Naděje? Znepřátelení lídři Jižního Súdánu uzavřeli příměří

ČTK ČTK
2. 2. 2015 7:24
V dosavadních bojích od července 2013 přišlo o život odhadem 10 000 lidí a kolem 1,5 milionu obyvatel muselo opustit své domovy.
Boje trvají už dlouhé měsíce.
Boje trvají už dlouhé měsíce. | Foto: Aktuálně.cz

Addis Abeba - Jihosúdánský prezident Salva Kiir a jeho bývalý viceprezident Riek Machar, kteří se v roce 2013 dostali do vzájemného konfliktu, jenž přerostl v násilí, uzavřeli v noci další příměří, informovala stanice BBC.

"Očekáváme úplné zastavení bojů v Jižním Súdánu dnes ráno," řekl hlavní vyjednávač Seyoum Mesfin.

Dohoda o příměří byla podepsána v Addis Abebě, stejně jako šest předchozích, které vždy zkrachovaly krátce po vyhlášení.

Nyní se podle BBC očekává, že znepřátelené strany dojednají vzájemné vztahy a uzavřou konečnou dohodu do 5. března.

V dosavadních bojích od července 2013 přišlo o život odhadem 10 000 lidí a kolem 1,5 milionu obyvatel muselo opustit své domovy.

Jižní Súdán jako samostatný stát vznikl v roce 2011 odtržením od Súdánu. Situaci v zemi ztěžují od začátku etnické konflikty mezi Dinky, kteří převládají ve vládě, a povstaleckými Nuery.

V červenci 2013 president Kiir (původem Dinka) propustil viceprezidenta Rieka Machara (pocházejícího z nuerského etnika) a původně politický konflikt následně přerostl v ozbrojené etnické srážky. Prezident Kiir obvinil svého bývalého kolegu z pokusu o převrat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátečních trénincích na Velkou cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal celkově šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 za zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku.

Další zprávy