V Portugalsku vypukla epidemie, zemřelo už sedm lidí

ČTK ČTK
13. 11. 2014 22:57
Od pátku se celkem nakazilo bakterií legionellou, která nemoc způsobuje, nejméně 311 lidí.
Ilustračí foto.
Ilustračí foto. | Foto: Reuters

Lisabon - V Portugalsku vypukla epidemie plicní infekce legionelózy, která si už vyžádala sedm mrtvých a vážně znepokojuje Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Od jejího pátečního vypuknutí se celkem nakazilo bakterií legionellou, která nemoc způsobuje, nejméně 311 lidí. Uvedly to dnes tamní zdravotní úřady.

Jedná se podle odborníků o třetí nejvýznamnější epidemii legionelózy, která kdy byla na světě zaznamenána. Většina případů nakažení, 303, se objevila u Lisabonu, tři na severu země, čtyři ve střední oblasti a jeden na jihu Portugalska. Zdroj kontaminace přitom stále není známý a vyšetřování pokračuje, dodaly zdravotní úřady.

Vláda ale už dříve usoudila, že epidemii nejspíš způsobila přítomnost bakterií v mrazicích věžích továrny na hnojiva ve městě Vila Franca de Xira, které leží asi 30 kilometrů od portugalské metropole. Připustila, že zdroje nákazy mohou být i jiné.

Legionelóza - "nemoc legionářů" - není nakažlivá, a nepřenáší se tedy z člověka na člověka. Bakterie se ale snadno množí ve vodě a klimatizačních systémech. Nemocí se člověk nakazí vdechnutím drobných kapiček kontaminované vody. Pacient trpí silnou horečkou, suchým kašlem a zánětem plic. Byla objevena v roce 1976 při setkání válečných veteránu v USA, kdy zemřelo 29 osob.

Letos v září zemřelo v Katalánsku v sousedním Španělsku na nákazu bakterií legionellou nejméně osm lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy