Migranti z Balkánu využívají v Německu pracovní víza. Povolení loni dostalo 50 tisíc z nich

ČTK ČTK
5. 1. 2017 10:29
Mnoho lidí z balkánských zemí jako Albánie nebo Kosovo žádá o azyl v Německu a doufá, že tím získá práci. Německý úřad pro migraci jejich žádosti dosud téměř ve všech případech zamítl. Od loňského roku jim však nabízí alternativu: program pro gastarbeitery, tedy zaměstnance ze zahraničí. Program se u uchazečů o práci ujal. Povolení, že mohou v Německu pracovat, obdrželo do konce loňského listopadu asi 50 000 Albánců, Bosňanů, Srbů, Černohorců, Makedonců a Kosovanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Pro mnohé nezaměstnané ze západního Balkánu je Německo zemí zaslíbenou. V roce 2015 jich tam tisíce zažádaly o azyl v naději, že získají práci.

Spolková vláda teď pro ně vytvořila alternativu, kterou využívají čím dál více. Program pro takzvané gastarbeitery, tedy zahraniční zaměstnance, se v regionu ujal. Je určený uchazečům o práci ze západního Balkánu a odstartoval začátkem roku 2016.

V prvních jedenácti měsících loňského roku udělil Spolkový úřad práce třikrát více pracovních povolení mužům a ženám ze západního Balkánu než ve stejném období předchozího roku. Povolení, že mohou v Německu pracovat, obdrželo do konce listopadu celkem asi 50 000 Albánců, Bosňanů, Srbů, Černohorců, Makedonců a Kosovanů.

Aby mohli povolení dostat, museli doložit konkrétní pracovní nabídku či nabídku učňovského místa v Německu. O rok dříve, tedy od ledna do listopadu 2015, jich bylo pouze 16 500.

Nejvíce využívají program spolkové vlády ke zrychlení azylového řízení lidé z Kosova. Počet udělených pracovních povolení vzrostl v této skupině za prvních 11 měsíců loňského roku o 263 procent na 16 400. Následují Bosňané s 15 400 povoleními a Srbové s 10 350 povoleními.

Přes 10 000 žádostí ze západního Balkánu spolkový úřad práce odmítl, uvedla agentura DPA.

Někdo možnost práce ani nevyužije

Spolkové ministerstvo práce zároveň upozorňuje, že ne každý předběžný souhlas vede k tomu, že jedinec opustí svou zemi a odejde pracovat do Německa. Jak vyplývá z dat, někteří je vůbec nevyužijí.

Do konce října bylo občanům šesti zemí západního Balkánu, pokud je ministerstvu známo, předáno pouze 14 426 pracovních víz.

Podle německého ministerstva zahraničí připadalo 21 000 zpracovaných žádostí na jedno předané pracovní vízum na diplomatických úřadech v Bělehradu, Podgorici, Prištině, Sarajevu, Skopji a Tiraně. V tomto počtu jsou zahrnuty odmítnuté žádosti.

Spolková vláda reagovala prostřednictvím programu pro gastarbeitery na prudce zvýšený počet žadatelů o azyl ze západního Balkánu. Protože naprostá většina přišla do Německa za prací, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky jejich žádosti o azyl téměř stoprocentně zamítal.

Nová úprava nyní umožňuje občanům západního Balkánu přicházet do Německa jako migranti za prací. Za předpokladu, že v předchozích dvou letech nepobírali žádnou dávku podle zákona o příspěvcích pro žadatele o azyl.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy