Půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí nedostatkem potravin, do půl roku hrozí hladomor

Přenos skončil
Víc než půl milionu lidí v Pásmu Gazy, tedy asi čtvrtina jeho obyvatel, trpí hlady kvůli nedostatku potravin způsobenému blokádou a boji izraelské armády s hnutím Hamás. Do půl roku tam hrozí hladomor, pokud nebudou zajištěny větší dodávky jídla, pitné vody a zdravotní péče, varoval dnes podle BBC Světový potravinový program.
Nemocnice v Pásmu Gazy.
Nemocnice v Pásmu Gazy. | Foto: Reuters
Přenos skončil
16:50

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tato online reportáž k dění na Blízkém východě končí. Nový online přenos najdete zde.

15:06

Rusko bude i nadále posílat humanitární pomoc do Pásma Gazy. Předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi to dnes v telefonickém hovoru řekl ruský prezident Vladimir Putin, který podle agentury AFP zároveň vyzval k rychlému ukončení bojů.

14:48

Izraelská armáda ve válce proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás běžně používala jednu ze svých nejničivějších bomb i na jihu Pásma Gazy, kam doporučovala odejít civilistům ze severu. S takovým závěrem přišel dnes investigativní tým deníku The New York Times (NYT) na základě analýzy leteckých snímků zachycujících škody za prvních šest týdnů konfliktu. Tisíce bomb daného typu podle listu Izraeli od října dodaly Spojené státy.

07:59

Izraelská armáda oznámila, že její jednotky získaly kontrolu nad čtvrtí Rimál v Gaze, kde dříve objevila tunely, které používali političtí a vojenští vůdci Hamásu jako je Ismáíl Haníja, Jahjá Sinvár a Muhammad Díf. Informoval o tom deník Haarec.

19:46

Soustrast pozůstalým i celému Česku kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, při níž podle policie zemřelo nejméně 15 lidí, dnes vyjádřil také izraelský prezident Jicchak Herzog. Na sociální síti X také popřál brzké uzdravení zraněným.

19:35

Dnes podle Reuters pokračovala jednání, jež by měla zabránit americkému vetu rezoluce, kterou vypracovaly Spojené arabské emiráty a která by požadovala, aby Izrael a palestinské hnutí Hamás umožnily a usnadnily "využívání všech pozemních, námořních a leteckých tras do celého Pásma Gazy" pro dodávky humanitární pomoci.

19:35

Spojené státy dnes uvedly, že současný návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jehož cílem je posílit humanitární pomoc Pásmu Gazy, by mohl ve skutečnosti dodávky zpomalit, píše agentura Reuters. Návrh podle ní počítá s tím, že by dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy monitorovala OSN jakožto třetí strana. Hlasování se očekává dnes.

19:33

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes kritizoval OSN, která podle něj naprosto selhala při zajišťování humanitárních dodávek do Pásma Gazy. Oblast čelí od října masivnímu izraelskému bombardování v odvetě za útok hnutí Hamás na Izrael. O Herzogově kritice dnes informoval server The Times of Israel. Humanitární organizace i představitelé úřadů OSN si ale už několik týdnů stěžují, že v oblasti není nikde bezpečno, hladoví Palestinci se zoufale vrhají na kamiony s pomocí a silnice jsou zničené bombardováním.

19:29

Izraelská policie dnes informovala, že vyšetřuje 19 vězeňských dozorců v souvislosti s listopadovou smrtí 38letého palestinského vězně. Napsala o tom agentura AP. Tělo Saira abú Asaba bylo podle sdružení pro palestinské vězně nalezeno "s následky vážného násilí". Zemřel 18. listopadu ve věznici Keciot v jižním Izraeli. Zatčen byl v roce 2005 a následně odsouzen k 25 rokům za mřížemi za pokus o vraždu.

18:57

Víc než půl milionu lidí v Pásmu Gazy, tedy asi čtvrtina jeho obyvatel, trpí hlady kvůli nedostatku potravin způsobenému blokádou a boji izraelské armády s hnutím Hamás. Do půl roku tam hrozí hladomor, pokud nebudou zajištěny větší dodávky jídla, pitné vody a zdravotní péče, varoval dnes podle BBC Světový potravinový program (WFP). Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že na severu Pásma Gazy už nefunguje žádná nemocnice a na jihu jich je v provozu devět, všechny jsou ale přeplněné zraněnými a uprchlíky.

12:35

Islamistické palestinské organizace v Pásmu Gazy podle prohlášení hnutí Hamás nehodlají jednat o "vězních či výměnných dohodách", dokud Izrael zcela nezastaví vojenské operace. Desítky rukojmích unesených z Izraele drží v Pásmu Gazy kromě Hamásu také jeho spojenec, Islámský džihád.

Hamás v prohlášení podle agentury Reuters hovoří o "palestinském národním rozhodnutí". Hamás nicméně vládne pouze na jednom ze dvou palestinských území. Západní břeh Jordánu spravuje Palestinská autonomie, která se na jednáních o rukojmích nepodílí.

11:42

Na severu Pásma Gazy podle Světové zdravotnické organizace už není žádná funkční nemocnice, píše agentura Reuters. Poslední ošetřující nemocnicí v oblasti byla Al-Ahlí, ta je však nyní podle zástupce Světové zdravotnické organizace v Gaze Richarda Peeperkorna funkční jen minimálně. Na jihu Pásma Gazy jsou zdravotnická zařízení přetížená a fungují jako přístřeší pro vysídlené civilisty.

08:30

Tunelové šachty byly podle armády propojeny s "rezidencemi a kancelářemi vysoce postavených představitelů" Hamásu a sloužily k řízení "operační činnosti" hnutí i k "chráněnému každodennímu pohybu centrem města Gazy".

08:29

Izraelské ozbrojené síly sdílely videozáznamy vojáků, kteří zkoumají řadu tunelů, a satelitní snímky s vyznačenými údajnými vchody, ale žádné důkazy o jejich propojení s oběma nemocnicemi neposkytly.

08:07

Izraelská armáda uvedla, že po týdnech bojů její jednotky převzaly v pásmu kontrolu nad "elitní čtvrtí" v největším městě Gaza. Síť tunelů, které armáda označuje jako "podzemní teroristické město", se podle ní napojuje na "podzemní infrastrukturu v oblasti nemocnic Rantisí a Šífa".

08:06

Izraelská armáda tvrdí, že našla síť tunelů, které používalo administrativní i vojenské vedení radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza na severu stejnojmenného pásma, včetně politických i vojenských vůdců jako je Ismáíl Haníja, Jahjá Sinvár a Muhammad Díf.

Informovala o tom dnes BBC s odvoláním na armádní prohlášením, podle kterého se tunely nacházejí v bezprostřední blízkosti obchodů, vládních budov, obytných domů a školy.

06:13 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh Izraele na týdenní přestávku v bojích v Pásmu Gazy výměnou za propuštění asi 40 rukojmích včetně všech zbývajících žen a dětí, které zůstávají v zajetí této radikální skupiny.

Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na egyptské představitele, kteří se podílejí na zprostředkování těchto jednání v Káhiře a podle nichž si Hamás klade jako podmínku k jakémukoli vyjednávání, aby nejprve utichly zbraně.

06:11

Izraelské věznice jsou prakticky plné kvůli vlně zatýkání, která následovala po útocích ze strany radikálního palestinského hnutí Hamás ze začátku října. Podle britské BBC na to upozornila izraelská vězeňská správa.

Vysoce postavený zástupce vězeňské správy tento týden uvedl, že po 7. říjnu, kdy do Izraele z Pásma Gazy pronikla komanda Hamásu, v izraelských věznicích skončilo více než 3000 lidí. 

18:12 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Na více než 20 000 vystoupal počet obětí v Pásmu Gazy, kde pokračuje izraelská vojenská operace s cílem zlikvidovat islamistické hnutí Hamás, oznámily dnes podle stanice BBC a agentury AFP úřady a média ovládané Hamásem.

Údaje nelze nezávisle ověřit. Mezi mrtvými je údajně 8000 dětí a 6200 žen. Zranění utrpělo 52 600 Palestinců.

10:28 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Hnutí Hamás oznámilo, že jeho lídr Ismáíl Haníja přijel do Káhiry, kde bude o vývoji války jednat s egyptskými činiteli.

10:27

Izraelská armáda dnes oznámila, že za uplynulý den v Pásmu Gazy zasáhla 300 cílů. Zapojeny do akce byly jak pozemní jednotky, tak letectvo a námořnictvo. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel.

21:09

Více než dvě třetiny Izraelců se domnívají, že ihned po skončení současné války v Pásmu Gazy by se měly v Izraeli konat nové volby. V aktuálním průzkumu Izraelského institutu pro demokracii to uvedlo 69 procent všech respondentů, mezi izraelskými Araby je o tom přesvědčeno dokonce 84 procent dotázaných. Podobně dvě třetiny Izraelců mají za to, že současná izraelská vláda nemá jasný plán postupu pro den, kdy válka skončí. Informoval o tom dnes server The Times of Israel

19:12

Z Pásma Gazy dnes do Egypta vycestovalo dalších přibližně 100 cizinců a Palestinců s dvojím občanstvím, z toho zhruba 20 Němců. Podle agentury DPA to vyplývá ze seznamu palestinského pohraničního úřadu na hraničním přechodu Rafáh. Počet Němců DPA potvrdil egyptský Červený půlměsíc.

19:11

Rada bezpečnosti OSN dnes jedná o rezoluci, která vyzývá k okamžitému přerušení bojů v Pásmu Gazy, rozšíření humanitární pomoci a přijetí kroků vedoucích k udržitelnému a trvalému zastavení bojů. Hlasování bylo původně plánované na pondělí, kvůli pokračujícím jednáním se Spojenými státy se však posunulo na dnešek. USA podle stanice Al-Džazíra nebo deníku The Guardian nesouhlasily se zněním o "zastavení bojů" a požadovaly pouze "přerušení".

17:26

Připravenost své země na zprostředkované uzavření druhého dočasného příměří, které by umožnilo propuštění rukojmích držených Hamásem a výrazné navýšení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, dnes naznačil izraelský premiér Jicchak Herzog. "Izrael je připraven na další humanitární přestávku a navýšení humanitární pomoci, aby bylo umožněno propuštění rukojmích," řekl Herzog na setkání s velvyslanci v Izraeli. "A odpovědnost za to nese plně (vůdce Hamásu v Gaze Jahjá) Sinvár a (další členové) vedení Hamásu," dodal. Agentura Reuters nicméně připomněla, že role prezidenta je v izraelské politice převážně symbolického rázu.

17:25

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se podle egyptského zdroje webu Al-Arabí Al-Džadíd nicméně domnívá, že uzavření nové dohody o rukojmích bude možné, pokud Egypt a Katar na Hamás vyvinou dostatečně silný tlak. Izraelský list Haarec dnes s odvoláním na palestinské zdroje napsal, že v nadcházejících dnech do Káhiry přijede delegace tvořená čelnými představiteli Hamásu, která bude jednat o případné dohodě o propuštění rukojmích s představiteli egyptských zpravodajských služeb. Podle Haarecu to bude první návštěva představitelů Hamásu v Egyptě od týdenního příměří z konce listopadu.

17:24 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

"Potvrzujeme náš postoj, že kategoricky odmítáme vést jakoukoli formu jednání o výměně zajatců v rámci pokračující izraelské genocidní války," uvedl v prohlášení čelný představitel Hamásu Básim Naím. "Jsme však otevřeni jakékoli iniciativě, která přispěje k ukončení agrese vůči našemu lidu a otevření hraničních přechodů pro dovoz pomoci, která by ulevila palestinskému lidu," dodal.

13:08

V Rafáhu nedaleko hranice s Egyptem se před izraelským bombardováním na severu Pásma Gazy ukrývají desetitisíce civilistů. Obyvatelé města Chán Júnis, které se rovněž nachází na jihu Pásma Gazy, uvedli, že v oblasti dochází k intenzivním přestřelkám mezi bojovníky palestinského radikálního hnutí Hamás a izraelskými silami. Izraelské bojové letouny a tanky podle obyvatel zasáhly oblasti v centru města. Palestinská agentura WAFA informovala, že mezi mrtvými je také palestinský novinář a jeho rodina. Izraelská armáda tvrdí, že při jejím náletu v Rafáhu zahynul muž, který v posledních letech skrze směnárnu převáděl miliony dolarů ozbrojenému křídlu Hamásu.

13:07

Lékaři v telavivské nemocnici sledovali skupinu hrajících si dětí a hledali stopy po tom, co prožily během sedmi týdnů, kdy je palestinští ozbrojenci drželi jako rukojmí. Děti propuštěné z Pásma Gazy podle doktorů mluvily šeptem, trpěly nespavostí a v některých případech vývojově zaostávaly, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).

12:50

Izraelská armáda postavila mimo službu skupinu vojáků, kteří byli natočeni, jak si u zatčených Palestinců dávají vodní dýmku, pochutiny a žertují. Informovala o tom agentura AP. Video, které se objevilo na sociálních sítích a za poslední dva dny nasbíralo miliony zhlédnutí, zachycuje vojáky, jak sedí na gauči, smějí se, kouří vodní dýmku a pojídají brambůrky, zatímco nejméně sedm Palestinců sedí se zavázanýma očima na zemi. Video bylo natočeno v domě ve městě Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu.

12:10 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Hamás oznámil, že odpálil rakety na Tel Aviv.

11:48 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Katarští a egyptští zprostředkovatelé, kteří usilují o obnovení dohody mezi Hamásem a Izraelem o propuštění dalších rukojmích unesených do Pásma Gazy, informovali Spojené státy, že předběžná jednání o nové dohodě váznou. Hamás si jako podmínku klade okamžité příměří. 

9:45

Izraelské vzdušné údery v Rafáhu na jihu Pásma Gazy si v noci na dnešek vyžádaly životy 20 lidí, uvedli představitelé ministerstva zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou Hamásu a jehož informace nelze ověřit.

20:56

Městský soud v Praze dnes zrušil zákaz propalestinské demonstrace, která se měla v hlavním městě původně konat 5. prosince. Magistrát hlavního města akci zakázal, protože byla podle něho zaměřena na obhajobu protiizraelského hesla "From the River to the Sea Palestine will be free" (Od řeky k moři Palestina bude svobodná). Podle soudu ale může mít heslo více významů. Informoval o tom server Česká justice.

19:47 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Palestinské hnutí Hamás zveřejnilo video, které údajně ukazuje trojici izraelských rukojmích. Jde o tři starší muže hovořící hebrejsky a apelující na izraelské představitele, aby se zasadili o jejich propuštění. Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán současně odmítl další jednání, dokud izraelské síly nezastaví válečnou kampaň v Pásmu Gazy, píše stanice Al-Džazíra. Islamistické organizace v Pásmu Gazy podle agentury Reuters proti jejich vůli nadále vězní 137 lidí.

18:19

Ministr obrany USA Austin při návštěvě Izraele řekl, že vyzval k větší ochraně civilistů v Pásmu Gazy, ale nepřijel diktovat podmínky či harmonogram.

18:19

Izraelský ministr obrany po schůzce s americkým protějškem řekl, že operace v Gaze budou pokračovat s různou intenzitou, možná dříve na severu pásma.

17:10

Konflikt na Blízkém východě podle prezidenta Petra Pavla nespěje k závěru, Izrael se navíc v představách o budoucí správě Pásma Gazy rozchází i ze Spojenými státy. Vývoj situace do značné míry také ovlivní dění ve světě, bezpečnost nejen v globálním měřítku, ale i regionálním, míní. "Pokud budou narůstat protiizraelské nálady, pokud bude narůstat extremismus v některých arabských zemích, pak se dá očekávat, že to povede i k nárůstu terorismu. A ten, jak jsme měli možnost v Evropě si už v minulosti ověřit, se nás týká v podstatě všech," konstatoval prezident.

16:34

Izraelské letecké a pozemní údery v Pásmu Gazy si od 7.října vyžádaly už 19 453 obětí a 52 286 zraněných, oznámilo dnes podle agentury Reuters ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které ovládá radikální palestinské hnutí Hamás. Izraelská operace je odvetou za útok Hamásu na Izrael ze 7. října, při němž islamisté povraždili na 1200 lidí a na 240 dalších unesli do Gazy.

Údaje o obětech nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit a neupřesňují, kolik padlých je mezi bojovníky Hamásu. Předchozí bilance z minulého pátku hovořila o 18 800 mrtvých Palestincích.

15:43

V Rudém moři dnes čelila útoku další nákladní loď - tanker norské společnosti Inventor Chemical Tankers. Na lodi vypukl menší požár, její palubní systémy jsou však funkční a nikdo z posádky nebyl zraněn, uvedla agentura Reuters. Podle nejmenovaného amerického představitele stojí za útokem jemenští povstalci Hútíové, kteří zaútočili na několik nákladních lodí již minulý týden. Největší námořní přepravní společnosti proto oznámily, že pozastavují tranzit přes Rudé moře. K nim se dnes přidala i britská společnost BP a tchajwanská Evergreen, která navíc nebude přepravovat izraelský náklad.

15:42

Příliš mnoho civilistů zahynulo během konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil britský premiér Rishi Sunak, který znovu vyzval k dočasnému příměří vedoucímu k propuštění všech rukojmích.

14:32

Izraelská armáda zveřejnila sérii videí, která podle ní zachycují, jak odvolala vzdušné údery v Pásmu Gazy, protože se v blízkosti nacházeli civilisté, mnohdy děti. Informuje o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel. Podobná tvrzení není v konfliktu možné bezprostředně ověřit z jiných zdrojů.

12:58

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se dnes ve Varšavě setká s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním a šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou, aby s nimi projednal možnou dohodu o propuštění dalších rukojmích zadržovaných palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. S odvoláním na nejmenované americké a izraelské představitele to dnes napsal server Axios. CIA Burnsův program komentovat odmítla.

12:57

Izrael používá hlad a nedostatek vody či paliva jako zbraň a způsob vedení války proti Palestincům, kteří žijí v Pásmu Gazy. V dnešním prohlášení to tvrdí lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která tuto taktiku označuje za válečný zločin. Izrael po útoku hnutí Hamás ze 7. října zavedl na Pásmo Gazy totální blokádu, kterou však po několika týdnech mírně uvolnil otevřením přechodu Rafáh. Objem přepravovaného zboží je však stále výrazně nižší než před konfliktem. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí označil HRW za organizaci nepřátelskou k Izraeli, píše agentura AFP.

12:40

Šéf CIA se podle webu Axios dnes ve Varšavě setká s katarským premiérem a šéfem Mossadu, aby s nimi projednal možnou další dohodu o rukojmích.

11:38

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes přiletěl do Izraele, kde bude jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Podle agentury Reuters se očekává, že se schůzka bude věnovat další fázi války v Pásmu Gazy, a to konkrétně přechodu od strategie intenzivních úderů k omezenějším a cílenějším zásahům. Koncem minulého týdne byl v Izraeli také bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

11:29

Americký ministr obrany Lloyd Austin přiletěl do Izraele, kde bude jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem obrany Joavem Galantem.

10:44

Při izraelských útocích na uprchlický tábor Džabálija v severní části Pásma Gazy od neděle zemřelo 110 Palestinců. Podle agentury AFP to uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás. Z několika dalších míst jsou hlášeny další desítky mrtvých, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

10:13

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic kvůli problému s počítačovým programem. Uvedlo to dnes ráno podle íránských médií sdružení čerpacích stanic. Podle íránského tisku není vyloučeno, že výpadek nastal kvůli kybernetickému útoku. K výpadku se na sociálních sítích přihlásila skupina proizraelských hackerů.

06:05

Izraelská armáda, která tvrdí, že se snaží vyhnout civilním obětem, uvedla, že při náletu na Chán Júnis zabila sedm ozbrojenců. Podle Palestinců v tomto městě při zásahu jedné z nemocnic zahynula také 13letá dívka, která před několika týdny kvůli válce přišla o oba rodiče, dva sourozence a jednu nohu, kvůli čemuž byla ve zdravotnickém zařízení.

05:45 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Raketový útok na dům v Gaze patřící rodině jednoho z vedoucích činitelů Islámského džihádu si vyžádal 24 životů, údery na uprchlický tábor Dajr Balah ve střední části Gazy 12 a další čtyři útok ve městě Rafáh na jihu úzkého pobřežního pásma, v němž ve velmi složitých podmínkách žije na 2,3 milionu Palestinců.

05:30 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Při izraelských útocích na uprchlický tábor Džabálija v severní části Pásma Gazy v neděli zemřelo 90 Palestinců. Z několika dalších míst jsou hlášeny další desítky mrtvých, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou radikálního hnutí Hamás.

20:57

Otevření izraelského přechodu Kerem Šalom pro průjezd nákladních vozů s humanitární pomocí do Pásma Gaza agentuře Reuters potvrdily kromě izraelských i egyptské a palestinské zdroje. Krok by měl vést k navýšení objemu dodávek pomoci pro obyvatele v Pásmu Gazy, které po Izraeli požaduje řada zemí světa včetně jeho spojenců.

18:06

Ve střední a jižní části palestinského Pásma Gazy po několikadenním výpadku opět fungují telekomunikační služby a internet. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na společnosti Paltel a Jawwal. Telefony a připojení k internetu byly nedostupné od čtvrtka, firmám se už podařilo napravit škody, které výpadek způsobily.

17:45

Izraelská armáda oznámila, že během své ofenzivy v Pásmu Gazy objevila údajně největší tunel vyhloubený Hamásem. Ústí poblíž izraelské hranice.

14:54

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podporuje pozici české vlády vůči Izraeli. Řekl to v dnešní debatě s premiérem Petrem Fialou (ODS), kterou vysílala televize Nova. Fiala jeho postoj ocenil. Fialova vláda považuje Izrael za klíčového spojence Česka. "Já myslím, že tam máme stejný názor, že my tu pozici podporujeme," řekl Babiš.

13:23

Krok by měl vést k navýšení objemu dodávek pomoci pro obyvatele v Pásmu Gazy, které po Izraeli požaduje řada zemí světa včetně jeho spojenců.

13:14

Izraelský přechod Kerem Šalom se poprvé od 7. října otevřel pro vozy s humanitární pomocí do Pásma Gazy, oznámil podle Reuters mluvčí izraelské vlády.

10:04

Izraelská armáda dnes ráno oznámila, že v Pásmu Gazy přišli při bojích s ozbrojenci Hamásu o život další dva její vojáci. Podle agentury Reuters se tak celková bilance mrtvých izraelských vojáků od začátku pozemní operace na konci října vyšplhala na 121.

09:35

Podle reportéra stanice Al-Džazíra velký výbuch otřásl v noci na dnešek oblastí u města Rafáh, kam odešly desítky tisíc lidí z jiných části tohoto palestinského území.

09:30

Izrael i v noci na dnešek pokračoval v ostřelování Pásma Gazy, napsal web The Times of Israel (ToI) s odkazem na palestinské úřady i svědky z místa. 

Palestinské ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které je pod kontrolou hnutí Hamás, informovalo o izraelských úderech na uprchlický tábor Dajr Balah, ve střední části pásma. Podle úřadů při nich zahynulo několik lidí. Další údery hlásí svědci z jižní části Pásma Gazy. 

07:00

Šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea jednal v pátek v Evropě s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním o možném novém příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích držených palestinským radikálním hnutím Hamás.

S odvoláním na zdroj obeznámený s vyjednáváním to dnes napsala agentura Reuters. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu podle agentury vyjednávání nepřímo potvrdil.

23:40

Tři Palestinci dnes přišli o život při izraelské palbě na různých místech na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle agentury Reuters o tom informovalo palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Na severu Izraele u hranic s Libanonem byl dnes při náletu dronu z libanonského území zabit izraelský voják a dva utrpěli zranění, uvedla agentura DPA s odvoláním na izraelskou armádu.

22:15

Stanice Al-Džazíra se chce kvůli zabití svého kameramana v Pásmu Gazy obrátit na Mezinárodní trestní soud. Podle agentury Reuters to dnes uvedla v prohlášení. Palestinský kameraman Sámir abú Dakka zahynul v pátek při izraelském úderu na město Chán Júnis, Al-Džazíra to označila za vraždu.

21:31 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Politování nad tragickým incidentem, při němž zemřeli rukojmí, dnes vyjádřil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Osud zabitých rukojmích je podle něj "srdcervoucí". "Už byli na dosah záchraně a pak přišla katastrofa," řekl.

21:30

"Tato událost je jednou z nejtragičtějších, které pamatuji, protože jsme byli jen krůček od jiného vyústění," řekl izraelský ministr obrany Joav Galant k úmrtí tří rukojmích, které omylem zabila armáda židovského státu. Podle něj smrt rukojmích zapříčinila "vážná pochybení" na straně vojáků.

21:29 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl přímo komentovat zprávy o tom, že se v pátek večer sešli k jednáním šéf tajné služby Mossad David Barnea a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Podle agentury Reuters mohla být důvodem schůzky snaha o uzavření dalšího příměří s možnou výměnou izraelských rukojmích držených Hamásem za palestinské vězně.

19:51

Dva Palestinci dnes přišli o život při izraelské palbě na různých místech na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle agentury Reuters o tom informovalo palestinské ministerstvo zdravotnictví.

18:05

Kvůli výrokům ohledně Izraele nevystoupí americký raper Mykki Blanco v Lipsku.

17:48

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Izraelská armáda v severní čtvrti města Gaza omylem zastřelila tři rukojmí, které chybně identifikovala jako hrozbu. 
  • Izraelská vláda schválila dodání humanitární pomoci do Pásma Gazy přes přechod Kerem Šalom na hranici s Izraelem.
  • Lodní společnosti pozastavují kvůli útokům z Jemenu plavby přes Rudé moře.
15:22

Server Times of Israel k úmrtí rukojmích dále napsal, že voják zabil dva ze tří mužů, zatímco se třetímu podařilo utéct zpět do budovy, z níž trojice vyšla. Velící důstojník izraelského praporu nařídil zastavit palbu a vyšel ven na ulici z domu, kde jednotka držela pozici.

"Mezitím jednotky v oblasti zaslechly hlas, jak hebrejsky křičí 'pomoc'," píše server. Server neupřesňuje, zda volání o pomoc v hebrejštině zaslechla dotyčná jednotka, nebo jiní izraelští vojáci v oblasti, se kterými mohli vyšetřovatelé také hovořit. Třetí muž o několik momentů později z budovy opět vyšel ven a jiný izraelský voják jej okamžitě zastřelil.

Veliteli praporu po incidentu přišlo podezřelé vzezření třetího muže a později vyšlo najevo, že šlo o izraelského rukojmího. Armáda trojici těl sebrala a nechala odvézt do Izraele k identifikaci.

15:07

Tři izraelští rukojmí zabití v Pásmu Gazy vojáky své země podle předběžného vyšetřování armády mávali bílou vlajkou, píší server Times of Israel a agentura Reuters. Dvojice izraelských vojáků se domnívala, že jde o lest, a muže, které měla za členy hnutí Hamás, zastřelila.

Tragický incident ve čtvrti Šudžája města Gaza započal poté, co izraelský voják spatřil tři "neoznačené podezřelé osoby" opouštět budovu několik desítek metrů daleko. Všichni byli oblečení jen do půl těla a jeden z nich třímal improvizovanou bílou vlajkou na tyči nebo klacku, píše server s odvoláním na nejmenovaného armádního představitele obeznámeného s vyšetřováním.

Izraelský voják se domníval, že jde o pokus Hamásu nalákat izraelskou jednotku do pasti, a tak okamžitě zahájil palbu a zakřičel: "Teroristé!".

14:30

Jemenští povstalci Hútíové, které podporuje Írán, tvrdí, že provedli útok za použití bezpilotních letounů na izraelský přístav Ejlat v Rudém moři. Šíitští povstalci v posledních dnech několikrát zaútočili na lodě, které plují Rudým mořem. Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na dnešek bojový dron, který útočil na přepravní loď. Kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušila plavby Rudým mořem významná přepravní společnost Mediterranean Shipping Co.

Mluvčí jemenských povstalců k útoku neuvedl další podrobnosti, píše agentura Reuters.

"Během noci (vojenská loď) HMS Diamond sestřelila podezřelý bojový bezpilotní prostředek, který útočil na přepravní loď v Rudém moři," prohlásil britský ministr obrany Shapps na sociální síti X. Dodal, že "nedávná vlna nelegálních útoků představuje přímou hrozbu pro mezinárodní obchod a námořní bezpečnost" v Rudém moři.

08:02

Před sídlem izraelského ministerstva obrany v Tel Avivu demonstrovaly stovky lidí poté, co armáda oznámila, že omylem zastřelila tři rukojmí unesené palestinským hnutím Hamás. Jednalo se o příbuzné unesených a jejich příznivce, kteří žádali propuštění lidí, které Hamás drží v zajetí, píší izraelská média. Příbuzní unesených dlouhodobě vládu premiéra Benjamina Netanjahua kritizují, že nevyvíjí dostatečné úsilí o propuštění rukojmích.

V Tel Avivu se v pátek pozdě večer shromáždily stovky lidí poté, co armáda oznámila, že při bojích v Pásmu Gazy zabila tři rukojmí, které omylem považovala za nepřátelské bojovníky. Demonstrovali před sídlem ministerstva obrany s fotkami svých blízkých, které drží v zajetí palestinské hnutí Hamás.

Blízcí unesených po vládě premiéra Netanjahua žádají větší úsilí o propuštění lidí, které unesl Hamás. "Jediným způsobem, jak osvobodit rukojmí, je jednání," řekl agentuře AFP jeden z demonstrantů. "Čas vypršel, přineste je domů!" skandoval podle serveru The Times of Israel dav.

20:28

Izraelská vláda schválila dodání humanitární pomoci do Pásma Gazy přes přechod Kerem Šalom na hranici s Izraelem. S odvoláním na dnešní oznámení kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o tom informuje agentura Reuters.

20:27

Televize Al-Džazíra dnes uvedla, že byl při izraelském úderu ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy zabit její palestinský kameraman Sámir abú Dakka. Od 7. října, kdy začala válka mezi Izraelem a Hamásem, zahynulo podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) nejméně 63 novinářů, včetně 56 Palestinců, čtyř Izraelců a tří Libanonců.

Při incidentu byl také zraněn zpravodaj této katarské televize Váil Dahdúh, který s Dakkou v době úderu natáčel reportáž v areálu místní školy. Podle Al-Džazíry byl kameraman těžce zraněn, krvácel na zemi a vzhledem k pokračujícím bojům se záchranářům podařilo k němu dojet až po pěti a půl hodinách, během nichž zraněním podlehl. Izrael k úderu podle Al-Džazíry použil útočný dron.

20:08

Izraelská armáda v severní čtvrti města Gaza omylem zastřelila tři rukojmí, které chybně identifikovala jako hrozbu. Podle zpravodajského serveru The Times of Israel to dnes uvedl armádní mluvčí Daniel Hagari.

"Je to tragický incident, Izraelské obrané síly nesou odpovědnost," uvedl Hagari o střelbě ve čtvrti Šudžája. "Jedná se o oblast, kde se vojáci střetli s mnoha teroristy, včetně sebevražedných atentátníků," dodal. Incident podle něj bude důkladně vyšetřen.

20:08

Německá skupina Lufthansa v lednu obnoví lety do Tel Avivu, které pozastavila kvůli konfliktu mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem. Lufthansa bude prvním velkým leteckým dopravcem, který se do země vrátí, napsala dnes agentura Bloomberg. Většina mezinárodních leteckých společností pozastavila lety do země krátce po útoku Hamásu na Izrael na začátku října a následné protiofenzívě izraelských jednotek v Pásmu Gazy.

"Skupina Lufthansa nadále pečlivě sleduje bezpečnostní situaci v Izraeli a je v úzkém kontaktu s místními i mezinárodními orgány," uvedla společnost. "Vzhledem proměnlivým podmínkám je třeba počítat s možnými úpravami letového řádu," dodala.

16:11

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v Ramalláhu bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeovi Sullivanovi řekl, že izraelské útoky na Palestince, zejména v Pásmu Gazy, musí přestat. Podle Abbáse by Spojené státy měly Izrael přimět, aby zastavil svou agresi také na okupovaném Západním břehu Jordánu. Informovala o tom palestinská tisková agentura WAFA.

15:11

Prezidenti a premiéři členských států EU dnes jednali o Blízkém východě a podle všeho ohledně tématu nenašli společnou řeč. Závěry z jednání o Blízkém východě zůstaly podle diplomatických zdrojů prázdné.

"Náš postoj je jasný. Hájíme právo Izraele na vlastní obranu," napsal dnes před jednáním na sociální síti X Fiala.

13:19

Zpravodajka americké televize CNN Clarissa Wardová se tento týden jako první západní novinářka od začátku války Izraele proti Hamásu dostala bez dohledu izraelské armády do Pásma Gazy. Navštívila polní nemocnici, kterou v Rafáhu v jihu palestinského území u hranic s Egyptem zřídila vláda Spojených arabských emirátů.

Wardová situaci v ulicích popsala jako "horor moderní války". Navzdory bombardování se lidé potulují po ulicích "jako zombie". Většina obchodů byla zavřená, dlouhá fronta se táhla před pekárnou. Venku se po dešti držela voda a panovalo chladné počasí.

12:29

Vzdušný útok z Jemenu na plavidlo v Rudém moři potvrdila také německá společnost Hapag Lloyd, která loď provozuje. 

11:36

Válka Izraele s Hamásem v Pásmu Gazy přejde do nové fáze, která se soustředí na přesné zaměřování členů vedení teroristického hnutí a na pečlivé zpravodajské operace. Podle agentury Reuters to dnes řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, který je druhým dnem na návštěvě Izraele.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan hovoří na tiskové konferenci v Tel Avivu během své návštěvy Izraele.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan hovoří na tiskové konferenci v Tel Avivu během své návštěvy Izraele. | Foto: Reuters
11:31

Izraelská armáda upřesnila, že její jednotky nalezly při operacích v Pásmu Gazy ostatky celkem tří rukojmích, původně hovořila o jednom zajatci. Portál The Times of Israel píše, že se jednalo o muže, který má izraelské a francouzské občanství, a dva izraelské vojáky.

11:05

Belgický premiér Alexander De Croo vyzval k zastavení násilností a zabíjení nevinných civilistů v Pásmu Gazy. Šéf belgické vlády to řekl při příchodu na dnešní jednání unijních prezidentů a premiérů v Bruselu. Právě situace na Blízkém východě je jedním z hlavních témat druhého dne summitu.

Belgický premiér Alexander De Croo na summitu EU v Bruselu.
Belgický premiér Alexander De Croo na summitu EU v Bruselu. | Foto: Reuters
10:41

Dnešní útok na nákladní loď v Rudém moři představuje další eskalaci útočné kampaně jemenských Hútíů podporovaných Íránem. Ti se v posledních dnech přihlásili k sérii útoků na obchodní lodě proplouvající Rudým mořem a strategickou úžinou Báb al-Mandab.

Hútíové prohlašují, že ve svých útocích neustanou, dokud bude Izrael bombardovat Pásmo Gazy, nicméně souvislost s loděmi, které se staly jejich terčem, je stále chatrnější - anebo žádná, podotkla AP. K dnešnímu incidentu se dosud nepřihlásili.

10:36

Nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou v Rudém moři dnes začala hořet poté, co ji zasáhla střela vyslaná z území Jemenu, které je pod kontrolou hútíjských povstalců. S odvoláním na nejmenovaného představitele obrany Spojených států a soukromou britskou zpravodajskou společnost Ambrey o tom dnes informovala agentura AP.

06:28

Izraelská armáda dnes ráno uvedla, že její speciální jednotky nalezly při operaci v Pásmu Gazy a odvezly do Izraele ostatky jednoho muže, kterého při útoku ze 7. října unesl Hamás. Informovala o tom agentura Reuters.

06:08

Představitel také informoval novináře o jednání, které bude mít dnes Sullivan s prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. S ním chce jednat o revitalizaci palestinské samosprávy, násilí židovských osadníků na Západním břehu Jordánu a posílení bezpečnostních složek Palestinské autonomie, které by se podle některých úvah Washingtonu mohly podílet na zajištění bezpečnosti v Pásmu Gazy po ukončení bojů mezi Izraelem a Hamásem.

06:07

Dny šéfa palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahji Sinvára, který je podle Izraele jedním ze strůjců útoku ze 7. října, jsou sečteny. Novinářům to ve čtvrtek večer řekl nejmenovaný americký představitel při setkání ohledně rozhovorů, které měl s izraelskými představiteli americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Sinvár má podle tohoto činitele na rukou americkou krev, protože 38 lidí s americkým občanstvím zahynulo při útoku Hamásu ze 7. října a další americké občany drží palestinské hnutí jako rukojmí.

23:56 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyzval Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby vyvinul větší tlak na palestinské hnutí Hamás ohledně přístupu k rukojmím a jejich propuštění. Netanjahu to podle agentury AP řekl při dnešním jednání se šéfkou Červeného kříže Mirjanou Spoljaricovou. Podle ní by však veřejný tlak na Hamás mohl být kontraproduktivní.

22:15

Izraelské bezpečnostní složky vypracovaly návrhy na poválečnou správu Pásma Gazy, uvedla dnes izraelská televize Channel 12. Vyslovily se pro vytvoření koalice složené z mnohonárodních sil, včetně Spojených států, Francie či Německa, která by převzala celkovou kontrolu na oblastí, jakmile skončí válka, kterou tam proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás vede Izrael. Názor izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na tyto plány není znám, podotkl list The Times of Israel.

20:37

Ukončení nepodmíněné americké podpory Izraeli by mohlo vést k rychlému příměří v konfliktu v Pásmu Gazy. Podle Ankary to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl při telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Podle Erdogana je nutné co nejdříve zastavit "lidskou tragédii" v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda bojuje s radikálním hnutím Hamás. S americkým prezidentem Erdogan mluvil také o vstupu Švédska do NATO a dodávce amerických bojových letounů F-16, píší agentury.

19:04

V Pásmu Gazy dnes vpodvečer přestaly fungovat veškeré telekomunikační a internetové služby. Podle agentury Reuters to uvedli provozovatelé Paltel a Jawwal, které jako důvod přerušení uvedly "pokračující agresi" ze strany Izraele. 

19:03 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Úřady v Německu, Dánsku a Nizozemsku zadržely celkem sedm lidí pro podezření z přípravy teroristických útoků, oznámily dnes německé a dánské úřady. Podle německých činitelů jsou mezi zadrženými členové palestinského radikálního hnutí Hamás podezřelí z plánování útoků na židovské instituce, dánské oznámení takto konkrétní nebylo. S Hamásem zatýkání spojuje také Izrael, informovala agentura Reuters.

16:17

Porazit Hamás v Pásmu Gazy potrvá izraelské armádě nejméně několik měsíců, ale podaří se to, řekl dnes izraelský ministr obrany Joav Galant bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeovi Sullivanovi, který je na návštěvě Izraele. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kanceláře ministra obrany.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan a izraelský ministr obrany Joav Galant v Izraeli na snímku ze 14. prosince 2023.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan a izraelský ministr obrany Joav Galant v Izraeli na snímku ze 14. prosince 2023. | Foto: Profimedia
14:53

Izraelská armáda podle obyvatel Pásma Gazy začala rozdávat letáky, ve kterých nabízí odměnu 400 tisíc dolarů (8,9 milionu korun) za informace o lídrovi Hamásu v Pásmu Gazy Jahjáovi Sinvárovi.

Za informace o jeho bratrovi Muhammadovi Sinvárovi nabízí 300 tisíc dolarů (6,7 milionu korun), 200 tisíc dolarů (4,4 milionu korun) za informace o Rafáovi Salámím a 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun) v případě velitele ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa. Informoval o tom dnes zpravodajský list Haarec.

Šéf palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár
Šéf palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár | Foto: Reuters
14:51

Izraelská armáda už třetím dnem provádí rozsáhlou razii ve městě Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu, při níž zadržela podle BBC stovky lidí, většinu z nich po výslechu propustila. Izraelská operace se soustředila zpočátku do uprchlického tábora v tomto městě, který byl v minulých letech baštou palestinských ozbrojených skupin. Podle palestinských úřadů při ní za tři dny zemřelo 12 lidí, včetně nezletilých. Televize Al-Džazíra dnes uvedla, že armáda operaci rozšířila i do vesnic v okolí Džanínu.

13:45

Al-Arabí Al-Džadíd, jehož anglickou mutací je web The New Arab a který financuje Katar, uvedl s odkazem na nejmenované egyptské zdroje, že Izrael požádal Káhiru o pomoc se zprostředkováním dohody o propuštění rukojmích. Izraelský list Haarec s odkazem na palestinské zdroje mezitím napsal, že Katar a Egypt zprostředkovávají neformální předběžná jednání mezi Izraelem a Hamásem s cílem načrtnout obrysy nové dohody.

13:44

Začala první předběžná neformální jednání o možném obnovení dohody mezi Izraelem a Hamásem o propuštění dalších rukojmích, které palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy při útoku na jižní Izrael 7. října. Uvedly to zpravodajské weby Al-Arabí Al-Džadíd a Haarec s odkazem na nejmenované egyptské a palestinské zdroje.

10:05

Téměř polovina střel vzduch-země, které izraelská armáda od 7. října použila v Pásmu Gazy, byly neřízené střely, uvedl ve středu server televize CNN s odkazem na své zdroje z amerických zpravodajských služeb. Neřízené střely, zvané někdy také "hloupé bomby", jsou méně přesné a představují větší riziko pro civilisty, zejména v tak hustě osídlené oblasti, jako je Pásmo Gazy. Pokud Izrael používá v takové míře neřízené střely, je to v rozporu s jeho opakovaným tvrzením, že se snaží minimalizovat civilní obětí, uvedli podle CNN někteří experti.

09:53

Do Izraele dnes na dvoudenní návštěvu přiletí bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. O nejnovějším vývoji v Izraeli a v Pásmu Gazy bude hovořit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, jeho válečným kabinetem a s tamním prezidentem Jicchakem Herzogem.

09:44

Americká armáda sestřelila dron vypuštěný z oblasti, kterou v Jemenu kontrolují povstalečtí Hútíové. Američané tak reagovali na tísňové volání tankeru plujícího v Rudém moři pod vlajkou Marshallových ostrovů. O středečním incidentu, který v oblasti není ojedinělý, informovalo dnes regionální velitelství americké armády CENTCOM.

06:36

Aktivisté z židovské skupiny, jež požaduje příměří v Pásmu Gazy, včera během ranní špičky zablokovali rušnou dálnici v Los Angeles, což způsobilo několikakilometrové kolony. Policie následně zhruba 75 demonstrantů zadržela. S odvoláním na kalifornskou dálniční policii o tom informuje agentura Reuters.

Demonstranti ze skupiny If Not Now si sedli na vozovku dálnice 110 v jižním směru kolem 9:00 místního času (18:00 SEČ), čímž zastavili provoz. Na sobě měli černá trička s nápisem "Ne naším jménem" a drželi transparenty vyzývající Izrael, aby ukončil vojenskou operaci v Pásmu Gazy.

22:48 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Šéf Hamásu Ismáíl Haníja uvedl, že Hamás je připraven na jednání, která by "vedla k politické cestě, jež zajistí právo palestinského lidu na nezávislý stát s Jeruzalémem jako jeho hlavním městem".

Zpravodajský web The Times of Israel v této souvislosti píše, že Haníja v žádné části projevu nehovořil o mírovém soužití palestinského státu a Izraele.

21:45

Humanitární koordinátorka OSN pro okupovaná palestinská území Lynn Hastingsová uvedla, že téměř polovina z obyvatel Pásma Gazy nyní žije v katastrofálních podmínkách v samém cípu Pásma Gazy v oblasti kolem města Rafáh, které leží na hranici s Egyptem.

21:35

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA dnes uvedl, že od začátku izraelské operace v Pásmu Gazy zahynulo nejméně 288 lidí v zařízeních UNRWA, kde se ukrývali, a dalších nejméně 998 lidí tam bylo zraněno.

Izraelská armáda na okupovaném Západním břehu Jordánu podle úřadu zabila 271 Palestinců, včetně 69 dětí, což je nejtragičtější roční bilance od roku 2005, kdy úřad začal vést tuto statistiku.

21:30 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Izraelské letecké a pozemní údery v Pásmu Gazy si vyžádaly už nejméně 18 608 obětí a přes 50 590 zraněných, informovaly dnes podle agentury AFP úřady v Gaze spravované palestinským hnutím Hamás. Asi 70 procent z obětí byly ženy, děti a nezletilí.

19:55 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Jakékoliv uspořádání v Pásmu Gazy bez radikálního palestinského hnutí Hamás je "mylná představa". Podle agentury Reuters to dnes v televizním projevu prohlásil šéf této skupiny Ismáíl Haníja. 

"Jsme otevřeni diskusi o jakýchkoli nápadech nebo iniciativách, které by mohly ukončit (izraelskou) agresi a otevřít dveře k tomu, aby se udělal pořádek … jak na Západním břehu, tak v Pásmu Gazy," dodal Haníja.

16:40

Zahraniční novináři kritizují zákaz vstupu do Pásma Gazy, který podle nich uplatňuje izraelská vláda. Napsal to dnes deník The Guardian. Zahraniční média se tak musí spolehnout na palestinské spolupracovníky a zdroje při informování o dění na území, na němž Izrael bojuje s Hamásem. Izraelská vláda přitom tvrdí, že o tom, kdo vstoupí do Pásma Gazy, rozhoduje Egypt. Na egyptské hranici se nachází jediný nyní otevřený přechod do Pásma Gazy - Rafáh.

12:31

Stovky lidí, včetně příbuzných osob unesených 7. října hnutím Hamás, dnes v Jeruzalémě vytvořily lidský řetěz mezi úřadem premiéra a parlamentem, informoval server The Times of Israel. Jde o další akci, jíž chtějí Izraelci přimět vládu, aby dělala víc pro propuštění rukojmích z Gazy.

12:20

Dvě střely vypálené z jemenského území, které mají pod kontrolou hútíjští povstalci, dnes minuly obchodní tanker v průlivu Báb al-Mandab v Rudém moři. Americká válečná loď během incidentu také sestřelila pravděpodobně hútíjský dron, který letěl jejím směrem. Během útoků nebyl nikdo zraněn. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenovaného představitele Spojených států, který s AP hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Útok na tanker naložený palivem představuje další eskalaci vojenské kampaně Hútíů, kteří údajně v solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy napadají lodě v blízkosti klíčového průlivu Báb al-Mandab.

11:27

Šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini, který se tento týden vrátil do Pásma Gazy, označil tamní humanitární situaci za "peklo na zemi". Vyzval také k výraznému zvýšení dodávek potravin, vody i zdravotnického materiálu.

10:16

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Valné shromáždění OSN schválilo převážnou většinou rezoluci, která žádá humanitární příměří v Pásmu Gazy. Pro hlasovalo 153 států, proti bylo deset zemí včetně Česka.
  • V Pásmu Gazy zůstává částečně v provozu už pouze 11 nemocnic, tedy zhruba třetina tamních zdravotnických zařízení. Podle agentury Reuters to uvedl zástupce Světové zdravotnické organizace pro okupovaná palestinská území Richard Peeperkorn.
  • Americký ministr obrany Lloyd Austin podle izraelského serveru Ynet navštíví příští týden Izrael.
10:02

"Je třeba mít země, které budou prostředníky mezi Západem a Blízkým východem, respektive mezi radikálními, extremistickými a teroristickými hnutími a západními vládami," říká o současné roli Kataru ve vyjednávání mezi Izraelem a Hamásem novinář Hospodářských novin Pavel Novotný. 

07:28

Při bojích v Pásmu Gazy zemřelo dalších osm izraelských vojáků, mezi nimi je i plukovník, uvedla armáda. V pozemní operaci tak zemřelo už 113 vojáků.

06:01

Valné shromáždění OSN v úterý schválilo rezoluci, která vyzývá také k okamžitému a nepodmíněnému propuštění všech rukojmích a ochraně civilního obyvatelstva, 153 hlasy, 23 zemí se zdrželo. Proti bylo deset států: Česko, Izrael, Spojené státy, Rakousko, Guatemala, Libérie, Mikronésie, Nauru, Papua Nová Guinea a Paraguay. České ministerstvo zahraničí v úterý pozdě večer uvedlo, že požadovalo, aby text rezoluce zahrnoval odsouzení útoku Hamásu na Izrael ze 7. října a jasnější jazyk k okamžitému propuštění rukojmích.

06:00 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk dnes na telegramu vyzval mezinárodní společenství, aby tlačilo na Izrael, aby rezoluci dodržoval. Usnesení Valného shromáždění OSN nejsou právně závazné. Izrael musí podle Riška "ukončit svou agresi, genocidu a etnické čistky" vůči Palestincům.

06:00 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Vedení radikálního palestinského hnutí Hamás uvítalo rezoluci požadující humanitární příměří v Pásmu Gazy, které v úterý večer schválilo převážnou většinou na mimořádném zasedání Valné shromáždění OSN. Informovala o tom agentura Reuters.

23:25

Česko podporovalo, aby rezoluce OSN zahrnovala mj. jasnější jazyk k propuštění rukojmích, změny se neprosadily, hlasovalo proto proti, uvedlo MZV.

22:44

Valné shromáždění OSN schválilo velkou většinou rezoluci, která žádá humanitární příměří v Pásmu Gazy. Proti bylo deset států včetně ČR.

22:38

Izraelské úřady uvedly, že dnes provedly první inspekce nákladních vozů s humanitární pomocí pro Pásmo Gazy na přechodu Kerem Šalom. Informaci potvrdily agenturám AFP a Reuters také představitelé humanitárních organizací. Krok, který Izrael avizoval v předchozích dnech, má vést k navýšení objemu dodávek potravin, vody či léků pro toto palestinské území, které čelí izraelské blokádě.

22:17

Izraelská armáda podle nejmenovaných amerických představitelů obeznámených s postupem ofenzívy v Pásmu Gazy začala pumpovat mořskou vodu do tunelů využívaných hnutím Hamás. Napsal to dnes deník The Wall Street Journal. Mluvčí izraelského ministerstva obrany podle deníku Haarec věc odmítl komentovat. Síť chodeb pod Pásmem Gazy, dlouhá podle odhadů téměř 500 kilometrů, je jednou z hlavních vojenských výzev pro izraelskou armádu, která se hnutí Hamás v oblasti snaží zlikvidovat.

19:39

Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla těla dvou rukojmích hnutí Hamás, píší izraelská média. Jde o 36letého zásobovacího důstojníka izraelské armády Ziva Dada, který padl v den útoku Hamásu na Izrael 7. října, a Eden Zachariovou, které bylo podle deníku Haarec 28 let, podle jiných médií byla o rok mladší. Příčinu úmrtí ženy armáda neuvedla, ozbrojenci Hamásu ji však podle stanice Al-Džazíra unesli z místa, kde se 7. října konal hudební festival Supernova, a kde povraždili přes 360 lidí.

19:21

Poslanec polské ultrapravicové strany Konfederacja (Konfederace) Grzegorz Braun dnes v předsálí Sejmu, dolní komory parlamentu, hasicím přístrojem uhasil menoru, sedmiramenný svícen, který je symbolem judaismu. Stalo se to v době, kdy se v Sejmu odehrává debata před hlasováním o vyslovení důvěry vládě Donalda Tuska. Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že "není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu".

18:00

Pravděpodobnost teroristického útoku v Nizozemsku se v posledních měsících zvýšila. Podle agentury Reuters to dnes uvedla nizozemská národní protiteroristická agentura NCTV, která poprvé od roku 2019 zvýšila stupeň varování ohledně teroristických útoků s odkazem na konflikt mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás.

18:00

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se mohl rozšířit do celého regionu, varoval dnes znovu Amírabdolláhján podle agentury DPA. "V regionu může kdykoli dojít k výbuchu. Nejméně jednou týdně dostáváme zprávu z USA, že na americkou základnu v Sýrii nebo Iráku zaútočila nějaká skupina," dodal šéf íránské diplomacie.

18:00

Hamás nelze porazit vojenskou akcí, zdůraznil dnes Amírabdolláhján. Řešení konfliktu podle něj spočívá v sebeurčení Palestinců a palestinském referendu o budoucnosti regionu. Írán nicméně odmítá takzvané dvoustátní řešení, tedy vznik samostatného palestinského státu vedle Izraele. "Jediné, co máme s Izraelem společné, je to, že nikdo z nás nevěří ve dvoustátní řešení," dodal.

17:59

Izraeli a Spojeným státům se nikdy nepodaří zlikvidovat radikální palestinské hnutí Hamás, uvedl dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. Izrael podle něj může zajistit osvobození svých rukojmích pouze prostřednictvím politického řešení, nikoli konfliktu.

16:10

 Španělský oděvní řetězec Zara stáhl ze svých internetových stránek a z aplikace reklamní kampaň s figurínami, kterým chyběly končetiny, a se sochami zahalenými do bílých prostěradel. Podle kritiků, kteří volali po bojkotu firmy, reklama připomínala mrtvoly v Pásmu Gazy, kde v současné době válčí Izrael s Hamásem. 

Foto: Reuters
16:07

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že názory izraelské a americké vlády na to, jak bude vypadat Pásmo Gazy v éře po Hamásu, se liší. Zopakoval, že nechce předat moc nad Gazou hnutí Fatáh, které vládne na Západním břehu Jordánu.

12:08

Částečně v provozu v Pásmu Gazy už zůstává pouze 11 nemocnic, tedy zhruba třetina tamních zdravotnických zařízení. Uvedl to zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) pro palestinská území Richard Peeperkorn.

10:54

Ze 105 izraelských vojáků, kteří dosud přišli o život během pozemní ofenzivy Izraele v Pásmu Gazy proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, jich 20 zahynulo v důsledku palby do vlastních řad a jiných nehod. S odkazem na aktuální údaje, které zveřejnila izraelská armáda, o tom informoval server The Times of Israel.

10:39

Německý výrobce sportovní obuvi Puma ukončí sponzorování izraelské fotbalové reprezentace.

9:06

Vyjednávači Kataru a Izraele se sešli na utajeném místě v Evropě, napsal izraelský deník Jerusalem Post. Tématem rozhovorů byly podmínky, za kterých by Hamás z Pásma Gazy propustil izraelská rukojmí.

9:03

Izrael oznámil, že od začátku války v Pásmu Gazy zemřelo 104 jeho vojáků, přes 1600 utrpělo zranění.

08:29

K útoku na norský tanker v Rudém moři se přihlásili jemenští povstalci, v útocích budou pokračovat, dokud Izrael nevpustí víc potravin a léků do Gazy.

08:02

Izraelská armáda v noci na dnešek ostřelovala město Rafáh na jihu Pásma Gazy, zemřelo při tom nejméně 20 lidí, včetně dětí a žen, tvrdí palestinské úřady podle televize al-Džazíra.

Rovněž server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na palestinská média informoval o izraelském leteckém úderu na Rafáh, podle něj zemřelo 12 lidí. Připomněl také, že zprávy nelze ověřit. Izraelská armáda to nekomentovala.

06:07

Více než tisícovka umělců se zapojila do dobročinné prodejní výstavy Postcards for Palestine (Pohlednice pro Palestinu), jejímž cílem je vybrat peníze pro humanitární organizace pomáhající Palestincům.

Díla o velikosti klasické pohlednice budou moci lidé zakoupit dnes v pražské galerii Berlínskej model. Výstava bude pokračovat v dalších dnech v Londýně. Informovala o tom Lenka Bakešová ze studia Sharp Objects.

06:05

Norský tanker Strinda v Rudém moři zasáhla řízená střela vypálená z Jemenu. Loď začala hořet, ale posádka je podle prvních informací v pořádku.

Raketa podle velení americké armády přiletěla ze severního Jemenu, který ovládají šíitští povstalci Hútíové. Ti v sobotu slíbili útočit na všechny lodě zemí a společností, které spolupracují s Izraelem. K dnešnímu útoku se Hútíové nepřihlásili, ale jejich mluvčí podle agentury AP slíbil brzy vydat zásadní prohlášení.

20:35

Izrael je podle ministra obrany Joava Galanta otevřený jednání s libanonským šíitským hnutím Hizballáh za podmínky, že by příslušná dohoda zahrnovala vytvoření nárazníkové zóny podél hranice a další bezpečnostní záruky. Galant také zopakoval, že Izrael nemá v úmyslu trvale ovládat poválečné Pásmo Gazy a je "otevřený diskusi o alternativách" za podmínky, že v oblasti nebude vládnout skupina nepřátelská vůči Izraeli. Ohledně zpráv, podle kterých izraelská armáda použila munici s bílým fosforem při říjnovém útoku na vesnici v Libanonu, Galant prohlásil, že Izrael operuje v souladu s mezinárodním právem, píše agentura Reuters.

18:19

Evropská unie navrhne vládám členských států, aby uvalily sankce na židovské osadníky, kteří útočí proti Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po jednání ministrů zahraničí EU to v Bruselu uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. O podobných sankcích hovořila už minulý týden Belgie, rovněž Spojené státy přestaly vydávat víza lidem, kteří jsou z násilností viněni.

"Budeme pracovat na návrhu sankcí proti extremistickým osadníkům na Západním břehu," oznámil Borrell. Násilí páchané na Západním břehu odsoudil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Jak uvedl, žádné návrhy zatím nejsou na stole. Důležité podle jeho slov nicméně rovněž je "chápat kontext celé situace" a nedělat opatření, která by celkově zhoršily situaci.

16:44

Starosta jiholibanonské vesnice zahynul při izraelském úderu, uvedla dnes libanonská státní tisková agentura. Izraelská armáda to nekomentovala, ale dříve uvedla, že na jihu Libanonu v odplatě za raketovou palbu zasáhla základnu libanonského šíitského hnutí Hizballáh.

16:44 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy má podle ministerstva ovládaného Hamásem už 18 205 palestinských obětí, z toho většinu civilistů. Úřad cituje Reuters.

15:16

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan kritizoval návštěvu delegace Rady bezpečnosti OSN, která dnes přijela do Egypta seznámit se se situací na přechodu Rafáh, jímž se do Pásma Gazy dostává zatím ve velmi malém množství humanitární pomoc. Podle Erdana cesta této delegace přehlíží utrpení Izraelců a je dalším důkazem nelegitimnosti rozhodnutí OSN o Gaze.

15:14

Izraelská armáda dnes oznámila jména dalších čtyř vojáků, kteří přišli o život od začátku jejího tažení s cílem vymýtit palestinské radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle médií tak bilance izraelské pozemní operace překročila 100 padlých. Zároveň bylo za tuto dobu zraněno 582 vojáků, z nichž 34 je ve vážném stavu a stále hospitalizováno.

Armáda podle zpravodajského webu The Times of Israel od začátku pozemní operace eviduje 104 zabitých vojáků. Celkem od útoku ozbrojenců z islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael 7. října podle armády zahynulo 433 vojáků, většina právě při útoku. Celkem bylo od 7. října zraněno 1645 vojáků, z toho 261 vážně.

14:03

Francie, Německo a Itálie vyzvaly Evropskou unii, aby zavedla zvláštní sankční režim proti palestinskému hnutí Hamás. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dopis ministrů zahraničí těchto tří zemí adresovaný šéfovi unijní diplomacie EU Josepu Borrellovi. V Bruselu dnes jednají ministři zahraničí EU o dalších možných krocích v reakci na současnou blízkovýchodní krizi.

12:57

Valné shromáždění OSN má v úterý na programu mimořádné zasedání, na němž zřejmě bude hlasovat o návrhu rezoluce požadující okamžité vyhlášení humanitárního příměří v Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura AP. Izrael vede v Pásmu Gazy rozsáhlou vojenskou operaci s cílem zničit radikální palestinské hnutí Hamás v odvetě za jeho brutální útok na Izrael ze 7. října.

12:56

V Libanonu či na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu zůstaly dnes zavřené školy, úřady a obchody. Má to být výraz solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kteří čelí dva měsíce izraelskému bombardování a blokádě, jež jsou odvetou za říjnový útok palestinského hnutí Hamás na Izrael. Deník Haarec dnes napsal, že ke "Stávce za Gazu" (na síti X #StrikeForGaza) se připojili například také v Jordánsku, Turecku či Bosně a Hercegovině.

11:09 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval ozbrojence z palestinského hnutí Hamás, aby se vzdali izraelské armádě, která proti nim bojuje v Pásmu Gazy. Netanjahu také podle serveru BBC v neděli řekl, že válka bude ještě nějakou dobu trvat, ale už přišel "začátek konce hnutí Hamás". O víkendu náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi prohlásil, že hnutí Hamás se začíná rozpadat, desítky členů Hamásu už se vzdaly a takových případů každý den přibývá.

11:08

Při izraelském ostřelování pozic Hizballáhu v Sýrii zemřeli podle syrských zdrojů čtyři lidé - členové bezpečnostních složek a bojovníci Hizballáhu.

06:47

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás varovalo, že zbývající rukojmí zavlečení do Pásma Gazy nevyjdou živí bez vyjednávání a výměny vězňů.
  • Podle médií už během izraelské pozemní operace zemřelo přes sto izraelských vojáků.
  • Izraelská armáda v neděli večer bombardovala okolí syrského Damašku, uvedla syrská státní tisková agentura SANA.
06:42

Izraelská armáda dnes oznámila jména dalších čtyř vojáků, kteří přišli o život od začátku jejího tažení s cílem vymýtit palestinské radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle médií tak bilance izraelské pozemní operace překročila 100 padlých.

Podle agentury AFP armáda eviduje celkem 101 mrtvých příslušníků, zpravodajský web The Times of Israel psal o 102 padlých vojácích.

06:24

Izraelská armáda v neděli večer podnikla další vzdušný úder na syrské území a způsobila jisté škody na okraji Damašku, uvedla syrská státní tisková agentura SANA s odvoláním na nejmenovaného představitele bezpečnostních složek.

Podobný útok je hlášen poněkolikáté za poslední dva měsíce, Izrael zřejmě cílí na ozbrojence podporované Íránem. Izraelská armáda se ke zprávě ihned nevyjádřila, píše agentura AFP.

19:55 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás dnes varovalo, že zbývající rukojmí zavlečení do Pásma Gazy při výpadu této radikální skupiny do Izraele ze začátku října nevyjdou živí bez vyjednávání a výměny vězňů. Informovala o tom agentura AFP. Palestinské úřady ovládané Hamásem zároveň uvedly, že o život od začátku izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy přišlo bezmála 18.000 lidí. Tuto bilanci ale nelze bezprostředně ověřit.

"Ani fašistický nepřítel, ani jeho arogantní vedení a ani jeho stoupenci nedostanou zpět své vězně živé bez výměny a vyjednávání a bez splnění požadavků," uvedl mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá. Brigády Kasám jsou ozbrojeným křídlem Hamásu.

18:29

V médiích a na sociálních sítích se objevují další fotografie Palestinců vysvlečených do spodního prádla, kteří se vzdávají izraelské armádě. Deník The Times of Israel dnes zveřejnil fotografii z řady stojících mužů ve spodním prádle, která byla podle něj pořízena ráno poblíž města Džabálija na severu Pásma Gazy.

Izraelská armáda uvedla, že svlečení lidé byli bojovníci Hamásu a že bylo potřeba zkontrolovat, zda nejsou ozbrojeni nebo zda neukrývají pásy s výbušninami. Hamás to však podle AFP označil za lež. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari dnes uvedl, že se zadrženými je jednáno v souladu s mezinárodním právem a "když se po výslechu ukáže, že nejsou zapojeni do teroristických aktivit, tak jsou propuštěni".

15:19

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po telefonu vytkl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Rusko podpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému pozastavení bojů v Pásmu Gazy. Tel Aviv má rezoluci za protiizraelskou. Netanjahu v telefonátu kritizoval i vztahy Ruska s Íránem, uvedl podle deníku The Times of Israel úřad izraelského premiéra. Kreml k telefonátu uvedl, že je Rusko připraveno pomoci zmírnit utrpení civilistů, napsala agentura Interfax.

11:19

Šéf OSN António Guterres na konferenci v Dauhá řekl, že reakce OSN na dění v Pásmu Gazy byla pomalá, organizaci podle něj paralyzovaly geostrategické neshody. Opožděná reakce na tento konflikt "kompromitovala autoritu a důvěryhodnost Rady bezpečnosti," dodal Guterres. Její reputaci pak zhoršilo veto Spojených států při hlasování o rezoluci vyzývající k okamžitému příměří.

11:18

"Naše úsilí, vyvíjené Katarem a našimi partnery, pokračuje. Nevzdáme to," řekl katarský emír. Dodal, že nikoliv izraelské útoky, ale vyjednávání zajistilo propuštění rukojmích z Pásma Gazy. Válka v Pásmu Gazy podle Sáního může vést ke vzniku celé generace radikalizovaných lidí na Blízkém východě.

11:18

Snahy o dojednání příměří mezi hnutím Hamás a Izraelem budou pokračovat navzdory neutuchajícímu izraelskému bombardování Pásma Gazy, které tyto snahy výrazně ztěžuje. Na mezinárodním fóru v Dauhá to dnes podle agentury AFP řekl katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Palestinský premiér Muhammad Ištajja prohlásil, že pokud bude Izrael dál porušovat mezinárodní právo a humanitární rezoluce, měl by čelit sankcím, informuje agentura Reuters.

09:11

Izraelská armáda postupuje dál na jih Pásma Gazy, kam ve snaze uprchnout před nejtvrdšími boji utekly statisíce Palestinců. U Chán Júnisu se Izraelci střetávají s bojovníky radikálního hnutí Hamás i ozbrojené skupiny Palestinský islámský džihád, informuje s odkazem na zdroje v obou organizacích reportér agentury AFP. Organizace pomáhající v Pásmu Gazy varují, že humanitární situace je podle jejich hodnocení apokalyptická.

07:41

Izraelská vojenská operace u města Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy bude trvat ještě tři až čtyři týdny, uvedl izraelský kanál Channel 13 s odvoláním na diplomatické zdroje. V útocích na Gazu, kde ve velmi těžkých podmínkách žije 2,3 milionu Palestinců, pokračoval Izrael i v noci na dnešek.

07:39

Šéfka prestižní Pensylvánské státní univerzity Liz Magillová v sobotu rezignovala na svou funkci. V posledních dnech čelila sílícímu tlaku kvůli svým slovům při úterním slyšení v Kongresu, kde se podle kritiků zcela nedostatečně postavila k protižidovským výrokům. Navzdory opakovaným dotazům nebyla schopná jasně říci, zda výzvy ke genocidě Židů porušují pravidla univerzity, připomíná agentura AP.

21:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil, že USA při hlasování v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly požadavek na příměří ve válce v Gaze.

19:16

Při současném vojenském konfliktu v Pásmu Gazy bylo zabito nejméně sedm tisíc palestinských ozbrojenců, uvedl izraelský poradce pro národní bezpečnost.

19:07

Jemenští šíitští povstalci známí jako Hútíové varovali všechny lodní společnosti, jejichž plavidla proplouvají Rudým mořem, před spoluprací s Izraelem. Na lodě mířící do izraelských přístavů hodlají útočit, informovala agentura Reuters. Povstalecká skupina na lodě v Rudém moři v poslední době, zejména od začátku války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem, už opakovaně zaútočila. "Pokud Gaza nedostane potraviny a léky, které potřebuje, budou všechny lodě v Rudém moři směřující do izraelských přístavů bez ohledu na jejich státní příslušnost cílem našich ozbrojených sil," uvedl vojenský mluvčí Hútíů.

18:43

Desítky tisíc propalestinských demonstrantů v sobotu prošly centrem Londýna a vyzývaly k příměří ve válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Policie při demonstraci zatkla 13 osob, převážně kvůli urážlivým transparentům. Uvedla to policie na sociální síti X.

11:19

Izraelský bezpilotní letoun na jihozápadě Sýrie zabil tři členy libanonského radikálního hnutí Hizballáh, které má podporu Íránu. Jednou z obětí je nejspíš Hasan Alí Dakdúk, dospělý syn člena Hizballáhu Alího Músy Dakdúka, který vede vojenské operace hnutí v jižní Sýrii.

Spolu se třemi bojovníky zemřel i civilista, který je doprovázel. S odkazem na izraelskou veřejnoprávní televizi Kan o tom dnes informoval deník The Times of Israel (ToI). Podobné informace není bezprostředně možné ověřit z nezávislých zdrojů.

10:17

Izraelská letadla dál bombardují Pásmo Gazy, na severu je hlášena střelba z tanků. Na jihu pokračují prudké boje mezi armádou a Hamásem, píše BBC. Hlavním cílem izraelské ofenzivy posledních dní je město Chán Júnis, kde se podle Izraelců ukrývá člen vedení Hamásu Jahjá Sinvár. Tomu Izrael přičítá zosnování brutálního útoku na jih Izraele 7. října.

21:58

Rada bezpečnosti OSN nepřijala návrh rezoluce, která požadovala zavedení okamžitého humanitárního příměří v Pásmu Gazy a pozastavení bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás. Proti byly Spojené státy, které v RB OSN společně s dalšími čtyřmi stálými členy disponují právem veta. Pro hlasovalo 13 z 15 zemí, včetně Spojených arabských emirátů, které návrh rezoluce přednesly, Ruska nebo Číny.

20:42

Při výkonu své profese letos zemřelo 94 novinářů, výrazně víc než kdy dřív. Téměř tři čtvrtiny žurnalistů přišly o život za poslední dva měsíce během bojů v Pásmu Gazy mezi Hamásem a Izraelem, bylo jich 68. Tento konflikt je tak pro lidi v médiích nejsmrtelnější za posledních 30 let, uvedla dnes Mezinárodní federace novinářů (IFJ).

19:47

EU příští rok poskytne Palestincům v Pásmu Gazy a na Západním břehu humanitární pomoc za 125 milionů eur (přes tři miliardy Kč), víc než letos.

18:36

Francouzský prezident Emmanuel Macron sklízí kritiku za to, že ve čtvrtek večer v prostorách Elysejského paláce spolu s představiteli židovské obce zapálil svíčku na oslavu začátku židovského svátku chanuka. Podle části společnosti, včetně některých Židů, tím prezident porušil princip odluky státu a církve. Macron si ale za svým gestem stojí, prezentuje ho jako snahu o "svornost" obyvatel, uvedla dnes agentura AFP.

17:58

Agentury OSN mohou dodávat humanitární pomoc jen do jedné z pěti částí Pásma Gazy, bezpečno tam není nikde, řekl Guterres a vyzval k příměří.

17:57 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Brutalita Hamásu Izraeli nedává právo kolektivně trestat Palestince, v Pásmu Gazy je zničených přes 60 procent obytných domů, řekl šéf OSN Guterres.

17:52

Na celkem 17 487 mrtvých vystoupal podle úřadů v Pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamás, počet obětí izraelských úderů, uvedla dnes agentura AFP. Údaj nelze nezávisle ověřit. Od konce října, kdy izraelská armáda zahájila svou pozemní operaci v oblasti, zahynulo v souvislosti s boji 93 jejích vojáků, píší izraelská média.

16:44

Evropská unie dnes zařadila dva vysoce postavené členy ozbrojeného křídla Hamásu na seznam teroristických organizací a jejich členů. EU je na seznam přidala kvůli jejich podílu na útoku na jih Izraele ze 7. října. Sankce jsou účinné ode dneška, uvedla EU v tiskové zprávě.

16:42

Vláda palestinské samosprávy nad poválečným Pásmem Gazy podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua "není řešením", píše deník Haarec. Netanjahu svým prohlášením reagoval na názor palestinského premiéra Muhammada Ištajji, který řekl agentuře Bloomberg, že izraelská ambice zlikvidovat hnutí Hamás je nerealistická a islamistická skupina by se měla částečně podílet na poválečném uspořádání Pásma Gazy.

16:42

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění v Izraeli. Starší informace najdete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2023 19:41
 

Právě se děje

Další zprávy