Sojuz se s dvoudenním zpožděním spojil s ISS

ČTK ČTK
28. 3. 2014 7:06
Loď se s ISS spojila v pátek v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, na palubě Sojuzu přicestovali Američan a dva Rusové.
ISS.
ISS. | Foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na pátek - s dvoudenním zpožděním oproti původnímu plánu - zakotvila ruská kosmická loď Sojuz TMA-12M.

Sojuz měl letět k ISS ve zrychleném profilu, a tak se spojení s orbitálním komplexem očekávalo po šesti hodinách letu už ve středu. Kvůli technickému problému se ale cesta s tříčlennou posádkou o dva dny protáhla.

Sojuz.
Sojuz. | Foto: Reuters

Loď se s ISS spojila v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, uvedla agentura AP. Na palubě Sojuzu přicestovali Američan Steve Swanson a Rusové Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev, na stanici je čeká 170denní pobyt.

Trojice kosmonautů doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklou šestici. Nahradí ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse, kteří se vrátili na Zemi 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze.

Během mise by měla nová trojice provést desítky vědeckých experimentů i několik výstupů do volného prostoru.

Pro 47letého Skvorcova jde o druhý kosmický let, poprvé zavítal na ISS na šest měsíců v roce 2010. Artěmjev, kterému je 44 let, je ve vesmíru poprvé, zatímco čtyřiapadesátiletý Swanson již potřetí. V letech 2007 a 2009 byl členem posádek amerických raketoplánů a má za sebou čtyři směny v otevřeném kosmu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy