Moskevské muzeum láká na "živého" Lenina

Alexandra Malachovská
25. 3. 2013 8:00
Podnikatel využil příležitosti, slibuje lepšího Lenina než v mauzoleu
Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - Na "živého" Lenina láká soukromé moskevské muzeum, které nabízí expozici pod názvem SSSR. Jeho hlavní atrakcí je vosková figurína bolševického vůdce, která leží na katafalku, podobně jako nabalzamované tělo v mauzoleu na Rudém náměstí.

K překvapení návštěvníků ovšem "dýchá".

"Chtěli jsme ukázat, že heslo 'Lenin žil, Lenin žije a Lenin bude žít' je dosud aktuální," říká o neobvyklé performanci majitel muzea Alexandr Donskoj.

"Mauzoleum není nijak zajímavé. Je tam pouze mrtvola. Náš Lenin je neobvyklý. Je jako živý, jako by jen usnul," vysvětluje podnikatel, který v Moskvě provozuje také Muzeum erotického umění pod názvem Bod G.

Moskva o svou bizarní podívanou na Rudém náměstí dočasně přišla. Od konce loňského roku je nad hrobkou Vladimíra Iljiče Lenina kvůli stavebním pracím bílá plachta.

Lenin v polské reklamě.
Lenin v polské reklamě. | Foto: Polskie Radio

Zatímco tělo je prý stále v dobrém stavu, mohutná konstrukce u Kremelské zdi se údajně hroutila v základech. Rekonstrukce by měla skončit koncem dubna.

Vosková figurína v životní velikosti "dýchá" díky elektrickému přístroji namontovanému v hrudníku. Ten způsobuje vlnění postavy, která leží na katafalku v černě dekorované místnosti. Nasvíceny jsou, stejně jako v mauzoleu, jen obličej a ruce, které se při "dýchání" mírně zvedají.

Poněkud morbidní zjev prý některé návštěvníky odpuzuje. Další se ale baví.

"Dýchající" Lenin je jedním z exponátů stálé expozice, která návštěvníkům přibližuje sovětské reálie. Mimo prohlídky drobných užitných předmětů si zájemci mohou dopřát posezení s vodkou v tzv. komunálním bytě, fenoménu sovětské bytové kultury, nebo se nechat políbit dvojníkem komunistického vůdce Leonida Brežněva, který si potrpěl na podobné projevy ve vztahu k politikům.

Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění.
Návštěvník si fotografuje obraz Vladimíra Iljiče Lenina v Národní umělecké galerii v Sofii. Galerie otevřela expozici věnovanou totalitnímu umění. | Foto: Reuters

Dostaveníčko s Leninem je servírováno na závěr exkurze. "Je to naše třešnička na dortu," tvrdí kurátorka expozice Jelena Klemniševová. Připouští, že exponát působí na některé návštěvníky odpudivě. "Někomu se to líbí, někdo se ho (Lenina) bojí. Mnozí se ale vracejí. Kolik lidí, tolik názorů," uvedla podle serveru Newsmail.ru.

Muzeum vzniklo v rozsáhlém areálu moskevského výstaviště, známého za sovětských časů jako VDNCH, tedy výstava úspěchů národního hospodářství. V ohromných halách tam bývaly vystavovány kosmické lodě či zemědělská technika.

Po rozpadu SSSR se ze sovětské chlouby stala tržnice, kterou obsadili vetešníci. Teď se opět využívá k výstavám.

Nabalzamované Leninovo tělo je pravidelně podrobováno údržbě. Jednou za čas je naloženo do speciálního roztoku. Mění se také ošacení protagonisty kontroverzní podívané.

Lenin zemřel 21. ledna 1924. Jeho pohřbení je neustále živé téma. Naráží totiž na odpor části společnosti, která považuje hrobku v centru Moskvy za neodmyslitelnou součást ruské historie.

Podle loňského průzkumu sociologického střediska VCIOM si přes 60 procent Rusů přeje tělo pohřbít. Zhruba třetina je pro zachování mauzolea.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy