Somálští piráti propustili po pěti letech 26 rukojmích

ČTK ČTK
22. 10. 2016 22:05
Somálští piráti propustili na svobodu 26 asijských rukojmích, které věznili téměř pět let od útoku na jejich rybářskou loď u Seychelských ostrovů. Informovala o tom agentura AFP. Podle nevládní organizace HSP, která zprostředkovala propuštění, se v brzké době vrátí do vlasti posádka lodi Naham 3, která byla zadržována v centrální části Somálska. Jde o občany Kambodže, Číny, Indonésie, Filipín, Tchaj-wanu a Vietnamu.Posádka, kterou původně tvořilo 29 lidí, byla zajata v březnu 2012 a stala se druhou nejdéle vězněnou skupinu rukojmích somálských pirátů. Jeden člen posádky při útoku přišel o život a dva během zajetí podlehli nemocem. Není jasné, zda bylo za zajatce zaplaceno výkupné.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 54 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy