V Moskvě vstává z popela sovětský ráj. Za desítky miliard

ČTK ČTK
8. 9. 2014 19:57
K srpnovému 75. výročí navštívilo rekonstruované pavilony plné exponátů z dob SSSR na tři miliony Moskvanů.
Kosmická loď Sojuz 28
Kosmická loď Sojuz 28 | Foto: ČTK

Moskva - Na severovýchodě Moskvy znovu vstává z ruin sovětský ráj - Výstava úspěchů národního hospodářství, gigantická vitrína výdobytků komunismu, založená v roce 1939.

Od rozpadu Sovětského svazu před 23 lety začala výstava chátrat. Nyní se ale návštěvníci procházejí po obnovených cestách mezi pavilony a fontánami a navštěvují vědecké expozice či pouťové atrakce v prostoru za obrovitým triumfálním obloukem označujícím vstup do parku.

Auta a dobývání vesmíru

V centru plochy o 237 hektarech je v hlavním pavilonu umístěna výstava připomínající historii sovětského výstavnictví. O něco dále stojí pavilony zasvěcené jednotlivým sovětským republikám.

Před pavilonem Běloruska, jen několik kroků od slavné sochy nazvané Dělník a kolchoznice, je stále ještě lešení a tu a tam je slyšíte sbíječky.

V dalším velikém pavilonu je umístěna výstava sovětských automobilů a nad sousedním pavilonem, zasvěceným dobývání vesmíru, někdejší největší pýše Sovětského svazu, se tyčí obrovská raketa Sojuz.

"Opravy byly nezbytné. Když jsem to tu navštívila dříve, všechno bylo v havarijním stavu. Byly tu stánky a obchody, které vůbec nedopovídaly charakteru lokality," říká padesátiletá Světlana před raketoplánem Buran, což je v historii SSSR nejdražší vesmírný program.

VDNCH zatím stálo 1,7 miliardy korun

Na obnovu celého komplexu, který s oblibou ukazoval sovětský film, byly vynaloženy značné prostředky. Až do loňského listopadu byl komplex pod kontrolou soukromých akcionářů, pak ho převzala moskevská radnice.

Od letošního dubna, kdy park navštívil moskevský starosta Sergej Sobjanin, zde pracuje téměř 6000 dělníků. A 15. května se komplexu vrátil jeho původní název: Výstava úspěchů národního hospodářství (VDNCH).

Název zní zvlášť případně v době, kdy Rusko čelí mezinárodním sankcím kvůli údajné podpoře separatistů na Ukrajině, které oživují diskuse o soběstačnosti a ekonomickém vlastenectví.

Na obnovu komplexu Rusko vynaložilo přes tři miliardy rublů (1,7 miliardy korun). V prvních třech srpnových dnech sem zavítaly tři miliony Moskvanů, aby si prohlédly dosavadní práce u příležitosti 75. výročí vzniku VDNCH.

Rekonstrukce budou pokračovat ještě v příštím roce a celkem přijdou v přepočtu na 40 miliard korun.

Moskvané se tu mají cítit dobře

Moskevská radnice se od roku 2011 pouští do rozsáhlé renovace městských parků a kulturních zařízení. V čele těchto změn stojí devětatřicetiletý Sergej Kapkov, který má na radnici na starosti kulturu.

"Obyvatelé metropole se zde musejí cítit opravdu jako doma, proto se zaměřujeme na obnovu parků a bulvárů a na budování pěších zón," řekl Kapkov. Jen za letošek by v Moskvě mělo podle radnice vzniknout přes šest kilometrů pěších zón.

V posledních letech se nezbytným centrem pro trávení volného času Moskvanů stal park Gorkého. Hlavním uměleckým pólem ruské metropole je zase kulturní centrum Rudý říjen, vybudované na místě bývalé čokoládovny z červených cihel.

"Nové infrastruktury nám také pomohou přilákat turisty," dodává Kapkov. Sektor turistiky totiž prožívá hluboký útlum: v porovnání se stejným obdobím loňského roku se počet zahraničních turistů v Rusku snížil o téměř 40 procent.

 

Právě se děje

před 11 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy