V Kyjevě našli dalšího mrtvého novináře. Kritik Ruska prý spáchal sebevraždu

ČTK ČTK
28. 8. 2016 18:30
Zavražděný ruský novinář žil na Ukrajině přes deset let. V poslední době měl jeho portál proukrajinský charakter. Přestože se našel dopis na rozloučenou, jeho přátelé jsou přesvědčeni, že byl zavražděn.
Alexandr Ščetinin na jednom z posledních snímků.
Alexandr Ščetinin na jednom z posledních snímků. | Foto: Novyj Region

Kyjev - Zhruba měsíc po vraždě prozápadního ruského žurnalisty Pavla Šeremeta byl v Kyjevě nalezen mrtev další ruský novinář. Podle agentury DPA jde o Alexandra Ščetinina, zakladatele zpravodajského portálu Novyj region.

Ukrajinské úřady zatím záležitost považují za sebevraždu, Ščetininovi blízcí ji zpochybňují.

Ščetinina našli v neděli v jeho bytě přátelé, kteří mu přišli poblahopřát k narozeninám. Policie uvedla, že Ščetinin zanechal dopis na rozloučenou, také prý napsal jednomu z přátel e-mail, v němž se zmínil o sebevražedných úmyslech.

Novinář žil v Kyjevě od roku 2004 a svůj portál postupně změnil z proruského na proukrajinské médium. V únoru ale prý portál přestal provozovat kvůli tlaku z Ruska. Jeho známí kvůli tomu možnou sebevraždu zpochybňují. Moskevský bloger Andrej Mudžabajev na Facebooku napsal, že teorii o sebevraždě nevěří nikdo.

"Saša byl ostrým kritikem režimu Ruské federace a byl tam nežádoucí," napsal Mudžabajev podle webu Rosbalt.

Před měsícem zabila bomba nastražená v automobilu novináře Ukrajinské pravdy Pavla Šeremeta, který na Ukrajině podporoval reformy a tepal do korupce, oligarchů a dalších zlořádů. Býval také velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, zavražděného loni v Moskvě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy