V somálské metropoli zaútočili ozbrojenci na populární hotel, zemřelo nejméně 28 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2017 18:32
V somálské metropoli Mogadišo zaútočili ozbrojenci z islamistického radikálního hnutí Šabáb na oblíbený hotel. Podle agentury Reuters bylo slyšet nejméně dvě exploze a na místě se střílelo. Agentura AFP s odvoláním na záchranáře uvedla, že zemřelo nejméně 28 lidí a dalších 43 je zraněných. Útočníci nejprve najeli s vozem s výbušninami do vchodu hotelu, poté skupinka vtrhla do budovy. V té době byly v hotelu desítky lidí, včetně zákonodárců nového parlamentu. Ten měl podle dřívějších informací v těchto dnech volit prezidenta.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Mogadišo - Ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb v úterý zaútočili na hotel v centru somálské metropole Mogadišo. Dvě exploze si dohromady vyžádaly 28 mrtvých a 43 zraněných, uvedla s odkazem na lékařské a úřední zdroje agentura Reuters.

"Při dvou explozích v hotelu máme potvrzeno 28 mrtvých a dalších 43 zraněných," řekl vedoucí záchranných služeb Abdikadir Abdirahman.

Na hotel Dayah, který leží nedaleko somálského parlamentu v centru města, ozbrojenci zaútočili dnes krátce před 7:00 SEČ. Nejprve najeli s vozem s výbušninami do vchodu hotelu, poté skupinka čtyř ozbrojenců vtrhla do budovy.

Druhá exploze způsobila požár, zničila několik aut a budov blízko hotelu a zranila řadu novinářů.

Somálské úřady na svých webových stránkách později potvrdily, že bezpečnostní složky všechny čtyři útočníky zabily a budovu zajistily.

Podle policejního důstojníka Mohameda Ahmeda byly v době útoku v hotelu desítky lidí, včetně zákonodárců nového parlamentu. Ten měl podle dřívějších informací v těchto dnech volit prezidenta. Prezidentské volby v Somálsku ale byly již několikrát odloženy. Další by se podle nejmenovaného vládního zdroje měly konat 8. února.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, v posledních letech v Somálsku provedlo řadu podobných útoků. Jeho členové usilují o svržení prozápadní vlády a chtějí v zemi zavést islámské právo šaría.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy