Léky proti malárii nefungují, parazit je rezistentní

Jana Černá
30. 4. 2013 20:24
Kmen odolný vůči nejrozšířenějšímu léku Artemisininu sužuje jihovýchodní Asii

Londýn - Vědci objevili nebezpečnou genetickou mutaci parazita, který způsobuje malárii. Je rezistentní vůči jednomu z doposud nejúčinnějších léků - Artemisininu.

Výskyt zmutovaného kmene byl zjištěn v západní Kambodži. První související zprávy o rezistenci parazitů v této oblasti se objevily v roce 2008. Problém se od té doby rozšířil do dalších zemí jihovýchodní Asie.

Vědci zatím netuší, jaké genetické změny přesně u parazitů proběhly, napsal odborný časopis Nature Genetics.

Studii, která se problematickou mutaci snažila popsat, vedl Olivo Miotto z Oxfordské univerzity a Mahidolské univerzity v Thajsku.

"Ze všech nejefektivnějších léků, které jsme získali v posledních několika desetiletích, se neuvěřitelnou schopností tohoto parazita mutovat a vyvinout si odolnost staly bezcenné," cituje doktora Miotta BBC.

Se stejným problémem jako u Artemisininu se totiž v téže oblasti potýkají už od 50. let. Do roku 2008 to ale v případě tohoto léku vypadalo nadějně.

"Artemisinin nyní funguje velmi dobře. Je to nejlepší zbraň, kterou proti této nemoci máme, a potřebujeme si ji udržet."

Realita oblastí zasažených malárií:

Aby přišli na příčinu problému, vědci detailně prozkoumali strukturu DNA 800 parazitů zvaných Plasmodia z celého světa. Kmeny z Kambodži mají podle nich nevídané vlastnosti, přesný způsob jejich mutace jim ale zatím uniká.

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace zemře na malárii asi 660 tisíc lidí ročně, nakazí se ale až 219 milionů lidí. K naprosté většině úmrtí, celým 90 % případům, dochází v Africe. Nemoc se v tropech šíří velmi rychle, parazity přenáší komáři.

 

Právě se děje

Další zprávy