Opozice proti Mugabemu přitvrdí

David Koubek
21. 3. 2006 8:15
Harare - Zásobte se jídlem, začíná dlouhá zima - boj proti vládnoucí moci, říká staronový šéf zimbabwské opozice.

Celých šest let od svého vzniku se opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) snaží svrhnout prezidenta tvrdé ruky Roberta Mugabeho ve volbách.

Zakládající lídr Morgan Tsvangirai, který byl v neděli znovu zvolen do čela hnutí, však říká: Taková demokratická cesta nikam nevede.

Opozice bude protestovat

Vyzval k masovým protestům, občanské nespokojenosti a trvalému nátlaku na prezidenta, který podle opozice soustavně manipuluje s volebními výsledky a potlačuje opozici.

Robert Mugabe, který vládne Zimbabwe od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1980, se má podle Tsvangiraiho nedělního projevu připravit na to, že jeho čtvrtstoletí vlády končí.

"Diktátor se musí přichystat na dlouhou, tvrdou zimu," prohlásil po svém znovuzvolení charismatický opoziční lídr. Vyzval dokonce lidi, aby spořili peníze a zásobili se jídlem.

Na tom, nakolik se Tsvangiraiho sliby splní, záleží podle analytiků nejen budoucnost prezidenta Mugabeho, ale zároveň samotného opozičního politika, který je podle Mugabeho spolčen s "bílým Západem".

Infobox

Fakta o ZIMBABWE

  • dříve známá jako Rhodésie, nezávislost na Británii získala v roce 1980
  • dlouhou dobu byla známým vývozcem tabáku a mezi okolními státy bohatší zemí
  • obyvatelstvo: 12,9 milionu (OSN)
  • hlavní město: Harare
  • náboženství: křesťanství, indiánské víry
  • předpokládaná délka života: 37 let ženy i muži (OSN)

Mugabe možná odpoví silou

"Tsvangirai si stanovil velké cíle, a pokud MDC dostojí svému programu masových akcí, Mugabe určitě pocítí nátlak," řekl agentuře Reuters Lovemore Madhuku, předseda vlivné politické lobbistické skupiny.

Madhuku předpokládá, že organizované mírové demonstrace po celém Zimbabwe by mohly přinutit dvaaosmdesátiletého Mugabeho jednat o situaci v zemi, která je už za pokrajem ekonomické krize: Inflace dosahuje tříciferných čísel a nezaměstnaných v zemi je 70 procent.

Je však také možné, že Mugabe proti demonstracím zasáhne silou. "Vláda doposud vždy reagovala na projevy opozice násilím, takže můžeme čekat také období chaosu," řekl agentuře Reuters politický komentátor a Mugabeho kritik John Makumbe.

Sám 54letý lídr MDC, bývalý šéf odborů, už unikl několika pokusům o atentát a stoupenci jeho strany byli při volbách mučeni.

Rozkol uvnitř opozičního hnutí

Od jeho hnutí se navíc oddělila frakce, která nebyla spokojená s Tsvangiraiho opoziční politikou. Prezident Mugabe využil většiny své strany Zanu-PF v parlamentu a změnou ústavy vytvořil senát, do kterého velká část MDC odmítla kandidovat, protože předpokládala manipulaci voleb jako v předchozích případech.

Část politiků z Hnutí pro demokratickou změnu - generální tajemník, šéf financí, zástupce lídra, jeho mluvčí - však přece jen do senátu kandidovat chtěla, a vytvořila proto vlastní frakci. Na zvláštním sjezdu minulý měsíc v Buloawayo zvolila svým lídrem Arthura Mutambaru, 39letého vědce, který pracoval pro NASA a 15 let žil mimo Zimbabwe.

Zbylá větší část MDC ho však nařkla z toho, že je spolčen s Mugabeho stranou Zanu-PF a že se chce za každou cenu podílet na moci, a velkou většinou podpořila jako lídra právě Tsvangiraiho.

Ceny chleba jdou do astronomických částek
Ceny chleba jdou do astronomických částek | Foto: Reuters

Ten teď bude muset prokázat životaschopnost své politiky. Soudržnost velké části hnutí prokázal právě o víkendu, kdy ho velká většina ze 14 tisíc delegátů sjezdu znovu zvolila do nejvyšší funkce ve straně.

Tsvangirai si tak mohl dovolit ve svém projevu vyjevit smělé plány a zahřímat: "Ode dneška si přátelé Zimbabwané laskavě střádejte své pence a zásobte se, jak to bude možné. Bouře je na obzoru."

 

Právě se děje

Další zprávy