Vrtulníky evakuovaly stovky turistů z výletní lodi. U Norska se jí porouchal motor

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2019 23:03
Kvůli bouřlivému počasí a poruchám motorů se v sobotu dostaly u západního pobřeží Norska do potíží hned dvě lodi. O evakuaci svých 1300 pasažérů požádala výletní loď, která se v sobotu kvůli poruše motorů dostala do problémů u západního pobřeží Norska. Později postihl stejný problém nákladní loď Hagland Captain.
U pobřeží Norska evakuují 1300 pasažérů výletní lodi | Video: Reuters, agentura AP

Loď Viking Sky byla kvůli výpadku motorů za silného vlnobití volně unášena do oblasti Hustadvika, která je jedním z nejnebezpečnějších úseků norského pobřeží. Později postihl stejný problém nákladní loď Hagland Captain, která se podle norské televize nacházela na cestě k výletní lodi Viking Sky, aby přispěla k její probíhající evakuaci.

Výletní lodi se podle upřesněných informací norské námořní záchranné služby podařilo nakonec znovu nahodit jeden z motorů a spustit kotvu asi dva kilometry od pobřeží. Z paluby pak začaly pasažéry evakuovat posádky čtyř záchranných helikoptér, do 18:50 SEČ se ale podařilo touto cestou přepravit na pevninu jen 87 lidí. Z nich osm utrpělo lehká zranění, řekla agentuře Reuters mluvčí záchranné služby Borghild Eldoenová. Kyvadlová evakuace bude podle ní pokračovat i v noci.

Zdržení evakuace ale způsobuje odeslání dvou záchranných vrtulníků k nákladní lodi Hagland Captain, z jejíž paluby má být vyzdviženo devět členů posádky.

Pasažéři z luxusní výletní lodi jsou po jednom vytahováni z paluby Viking Sky do helikoptéry, která je transportuje do vesnice u města Molde. Někteří z evakuovaných vylíčili veřejné televizi NRK okamžik, kdy se lodní motory zastavily, i následnou evakuaci.

"Zrovna jsme obědvali, když se to začalo třást. Okenní tabulky se rozbily a dovnitř začala proudit voda. Byl to pořádný chaos. Cestu do helikoptéry, tak na tu bych radši zapomněl. Nebyla to žádná legrace," řekl americký cestující John Curry.

Bouře v oblasti je provázena vlnami o výšce šest až osm metrů a síla větru dosahuje rychlosti 24 metrů za sekundu, uvedla norská meteorologická služba. Podle její předpovědi potrvá bouře nejméně do půlnoci SEČ.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČSA zastavují přímou leteckou linku mezi Prahou a Soulem

České aerolinie s okamžitou platností pozastavují přímé letecké spojení mezi Prahou a jihokorejským Soulem.

Aerolinky podle slov své mluvčí Vladimíry Dufkové tak reagují na rostoucí obavy v souvislosti se šířením koronaviru a prudký propad poptávky po letech ČSA do/ze Soulu. Linka je zatím zrušena na neurčito.

Klientům, kteří budou zrušením letů dotčeni, umožňují ČSA vrácení peněz v plné výši nebo přesměrování na lety s jinými dopravci.

Další zprávy