reklama
 
 

Sebevražední útočníci zabili v Somálsku 30 lidí. Desítky lidí skončily v nemocnici

29. 2. 2016 7:00
Nedělní sebevražedné útoky na přeplněnou křižovatku a blízkou restauraci v somálském městě Baidoa si vyžádaly nejméně 30 obětí. Původní bilance hovořila o 17 mrtvých. K atentátům se přihlásila radikální islamistická skupina Šabáb.

Nejméně 30 mrtvých, čtyři desítky zraněných. To je bilance nedělního sebevražedného útoku v somálském městě Baidoa.

"Restaurace a křižovatka byly plné lidí," uvedl policejní velitel Bilow Nurr z města Baidoa, které leží asi 245 kilometrů severozápadně od Mogadišu. Podle lékařů bylo mnoho z těl obětí zmrzačeno k nepoznání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení policie.

"Cílili jsme na vládní úředníky a vládní síly," uvedl mluvčí radikálů z Šabábu Sheikh Abdiasis Abu Musab s tím, že nedaleko místa výbuchů se nachází policejní stanice. Na obou místech útoku se nacházeli jak civilisté, tak i příslušníci bezpečnostních složek.

Islamistické milice Šabáb usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Už v pátek zabili při útoku na hotel v hlavním městě nejméně 20 lidí.

V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša i později z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Islamisté ale nadále podnikají útoky především v hlavním městě a okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

autor: ČTK | 29. 2. 2016 7:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama