Ženeva - Začátek letošního roku byl ve znamení katastrofálních záplav v Austrálii a přívalových dešťů v Brazílii, které způsobily ohromné materiální škody a ve druhé jmenované zemi i velké ztráty na lidských životech.
Jsou to však s velkou pravděpodobností jen první položky ze seznamu živelných pohrom, které svět v roce 2011 čekají.
Bilance za rok předcházející je ale již k dispozici. V pondělí OSN vyčíslila škody způsobené loni ve světě zemětřeseními, záplavami, sesuvy půdy, orkány a dalšími přírodními katastrofami na celkem 109 miliard dolarů.
Ve srovnání s rokem 2009, kdy škody dosáhly podle expertů 34, 9 miliard dolarů, je to trojnásobný nárůst. Zmíněný rok byl však na živelné pohromy nebývale skoupý.
Postiženo 208 milionů lidí
Belgické výzkumné centrum CRED (Centre for Research on the Epidemiology of Disasters), které shromažďuje pro OSN údaje z této oblasti, uvádí, že živelné pohromy postihly v loňském roce celkem 207 milionů osob a vyžádaly si 296 tisíc obětí na lidských životech.
V roce 2010 CRED registroval 373 významných pohrom, z toho v Číně 22, v Indii šestnáct a 14 na Filipínách. Pokud jde o ekonomický dopad, nejvíce bylo postiženo Chile, kde únorové zemětřesení způsobilo škody ve výši 30 miliard dolarů, a dále Čína.
Letní povodně a sesuvy půdy v této asijské zemi napáchaly škody za 18 miliard dolarů. Lednové zemětřesení v Haiti bylo suverénně nejhorší katastrofou loňského roku, pokud jde o počet obětí. Vyžádalo si na 316 000 lidských životů.
Toto je však dodatečně upravený údaj, který haitská vláda oznámila v průběhu letošního ledna, do statistiky OSN za loňský rok tak nebyl zahrnut.
Materiální škody, způsobené otřesy půdy na Haiti, však byly naopak relativně nízké a představují 8 miliard dolarů. Ekonomická daň za letní povodně v Pákistánu činí 9,5 milionů dolarů.
Ani mnoho ani málo
Suma 109 miliard dolarů je značná, ale svět zažil už mnohem horší roky, co se týče živelných pohrom, než byl ten loňský.
V roce 2008 stačilo jediné ničivé zemtřesení v Číně a škody se hned vyšplhaly na 80 miliard dolarů. Celková bilance za tento rok pak činila 200 miliard.
Před pěti lety byla situace ještě mnohem horší. Mimořádně tvrdá sezóna hurikánů stála tehdy jen USA 250 miliard dolarů.
OSN upozorňuje, že nejvíce jsou ohroženy přírodními katastrofami rychle se industrializující rozvojové země, v nichž ekonomický růst vede například k chaotické urbanizaci v místech, kde by se stavět nemělo.
Dalším velkým rizikem do budoucnosti je známý fakt, že největší světová města - Mexico City, Bombaj, Dillí, Kalkata či Šanghaj a další - leží v tektonicky velmi aktivních oblastech.