Vadné prsní implantáty se dovážely i do Česka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 12. 2011 12:22
Vadné silikonové náhražky praskají. Tisíce žen žalují francouzskou firmu a kliniky
Vadné silikonové implantáty vyráběla francouzská firma PIP.
Vadné silikonové implantáty vyráběla francouzská firma PIP. | Foto: Reuters

Marseille - V celosvětový skandál přerostl problém s vadnými prsními implantáty, které vyráběla francouzská firma Poly Implant Prosthesis (PIP). Společnost je vyvážela do více než 65 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura AFP

Francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFSSAPS) už loni na jaře upozornila, že voperované implantáty PIP nezvykle často praskají, a pozastavila jejich používání a vývoz. Vyšetřovatelé podezřívají zaniklou firmu, že používala nekvalitní silikon s cílem ušetřit milion eur ročně.

Objevily se dohady, že implantáty také podporují vznik rakoviny.

Tisíce žalob

Firma PIP se v důsledku finanční krize v posledních letech dostala do potíží. Ty nakonec vedly k jejímu bankrotu v březnu 2010.

Do té doby vyráběla asi 100 000 prsních implantátů ročně, které vyvážela především do Latinské Ameriky a západní Evropy. Jak upřesňuje AFP, zhruba 10 procent produkce směřovalo do východní Evropy: do Česka, Bulharska, Maďarska, Ruska, Běloruska a Polska.

Agentura pro dohled nad léky v Británii odhadla, že implantáty nosí v zemi kolem 45 000 žen. Vyzvala je, aby nepanikařily, protože dosud neexistuje důkaz, že implantáty vznik rakoviny opravdu podporují. A tudíž není důvod nechat si je odstranit. Více než 250 Britek už přesto zažalovalo kliniky, které jim implantáty voperovaly.

"Více než polovině žalujících žen implantáty praskly, další ženy vystrašily zveřejněné informace," řekla jejich advokátka Esyllt Hughesová. "Raději bychom žalovali přímo PIP, ale ta je v likvidaci a podle všeho nebyla patřičně pojištěna, takže podáváme žaloby na kliniky," vysvětlila britská právnička.

Rozhodne se na konci týdne

Jen v Marseille na jihu Francie podalo žalobu více než 2000 žen. Francouzské úřady očekávají, že se počet žalob nejspíš výrazně zvýší.

Zdravotní úřady ve Španělsku již v březnu 2010 nařídily chirurgům, aby podezřelé implantáty nepoužívali.

Také doporučily ženám, aby se nechaly prohlédnout lékařem. Některé z žen vytvořily sdružení Afectadas por protesis PIP, které na úřadech požaduje, aby zaplatily odstranění jejich implantátů.

V Německu se podle AFP o žádné kampani k odstraňování implantátů PIP zatím neuvažuje. Čeká se na rozhodnutí francouzských úřadů koncem týdne. Potíž je v tom, že Federální ústav léčiv už v dubnu ženy a lékaře před implantáty varoval.

Podle britského tisku desetitisíce žen dostaly namísto zdravotně nezávadných produktů vadné implantáty z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice.

 

Právě se děje

Další zprávy