V Saudské Arábii povolí ženám řídit. Ale jen starším 30 let

ČTK ČTK
8. 11. 2014 23:58
Ženy se navíc před usednutím za volant nebudou smět líčit a v noci jim bude řízení nadále zapovězeno. Ve městech budou mít dovoleno řídit samy, mimo ně pouze s mužským doprovodem.
Zatím ženy v Saudské Arábii řídí pouze tajně.
Zatím ženy v Saudské Arábii řídí pouze tajně. | Foto: YouTube

Rijád - Saúdská Arábie možná povolí ženám usednout za volant automobilů. Poradní rada, která funguje jako konzultant krále, doporučila, aby řídit směly ženy starší 30 let. Návrh počítá s tím, že by se povolení mělo týkat jen denních hodin. Navíc prý řidičky budou muset zapomenout na líčidla.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami.

Rozhodnutí Poradní rady, která má 150 členů jmenovaných králem, nejsou pro vládu závazná.

Jeden z členů rady sdělil, že rozhodnutí bylo učiněno v tajnosti v říjnu. Doporučení počítá s tím, že ženy nad 30 let budou moci řídit od sedmé hodiny ranní do osmé večerní. Svolení k tomu bude muset dát muž pověřený opatrovnictvím ženy.

Nehody řidiček budou řešit zase jen ženy

Řidička má být podle návrhu oblečena střízlivě a nemá použít líčidla. Ve městech bude moci jet v autě bez mužského doprovodu, mimo město s mužem.

Počítá se také se založením speciální ženské dopravní služby, v níž budou pracovat ženy a budou řešit případy nehod nebo napadení řidiček.

Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí měsíčně až 400 dolarů (9000 korun).

 

Právě se děje

Další zprávy