Sojuz se s dvoudenním zpožděním spojil s ISS

ČTK ČTK
28. 3. 2014 7:06
Loď se s ISS spojila v pátek v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, na palubě Sojuzu přicestovali Američan a dva Rusové.
ISS.
ISS. | Foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na pátek - s dvoudenním zpožděním oproti původnímu plánu - zakotvila ruská kosmická loď Sojuz TMA-12M.

Sojuz měl letět k ISS ve zrychleném profilu, a tak se spojení s orbitálním komplexem očekávalo po šesti hodinách letu už ve středu. Kvůli technickému problému se ale cesta s tříčlennou posádkou o dva dny protáhla.

Sojuz.
Sojuz. | Foto: Reuters

Loď se s ISS spojila v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, uvedla agentura AP. Na palubě Sojuzu přicestovali Američan Steve Swanson a Rusové Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev, na stanici je čeká 170denní pobyt.

Trojice kosmonautů doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklou šestici. Nahradí ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse, kteří se vrátili na Zemi 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze.

Během mise by měla nová trojice provést desítky vědeckých experimentů i několik výstupů do volného prostoru.

Pro 47letého Skvorcova jde o druhý kosmický let, poprvé zavítal na ISS na šest měsíců v roce 2010. Artěmjev, kterému je 44 let, je ve vesmíru poprvé, zatímco čtyřiapadesátiletý Swanson již potřetí. V letech 2007 a 2009 byl členem posádek amerických raketoplánů a má za sebou čtyři směny v otevřeném kosmu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy