Dillí - Indie se dnes zařadila k elitnímu klubu zemí, které vlastní ponorku na jaderný pohon.
Doposud mořské hlubiny brázdila jen plavidla Spojených států, Ruska, Číny, Francie a Británie.
Ponorku se jménem Arihant Indové spustili do moře za přítomnosti premiéra Manmóhana Singha a jeho manželky. Podle agentury Reuters ještě čekají plavidlo testy pod mořskou hladinou, v armádě by se mělo začít používat až v roce 2015.
Premiér Singh hovořil o "historickém milníku". "Nemáme agresivní plány a nechceme nikomu hrozit. Přejeme si, aby vývoj v naší oblasti i jinde vedl k mírovému rozvoji a ochraně našich hodnot. Jsme ale také povinni ochránit svou zem a držet krok s technickým pokrokem," prohlásil.
Jeho žena Guršarán Kaurová pak při slavnostním ceremoniálu na námořní základně Višákhapatnam rozbila o plášť ponorky kokosový ořech a odhalila její jméno.
Plavidlo měří 112 metrů a váží téměř 6 tisíc tun. Je vybaveno jaderným reaktorem o kapacitě 85 megawattů. Indové mají v plánu doplnit také torpéda a rakety, z nichž 12 bude balistických. K nim mohou přibýt i střely s plochou dráhou letu.
Na hladině ponorka dosáhne rychlosti kolem 28 kilometrů za hodinu, pod hladinou až 44 kilometrů v hodině. Posádku by mělo tvořit 95 mužů.
Jakmile Indové dokončí testy ponorky pod vodou, uzavře země takzvanou jadernou triádu - bude schopna použít jaderné zbraně ze vzduchu, ze země i z moře.