V Súdánu byli zabiti tři humanitární pracovníci

ČTK ČTK
9. 2. 2015 8:01
V provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chartúm - Na jihovýchodě Súdánu, kde operují ozbrojení povstalci, byli zabiti tři humanitární pracovníci z organizace Červený půlměsíc.

O nedělním incidentu ve státě Modrý Nil informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa súdánské komise pro humanitární záležitosti.

"Tři humanitární pracovníci súdánské organizace Červeného půlměsíce byli zabiti ve státě Modrý Nil..., když se vraceli z města Kurmuk po dokončení úkolu souvisejícího s distribucí humanitární pomoci v regionu," oznámil šéf vládního humanitárního úřadu Ahmad Muhamad Adam.

Adam neupřesnil, jak byla trojice zabita, ale poukázal na ozbrojená hnutí působící v regionu.

"Komise odsuzuje útoky na humanitární pracovníky a vyzývá ozbrojená hnutí k respektování mezinárodního humanitárního práva a principů ochrany humanitárních pracovníků," prohlásil vládní úředník.

V súdánských provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM-N).

Boje mezi SPLM-N a súdánskými vládními jednotkami nabraly od konce loňského roku na intenzitě. V prosinci ztroskotala jednání o příměří.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy