Americké bezpilotní letouny zabily v Somálsku přes 150 islamistů, kteří plánovali útok

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2016 18:36
Islamisté z radikální skupiny Šabáb podle Pentagonu plánovali rozsáhlý teroristický útok na vojáky USA a Africké unie působící v této východoafrické zemi. Islamistické milice Šabáb, které jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida, usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Washington/Mogadišo - Přes 150 členů radikální skupiny Šabáb zemřelo o víkendu při náletech amerických bezpilotních letounů ve výcvikovém táboře v Somálsku. Uvedl to dnes mluvčí Pentagonu Jeff Davis.

"Byl to úspěšný úder," řekl Davis k útoku bezpilotního letounu na tábor vzdálený asi 190 kilometrů severně od somálské metropole Mogadišu

 Informace tajných služeb podle něj naznačovaly, že se islamisté chystali spáchat rozsáhlý teroristický útok, jehož terčem se mohly stát jednotky Africké unie a Spojených států, které ústřední somálské vládě pomáhají s bojem proti islamistům.

Islamistické milice Šabáb, které jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida, usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku.

V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal.

Islamisté ale nadále podnikají útoky především v hlavním městě a okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

 

Právě se děje

Další zprávy