"Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu," prohlásil zástupce policie Rune Skjold. Představitel mešity norským médiím řekl, že pachatele přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.
Podle britského deníku The Independent bylo v době útoku v mešitě asi 15 lidí. Dva z nich se neohroženě vydali proti muži ozbrojeném dvěma brokovnicemi a pistolí. Jedním z nich byl pětašedesátiletý senior, muslim Mohammad Rafiq.
Dle svědků ho povalil na zem, zatímco další z věřících, Mohamed Iqbal, udeřil norského extremistu do hlavy. Na zemi ho pak drželi až do příjezdu policie. Incident tak měl v mešitě jen jednoho lehce zraněného - právě Mohammada Rafiqa.
"Pan Skjold ocenil 'velkou odvahu', kterou projevili pan Rafiq a pan Iqbal při zneškodňování střelce, a dodal: 'Není pochyb o tom, že jejich úsilí zabránilo tomu, aby měl útok zcela odlišný výsledek,'" píše The Independent.
Policie nicméně informovala o nalezení mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže a jejíž tělo se nacházelo v domě střelce.
Nor, šiřitel extremismu
Policie popsala podezřelého jako "norského muže" s tím, že informacemi o něm disponovala už před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s "kriminálním pozadím", podle všeho jednal na vlastní pěst.
Mešita již dříve v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu zavedla zvláštní bezpečnostní opatření. Nejhorší teroristický útok v dějinách Nového Zélandu proběhl letos v březnu ve městě Christchurch, vyžádal si 51 mrtvých a 50 zraněných.