V Německu roste počet vloupání. Policie viní hlavně gangy z jihu Evropy, Balkánu a severní Afriky

ČTK ČTK
1. 4. 2016 7:58
V posledních osmi letech prudce stoupá počet případů vloupání do nemovitosti v Německu. Loni německá policie řešila 167 tisíc vloupání do bytů nebo domů, což je desetiprocentní nárůst oproti roku předloňskému. Podle šéfa Svazu německých kriminalistů za neveselými čísly stojí hlavně organizované gangy z jihu Evropy, Balkánu, severní Afriky nebo gruzínská mafie. Podle socioložky trestnou činnost páchají i místní lidé. Policii se daří objasnit jen malé procento těchto trestných činů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - V Německu už od roku 2008 každoročně strmě roste počet případů vloupání do bytů a domů, loni policie řešila celkem přes 167 tisíc takových trestných činů, což bylo o deset procent více než v roce 2014. Napsal o tom list Die Welt s odvoláním na novou kriminální statistiku, která ale bude oficiálně představena až v květnu. Podle šéfa odborového Svazu německých kriminalistů (BDK) stojí za nárůstem mimo jiné i organizované zločinecké gangyz jihu Evropy.

Podle statistiky vykradených bytů a domů přibývá v celém Německu, v některých spolkových zemích ale více než v jiných. Například v Hamburku mezi lety 2014 a 2015 stoupl počet vloupání o více než pětinu, v Severním Porýní-Vestfálsku o 18 procent. V Sasku, které bezprostředně sousedí s Českou republikou, se počet případů zvýšil o deset procent.

Podle předsedy BDK Andrého Schulze mají většinu vloupání na svědomí dobře organizované skupiny. Podle něj si například gangy z jihu Evropy často vyberou určitou část země, kde během krátké doby vyloupí velký počet nemovitostí, a zase odjedou za hranice. Velké problémy ale dělají i pachatelé, kteří pocházejí ze západního Balkánu, severu Afriky nebo gangy napojené na gruzínskou mafii, řekl deníku Bild Schulz.

Socioložka Gina Wollingerová z kriminologického výzkumného institutu Dolního Saska (KFN) si ale myslí, že vidět v epidemii případů vloupání jen činnost gangů ze zahraničí je velice přehnané. Podle ní tyto činy často páchají místní, kteří mají dobrý přehled o tom, co se ve vyhlédnuté nemovitosti děje, a vědí o nepřítomnosti majitelů.

Auta jsou dnes mnohem lépe zajištěná než byty

Policii se každopádně daří objasnit jen velmi malou část vloupání: v roce 2014 kriminalisté našli pachatele v 16 procentech nahlášených případů. "Jediné, co pomáhá, je velký tlak na úspěšné vyšetřování a viditelná přítomnost policie, především v bytových oblastech a v určitých denních časech," myslí si šéf německých policejních odborů GdP Jörg Radek.

Wollingerová ale upozorňuje, že i případné posily by zřejmě pomohly jen částečně. Pachatelé vloupání totiž na místě činu pobudou většinou jen velmi krátce a v podstatě po sobě nezanechávají stopy. Podle ní jim značně pomáhají i majitelé nemovitostí, kteří své domy a byty mají špatně zajištěné. "Auta jsou dnes mnohem lépe zajištěná než byty. Navíc v každé domácnosti je spousta malých a cenných elektronických přístrojů, jako jsou chytré telefony či laptopy, kvůli nimž se vloupání vždy vyplatí," tvrdí socioložka.

 

Právě se děje

Další zprávy