Sarkozy odsoudil nelegální adopce afrických dětí

rst, Reuters
29. 10. 2007 9:45
Jde o stovku údajných sirotků z války v Darfúru
Jsou opravdu děti, které chtěla dovézt společnost Zoe´s Ark do Francie, sirotci? (Na snímku chlapeček ve východním Čadu - ilustrační foto)
Jsou opravdu děti, které chtěla dovézt společnost Zoe´s Ark do Francie, sirotci? (Na snímku chlapeček ve východním Čadu - ilustrační foto) | Foto: Reuters

N'Djamena - Zhruba stovku malých dětí, které francouzská firma Archa života (Zoe's Ark) chtěla vyvézt z Afriky do Francie a tam je - jak aspoň tvrdila - poskytnout k adopci, zachránily čadské úřady. Ukázalo se totiž, že děti byly pravděpodobně uneseny.

Podle agentury Reuters zatkli policisté devět Francouzů. "Jde o nelegální a neakceptovatelný krok," reagoval na zprávu o podezřelé adopci francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Mezi zatčenými je také vedoucí organizace Zoe's Ark, která už dříve uvedla, že má zájem odvážet sirotky z nejpostiženější africké oblasti Dárfúru a hledat jim lepší život v západní Evropě.

Čadský prezident Idriss Déby už slíbil celou záležitost prošetřit. Zatčené osoby budou potrestány za nelegální obchod s dětmi a únos, řekl.

"Pokusili se unést děti od rodičů a prodat je pedofilům v Evropě, nebo je dokonce zabít a zpeněžit jejich orgány," citovala jeho slova britská BBC.

Lepší svět za 6000 eur

Francouzský ministr zahraničí už v srpnu varoval, že není zaručeno, že děti jsou skutečně sirotky bez veškerých příbuzných, a vyjádřil obavy o legálnosti celého projektu.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Koucher před organizací varoval
Francouzský ministr zahraničí Bernard Koucher před organizací varoval | Foto: Reuters

Politička Rama Yadeová "chápe, proč chtěly francouzské rodiny zachránit děti. Ale proč se organizace rozhodla děti do Paříže dovézt přes protesty ochránců lidských práv jí jasné není."

Ti se však brání tím, že kmenoví vůdci v Darfúru charitě tvrdili, že jde o děti bez rodičů a dalších příbuzných.

Podle francouzského diplomata rodiny z Francie a Belgie zaplatily 2 800 až 6 000 eur (76 000 až 163 000 korun) za to, aby získaly děti, které měly přiletět na letiště ve Vatry, asi 120 kilometrů od Paříže.

"Jde o 300 rodin, které se do programu zapojily. Takže pokud to sečteme, jedná se o částku převyšující jeden milion eur," dodal s tím, že se vyšetřuje, zda šlo organizaci skutečně o blaho malých dětí, anebo spíše o peníze.

Nelegální adopce

Organizace přivezla děti do východočadského města Abeche, ze kterého se měly vydat dál do Francie. Francouzský diplomat uvedl, že děti jsou ve věku mezi třemi a osmi lety.

Cílem vyšetřování teď je zjistit, odkud děti skutečně pocházejí. Poprvé se jejich stopa objevuje u města Adre nedaleko súdánských hranic.

Po varování francouzského ministra zahraničí společnost přestala deklarovat, že děti mají být poskytnuty k adopci. Uvádí pouze, že se ve Francii zabydlí a budou předány rodinám, které poté samy zažádají o adopci.

Podle Paříže je Čad, stejně jako Súdán, suverénní stát, který adopci neschvaluje. Francouzská rodina tudíž čadské nebo súdánské dítě vůbec nemůže adoptovat.

Více o konfliktu v Dárfúru ZDE

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy