Žadatel o azyl v Německu vylákal z úřadů 21 700 eur dávek, dostal roční podmínku a prospěšné práce

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2017 21:38
Súdánec, který v Německu vylákal celkem 21 700 eur dávek (586 tisíc Kč), dostal podmíněný trest odnětí svobody a musí odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací. Na úřadech v různých městech na severu Německa se přihlásil pod sedmi různými identitami, a pobíral tak příslušné dávky v sedminásobné výši. Kromě uloženého trestu Súdánci hrozí i to, že úřady zamítnou jeho zatím nerozhodnutou žádost o azyl a budou požadovat jeho vyhoštění.
Soud. Ilustrační foto.
Soud. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hannover – Podmíněný trest odnětí svobody na rok a devět měsíců a 200 hodin veřejně prospěšných prací uložil v pondělí soud v Hannoveru žadateli o azyl, který od německých úřadů neprávem vylákal celkem 21 700 eur (586 tisíc Kč). Aby oklamal úřady, používal 25letý Súdánec celkem sedm různých falešných totožností, informovala agentura DPA.

Podle obhájce chtěl 25letý muž poslat podvodem získané peníze do vlasti svým nemocným rodičům. Na úřadech v různých městech na severu Německa se proto přihlásil pod sedmi různými identitami, a pobíral tak příslušné dávky v sedminásobné výši. Při stanovení výše trestu hannoverský soud zohlednil pětiměsíční pobyt odsouzeného ve vyšetřovací vazbě.

Kromě uloženého trestu Súdánci hrozí i to, že úřady zamítnou jeho zatím nerozhodnutou žádost o azyl a budou požadovat jeho vyhoštění. Podle agentury DPA ale muž pochází z konfliktem zmítaného Dárfúru, což jeho deportaci do vlasti zřejmě ztíží, ne-li zcela znemožní.

300 případů podvodů v Dolním Sasku

Zvláštní vyšetřovací komise v Braunschweigu ve spolkové zemi Dolní Sasko na počátku roku uvedla, že vyšetřuje více než 300 případů zneužití sociálních dávek, kterého se podle ní dopustili žadatelé o azyl převážně ze Súdánu. Celkovou škodu kriminalisté tehdy odhadli na několik milionů eur.

"Někdy si nechali narůst vousy, někdy si nasadili brýle, někdy se nechali ostříhat na krátko, vždy si dali jiné příjmení," vysvětlil v lednu vedoucí vyšetřovacího týmu Jörn Memenga, jak se podařilo migrantům úřady oklamat a registrovat se vícekrát.

Odsouzený 25letý muž byl prvním, jehož případ se dostal až k soudu. Stejně jako on se většina podezřelých dostala do Německa v roce 2015. Kvůli vysokému počtu migrantů, kteří ten rok do země přišli, neměly podle Memengy úřady šanci nesrovnalosti včas odhalit.

Soud v Hannoveru bude v následujících týdnech či měsících projednávat přinejmenším tři další podobné případy. V jednom z nich si žadatel o azyl přišel neprávem na 60 tisíc eur (1,6 milionu Kč).

Podle azylového zákona má každý žadatel o ochranu v Německu právo pobírat měsíčně 135 eur (asi 3650 Kč). Ti, kteří žijí mimo ubytovny pro žadatele o azyl, mohou dostávat další příspěvek ve výši 216 eur (asi 5840 Kč).

Chápu, že Američané chtějí bezpečnější stát, ale diskriminovat lidi podle víry nebo občanství není dobrá cesta. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 28 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy