Washington - Ve Spojených státech dnes poprvé zasedl v novém složení Kongres, jehož obě komory kontrolují republikáni.
Porážka demokratů v loňských listopadových volbách pro prezidenta Baracka Obamu znamená, že v posledních dvou letech svého mandátu se již nebude moci o zákonodárný sbor opřít. Očekává se, že mezi republikánským Kongresem a Bílým domem dojde k řadě sporů, první z nich bude zřejmě kvůli kontroverznímu ropovodu mezi USA a Kanadou, který Obama z ekologických důvodů odmítá.
Během prvního zasedání nového Kongresu složili zákonodárci přísahu a vybrali si nové vedení. Novým vůdcem senátní většiny se stal Mitch McConnell. Senát, který dosud ovládali demokraté, je tak nově republikánský.
Svůj post potřetí v řadě podle očekávání uhájil dlouholetý předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, který čelil kritice krajně konzervativního republikánského hnutí Tea Party. Boehnerovu kandidaturu zpochybňoval mimo jiné Louis Gohmert z Texasu, který dříve prohlásil, že vedení sněmovny "po letech nedodržených slibů" potřebuje změnu.
Boehner nakonec získal hlasy 216 republikánů, dalších 25 republikánů hlasovalo pro jiné kandidáty. Výsledek volby proto agentura AP označila za "žinantní políček" ohlášené republikánské jednotě.
Republikáni chtějí v rámci prvních kroků prosadit výstavbu sporného ropovodu Keystone XL, kterým má proudit ropa z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst vedle republikánů podporují i někteří demokraté, Senátem ale návrh dosud neprošel. Bílý dům dnes ohlásil, že pokud Kongres energetický zákon týkající se ropovodu schválí, Obama ho nepodepíše.
Obama za uplynulých šest let v prezidentském křesle použil veto podle BBC dvakrát. Po ovládnutí Kongresu republikány prohlásil, že ho nyní zřejmě bude využívat častěji.
Další střet mezi Kongresem a Bílým domem se očekává v případě Obamovy reformy zdravotního pojištění, kterou chtějí republikáni oslabit. Menší zaměstnavatelé se podle republikánských návrhů budou moci placení zdravotního pojištění vyhnout najmutím veteránů, kteří mají státní pojištění. Další změna zase předpokládá, že firmy nebudou muset pojištění platit zaměstnancům, kteří odpracují méně než 40 hodin týdně. Dosud platí limit 30 hodin týdně.
Ve stočlenném Senátu mají republikáni 54 zástupců, zatímco demokraté, se kterými většinou hlasují i dva nezávislí, mají 44 mandátů. Ve 435členné Sněmovně reprezentantů drží republikáni pohodlnou většinu 246 mandátů a 188 křesel připadá na demokraty. O posledním zbývajícím sněmovním místu rozhodnou doplňující volby. Mandát byl původně republikánský, ale Michael Grimm na něj kvůli daňovým podvodům rezignoval.
Nynější Kongres, který je v pořadí 114., je podle listu The Washington Post nejrozmanitější v historii země. Z dvaceti procent ho tvoří ženy a sedmnáctiprocentní podíl mají zákonodárci, kteří nejsou běloši. Zákonodárnému sboru, ve kterém je podle jisté studie 92 procent křesťanů, nicméně dominují bělošští muži.