Naděje? Znepřátelení lídři Jižního Súdánu uzavřeli příměří

ČTK ČTK
2. 2. 2015 7:24
V dosavadních bojích od července 2013 přišlo o život odhadem 10 000 lidí a kolem 1,5 milionu obyvatel muselo opustit své domovy.
Boje trvají už dlouhé měsíce.
Boje trvají už dlouhé měsíce. | Foto: Aktuálně.cz

Addis Abeba - Jihosúdánský prezident Salva Kiir a jeho bývalý viceprezident Riek Machar, kteří se v roce 2013 dostali do vzájemného konfliktu, jenž přerostl v násilí, uzavřeli v noci další příměří, informovala stanice BBC.

"Očekáváme úplné zastavení bojů v Jižním Súdánu dnes ráno," řekl hlavní vyjednávač Seyoum Mesfin.

Dohoda o příměří byla podepsána v Addis Abebě, stejně jako šest předchozích, které vždy zkrachovaly krátce po vyhlášení.

Nyní se podle BBC očekává, že znepřátelené strany dojednají vzájemné vztahy a uzavřou konečnou dohodu do 5. března.

V dosavadních bojích od července 2013 přišlo o život odhadem 10 000 lidí a kolem 1,5 milionu obyvatel muselo opustit své domovy.

Jižní Súdán jako samostatný stát vznikl v roce 2011 odtržením od Súdánu. Situaci v zemi ztěžují od začátku etnické konflikty mezi Dinky, kteří převládají ve vládě, a povstaleckými Nuery.

V červenci 2013 president Kiir (původem Dinka) propustil viceprezidenta Rieka Machara (pocházejícího z nuerského etnika) a původně politický konflikt následně přerostl v ozbrojené etnické srážky. Prezident Kiir obvinil svého bývalého kolegu z pokusu o převrat.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy