Biškek - Červený kříž vydal varování, že v Kyrgystánu hrozí obrovská humanitární katastrofa. Lidem na útěku totiž začínají docházet základní potraviny.
Podle posledních zpráv může být uzbeckých uprchlíku, kteří ve spěchu opustili své domovy, až 700 tisíc. Velkou část z tohoto počtu tvoří ženy a děti.
Podle posledních informací OSN, na které se odkazuje agentura Reuters, bude v oblasti na humanitární pomoc odkázán až milion lidí, přičemž 400 tisíc z nich se ocitlo bez střechy nad hlavou. Spojené národy proto ještě během dneška začnou shánět 65 milionů dolarů na první nezbytnou pomoc.
Masové opouštění domovů následovalo po rozsáhlých násilnostech, které vypukly minulý čtvrtek. Skupinky kyrgyzských mladíků v několika restauracích v Oši na jihu Kyrgyzstánu vyprovokovaly potyčky s Uzbeky a násilnosti se okamžitě přenesly do celého města.
Obětí národnostní nevraživosti z posledních dní je podle humanitárních organizací, na které se odkazují světová média, desetkrát více než se původně odhadovalo. V oblasti už byly rovněž zaznamenány případy znásilňování a rabování.
Podle kyrgyzského ministerstva zdravotnictví zemřelo při nepokojích minimálně 191 lidí. Červený kříž ale hovoří o několika stovkách obětí a prozatímní premiérka Roza Otunbajevová, která se poprvé od vypuknutí nepokojů vypravila do epicentra násilností, uvedla, že se celkový počet obětí zřejmě vyšplhá až ke dvěma tisícům.
V ulicích města Oš na jihu Kyrgyzstánu, kde nepokoje vypukly, v současné době hlídkují policisté a podle BBC je tam nyní relativní klid. Pozornost se proto upírá právě k utečencům, kteří se shromáždili na hranicích Uzbekistánu.
Uzbekové se už vrátit nechtějí
Podle Paula Quinna-Judge z bruselského think-tanku zabývajícího se bezpečnostní situací v oblasti Kyrgyzstánu, lze očekávat, že se humanitární situace výrazně zhorší.
"Budeme tu čelit narůstajícím humanitárním problémům, které postihnou jak kyrgyzskou, tak uzbeckou komunitu na jihu země," řekl pro britskou BBC Quinn-Judge, který sleduje situaci z hlavního města Biškeku.
"Zprávy přicházející z uzbecké komunity v Oši, jsou tak hrůzné, že pochybuji, že se bude někdo chtít v blízké budoucnosti do Kyrgyzstánu vrátit. V podstatě se domnívám, že se etničtí Uzbeci vrátí pouze v případě, že je k tomu donutí uzbecká vláda," dodal ještě Paul Quinn-Judge. Na území Uzbekistánu se nyní ukrývá asi 100 Kyrgyzských Uzbeků.
Kyrgyzové proti Uzbekům
Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve středu přišel s obviněním, že nepokoje byly výsledkem cílené provokace. Na základě předem připraveného plánu zaútočily minulý čtvrtek večer skupiny mladých ozbrojených Kyrgyzů na pěti místech Oše na Uzbeky.
V pětimilionové zemi tvoří 70 procent obyvatelstva Kyrgyzové, 14,4 procenta Uzbekové, 9 procent Rusové, 7,6 procenta další etnika jako Tataři, Ujgurové či Tádžikové. Na jihu země ale Uzbekové tvoří až polovinu obyvatelstva.
Pomoc pouze Kyrgyzům
Podle serveru Gurdian se nezdá, že by se kyrgyzská vláda Uzbekům, kteří se ocitli bez prostředků a střechy nad hlavou, nějak snažila pomoci. Humanitární zásilky zatím směřují pouze ke Kyrgyzům.
"Apelujeme na mezinárodní společenství. Potřebujeme pomoc od Američanů nebo Britů. Nemáme nic. Naše domy byly srovnány se zemí a naše ženy a děti jsou v táborech Uzbekistánu," cituje britský deník Guardian dvaatřicetiletého etnického Uzbeka jménem Davron.