Bangkok - Co se stane, když dáte skupině slonů hudební nástroje?
Dostanete orchestr se sice poněkud hlučnější bicí sekcí, naproti tomu však hudebníky ochotné koncertovat za pouhé buráky.
Někteří hráči jako třeba slon Luk Kop dospěli při tlučení do bubnu k takové zanícenosti, že museli být z orchestru vyřazeni, řekl stanici BBC zakladatel tělesa Dave Soldier.
Mei Kot prý s velkým nadšením tluče palicí do činelu, Čapati je zase velmi dobrý u bubnu. Když slon Pchong dostane paličku, aby se připojil, těžko ho kdo zastaví.
Luk Kop byl výborný - dokázal hrát na tři bubny naráz a do rytmu. "Nakonec byl při tom ale i dost nebezpečný, takže v orchestru už není," říká hudebník a skladatel Soldier.
Sloni mají 22 nástrojů
Orchestr, který berlínské filharmoniky co do váhy převyšuje třikrát, založil s Američanem Richardem Lairem, jemuž se říká sloní profesor.
"Řekli jsme si, že by sloni mohli dokázat hrát, pokud dostanou ergonomicky upravené nástroje. Bylo jasné, že musíme vytvořit mimořádně pevné instrumenty, protože jediný úder sloního chobotu by běžný buben rozbil na padrť," řekl Soldier, který nahrával s hudebníky jako Bo Diddley nebo David Byrne.
Je ale také profesorem neurologie na Columbijské univerzitě a orchestr založený roku 2000 mu poskytl možnost zabývat se poznávacími a hudebními schopnostmi slonů.
Pro Laira je zase orchestr atrakcí, která může pomoci shromáždit peníze na velmi potřebné středisko ochrany zvířat. V Thajsku se začala lépe kontrolovat těžba dřeva, při níž pracovali také sloni. Jejich majitelé je pak nedokázali uživit, takže slonů je dost.
"Richard mne pozval do Thajska a já jsem v kovárně vyrobil velké nástroje," vypráví Lair. Orchestr jich má nyní k dispozici 22 a všechny jsou konstruovány tak, aby dokázaly čelit úderu chobotu nebo nástroje chobotem ovládaného.
Orchestr nahrál již tři alba
Soldier věděl o výzkumu z univerzity v Kansasu, který tvrdí, že sloni jsou schopni rozeznat základní melodie. "Představoval jsem si, že jim za každý dobrý úder dáme banán a za správnou notu jablko. Ale bylo to jinak. Prostě jsme jim dali paličky a bylo to. Začali za několik minut sami hrát. Thajci říkají, že to zní jako hudba z buddhistických chrámů," vypráví Soldier.
Vodiči slonů - mahautové - svým zvířatům vždy hráli nebo jim zpívali v domnění, že je to zklidňuje a činí šťastnými. Teď orchestr doprovázejí hrou na strunné nástroje. Sloni ale nejsou jenom od toho, aby do něčeho bušili. Dokážou chobotem vládnout podobně jako lidé prsty a umí uchopit i harmoniku a hrát na ni. Někdy tak silně, že si ji fouknou do vlastního ucha.
Thajský sloní orchestr nahrál už tři alba. Na jednom z nich je hudba improvizovaná - mahautové slonům pouze ukazovali, kdy začít a kdy přestat. Na další desce jsou thajské melodie. V tomto případě hraje každý ze slonů danou notu podle pokynu mahauta.