totožnost všech, kteří takové zlo na Ukrajině páchali. "Mučení bylo na okupovaném území rozšířenou praxí," řekl Zelenskyj. Jako příklad uvedl železniční nádraží v obci Kozača Lopaň, v jejímž sklepě takzvané lidové milice mučili Ukrajince elektrickým proudem. Na případ dnes upozornila i prokuratura Charkovské oblasti, podle níž na nádraží docházelo k "nelidskému mučení".
Americký prezident Joe Biden vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby nenasazoval v této zemi taktické jaderné nebo chemické zbraně. Biden to Putinovi vzkázal v rozhovoru, který dnes odvysílá americká televize CBS. "Ne. Ne. Ne. Změnilo by to podobu války jako žádná jiná událost od druhé světové války," odpověděl Biden na otázku moderátora pořadu 60 Minutes na CBS, co by vzkázal Putinovi, pokud uvažuje o nasazení takových zbraní. Biden bez dalších podrobností uvedl, že reakce Spojených států by byla "závažná". Rusko by se podle něho "ještě více stalo ve světě vyvrhelem". Reuters uvádí, že ruští činitelé odmítají spekulace některých západních politiků a analytiků, že Moskva by mohla na Ukrajině nasadit taktické jaderné zbraně, nicméně na Západě nadále takové obavy přetrvávají.
Výběr událostí:
Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, okupovaná ruskými silami, byla opět připojena na ukrajinskou rozvodnou síť. S odkazem na své zaměstnance v elektrárně o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Technici opravili jedno ze čtyř vedení, a zařízení je tak po dvou týdnech opět zásobováno elektřinou z ukrajinské sítě. Elektrárna potřebuje energii na chlazení reaktorů a udržení chodu.
Technici v pátek odpoledne obnovili hlavní 750kilovoltové vedení. Další tři záložní vedení, poškozená během bojů, zůstávají nadále mimo provoz, uvedla MAAE.
Největší jaderná elektrárna v Evropě přestala dodávat elektřinu domácnostem a firmám 5. září, poslední funkční reaktor z celkem šesti zaměstnanci vypnuli 11. září. Po odpojení od elektrické sítě elektrárna nejprve zajišťovala chlazení a provoz díky elektřině vyráběné přímo v JE, poté byla odkázána na záložní vedení, které ji propojovalo se sítí přes rozvodnu nedaleké tepelné elektrárny.
Rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se podle německého kancléře Olafa Scholze nesou "vždy v přátelském duchu", i když názory obou stran na válku na Ukrajině jsou "na hony vzdálené". Předseda německé vlády to řekl v rozhovoru, který zveřejnila stanice Deutschlandfunk. Scholz si s Putinem volal v úterý, předtím spolu naposledy hovořili na konci května. V rozhovoru z tohoto týdne podle pozdějšího prohlášení kancléř naléhal na co nejrychlejší diplomatické řešení ruské války na Ukrajině stavící na klidu zbraní, úplném stažení ruských jednotek a respektování územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. Pokud by se všechny rozhovory s Putinem z poslední doby shrnuly, dá se podle Scholze říci, že "se věci daly veskrze do pohybu". Problém je ovšem podle něj v tom, že tento pohyb není nijak značný.
Aktivisté se domnívají, že válka posílila podporu ukrajinské veřejnosti vůči skupině LGBTQ+, jelikož řada lidí z ní vstoupila do ozbrojených sil a nebo se z nich stali dobrovolníci, aby v konfliktu pomohli. Kvůli ruské válce je zároveň ukrajinská komunita LGBTQ+ v pohotovosti. Moskva totiž od přijetí zákona proti "homosexuální propagandě" v roce 2013 čím dál více zasahuje proti gayům, bisexuálům nebo transgenderovým osobám a hlášení zločinů z nenávisti nebo útoků od té doby přibývá.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzval v souvislosti se zprávami o nálezu hromadných hrobů v ukrajinském městě Izjum k urychlenému ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude pracovat na stíhání této agrese. Podobné útoky vůči civilnímu obyvatelstvu v 21. století označil za nemyslitelné a odporné a nelze je podle něj přehlížet. "Zasadíme se o potrestání všech válečných zločinců," reagoval šéf české diplomacie.
Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzivě na severovýchodě své země, zatímco ruské síly vytvořily obrannou linii mezi řekou Oskil a městem Svatove. V sobotu to potvrdilo britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě, která se opírá o zjištění zpravodajských služeb. "Rusko pravděpodobně považuje udržení kontroly nad touto zónou za důležité, protože jí prochází jedna z mála hlavních tras pro doplňování zásob, které Rusko stále kontroluje ze své Belgorodské oblasti," uvedlo britské ministerstvo na Twitteru. "Rusko se pravděpodobně pokusí v této oblasti tvrdošíjně bránit, ale není jasné, zda síly na ruské frontové linii mají dostatečné rezervy nebo odpovídající morálku, aby odolaly dalšímu soustředěnému ukrajinskému útoku," dodalo ministerstvo.
Francouzský prezident Emmanuel Macron k nálezu masových hrobů v ukrajinském městě Izjum uvedl, že "pachatelé se za své činy budou muset zodpovídat". "Bez spravedlnosti není míru," dodal Macron.
Ukrajinská armáda získala zpět Izjum na východě země pod svoji kontrolu v neděli 11. září. Ve čtvrtek tamní policie oznámila nalezení provizorního pohřebiště se 440 hroby, z nichž některé jsou hromadné. Většina těl v hrobech podle policie patří civilistům. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov dnes sdělil, že většina ze zatím exhumovaných těl nese stopy mučení.
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v prohlášení odsoudil krutosti páchané na civilistech. Prohlásil, že "Evropská unie je hluboce šokována" nalezením hromadných hrobů v ukrajinském městě Izjum. "Politické vedení Ruska a všichni zapletení do porušování mezinárodního a humanitárního práva na Ukrajině ponesou odpovědnost. EU podporuje každou snahu v tomto směru," řekl Borrell.
Nález v Izjumu je "hrozivý, odporný a bohužel odpovídající zvrácenosti, s jakou ruské síly vedou válku proti Ukrajině a ukrajinskému lidu," uvedl na setkání s novináři bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Na Twitteru ho citovala reportérka CNN v Bílém domě.
Ruská ropná společnost Rosněfť označila přesun svých německých aktivit pod kontrolu německé vlády za nezákonný. Dodala, že zváží soudní kroky.
Zprávy o masovém hrobu ve východoukrajinském městě Izjum, jsou děsivé, sdělil mluvčí národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby.
Více než tisíc lidí bylo mučeno a zabito v Ruskem okupované části Charkovské oblasti, citovala agentura Interfax komisaře pro lidská práva ukrajinského parlamentu Dmytra Lubinětse. Komisař dodal, že v příštích dnech ukrajinské úřady zveřejní přesný počet lidí nalezených na masovém pohřebišti ve městě Izium.
Vladimir Putin popřel, že by Rusko mělo cokoli společného s energetickou krizí v Evropě. Podle něj mají země Evropské unie požádat Ukrajinu o otevření plynovodů a zrušit sankce bránící zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Putin trvá na tom, že Rusko splní své energetické závazky. Mimo Ukrajinu, která podle něj brání toku plynu do Evropy, obvinil také ekologickou politiku zemí Evropské unie z nedostatku plynu.
Ministři obrany Německa a Řecka se dohodli na takzvané kruhové výměně zbraní s cílem dodat Ukrajině 40 pancéřových vozů BMP-1 z řeckého arzenálu. Atény za ně od Berlína dostanou 40 bojových vozidel pěchoty Marder, informovalo německé ministerstvo obrany.
Rusko bude dál pokračovat ve své ofenzivě na ukrajinském Donbasu nehledě na pokusy Kyjeva o protiútok, prohlásil podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin, který je v uzbeckém Samarkandu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci.
Ruský prezident Vladimir Putin se nechal slyšet, že Rusko s dokončením své "speciální vojenské operace" na Ukrajině nespěchá a že postupně přebírá kontrolu nad ukrajinským územím, informovala agentura Reuters.
Vladimir Putin ocenil úsilí tureckého prezidenta Tayyipa Erdoğana ukončit válku na Ukrajině. Podle něj ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj není připraven jednat o míru. Putin ve svém projevu na summitu v Uzbekistánu řekl, že Erdoğan navrhoval schůzky se Zelenským, prezident Turecka podle Putina "významně přispěl" ke snaze ukončit konflikt.
Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ, že se snaží rozbít Rusko, proto v únoru zaútočil na Ukrajinu. Chtěl tomu zabránit, řekl ve svém projevu na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci. Při veřejné debatě poprvé od začátku úspěšné ukrajinské protiofenzivy Putin pohrozil údery na ukrajinskou infrastrukturu. "Uvidíme, jak jejich protiofenziva skončí," vyhrožuje Putin.
Mezinárodní protiruské sankce jsou účinné a podpora napadené Ukrajiny musí pokračovat, dokud nevyhraje válku, uvedl dnes dosluhující italský premiér Mario Draghi. Ruská propaganda se snaží ukázat nefunkčnost sankcí, ale bezvýsledně, dodal Draghi citovaný agenturou Reuters.
Následky ruské okupace v Charkovské oblasti jsou podobné jako ty v Buči, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Důkazy podle něj svědčí o válečných zločinech.
Exhumace ostatků z masového hrobu nedaleko Izjumu.
Exhumace ostatků z masového hrobu nedaleko Izjumu.
Většina těl uložených v provizorních hrobech nalezených v ukrajinském Izjumu patří civilistům, uvedla ukrajinská policie. Podle prokuratury nesou některá z exhumovaných těl stopy mučení.O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a stovky hrobů označených křížem v lese na izjumském předměstí viděli dnes i reportéři AFP, podle kterých se pracuje na identifikaci mrtvých.
Hrobů je mezi vzrostlými stromy zřejmě 443, uvedl z místa vládní zmocněnec pro pohřešované osoby Oleh Kotenko. Úřady zaujal zejména hrob s těly, nad kterým byl vztyčen kříž s nápisem "Ukrajinská armáda, 17 lidí. Izjum, z pitevny".
Většina lidí pohřbených v provizorních hrobech je z řad civilistů, uvedl dnes policejní šéf Ihor Klymenko, podle kterého jde o přibližný odhad. "Ačkoliv máme informace, že jsou tam pohřbení i vojáci, zatím jsme žádného nevyzvedli," řekl Klymenko. Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AP oznámila, že některá těla měla ruce svázané za zády či provaz kolem krku.
Některá těla exhumovaná z hromadného pohřebiště v osvobozeném ukrajinském městě Izjum nesou známky mučení, uvedla ukrajinská prokuratura. Některá těla mají ruce svázané za zády.
Rusko chce ukončit válku co nejdříve, ale vedení Ukrajiny odmítá jednat. Na asijském summitu v Uzbekistánu to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Obvinil ukrajinské vedení, že chce dosáhnout svých cílů vojenskou cestou. Putin reagoval na slova indického premiéra Nárendry Modiho, který vyzval k ukončení války.
Ukrajina odmítla zodpovědnost za útok na generálního prokurátora separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) Sergeje Gorenka. "Likvidaci takzvaného generálního prokurátora LNR a jeho zástupkyně je třeba považovat za ukázku vyřizování účtů místních organizovaných zločineckých skupin (…) nebo za čistku Ruské federace od svědků válečných zločinů," uvedl poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak.
Generální prokurátor separatistické Luhanské lidové republikye (LNR) Sergej Gorenko zemřel po explozi v budově prokuratury. Oficiální místa úmrtí nejvyššího žalobce v separatistickém státním útvaru na východě Ukrajiny zatím nepotvrdila. Zdroje agentury neuvádějí možného pachatele a dosud nepotvrdily, že se Gorenko stal terčem atentátu.
"Podle předběžných zpráv zemřel generální prokurátor LNR Sergej Gorenko na následky zranění, která mu způsobil výbuch v jeho kanceláři," řekl zdroj Interfaxu. Podle záchranné služby v Gorenkově kanceláři v centru Luhanska zřejmě explodovala nastražená bomba. Zástupkyně generálního prokurátora při výbuchu údajně utrpěla zranění.
Generální prokurátor v separatistické Luhanské lidové republice zemřel v důsledku exploze, uvedla agentura Interfax s odvoláním na záchranáře.
Vyhodnotit situaci v Izjumu plánuje OSN, která chce na místo vyslat monitorovací misi. "Plánují tam jet, aby zjistili víc o tom, co se tam mohlo stát," uvedla mluvčí OSN. Organizace podle ní nemůže potvrdit, zda se jedná o masový hrob nebo řadu jednotlivých hrobů.
Většina těl uložených v provizorních hrobech nalezených v ukrajinském Izjumu patří civilistům, řekla dnes ukrajinská policie. OSN do města, které síly Kyjeva osvobodily od ruských okupačních jednotek minulý týden, plánuje vyslat misi. O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a stovky hrobů označených křížem v lese na izjumském předměstí viděli dnes i reportéři AFP, podle kterých se pracuje na identifikaci mrtvých.
Hrobů je mezi vzrostlými stromy 443, uvedl z místa vládní zmocněnec pro pohřešované osoby Oleh Kotenko. "Viděl jsem číslo 443. Číslo jedna jsem neviděl," řekl činitel. "Celkový počet mrtvých (v oblasti v důsledku bojů) odhadujeme podle čísel," uvedl Kotenko. Dodal, že některé hroby ale obsahují i dvě nebo více těl. Úřady zaujal zejména hrob s těly, nad kterým byl vztyčen kříž s nápisem "Ukrajinská armáda, 17 lidí. Izjum, z pitevny".
Většina lidí pohřbených v provizorních hrobech je z řad civilistů, uvedl dnes policejní šéf Ihor Klymenko, podle kterého jde o přibližný odhad. "Ačkoliv máme informace, že jsou tam (pohřbení) i vojáci, zatím jsme žádného nevyzvedli," řekl Klymenko.
Západ by se měl vyvarovat ekonomického sobectví a v rámci své politiky přestat využívat protiprávní sankce, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v uzbeckém Samarkandu. Rusko je podle něj připraveno rozvojovým zemím bezplatně poskytnout tisíce tun hnojiv, která kvůli protiruským sankcím leží nevyužitá v evropských přístavech, píše agentura TASS.
"Informoval jsem (generálního tajemníka OSN Antónia) Guterrese, že se v přístavech Evropské unie nashromáždilo 300 tisíc tun ruských hnojiv. Jsme připraveni je bezplatně převézt do rozvojových zemí," uvedl Putin. EU obvinil, že "sobecky" umožňuje Rusku hnojiva prodávat jenom unijním členským zemím.
Rusko se snaží prosadit v Evropě jako imperiální mocnost, na což musí Německo s evropskými zeměmi reagovat. Dnes to v projevu na konferenci německé armády prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že Německo dostojí svým závazkům bránit východní členy Severoatlantické aliance a že do modernizace své armády investuje další peníze.
"Ruskou válku jsem označil jako historický přelom, protože to překonává vše, co jsme nejen v Evropě od konce studené války zažili," řekl Scholz o ruské invazi na Ukrajinu. "Těžce vyzbrojená jaderná mocnost se snaží v Evropě násilím změnit hranice. Pokud by Rusko uspělo, mír v Evropě by byl na dlouhou dobu minulostí," řekl.
Rusko a Ukrajina už v červenci podepsaly dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem, která obnovila vývoz obilí. Na dovážky čekaly především země Afriky, které dlouhodobě trápí sucho a nedostatek potravin. V posledních dnech ale Rusko začalo dohodu a věci s ní spojené kritizovat. Tvrdí, že obilí z ukrajinských lodí míří spíš do Evropy, což ale popírají čísla OSN. Více v článku.
Ostřelování, tentokrát z ukrajinské strany, ohlásila i ruská Belgorodská oblast, napsal ruskojazyčný server BBC. Ostřelování ruské Belgorodské oblasti si ve čtvrtek vyžádalo jednoho mrtvého a dva zraněné, uvedl gubernátor regionu sousedícího s Ukrajinou Vjačeslav Gladkov. Střely poškodily elektrické vedení a způsobily požáry osmi domů a tří aut. Dnes ráno se již podle Gladkova dodávky elektřiny podařilo obnovit. Gubernátor z útoku obvinil ukrajinské síly.
Ruská armáda v noci na dnešek ostřelovala města Kryvyj Rih a Nikopol v Dněpropetrovské oblasti a Charkov na severovýchodě země, oznámily ukrajinské úřady. Města na jihu Ukrajiny v Dněpropetrovské oblasti Rusko ostřelovalo dělostřelecky a ze salvových raketomů Grad, uvedl oblastní gubernátor Valentyn Rezničenko. Nejvíc úderů zaznamenali obyvatelé Nikopolu ležícího na břehu Dněpru, kam dopadlo 40 střel. Při ostřelování byla podle gubernátora zraněna 57letá žena a poškozen jeden vícepatrový dům, několik menších domů, gymnázium, školka, několika podniků a plynové potrubí napříč městem.
Jedna raketa dopadla v Charkově ve čtvrti na jihovýchod od centra vedle domu. Poškozena byla silnice a na místě propukl menší požár. Zatím není jasné, jestli si útok vyžádal oběti, napsala agentura Unian.
Urychlení výcviku kadetů a rekrutování ve věznicích ukazuje, že Rusku na bojišti chybí hlavně pěchota a nižší důstojníci, píše v denním přehledu z bojiště britské ministerstvo obrany.
V Izjumu po jeho osvobození a odchodu Rusů našli provizorní pohřebiště s 440 těly ➡ https://t.co/cGAXaE6713 pic.twitter.com/H1eNsJL6RJ
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 16, 2022
Bytové domy zničené vojenským úderem ve městě Izjum, které nedávno osvobodily ukrajinské ozbrojené síly během protiofenzivní operace.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruského prezidenta Vladimira Putina znepokojuje, že po začátku války na Ukrajině zvýšili ruští činitelé svoji spotřebu alkoholu, napsal informační portál Meduza s odkazem na své anonymní zdroje. Ministři, jejich náměstci, vicepremiéři či pracovníci prezidentovy administrativy se prý od února pokoušejí pitím zbavit stresu a Putin stále častěji mluví o potřebě boje s alkoholismem.
Německá vláda kvůli zajištění energetické bezpečnosti země přebírá kontrolu nad německou součástí ruského dovozce ropy Rosněfť a nad společností RN Refining & Marketing. Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo hospodářství.
Spojené státy oznámily nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu. Prezident Joe Biden schválil pomoc za 600 milionů USD (14,7 miliardy korun), uvedl Bílý dům ve zprávě zaslané ministerstvu zahraničí. USA dosud Ukrajině bojující od února proti Rusku poskytly vojenskou pomoc přesahující 15 miliard dolarů (368 miliard korun).
Pomoc zahrnuje raketomety HIMARS, brýle pro noční vidění, protipěchotní miny claymore, odminovací zařízení, dělostřelecké granáty a přesně naváděné dělostřelecké střely, uvedl Pentagon. Peníze mají být použity také na vojenské vzdělávání a výcvik, vyplývá ze zprávy Bílého domu.
"Když bylo ostřelování města, lidé umírali přímo na ulicích. Pohřební služby nevěděly, co je to za lidi, ale přijímaly je a pochovávaly na tomhle hřbitově," řekl Kotenko.
Zmocněnec doplnil, že ruské okupační síly už dříve zveřejnily videozáznam pohřebiště. "Bylo nám jasné, že se to místo musíme pokusit po osvobození území najít," vysvětlil Kotenko. Většina pochovaných lidí podle něj zemřela při dělostřeleckých útocích.
Na některých hrobech jsou příjmení, na některých jsou jen čísla, řekl stanici Nastojaščeje vremja zmocněnec pro pohřešované osoby Kotenko. Na dalších jsou i věnce nebo datum úmrtí.
"Je to pro mě opravdu šokující a hrůzné. Je to zločin proti lidskosti. V civilizovaném světě v roce 2022 by to tak nemělo být," okomentoval nález náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov.
"Víme, že někteří (lidé) byli zabiti, další zemřeli kvůli dělostřelecké palbě, kvůli takzvaným zraněním při výbuchu miny. Další kvůli náletům," odpověděl Bolvinov na otázku, jak pohřbení lidé zemřeli. Doplnil, že přesnou příčinu smrti ale vyjeví až vyšetřování.
Fotografie a záběry dřevěných křížů v lese zveřejnila stanice Nastojaščeje vremja, které o nálezu hřbitova řekl zmocněnec pro pohřešované osoby Oleh Kotenko.
V ukrajinském Izjumu se po jeho osvobození Kyjevem našlo provizorní pohřebiště se 440 hroby, uvedl podle Sky News policejní představitel.
Graves of Izium.
— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) September 15, 2022
Those killed under Russian occupation.
By @den_kazansky pic.twitter.com/vInOLnrYY4
Dodávky zbraní Ukrajině jsou morálně přijatelné, neboť pomáhají bránit se ruské agresi, řekl papež František. Zároveň vyzval Kyjev k otevřenosti vůči dialogu.
Pro Rusy by mělo být obtížnější získat cestovní víza na základě vlastnictví nemovitosti, obvykle bytu či chaty, ve Finsku. Podle agentury AP si to přeje finský prezident.
"Dostat vízum do země není pro nikoho osobním právem, je to vždy na uvážení vydavatele víz," řekl ve čtvrtek v Helsinkách finský prezident Sauli Niinistö. "Až dosud bylo vlastnictví nemovitosti nebo bytu ve Finsku vnímáno jako faktor podporující žádost o vízum. Nemyslím, že je to nezbytné," dodal prezident.
Ruské síly ve čtvrtek podle ukrajinských představitelů znovu několikrát ostřelovaly jihoukrajinské město Kryvyj Rih, kde ve středu večer jiný masivní ruský útok poškodil hráz přehrady a způsobil zatopení více než stovky domů. Hladina vody v zaplavených částech města od středečního bombardování poklesla, uvedl ve čtvrtek ráno zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Oběti ani zranění z Kryvého Rihu hlášeni nejsou.
Země Evropské unie chtějí v Radě OSN pro lidská práva prosadit rezoluci, která by mimo jiné umožnila působení zvláštního zpravodaje v Rusku, jenž by monitoroval porušování lidských a občanských práv a upozorňoval na ně. Proti takovému kroku je podle diplomatů, na něž se odvolává agentura AP, pouze Maďarsko.
Ukrajinská dobrovolnice Julija Pajevská, kterou Rusové v březnu zajali v Mariupolu, dnes při slyšení před výborem v americkém Kongresu poskytla svědectví o mučení Ukrajinců v ruském zajetí. Pajevská, která je známá na Ukrajině jako Tajra, byla propuštěna po třech měsících. Před členy Amerického helsinského výboru řekla, že Rusové pravidelně mučili ji i další zajatce, přičemž mnozí to nepřežili. Podle AP je to její zatím nejotevřenější svědectví o tom, co prožila v rukou Rusů.
Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes přijala rezoluci, v níž žádá Rusko, aby ukončilo okupaci ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Podle agentury Reuters o tom po jednání rady za zavřenými dveřmi informovaly diplomatické zdroje.
Po sociálních sítích se šíří video, na němž Jevgenij Prigožin, přezdívaný "Putinův šéfkuchař", osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. Přítomným vězňům sděluje, že je po odsloužení půlroku na frontě čeká propuštění na svobodu. Pokud na Ukrajině padnou, budou podle něj pohřbeni ve svých rodných městech jako hrdinové. Na rozmyšlenou měli trestanci pět minut.
Pro Ukrajinu je prioritou, aby od svých spojenců získala systémy protivzdušné obrany. Dnes to po schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v Kyjevě řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfka EK, která dnes Ukrajinu navštívila potřetí od únorového zahájení ruské invaze, zemi chválila za její pokrok v úsilí o vstup do Evropské unie.
Von der Leyenová uvedla, že "nikdy nevyrovnáme oběti, jaké Ukrajinci přinášejí, ale můžeme říci, že své evropské přátele budete mít po boku tak dlouho, jak to bude potřeba". Proces přístupu Ukrajiny je podle ní na dobré cestě.
Německo poskytne ukrajinské armádě 50 obrněných vozů Dingo, dva salvové raketomety MARS a 200 střel pro raketomety, oznámila ministryně obrany Christine Lambrechtová.
Rusko-čínský tandem hraje klíčovou roli při zajišťování celosvětové i regionální stability, řekl podle TASS ruský prezident Vladimir Putin po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že dodávky ruského plynu do Pákistánu jsou možné. Část plynovodní infrastruktury podle něj již existuje. "Musíme vyřešit problém s Afghánistánem," dodal Putin.
Rusko se snaží diverzifikovat vývoz svého plynu, naráží však na nedostatečnou infrastrukturu. Export do Evropské unie, která představuje hlavního odběratele ruského plynu, v souvislosti s válkou na Ukrajině podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka letos klesne o třetinu. Růst naopak vykazuje vývoz do Číny.
Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči "krizi na Ukrajině", řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. "Velmi si ceníme vyrovnané pozice, kterou naši čínští přátelé zaujali vůči ukrajinské krizi. Chápeme i vaše otázky a obavy. Na dnešním setkání samozřejmě naši pozici vysvětlíme," řekl Putin. Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu staví spíše na ruskou stranu, ačkoliv k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla.
Ruský nejvyšší soud dnes rozhodl o zastavení webu opozičního listu Novaja gazeta, který na začátku tohoto měsíce přišel o licenci. Noviny v březnu v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině a zásahy ruských úřadů proti nezávislým médiím přestaly vycházet. Rozhodnutí soudu ještě nevstoupilo v platnost, list se proti němu odvolá.
Zastavení činnosti serveru požadoval ruský cenzurní úřad Roskomnadzor, podle kterého web neoznačil ve svých článcích řádným způsobem dvě nevládní organizace jako zahraniční agenty. Těmi jsou od letošního července podle ruských zákonů všichni, kdo nějakým způsobem podléhají "zahraničnímu vlivu". Jedna z organizací, která se zabývá pomocí drogově závislým, už na seznamu zahraničních agentů nefiguruje. Novaja gazeta se požadavku Roskomnadzoru bránila s tím, že se jednalo o nevýznamný přečin, kterému neodpovídá požadované zastavení webu.
Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči "krizi na Ukrajině", řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Informovala o tom agentura Reuters. Státníci se sešli na okraj dvoudenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu.
Moskva rovněž podporuje politiku jedné Číny a odmítá "provokace" Spojených států v Tchajwanském průlivu, řekl Putin.
Čínský prezident Si Ťin-pching, pro kterého jde o první zahraniční cestu od začátku pandemie, se má s Putinem setkat dnes odpoledne, napsala agentura Reuters s odkazem na program, který ruská delegace poskytla médiím.
Íránský prezident Ebráhím Raísí dnes řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že spolupráce posílí země, na které USA uvalily sankce, píše agentura AFP. Putin mezitím oznámil, že Írán příští týden navštíví zástupci 80 velkých ruských společností, uvedla agentura RIA Novosti.
"Vztahy mezi zeměmi, které čelí sankcím USA, jako je Írán, Rusko nebo jiné, jim mohou (pomoci) překonat mnoho problémů a posílit je," řekl dnes Raísí při setkání s Putinem v uzbeckém Samarkandu, kde začal summit Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Ta sdružuje Čínu, Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indii a Pákistán. Mezi účastníky dvoudenního summitu jsou také čínský prezident Si Ťin-pching či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecko je partnerskou zemí SCO.
Auto s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se ve středu večer v Kyjevě srazilo s jiným vozidlem. Prezident je v pořádku a od rána se věnuje svým povinnostem, oznámil dnes jeho mluvčí Serhij Nykyforov. Příčiny nehody vyšetřuje policie.
"V Kyjevě se střetlo auto s automobilem ukrajinského prezidenta a jeho doprovodnými vozy. Zdravotníci, kteří prezidenta doprovázeli, poskytli pomoc řidiči druhého auta," napsal v noci Nykyforov a dodal, že prezidenta prohlédl lékař, který nezjistil žádná vážná zranění.
"Je s ním všechno v pořádku, od rána pracuje. Veškeré plány na dnešek jsou na čas. Prezident má jen několik menších modřin," citoval Nykyforova později na Telegramu server Strana.ua.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kyjeva získala od prezidenta Volodymyra Zelenského Řád knížete Jaroslava Moudrého. "Je to velká pocta. Přijímám ho jménem všech občanů Evropské unie a jako symbol našeho pevného pouta," napsala na Twitter Leyenová.
Dear Volodymyr @ZelenskyyUA, thank you so much for the award of the First Class of the Order of Yaroslav the Wise.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 15, 2022
This is a great honour.
I accept it in the name of all EU citizens.
And as a symbol of our strong bond. pic.twitter.com/6W8JPLTao3
Reportéři Rádia Svobodná Evropa se zeptali obyvatel Ruska, co si myslí o náhlém ústupu ruské armády z Charkovské oblasti na Ukrajině. Většina z oslovených bezvýhradně podporovala narativ Kremlu a uváděla, že stažení vojsk bylo plánované a jejich armáda má situaci na frontě pod kontrolou. V současné době podle nich nedochází ve válce k výraznému posunu.
Hladina vody v zatopených částech jihoukrajinského města Kryvyj Rih od středečního ruského útoku na přehradu nad městem poklesla. V noci na dnešek záchranáři pokračovali s odstraňováním škod, uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko, podle které bylo ve městě zatopeno 112 domů.
Rusko podle Kyjeva vypálilo osm střel na Kryvyj Rih ve středu večer. Útok poškodil hráz Karačunivské přehrady, následkem čehož stoupla hladina řeky Inhulec protékající městem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který právě z Kryvého Rihu pochází, označil útok za teroristický čin.
Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard korun). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu korun).
"V prvním pololetí roku 2022 společnost Rosněfť čelila bezprecedentnímu tlaku v podobě nepříznivých vnějších faktorů a nezákonných sankcí," uvedl generální ředitel Igor Sečin. "Díky vysoké provozní efektivitě a vhodným manažerským rozhodnutím jsme ale v podnikání byli schopni zajistit kontinuitu a dosáhnout stabilních výsledků," dodal šéf Rosněfti.
Ukrajina se domnívá, že na obnovu válkou zničené země bude potřebovat asi 350 miliard dolarů (8,6 bilionu korun). Před jednáním zástupců skupiny vyspělých zemí G7 to dnes řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Dodal, že jde o odhad vlády v Kyjevě. Ministr také řekl, že na Ukrajině vidí možnost vítězství demokracie.
"Už můžete vidět, že by to mohlo skončit vítězstvím svobody a demokracie," řekl Habeck novinářům po schůzce s ukrajinskou ministryní hospodářského rozvoje a obchodu Julijí Svyrydenkovou.
Habeck řekl, že obnova Ukrajiny bude vyžadovat víc, než mohou zajistit veřejné peníze. Podle něho je potřeba vytvořit globální fond, v němž budou i peníze soukromých investorů nebo hedgeových fondů.
Způsob, jakým se ruské síly poslední týden stahovaly, se různil. Některé jednotky ustoupily relativně spořádaně, zatímco jiné prchly v očividné panice, píše v denním přehledu z bojů britské ministerstvo obrany.
Bombardování důležité přehrady zaplavilo domy. Slaboši, vzkázal Rusům Zelenskyj ➡ https://t.co/j4tRAsFkZV pic.twitter.com/s66W09YEFL
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) September 15, 2022
"Se Zelenským a Šmyhalem budu diskutovat o sbližování našich ekonomik i lidí, zatímco Ukrajina směřuje k přistoupení (k Evropské unii)," napsala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Na sociálních sítích koluje video, které údajně ukazuje pravděpodobného majitele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, jak osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. Přítomným slibuje hrob v aleji hrdinů i kulku za dezerci.
"Chci jen úderné jednotky. Ti, kteří jdou kupředu, ti, kteří jsou nejenergičtější, přežívají lépe," říká na široce diskutovaném záznamu oligarcha blízký ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Minimální věk pro odchod do války je podle něj 22 let, maximální 50 let. Je však možné udělat výjimku.
Informace, že Prigožin osobně jezdí verbovat do ruských káznic, se objevily již dříve. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se podnikatel začíná prosazovat jako "tvář" speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá invazi na Ukrajinu.
“Putin’s Chef” Prigozhin recruiting mercenaries for the war in Ukraine in a prison. “In 1/2 a year you go home with a pardon… there’s no way you end up back in prison. Those who arrive on the first day and don’t like where they’ve ended up are considered deserters and get shot.” pic.twitter.com/9blK0ge3W3
— Simon Ostrovsky (@SimonOstrovsky) September 14, 2022
Ruské rakety ve středu večer zasáhly vodní nádrž ve městě Kryvyj Rih, která před válkou byla zdrojem pitné vody pro 600 tisíc lidí. Voda z hráze, která je postavená na řece Inhulec, zaplavila několik domů ve městě, píše BBC. Nikdo nezemřel, uvedl šéf vojenské správy města Oleksandr Vilkul.
"Jste slaboši, co útočí na civilisty," uvedl směrem k Rusku v nočním projevu prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který se v Kryvém Rihu narodil. "Šmejdi, kteří prchli z bojiště a nyní se snaží ublížit někomu z dálky," dodal Zelenskyj s tím, že přehrada neměla žádnou vojenskou hodnotu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přijela již potřetí od začátku invaze do Kyjeva, kde bude jednat s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem i prezidentem Volodymyrem Zelenským.
🇺🇦 In Kyiv, for my 3rd visit since the start of Russia’s war.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 15, 2022
So much has changed.
Ukraine is now a 🇪🇺 candidate.
I’ll discuss with @ZelenskyyUa and @Denys_Shmyhal how to continue getting our economies and people closer while Ukraine progresses towards accession. pic.twitter.com/zs9tMm0Mx1
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve čtvrtek řekl, že vidí možnost vítězství demokracie na Ukrajině. "Nyní vidíte, že by to mohlo skončit vítězstvím svobody a demokracie," řekl Habeck novinářům po setkání s ukrajinským ministrem obchodu.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve středu večer informovala, že ukrajinské síly v Charkovské oblasti od zahájení protiofenzivy osvobodily 8500 kilometrů čtverečních svého území. Separatisté ze samozvané Luhanské lidové republiky dříve uvedli, že ukrajinské síly frontovou linii posunuly v některých místech až na 10 kilometrů k hranicím jimi nárokovaného území Luhanské oblasti, která s Charkovskou sousedí.
"Máme 2500 kilometrů frontové linie, z nich je 1300 kilometrů aktivních bojových operací. Vedeme obrannou operaci, v rámci které provádíme i útočné kroky," uvedla Maljarová podle agentury Unian. Ukrajina podle ní musí i přes "úspěch, na který dlouho čekala" stále bojovat. Upozornila také, že osvobozené území potřebuje dál zabezpečit a stabilizovat.
Rusko raketami ostřelovalo Charkov, uvádí tamní úřady. Ruští vojáci v Charkově podle starosty Ihora Terechova zasáhli Kyjevskou čtvrť, která leží na východ od centra. Rakety na město dopadly krátce po půlnoci, podle Terechova nejsou hlášeni žádní mrtví, zranění ani škody.
Auto s ukrajinským prezidentem mělo v Kyjevě nehodu, Volodymyr Zelenskyj ale nebyl vážně zraněn, informoval na Facebooku jeho mluvčí Serhij Nykyforov. Příčiny nehody se vyšetřují.
"V Kyjevě se střetlo auto s automobilem ukrajinského prezidenta a jeho doprovodnými vozy. Zdravotníci, kteří prezidenta doprovázeli, poskytli pomoc řidiči druhého auta," napsal Nykyforov. Jak dodal, prezidenta prohlédl lékař, který nezjistil žádná vážná zranění.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která si jako čestného hosta do Štrasburku pozvala ukrajinskou první dámu Olenu Zelenskou, s ní poté vyrazila do Kyjeva, kde má o dalších návrzích evropské pomoci hovořit s ukrajinským prezidentem Zelenským.
Ruský prezident Vladimir Putin se na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci setká v Uzbekistánu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Budou spolu jednat o situaci na Ukrajině, ale i o dalších mezinárodních a regionálních tématech, sdělil Kreml. Kromě toho plánuje Putin dvoustranné schůzky i s lídry Indie, Pákistánu, Turecka a Íránu.
Valné shromáždění OSN bude v pátek projednávat návrh, aby mohl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na každoročním setkání světových vůdců, které se skuteční příští týden, promluvit prostřednictvím předem nahraného videa. Očekává se, že Rusko kvůli tomu vyvolá hlasování.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja se již nechal slyšet, že Moskva je proti tomu, aby Zelenskyj mluvil prostřednictvím videozáznamu, napsala agentura Reuters.
Ruské síly na město pravděpodobně vyslaly řízené střely Ch-101 z bombardérů Tu-95, uvedla podle agentury Unian ukrajinská armáda. V době útoku byl ve všech částech Ukrajiny s výjimkou Ruskem okupovaného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach, informoval zpravodajský portál Ukrajinska pravda.
Šéf vojenské správy města Oleksandr Vilkul vyzval obyvatele jihoukrajinského města, aby zůstali v krytech. Zároveň je požádal, aby nic souvisejícího s ostřelováním nefotografovali a neumisťovali tento obsah na sociální sítě.
Podle agentury Unian ruský útok střelami s plochou dráhou letu poškodil hráz Karačunivské přehrady, následkem čehož stoupla hladina řeky Inhulec protékající městem. Tymošenko i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označili dnešní útok za teroristický čin.
Internetové noviny Moscow Times napsaly, že voda je po poškození přehrady i v ulicích Kryvého Rihu. Také podle informačního kanálu Ukrajina Sejčas voda začíná zaplavovat domy ve městě.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Zástupci zemí Evropské unie dnes prodloužili na dalších šest měsíců platnost sankčního seznamu spojeného s útokem Ruska na Ukrajinu. Soupis nadále zahrnuje 1206 ruských jednotlivců a 108 organizací, oznámila Rada EU. Dalším termínem pro obnovení či přehodnocení individuálních sankcí je 15. březen.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve středu potvrdil, že Organizace spojených národů zahájila jednání o znovuotevření čpavkového potrubí z Ruska do ukrajinského černomořského přístavu v Oděse.
"Ukrajina tato jednání neiniciovala, je to iniciativa OSN," řekl Kuleba na tiskové konferenci v Oděse a dodal, že Ukrajina neschválí žádnou dohodu, která by byla v rozporu s jejími národními bezpečnostními zájmy.
Zdá se, že ruský prezident Vladimir Putin si "bohužel" ještě neuvědomil, že rozhodnutí o invazi na Ukrajinu je chybou, řekl ve středu německý kancléř Olaf Scholz, který o den dříve telefonoval s Putinem. Podle Scholze je stále důležité Putinovi zdůrazňovat, že Rusko se musí z Ukrajiny stáhnout.
V úterním 90minutovém telefonátu Scholz vyzval Putina, aby co nejdříve našel diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině založené na příměří a úplném stažení ruských jednotek.
Ruské síly ve středu odpálily osm řízených střel proti jihoukrajinskému městu Kryvyj Rih s cílem narušit dodávky vody, uvedl zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Kirill Timošenko. Útok si nevyžádal žádné civilní oběti.
Šéf vojenské správy města Oleksandr Vilkul vyzval obyvatele města, aby zůstali v krytech. Zároveň je požádal, aby nic souvisejícího s ostřelováním nefotografovali a neumisťovali tento obsah na sociální sítě.
Evropská unie bude dále podporovat Ukrajinu, která se úspěšně brání ruské invazi, a nepoleví v sankcích proti Moskvě. Prohlásila to dnes v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v tradičním projevu o stavu unie.
"Dnes má odvaha jméno, a tím je Ukrajina," řekla von der Leyenová s odkazem na úspěšnou ukrajinskou obranu proti pokračující ruské agresi a na aktuální ukrajinskou protiofenzivu. "Putin neuspěje," prohlásila.
V projevu, k jehož hlavním motivům patřilo zdůrazňování solidarity a odvahy nutné také ze strany unijních zemí, vymezila možnosti další pomoci Kyjevu. Unijní exekutiva bude mimo jiné pracovat na začlenění Ukrajiny do jednotného evropského trhu. Unie poskytne 100 milionů eur (bezmála 2,5 miliardy Kč) na obnovu ukrajinských škol a Ukrajina se stane součástí volné roamingové zóny unie.
Generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres dnes hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dohodě o vývozu obilí přes Černé moře, válečných zajatcích a jaderné elektrárně v Záporoží ovládané Ruskem.
Moskva v poslední době ve snaze zastavit postup ukrajinských vojsk naléhá na Kyjev, aby souhlasil s návratem k mírovým jednáním, uvedla ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová. Ukrajina ale dialog v současné situaci odmítá, doplnila podle ruskojazyčného webu stanice BBC Stefanišynová.
"Ukrajina nikdy jednání neodmítala. Ale vzhledem k těžkým zločinům, které Rusko v naší zemi spáchalo a dál páchá, je motivace k rozhovorům jiná, než byla v únoru," vysvětlila Stefanišynová v rozhovoru s francouzskou televizí France 24.
Ukrajina počítá na příští rok s rozpočtovým deficitem v přepočtu kolem 38 miliard dolarů (asi 932 miliard Kč), což je důsledek obrany proti invazi ruských vojsk. Řekl to dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Kyjev hodlá schodek pokrýt hlavně penězi od Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Spojených států.
Deficit pomohou vyrovnat i válečné dluhopisy a daně, řekl podle agentury Interfax Ukrajina Šmyhal. Premiér doufá, že Ukrajině se podaří s měnovým fondem dojednat nové financování na příští rok. Šmyhal očekává, že Spojené státy poskytnou 18 miliard amerických dolarů, zatímco od EU a měnového fondu očekává příspěvek 12 miliard dolarů od každého.
Rusko v rámci své snahy o získání vlivu na Balkáně vyplácelo peníze srbskému členovi bosenského předsednictva Miloradu Dodikovi či proruské politické straně v Černé Hoře. Uvedla to dnes rozhlasová stanice Hlas Ameriky s odvoláním na člena americké administrativy.
Světové agentury v úterý informovaly o zprávě amerických tajných služeb adresované ministerstvu zahraničí, podle níž Rusko vydalo od roku 2014 na financování zahraničních politických stran, kandidátů a politiků ve dvou desítkách států přes 300 milionů dolarů (přes sedm miliard korun). Ve zprávě podle agentury AP nebyla explicitně jmenována žádná země ani jednotlivec, na něž Rusko cílilo.
Ministerstvo zahraničí už měsíce kritizuje vlastního člověka za šíření nepodložených názorů na Rusko. Přesto ho musí dál platit. Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák je seniorním výzkumníkem v Ústavu mezinárodních vztahů. Ten ministerstvo zřizuje, ale jinak je na něm nezávislý. Vedení instituce argumentuje akademickou svobodou. "Nepřijímám noty od Kremlu. Jde mi o český zájem," tvrdí Drulák.
Oblečená do žluto-modrého kostýmu v ukrajinských barvách a s první dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou jako čestným hostem pronesla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová každoroční poselství, v němž před poslanci europarlamentu vymezila další směřování Evropské unie v době ovlivněné válečnou i ekonomickou krizí. Evropský blok bude podle ní dál podporovat zemi úspěšně se bránící ruské invazi a nepoleví v sankcích proti Moskvě.
Na snímku ukrajinská první dáma Zelenská, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová a šéfka komise von der Leyenová.
Ruský prezident Vladimir Putin vede válku nejen proti Ukrajině, ale také proti evropské ekonomice, našim hodnotám, budoucnosti a proti našim energiím. Těmito slovy uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová svůj výroční projev o stavu EU, jehož hlavní část podle očekávání věnovala vysokým cenám energií v Evropě.
Příjmy ruského rozpočtu plynoucí z ropy a plynu v srpnu meziročně klesly o více než tři procenta na 671,9 miliardy rublů (zhruba 273 miliard Kč), tedy na nejnižší úroveň od loňského června, protože Rusko v důsledku války na Ukrajině prodává ropu se slevou a omezuje dodávky plynu do Evropy. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z údajů ruského ministerstva financí. Příjmy z ropy a plynu se na ruském státním rozpočtu podílejí více než třetinou.
Německá vláda by mohla získat většinový podíl ve společnosti Uniper, což je největší německý dovozce ruského plynu. Firma to dnes uvedla v prohlášení jako jednu z možných cest další stabilizace společnosti, která se kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny dostala do existenčních problémů. Zda spolková vláda navýší svůj nynější 30procentní podíl v Uniperu, ale ještě nebylo rozhodnuto.
Prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil osvobozené město Izjum. "Prezident poděkoval vojákům za osvobození ukrajinského území a slavnostně vztyčil ukrajinskou vlajku nad budovou městské rady," uvedla na Facebooku 25. výsadková brigáda Sičeslav s tím, že přítomní při ceremoniálu uctili padlé ukrajinské obránce minutou ticha.
Ruské síly se stáhly z Izjumu minulý týden, když Ukrajina provedla rozsáhlou protiofenzivu. Velká část strategicky významného města je zničena, obytné domy jsou zčernalé ohněm a dělostřeleckým ostřelováním.
Jadernou elektrárnu v ukrajinském Černobylu ruští vojáci opustili na začátku dubna, ale od té záporožské se stáhnout odmítají. Situace je vážná a děláme, co je v našich silách, aby elektrárna byla v bezpečí, říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Dobrý den, vítáme vás u nového online přenosu o aktuálním dění na Ukrajině. Starší informace naleznete tady.