Hrozba terorismu ve světě roste, obětí ve vyspělých zemích přibylo

Zahraničí Zahraničí
17. 11. 2016 15:41
Index globálního terorismu, který každý rok vypočítává mezinárodní Institut pro ekonomii a mír, se oproti loňskému roku celkově na světě zhoršil. Je to především kvůli rozšíření aktivit organizací, jako je Boko Haram a Islámský stát, které mají na svědomí největší počet obětí. Celkový počet úmrtí rukou teroristů ve světě se oproti předchozímu roku snížil, situace se ale zhoršila ve vyspělých demokraciích. Celkem rukou teroristů loni zemřelo skoro 30 tisíc lidí, nejvíce jich padlo na Blízkém východě a v Africe.
Při útoku teroristů v Paříži na podzim loňského roku zemřelo 136 lidí.
Při útoku teroristů v Paříži na podzim loňského roku zemřelo 136 lidí. | Foto: Reuters

New York – Terorismus představuje pro svět stále větší hrozbu. V roce 2015 zemřelo následkem nějakého teroristického útoku celkem 29 376 lidí.

Teroristické organizace, jako je Boko Haram nebo takzvaný Islámský stát (IS), jsou stále aktivnější a zvyšují tak globální hrozbu, kterou každoročně měří takzvaný Index globálního terorismu (GTI) vypočítaný mezinárodním Institutem pro ekonomii a mír (Institute for Economics and Peace – IEP).

Tyto dvě organizace se umístily na prvních dvou místech co do počtu obětí. Džihádisté z řad IS zabili v roce 2015 přes 6000 lidí, a to na více než 250 různých místech.

Přesto se celkový počet úmrtí rukou teroristů oproti předchozímu roku snížil o 10 procent, což je první pokles od roku 2010. Na optimismu tomuto faktu ale ubírá, že rok 2014 v této disciplíně zlomil rekord. Tehdy padlo terorismu za oběť dokonce 32 765 lidí.

Podle britského listu The Guardian se počet mrtvých podařilo snížit díky soustavným vojenským akcím, které teroristické skupiny výrazně oslabují. Nicméně i přesto se jak Boko Haram, tak i Islámskému státu podařilo expandovat do sousedních zemí. Právě tím nakonec teroristé přispěli ke zvýšení globální hrozby.

Útoky IS se v loňském roce objevily ve 28 různých zemích, zatímco o rok dříve jen ve třinácti.

"Zatímco na jedné straně je pozitivem snížení počtu úmrtí, na straně druhé je důvodem k vážnému znepokojení rostoucí intenzita terorismu v některých zemích a jeho šíření do zemí nových. Podtrhuje to proměnlivý charakter těchto organizací," cituje deník výkonného ředitele IEP Steva Killeleaho.

Nejvíce lidí zemřelo na Blízkém východě a v Africe

Terorismem nejvíce trpí země, jako je Afghánistán, Nigérie, Pákistán a Sýrie. V těchto státech zemřelo celkem 72 procent všech obětí.

Nejvíce lidí zabili spolu se členy Boko haram a IS bojovníci al-Káidy a Tálibánu. Všechny čtyři organizace dohromady mají na svědomí 74 procent z celkového počtu obětí.

Index globálního terorismu zohledňuje situaci ve 163 zemích světa, ve kterých žije na 99 procent veškeré populace zeměkoule. Situace se loni zlepšila jen v několika málo státech, například ve Středoafrické republice, v Somálsku a v Súdánu.

Naopak v nejvyspělejších zemích se teroristická hrozba výrazně zvýšila. Kvůli loňským útokům v Evropě vzrostla obecně v západních zemích úmrtnost spojená s terorismem o 650 procent.

"Útoky v srdcích západních demokracií zdůrazňují potřebu rychlé odpovědi na vývoj těchto organizací," shrnul výsledek Steve Killelea.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy