Diskusi o popravách zločinců rozvířil případ australského státního příslušníka Nguyena Tuonga Vana, kterého již 2. prosince čeká trest smrti za pašování heroinu.
"Prostudovali jsme různé metody poprav a nenašli jsme žádný důvod měnit metodu trestu," prohlásil singapurský vicepremiér a ministr vnitra Wong Kan Seng.
Pětadvacetiletý Nguyen byl v prosinci 2002 zadržen na letišti v Singapuru, když se snažil do země propašovat 400 gramů heroinu. Tvrdí, že drogy převážel, aby pomohl svému bratrovi splatit dluhy lichvářům.
Austrálie v předchozích měsících několikrát apelovala na singapurské úřady, aby udělily Nguyenovi milost, protože odsouzený spolupracoval s policií a mohl by také posloužit jako svědek v dalších drogových případech. Canberra prý rovněž zvažuje, jestli případ nepředloží Mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN.
Nejvíce poprav na obyvatele
Zákon, který vešel v Singapuru v platnost v roce 1975, stanovuje trest smrti oběšením pro každého zločince staršího 18 let, který je usvědčen z pašování více než 15 gramů heroinu, 30 gramů kokainu, 500 gramů marihuany či 250 gramů metamfetaminů.
Organizace Amnesty International ve své zprávě v roce 2004 uvedla, že od roku 1991 bylo v Singapuru popraveno oběšením asi 400 lidí, převážně za obchodování s drogami. Vzhledem k tomu, že Singapur má 4,2 milionu obyvatel, jde o největší počet poprav v poměru k populaci na světě.