Mrtvých v Mekce je už 717, letošní pouť je nejtragičtější za čtvrt století

Martin Novák Jan Hejl Michal Žák Martin Novák, Jan Hejl, Michal Žák
Aktualizováno 24. 9. 2015 23:27
V Mekce právě probíhá Velká pouť - hadždž - trvající pět dní. Do poutního města na ni přijíždějí statisíce věřících z celého světa. Na čtvrtek letos připadá třetí den poutě, který provází symbolické kamenování satana a zahájení svátku oběti.
Jeden ze zraněných v péči lékařů.
Jeden ze zraněných v péči lékařů. | Foto: Reuters

Mekka - Letošní muslimská pouť do saúdskoarabské Mekky se zařadila mezi nejtragičtější v historii.

V tlačenici v nedalekém údolí Míná zemřelo nejméně 717 lidí, dalších 863 je zraněno a bilance není konečná, oznámil úřad civilní obrany. Původní informace hovořily o stovce mrtvých.

Katarská televize Al-Džazíra uvedla, že k neštěstí nedošlo během náboženských rituálů, nýbrž na ulici stanového městečka, které pro poutníky vybudovaly úřady. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů.

Tlačenice nastala na jedné ze dvou hlavních ulic, které vedou ke stanovišti, odkud poutníci házejí kamínky na betonovou stélu, což symbolizuje kamenování satana.

"Lidé šplhali jeden přes druhého, jen aby mohli dýchat," vylíčil agentuře AP jeden z přeživších, 44letý Egypťan Abdulláh Lofty. Podle něj situaci nezvládli organizátoři poutě.

Foto: Reuters

Zraněné přepravují vrtulníky

Na místě podle odhadů zasahovaly 4000 záchranářů, kteří ulici 204 uzavřeli a snažili se věřící odklonit jinými trasami. "Probíhá oddělení velkých skupin lidí a poutníků k alternativním trasám," píše se ve vyjádření úřadů na Twitteru.

Humanitární organizace Červený půlměsíc uvedla, že raněným na místě pomáhají záchranářské vrtulníky, které je transportují do nemocnic.

Král Salmán už nařídil vznik zvláštní vyšetřovací komise i revizi všech dokumentů souvisejících s organizací poutě.

Mezi oběťmi jsou i cizinci. Saúdská Arábie zatím neposkytla ucelené informace o národnosti mrtvých, sdělila pouze, že byli z mnoha zemí. Podle prvních zpráv jsou mezi nimi Turci, Indové a podle Teheránu i přinejmenším 95 Íránců.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí obvinil Rijád z nezvládnutí situace a vyzval ho, aby za tragédii přijal plnou odpovědnost. V zemi vyhlásil třídenní smutek. Šéf íránské poutní organizace už dříve Saúdskou Arábii obvinil, že příčinou neštěstí bylo nesmyslné uzavření části silnice nedaleko místa tragédie.

"V žádném případě nemůžeme být lhostejní k tomuto nezodpovědnému chování Saúdské Arábie. Budeme to řešit diplomatickou cestou," pohrozil ve státní televizi náměstek íránského ministra zahraničí Hossein Amir Abdollahian.

Policejní vozy projíždějí kolem davu poutníků.
Policejní vozy projíždějí kolem davu poutníků. | Foto: Reuters

Dva miliony poutníků

Ministr zdravotnictví Chalíd al-Falih z tragédie viní neukázněné poutníky. Podle něj by k ničemu nedošlo, pokud by dodržovali pokyny.

V Mekce přitom letos nejde o první tragédii. Před dvěma týdny zemřelo přes sto lidí při pádu jeřábu ve Velké mešitě.

Do země letos přijely dva miliony poutníků z celého světa, což je maximum, které saúdské úřady z bezpečnostních důvodů akceptují.

Na každou zemi připadají kvóty, které se nesmějí překročit. A to navzdory faktu, že se vláda před několika lety rozhodla prostory pro pouť výrazně rozšířit kvůli stížnostem, že nevyhovují velkému počtu návštěvníků.

Na bezpečnost dohlíží na 100 000 vojáků a policistů.

Kamenování satana

Velká pouť - hadždž - trvá tradičně pět dní.

Z hlediska logistiky je nejkritičtější rituál kamenování, který připadá právě na čtvrtek, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav.

Pro saúdskou královskou rodinu je zdárný průběh hadždže věcí prestiže, protože saúdskoarabský král používá oficiální titul "Ochránce svatých míst v Mekce a Medíně". Kvůli pouti král Salmán ve čtvrtek prodloužil svátky, takže běžný provoz začne v království až v neděli 4. října, a ne 29. září, jak se plánovalo původně

Opakovaně se ale objevují v muslimském světě hlasy, že pouť by měla být jinak organizována a měla by být pod mezinárodním dohledem.

Největší neštěstí spojená s poutí hadždž

2.7.1990 V tunelu v údolí Miná zahynulo 1426 muslimských poutníků (nejvíce z Malajsie, Indonésie a Pákistánu), kteří byli ušlapáni ve zmatku po výpadku ventilace.
24.9.2015 Při tlačenici na muslimské pouti do saúdskoarabské Mekky zahynulo nejméně 717 lidí a 805 osob bylo zraněno.
31.7.1987 Při střetech mezi íránskými šíity a saúdskoarabskou policií zemřelo 402, podle Teheránu dokonce 650 lidí.
12.1.2006 Při tlačenici během obřadu kamenování satana zahynulo 364 poutníků.
15.4.1997 V poutnických táborech u Mekky zahynulo při požáru 343 lidí.
24.5.1994 Při rituálním obřadu kamenování satana se stalo obětí tlačenice v údolí Miná 270 poutníků.
1.2.2004 Tlačenice v údolí Míná stála život 251 lidí.
9.4.1998 Opět tlačenice při kamenování satana a 118 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy