Helena Truchlá
Aktualizováno 3. 2. 2021 11:17
Dávek na očkování proti covidu-19 mají evropské státy méně, než by si přály, nabídka vakcín se ale rozšiřuje. Evropská léková agentura minulý týden doporučila ke schválení už třetí z nich, od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Doplnila tím látky od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny, kterými se už očkuje i v Česku. Podívejte se, kde objednávají očkování Maďaři a jak postupuje další vývoj.
Kde se očkuje ve velkém: Rusko, Čína, Emiráty, Bahrajn
Vývoj koronavirové vakcíny je oproti normálnímu procesu extrémně urychlený. Přijít s účinnou látkou většinou trvá několik let, vzhledem k rozšíření nemoci covid-19 a dopadům, které má na celý svět, to v tomto případě bude mnohem dříve. Ve fázi klinických testů na lidech je nyní podle přehledu deníku New York Times už celkem 67 různých vakcín. Dvacet z nich je v poslední fázi tohoto testování, další se naopak zatím prověřují jen na zvířatech.
Některé státy s očkováním začaly i přesto, že jejich vakcíny ještě neprošly kompletním schvalovacím procesem. To lékaři označují za nebezpečné kvůli nedostatečně probádaným vedlejším účinkům. Patří sem například ruská vakcína Sputnik V. Použitou technologií je velmi podobná očkování od AstraZeneca, v poslední fázi klinických testů dosáhla účinnosti 91,6 procenta. Uvádí to studie, kterou na začátku února zveřejnil vědecký časopis Lancet.
Rusové by podle informací rozhlasové stanice MDR chtěli na výrobě vakcíny spolupracovat s farmaceuty z německé firmy IDT Biologika. U unijních úřadů zatím o schválení nezažádali.
Mimo jednotný evropský systém ale nasazení Sputniku V povolilo Maďarsko. Očkování si rovnou i objednalo, Rusové slíbili začít "zpočátku s nevelkými dodávkami" od února. Budapešť schválila i čínskou vakcínu od výrobce Sinopharm, chce od něj nakoupit pět milionů dávek. Mimo EU a samotné Číny s ní očkuje třeba Srbsko, další čínská látka od firmy Sinovac našla uplatnění v Brazílii, Spojených arabských emirátech nebo Bahrajnu.