reklama
 
 

Sojuz se s dvoudenním zpožděním spojil s ISS

28. 3. 2014 7:06
Loď se s ISS spojila v pátek v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, na palubě Sojuzu přicestovali Američan a dva Rusové.

ISS (oběžná dráha) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na pátek - s dvoudenním zpožděním oproti původnímu plánu - zakotvila ruská kosmická loď Sojuz TMA-12M.

Sojuz měl letět k ISS ve zrychleném profilu, a tak se spojení s orbitálním komplexem očekávalo po šesti hodinách letu už ve středu. Kvůli technickému problému se ale cesta s tříčlennou posádkou o dva dny protáhla.

Loď se s ISS spojila v 0:53 SEČ nad Brazílií ve výšce 402 kilometrů, uvedla agentura AP. Na palubě Sojuzu přicestovali Američan Steve Swanson a Rusové Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev, na stanici je čeká 170denní pobyt.

Trojice kosmonautů doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklou šestici. Nahradí ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse, kteří se vrátili na Zemi 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze.

Během mise by měla nová trojice provést desítky vědeckých experimentů i několik výstupů do volného prostoru.

Pro 47letého Skvorcova jde o druhý kosmický let, poprvé zavítal na ISS na šest měsíců v roce 2010. Artěmjev, kterému je 44 let, je ve vesmíru poprvé, zatímco čtyřiapadesátiletý Swanson již potřetí. V letech 2007 a 2009 byl členem posádek amerických raketoplánů a má za sebou čtyři směny v otevřeném kosmu.

autor: ČTK | 28. 3. 2014 7:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama