Gaziantep (Turecko) - Za hlasitého nářku v neděli příbuzní pohřbili některé oběti sobotního útoku na svatbu v jižním Turecku, který si vyžádal 51 mrtvých a podle různých zdrojů až stovku zraněných. Nejméně jeden z obřadů provázely projevy odporu vůči tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.
Podle muslimských zvyků se ukládá tělo v rakvi do země hned následující den po smrti.
Podle zpravodajského serveru Habertürk bylo nejprve pohřbeno 37 těl poté, co byla po úřední pitvě předána příbuzným. Identifikováno bylo přes 40 mrtvých, u několika se na zjištění totožnosti ještě čeká.
Mezi rakvemi vesměs pokrytými muslimskými zelenými sukny truchlili pozůstalí i nad tou nejmenší, ve které spočívala patrně nejmladší oběť: pětiletý chlapeček.
Podle agentury Reuters se přinejmenším při jednom ze smutečních obřadů dav rozlítil a skandoval "Vrah Erdogan". Na přihlížející policisty pak letělo několik plastových lahví od vody. V Turecku mnozí Erdoganovi zazlívají, že je za násilí v zemi odpovědný a že nedokáže chránit nevinné civilisty.
Podle deníku Daily Sabah přežili novomanželé sobotní atentát jen s lehkými zraněními. Přeživší svědci se svěřili listu se svými zážitky. "Vůbec nevím, co se stalo. Jediné co vím, že sousedka zemřela nade mnou," řekla Gülser Ateşová, která byla také zraněna. "Kdyby na mě nespadla, zemřela bych i já. Její tělo mě zachránilo," dodala.
"Odsuzuji teror. Byly tu nevinné děti. Nikdo tu neudělal nic špatného," řekla také Ateşová.
Podle ženichova bratra Şükrüa Akdogana zavládl po výbuchu ve zvířeném prachu velký zmatek. "Nemohli jsme nic vidět. Nic než kusy těl," řekl.
Podle tureckého studenta politologie na pařížské Sorbonně Yohanana Benhaima pravděpodobný původce atentátu, Islámský stát, učinil další krok ve vystupňování svých útoků v Turecku. Po politických shromážděních a turistech se intenzivněji zaměřil na ryze soukromou akci, řekl Benhaim francouzskému listu Libération. Incident podle něho ještě více destabilizuje situaci v Turecku, ve kterém jsou bombové útoky v posledním roce velmi časté.