V New Yorku se plní hromadné hroby na ostrově Hart, ve městě je 160 tisíc nakažených

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 4. 2020 15:37
V americkém státě New York se oběti nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru pohřbívají v rakvích do hromadných hrobů. Dokládají to snímky a video pořízené dronem, na které upozornila BBC. Stát má nyní více potvrzených případů nákazy než jakákoli země světa. Ve čtvrtek tam počet infikovaných stoupl o 10 tisíc, nemocných je celkem 159 937. Sedm tisíc lidí nemoci podlehlo.
V americkém státě New York se oběti nemoci Covid-19 ukládají do hromadných hrobů.
V americkém státě New York se oběti nemoci Covid-19 ukládají do hromadných hrobů. | Foto: Reuters

Hřbitov s hromadnými hroby se nachází na newyorském ostrově Hart, k poslednímu odpočinku tam jsou ukládána těla zemřelých, kteří neměli příbuzné či peníze na pohřeb. Potvrzených případů koronaviru bylo dosud v USA zaznamenáno 462 000 a 16 500 lidí nemoci covid-19 podlehlo. Na světě se nákaza potvrdila u 1,6 milionu lidí a 95 000 lidí zemřelo.

Záběry z bezpilotního letounu zachycují hromadný hrob na ostrově Hart, který patří k newyorskému Bronxu. Místo je více než 150 let využíváno k hromadnému pohřbívání těl lidí, kteří neměli příbuzné nebo jejichž rodiny neměly peníze na uložení pozůstatků.

Podle BBC je pravděpodobné, že mnoho z nově pohřbených patřilo k obětem koronaviru. Není však jasné, zda šlo o nemajetné lidi bez příbuzných. Zatímco minulý týden se na místě pohřbívalo jednou týdně, nyní je to podle úřadů pětkrát.

Až 60 tisíc obětí v USA

Mrtvé na ostrově Hart většinou pohřbívají trestanci z vězeňského komplexu na ostrově Rikers, kde se nachází hlavní vězení města New York. Kvůli nárůstu mrtvých ale práci nyní převzali lidé najatí zvenku. Starosta New Yorku Bill de Blasio dříve v tomto týdnu naznačil, že než krize pomine, možná bude nutné vykonávat "dočasné pohřby". "Historicky jsme k tomu využívali Hart Island," uvedl.

Přední expert týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci ve čtvrtek v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že počet obětí koronaviru v USA bude podle odhadů činit asi 60 tisíc. Ještě koncem března přitom předpovídal, že by na koronavirus mohlo zemřít 100 až 200 tisíc Američanů.

Stát New York má více nakažených než kterákoliv země na světě.
Stát New York má více nakažených než kterákoliv země na světě. | Foto: Reuters

Předpověď 60 tisíc mrtvých se blíží oficiálnímu odhadu horní hranice počtu úmrtí na chřipku v USA od října 2019 do března letošního roku. Viceprezident Mike Pence ale ve čtvrtek zdůraznil, že Covid-19 je asi třikrát nakažlivější než chřipka.

Původně Bílý dům uváděl, že bez jakýkoliv opatření k zastavení šíření by koronavirus mohl připravit o život až 2,2 milionu Američanů. Od té doby bylo ve 42 amerických státech zavedeno přísné omezení pohybu a uzavřeny byly podniky, které nezajišťují klíčové zboží.

Zákaz prodeje alkoholu v Chicagu po 21. hodině

Podle čtvrtečních údajů o podporu v nezaměstnanosti požádalo přes šest milionů lidí, už druhý týden v kuse. Počet Američanů bez práce za uplynulé tři týdny stoupl na 16,8 milionu.

V Chicagu byl zakázán prodej alkoholu po 21:00 hodině místního času s cílem zabránit opakovanému porušování zákazu shromažďování. Opatření má platit do 30.dubna. Černoši v Chicagu podle údajů z tohoto týdne tvoří více než polovinu nakažených a 70 procent mrtvých.

V New Yorku nemoci Covid-19 dosud podlehlo 7 tisíc lidí.
V New Yorku nemoci Covid-19 dosud podlehlo 7 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Údaje z Louisiany, Mississippi, Michiganu, Wisconsinu a New Yorku také ukazují, že koronavirus dopadá více na černošské obyvatelstvo. Někdejší viceprezident Joe Biden, který má na dosah nominaci demokratů na prezidentského kandidáta, ve čtvrtek vyzval Bílý dům, aby zveřejnil detailní informace o dopadu pandemie na etnické menšiny. Uvedl také, že vyšší počty obětí mezi těmito skupinami poukazují na nerovnost a dopad "strukturálního rasismu".

 

Právě se děje

před 36 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy