Žadatel o azyl v Německu vylákal z úřadů 21 700 eur dávek, dostal roční podmínku a prospěšné práce

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2017 21:38
Súdánec, který v Německu vylákal celkem 21 700 eur dávek (586 tisíc Kč), dostal podmíněný trest odnětí svobody a musí odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací. Na úřadech v různých městech na severu Německa se přihlásil pod sedmi různými identitami, a pobíral tak příslušné dávky v sedminásobné výši. Kromě uloženého trestu Súdánci hrozí i to, že úřady zamítnou jeho zatím nerozhodnutou žádost o azyl a budou požadovat jeho vyhoštění.
Soud. Ilustrační foto.
Soud. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hannover – Podmíněný trest odnětí svobody na rok a devět měsíců a 200 hodin veřejně prospěšných prací uložil v pondělí soud v Hannoveru žadateli o azyl, který od německých úřadů neprávem vylákal celkem 21 700 eur (586 tisíc Kč). Aby oklamal úřady, používal 25letý Súdánec celkem sedm různých falešných totožností, informovala agentura DPA.

Podle obhájce chtěl 25letý muž poslat podvodem získané peníze do vlasti svým nemocným rodičům. Na úřadech v různých městech na severu Německa se proto přihlásil pod sedmi různými identitami, a pobíral tak příslušné dávky v sedminásobné výši. Při stanovení výše trestu hannoverský soud zohlednil pětiměsíční pobyt odsouzeného ve vyšetřovací vazbě.

Kromě uloženého trestu Súdánci hrozí i to, že úřady zamítnou jeho zatím nerozhodnutou žádost o azyl a budou požadovat jeho vyhoštění. Podle agentury DPA ale muž pochází z konfliktem zmítaného Dárfúru, což jeho deportaci do vlasti zřejmě ztíží, ne-li zcela znemožní.

300 případů podvodů v Dolním Sasku

Zvláštní vyšetřovací komise v Braunschweigu ve spolkové zemi Dolní Sasko na počátku roku uvedla, že vyšetřuje více než 300 případů zneužití sociálních dávek, kterého se podle ní dopustili žadatelé o azyl převážně ze Súdánu. Celkovou škodu kriminalisté tehdy odhadli na několik milionů eur.

"Někdy si nechali narůst vousy, někdy si nasadili brýle, někdy se nechali ostříhat na krátko, vždy si dali jiné příjmení," vysvětlil v lednu vedoucí vyšetřovacího týmu Jörn Memenga, jak se podařilo migrantům úřady oklamat a registrovat se vícekrát.

Odsouzený 25letý muž byl prvním, jehož případ se dostal až k soudu. Stejně jako on se většina podezřelých dostala do Německa v roce 2015. Kvůli vysokému počtu migrantů, kteří ten rok do země přišli, neměly podle Memengy úřady šanci nesrovnalosti včas odhalit.

Soud v Hannoveru bude v následujících týdnech či měsících projednávat přinejmenším tři další podobné případy. V jednom z nich si žadatel o azyl přišel neprávem na 60 tisíc eur (1,6 milionu Kč).

Podle azylového zákona má každý žadatel o ochranu v Německu právo pobírat měsíčně 135 eur (asi 3650 Kč). Ti, kteří žijí mimo ubytovny pro žadatele o azyl, mohou dostávat další příspěvek ve výši 216 eur (asi 5840 Kč).

Chápu, že Američané chtějí bezpečnější stát, ale diskriminovat lidi podle víry nebo občanství není dobrá cesta. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy