Norové evakuovali vrtulníky kolem 400 pasažérů z výletní lodi. Táhnou ji do přístavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2019 13:05
Norové přerušili evakuaci cestujících z porouchané výletní lodi u západního pobřeží Norska, aby ji remorkéry mohly odtáhnout do nejbližšího přístavu. Z 1373 lidí na palubě se záchranářům podařilo letecky dopravit na pevninu 463 osob, 17 z nich bylo se zraněními či onemocněním převezeno do nemocnice.
Pasažéři výletní lodi čekají na záchranu | Video: Reuters, agentura AP

Lodi Viking Sky, která se v sobotu kvůli bouřlivému počasí dostala do potíží, vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží. Podle příslušníka pobřežní stráže Emila Heggelunda ji v jednu chvíli dělilo od nárazu na útesy pouhých 100 metrů.

Ještě před půlnocí se podařilo činnost tří ze čtyř motorů obnovit, záchranáři však pomocí vrtulníků dál pokračovali v odvážení cestujících na pevninu.

Výletní loď vezla 915 cestujících a početnou posádku. Zdejší pobřeží je plné mělčin a útesů, a pro velké lodi je proto nebezpečné se dostat do jeho příliš těsné blízkosti. V sobotu navíc na místě panovalo velmi špatné počasí: foukal vítr o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, vlny byly vysoké až osm metrů.

Na palubě lodi Viking Sky byli zejména turisté z Británie a USA, napsala agentura Reuters. Vlastník lodi, společnost Viking Ocean Cruises, žádné další podrobnosti neuvedl. Pět helikoptér, které létaly mezi lodí a pobřežím, dopravily do bezpečí nejprve seniory a nemocné. Podle médií jsou tři pacienti ve vážném stavu, a to včetně devadesátiletého muže a jeho sedmdesátileté manželky.

"Bála jsem se. Nikdy jsem nezažila nic tak děsivého," řekla norské televizi NRK Janet Jacobová, která patřila do první skupiny cestujících evakuovaných do nedalekého Molde. Let vrtulníkem do bezpečí se odehrával za silného vichru, který jí připomínal "tornádo", a tak se modlila "za bezpečí všech na palubě". Američan John Curry řekl NRK, že obědval, když se loď začala otřásat. "Vypukl prostě chaos. Na let vrtulníkem bych raději nevzpomínal, nebylo to nic pěkného," dodal.

Kromě výletní lodi Viking Sky se v sobotu dostalo ve stejné oblasti do potíží i nákladní plavidlo Hagland Captain. Devět členů jeho posádky už záchranáři s vrtulníky evakuovali.

Viking Sky podle agentury AP vyplula na dvanáctidenní plavbu 14. března z Bergenu, cestující se podívali mimo jiné do Narviku a Stavangeru. V úterý příští týden měla loď plavbu ukončit v britském přístavu Tilbury na Temži.

 

Právě se děje

Další zprávy