V Londýně neútočili vlci samotáři. Důkazů přibývá

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2013 13:30
Cenzurujme web, vyzvala britská ministryně kvůli radikálním islamistům
Může za radikalizaci islamistů svobodný internet?
Může za radikalizaci islamistů svobodný internet? | Foto: Reuters

Londýn - Tři podezřelí, zadržení v sobotu pro možné napojení na vrahy britského vojáka Leeho Rigbyho, byli propuštěni na kauci.

Oba pachatelé, zatčení přímo na místě útoku, zůstávají ve vazbě, přesněji ve vězeňské nemocnici, kde se zotavují ze střelných zranění. Za mřížemi je také 22letý muž zatčený v neděli.

Původní vyšetřovací verze, podle níž šlo - podobně jako při útoku v Bostonu - o akci samotáře bez vazeb na Al-Káidu nebo jinou teroristickou organizaci, se ale jeví jako čím dál méně pravděpodobná.

Podle bývalého šéfa protiteroristického oddělení Scotland Yardu Petera Clarka je už více méně jasné, že útočníci samotáři nebyli. "Je zřejmé, že tihle lidé nebyli vlci samotáři. Víme, že byli napojeni na další lidi s podobným smýšlením, a že tohle smýšlení může za všechno, co ti lidé dělají, je to ideologie," řekl Clarke v rozhovoru pro televizi Sky News

Mladíci, kteří minulý týden v Londýně na ulici plné lidí za bílého dne sekáčky na maso a mačetou rozsekali vojáka, jsou Britové nigerského původu, k islámu se přidali ve Spojeném království a na ostrovech se také zradikalizovali.

Odborníci se shodují, že zabránit útokům lidí tohoto typu je téměř nemožné. Britská tajná služba to nedokázala, přestože o postojích jednoho z teroristů věděla nejméně tři roky. Michael Adebolajo byl totiž v roce 2010 zatčen v Keni, kde se se skupinou lidí chystal překročit hranice a přidat se k somálskému Šabábu.

Záběry zachycené bezprostředně po útoku:

Cenzura internetu a tlak na mešity

Pokud chce Británie podobným incidentům zabránit, musí zabránit tomu, aby se mladí Britové radikalizovali, domnívá se ministryně vnitra Theresa Mayová. Představila proto opatření, jež by k tomu měla pomoci.

Mayová navrhuje zavést preventivní cenzuru internetu, snazší a rychlejší zakazování extremistických skupin a obnovení tlaku na vysoké školy a mešity, aby odmítaly radikální vykladače islámu. 

"Není pochyb, že lidé mohou na internetu shlížet věci vedoucí k jejich radikalizaci. Musíme zjistit, zda toho nemůžeme udělat víc, jestli neexistují další kroky, jimiž bychom mohli radikalizaci bránit," prohlásila Theresa Mayová.

BBC zveřejnila videozáznam (viz níže), na němž Adebolajo po zatčení v Keni vinu odmítá a tvrdí, že jej z extremismu viní neprávem. Minulý týden se přitom k teroru přímo namístě přiznával kolemjdoucím a nutil je, aby ho fotili i natáčeli.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy