Vientiane - V Laosu se v pondělí večer protrhla hráz rozestavěné přehrady. Stovky lidí jsou pohřešovány a neštěstí si vyžádalo zatím neznámý počet obětí. Vylily se miliardy krychlových metrů vody, informovala laoská oficiální tisková agentura, na niž se odvolávají světové agentury.
Neštěstí se stalo v provincii Attapeu na jihovýchodě země nedaleko hranic s Vietnamem. Podle oficiální laoské agentury KPL voda připravila o domovy více než 6600 lidí.
Místní úřady už na místo vyslaly desítky lodí, aby pomohly evakuovat osoby z rizikové oblasti. Zároveň vydaly výzvu k zaslání nouzové pomoci - léků, pitné vody, oblečené, potravin, peněz i dalších potřebných věcí.
Laos patří mezi nejchudší asijské země. Přešel sice od komunismu k tržní ekonomice, ale zůstává státem s vládou jedné strany a omezenými svobodami. Neexistuje tu prakticky žádná svoboda tisku a pravidla, za nichž v zemi mohou působit zahraniční reportéři, jsou velmi přísná a omezující.
Elektřina z několika hydroelektráren poskytuje značnou část laoského zisku z exportu. Hlavním kupcem laoské elektřiny je Thajsko.
Skupiny na ochranu životního prostředí dlouhodobě vyjadřují obavy z hydroelektrárenských projektů Laosu a především z dopadu elektráren na řeku Mekong, její flóru a faunu i na místní obyvatele a ekonomiky, které jsou na řece závislé.
Přehrada se stavěla jako společný podnik vedený jihokorejskou firmou s thajskými a laoskými partnery. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap neštěstí patrně způsobily deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství. Pod přívalem vody pak povolila hráz jedné z přidružených přehrad hlavní vodní nádrže.
Many people loosing their lives, homes and rice fields. #Attapue #Flood #Laos #Damcollapsed #StaystrongAttapue pic.twitter.com/Wt8IHkO8mt
— Zeno (@Zeno7Inc) July 24, 2018