"Očkování pozastavujeme, abychom se ujistili o bezpečnosti," zdůraznil Spahn. Dodal, že rozhodnutí není politické, vychází z odborných doporučení a cílem prověrky je posílení důvěry v přípravek. Uvedl, že zaznamenáno bylo sedm podezřelých případů mozkové žilní trombózy, které je nyní nutné objasnit.
Spahn v prohlášení také vyzval ty, kteří se čtyři dny po očkování vakcínou AstraZeneca necítí dobře, aby se obrátili na lékaře.
Německo je tak další z řady zemí, které postupně očkování preparátem od společnosti AstraZeneca pozastavily. Dánsko tak učinilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny. V pondělí zastavili očkování i ve Francii a Španělsku.
Jasné stanovisko k přípravku od AstraZeneca pro použití v Německu v pondělí už dříve žádal bavorský premiér Markus Söder a ministerstvo agentuře Reuters v reakci na jeho vyjádření sdělilo, že bude pokračovat v distribuci vakcíny, protože neexistují žádné průkazné důkazy, že by byla nebezpečná. Nyní tedy názor změnilo.
Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) uvedl, že dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných.
Vakcíny se zastaly také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).