Ženeva - Vyšetřovatelé Organizace spojených národů (OSN) mají "pádné důvody" věřit, že během bojů v Sýrii byly nejméně ve čtyřech případech použity chemické zbraně.
Ve zprávě, kterou zveřejnili ve švýcarské Ženevě, rovněž konstatují, že válečné zločiny se v zemi staly každodenní realitou. Dva a čtvrt roku trvající konflikt dosáhl "nového stupně brutality".
Nevíme, kdo to byl
Tým dvaceti vyšetřovatelů prověřil zprávy o útocích, které se objevily během března a dubna.
"Na základě dostupných důkazů ovšem nebylo možné určit, jaké chemické látky byly užity, jakým způsobem byly dodány, ani viníka," upozornil předseda týmu OSN Paulo Sérgio Pinheiro na skutečnost, že není zřejmé, která ze stran chemikálie použila.
"Mezi svědky, které jsme vyslechli, jsou oběti útoků, uprchlíci, kteří utekli z postižených oblastí, a zdravotníci," dodal Brazilec s tím, že většina ze zhruba 430 svědectví upozorňovala na zneužití zbraní jednotkami prezidenta Bašára Asada.
Jestřábi volají po zásahu
Není to ostatně poprvé, co se otevřeně hovoří o zneužití chemických zbraní v Sýrii.
Zatím poslední zprávy obletěly svět na přelomu dubna a května, kdy se k situaci vyjádřil dokonce i prezident Barack Obama.
"Nemáme stále důkazy o tom, co se přesně stalo. Pokud se ukáže, že chemické zbraně použila syrská vláda, budeme muset posoudit možnosti, které máme k dispozici," prohlásil tehdy.
Část západních politiků - jako například vlivný americký senátor John McCain - volá po vojenské intervenci, aby se zabránilo masivnímu nasazení chemických zbraní, nevídané humanitární katastrofě a posílení tvrdých džihádistů hlásících se k Al-Káidě.
Jakýkoliv silový zásah zvenčí by ovšem pro každého byl nákladný, nebezpečný a hrozící neúspěchem.
I letecké údery na syrské cíle - ať už by se jednalo o sklady zbraní, či armádní pozice - by nebyly vůbec jednoduché. Sýrie má jednu z nejhustších a zároveň nejmodernějších protileteckých obran na světě. Rusko jí navíc přislíbilo dodávky raket S-300.
Reagovalo tak na skutečnost, že se Francii a Velké Británii podařilo minulý týden prosadit zrušení zbrojního embarga. Podle úterního vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina ale Asadův režim prozatím nic nedostal.