Požár velké vědecké knihovny v Moskvě likvidovalo 150 hasičů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2015 0:01
Podle předběžné verze způsobil neštěstí zkrat. Velký údiv ruských médií ale vyvolaly nepotvrzené informace, že na místě unikátní knihovny má vzniknout nákupní centrum.
V Moskvě už 12 hodin hoří obří knihovna | Video: YouTube

Moskva – Moskevským hasičům se v sobotu v noci po mnohahodinovém zápasu podařilo uhasit hlavní ohniska požáru, který zachvátil knihovnu Ústavu vědeckých informací pro společenské vědy Ruské akademie věd na jihozápadě Moskvy.

Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Vyšetřovatelé nyní zkoumají příčiny neštěstí, které zachvátilo jednu z nejcennějších vědeckých knihoven v Rusku.

Hlášení o požáru dostali hasiči v pátek večer, ve 22:09 místního času (20:09 SEČ). O šest minut později byly na místě první zásahové týmy a o půlnoci hasiči ohlásili, že se jim podařilo plameny "lokalizovat" na plochu 2000 metrů čtverečních. V sobotu kolem půlnoci hasiči oznámili, že hlavní ohniska se podařilo zlikvidovat, hašení ale bude pokračovat celou noc.

Požár zachvátil třetí podlaží budovy, u níž se částečně zhroutila střecha. S ohněm bojovalo na 150 hasičů.

Podle předběžné verze způsobil neštěstí zkrat. Velký údiv ruských médií ale vyvolaly nepotvrzené informace, že na místě unikátní knihovny má vzniknout nákupní centrum.

Objekt je podle moskevského rozhlasu po požáru v katastrofálním stavu. Stav jednotlivých fondů zatím není jasný, podle informací expertů bude obnova trvat řadu let.

Knihovna vznikla ještě v roce 1918, v roce 1969 na jejím základě vznikl celý ústav. Schraňuje více než 14 milionů knih a tisků, často jedinečných. Ve stejné budově ještě sídlí ústav německých dějin, umělecká dílna, obchod a několik firem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy