Moskevské muzeum láká na "živého" Lenina

Alexandra Malachovská
25. 3. 2013 8:00
Podnikatel využil příležitosti, slibuje lepšího Lenina než v mauzoleu
Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Na "živého" Lenina láká soukromé moskevské muzeum, které nabízí expozici pod názvem SSSR. Jeho hlavní atrakcí je vosková figurína bolševického vůdce, která leží na katafalku, podobně jako nabalzamované tělo v mauzoleu na Rudém náměstí.

K překvapení návštěvníků ovšem "dýchá".

"Chtěli jsme ukázat, že heslo 'Lenin žil, Lenin žije a Lenin bude žít' je dosud aktuální," říká o neobvyklé performanci majitel muzea Alexandr Donskoj.

"Mauzoleum není nijak zajímavé. Je tam pouze mrtvola. Náš Lenin je neobvyklý. Je jako živý, jako by jen usnul," vysvětluje podnikatel, který v Moskvě provozuje také Muzeum erotického umění pod názvem Bod G.

Moskva o svou bizarní podívanou na Rudém náměstí dočasně přišla. Od konce loňského roku je nad hrobkou Vladimíra Iljiče Lenina kvůli stavebním pracím bílá plachta.

Lenin v polské reklamě.
Lenin v polské reklamě. | Foto: Polskie Radio

Zatímco tělo je prý stále v dobrém stavu, mohutná konstrukce u Kremelské zdi se údajně hroutila v základech. Rekonstrukce by měla skončit koncem dubna.

Vosková figurína v životní velikosti "dýchá" díky elektrickému přístroji namontovanému v hrudníku. Ten způsobuje vlnění postavy, která leží na katafalku v černě dekorované místnosti. Nasvíceny jsou, stejně jako v mauzoleu, jen obličej a ruce, které se při "dýchání" mírně zvedají.

Poněkud morbidní zjev prý některé návštěvníky odpuzuje. Další se ale baví.

"Dýchající" Lenin je jedním z exponátů stálé expozice, která návštěvníkům přibližuje sovětské reálie. Mimo prohlídky drobných užitných předmětů si zájemci mohou dopřát posezení s vodkou v tzv. komunálním bytě, fenoménu sovětské bytové kultury, nebo se nechat políbit dvojníkem komunistického vůdce Leonida Brežněva, který si potrpěl na podobné projevy ve vztahu k politikům.

Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění.
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění. | Foto: Reuters

Dostaveníčko s Leninem je servírováno na závěr exkurze. "Je to naše třešnička na dortu," tvrdí kurátorka expozice Jelena Klemniševová. Připouští, že exponát působí na některé návštěvníky odpudivě. "Někomu se to líbí, někdo se ho (Lenina) bojí. Mnozí se ale vracejí. Kolik lidí, tolik názorů," uvedla podle serveru Newsmail.ru.

Muzeum vzniklo v rozsáhlém areálu moskevského výstaviště, známého za sovětských časů jako VDNCH, tedy výstava úspěchů národního hospodářství. V ohromných halách tam bývaly vystavovány kosmické lodě či zemědělská technika.

Po rozpadu SSSR se ze sovětské chlouby stala tržnice, kterou obsadili vetešníci. Teď se opět využívá k výstavám.

Nabalzamované Leninovo tělo je pravidelně podrobováno údržbě. Jednou za čas je naloženo do speciálního roztoku. Mění se také ošacení protagonisty kontroverzní podívané.

Lenin zemřel 21. ledna 1924. Jeho pohřbení je neustále živé téma. Naráží totiž na odpor části společnosti, která považuje hrobku v centru Moskvy za neodmyslitelnou součást ruské historie.

Podle loňského průzkumu sociologického střediska VCIOM si přes 60 procent Rusů přeje tělo pohřbít. Zhruba třetina je pro zachování mauzolea.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy