V Zimbabwe zbili vůdce opozice

rst, ČTK, BBC, Reuters
14. 3. 2007 12:08
Harare - Po brutálním výslechu v policejní vazbě zůstává Morgan Tsvangirai na jednotce intenzivní péče s podezřením na frakturu lebky.
Vůdce hlavní zimbabwské opoziční strany Morgan Tsvangirai
Vůdce hlavní zimbabwské opoziční strany Morgan Tsvangirai | Foto: Reuters

Vůdce opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) a dalších zhruba 50 opozičních aktivistů bylo hospitalizováno poté, co je policie zatkla a vyslýchala kvůli účasti na nedělních protivládních demonstracích.

"Podstoupil tomografické vyšetření, protože má zřejmě prasklou lebku. Zůstává na jednotce intenzivní péče," uvedl Tsvangiraiův mluvčí William Bango z nemocnice v Harare. Podle něj prezidentský kandidát opozice potřeboval také krevní transfuzi.

Kritika Mugabeho režimu

Praktiky vlády prezidenta Roberta Mugabeho mezitím odsoudily mnohé světové osobnosti včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, vysoké komisařky OSN pro lidská práva Louise Arbourové či americké ministryně zahraniční Condoleezzy Riceové.

"Světové společenství je znovu svědkem toho, že režim Roberta Mugabeho je nemilosrdný a represivní a že zimbabwský lid kvůli němu trpí," řekla Riceová.

Za současnou krizi  je odpovědný prezident Robert Mugabe, který je u moci od roku 1980
Za současnou krizi je odpovědný prezident Robert Mugabe, který je u moci od roku 1980 | Foto: Reuters

Tsvangirai byl údajně mučen poté, co policie rozehnala nedělní setkání opozice, které mělo být zasvěceno modlitbám. Zimbabwské úřady se však obvinění brání a tvrdí, že je přívrženci opozice v neděli napadli jako první.

"Pravá strana Morganova obličeje byla nateklá, oči měl zakrvavené, ale zdálo se, že vnímá. Byl to barbarský čin," řekl britský velvyslanec v Zimbabwe Andrew Pocock, který se v úterý zúčastnil soudního přelíčení v hlavním městě Harare.

Podle něj se i šéf odštěpené frakce Hnutí pro demokratickou změnu Arthur Mutambara u soudu objevil se zlomenou rukou a zraněními na hlavě.

"(Zimbabwská) vláda udělala velkou chybu. Tento incident udělal pro sjednocení opozice víc, než by dokázaly oficiální rozhovory," dodal Pocock.

Hospodářská krize trvá

Sociální nepokoje jsou v poslední době v Zimbabwe téměř na denním pořádku. Země se nyní potýká s nejvyšší inflací na světě, jež přesahuje 1600 procent, a nezaměstnaností, která se vyšplhala na 80 procent.

Ekonomická situace v Zimbabwe je kritická
Ekonomická situace v Zimbabwe je kritická | Foto: Reuters

V zemi je nedostatek jídla, paliva i cizí měny a obyvatelé prý jen živoří. Za situaci je podle mnohých odpovědný prezident Mugabe, který je u moci od roku 1980.

Během své vlády provedl několik kontroverzních reforem, kterými zemi přivedl do špatné hospodářské situace. Největší kritiku si vysloužil svým rozhodnutím o vyvlastnění půdy bělošských farmářů a jejím přerozdělením mezi černošské obyvatelstvo, především své příznivce z řad veteránů boje za nezávislost.

 

Právě se děje

Další zprávy