V somálské metropoli zaútočili ozbrojenci na populární hotel, zemřelo nejméně 28 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2017 18:32
V somálské metropoli Mogadišo zaútočili ozbrojenci z islamistického radikálního hnutí Šabáb na oblíbený hotel. Podle agentury Reuters bylo slyšet nejméně dvě exploze a na místě se střílelo. Agentura AFP s odvoláním na záchranáře uvedla, že zemřelo nejméně 28 lidí a dalších 43 je zraněných. Útočníci nejprve najeli s vozem s výbušninami do vchodu hotelu, poté skupinka vtrhla do budovy. V té době byly v hotelu desítky lidí, včetně zákonodárců nového parlamentu. Ten měl podle dřívějších informací v těchto dnech volit prezidenta.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Mogadišo - Ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb v úterý zaútočili na hotel v centru somálské metropole Mogadišo. Dvě exploze si dohromady vyžádaly 28 mrtvých a 43 zraněných, uvedla s odkazem na lékařské a úřední zdroje agentura Reuters.

"Při dvou explozích v hotelu máme potvrzeno 28 mrtvých a dalších 43 zraněných," řekl vedoucí záchranných služeb Abdikadir Abdirahman.

Na hotel Dayah, který leží nedaleko somálského parlamentu v centru města, ozbrojenci zaútočili dnes krátce před 7:00 SEČ. Nejprve najeli s vozem s výbušninami do vchodu hotelu, poté skupinka čtyř ozbrojenců vtrhla do budovy.

Druhá exploze způsobila požár, zničila několik aut a budov blízko hotelu a zranila řadu novinářů.

Somálské úřady na svých webových stránkách později potvrdily, že bezpečnostní složky všechny čtyři útočníky zabily a budovu zajistily.

Podle policejního důstojníka Mohameda Ahmeda byly v době útoku v hotelu desítky lidí, včetně zákonodárců nového parlamentu. Ten měl podle dřívějších informací v těchto dnech volit prezidenta. Prezidentské volby v Somálsku ale byly již několikrát odloženy. Další by se podle nejmenovaného vládního zdroje měly konat 8. února.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, v posledních letech v Somálsku provedlo řadu podobných útoků. Jeho členové usilují o svržení prozápadní vlády a chtějí v zemi zavést islámské právo šaría.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy