Do ukrajinské armády vstoupili oba bratři hned 24. února loňského roku, když ruská vojska překročila hranice Ukrajiny. "Mám menší strach, protože vím, že ho mám vedle sebe. Není někde pryč, nemusím mu volat. Pomáháme si navzájem a společně se ze všeho dostáváme," popisoval své pocity Jevhen pro agenturu Reuters.
Jejich rodiče mají o své jediné dva syny, kteří slouží již téměř rok ve válce, velký strach. "Kdykoli jim nedáme zprávu déle než hodinu, hned se ptají, jestli se něco stalo. Ale někdy jsme prostě mimo zónu, bez spojení," podotkl jednatřicetiletý Jevhen, který se nyní se svým bratrem nachází v oblasti nejtěžších bojů na Donbase.
Společně s ostatními bojovníky dostali v minulosti možnost jet do Německa, kde mohli trénovat na samohybných houfnicích Panzerhaubitze 2000. "Vedli jsme si docela dobře, dokonce nám v Německu řekli, že jsme patřili mezi jejich nejlepší žáky. To bylo moc fajn slyšet," uvedl na kameru Vasyl, který slouží ve stejné dělostřelecké brigádě jako Jevhen s Dmytrym.
Od začátku války udělila německá vláda povolení k vývozu zbraní na Ukrajinu za více než 2,2 miliardy eur (přibližně 54 miliard korun). Byly mezi nimi právě i téměř dvě desítky moderních houfnic PzH 2000, 30 samohybných protiletadlových kanónů Gepard či moderní systém protivzdušné obrany IRIS-T.
Houfnice PzH 2000, které jsou schopné zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 40 kilometrů, patří mezi nejsilnější dělostřelecké zbraně německé armády. Jsou určeny zejména k palebné podpoře pozemních vojsk a k ničení obranných pozic protivníka.