Sebevražední útočníci zabili v Somálsku 30 lidí. Desítky lidí skončily v nemocnici

ČTK ČTK
29. 2. 2016 7:00
Nedělní sebevražedné útoky na přeplněnou křižovatku a blízkou restauraci v somálském městě Baidoa si vyžádaly nejméně 30 obětí. Původní bilance hovořila o 17 mrtvých. K atentátům se přihlásila radikální islamistická skupina Šabáb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Nejméně 30 mrtvých, čtyři desítky zraněných. To je bilance nedělního sebevražedného útoku v somálském městě Baidoa.

"Restaurace a křižovatka byly plné lidí," uvedl policejní velitel Bilow Nurr z města Baidoa, které leží asi 245 kilometrů severozápadně od Mogadišu. Podle lékařů bylo mnoho z těl obětí zmrzačeno k nepoznání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení policie.

"Cílili jsme na vládní úředníky a vládní síly," uvedl mluvčí radikálů z Šabábu Sheikh Abdiasis Abu Musab s tím, že nedaleko místa výbuchů se nachází policejní stanice. Na obou místech útoku se nacházeli jak civilisté, tak i příslušníci bezpečnostních složek.

Islamistické milice Šabáb usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Už v pátek zabili při útoku na hotel v hlavním městě nejméně 20 lidí.

V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša i později z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Islamisté ale nadále podnikají útoky především v hlavním městě a okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 35 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy