Bělehrad - Poněkud ve stínu Francie a Řecka volili Srbové v neděli prezidenta a parlament.
Podle prvních výsledků z pondělního rána zřejmě v parlamentních volbách opoziční Srbská pokroková strana zvítězila. Má 24 procent hlasů, Demokratická strana 22,4 procent.
Socialisté dosáhli nečekaného úspěchu, když dostali 14,4 procenta. Přitom jim průzkumy dávaly šanci zhruba jen na 10 procent.
V prezidentských volbách se podle očekávání v prvním kole nerozhodlo a rovněž se potvrdilo, že souboj bude velmi těsný. Dosavadní prezident a šéf Demokratické strany BorisTadič dostal 25,4 procenta, lídr Srbské pokrokové strany Tomislav Nikolič 25,2 procenta.
Rozhodující pro složení vládní koalice zřejmě bude, s kým se rozhodne jít do koalice Socialistická strana. Dědička strany, které kdysi šéfoval Slobodan Miloševič.
Socialisté mají blíže k Tadičově Demokratické straně, takže vítěz voleb může skončit v opozici.
Země je na prahu rozhovorů o vstupu do Evropské unie a výsledek voleb měl napovědět, nakolik budou příští roky stabilní a nakolik se Srbsko přiblíží plnému členství v evropském klubu.
V integraci se, jak známo, Srbsko dost opozdilo za Chorvatskem, které se stane osmadvacátým členem EU už v polovině příštího roku.
Nikolič je více nacionalistický než Tadič, ale i on má v programu vstup do Evropské unie. Změna v prezidentském úřadě tak zřejmě evropské směřování Srbska zásadně neovlivní.
"Ještě nikdy v Srbsku neexistoval takový silný a jasný konsensus mezi hlavními politickými silami jako teď v otázce vstupu do Evropské unie," uvedl analytik Marko Blagojevič z Centra pro svobodné volby a demokracii v Bělehradě.
Nikoličova politická minulost je spojena s Vojislavem Šešeljem a jeho extremistickou Radikální stranou. Šešelj je ale před soudem v Haagu a Nikolič se od radikálů distancoval.
"Jsem v politice 22 let. Samozřejmě jsem za tu dobu změnil některé názory," uvedl k tomu šedesátiletý Nikolič.