V Súdánu byli zabiti tři humanitární pracovníci

ČTK ČTK
9. 2. 2015 8:01
V provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chartúm - Na jihovýchodě Súdánu, kde operují ozbrojení povstalci, byli zabiti tři humanitární pracovníci z organizace Červený půlměsíc.

O nedělním incidentu ve státě Modrý Nil informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa súdánské komise pro humanitární záležitosti.

"Tři humanitární pracovníci súdánské organizace Červeného půlměsíce byli zabiti ve státě Modrý Nil..., když se vraceli z města Kurmuk po dokončení úkolu souvisejícího s distribucí humanitární pomoci v regionu," oznámil šéf vládního humanitárního úřadu Ahmad Muhamad Adam.

Adam neupřesnil, jak byla trojice zabita, ale poukázal na ozbrojená hnutí působící v regionu.

"Komise odsuzuje útoky na humanitární pracovníky a vyzývá ozbrojená hnutí k respektování mezinárodního humanitárního práva a principů ochrany humanitárních pracovníků," prohlásil vládní úředník.

V súdánských provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM-N).

Boje mezi SPLM-N a súdánskými vládními jednotkami nabraly od konce loňského roku na intenzitě. V prosinci ztroskotala jednání o příměří.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy