Mugabe dostal dárek. Sankce z EU

rst, Reuters
19. 2. 2007 15:07
Harare - Zatímco policie slzným plynem a vodními děly rozháněla povolené shromáždění opozice, Evropská unie rozhodla o prodloužení sankcí vůči Zimbabwe.
Evropská unie prodloužila sankce vůči režimu Roberta Mugabeho (na snímku). Do EU nesmí stovka nejvyšších zimbabwských ministrů a úředníků, včetně prezidenta.
Evropská unie prodloužila sankce vůči režimu Roberta Mugabeho (na snímku). Do EU nesmí stovka nejvyšších zimbabwských ministrů a úředníků, včetně prezidenta. | Foto: Reuters

Evropská unie dnes o rok prodloužila platnost sankcí uvalených na Zimbabwe, jejichž součástí je zbrojní embargo, zmrazení bankovních účtů prezidenta Roberta Mugabeho a zákaz cestovat do zemí EU pro něj a další vysoké představitele tohoto afrického státu.

Seznam osob, na něž se vízová omezení vztahují, zahrnuje přes sto ministrů a jiných vládních činitelů. Evropská unie jim klade za vinu porušování lidských práv a svobody shromažďování a projevu v Zimbabwe.

Vyvlastnění zruinovalo ekonomiku

Prvotním impulsem k uvalení sankcí bylo kontroverzní vyvlastňování farem patřících bílým osadníkům a jejich přerozdělování převážně nemajetným černošským obyvatelům. Svou roli však sehrálo i sporné znovuzvolení Mugabeho prezidentem v roce 2002.

Vyvlastnění zruinovalo ekonomiku celé země, protože farmáři nejen vyváželi tabák a jiné plodiny, ale také dokázali zásobovat místní trh. Poté, co farmy získali váleční veteráni a prezidentovi příznivci, nedokázali navázat na úspěchy předchozích majitelů.

Inflace v zemi dosáhla téměř 1600 procent, nezaměstnanost v zemi je osmdesátiprocentní, není dostatek potravin, paliva nebo zahraniční měny.

V zemi je vysoký počet lidí nakažených virem HIV, řádí zde také cholera, na kterou jen minulý týden zemřeli tři lidé.

Vládnoucí strana ZANU-PF už letos dokonce stovkám bílých farmářů nabídla, že se mohou vrátit zpět. Na 99 let jim nabídla pronájem části farem, které dříve vlastnili. Několik z nich už o návrat do Zimbabwe, kde je kvalitní půda, projevilo zájem.

Mugabe: Za krizi může Evropa

Dvaaosmdesátiletý Mugabe tvrdí, že za ekonomickou krizi v zemi mohou právě uvalené sankce a že pozemková reforma byla nutností, protože koloniální Británie nesplnila své sliby, které Zimbabwe dala během osamostatnění v roce 1980.

Žena na trhu v Harare ukazuje chleba a jeho cenu - 45 tisíc zimbabwských dolarů. Zimbabwe má nejvyšší míru inflace na světě
Žena na trhu v Harare ukazuje chleba a jeho cenu - 45 tisíc zimbabwských dolarů. Zimbabwe má nejvyšší míru inflace na světě | Foto: Reuters

Prezidentovi kritici však tvrdí, že pozemkovou reformu Mugabe provedl proto, aby získal zpět svou ztracenou popularitu před volbami, kde mu začalo na záda dýchat opoziční Hnutí za demokratické změny (MDC).

Poslední srážky mezi opozicí a policií se uskutečnily včera, když nejvyšší soud v zemi dovolil MDC uskutečnit shromáždění. Soud odmítl brát na vědomí tvrzení policie, že nemá dostatek času sehnat adekvátní množství policistů, kteří by na shromáždění dohlíželi.

Strach o oslavu narozenin

Státní média se obávala, že by MDC mohlo této akce využít k protivládním protestům. Těžkooděnci pomocí slzného plynu a vodních děl izraelské výroby nakonec uspořádání akce v hlavním městě Harare zabránili. Z "bezpečnostních a politických důvodů" policie ukončila také demonstrace ve druhém největším městě Bulawayo.

Podle místních médií mělo opoziční shromáždění podporu Británie a cílem bylo zkomplikovat obří oslavy 83. narozenin prezidenta Mugabeho, které se chystají na tuto sobotu.

Foto: Aktuálně.cz

"Myslím, že včerejší hrubý zákrok vlády a rozhodnutí nerespektovat výrok Nejvyššího soudu poškodí její obraz jak doma, tak v zahraničí," uvedl Elder Masunungabe, profesor politických věd na Zimbabwské univerzitě.

Členové MDC se rozhodli uspořádat setkání, na kterém by zahájili kampaň k prezidentským volbám, jež by měly proběhnout v březnu 2008. Prezidentova strana ZANU-PF však plánuje volby posunout až na rok 2010, aby se konaly společně s volbami parlamentními.

Jedním z kandidátů opozice by měl být také Morgan Tsvangirai, kterému policie zamezila promluvit k příznivcům. Několik odpůrců režimu policisté také zatkli.

 

Právě se děje

Další zprávy