Mimořádná zpráva

Moskevské muzeum láká na "živého" Lenina

Alexandra Malachovská
25. 3. 2013 8:00
Podnikatel využil příležitosti, slibuje lepšího Lenina než v mauzoleu
Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Na "živého" Lenina láká soukromé moskevské muzeum, které nabízí expozici pod názvem SSSR. Jeho hlavní atrakcí je vosková figurína bolševického vůdce, která leží na katafalku, podobně jako nabalzamované tělo v mauzoleu na Rudém náměstí.

K překvapení návštěvníků ovšem "dýchá".

"Chtěli jsme ukázat, že heslo 'Lenin žil, Lenin žije a Lenin bude žít' je dosud aktuální," říká o neobvyklé performanci majitel muzea Alexandr Donskoj.

"Mauzoleum není nijak zajímavé. Je tam pouze mrtvola. Náš Lenin je neobvyklý. Je jako živý, jako by jen usnul," vysvětluje podnikatel, který v Moskvě provozuje také Muzeum erotického umění pod názvem Bod G.

Moskva o svou bizarní podívanou na Rudém náměstí dočasně přišla. Od konce loňského roku je nad hrobkou Vladimíra Iljiče Lenina kvůli stavebním pracím bílá plachta.

Lenin v polské reklamě.
Lenin v polské reklamě. | Foto: Polskie Radio

Zatímco tělo je prý stále v dobrém stavu, mohutná konstrukce u Kremelské zdi se údajně hroutila v základech. Rekonstrukce by měla skončit koncem dubna.

Vosková figurína v životní velikosti "dýchá" díky elektrickému přístroji namontovanému v hrudníku. Ten způsobuje vlnění postavy, která leží na katafalku v černě dekorované místnosti. Nasvíceny jsou, stejně jako v mauzoleu, jen obličej a ruce, které se při "dýchání" mírně zvedají.

Poněkud morbidní zjev prý některé návštěvníky odpuzuje. Další se ale baví.

"Dýchající" Lenin je jedním z exponátů stálé expozice, která návštěvníkům přibližuje sovětské reálie. Mimo prohlídky drobných užitných předmětů si zájemci mohou dopřát posezení s vodkou v tzv. komunálním bytě, fenoménu sovětské bytové kultury, nebo se nechat políbit dvojníkem komunistického vůdce Leonida Brežněva, který si potrpěl na podobné projevy ve vztahu k politikům.

Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění.
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění. | Foto: Reuters

Dostaveníčko s Leninem je servírováno na závěr exkurze. "Je to naše třešnička na dortu," tvrdí kurátorka expozice Jelena Klemniševová. Připouští, že exponát působí na některé návštěvníky odpudivě. "Někomu se to líbí, někdo se ho (Lenina) bojí. Mnozí se ale vracejí. Kolik lidí, tolik názorů," uvedla podle serveru Newsmail.ru.

Muzeum vzniklo v rozsáhlém areálu moskevského výstaviště, známého za sovětských časů jako VDNCH, tedy výstava úspěchů národního hospodářství. V ohromných halách tam bývaly vystavovány kosmické lodě či zemědělská technika.

Po rozpadu SSSR se ze sovětské chlouby stala tržnice, kterou obsadili vetešníci. Teď se opět využívá k výstavám.

Nabalzamované Leninovo tělo je pravidelně podrobováno údržbě. Jednou za čas je naloženo do speciálního roztoku. Mění se také ošacení protagonisty kontroverzní podívané.

Lenin zemřel 21. ledna 1924. Jeho pohřbení je neustále živé téma. Naráží totiž na odpor části společnosti, která považuje hrobku v centru Moskvy za neodmyslitelnou součást ruské historie.

Podle loňského průzkumu sociologického střediska VCIOM si přes 60 procent Rusů přeje tělo pohřbít. Zhruba třetina je pro zachování mauzolea.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy