V Súdánu byli zabiti tři humanitární pracovníci

ČTK ČTK
9. 2. 2015 8:01
V provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chartúm - Na jihovýchodě Súdánu, kde operují ozbrojení povstalci, byli zabiti tři humanitární pracovníci z organizace Červený půlměsíc.

O nedělním incidentu ve státě Modrý Nil informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa súdánské komise pro humanitární záležitosti.

"Tři humanitární pracovníci súdánské organizace Červeného půlměsíce byli zabiti ve státě Modrý Nil..., když se vraceli z města Kurmuk po dokončení úkolu souvisejícího s distribucí humanitární pomoci v regionu," oznámil šéf vládního humanitárního úřadu Ahmad Muhamad Adam.

Adam neupřesnil, jak byla trojice zabita, ale poukázal na ozbrojená hnutí působící v regionu.

"Komise odsuzuje útoky na humanitární pracovníky a vyzývá ozbrojená hnutí k respektování mezinárodního humanitárního práva a principů ochrany humanitárních pracovníků," prohlásil vládní úředník.

V súdánských provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM-N).

Boje mezi SPLM-N a súdánskými vládními jednotkami nabraly od konce loňského roku na intenzitě. V prosinci ztroskotala jednání o příměří.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy