Lhasa - Přestože Čína uzavřela tři největší kláštery v tibetském hlavním městě Lhase, největší protesty mnichů za posledních 20 let pokračují, i když v menší intenzitě než v pátek.
Podle oficiální čínské agentury Nová Čína zahynulo doposud deset lidí. Jak zdroj poznamenává, šlo prý o pokojné obchodníky z Lhasy. "Civilisté byli upáleni," doplnil státní zdroj. Podle agentury AFP je řada lidí zraněna.
Naopak tibetská exilová vláda v indické Dharamsale hovoří o několika desítkách obětí. První zpráva uváděla až sto mrtvých, později vládní mluvčí Thubten Samphel agentuře Reuters řekl, že potvrzených obětí je zatím 30.
Tibetská autonomní oblast vyzvala "narušitele pořádku", aby se do pondělí vzdali policii. Vyhnou se tak prý tvrdým postihům.
Zatímco v pátek zuřily v ulicích Lhasy boje, v sobotu je podle všeho prozatím klid.
"Policejní a vojenská auta hoří," řekla v pátek agentuře AP Tibeťanka, která má ve městě rodinu. "Protestují stovky lidí včetně mnichů a civilistů."
"Lidé zapalují auta, motorky a autobusy. Kouř je všude. Házejí kameny a rozbíjejí okna. Bojíme se," řekl po telefonu agentuře Reuters jeden z místních obyvatel. Ve městě údajně zaznívá i volání po samostatnosti.
Čínská agentura Xinhua uvedla, že ve Lhase hoří i obchody a centrální tržiště. Americká armáda obdržela zprávy o střelbě. Podle zdroje agentury Reuters jsou u paláce Potály rozmístěny tanky.
Policie použila proti demonstrantům vodní děla, slzný plyn a gumové prohektily. Zprávy o ostré střelbě se nepotvrdily.
"Velice znepokojen" je situací v exilu žijící tibetský vůdce dalajlama, který čínské úřady vyzval, aby proti demonstrantům přestaly používat sílu. Ke zdrženlivosti Peking vybídla i Evropská unie.
Uzavřené kláštery
"Všechny tři kláštery jsou pro turisty uzavřeny," stojí v prohlášení organizace Mezinárodní kampaň za Tibet, sídlící ve Washingtonu. Jde o kláštery Drepung, Sera a Ganden.
"V tibetském hlavním městě je intenzivní atmosféra strachu a napětí," tvrdí lidskoprávní uskupení.
Agentura AFP s odvoláním na cestovní kancelář ze sousední provincie S'-čchuan uvedla, že byly pro turisty uzavřeny ještě další dva kláštery v oblasti.
V pondělí začaly ve Lhase demonstrace, kterých se podle dostupných zpráv účastnilo 500 až 600 mnichů. Protestovali proti komunistické represi a násilnému počínšťování provincie, která je pod čínskou vládou od roku 1950.
Demonstrace se konaly u příležitosti 49. výročí protičínského povstání a následného útěku tibetského Dalajlámy do Indie. Tisíce čínských policistů proti demonstrantům zasáhly slzným plynem.
Protesty se pak rozšířily i do dalších čínských provincií, ve kterých Tibeťané žijí.
Hladovka a sebevraždy
Podle Washingtonem dotovaného Rádia svobodná Asie (RFA) začali nyní mniši z kláštera Sera držet hladovku. Nelíbí se jim přítomnost čínských paravojenských složek na pozemcích kláštera a věznění přibližně 10 mnichů zatčených během demonstrací.
Dva mniši z kláštera Drepung se mezitím pokusili o sebevraždu.
Demonstrace za osvobození Tibetu se konaly i jinde ve světě. K propuštění demonstrantů Čínu vyzvala humanitární organizace Human Rights Watch (HRW). "Vážné znepokojení" nad jednáním Pekingu vyjádřil i kanadský ministr zahraničí Maxime Bernier.
Čína vs. USA
Čína se kvůli porušování lidských práv v uplynulých dnech znovu dostala na přední stránky světového tisku. Především kvůli podpoře Súdánu a olympijských hrám, které se v Pekingu konají v srpnu.
Mezi Spojenými státy a Čínou se teď rozhořel i diplomatický spor ohledně toho, která ze zemí více porušuje lidská práva. Peking obvinil Washington z "pokrytectví" a rozpoutání "největší humanitární katastrofy moderní doby" v Iráku.
Čtěte také:
Lidská práva porušujete sami, obviňuje Čína USA
USA vyškrtly Čínu ze seznamu nejbrutálnějších režimů