Vrtulníky evakuovaly stovky turistů z výletní lodi. U Norska se jí porouchal motor

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2019 23:03
Kvůli bouřlivému počasí a poruchám motorů se v sobotu dostaly u západního pobřeží Norska do potíží hned dvě lodi. O evakuaci svých 1300 pasažérů požádala výletní loď, která se v sobotu kvůli poruše motorů dostala do problémů u západního pobřeží Norska. Později postihl stejný problém nákladní loď Hagland Captain.
U pobřeží Norska evakuují 1300 pasažérů výletní lodi | Video: Reuters, agentura AP

Loď Viking Sky byla kvůli výpadku motorů za silného vlnobití volně unášena do oblasti Hustadvika, která je jedním z nejnebezpečnějších úseků norského pobřeží. Později postihl stejný problém nákladní loď Hagland Captain, která se podle norské televize nacházela na cestě k výletní lodi Viking Sky, aby přispěla k její probíhající evakuaci.

Výletní lodi se podle upřesněných informací norské námořní záchranné služby podařilo nakonec znovu nahodit jeden z motorů a spustit kotvu asi dva kilometry od pobřeží. Z paluby pak začaly pasažéry evakuovat posádky čtyř záchranných helikoptér, do 18:50 SEČ se ale podařilo touto cestou přepravit na pevninu jen 87 lidí. Z nich osm utrpělo lehká zranění, řekla agentuře Reuters mluvčí záchranné služby Borghild Eldoenová. Kyvadlová evakuace bude podle ní pokračovat i v noci.

Zdržení evakuace ale způsobuje odeslání dvou záchranných vrtulníků k nákladní lodi Hagland Captain, z jejíž paluby má být vyzdviženo devět členů posádky.

Pasažéři z luxusní výletní lodi jsou po jednom vytahováni z paluby Viking Sky do helikoptéry, která je transportuje do vesnice u města Molde. Někteří z evakuovaných vylíčili veřejné televizi NRK okamžik, kdy se lodní motory zastavily, i následnou evakuaci.

"Zrovna jsme obědvali, když se to začalo třást. Okenní tabulky se rozbily a dovnitř začala proudit voda. Byl to pořádný chaos. Cestu do helikoptéry, tak na tu bych radši zapomněl. Nebyla to žádná legrace," řekl americký cestující John Curry.

Bouře v oblasti je provázena vlnami o výšce šest až osm metrů a síla větru dosahuje rychlosti 24 metrů za sekundu, uvedla norská meteorologická služba. Podle její předpovědi potrvá bouře nejméně do půlnoci SEČ.

 

Právě se děje

Další zprávy